't Vliegend Blaadje KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. "SiJTT No 2004 Zaterdag 30 April 1892. Twintigste" Jaargang. VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. KALENDER DER WEEK. NIEUWSTIJDINGEN. „ONTÊRFD". Bureau: Zuidstraat. Telefoonn". 42. A"bor> n em ent p. 3 maanden binn. de gem. 50 Cent, met Zondagsblad 80 Cent. p. 3 maanden franco p. post 75 met Zondagsblad fl,126. Afzonderlijke nummers2 Cent. Bursaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. A.d.vortentlön van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Ad verten tiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGS MORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Zondag Maandag Dinsdag Opkomst der Zon 4 u. 30 m. Onderg. 7 u. 25 m. MEI, Bloeimaand, 31 dagen. Donderdag Vrijdag Zaterdag Eerste kwartier. HELDER, 29 April 1892. De Minister van oorlog heeft bepaald dat de verlofgangers voor wie de opkomst op een Maandag is gesteld, indien zij ge vestigd zijn in gemeenten, vanwaar zij niet in een dag hun garnizoen kunnen bereiken, zich eerst op den dag voor de opkomst bepaald op marsch behoeven te begeven. Zy moeten echter den volgen den dag zoo vroegtijdig mogelijk bij hun korps aankomen. De hier te lande ten behoeve van de gouvernementsmarine aangebouwde stoom schepen Flamingo" en Pelikaan" zijn Dinsdag in Indië aangekomen. Het //Geïllustreerd Politienieuws" richt het volgend schrijven aan de schrijfster van den brief aan De Ochtendbode Sara, ook wel genaamd //blonde Anna», wanneer gij dezelfde Anna zijt, die in den jare 1887 een korten tyd met uwen minnaar en uw kindje gewoond hebt ten huize van zekere weduwe v. d. B., waar gij steeds door hem Sara werd genoemd, bericht dan schrifte lijk in het belang van u en uw kind tijd en plaats, waar wij u alleen kunnen spreken. Om u niet in ongelegenheid te brengen, deelen wij u mede dat de weduwe v. d. B. overleden is dat wij haar dochter in een weinig bekende steeg hier ter stede hebben opgespoord, en voegen er hy, opdat u zult kunnen oordeelen of gij de bewuste Anna-Sara zijt, dat het huis, waar gy met uw minnaar woondet, stond in een breede straat in de oude stad, terwijl het huisnummer 27 was. Uw minnaar was diamant slijper, hij ging 's ochtends naar zijn werk. Uw kindje, destijds ongeveer een jaar oud, was '8 nachts erg lastig, wat dikwijls oorzaak was van twist en verwyten tusschen u en uw minnaar. Als gij dezelfde Anna-Sara zijt, die wij op het oog hebben, dan kan stilzwijgen u slechts in ongelegenheid brengen, want dan noemen wy u Anna M., herinneren u aan het ouderlyke huis op een der grachten van den Jordaan, te vroeg door u ontvloden, om, helaas, veel treurige levenservaring op te doen. Gij wilt den vader van uw kind, dien gij schuldig acht, niet verraden indien gij echter meent dat wij uw verleden kennen, hetgeen u uit bovenstaande aanwijzingen kan beoordeelen. schrijf ons dan vertrouwelijkhet zal u niet berouwen. In de »N, R. Cfc." wordt thans 't be richt, dat aan koningin Wilhelmina by haar bezoek te Leeuwarden een klein bootje zal worden aangeboden, tegengesproken. Wel is aan de werf van den scheepsbouw meester Holtrof van der Zee te Joure, voor rekening van het gemeentebestuur, een inderdaad sierlijk bootje, waarop denaam van de koningin prijkt, vervaardigd, doch het is eenvoudig bestemd om dienst te doen in den vijver van den Prinsentuin, ter ver vanging van een bootje, dat niet meer is te gebruiken. Bij den directeur der waterleiding te Arnhem, den heer Metelerkamp, is terwijl hg uitstedig was en zijn