't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL. „ONTÊRFD". No. 1992. Zaterdag 19 Maart 1892. Twintigste Jaargang. kalender der week. NIEUWSTIJDINGEN. BureauZuidstraat. Telefoonn". 42. Bureau: Spoorstraat. Telefoonn0. 36. Atoonnomont 3 maanden binn. de gem. 50 Cent, met Zondagsblad 80 Cent. 3 maanden franco p. post 75 met Zondagsblad f 1,20. mderlijke nummers2 Cent. VERSCHIJNT DINSDAG- EN UitgeversBERKHOUT Bursaux: SPOORSTRAAT a VRIJDAGMIDDAG. Co., te Helder. ZUIDSTRAAT. Ad.vertentlöii van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Opkomst der Zon 6 u. 4 m. Onderg. 6 u. 12 m. MAART, Lentemaand, 31 dagen, ondag 20 Begin van de Lente, [aandag 21 Laatste Kwartier. Knsdag 22 Woensdag 23 )onderdag 24 Vrijdag 25 Maria-Boodschap. laterdag 26 HELDER, 18 Maart 1892. Woensdagavond hield 't gezelschap Ernst en Scherts" een buitengewone rergadering in Tivoli. Opgevoerd werd 't >lijspel in 3 bedrijven „De vrouw is de >aas, of ik vergis me nooit." Met groot jenoegen werd 't spel door de bezoekers jevolgd. De hr. Langmod, de hoofdrol, verd uitstekend gespeeld en ook aan de radere rollen was de noodige zorg besteed, t Applaus, dat na afloop klonk, was wel verdiend. Met een komisch duet en een voordracht werd de avond besloten. Ernst in Scherts heeft bij deze gelegenheid ge loond, dat 't nog over goede krachten kan oeschikken. De plaatselijke Weerbaarheids-Ver- seniging, genaamd Artillerie-Vrijkorps", iiield jl. Zondagnamiddag hare jaarlijksche ilgemeene vergadering, in 't lokaal Musis Sacrum" alhier, onder leiding van den president, den heer E. Janzen. Na de ope- ïing der bijeenkomst en het lezen der notu- .en, werd bepaald, dat een prijs zal worden ioegekend aan dat lid der Vereeniging, dat jij de zomer-oefeningen in 1891 het minst rerzuimd en de meeste punten behaald leeft. 't Verslag over genoemd jaar Yerd door den secretaris voorgelezen en verwierf de goedkeuring der vergadering, ivenals de rekening en verantwoording van den penningmeester, nadat die door eene Commissie was onderzocht. Als leden des Bestuurs waren aan de beurt om af te treden de heeren F. J. Bussin g en J. Kikkert. Laatstgenoemde, die niet voor herbenoeming in aanmerking wenschte te komen, werd vervangen door den heer C. Postma. De heer Bussing werd herkozen. Op voorstel eener speciale Commisie, werd besloten, op 24 April as., het 25- jarig bestaan der Vereeniging met eenige feestelijkheid te vieren, en o. a. een schiet wedstrijd te houden, tot bijwoning waar van eenige personen en corporatiën zullen worden uitgenoodigd. Niet steeds is de liefde bestendig van duur De waarheid daarvan bewees Zondag een echtpaar te Amsterdam. Toen namelijk een huiselijke twist het hoogste stadium had bereikt, ging de man zijn leed ver zetten door een Bachustempel binnen te gaan en uit verdriet eenige wippertjes te nemen. Zijn gade, wellicht gebelgd dat hun twist, door het weggaan van haar tortel, juist nu hij goed begon te worden en zij wel licht eenig voordeel op haar tegenpartij had behaald, zoo onverwacht eindigde, zwoer bij zich zelve hem, bij zijne terug komst, een warm blijk van hare vurige liefde te zullen geven. En zij hield woord. Toen haar echtvriend thuis kwam, werd hij door vrouwlief boven op de trap afge wacht en als een tweede Kenau, stortte zij den kokenden inhoud van haar brui- schend gemoed, dat voor deze gelegenheid opgesloten was in een waterketel, haar man over hoofd, hals en schouders, met het noodlottig gevolg dat hij per brancard naar het Gasthuis