't Vliegend Blaadje KLEINE COURANT HELDER. No. 2002. Zaterdag 23 April 1892. Twintigste Jaargang. KALENDER DER WEEK. NIEUWSTIJDINGEN. „ONTËRFD". Bureau: Zuidstraat. Telefoonn". 42. Abonnement p. 3 maanden binn. de gem. 50 Cent, met Zondagsblad 80 Cent. p. 3 maanden franco p. post 75 met Zondagsblad f 1,12®. Afzonderlijke nnmmers2 Cent. VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG, Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bunaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Ad.vertontlën yan 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Opkomst der Zon 4 u. 44 m. Onderg. 7 u. 13 m. APRIL, Grasmaand, 30 dagen. Nieuwe Maan. HELDER, 22 April 1892. Woensdagavond gaf «Helders Mannen koor" een concert in Tivoli, onder directie van den heer L. A. Schouten. Een achttal nummers werd uitgevoerd. Met genoegen hooren we in de voordracht ieder keer vooruitgang en ditmaal in niet geringe mate. Er komt klank in 'tkoor, terwyl de zuiverheid ditmaal byna onberispelijk mocht genoemd worden. Ook 't invallen der verschil lende partyen was goed. Al luisterden we met genoegen naar 't geheele programma, toch ach ten we «Vineta", van F. Abt, «Janmaat", van R. Hol en «Festgesang an die Kunstier", van Mendel8Sohn,een|bijzondere vermelding waardig. Door den hr. Haak werd met veel gevoel voorgedragen An dass Bildniss der abwesende Mutter", van André en »In 't zonnige Hove- ken", van Brandts Buijs. Op 't laatste nummer volgde een zoo krachtig applaus, dat de zanger nog welwillend een stukje ten beste gaf. We hebben reden «Helders Mannenkoor" te félicitecren met den nieuwen directeur, den hr. Schouten, wiens debut ia deze uitstekend is geslaagd. We vertrouwen dat, wanneer er in 't zomerseizoen door de leden flink wordt gestudeerd, men bij de volgende uitvoering kranig zal kunnen optreden. Hoezeer ook in genomen met den «nieuwen directeur, wyden we nog gaarne een woord van herinnering aandenvorigen,denhr. Rugers,aan wien »H.M." altyd groote verplichting zal schuldig blijven. 't Stafmuziekkorps der K. N. Marine, onder directie van den kapelmeester Koning, is naar Amsterdam vertrokken, om aldaar tijdens 't verblijf der beide Koninginnen dienst te doen. Dinsdagavond hield de beer W. Meng van Amsterdam een filosophischmaatschap- pelijke voordracht in 't Casinogebouw van den heer M. P. Polak. Spreker had tot onderwerp zwarten, roodzwarten, zwartrooden, rooden.« Uit de beschouwing bleek, dat door hem zwart als 't verledene en rood als de toekomst wordt beschouwd ook was zwart de kleur der reactie. De partijen, door die kleuren aangeduid, voerden al sinds eeuwen strijd, maar de tijd was niet meer veraf, waarop 't rood alom zou doorbreken. Onverwacht zou de uitbarsting, die er vooraf moet gaan plaats hebben. Ieder behoorde dus zich voor te bereiden, welke houding hij zou aannemen en hoe hij zich in den strijd zou mengen, een strijd waarbij handelende per sonen alleen moeten optreden en toekijkers zeer goed gemist kunnen worden. De nieuwe zaal ziet er flink en net uit en zal als danszaal zoowel als vergader zaal voorzeker de aandacht trekken. Op a.s. Zondag zal de plaatselyke Weer- baarheids-Vereeniging, genaamd Artillerie Vrijkorps", haar 25-jarig bestaan vieren met het houden van een schiotwedstryd en van eene gezellige samenkomst en met de uitreiking der behaalde prijzen daarna. De leden en ge- ïoviteerden zullen daartoe in 't lokaal »Musis Saerum" byeenkomen. De leden van een paar plaatselijke Vereenigingen zijn tot bijwoning van en tot deelneming aan den schietwed strijd uitgenoodigd. De wedstrijd zal des morgens te 