't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1975. Woensdag 20 Januari 1892. Twintigste Jaargang, NIEUWSTIJDINGEN. „ONTÊRFD". Bureau: Zuidstraat. Telefoonn". 42. Bureau: Spoorstraat- Telefoonn0.36. AtJonnement p. 3 maanden binn. de gem. 50 Cent, met Zondagsblad 80 Cent. p. 3 maanden franco p. post 75 met Zondagsblad f 1,20. Afzonderlijke nummers2 Cent. VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. UitgeversBEBKHOUï Co., te Helder. Suresux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT Ad.vei*tentt6n van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- on VRIJDAGS MORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. BERICHT. Het verheugt ons te kunnen berichten, dat verreweg de meeste abonné's van ons blad hun verlangen hebben te kennen ge geven, ook het GEÏLLUSTREERD ZON DAGSBLAD geregeld te ontvangen. Met het oog op den buitengewoon lagen prijs van 30 cents per 3 maanden, slechts 10 cents per maand, (de prijs franco per post f0.45) eu den fraaien inhoud, zoo platen als tekst van het Geillustreerd Zon dagsblad, verwondert ous dit groote aan tal allerminst. Wij zijn dan ook overtuigd, dat zij die tot dusver verzuimden zich als inteekenaar op het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD op te geven, daartoe binnen kort zullen overgaan, maar daarom juist moeten wij diegenen ernstig aanraden, daarmede niet langer te dralen, immers, hoe langer men daarmede wacht, hoe geringer de kans wordt, dat de reeds verschenen nummers kunnen worden bijgeleverd. Dientengevolge zouden latere inteekenaren niet in het be zit kunnen worden gesteld van een volle- digen jaargang, die een fraai en rijk ge illustreerd boekwerk vormen zal. DE UITGEVERS. HELDER, 19 Januari 1892. Zaterdagavond gaf de Scherm- en Gymnastiek-Vereeniging Oefening kweekt Kunst" een soiree amusante in Tivoli. Nadat de hoofdafdeeling den avond had geopend met vrpe oefeningen, werden een paar nummers uitgevoerd door de voor eenige maanden opgerichte meisjes-af dee ling, onder leiding der directrice. Met de meeste belangstelling werden die werkzaam heden gevolgd, temeer, daar zoo iets nog niet algemeen is. We waren over die eerste proeven zeer voldaan en hebben grond om te vermoeden dat die afdeeling op den goeden weg is. De leerlingen, door de goede zorgen der respectieve moeders netjes en doelmatig gekleed, zagen er allerliefst uit. We hopen dat deze reclame voor meisjes- gymnastiek in goede aarde moge vallen en velen zich voor hunne kinderen tot deel neming opgewekt mogen gevoelen. De heer Ter Hall wist 't gezelschap in vroolijke stemming te houden door zijne voordrachten en oogstte daarvoor meerma len den dank der aanwezigen in. Na opvoering van 't blijspel »Eens ge kocht blijft gekocht" gaf men ten slotte de klucht »Hard gaat ie", door H. J. ter Hall. Vroolijk en vlug werd dit stukje 't strekte tevens tot reclame voor 't bier der Deli-Maatschappij en tot aanbeveling van een kegelclub, die bij den heer Stavenga vergadert. Een prettig bal besloot den avond. De Volksbijeenkomst in Tivoli werd Vrijdagavond druk bezocht. De hr. A. B. Weber trad als spreker op met de voor dracht »Een Offer der Zee", die met de grootste aandacht door de aanwezigen werd gevolgd. Door den heer H. J, ter Hall Jr. wer den daarna een aantal komische voordrach ten en chanson netten ten beste gegeven, die de algemeene vroolijkheid gaande maak ten. Ten slotte werd met veel succes door den Burgerkring Harmonie" opgevoerd 't blijspel met zang De koopman in oud heden". Ten blijke, dat de Volksbijeenkomsten, zooals ze hier jaar aan jaar iederen winter worden gegeven, een goeden naam hebben, ook bij hen, die buiten de bebouwde kom der gemeente wonen, kan dienen, dat we onder de aanwezigen opmerkten personen, die te Huisduinen en ook die in het Koe gras woonachtig zijn. En toch was dien avond het weder verre van uitlokkend In de volgende week zal in Tivoli worden opgevoerd „Weihnachts-Oratorium" en „Die Heilige Dreikönige. Bij die op voering zullen, zoowel zangers als levende beelden, meer dan 80 personen