werd gebracht en, zijn wij juist ingelicht, des nachts aan die tref fende blijk-m van genegenheid is overleden. (»A. Ct.c) Een vergadering van het Leger des Heils te Zutphen heeft Maandagavond aan leiding gegeven tot groote wanordelijkheden. De vergadering werd gehouden op de ko mediezaal boven de sociëteit De Harmonie en niet in het lokaal in de Laarstraat, dat der vereeniging toebehoort, doch daar werd wèl de optocht naar De Harmonie gefor meerd, waar 56 soldaten zouden ingezegend en ingezworen worden en een vaandel aan het nu opgerichte Zutphensche korps zou worden uitgereikt. Onderweg werden de Heilssoldaten echter door een groote volksmenigte zoodanig met sneeuwballen en andere voorwerpen gebombardeerd, dat verscheidene dames bij de ingezetenen moesten invluchten en de voortgang van den troep onmogelijk werd, terwijl de aanvallers, luide hoerah's en socialistische liederen aanheffende, door de politie, die reeds herhaalde malen tot orde en rust had aangemaand, met geweld wer den uiteengedreven. Toen is een gedeelte van de bende weder naar de Laarstraat getrokken, heeft daar de ruiten van het gebouw des Legers met steenen verbrijzeld, zoomede op het Oudewand, die van de Chr. Afgescheiden Kerk en bij eenige par ticulieren, bekend als vrienden van het Leger. De politie zal in het vervolg echter krachtig optreden om een herhaling van dergelijke baldadigheden te voorkomen. Omtrent de oorzaak der arrestatie van den notaris Bonnerman te Amsterdam, wordt nog het volgende medegedeeld De gelden van de onderwijzers-spaar bank en van de levensverzekering van het Ned. Onderwijzers-genootschap werden door het ministerie van den notaris Bonnerman op hypotheek belegd. Yoor de renten en de aflossingen der hypotheken werden door commissarissen officieele kwitantiën ver strekt, die door genoemden notaris den eigenaars der verhypotheekte perceelen na afbetaling werden uitgereikt. Het geval deed zich nu voor, dat een dier eigenaars soms het dubbel afloste, dan in de hypotheek-acte was omschreven, maar dat hij daarvoor niet altijd de offi cieele kwitantie van de commissarissen maar wel een kwitantie onderteekend door den notaris ontving, die dan slechts aan commissarissen de aflossingen verant- oordde, zooals deze in de hypotheekacte waren vermeld. Door een toeval kwam dit ongeveer veer tien dagen geleden uit en dit gaf aanlei ding tot nader onderzoek vanwege de com missarissen;. waaruit bleek dat deze zaak niet alleen stond. Hoewel nu genoemde notaris in een conferentie, Zondag 6 Maart gehouden, de illegaliteit zijner handelingen erkende, maar echter verzekerde dat de gelden aanwezig waren, waarvan echter niets bleek, vonden commissarissen der fondsen het toch noo- dig bij den heer mr. J. C. De Yries een rechtsgeleerd consult te nemen, hetgeen aanleiding gaf dat deze de justitie van de feiten in kennis stelde, waarop de arresta tie van den heer Bonnerman Vrijdag avond jl. volgde. De schade in deze veroorzaakt, welke nog al aanzienlijk moet zijn, komt echter niet ten laste van de betrokken fondsen, daar deze de bij hypotheekacte bepaalde aflossingen hebben ontvangen, maar wel ten laste van de hypotheekschuldigen, die zich met een niet wettige kwitantie, niet afgegeven door commissarissen, hebben la ten tevreden stellen. («Amst.») Nabij de Limburgscbe gemeente Noor beek, doch op Belgisch grondgebied, heeft een jachtopziener een 20-jarig jongeling, dien hij op wildstrooperij betrapte en die een schot op hem gelost had, doodgeschoten. Te