10£ uur aanvangen. Ouderen van jaren zullen wellicht bii de mededeeling van bovenstaande regelen terug denken aan den tyd, nu 25 jaren geleden, toen de Lnxemburgsche verwikkelingen met een oorlog dreigden, waarin Nederland zeer waar schijnlijk niet buiten gevaar zou blijven. Nog bijtijds werd op eene conferentie besloten, dat het zwaard niet zou worden getrokken, doch inmiddels had men zich voorbereid op 't uit breken van den zoozeer gevreesden krijg door de stichting van vrijwillige weerbaarheids-korp sen. Hier ter plaatse kwamen tal van per sonen zich tot deelneming aanmelden, nadat de toenmalige zee-officier Jeekel in eene bij eenkomst van burgers een opwekkend woord had gesproken. Sedert zijn de omstandigheden veel, zeer veel veranderd en het Vrij korps" is geworden eene schietvereeniging, die de herinnering aan vroeger dagen nog steeds bij ons levendig houdt. Kiesvereeniging „BURGERPLICHT." Jl. Dinsdagavond vergaderde in 't lokaal Tivoli" de kiesvereeniging «Burgerplicht" alhier tot het stellen van candidaten voor 't lidmaatschap der Provinciale Staten. Mede deeling geschiedde van een schrijven van het Bestuur der Liberale KiesvereenigiDg te Burg op Texel, welke vereeniging in hare verga dering, in de vorige week gehouden, één can- didaat, de heer Dikkers, definitief, en een ander, de heer Bü3hner, voorloopig, in afwach ting eener keuze alhier, gekozen had. Als candidaten werden genoemd en aanbe volen de heeren Beukenkamp, Zurmuhlen en Büchner. Op 't bezwaar werd gewezen, het welk bij sommigen schijnt te bestaan, dat geen der leden van de Staten, door dit district af gevaardigd, woonachtig is in den hoofdzetel en dat zelfs twee leden buiten het district verblijf houden. Dit bezwaar werd weder- legd door de opmerking, dat het hier niet geldt eene nieuwe vacature, doch dat aan de beurt van aftreding is een man, die vroeger hier woonde, die door zijne betrekking al3 kanton rechter met deze gemeente van zeer naby heeft kennis gemaakt en deze kennismaking alsnog onderhoudt door de waarneming \an het ambt als Schoolopziener in 't arrondisse ment Helder. Verder werd gewezen op de verdiensten van genoemd aftredend lid, o. a. gebleken by de poging, ten vorigen jare van wege Amsterdam beproefd, om eene belang rijke som, ook uit de provinciale en uit de Rijkskas, te bestemmen voor het openhouden in den winter van 't Noordzeekanaal. De op merking van den heer Büchner, om ook zoo iets te doen voor andere havens, b.v. voor het Nienwediep, had tengevolge, dat later de Tweede Kamer het Rijks-subsidie niet toe stond en de zaak daardoor volstrekt geen ge volg had. Deze opmerkingen leidden den voor steller der candidatuur-Büchner er toe om voor te stellen, zijne herbenoeming ook door deze Kiesvereeniging te bevorderen. Van andere zijde werd de heer Beukenkamp, bur gemeester dezer gemeente, aanbevolen. Er werd op gewezen, dat de gemeente in sommige ge vallen er nut en voordeel by heeft, als het Hoofd van het Gemeentebestuur in 't College der Staten zitting heeft, 't Verleenen van sub- sidiën en van andere voordeelen kan dan door zulk een afgevaardigde, die met den toestand zeer van nabij bekend is, het best worden verdedigd en aanbevolen. De candidataur van den hr. Zur Mühlen vond mede warme verdediging, vooral ook van de zyde van hen, die uitsluitend een Candidaat in deze gemeente wenschten te vinden, en die op de geschiktheid van den heer Zur Mühlen met nadruk wezen. De heer Z., zeiven in de vergadering tegen woordig, betuigde zijne erkentelijkheid voor de betoonde eer, doch verklaarde, tegenover bet aftredend lid, die zich