't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL. No 1984 Zaterdag 20 Februari 1892. Twintigste Jaargang, kalenden der week. nieuwstijdingen! „ONTÊRFD". Bureau: Zuidstraat. Telefoonn". 42. Bureau: Spoorstraat. Telefoonn». 86. Atooniiemeiit p. 8 maanden binn. de gem. 50 Cent, met Zondagsblad 80 Cent. p. 3 maanden franco p. post 75 met Zondagsblad fl,20. Afzonderlijke nummers2 Cent. VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BEBKHOUT Co., te Helder. Burwiix: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT Advertentiën Groot® lettere worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Geïllustreerd Zondagsblad. Inhoud van No. 8. In de wittebroodsweken, met illustratie. Een seheepsgebruik, met illustratie. Het uitsterven der Amerikaansche buffels, met illus tratie. Het verzamelen van eetbare vogel nestjes op Java, met illustratie. Valsche kaartspelers in een Mexicaansche herberg, met illustratie. De nieuwe erfprins van Enge land, met portret. Gevaren van de herten jacht, met illustratie. Een vossenstreek. Miniatuurtjes. Op het Kerkhof, met illustratie. Het aliminium, het metaal der toekomst. Een vriendelijke wenk. Twee armbanden. Breekbaar, met illus'ratie. Het hoofdpostkantoor in Maroeco, met illustra tie. Oud eerwaardig geslacht, met illustratie. Wat is schoonheid? Een onbetaalbare pijp. Echt Amerikaansch, met drie illustra ties. Anecdoten. Schaakrubriek. Me- dedeelingen. Opkomst der Zon 7 u. 8 m. Onderg. 5 u. 21 m. FEBRUARI, Sprokkelmaand, 29 dagen. Zondag 21 Laatste Kwartier. Maandag 22 Dinsdag 23 Woensdag 24 Donderdag 25 Vrydag 26 Zaterdag 27 HKLDER, 19 Februari 1892. Dr. L. Knappert, predikant te Dok- kum, heeft voor 't beroep bij de Nederl. Hervormde Gemeente alhier, bedankt. Woensdagavond had in Tivoli de vijfde Volksbijeen komst in dit seizoen plaats. De zaal was vol. Als spreker trad op de heer C. Maalsteed, die de aandacht zijner hoorders wist te boeien door twee voordrach ten, de eene over Sociale toestanden* en de tweede over Glimlachen Daarna hield de heer J. R. Meijer, co- mische voordrachten met zang, die den lachlust wisten op te wekken en ten slotte werd door de DiÜettanten-club met succes opgevoerd 't blijspel Het kind van den huizee. Na afloop sprak de heer T. Mooy als voorzitter een passend woord. Gaarne wijden we een woord van waar deering aan de regelings-commissie, die ook dit jaar weer geen moeite heeft ont zien om onze medeburgers aangename avonden te verschaffen. We vestigen de aandacht onzer le zers op de voorstelling van»de Doofpot*, Zondagavond door 't Tooneelgezelschap onder directie van de hh Kreukniet Pool man, in den stadsschouwburg, Koningstraat, op te voeren. Een druk bezoek durven we wel voorspellen, daar 't stuk in de hoofdstad avond aan avond volk heeft getrokken en zjjne reputatie maandenlang heeft weten te handhaven. Zie verder annonce. Dinsdagavond werd in den Stads-Schouw- burg, dir. A. van Lier, door 't Hollandsch Tooneelgezelschap opgevoerd 't sensatie-drama „East Lynne of een misstap uit jalousie". De zaal was vol belangstellenden, 't Stuk heeft uitstekend voldaan en den gewenachten indruk teweeggebracht. Hiertoe heeft in de eerste plaats de goede opvoering geleid. Mevr. Ahdré als lady Isabel Carlisle, mej. Albregt als Afy Habsbyoh en de hh. Polbarst als Archibald hebben de karakters, die ze moes ten voorstellen op artistieke