Breda worden sedert het Carna val drie veld-artilleristen vermist. Men ver moedt, dat hun een ongeluk: -ij overkomen. Trichinen. Daar bij miscroscopisch onderzoek van Amerikaansch spek te Utrecht in den laat- sten tijd bij herhaling trichinen zijn ge vonden, is de vraag gerezen, of het ook noodig zou zijn voortaan geen vergunning tot invoer van varkens en spek uit Amerika meer te verleenen of wel aan zoodanige vergunning strenger voorwaarden, dan thans worden gesteld, te verbinden. De minister van binnenlandsche zaken heeft hierover, door tusschenkomst van de commissarissen der Koningin, het gevoe len van de geneeskundige inspecteurs en van de districts-veeartsen gevraagd. Aan de loting voor de nationale mi litie te Groningen moest deelnemen de zoon van den arbeider A.. uit een naburig dorp. De vader, die den zoon vergezelde, vertelde aan een ander mien zeun löt nijt on, doar heb ik wel veur zorgt, net soo gout as mien ander seun en dei is ook vrijlöt. De jongeling trok een vrij nummer. Zie bier de oplossing: toen de eerste zoon van A. het vorig jaar moest loten, had A. van een vriend den raad ontvan gen, om, buiten weten van zijn zoon, een «klaver-vierc in diens jas te naaien, het geen in alle stilte was gebeurd en de zoon lootte vrij. Ook de tweede zoon had eenigen tijd geheel onwetend met zoo'n beschutsengel in de jas geloopen, zoodat ook deze bepaald wel zou vrijloten Dus klaver-vier doet vrijloten. Maar wanneer nu eens nu het geheim ver klapt is alle lotelingen met zoo'n kla ver-vier gewapend werden! Wat dan? IrLgezonden. De overweg in het Koegras. 't Is onzen lezers wellicht bekend, dat zich in den polder Koegras een overweg bevindt, waarlangs men van den zoogenaamden eersten vliet naar den tweeden kan komen. In vroeger dagen is er nog al eens quaestie geweest over het sluiten van het hek, dat toegang verleende tot bedoelden overweg. De wensch, tot het plaatsen van een wachtpost vanwege de Hol- landsche ijzeren spoorweg-maatschappij aldaar werd meermalen uitgesproken. Ook bleek het dat die overweg gevaarlijk was, Omdat hy onder een hoek van pl. m. 20° den spoorweg sneed, 't Uitzicht op een mogelyk naderenden trein was door gebouwen etc. niet geheel on belemmerd, en bovendien geraakten de rytnigen wel eens met de wielen vast tusschen do rails, die onder een veel te scherpen hoek worden gesneden. Door den heer van Foreest werd op het gevaarlijke van dien overweg gewezen en by de Spoorwegmaatschappij aangedrongen op het plaatsen van een wachterswoning on geveer op het snijpunt. Genoemde maatschap pij besloot echter tot het maken eener wip- sluiting op het gevaarlijke punt, eene sluiting, die op eenige honderde meters afstand door den wachter zou knnnen bediend worden. Zulk eene wipsluiting is, zooals licht valt te denken, nog gevaarlijker dan geen afsluiting, wijl de sluiting bij 't lange traject, dat gepasseerd moet worden, mogelyk zou kuanen geschieden ter wijl een rijtuig zich op de baan bevond. Ten ölotto heeft do Spoorwegmaatschappij den weg voor goed afgesloten, zoodat het publiek ver keer is gestremd. Het gemeentebestuur van den Helder schijnt daaraan niets te kunnen of te willen doen. Toch is de zaak voor de belanghebbenden, ingezetenen dezer gemeente, van groot belang. Ongetwijfeld had het ge meentebestuur indertijd, by het aanleggen van den spoorweg, het verleggen van den bestaan- den kunstweg moeten bedingen, zóó, dat de snijding onder een hoek van 90° kon plaats hebben. Nu dat niet is geschied, ligt het