gedurende een zittings- tyd van 12 jaren zóó verdienstelijk heeft ge maakt, geen candidatuur te willen aanvaarden. Gold bet eene nieuwe keuze, dan zou bij zich de benoeming tot Candidaat van deze Kies vereeniging gaarne laten welgevallen. Na de noodige replieken, werd overgegaan tot stemming en werd, bij herstemming, geko zen de heer Mr. M. Büchner, kantonrechter te Alkmaar en schoolopziener in het arrondis sement Helder, en bij eerste stemming G. J. O. D. Dikkers, Notaris te Texel. Door de vergadering werd kennis genomen van de uitnoodiging, ingekomen van 't Bestuur der Kiesvereeniging «Burgerplicht", te Amster dam, om het vraagstuk van de droogmaking der Zuiderzee tot een onderwerp van bespre king te maken en om bij de Regeering op eene ernstige en spoedige behartiging van deze belangrijke aangelegenheid aan te dringen. De behandeling van dit onderwerp werd tot de volgende vergadering verdaagd. Overgaande tot de verkiezing van leden des Bestuurs, een gevolg èn van den wensch der tegenwoordige leden van dit College om af te treden, èn van eene door 't nieuwe Reg lement bevolen vermindering van t aantal Bestuursleden, werd een vijftal leden ge kozen. De omstandigheid, dat de gekozenen, op een enkele uitzondering na, niet tegenwoor dig waren en we dus niet kunnen weten of zy hunne benoeming hebben aanvaard, geeft ons aanleiding hunne namen hier niet te ver melden. Een der leden bracht dank aan de af tredende Bestuursleden, en de vergadering hecht te daaraan haren byval. In Memoriam. Naar wij vernemen, zoo schrijft de «Sumatra Ct.,« is de pre dikant bij de protestantsche gemeente al hier, ds. Yan 't Sant, den 5en Maart te Lagoe Boti, waar hy zich op dienstreis bevond, aan de cholera overleden. Gelijk bekend is, is genoemde geestelijke ongeveer twee jaren geleden uit Nederland te dezer plaatse aangekomen, met achterlating in het moederland van vrouw en kroost. Een zijner zonen heeft, als we ons niet ver gissen, in het vorige jaar het examen af gelegd als 2de luitenant der genie bij het Ned.-Indische leger en werd door hem spoedig in Indië verwacht. Zij, die ds. Van 'tSant alhier hebben leeren kennen, hebben voorzeker opgemerkt dat hij zonder ophef geregeld zijn plichten vervulde in de gemeente, en voor het overige uitslui tend leefde en arbeidde ten behoeve van zijn gezin, voor hetwelk hij zich heeft opgeofferd. Zijn asch ruste in vrede. Een nieuwe Brief van „Sara." Naar aanleiding van oen in „De Ochtend bode" verschenen artikel, heeft «Sara", de ge heimzinnige schryfster of schrijver van brieven aan den officier van justitie en aan den com missaris van politie Zur Mühlen, in verband met den op de Prinsengracht gepleegden moord, een brief aan de redactie van genoemd blad gezonden, waarvan Woensdag-ochtend een facsimilé in „De Ochtendbode" versche nen is. Sara vertelt in dit schry ven, dat de moordenaar bekend is. Door zich tot justitie en politie te richten, wreekte zij zich niet uit nyd, zegt ze. Vroeger had ze kennis met den moordenaar, en die verboden omgang had voor haar treurige gevolgen. Sara is niet haar ware naam zij is een christen meisje en heet Anna, doch de man, met wien zij verkeerde, placht haar Sara te noemen. Nadat zij in het ongeluk was gestort, knoopte de vader van haar kind betrekkingen aan met een ander meisje, een door en door slechte meid. Sara ging in de laatste weken de gan gen van haar vroegeren minnaar na, ook op den avond van den moord. Anna Verhoeven, de vermoorde, was heel groot met 't als een door en door slecht gequalifieeerde meisje. Te 8l/2 uur zag zij die meid, in gezelschap van haar