wijze weergege ven. De hr. Veltman blyft nog steeds als marqué zijn oude reputatie ophouden en de hr. v. Nieuwland was als Bullock goed op z^jne plaats. De jongejuffrouw Braakensiek speelde de rol van Willy allerliefst en belooft zoo voortgaande, een actrice van beteekenis te worden. De korte inhoud van 't stuk is als volgt „Een gelukkig echtpaar, de hr. en mevr. Carlisle, in 't bezit van een eenig zoontje, Willy, heeft kennis gekregen aan een heer, die niet wel deugt, Francis Levison. Deze ver leidt de jonge vrouw met hem te vluchten, daar hij haar in 't denkbeeld weet te brengen dat haar man ontrouw pleegt met een andere dame. De zuster van Carlisle werkt daartoe niet weinig mede. Na eenigen tyd verlaat haar de verleider en huwt. Ook haar echtgenoot heeft zich, nadat zijn eerste huwelijk door de rechtbank ontbonden was, opnieuw in den echt begeven. Nu komt zyn eerste vrouw, die alles wil opofferen om bij haar kind te zijn, als gouvernante in zijn huis en bewijst dal kind de teederste zorgen. De twee laatste bedrijven werden met gevoel en waarheid gespeeld, onder een ademlooze stilte. In 't voorlaatste zag men 't sterfbed van Willy, waar de beide ouders, zonder dat de man zijne vrouw herkende, lagen neerge knield en in 't laatste, dat de beleedigde echtgenoot de stervende zondares vergiffenis schonk. 't Vijfde tafereel, de - Verlatene», werd door den hr. Nieuwland afgespeeld op een wijze, die een aangename afwisseling gaf aan den ernst van 't stuk. Den overigen spelers gunnen we gaarne een woord van welverdiende lof. Als we «op den auteur een aanmerking wil len makeD, dan zeggen we dat 't derde be drijf, waarin de eigenlijke intrige bestaat, beter uitgewerkt had moeten worden de geleidelijke voortgang der misplaatste jalousie ontbrak hier geheel. Die jalousie kwam te spoedig tot rijp heid. Hoeveel achting we ook hebben voor de talenten van den hr. Veltman, we zouden de rol van Don Juan toch liever door een jeugdiger persoon zien vervullen. Wijlen de heer mr. H. W. J. Van Marle heeft aan de gemeente Deventer ge legateerd zijn woonhuis aan de Nieuwe Markt aldaar en een som van f 10.000 ter inrichting voor een gymnasium. „Bij sommige familiën schijnt het leVen ingeroest te zijn," zegt men wel eens. In ketel (bij Schiedam) leven nog drie broeders en één zuster, die te zamen drie- honderd-zes-en-zestig jaar tellen. Respec tievelijk zijn zij 95, 92, 88 en 91 jaar. 't Is waarlijk voor iemand, die er een goede dosis levenslust op na houdt, om te watertanden In de Zondag gehouden vergadering gemeen Nederlandsch Werkliedenverbond deelde de voorzitter, de heer Th. de Rot, mede, dat het bestuur geen gevolg heeft gegeven aan het besluit om een adres aan de Tweede Kamer te zenden ter zake van het bouwen van oorlogsschepen, omdat het had vernomen dat het schip reeds in het buitenland besteld was, vóórdat de zaak ter sprake kwam in de Tweede Kamer. Aangenomen werd de volgende resolutie „De vergadering is van oordeel, dat het bevoordeelen aan werk aan het buitenland door den minister van marine in zake het doen bouwen van een oorlogsschip, zon der de Nederlandsche industrie te laten mededingen, in strijd is met de belangen van den nationalen arbeid, voornamelijk met het oog op de uitgebreide werkeloos heid in verschillende vakken, waardoor de welvaart der natie belemmerd wordt en de armoede schrikbarend