echtgenoot een uitvoering van W. W. bijwoonde, Dins dagavond de brandkast opengebroken. Men zegt dat f7000 vermist wordt. De huis knecht is verdwenen. Aanstaanden Zondag (1 Mei) wordt ter reede van Vlissingen verwacht het ko ninklijk jacht Victoria en Albert", ko mende van Portsmouth. Dinsdag zal de koningin van Engeland zich daarop in schepen op hare terugreis naar Engeland. Te Smilde is in een lading Am- sterdamsche straatvuilnis een bankbiljet van 40 gevonden. Zoo men ziet, het geld ligt te Amster dam letterlijk op straat. De Rotterdamsche Rechtbank heeft vrijgesproken de verlaten huisvrouw Tromp, wegens het werpen van vitriool tegen ha ren echtgenoot. In de omstreken van Ginneken bg Breda zwerven tegenwoordig ontvluchte gevangenen uit Hoogstraten (België). Een der ontvluchten verhaalt, dat in een maand niet minder dan 36 gevangenen waren ont vlucht. Te Uithoorn had jl. Zaterdag het volgend voorval plaats aan boord van de stoomboot, die tusschen Amsterdam en Gouda vaart. De hofmeester en de stoker stoeiden met elkander, maar door een on gelukkig toeval geraakten beiden te water. Ondanks dadelijk aangebrachte hulp ver dronk de hofmeester, en hoewel de stoker met veel moeite gered werd, is zijn leven niet buiten gevaar. Een dezer dagen den graankoopman F., uit Hulst, aan het station St. Nicolaas ontrolde portefeuille, inhoudende ongeveer f7 50 aan bankbiljetten, is op de spoorlijn AntwerpenGent, tusschen de stations Nieukerke en Beveren, teruggevonden. De bankbiljetten waren echter verdwenen. Niet minder dan zes personen uit Hooge Zwaluwe werden jl. Zaterdag zwaar geboeid door de maréchaussee te Breda binnengebracht. Zij worden verdacht, twee rijksveldwach ters, die op last van den burgemeester op den tweeden Paaschdag des avonds de her bergen moesten sluiten, zwaar mishandeld te hebben. In één dier herbergen bevonden zich nog twee personen na bezetten tijd, tegen wie dan ook proces-verbaal werd opge maakt. Toen de beide rijksveldwachters de her berg daarna verlieten, werd één van hen door een steenworp aan de hersenen ver wond, terwgl zijn confrater tegen den grond werd geschopt. Hoewel beiden nog hun revolvers afvuurden, bleven de daders on bekend totdat de justitie uit Breda een onderzoek in loco instelde, wat de arrestatie van bovengenoemde 6 personen tengevolge had. Op den Raam te Gouda is overleden een man, die als zeer hulpbehoevend be kend stond en langs de woningen de aard appelschillen ophaalde. Bg een onderzoek in zijne woning na zijn overlijden, is daar een bedrag in geld van ongeveer f 300 gevonden. Terwgl Maandagavond te Terneuzen een scheepsmakelaar zich voor zyn zaken op een schip bevond, viel een matroos bo ven uit den mast op het hoofd van den makelaar, zoodat diens hoed zoo plat als een cent werd gedrukt. Wonder boven won der, bekwam geen van beiden eenig letsel. Uit de lucht gevallen buitenkans. In een herberg te Parijs zong dezer dagen een straat zanger, die Louis Ullman heet, en begeleide zichzelven op een gitaar, die hij van een oom geërfd heeft. Een der gasten bc:gon ruzie met hem te maken en er ontstond een verwoed gevecht. De tegenstander van Ullmann ontrukte hem zijn muziek-instrument en sloeg het op zijn tot rug diggelen. De beidelawaaimakers wer- don naar het politie-bureau gebracht en de politie-beambte Dresch onderzocht de gebro ken gitaar. Plotseling viel een pakje uit het instrument, het werd geopend en men vond er bankbil jetten in tot een gezamenlijke waarde van zesduizend gulden. De vreugde van den armen muzikant was onbeschrijfelijk. Geroerd reikte