ontrouwen minnaar, aan het huis der familie Viotta bellen. Beiden werden binnengelaten en na een kwartier verlieten zij de woning weder, om zich te begeven naar een kelder op den hoek dergracht. Sara bleef in den omtrek bespieden en zag te fP/g haren gewezen minnaar en een man met een langen baard uit den kelder komen. Deze twee be gaven zich naar het huis der familie Viotta en hebben dit tegen 10 ure verlaten, in de richting van de Leidschegracht. De gebaarde wierp zyn baard in de gracht, waarna het tweetal zich haastig verwijderde. Na een kwar tier waren zo weder in den bewusten kelder terug, waar toen onmiddellijk het licht werd uitgedoofd. Dat alles heeft Sara gezien en dit schreef ze aan de politie. Zij stond op het punt om aan de oproeping der justitie gevolg te geven, toen haar moeder elders in haar brief zegt ze, ia de wereld alleen haar moe der en haar kind te hebben, opmerkte, dat zy liever de zaak moest laten loopen, wyl de dader in elk geval de vader was van haar kind. De moordenaar zou zijn gerechte straf toch niet ontgaan. Aan dien wenk gaf Sara gevolg, en vandaar dat zij geen verdere ont hullingen deed. Het verdraaide schrift is blijkbaar van de zelfde hand, die het eerst justitie en politie op of van het spoor wilde brengen. Al staan er eenige fouten in het schrijven, als bijv. Ochtenbode, medelijde, bekent enz., en al zijn op vrouwemanier hier en daar de leesteekens weggelaten, 't is duidelijk dat dit met opzet is geschiedwant het lijdt o. i. geen twijfel, dat de schrijfster of schrijver niet alleen een geoefende hand heeft, maar ook goed stelt als zy of hij wil. Daar de in het fac similé hier en daar open gelaten plaatsen waar namen van personen genoemd of plaatsaanwijzingen gedaan wer den in het origineel waren aangevuld, zoodat het schrijven door de redactie in han den is gesteld van den officier van justitie, begrypen wij voorts niet, hoe deze handeling van Sara rymt met haar plan, om de zaak verder te laten loopen. Evenmin komt ons haar verdediging tegen het verwijt, dat zij uit nijd zou gehandeld hebben, gelukt voor, daar zy zelve het tast bare bewijs levert, dat zy door wraakzucht uit minnenyd gedreven werd. Men schrijft uit Eede Een droevig ongeluk had Dinsdagmid dag alhier plaats De negentienjarige adel borst K., die de Paaschdagen in 't ouderljjke huis doorbracht, was bezig met het schie ten op vogels. Ongelukkig trof hij zich- zeiven zoodanig, dat hij op de plaats dood bleef. Woensdagochtend zyn te Haarlem in een huisje in de Lombardsteeg twee oude menschen door kolendamp gestikt ge vonden. De man, marskramer van beroep, had Dinsdagavond bezoek van een oude vrouw en had kolen aangelegd om zich te verwarmen. Men vond Woensdag de beide oudjes dood, nog zittende aan de tafel. Burgerlijke Stand, gem. Helder, Van af 18 tot en met 20 April. ONDERTROUWD W. Brinkman, machi nist en J. M. Limonard. GETROUWD: J. G. C. Vermeulen en C. W. A. van Aken. L. van der Ploeg en A. Hubbeling. BEVALLENA. Beekman, geb. Krul, d. T. Gorter, geb. Mens, d. A. Jole, geb. Schonk, z. M. Conyn, geb. Fooy, d. M. M. van Bense- kom, geb. Senhauser, z. E. Dissel, geb. Hen- drikse, z. A. Stam, geb. Andriessen, d. C. C. Kijlstra, geb. Schonegevel, d. OVERLEDEN: S. Swaen, 49 jaren. J. J. Tondeur, 65 jaren. N. Bakker, 4 jaren. T. H. Pieters, 56 jaren. Burgerlijke stand, gemeente Texel. van 12 tot 19 April. ONDERTROUWD Rens Daalder en Trijntje de Groot. Dirk Bakker Cz. en Johanna Roeper. GETROUWDGeene. GEBORENJacob Cornelis, zoon van Gerrit Pieter Koorn en Aaltje Visser. Hendrik zoon van Simom Dijt Hz en Aotje Schraag. Cornelis