werkzaam zijn, en wel de beste krachten die onze plaats op muzikaal gebied oplevert, 't Ver wondert ons niet, dat de deelneming zoo groot is, dat men drie avonden zal noo dig hebben, want iets dergelijks is hier nog niet geweest. De opbrengst zal die nen tot ondersteuning van de algemeene armen, die, nu de winter somtijds gevoe lig begint te nijpen, waarlijk wel eenige tegemoetkoming noodig hebben. Gaarne vestigen we hierop nogmaals de aandacht onzer lezers, omdat een der gelijke uitvoering misschien niet meer zal voorkomen. De groote repetitie zal plaats hebben op Zondagavond a.s. ten 7 ure. Naar wij ver nemen zijn de weezen uitgenoodigd deze repetitie bij te wonen, terwijl hun dan ook eenige versnaperingen zullen worden aange boden. Van Terschelling wordt i.d. 15 Ja nuari gemeld. Een hevige sneeuwstorm woedde in den afgeloopen nacht op dit eiland. De vorst is vrij hevig ingetreden, zoodat het eiland geheel in winterdos ge huld is. Ook de loodsbooten zijn voorzich tigheidshalve binnengeleid. Wel gaan nog enkele schuiten naar zee, maar men zorgt tegen den nacht binnen te zijn. De vracht vaart heeft geheel opgehouden, doch de" postboot ondervindt nog geene belemmering. Een koloniaal militair, uit Harder wijk met verlof, die Vrijdagavond met ge vulde portemonnaie te Amsterdam aankwam, werd door een Duitsch sprekende juffrouw, bij wie hij zijn intrek nam, van al zijn geld, f 240, beroofd, Door het gebruik van drank was hij geheel bewusteloos geworden en stond reeds op straat, toen hij weder eenigs- zins tot bewustzijn kwam. Hij kan zich niet herinneren in welke straat, veel min der in welk huis. Op verzoek is hij weder naar Harderwijk overgebracht. De minister van waterstaat, handel en nijverheid heeft bepaald, dat in het jaar 1892 door de commissie van examen ter verkrijging van een diploma als stuurman aan boord van koopvaardijschepen, zullen worden gehouden vijf zittingen te Amster dam en vijf zittingen te Rotterdam, Tijd en plaats van elke zitting worden telkens drie weken te voren door den voorzitter in de Staatscourant" bekend gemaakt. Op twee villas in het Van-Stolk- park te Scheveningen heeft een diefstal plaats gehad, die zeker wel merkwaardig mag heeten. Men heeft er namelijk de buizen der waterleiding, bij de eene villa ter lengte van 40, bij de andere van 60 meter, uit den grond gegraven en mede genomen, zonder dat iemand iets van de daad of van het vervoer heeft bemerkt. De landbouwer Jan van Dorst, on geveer een uur buiten Rozendaal (N.-Br.) woonachtig, werd Vrijdagnacht door vier mannen uit zijn bed gehaald, aan handen en voeten gebonden en met den dood be dreigd, indien hij zich durfde te verweren. Zijne bij hem inwonende dochter onderging hetzelfde lot. Hierna werd door de in dringers alles opengebroken, tot zelfs de vloer, en alle waarden, te zamen f 23,500 aan bankpapier en effecten, medegenomen. Na de beide lieden op de laagste wijze te hebben mishandeld en alles wat onder hun bereik kwam, te hebben vernield, ver lieten zij onder vreeselijke bedreigingen, met hun buit het huis. De dieven zijn door de ongelukkigen uiet herkend. Een begin van brand werd in den stal door de dienstbode, die zich onder het bed had verscholen, gelukkig bijtijds gebluscht De politie is ijverig in de weer om de daders op te sporen. Twee zoontjes van den machinist Dijksma, van het stoomgemaal in den Eng- wirder polder, vermaakten zich met schaat senrijden op het landijs. Op een wijk ge komen, zakten zij er door. De vader, die een houten been heeft, kon niet snel ge noeg te hulp snellenwel kwam spoedig hulp opdagen, doch met ladders en tou wen kon men de kinderen niet redden. In een vaartuig wist men door het ys de plaats des onheils nog te bereiken, doch de kin deren 6 en 8 jaar oud, waren reeds verdronken. Men herinnert zich, dat den 22en November van het vorige jaar diefstal ge pleegd is te Naarden by P. de Graaf, ter wijl man en vrouw ter kerke waren. Uit een kabinet werd een trommel met f 30.000 aan effecten gestolen. De trommel werd later ledig op den stadswal