hij zijn tegenstander de hand en zeidcnik trek mijn aanklacht in, want zonder je pak slaag had ik die schat niet gevonden.". Het mooiste van de zaak is, dat do man die de gitaar brak, thans aanspraak maakt op vin- derloon. Te Parijs heeft weder een dynamiet- ontplolfiing plaats gehad in een koffiehuis, waardoor een ware paniek is ontstaan. In dit koffiehuis was zekeren Ravachol, een anar chist op aanwijzing van een der bedienden gevangen genomen. Deze Ravachol staat thans voor het gerechtshof terecht en is tot de straf des doods veroordeeld wegens moord en het plegen van een dynamiet-aanslag op den raads heer Benoit. Maandagavond omstreeks 9 ure had de aanslag plaats, niettegenstaande het café door de politie werd bewaakt. Het Han delsblad meldt dienaangaande het volgende Niettegenstaande al de voorzorgen der po litie hebben ze den restaurant, waar hun hoofdman Ravachol gevangen werd genomen, door het moedig optreden van Véry en zijn zwager, geheel vernietigd. Slechts de vier muren staan overeind. Een paar lieden die in den restaurant wat gebruikten, werden ge wond, het gelaat van de dochter van Véry werd geschroeid en de arme man zelf kreeg zulke wouden aan het been, dat dit moest afgezet worden. Het dynamiet was door de misdadigers naar het schijnt, geplaatst in den kelder, vlak onder het buffet. De opwinding in Parys is door deze wraak neming grooter geworden dan ooit, te meer omdat ze blykbaar het doel had de angst te wekken der juryleden, die heden opgeroepen werden om over de schuld van Ravachol en zyne medeplichtigen te beslissen. Niets was zeker beter in staat zulk een noodlottigpn invloed te hebben, dan deze aan slag. Heel Parijs wist, dat nergens meer gevaar voor een nieuwe ontploffing school dan juist in het restaurant-Very. Het wasbekend, dat voortdurend dreigbrieven werden ontvan gen, en dat de politie scherp de wacht hield, en toch kon de misdaad plaats vinden. Bij kalmer nadenken zal men echter over tuigd zyn, dat nergens een bewaking moeie- lijker is dan in een koffiehuis of hotel. Het schynt werkelijk dat de misdadigers als gewone bezoekers in het koffiehuis zijn gekomen althans de verdenking is gevallen op een gezelschap van zes personen, drie heeren en drie dames, dat te 8 uur kwam dineeren. Na den maaltyd stonden de be zoekers opde dames gingen het eerst de deur uit, een der heeren hield de deur open, een ander stak een lucifer aaD en hield dezen onder tafel, als wilde hy de zwavel eerst la ten verbranden. Van dit oogenblik schijnt de derde gebruik te hebben gemaakt, om het helsche werktuig te plaatsen. Terstond daar- op gingen allen heen. Zoo althans verhaalt volgens de //Rep. Franijaise», de bekende Lhérot. de man, die Ravachol herkende en zijn verhaal werd door anderen bevestigd. Met zekerheid kan echter nog niets omtrent de daders gemeld worden. Op het oogenblik der ontploffing waren er negen bezoekers in de gelagkamer: de'twee personen voor de toonbank, drie vrouwen aan de tafel, waar Ravachol in hechtenis was ge nomen en vier anderen aan eene tafel daar naast. Allen zijn geruimen tijd na de ont ploffing doof gebleven door deD geweldigen slag. Men zegt dat er in 't geheel 15 personen gekwetst zijn. Lhérot, de bediende, op wien men het waar schijnlijk juist voorzien had, bevond zich in een vertrekje naast de keuken. Toen hij den knal hoorde, snelde hy de denr uit en de Rue des Marais in, met zijn revolver in de hand welke hy, sedert de gevangenneming van Ravachol, altijd bij zich draagt. Evenals mevrouw Very, heeft ook de keu kenmeid, die in de keuken