't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 2007. Woensdag 11 Mei 1892. Twintigste Jaargang. VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. UitgeversBERKHOUT Co., te Helder. „ONTERFD". Bureau: Zuidstraat. Telefoonn". 42. Bureau: Spoorstraat. Telefoonn.» 86. Aloomiement p. 3 maanden binn. de gem. 50 Cent, met Zondagsblad 80 Cent. p. 3 maanden franco p. post 75 Afzonderlijke nummers met Zondagsblad fl,126. 2 Cent. Bureaix: SPOORSTRAAT on ZUIDSTRAAT. AUvertentlën van 1 tot 5 regela25 Cent. Elke regel meer Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 10 Mei 1892. We vestigen de aandacht onzer lezers, en in 't bij zonder van de handwerkslieden hier ter plaatse, op nevenstaande mede dee- Ung. In dezen vooruitslrevenden tijd wordt naar bekwaamheden gevraagd en wanneer werklieden inderdaad toonen hun vak in den grond te verstaan, is er voor hen in den regel wel plaatsing te vinden, waarbij de mindergeoefenden van zelf op den ach tergrond komen. Biedt een werkman zich aan, dan moet de haas gewoonlijk hem op risico nemen, daar hij vooraf niet kan ourdeelen of de man aan de eischen kan voldoen. Hierin kan verbetering gebracht worden. Wanneer men een certificaat, geteekend d oor onder staande commissie kan overleggen, waaruit blijkt dat de honder na afgelegd examen als gezel of meester in 't vak kan optreden, heeft hij een aanbeveling, die meer en meer zal worden gewaardeerd. In 't bijzonder richten we een woord van opwekking aan jongelieden, die met vrucht de lessen van de Industrieschool hier ter plaatse hebben bijgewoond. In 't algemeen zal 't voor den denkenden werkman een spoorslag zijn zich toe te leggen op 't ver kregen van bedrevenheid in 't vak, dat hij zich gekozen heeft en die bedrevenheid te toonen. Niet alleen geldt het hier 't practische, maar ook 't theoretische gedeelte. Door een edelen naijver onder de werk lieden ondersteund, zal deze commissie er wellicht na korter of langer tijd in slagen, dat 't denkbeeld om voor sommige vakken werkvolk uit 't buitenland te moeten ge bruiken, meer en meer verdwijnt en zal uit een opgemaakte statistiek kunnen blij ken, dat de Nederlandsche werklieden bij niemand behoeven achter te staan. Programma's, waarin opgegeven wordt wat vereischt wordt om een diploma als Meester of Gezel in elk der ge noemde vakken te verkrijgen, liggen voor belanghebbenden ter inzage bij den hr. N. J. Leger, aan het Bureau voor Ge meentewerken op de Kerkgracht en bij den hr. S. K. Luijtzen (Kanaalweg 33). Alleen des Zondags voor het timmeren, ten huize van den hr. H. Reinders (Bree- waterstraat 36a), baas der stoomtimmer- fabriek „de Zwaluw" en dagelijks voor het smeden bij den hr. T. J. Leewens (Molenplein 9 en 10J; voor het koperwer ken bij den hr. S. Schellinger (Weststraat 76); voor het huisschilderen bij den hr. H. Keijzer (Spoorstraat lOOj; en voor het meubelmaken bg den hr. A. Klopper (Loodsgracht 412). Verder hebben zich de onderstaande ba zen op de Marinewerf mede bereid ver klaard de noodige inlichtingen te geven op eiken Maandag- en Woensdagavond van 7 tot 8 uren; en wel: voor het tim meren, de hr. P. Meijneke (Spoorstraat 76), voor het smeden, de hr. M. Hopmans (Weststraat 37), voor het koperwerken, de hr. C. van Gijn (le Vroonstraat 22) en voor het huisschilderen, de hr. W. J. Louws (Koningdwarsstraat 10). Veredeling van Ambachten. Proeven van bekwaamheid. In de laatste helft van December 1892 zal te 's Gravenhagc de gelegenheid bestaan voor Timmerlieden, Meubelmakers, Smeden, Koper werkers en Huisschilders, voor het afteggen van proeven van bekwaamheid in elk der vakken. Er zullen diploma's worden uitgereikt aan hen, die geslaagd