toeneemt. „Nochtans neemt de vergadering nota van de verklaring, door den minister in de Eerste Kamer der Staten-Generaal af- gelegd „En hoopt dat de minister te gelegener tyd door daden zal toonen, zijn woord ge stand te doen, door in het vervolg een goedgunstige beschikking te willen nemen, betreffende om het werk hier te lande te doen vervaardigen ten behoeve onzer Ne derlandsche zeemacht." Wij vernemen dat de vice-admiraal W. F. H. Cramer, wegens minder goede gezondheid, binnenkort de betrekking van directeur en commandant der marine te Amsterdam zal nederleggen. De Rijkscommissie voor de examens ter verkrijging van een diploma als stuur man aan boord van koopvaardijschepen zal, aanvangende 8 Maart, zitting houden in het gebouw der Loge te Rotterdam. -- Uit Bergen op Zoom wordt nader gemeld De lankmoedigheid der politie bij de straatscbandaaltjes in de buurt van het heilsleger heeft sedert Zaterdagavond plaats gemaakt voor een krachtig optreden tegen verdere verstoring der openbare orde. Een aantal agenten en maréchaussées beletten elke samenscholing in de straat, waar het gebouw is gelegen, en wie niet onmiddellijk aan het bevel tot voortgaan voldeed, werd ingerekend. Drie personen werden in ar rest genomen, en hiermede was het uit. De Zondag- en Maandagavond verliepen in volkomen rust. De publicatie van den burgemeester, welke Zaterdag verspreid werd en waarbij de medewerking van ou ders en patroons werd ingeroepen, heeft gunstig gewerkt. Schutters Het Centrum* vertelt, dat er in Am sterdam drie candidaat-schutters waren, die besloten samen één pak te koopen, daar de onkosten te hoog liepen, zoo zij elk een pak zouden aanschaffen. Het v er- Drie aspirant dienstdoende schutters, zittende aan één lessenaar op éénzelfde kantoor, kochten voor gezamentlijke re kening één pak. Ofschoon het reeds vijf jaar dienst had gedaan, zag het er nog keurig uit, zoo goed als nieuw. De voor malige bezitter had veel handelsrelaties gehad buiten de gemeente zijner inwoning en het trof meestal zoo, dat hij op reis moest juist op een dag, dat hij exercee- ren of inspectie maken moest. Yan de drie vennooten trok eerst vriend A. met bet pak ter keuring. Het pak deugde niet, de kleur was veel te donker. Yriend B. trof het al even slecht. Ook hem werd verboden het pak te dragen het was iets te donker. Vriend C. was gelukkiger en mocht erin slagen het hart van den wreeden inspecteur te vermurven. Het was juist in de kleur Doch het fraaiste van alles is, dat A., voor de tweede maal zich aanmeldend, nu insgelijks fiat kreeg, terwijl B, hardnekkig afgewezen en daardoor gedwongen werd de vennootschap tot exploitatie van het schutterspak in den steek te laten De beide overigen zitten er nu nog enkel over in, hoe zij het zullen aanleggen als in tijd van oorlog hunne respectieve afdeelin- gen onder de wapens moeten komen. Vreemde bakerdiensten! Dinsdag van de vorige week kwam een oogenschijnlijk nette dame een baker aan de flugo de Grootkade te Amsterdam vra gen haar in Mei te willen helpen. Toen alles afgesproken was, had de nette dame ongelukkig haar portemonnaie ver geten en kon dus geen godspenning ge ven; toen vertelde ze, dat ze nog naar de Weesperzijde moest en gaarne met de tram wilde gaan, maar daar ze geen geld bij zich had, moest de baker haar zoolang een gulden geven, dan moest zij Donder dag bij haar komen koffie drinken en kreeg dan den gulden benevens de gods penning, verder kreeg zij hoog salaris en veel verval. Ze gaf op juffrouw Smit te heeten en te wonen Haarlemmerplein 8. Donderdag ging onze baker er heen, maar op het geheele plein was geen juf frouw Smit bekend en dus was het alleen om den gulden te doen geweest. 