was, maar niet gewond werd, hare bezinning verloren. Het meest koelbloedig gedroeg zich Maurice. Het dagblad //La France" dringt aan op de uitvaardiging eener proclamatie, waarbij de staat van beleg wordt afgekondigd. Zekere Fran^ois, bijgenaamd Francis, een anarchist, is in hechtenis genomen. Men ge looft dat hij schuldig of althans medeplichtig is aan de ontploffing in het restaurant-Very. De uitspraak der jury is, dat Ravachol en zijn medeplichtigen Simon, tot levenslange tucht huisstraf zyn veroordeeld. Drie andere medeplichtigen zijn vrijgesproken. Burgerlijke stand, gemeente Texel. van 20 tot 27 April. ONDERTROUWDMaarten Roeper en Kaatje Kuiper. Gerrit Schraag en Guurtje Witte. Tijs Witte en Keetje Schraag. Arie Langeveld, (weduwnaar van Elisabeth Pieter- nella Stikkel) en Alida Hendrina Ponger. Pieter Wols en Trijntje de Vries. Willem Boon en Jannetje Bruin. Dirk Vos en Trijntje Bakker. Pieter van der Vis en Jannetje Bus- selinan. Dirk Brouwer en Fytje Dros. GETROUWD Geene. GEBOREN: HeBsel, zoon van Laurens van Everdingen en Hendrika Johanna Soeters. Anna, dochter van Jan Koning Jz. en Neeltjc Hillenius. Adriana Cornelia, dochter van Adri- anus Johannes van 't Noordeinde en Cornelia Clementina Logman. Marretje, dochter van Willem Duinker en Trijntje Daalder. Antje, dochter van Gerrit Boon Jz. en Hendrikje Bruin. OVERLEDEN Geene. Ambtshalve inge schreven één. Burgerlijke Stand, gem. Helder, Van af 25 tot en met 27 April. ONDERTROUWD J. Bierenbroodspot, meubelmaker en Z. Honijk. GETROUWD: J. F. Lobry en A. E. Heesters. BEVALLENA. A. C. Preller, geb. Lee- wens, z. A. Schut, geb. Hillenius, 2 zs. J. E. Hermsen, geb. Noevers, z. OVERLEDEN: A. F. E. Grüter, dochter van J. Grüter en B. Ekamp, 4 maanden. Heldersche Moppen. Op een dorpsschool vraagt een leerling aan den onderwijzer wat het woord menu betee- kent en hoe men aan dat woord gekomen is. De leeraar kucht, fronst zyn wenkbrauwen en zegt heel wijselijk «vroeger, hm had men geen menu's hm, en dan, hm, vroegen de dischgenooten na elk gerecht (want toen at men veel en lang) wat eten we na, wat eot me nu en zoo kwam het woord menu in de wereld 1" Een «enfant terrible" tot een kaalhoofdige Mijnheer, is 't waar, dat gy u met een scheer mes kamt Marine en Leger. Blijkens bij het departement van marine ont vangen bericht is Hr. Ms. schroefstoomschip 4de klasse „Sumbawa", onder bevel van den luit. ter zee le kl. W. H. Souman, op 25 dezer te Gibraltar aangekomen. De officier-machinist le kl. J. Buis, keert we gens langdurig verblijf in Oost-Indië, naar Ne derland terug. De zee-miliciens, die in den loop van dezen zomer geplaatst worden aan boord der schepen van het gepantserd materieel, zullen dienst doen aan boord vnn die bodems, welke met 1 Juli tot een divisie worden vereenigd in de Zuiderzee. Bij kon. besluit zijnlo. benoemdbij den grooten staf, tot commandant der stelling van Amsterdam, tevens bevelhebber in de le militaire afdeeling, de generaal majoor H. W. van Marle, van dien staf, oommandant der stelling van het Hollandsch Diep en het Volkerak, tevens bevel hebber in de lilde militaire afdeeling bij het wapen der artillerie, bij den staf van bet wapen, tot commandant der vesting-arttillerie, de gene raal-majoor J. W. Bergansius, van den grooten staf, oommandant der stelling van Amsterdam, tevens bevelhebber in de le militaire afdeeling 2o. genoemde opperofficieren, in verband met sub lo. gestelde, eervol ontheven uit hunne tegen woordige betrekkingen. Met 1 Mei treedt de kapitein ter zee F. K. Engelbrecbt op als chef der afdeeling personeel aan bet departement van marine, en wordt bij vervangen door den kapt.