zijn, A voor meester in het vak, B. voor gezel in het vak. Do proeven zullen praktisch en theoretisch worden afgenomen door de comissie, benoemd door de Nederlandsche Maatschappij ter be vordering der Ngverhetd en de Vereeniging „Arti et Industriae" te 's Gravenhage, aange vuld voor elk vak afzonderlijk met vakmannen, wier namen later zullen worden bekend gemaakt. In de voornaamste dag-, week- en vakbladen zal de uitslag der proeven met de namen der geslaagden worden medegedeeld en aan de verschillende vereenigingen, die met de vak ken in verbinding staan, zal een lijst der geslaagde meesters en gezellen worden toe gezonden. Programma's van eischen zijn tc verkrijgen bg en nadere inlichtingen worden gegeven door den secretaris der Commissie, J. J. van Nieu- kerken, architect, Elandstraat 48 te 's Gra venhage. De Commissie voornoemd, J. F. W. Conrad, Voorzitter. H. L. Boersma, P. J. van Houten. J. J. van Nieukerken, Secretaris. Langs de Texelsche kust is sinds een paar dagen ansjovis gevangen. Zoowel in de garnalen- als in de haringnetten zijn ze aangetroffen. De hoeveelheid was echter nog niet van genoegzame beteeke- nis om er handel mee te kunnen doen. De Minister van Marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat er gele genheid bestaat om een apotheker, bevoegd volgens de wet van 1 Juni 1865, te plaat sen als apotheker 2e kl. bg de zeemacht (met den rang van luitenant ter zee 2e kl.), op een traktement van f2000'sjaars. Zij, die voor een benoeming als zooda nig wenschen in aanmerking te komen en den leeftgd van 30 jaren niet hebben over schreden, kunnen zich vóór 1 Juni a. s. bg gezegeld verzoekschrift wenden tot voor noemden Minister. Voor de daarbij over te leggen stukken zie de St.-Ct. No. 107. Niet minder dan 783 peisonen zijn in de afgeloopen maand aangeworven voor het Indische leger. De miliciens, die voor Indië twee jaar detachement aanvroegen, zijn hieronder begrepen en hun getal moet niet onaanzienlijk zijn. Te Delfzijl overleed dezer dagen een weduwe. De erfgenamen vermoeden dat er geld moest zijn, doch het was nergens te vinden. Niet weinig echter werden de erfgena men verblijd, toen de schoorsteen gevet werd en de schoorsteenveger niet alleen het roet naar beneden bracht, maar tevens een aardig sommetje aan bank- en munt- papier. Te Kaldenkirchen bij Venloo heeft men bij het onderzoeken van spek uit Ne derland weder trichinen gevonden, wes halve dit door de politie in beslag is ge nomen. Bijgeloof! Het bijgeloof is de wereld nog niet uit. Dit bewijst een staaltje, dat men ons uit Wageningen schrijft. Een 28-jarige arbei dersvrouw aldaar ging Woensdag jl„ zon der dat zij over pijn of anderszins klaagde, naar het land, om te melken. Zij keerde om halfzes uur 's avonds van het land terug en was van plan naar huis te gaan, toen zij plotseling een hevige pijn gevoelde in het onderlijf. Met moeite wist zij nog thuis te komen maar het werd echter niet be ter en binnen den tijd van eenige uren was de anders zoo gezonde vronw dood. De dokter constateerde koliek. De buren echter beweren, dat de vrouw betoovérd was door hare schoonmoeder, vrouw H en zóó zijn zij op deze gebeten, dat zij het niet zal wagen buiten de deur te komen. Men hoort de buurvrouwen over niemand anders spreken dan over «die êrme moeder met 'r vier keinder" en dat lilke vêrken van 'n heks." Eenige jaren geleden werd vrouw H. ook er van beticht, een kind te hebben „behekst", wat toen heel wat drukte heeft veroorzaakt te Wageningen. De spraakmakende gemeente noemt den nieuwen tijd den Grindwegtijd. Reuter seint, dat volgens de Frank furter Zeitung, de heer Jaeger, de ont vluchte kassier der firma