't Is een leerstuk voor andere bakers In de Vereenigde Staten is zulk een fraai Noorderlicht gezien als het nog zel den was waargenomen. Het telegraafnet ondervond zeer sterk den invloed en eeni gen tijd konden tusschen New-York en Albany geene telegrammen met de gewone batterijen worden gewisseld. Daarna bleef de stroom nog zeer onstandvastig en wer den berichten onnauwkeurig overgebracht. Het geheele noordelijke deel van den hemel stond in gloed. Professor Raes te Columbia gelooft dat het natuurverschijnsel in ver band staat met de storingen, die op de zon zijn waargenomen. In de myn „Bonne Espérance" in waardoor 40 mijnwerkers in een 140 meter diepe schacht vielen. Een aantal hunner werd terstond gedood, eenige anderen zyn zwaar gewond. Te Parijs krygen zelfs de omnibus- paarden een jaarlij ksch verlof. De om nibus-maatschappij bezit uitgestrekte lan derijen in het district Brie, omstreeks 25 mijlen van Parijs, waar zij om de beurt voor rust en afwisseling troepjes van hare 11,000 paarden heenzendt. Wanneer de paarden aankomen, worden zij bjj paren in verplaatsbare stallen gezet en daar kunnen zij dan naar verkiezing staan, liggen of in het aangrenzende perk loopen. Na een paar dagen volkomene rust worden zij in de weide gedreven en een weinig later voor licht boerenwerk gebruikt. Dit laat ste geschiedt, omdat geen paard gezond blyft, wanneer het lang achtereen werke loos is, zooals de maatschappij tot haar nadeel gedurende de laatste werkstaking van haar personeel ondervond. Te Brescia is een man aangehouden met één been, die de plaats, eertijds door zijn andere been ingenomen, opgevuld had met worsten, welke hij aldus in de stad trachtte te smokkelen. In den dierentuin te Londen is een chimpansee „Edgar of „Aka" geheeten. Het dier krygt druk bezoek, maar men vreest dat het niet lang aan het ongewone klimaat weerstand zal kunnen bieden. Hij gebruikt zijn soep, biefstuk, groenten en warmen wijn met veel smaak, maar hoe wel zijne kamer goed verwarmd is, hui vert hij van tijd tot tijd van koude, 's Avonds rolt hij zich in zijne dekens en trekt ze zorgvuldig over zijn kop. Hij is 5 jaar oud en ongeveer 41/s voet hoog. Gewoonlijk is hij stil en zit droef geestig te kijken alsof hij aan zijn ver loren vaderland denkt. Dan echter wordt hij plotseling woedend, grijpt naar alles wat voor de hand ligt en smyt het tot gruizels. Burgerlijke Stand, gem. Helder, Van af 15 tot en met 17 Februari 1892. ONDERTROUWD:! Q GETROUWDj Lr0ene' BEVALLEN: J. A. Klinkert, geb. Polder man, dt K. Groen, geb. Zwart, z. A. C. Luyckx, geb. Moorman, z. A. Sinjewel, geb. Braaf, d. G. Taaie, geb.' Bruin, z. E. v. Koningsbrug- gen, geb. Gouwenberg^ z. OVERLEDEN: C. C.Of» ter veen, echtge- noote van P. O. Blans, 28 jaren. E. A. E. Seignette, 8 md. H. J. Thomas, echtgenoot© van J. Lameijn, 51 jaar. V. Visser, 18 jaar. T. Janssonius, 16 jaar. G. J. Winter, 21 jaar. J. Filarski, 2 jaar. Burgerlijke stand, gemeente Texel. Van 10 Febr. tot 16 Febr. ONDERTROUWD Jan Barhorst en Ba- bara Halsema. Jacob de Vries en Cornelia Bremer. GETROUWDDirk Witte en Annechina Catarina Jantina Boelig. Nagelaten roman van EWALD AUGUST KöNIG. 