teruggevonden. Onmiddellijk werden nasporingen gedaan, en het is den burgemeester te Naarden en den brigadier-majoor der rijksveldwacht te Naarden, J. A. van Celderen, gelukt, den vermoedelijken dader C. J. van Weege, kastelein te Naarden, in handen te krijgen. De ontdekking, dat te Amsterdam op verschillende plaatsen eenige van de ge stolen effecten waren te koop aangeboden, gaf der justitie den draad in handen. Het verhoor door den rechter-commis- saris heeft geleid tot een bevel van aan houding van den verdachte, zoodat Van Weege Donderdagmiddag naar het huis van bewaring op den Heiligenweg te Am sterdam is overgebracht. De beide oudjes De Graaf, die door dezen diefstal van hun gansche kapitaaltje be roofd waren, hebben gelijk men weet zich bet geval zoo aangetrokken, dat zij ernstig ziek zijn geworden en kort na elkander dezer dagen zijn overleden. In de nabijheid der nieuwe R. K. kerk te Groningen is by het graven een ijzeren kanon gevonden. Ofschoon met een dun laagje roest bedekt, is het kanon ongeschonden en afgestaan voor het spoe dig te openen museum van oudheden voor de provincie en de stad Groningen Soort gelijke stukken, vroeger bombarden* ge- heeten, werden o. a. gebruikt in 1346 in den slag bij Crecy. Meer dan 400 jaar heeft deze bombarde*, aan beide einden open en rondom met 5 zware ringen ver strekt, in 't geheel ongeveer 110 cM. lang, in den vestingwal gerust. De zaak van den vermoorden rit meester brengt in Indië natuurlijk nog vele pennen in beweging. Wali« schreef dd. 13 Dec. aan de»Loc.*: Vrijstellen kan ik mij, geloof ik, van een omstandig verhaal van de allertreurig ste wijze, waarop de ritmeester Hoogeveen is ten grave gedaald. Bij de ontvangst toch van deze causerie zijn mijn lezers in Mid den Java vermoedelijk even goed omtrent deze vreeselijke geschiedenis ingelicht als ik. Alleen wil ik hier vermelden, dat de verontwaardiging van de officieren tegeu den heer Holst bedenkelijke afmetingen heeft aangenomen. Den eersten den besten dag na het ge beurde wachtte aan het stationsperron Ko ningsplein reeds een bejaard officier, om den laatstgenoemden heer zoodanig te be- leedigen, dat een bloedig duel het gevolg zou moeten zyn. De poging om op die ma nier Hoogeveen en het officierskorps satis factie te verschaffen, mislukte doordat Holst intusschen was uitgestapt. Nu is een paar dagen geleden in het klachtenboek in de sociëteit Concordia door vele officieren de stellige wensch te kennen gegeven, dat Holst onmiddellijk als lid zou worden geroyeerd, en toen daarop was ge antwoord, dat tot zoo'n maatregel alleen in een directievergadering kon worden overgegaan en deze dus moest afgewacht worden, hebben tal van officieren, jonge en oude, niettegenstaande het ernstige pro test van een daarbij tegenwoordig directie lid, op staanden voet den heer Holst op de ledenlijst doorgeschrapt. Met iemand, die zoo iets op zyn geweten had, zeiden zij, wilden zy niet meer op één lijst staan. Bij deze spontane uiting van hoogst recht matige verontwaarding zal het bestuur zich wel moeten neerleggen. Hieraan voegt de redacteur van de Loc. het volgende toe Het komt my voor, dat in dezen brief en door de officieren te Batavia in 't alge meen de zaak te eenzydig wordt beschouwd. Vooreerst is het volstrekt nog niet bewe zen, dat de heer Holst wist wien hy voor had, en ten tweede was door dezen per soon de gastvrijheid geschonden op eene wijze, die ieder in rechtmatige en hevige woede zou doen ontsteken. Is de ritmees ter H. aan de gevolgen overleden, men bedenke, dat de heer H., gevangen, wel licht voor jaren gescheiden van beminde kinderen, door velen geminacht en van zijne maatschappelijke positie beroofd, de gevol gen nog veel harder ondervindt, en zeker den dood zou kiezen boven dit bestaan. Ingezonden. de Redacteur Thans, nu de Nieuwjaarsdag weder achter den rug is, meen ik, dat het de wèlaangename tijd is, om iets over het gebruikelijke nieuw jaar wenschen te zeggen, 't Wenschend bedelen was dit jaar gelukkig veel minder dan voor heen. Ik vlei me, dat dit in 't vervolg tot de geschiedenis zal behooren. Doch de lastige ver zending en ontvangst van nieuwjaarskaartjes is nog altyd gebruikelijk. Zou deze onzinnige gewoonte, die enkel strekt om onzen postambte naren en beambten tot buitengewone werkzaam heid te noodzaken, op een tyd dat wij met onze betrekkingen en vrienden op gezellige wyze het /,Oude in 't Nieuwe" houden, niet eens, als verouderd, op zyde gezet kunnen worden Is daar niet iets aan te doen Geene kaartje* meer te verzenden, dat is het meest afdoend middel. 