Rotschild, van Marseille naar Colombo (op Ceylon) ver trokken is. Uit Boven-Italië komen berichten van strenge koudeaan de moerbezie- boomen, wijnstokken en vruchtboomen is door herhaalden hevigen hagelslag groote schade toegebracht. Op de bergen in de provincie Venetië is veel sneeuw gevallen. O, heerlijke Meimaand Manchester, 7 Mei. Een gedeelte van het dak der gutta-perchafabriek des heeren Mackintosh is ingestort. Een groot aantal arbeiders is onder de puinhoopen begraven. Tot dusver zijn 10 gekwetsten te voorschijn gebracht en naar het gast huis vervoerd3 hunner zijn zwaar, 1 is doodelgk gekwetst. Een voorstander van de invoering van Zondagsrust in het horlogemakersdorp St. Croix, in Zwitserland, heeft voor den spoorweg van Yverdon naar St. Croix de benoodigde som van 1,800,000 Mark ge geven, onder voorwaarde, dat het verkeer gedurende 25 jaren des Zondags geheel moet stilstaan. Uit de Ver. Staten wordt weder een ernstig spoorwegongeluk bericht. Een snel trein uit San Fransisco is door het inzak ken van een brug over de Missouri in het water gestort. Zeven menschen werden daarbij gedood en vijftien anderen gewond. In dezen tijd van ontploffingen wordt ook het dreigen met dynamiet streng ge straft. Te Havre is een man, die, toen een herbergierster hem een aalmoes weigerde, de vrouw dreigde: «ik zal morgen je sme rige standje in de lucht laten vliegen,* door de rechtbank, weger.s die waarschijn lijk niet eens gemeende bedreiging, veroor deeld tot zes maanden gevangenisstraf. Luik, 7 Mei. Heden beeft de politie een nieuwe aanhouding verricht, waaraan veel gewicht wordt gehecht. Zij heeft na melijk naar de gevangenis gevoerd een beambte van de mijn maatschappij te Ba- neux, in het bijzonder belast met het toe zicht op de ontplofbare stoffen, waarvan 21 KG. forciet werd gestolen, welke bg de aanslagen van 11. Zondag dienden. In het proces te Wilna tegen tien vrou wen en een man, die beschuldigd werden van stelselmatige kindermoorden, is thans uitspraak gedaan. Wij deelden reeds vroe ger eenige bijzonderheden daaromtrent mede. Hoeveel kinderen de monsters om brachten is niet met zekerhied bekend, maar er zijn niet minder dan 65 door ben ver moorde kindertjes gevonden. De kleinen wa ren door ongehuwde moeders uitbesteed bij de vrouwen, die hen vergiftigden of smoor den, maar de moeders meestal in den waan lieten, dat zij nog leefden Zij ble ven kostgeld eischen en persten de arme vrouwen voortdurend af door allerlei be dreigingen. Zes vrouwen en de man zijn nu schuldig bevonden en veroordeeld tot dwangarbeid- straffen van 16 tot 20 jaren. De Parijsche politie vond dezer da gen 's nachts op den boulevard Montmar- tre een jong werkman bloedend op de straat liggen met een messteek in den buik. Hij had, zoo verklaarde hij, gevochten met een kameraad, en die had hem den steek toegebracht. Maar hij weigerde naam en woonplaats op te geven. Het is een zaak tusschen ons beiden*, zeide hg: »Als ik hersteld ben zal ik zelf het hem wel be taald zetten. Maar ik geef hem niet aan. Je ne coque pas.* New/York, 6 Mei. De groote slacht huizen van Schwarzshild en Sutzberger zijn geheel afgebrand. De schade wordt op een millioen dollars geraamd. Men vermoedt brandstichting. Donderdagmiddag zagen de wande laars langs de Spree, bij Treptow, een zon derling vaartuig in de rivier. Een man stond nl. rechtop in een waschtobbe, die hg on der luid gezang met een roeispaan voort- roeide. De zanger lette niet in het minst op het roepen der voorbijgangers, die hem dringend aanmaanden aan wal te komen. Integendeel, de man roeide maar flink door, tot eindelijk een bootje van Treptow kwam aanvaren, om den zonderling te hulp