-loit. ter zee Schippers, die aan gemelde afdeeling werkzaam is. Blijkens bij het departement van marine ont vangen berichten is Br Ms. schroefstoomschip 4e kl. „Lombok", onder bevel van den lnit. ter zee le kl. M. F. Tydeman, den 27sten dezer te Aden aangekomen en heeft Hr. Ms. schroefstoom schip 4e kl. „Sumbawa", onder bevel van den luit. ter zee le kl. W. H. Souman, op dien da tum Gibraltar verlaten. Aan boord van beide bodems was alles wel. Nagelaten roman van EWALD AUGUST KöNIG. 32.) ,En toch hond ik aan de mogelijkheid van onze verdenking vast, antwoordde Rosa. •Des te meer moeten wy de reeds gedane ontdekkingen geheim houden, opdat de schurk geen lont beginne te ruiken," ging Egon voort. «Dat hij na don oorlog tot zijn meester terug gekeerd is, om zyn loon op te eischen, dat is nu ook wel aan geen den minsten twijfel on derhevig. Hoe Jakob daar nu over dunkt, dat weet ik niet, het is best mogelijk, dat de beide werktuigen thans kwade vrienden worden en dat hun onmin weldra in een feilen strijd over gaat, die onze plannen slechts in de band kan werken «Daarop kunnen wy niet wachten,riep de opperhoutvester opgewonden uit. «Een tweede kogel zou wel eens beter kunnen treffen, en ik wil je niet langer aan dat gevaar blootge steld zien." «Aan dit gevaar geloof ik niet," antwoordde Egon. De houtvester zal het niet wagen nog maals op my te schieten, nadat de eerste kogel gemist heeft, hij moet immers vermoeden, dat de verdenking thans op hem rust, en dat ik van die verdenking volstrekt geen geheim heb gemaakt. Bovendien zal ik in 't vervolg op mijn hoede zyn en my steeds door Jochem doen vergezellen." «Dat is alles maar half werk," zeide Rosa ongeduldig, «myn opinie is, dat we thans met nadruk tegen den houtvester en den kamer dienaar te werk moesten gaan, er zijn tegen beiden voldoende bewyzen van schuld aanwe zig.» «Wachten wy ten minste zoolang tot wy het handschrift van Holter in ons bezit hebben," antwoordde Egon, zijn bruid een ernstigen, waarschuwenden blik toewerpende. Overijling kan alles bederven, in de bewysketen moet schakel aan schakel passen, opdat ook Werner van schuld overtuigd worde." In elk geval zal ik van de gemaakte ont dekkingen mededeeling doen te Breslau," zeide de opperhoutvester, peinzend de groote rook wolken nakijkende, die in grillige figuren rond de tafel zweefden. »Je advocaat daar zal het beste weten of en op welke manier er gebruik van gemaakt moet worden, wellicht dat hij een beambte der politie hierheen zendt, die de ver dere navorschingen leidt. Men kan ook wel eens te voorzichtig zyn, Egon, door te lang te wach ten, men mag een reeds half ontmaskerden misdadiger den tyd niet laten om over zijn redding na te denken, men moet hem vervol gen en opjagen als een aangeschoten hert.« «Dat is ook mijn zienswijze,knikte Rosa, «volg den raad mijns vaders en ik ben er zeker van, dat ge er u goed bij bevinden zult •Ik stuur morgen een mijner ondergeschikten naar Breslan," ging de opperhoutvester voort, hy kan dan je brief aan den advocaat mede- nemen.» »Is de man betrouwbaar vroeg Egon schielijk. VolkomeD, hij zal zwygen, wanneer ik het hem beveel en van den inhoud van het schrij ven behoeft hij immers niets te weten. «Welnu, het zy dan zoo, ik zal morgen het bericht schrijven. Doch laat mij thans afscheid nemen,a ging Egon voort, terwyl hij opstond, •het is al laat geworden en ik heb nog een langen weg vóór mij.» Rosa had hem gaarne nog wat tegengehou den, zy was bezorgd voor