Abraham, zoon van Cornelis Brouwer en Neeltje van Lenten. OVERLEDENCornelia Maria Bruin, 17 jaren, dochter van Jan Bruin (overleden) en Gunrtje Kramer. Heldersche Moppen. Dochter des huizes: Hoor eens, Lize, we willen niet langer hebben, dat die soldaat '8 avonds bij je in de keuken komt. Dienstmeisje Dat zou in uw nadeel zyn, juffer, wie weet of myn soldaat u nog niet een kranig luitenantje bezorgen kan ONTEVREDENHEID. Tegenhanger van het vorige.) Ondankbaar werk, het vaderland te dienen I 'k Heb vier jaar lang 't Ministerschap bekleed Veel knollen heb :k verkocht voor appelsinen Of voor citroenen, en geen stervling weet Wat moeite ik al (om aan 't bewind te blijven, In weerwil van het rnstelooze drijven Der Oppositie) doen moest altemet En eiudlijk zie ik mij toch op stal gezet. En 'k krijg voor al mijn weldoen aan de natie, 1 Wuurvoor 'k vereerd beu met een decoratie) Niets anders dan het magere pensioen, Vier dnizend 'sjaars wat kan ik daarmee doen Nagelaten roman van EWALD AUGUST KöNIG. «Nu, hoe denk je er over, Resi?" ging hij voort, «wil je myn bescherming aannemen en mijn bruid zijn Je behoeft je mijner waar achtig niet te schamenal ben ik ook arm, ik was toch altyd een brave, eerlijke kerel, en hier onder deze uniform klopt een trouw hart, dat je lief heeft." «Wy kennen mekaar ternauwernood zeide Rebi verlegen. «Och, dat doet er niets toewanneer we verloofd zijn, zullen we mekaar wel spoedig leeren kennen. En nu maar vooruit, Resi, er maar op los, zooals onze oude Blucher zeide, je zult er waarachtig geen berouw over hebben." «Ik weet het nog niet," antwoordde zij, nog steeds aarzelend, «baron Egon is mij niet erg genegen." «Ik zal hem wel vertellen, wat je waard bent," onderbrak hij haar ongeduldig, terwyl hy haar tegen zich aantrok, «en daarenboven de toestemming van je meester hebben wij immers ook niet noodig." Neen, want het staat mij volkomen vrij, om nog dit uur zyn dienst te verlaten.* Welnu dan,* riep hy, en eer zij het ver hinderen kon, brandden zijne lippen in een langen, vuiigen kus op haren mond. Zij zou het trouwens ook niet verhinderd hebben, zelfs al had zij gekund, dit zeiden hem hare oogen, die vol geluk en vreugde hem aankeken, terwyl zi^ hare armen om zyn hals geslagen hield. Dus de myne voor altijd en eeuwig?" vroeg hij. Voor eeuwig!" knikte zij. «En niets zal ons weder scheiden «Alleen de dood »De heer hier boven heeft je eed gehoord," zeide hij, haar nogmaals kussend, waarop zij hun weg vervolgden. »Maar daarmede alleen is het nog niet in orde, Resi, nu moet ge ook ons helpen, opdat onze meester aan zijn recht komt.» •oHoe kan dat »Je baron is door een slinksche streek in het bezit van het erfgoed gekomen, ik geloof toch wel, dat een ieder op het slot dat weet." «Men mag er niet over spreken." «Dat is ook niet noodig, maar luisteren en spionneeren mag men gerust, wanneer het geldt een onrecht weder goed te maken. Destijds vóór den dood van den ouden baron is er een brief vervalscht geworden, en door dezen brief werd mijn meester onterfd. Weet ge ook soms, wie de vervalscher is «Neen «Ik heb verdenking op den kamerdienaar Dat is een door en door slecht mensch «Juist daaromTracht achter zijn geheime streken te komen. Hij heeft veel op zyn ge weten.