te komen. Het bootje was nog slechts weinige meters van de tobbe verwijderd, toen deze plotseling omsloeg en de zanger in het water verdween. Met veel moeite gelukte het echter den man te grijpen en in de boot te brengen. Aan wal gebracht, ver telde de drenkeling, dat hij Lohengrin was en zijn zwaan zocht. Men begreep nu, met een krankzinnige te doen te hebben en uit papieren, die men bij hem vond, bleek zijn naam en woonplaats. Later vernam men, dat de on gelukkige, de koopman F., reeds een jaar geleden wegens zenuwlijden zijn bloeiende zaak had moeten verkoopen en sedert als rentenier leefde. In een aanval van krank zinnigheid bad hij zich Donderdag naar Treptow begeven, had daar een wasch tobbe en een roeispaan ontvreemd en zoo zijn merkwaardigen tocht begonnen, die met zijn overbrenging naar een krankzin nigengesticht eindigde. Een moord, welke aan de misdaden van »Jack the Ripper" herinnert, is te Chicago gepleegd. Daar is een gehuwde vrouw, Elisabeth Walsh genaamd, op de zelfde wijze vermoord en verminkt gevon den als de slachtoffers van den vrouwen moordenaar van Whitechapel. Heldersche Moppen. Een oude vrouw, die kippen ging houden met het denkbeeld, dat ze door den verkoop der eieren spoedig rgk zou zgn, liet deze kwee- kerij al heel gauw met tegenzin varen. „De kippen," zei ze, »leggen nooit als de eieren duur zgn en beginnen zoodra ze goedkoop worden". Een burgervrouwtje komt een assuran tie-kantoor binnenvliegen en vraagt hggend naar den »sof." Men verwgst haar naar een der directeuren. Wat was er van uw dienst, juffrouw Och meneertje Verassureert u als 't u blieft ons huisjeM'n man z'n werkplaats staat in brand. Burgerlijke Stand, gem. Helder, Van af 5 tot en met 7 Mei. ONDERTROUWD: J. Vader, koetsier en N. Smit. P. Bontes, beambte bij do H. IJ. S. M. en T. Hoogerwerf. H. P. Listart, werkman en G. Oost. GETROUWD: J. Reuvers en D. v. Berlo. B. C. de Jong en A. Zeeuw. C. Hasselaar en F. J. Cornelis. C. J. Brouwer en T. Reuvers. S. Gijsberts en H. W. Koster. BEVALLEN: A. Treffers, geb. Stoll,d. T. Dijkshoorn, geb. Fasol, z. M. Schenkels, geb. Baikes, d. C. de Reus, geb. Riedeman, z. M, M. Luijt, geb. Lastdrager, z. J. M. Nieuw- buurt, geb. de Vroome, z. OVERLEDENF. Lugckx, 48 jaren. A. M. Rippens, wed. J. R. Ran, 65 jaren. N. Molenaar, 5 maanden. Marine en Leger. Blijkens bij het dep. van marine ontvangen bericht i8 Hr- Ms. schroefstoomschip éde klasse Nagelaten roman van EWALD AUGUST KöNIG. 85.) »Ge hebt gelijk, volkomen gelijk," knikte de baron, die tegenover deze beleefde taal geen wantrouwen meer voeden kon «wanneer mgn neef even kalm en verstandig dacht, dan zou hij terstond hebben moeten inzien, dat hij op een proces geen verwachtingen bouwen mag, en hij was dan zeker ook wel in het vergelijk getreden, hetwelk ik hem aanbood." »Dat kan hij niet, een Eichenfels zou zich onteeren, wanneer hg uit handen van een bloedverwant een aalmoes aannam. Ge znlt dus zeker wel zoo vriendelijk willen zgn om mij de verlangde schriftelijke verklaring van nw houtvester te bezorgen .Zoodra ik hem zie, zal ik hem gelasten dat stuk op te maken." De opperhoutvester knikte voldaan en nam afscheid, een half uur later trad hg zijn woning binnen, waar Rosa reeds met het middageten op hem wachtte. „Het handschrift van den houtvester zal ik krijgen," zeide hij, toen hg zich op z-jn gemak aan tafel had gezet. „Heeft hij u dat zelf beloofd?" vneg Rosa ongeloovig. .Neen, baron Werner zal zgn houtvester gelasten, om mij het schriftelijk bewijs te geven, dat ik verlangd heb." «Dan twgfel ik nog zeer aan het gelukken van uw plan, lieve vader.