14.) „Wat moet dat beduiden," snauwde hy haar toe, »wat hadt je met dien kerel daar te pra ten Wil je misschien een Judasloon verdie nen „Ge zult me toch zeker wel niet kunnen verbieden, dat ik vriendelyk ben jegens een dapper soldaat," antwoordde Resi snibbig, „hij heeft immers ook zijn leven voor ons gewaagd en daarvoor moet een ieder hem dankbaar zyn." »My zul je niet bij den neus hebben, domme deern," spotte hij, die soldaat zou je niet veel kunnen schelen, wanneer hij niet de bediende van Egon was. Neem je in acht, we laten niet met ons gekscheren wanneer ik je nog eenmaal met dien kerel zie, dan ben je den langsten tyd hier geweest, ik zal het den ge- nadigen heer wel aan zijn verstand brengen, dat we niets goeds van je te verwachten heb ben." Hy keerde haar den rug toe en ging de trap op, Resi zond hem nog een van toorn fonkelenden blik na en sloeg toen me c een ge baar vol vastberadenheid den weg naar de dienstbodenkamer in. VIERDE HOOFDSTUK. Rosa Mabia. Onder een reusachtigen eik aan den bosch- weg die naar het huis haars vaders voerde, zat Rosa Maria von Winterveld op een bank van mos op den geliefde te wachten. Lang en slank van gestalte, was zij een schoone en aanvallige verschijning. Weelderig blond haar omlijstte heur jeugdig frisch gelaat, uit welk* fijngevormde trekken evenzeer zachtmoedigheid en goedhartigheid als wilskracht en schran derheid spraken. Zy was gelukkig op dit oogen- blik, want zy had immers de zoo vurig ver langde zekerheid erlangd, dat haar verloofde nog leefde en dat er geen smet op zyn eer rustte. Zij was niet altijd vrij van twyfel geweest, zij kende immers het hartstochtelijke, snelop- bruisende temperament van Egon, en zoo ge heel en al onmogelijk klonk het niet, dat hij tegen zijn kolonel in verzet was gekomen. En wanneer dit het geval was geweest, dan moest ook zyn eerste gedachte die van een spoedige vlucht zijn geweest, alleen hierdoor kon hy zich zeiven vry waren van een onteerende de gradatie en een langdurige vestingstraf. Vaak had zy met haar vader daarover gesproken, die haar ook al geen troost kon geven, daar het uitblyven van brieven van Egon maar al te zeer diende om het geloof aan zyn schuld te versterken. Zoo had zij dan van dag tot dag op be richten gewacht in het vaste geloof, dat er eindelijk toch wel eens iemand in deze een zame streek zou komen, die haar zekerheid brengen zou. En nu was hij zelf daar, en zij vond het natuurlijk dat hy het eerst wilde afrekenen met dengeen, die hem een vermogen, die hem zyn eer ontstolen had. Ongeduldig dwaalde haar lik in het ver schiet, zij kon ter nauwernood het verrukke lijke oogenblik des weerziens afwachten. Hoe hy er wel uit mocht zien in zijn uniform met de sabel op zyde en het IJzeren Kruis op de borst. Steeds weder had haar vader hem moeten afschilderen, zijn beeld stond thans met leven dige kleuren voor haar geestelyk oog, zy kon zich niet verzadigen aan zijn aanblik. Maar wacht hoorde zij daar geen sporen rinkelen Hij moest het wezen, haastig stond zij op, thans trad hij uit het struikgewas te voorschijn, met een jubelenden uitroep snelde zy hem te gemoet, half bewusteloos lag zy in zyn armen, die haar vast en innig omstren geld hielden. Onder zyne kussen keerde haar bewustzyn terug, uit hare donkerblauwe oogen trof hem een blik vol vurige liefde. 