'tZal toch zeker niet noodig zijn, om, ook in deze nog, een Bond, Vereeniging of Genootschap te stichten We hebben van die dingen, dunkt mij, al genoeg. Als ieder onzer eenvoudig besloot geen kaartjes meer per post te verzenden, en ieder in zijne omgeving die verzending ten sterkste ontiied, dan zouden we, meen ik, een heel eind verder komen op den goeden weg. En 't is voor velen onzer in 't geheel uiet van belang ontbloot, dat de drukte op de postkantoren, door het verzenden van kaartjes veroorzaakt, oplioude, om de ontvangst van brieven en andere stukken te belemmeren. Op de eerste dagen des jaars moet het aantal bestellingen van brieven en drukwerken nood wendig zijn ingekrompen. Tengevolge daarvan komen brieven, couranten en andere drukwer ken en monsters veelal veel later in handen van de geadresseerden dan anders. Wie ver moedt hoeveel last, hoeveel schade daardoor voor velen wordt teweeg gebracht! Ik meende deze opmerkingen te moeten pu bliek maken. Ze zullen, wil ik hopen, leiden tot bevordering van 't algemeen belang. Met vriendelijken dank voor de plaatsing. Helder, 14 Januari 1892. Uw bestendige lezer, Q- Nagelaten roman van EWALD AUGUST KöNIG. 5.) Hy kon ongeveer dertig jaar oud zyn, 't was een kleine, magere gestalte met rossig haar, dat ook in de gedaante van een stoppeligen baard zyn bleek, met zomersproeten bezaaid gelaat omlystte. Hij droeg de broek van een armen boer, en daarboven een verschoten, herhaaldelijk gelapte en hier en daar gescheurde soldaten uniform een voile halsdoek en een kwartier muts voltooiden deze weinig vertrouwen wek kende kleeding. Bij het binnentreden van den ritmeester was hij opgestaan en had geduldig op het verlof gewacht, om weer te mogen gaan zitten, doch nu keek hij den rusteloos op en neer loopenden officier onafgewend na. Na een poos bleef Egon voor hem staan, onderzoekend rustte zyn blik op den man, die geheel en al het voorkomen van een zwerven den marodeur had. z/Heb je bij het regiment gediend, welks rok je draagt vroeg hy. «Om u te dienen, ritmeester." «Was je ook bij Leipzig en in Frankrijk Ik heb alles medegemaakt, ritmeester." Hoor je hier thuis?" «Neen." »Wat zoek je hier dan?" z/Een betrekking," antwoordde de vagebond kalm, zonder voor de fonkelende blikken de oogen neer te slaan. z/Als wat z/Dat is mij om het even, als bediende of als houtvester of boschwachter, ik neem ieder baantje aan, dat my een dak en den kost bezorgt." Je naam «Jozef Holter, ritmeester. Wanneer u soms werk voor me mocht hebben Neen", sneed Egon hem het woord af, en daar de kastelein thans met de soep binnen trad, zoo was het gesprek voorloopig afgebro ken. Om het weder aan te knoopen, hiertoe gevoelde Egon geen den minsten lust; de man boezemde hem wantrouwen in, hij had op den terugmarsch zulke gestalten herhaaldelijk ont moet, hij wist ook, dat zy geen eerlijk beroep uitoefenden, doch hij gevoelde zich niet geroe pen om hun duistere wegen verder na te vor- schen. Zwygend gebruikte hy zijD maal, en kort daarop trad Jochem binnen mei de mede- deeling dat de reis voortgezet kon worden. »Goed", zeide Egon terwyl hy een beurs uit den zak te voorschyn haalde en den kaste lein door een wenk beval om bij hem ie ko men. //Drink die flesch maar leeg, ik reken inmiddels af." Jochem trad naar de tafel en vulde het glas en daarby viel zijn blik op den vagebond; de vroolyke lach verdween van zijn lippen, zijn wenkbrauwen trokken zich plotseling te zamen. ■Jou heb ik al eens meer gezien, kameraad zeide hij op een toon, die juist geen blijdschap over dit weerzien