m. i. op den weg van het bestuur der ge meente, om zich de zaak, in 't belang van het openbaar verkeer binnen de gemeente, aan te trekken. Ik achtte het onderwerp gewichtig genoeg om het in dit blad te bespreken en op die wijze aanleiding te geven, dat de zaak in wijderen kring behandeld worde. Ieder die met den spoortrein van en naar hier rijdt, kan onderweg een blik slaan op den kruisweg der beide wegen, en ingeval men zich van den toestand een duidelijk begrip wil vormen, geven we gelegenheid om aan het bureau van dit blad (Spoorstraat) een schetskaartje te bezichtigen, waarop een en ander duidelijk wordt aangewezen. Helder. 15 Maart 1892. Y. MARKT. Toen ik dezer dagen per spoor van elders naar hier terugkeerde, was het juist markt geweest te Schagen, en een aantal kooplieden, l&ndlieden en neringdoenden zag ik vandaar mede huiswaarts gaan. Sommigen namen de ter markt gekochte koopwaren naar hier mede. Een mijner medereizigers maakte de opmer king, dat de Schagermarkt eene belangryke afneemster vindt in de gemeente Helder. Een aantal dagelijksche behoeften, die ter markt gebracht worden, worden door kooplieden en neringdoenden voor den omzet in deze gemeente gekocht. Door een der reizigers werd, naar aanleiding daarvan, de vraag gesteld Zou het niet mogelijk zyn, aan den Helder een weke- lijksche markt te vestigen Mij dunkt, zei een der passagiers, de aanbrengers van koopwaar zouden de plaats opzoeken, waar zooveel af nemers wonenwaar eene talryke bevolking zoovele behoeften heeft. Nu werd door iemand, die sinds jaren in deze gemeente heeft gewoond, verzekerd, dat indertijd de stichting eener we- kelyksche markt alhier is beproefd, doch mis lukt. Hij wist ons niet te zeggen, of er eene of andere aanleiding geweest is, die het voort durend bestaan der weekmarkt bemoeilykte. Hij meende, dat het vestigen eener markt alhier bezwaar heeft, vooreerst door de sinds jaren bestaande gewoonte om te Schagen ter markt te gaan dhn door 't gemis van dorpen in den omtreken eindelyk, omdat naar 't schijnt de verkoopers moeten worden opge zocht door de kooplieden, daar waar de goe deren 't best kunnen worden aangebracht. Ondanks dit alles, meen ik, dat de vraag niet ongepast is te achten Zou er niet een nieuwe proef kunnen genomen worden tot stichting eener weekmarkt alhier? De eerste proef is lang achter den rag, de tijdsomstandigheden zijn tamelyk veranderd en de gemeente leent zich voor 't vervoer te water en te land m. i. wel voor het vestigen van zoodanige markt. Licht wordt het denkbeeld, door mij aangege ven, in wijderen kring aangevat, 't Zou zeker voor de gemeente voordeelig zyn, als er gevolg aan kon gegeven worden. Helder, 14 Maart 1892.X. Burgerlijke Stand, gem. Helder, Van af 14 Maart tot en met 16 Maart. ONDERTROUWD:) Q GETROUWD: j ueene' BEVALLENJ. v. d. Veld, geb. Kuiper, d. M. Gorter, geb. Kossen, z. D. H. Dito, geb. Mahieu, d. J. J. Zander, geb. Boon, z. A. v. Zwol, geb. Swart, z. T. Kruger, geb. Groot, z. A. A. Frowein, geb. de Laat de Kanter, d. T. Goes, geb. Koning, z. A. Dijs, geb. Keur, z. OVERLEDENA. Jongste, weduwe Corns. Schriel, 65 jaren. A. Bommels, 16 jaren. W. Zoetelief, 4 jaren. J. G. Donker, 15 md. W. P. Groot, 2 jaren. A. Smit, 4 md. Burgerlijke stand, gemeente Texel. van 9 tot 15 Maart. ONDERTROUWD Jacob Ëelman en Cor- nelia van Gurp. Pieter Bakker Jz. en Geertje Postema. GETROUWDJan Kikkert en Anna van Gurp. Dirk Keijser Dz. en Cornelia Catha- rina Boon. GEBOREN: Bernardus, zoon vanLamber- tus Halsema en Pietertje Brouwer. Duadora Anna, dochter van Jan Witte IJz. en Aagje Huisman. Gerard, zoon van Klaas Wegman en Anneke Rikkenberg. OVERLEDEN: Johanna Dekker, 73jaren, gehuwd met Simon Boon. Cornelis Bakker, 3 weken, zoon van Johannes Bakker Cz. en Dieuwertje Buis. Nagelaten roman van EWALD AUGUST KöNIG. 