1 leb ik je dan eindelyk weer 1" juichte zij. Wat er thans ook gebeure moge, het zal mij nu geen kommer of zorg meer baren, want wij dragen het immers gemeenschappelijk." Ook myn armoede, Roosje," vroeg hy met benepen stem, „want denk er om, ik ben thans de ryke erfgenaam niet meer." „Laat ons daar heden niet over spreken, verzocht zy, zich innig tegen hem vlijend, „het geluk van weer met jo vereenigd te zyn wil ik vol en geheel genieten. Schande over den ellendeling, die je eer bezwalkt heeft. Hoeveel verdriet, hoe menigen slapeloozen nacht heeft deze lastering mij reeds bezorgdDoch nu is alles weer in orde, geliefde, het kruis op je borst getuigt van je dapperheid en je onbe vlekte eer, die thans wel niemand meer zal wagen aan te tasten." ,Je hebt dus aan mij getwijfeld vroeg hy, terwijl zij arm in arm hunne schreden naar de houtvesterij wendden. „Doe mij maar gerust verwyten, liefste, ik heb ze verdiend," ging zy voort, „ja, ik heb getwyfeld, toen ik van den eenen dag op den anderen tevergeefs op brieven van je wachtte. Hoe kon ik gelooven of ook slechts vermoeden dat dit schrijven vervalscht was Mijn vader toch had het met eigen oogen gezien en gele zen en geen twijfel te kennen gegeven." „De leugen was toch al te grof." «Juist daarom vond zy des te eerder geloof. Het was immers niet onmogelijk, dat ge met je kolonel woorden hadt gehad." „Dat nu juist wel niet, maar de desertie wierp Egon verbitterd tegen. »Het was een zware beschuldiging, dat is zeker, maar wanneer je aan een onteerende straf je onttrekken wildet, wat bleef je dan anders over een spoedige vlucht Ik zie thans wel in, dat ik dat alle3 niet had mogen denken en gelooven vergeef me, Egon, ik zelf heb er immers zoo vreeeelijk onder geleden." »De vervalscher zal het ontgelden," ant woordde Egon, wiens wenkbrauwen zich drei gend saamgetrokken hadden, „ons mingeluk zal voortaan echter niet meer verstoord worden. Op den terugmarsch heb ik vaak aan je ge schreven, wie kan deze brieven dus onderschept hebben Ik weet het niet!" Wie bracht je vroeger je brieven?" •Vader. Tweemaal per week kwam de post bode van Breslau, hij legde in „De Ster* alle brieven en pakjes neer, en daar moesten zy dan a'gehaald worden." „Peter Grundmann is een eerlijke kerel, ik geloof niet dat hij aan de onderschepping deel heeft." „Neen, dat geloof ik ook niet, maar in zijn huis moet de onderschepping toch plaats gehad hebben," antwoordde Rosa, het blonde kopje schuddend. „Wie het gedaan moge hebben, een schelmstuk is en blijft het. Daar ik 'geen brieven van je ontving, kon ik je ook niet antwoorden, ik wist immers niet, waarheen ik schry ven moest." Dit schelmstuk was een noodzakelijkheid voor den schurk, die mij myn erfdeel en myn eer ontrooven wilde," zeide Egon»kwam er een brief van my in je handen, dan wist je ook, dat het schrijven van den regimentscom mandant een leugen was, en deze leugen ware mij alsdan door jou of door je vader bericht geworden." „Dit hebben wij, vader en ik, gisterenavond ook nog tegen elkaar gezegd", viel Rosa hem in de rede, „en alles is ons thans duidelyk geworden. Je blyft nu zeker hier „Voorloopig ja! Ik heb rnijn kwartier ge nomen in de herberg en wil nu met je vader bespreken wat er gedaan moet worden." (Wordt vervolgd.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1892 | | pagina 1