verried. „Ik zou niet weten waar", antwoordde de vagebond spottend. Wacht eens, waar was het ook haal me de duivel, dat ik daar nu niet op kan komen." «Och, 't is ook volstrekt niet noodig." «Zou je dat denken Soldaat ben je in geen goval geweest," vervolgde Jochem, terwyl hij haastig de flesch uitdronk, »was jo geen mar ketenter wDat zou wel kunnen wezen «Alle duivels, nu geloof ik, dat ik het weet. Mijn kop af, als wij, huzaren, niet eens jacht op je gemaakt hebben. Waar was dat ook weer •Misschien was jij er wel bij toen de maro deurs mijn kar plunderden en het betalen ver gaten vroeg Holter spottend. «Dat was een treurig heldenstuk, beste vriend, waar je waar achtig je niet op hebt te beroemen." z/Daar weet ik geen steek van", antwoordde Jochem, zijn heer een veelbeteekencnden blik toewerpende, »maar dat was het ook trouwens niet. Als ik me niet vergis, dan geloof ik dat er een spion gepakt moest worden en de duivel zal me halen, als «Och, die zal je vroeg genoeg halen, je be hoeft hem waarachtig niet te roepen," viel Holter hem in de rede, die opgestaan was en een geldstuk op tafel geworpon had. «Breek je dikken kop maar niet met een andermans za ken, en ontmoet je me weer eens, laat me dan met rust, ik ben niet verplicht je te woord te en je kondt wel eens een antwoord krijgen, dat je minder goed bevallen zou." Zonder een woord af te wachten, was hij schielijk de herberg uitgegaan. Jnchem volgde hem, doch de eerbied voor zijn meester hield er hem van af, om den met haastige schreden zich verwijderenden de zeker alles behalve vleiende woorden na te roepen, die hem op de tong zweefden. «Hoe zou dat toch met dien kerel in elkaar zitten." vroeg Egon, toen zij weder in den zadel zaten. «Ik ben 't met my zeiven nog niet goed eens ritmeester, maar het zal me wel weer te binnen schieten, als ik er eens goed over na denk", antwoordde Jochem gemelijk. «Gezien heb ik den schelm in den veldtocht meerma len, dat weet ik zekerhy heeft bij ons regi ment rondgezwalkt, maar altyd heimelyk, en wanneer we hem pakken wilden, was hij al weer gevlogen. Markenteuter was hy in den eersten tijd, hy had een blauwe kar met een klein paardje, en zyn brandewijn was ook niet slecht, dat moet ik erkennen. Maar de zaken schyneu niet te best gegaan te zyn, en als ik het wel heb, was hij later een van die satans kinderen, die onze slagvelden plunderden." «Wanneer je dat met zekerheid weet, dan zal hy ook nu nog zijn straf ontvangen riep Egon verontwaardigd uit. Deze hyena's heb ben den strop honderdmaal verdiend. Zij wa ren niet alleen dieven maar ook moordenaars «Ja, ja, maar ik kan het niet bezweren", ging Jochem voort, „my zweeft dan eens dit, dan weer wat anders voor den geest, en ik geloof ook heilig, dat hy zich eens in het bi vak heeft laten zien, en dat we hem als een spion achter de vodden hebben gezeten." „Laat ons dan de zaak maar laten rusten," zeide Egon kalm wanneer men hem wil aan klagen, moet men ook kunnen bewyzen, ten minste persoonlijk van de juistheid zijuer aan klacht overtuigd zyn." „Met uw verlof, ritmeester, bewijzen kan ik niets. Maar dat deze snuiter oen doortrapte schelm is, en dat hy geen recht den heeft koningsrok te dragen, daarvan ben ik over tuigd als van myn armoedje Jochem wierp bij de laatste woorden een van toorn fonkelenden blik op den vagebond, die een zypad had ingeslagen en stoutweg naar het naburige bosch schreed. Blyft hij dezen bosch weg volgen, dan zul len, we hem later wellicht nog eens ontmoe ten," zeide Egon, die eveneens den vagebond nakeek, »de weg voert naar myn goederen, wier grens we spoedig bereiken zullen". En als hij daar blyft rondzwerven, dan moge de duivel hem bylichten", bromde Jochem. „Hij moet met zijn papieren voor den dag komen, ze zullen zeker wel niet in de beste orde zyn en dan maar achter slot met hem I" Egon zweeg, de paarden gingen in scherpen draf over, weldra was de vaderlijke bodem bereikt. Egon's blik ging onderzoekend over akkers en weiden. (Wordt vervolgd.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1892 | | pagina 1