21.) Dat is alles vergeefsche moeite, Natalie", zeide hij spottend, »'tgaat met de planten als met de menschen, ze moeten vrij zyn, willen zij gedijen." «De vryheid alleen doet het haar ook niet," antwoordde de oude dame, planten zoowel als menschen hebben verzorging noodig. Baron Egon von Eigenfels moet zoo teruggekeerd zijn, naar ik hoor?" Wie zeide je dat?« «Heinrich vernam het in het dorp. De baron logeert in de herberg, de menschen breken er zich het hoofd al over, hoe alles nu loopen zal." //Nu, veel byzonders zal daarbij ook niet voor den dag komenspotte de graaf, zonder den blik van Sabine te bemerken, die vol on geduldige verwachting op hem rustte. «Die domme boeren moesten zich maar liever met Jjun eigen zaken bemoeien, als ze ian toch absoluut denken willen. Hoe alles kx pen zal Wel, baron Egon is onterfd, he: t astamen t kan hij niot omstooten, en daar l ij iedere minnelyko schikking van de hand he aft gewe zen, die Werner hem edelmoedig aan jood, zoo zal hy zich wel in het onvermijdelijke moeten schikken.« »Heb je hem algezien?" vroeg zijne zuster. z/Wien Egon Neen Maar Werner heb ik onderweg ontmoet, hy zal van middag hier komen. Hij gevoelt zich zeer gerust, zijn neef heeft wel met een proces gedreigd, een onaan gename quaestie is dat in elk geval, manr ver liezen kan Werner het proces onmogelijk. De bediende bracht de soep en verwijderde zich weder. Het was geen gebruik in het huis van den graaf Von Waldringen, dat hot dienst personeel aan tafel diende, de netelige omstan digheden brachten mede, dat daarby veel ter sprake kwam, wat de bedienden niet hooren mochten. «Baron Egon zou dus arm en zonder dak zyn?» vroeg Sabine op een toon van hartelijk leedwezen. Zeker, maar hy draagt er zelf de schold van," antwoordde haar vader. «Werner kan onmogelijk een verwijt treffen. Egon zou in elk geval onterfd zijn geworden, er voerde geen brug meer over de klove, die hij zelf tusschen zich en zijn vader gebracht had, bijgevolg was Werner de naaste erfgenaam. Wel is waar beweert baron Egon, dat de brief, waarin des tijds zijn desertie bericht werd, vervalscht is, doch de waarheid dezer bewering dient toch eerst nog overtuigend bewezen te worden, eer men er geloof aan kan slaan.a En wanneer zij eens bewezen werd vroeg gravin Natalie. Moest er dan niet een zware verdenking op Werner vallen Graaf Waldringen schudde het grijze hoofd, een toornige blik trof uit zijn schitterende oogen de zuster. «Hoe is het mogelijk, dat je zulk een ver moeden kunt uitspreken zeide hy verwijtend. «Ligt het niet voor de hand Volstrekt niet." «Ik meen van wel. Tot een volledige breuk tusschen vader en zoon was het nog niet ge komen en ik voor my geloof, dat de verzoe ning niet uitgebleven ware, wanneer baron Werner zich niet tusschen beiden ingedrongen had «Hij heeft integendeel al zijn best gedaan, om de verzoening mogelyk te maken." Daar geloof ik niets van." «Dat komt, omdat je Werner nu eenmaal niet lijden moogt, Nataliezeide de graaf gemelyk, terwijl hy den haas trancheerde, dien Heinrich zoo even op tafel had gezet. .Ik weet niet, wat je tegen hem hebt, ik kan je echter de verzekering geven, dat baron Werner een man van eer is. Wanneer ik daaraan twyfelen moest, wanneer de verdenking op hem zou kunnen vallen, die je daar zoo even uitgespro ken hebt, dan zou hij mijn schoonzoon niet worden.