het leven van den geliefde, wanneer hij nog zoo laat in de duis ternis door het bosch ging, doch Egon kende geen vreeshij wees het hem aangeboden nachtlogies af en nam afscheid, waarop hij zich met zyn oppasser op weg begaf. ACHTSTE HOOFDSTUK. Een gegeven woord. Reinhardt hield woord, hy kwam zelfs vroe ger dan Egon hem verwachtte, en van zijn aankomst werd Rosa terstond verwittigd zij liet door Jochem antwoorden, dat Sabine von Waldringen haar den volgenden namiddag een bezoek zou komen breDgen. Sabine ontving de uitnoodiging en nam haar zonder aarzelen aan, zij had nog geen ver moeden van de blyde verrassing. Nauwelijks had zy den bode met haar ant woord weggezonden, of baron Werner liet zich aandienen. Sabine ontving hem in de hniskamer in het bijzyn harer tantesinds den terugkeer van )n en de onthullingen, die deze aangaande het regimentsschrijven had gedaan, moest zij zich zelve tot vriendelijkheid jegens den ver loofde dwingen. Werner bemerkte terstond de koele terug houding, waarmede de dames zijn groet be antwoordden, zijne toch al zeer verbitterde stemming werd daardoor nog onvriendelijker. «Dat is werkelijk een zonderlinge ontvangst," zeide hij, Sabine's hand vasthoudend, »ik schyn de dames heden niet hijzonder gelegen te komen.» »Men kan niet altyd vroolijk geluimd zijn," antwoordde Sabine ernstig. Je zult dat aan je zeiven ook wel ervaren hebben." «En wanneer ik deze ervaring aan mij zeiven maak, dan heeft dat zijn reden," antwoordde hij met een snellen, vorschenden blik op tante Natalie, die in de vensternis zat en peinzend naar huiten keek, «een man heeft dagelijks reden tot ergernis." «En gij hebt die zeker nu wel meer dan genoeg vroeg de oude dame, terwijl hy Sa bine naar de sofa voerde. «Waarom gelooft ge dat, gravin antwoord de hij met een minachtenden glimlach. «Wel, de terugkeer van uw neef •Och, die laat mij zeer koud. Ik had wel is waar niet verwacht, dat de deserteur zoo brutaal zou zijn, om in zijn vaderland terug te keeren, hij heeft het echter toch gedaan, maar hij weet nu ook, dat ik hem niet vrees. Zyn haat tegen mij begrijp ik, my is het ook bekend, dat hy alles doet om my in verden king te brengen, doch aangezien myn geweten mij zegt, dat er geen schuld op my rust, zoo kan ik aan deze lasteringen gerost het hoofd bieden." «Is dat de waarheid?» vroeg Sabine, om wier lippen een norsche trek speelde. «De volle waarheid, twijfel je daar soms aan «Men zegt, dat de brief, waarin baron Egon van desertie beschuldigd wordt, vervalscht is.c •Zoo beweert ten minste mijn neef," spotte Werner, »liet is immers het eenvoudigste middel om de schuld van zich af te werpen. Maar juist, wyl dit middel zoo eenvoudig is, is het ook ongeloofwaardig. Wie zou de ver- valsching gepleegd hebbeu De brief is uit het kamp voor Parijs afgezonden geworden, niemand heeft de echtheid er van in twijfel getrokken, de vervalsching moet bewezen wor den, ik bestrijd de mogelykheid daarvan met alle beslistheid." «Tengevolge van dezen brief is Egon ont erfd geworden," zeide gravin Natalie, «werd de vervalsching bewezen, dan zou het erfdeel ook weder in zijn handen gesteld moeten wor den. «In geenen deele," antwoordde Werner. «Baron Egon was reeds verstooten en onterfd, vóór hy ten oorlog trok, do redenon zijn ons allen bekend, het ware dus nutteloos, daar nog verder woorden over te verspillen.» Hy stond op en ging den binnentredenden eraaf te gemoet, die hem met eenige vriende lijke woorden de hand reikte. (Wordt vervolgd.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1892 | | pagina 1