* «Zou hy den brief vervalscht hebben Het- is best mogelijk, en was hij het niet zelf, dan kent hy toch in elk geval don ver valscher." Hy zal hem zeer zeker niet noemen." «Openlijk niet, maar heimelijk wellicht, wan neer hy met zyn meester over de geschiedenis spreekt. Luister naar elk woord, Resi, het kan ons van groot not zijn.» «En wanneer de baron of wel de kamer dienaar vermoedt, dat wij beiden Laten blijken mogen wij hun niets," onder brak Jochem haar schielijk, «laat hun vooral niet te weten komen, dat wij beiden verloofd zyn, want mij haten zij als de pest. Wellicht zou het een goed middel zijn, wanneer ik my- zelven den schyn gaf, alsof ik mijn meester verraden wilde," ging hij peinzend voort, »zij zouden mij ten slotte met open armen ontvan gen en ik kon dan van lieverlede hun de ge heimen zien af te lokken. Maar ik kan niet huichelen, ik zou mij al den eersten dag den beste verraden, zoodra het bloed my in de aderen kookte, en alsdan had ik meer verloren dan gewonnen. Eofie, Resi, we moeten doen, wat we kunnen, spreken mogen we eerst dan, wanneer we de gansche bende in de pan ge hakt hebben. Maar, zeg eens, hoe komt hot toch, dat de houtvester zich zoo snel bij uw meester bemind heeft gemaakt «Dat weet ik ook niet,» antwoordde Resi hoofdschuddend. «Hij zag er uit als een vage bond, toen hy kwam, werkelijk ik was bang voor hem. En ternauwernood had bij met de baron gesproken, of hy was ook reeds tot hout vester aangesteld, en met den wantrouwigen kamerdienaar staat hij ook al op den besten voet." Dan moet hy den baron ook reeds vroeger gekend hebben Hy is immers vóór den oorlog zyn bediende geweest.» «Hoe weet je dat riep Jochem verwonderd. «Wel, hij zeide het zelf, toen hij zich kwam aanmelden." «Kijk, kijk, daar hebben we waratje weer een ontdekking gemaakt,» triumfeerde Jochem. «En nu maar voorwaarts en er op los. Ten slotte komt toch alles aan het licht, men moet alleen maar een helderen kop hebben en de kunst van uitvragen verstaan. Zoo, zoo, was die schurk dus al vroeger in dienst by den baron Ik had het wel half en half vermoed, maar zekerheid gaat toch boven alles. Was de baron gisteren namiddag op het slot «Gisteren namiddag? Ja!" Graaf Waldringen was tot 's avonds toe by hem.« «Was de houtvester er ook Bedenk je eens goed, heb je hem tegen den avond in het slot gezien «Neen," antwoordde Resi na een korte rust poos, «den houtvester heb ik gisteren niet gezien.» Enfin, het beteekent ook niots," bromde Jochem, »de aanslag was immers mislukt, en nu zal hij wellicht zyn heer niet gaarne onder de oogen getreden zijn." Welke aanslag?» «Niets, niets, mijn liefste, je znlt het later wel vernemen. Doch ga nu niet meer alleen het bosch in, zoolang de duivel den houtvester nog niet gebaald heeft, de kerel is tot alles in staat. «Wanneer myn tante my echter nog eens zien wil Zeg het mij dan, dan zal ik je begeleiden. Maar waar kunnen we nu samenkomen, zonder dat iemand ons ziet Resi moest lang nadenken, vóór zy een ant woord op deze vraag vond. «Het beste kan het 's middags tnsschen vieren en vijven gebeuren," zeide zij, ,ik ben dan vrij, en niemand let op my, en daar ik om streeks dezen tyd in den regel het park in ga, zal niemand er iets verdachts in vinden, wan neer ik dat blijf doen. Het park- ligt achter het kasteel, door het bosch kan je er binnen sluipen.a Ik zal den weg wel vinden," knikte Jochem, «morgen middag ben ik present. Op welken voet staat je meester met den graaf Von Wal dringen «Hy is met de dochter van den graaf ver loofd. «Dat weet ik, maar zou dat huwelyk wel tot stand komen Waarom niet? De familie Waldringen is arm en de freule zal toch zeker ook wel eens de groote dame willen spelen.» «Met het geld, dat haar echtgenoot gestolen heeft «Geld is geld,« spotte Resi, »en dat de baron bet gestolen zou hebben, dat kan hem niet be wezen worden." (Wordt vervolgd.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1892 | | pagina 1