* «Het ware beter voor ons allen, wanneer hij het toch niet werd.« De borstelige wenkbrauwen van den graaf trokken zich nog somberder samen, hij wierp een snellen, vorsclienden blik op zijn dochter, die met een ernstig, bezorgd gelaat vóór zich uitkeek. «Beter hernam hij. «Dat gezogde heb je zeker niet bedacht, Natalie. Wanneer ik heden het engagement verbreken wilde, dan kon ik morgen dit goed verlaten, 't Is God geklaagd, dat ik het zeggen moet. Mijn schuld is het niet, dat wy hier niet bovenop gekomen zyn, de lasten rustten reeds by den dood van onzen vader op het goed, de oorlogsjaren en eenige mislukte oogsten droegen er verder weinig toe bij, om ze te verminderen. Thans is eindelyk een uitweg gevonden, die ons allen onbezorgde dagen verzekert, en nu wil je, dat ik dezen weg niet gaan zal «Niet de weg verontrust mij, maar degeen, die deze hulp je aanbiedt. Wat je ook tot zijn lof moogt zeggen, Hugo, het wantrouwen dat ik tegen hem koester, zal je niet verdry ven kunnen". En toch heb je vroeger heel anders over hem geoordeeld. Wat is nu de reden van dit wantrouwen «De erfenis, ik zeide het je immers reeds. Indien baron Kurt zyn vermogen gedeeld en de eene helft aan zijn neef vermaakt had, dan zou ik dat wellicht in orde gevonden hebben, want Werner is tot het laatst toe de verpleger en de gezelschapshouder van den ouden, ver lamden heer geweest. Maar den zoon geheel te verstooten en te onterven «Zooals de zaken stonden, kon het niet anders loopen." «Ware het eveneens geloopen, wanneer baron Kurt de valsche tyding van de desertie niet had gekregen?" «Wellicht." Ik betwijfel het", antwoordde gravin Natalie met een beslistheid, die iedere tegenspraak scheen te willen trotseeren. «Het vaderhart had zich toch niet zoo geheel en al van den zoon lc ^emaakt. In elk geval zou baron Kurt de terugkomst van zijn zoon hebben afgewacht, om nogmaals met hem te spreken en wie weet, of er dan niet een verzoening tot stand ware gekomen En stierf baron Kart vóór de terug komst, dan liet hij geen testament na «Wat baat het of wij ons over deze even tualiteiten het hoofd breken," viel graaf Wal dringen zyn zaster barsch in de rede. .Wy moeten met de feiten rekening houden. Al be weert Egon ook al, dat de brief vervalscht is, dan is dit nog volstrekt geen bewijs, en zelfs al werd het bewijs geleverd, dan mag er nog geen verdenking op Werner geworpen worden. Waartoe haat en onmin te zaaien. Natalie Dat zaad kan alleen een slechten oogst bren gen, en ik geloof dat v al verdriet en zorg genoeg hebben." «Ik spreek s* chts mijne overtuiging uit, ik acht het myn plicht te waarschuwen, zoolang het tijd is," zeide - ^ude dame, hem ernstig en vast aanziende, rhet berouw, dat te laat komt, is een helsche pijn. Wanneer baron Wern jr werkelijk de man van eer is, dien je in h< n ziet, dan moest hy de erfenis met zijn nee leelen." ,/j. eze noodzakelijkheid zie ik volstrekt niet in*, onderbrak hij haar andermaal; baron Egon zou het aanbod trouwens ook niet aan nemen, hy verlangt teruggave van het geheel en van zyn standpunt uit, heeft hy evenzeer gelijk, »ls Werner van hetzyne. En wanneer Werner nu zijn goed recht verdedigt, dan kan niemand hem dat kwalijk nemen en ons be lang brengt mede om zyn party te kiezen. (Wordt vervolgd.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1892 | | pagina 1