* „Ik niet. Wanneer de heer beveelt, moet de dienaar gehoorzamen, buitendien koestert de baron niet den minsten argwaan.» «De houtvester kon den strik wel eens ont dekken, en dan zal hij er zich wel voor hoeden, om er zgn hals in te steken. Het zou mij ove rigens in 't geheel niet verwonderen, wanneer de houtvester verklaarde dat hij niet schrijven kon." De oude heer keek zijn dochter verlegen aan, hij scheen aan deze mogelijkheid nog niet gedacht te hebben. „Dan zou hij buitengemeen sluw moeten zijn.* „Daartoe behoort minder sluwheid dan wel een met schuld beladen geweten," antwoordde Rosa. „Enfin, we willen het afwachten, kind, het is immers ook nog zeer twijfelachtig of de houtvester de vervalsching gepleegd heeft. Andere zonden mogen den baron aan dien mensch ketenen, toch is het zeer wel mogelijk, dat wij ons met onze vermoedens op een vol komen valsch spoor bevinden." „Dat geloof ik niet en ik hoop, dat de ad vocaat van Egon nu ook de handen niet in den schoot zal leggen, het bericht heeft hij ontvangen, de juistheid onzer vermoedens moet hem duidelijk worden.' „Zooals ik reeds zeide, wjj willen het af wachten. Gravin Yon Waldringen zal je dus dezen namiddag bezoeken Rosa wendde het gelaat af, om de verlegen heid te verbergen, waarin deze vraag haar brachtomtrent de geheime samenkomst der beide minnenden mocht de vader niets verne men, zij vreesde, dat hij het plan niet zou goedkeuren, 't welk hem mogelijk in onaan genaamheden brengen zou. Wanneer Reinhard met haar verloofde kwam en Sabine bg de bruid van zgn vriend verraste, dan had het allen schijn, alsof deze ontmoeting slechts een toeval was, en tot een verwgt was alsdan nie mand gerechtigd. Sabine heeft mgn uitnoodiging aangenomen," antwoordde zij. „Zij zal terstond na het diner komen." „En ik moet dadelijk na tafel weder weg," zeide de opperhoutvester, die het maal alle eer aandeed, ,het is noodig, dat ik mij weer eens met eigen oogen overtuig, of mijn beve len stipt uitgevoerd worden. Ik wil je alleen maar een goeden raad geven, kindlief, hij is wellicht overbodig, in elk geval hij kan niet schaden. Let op je woorden en verraad niet te veel. Hoe ook gravin Sabine over haar ver loofde denke moge, zg is zijn bruid en moet haar woord gestand doen, zoodra haar vader het verlangt. Al moge zij nu je meening dee- len, later herinnert zij zich toch weder je woorden, die haar dan in een geheel ander licht zullen schijnen." „Heb maar geen zorg, ik zal niet meer zeggen, dan ik verantwoorden kan," antwoordde Rosa, thans een opgeruimderen toon aanslaande, «van onze verdenking en onze vermoedens verraad ik niets, niettegenstaande Sabine zelve haar verloofde geen vertrouwen meer schenkt.» De oude heer schoof zgn bord terug en legde het servet weg, om vervolgens zijn pgp uit den zak te halen. «Wanneer ik maar eens met gravin Natalie onder vier oogen kon praten, dan zon ik haar wel ronduit de waarheid vei tellen," zeide hg, „ik weet dat deze oude dame de verloving niet goedkeurt, zij met haar scherp waarne- menden blik zal den baren al lang doorgrond hebben. Maar hoe dan ook, ophitsen mag ik niet, ik wil nu het resultaat onzer navorschin- gen geduldig afwachten, beantwoordt dit aan onze verwachtingen, dan is het spel zonder veel moeite gewonnen Hg was opgestaan en had de buks benevens de jachttasch en den hartsvanger van den wand genomen, en nadat hij geheel toegerust was om op te breken, nam hg met de verklaring, dat hij denkelgk niet voor den avond terug zou keeren, van zijn dochter afscheid. Rosa zette zich met haar handwerk aan het venster haar geduld werd op geen al te lange proef gesteld, want reeds spoedig kondigde het blaffen van den hond de komst van Sabine aan, die met een ernstig bezorgd gelaat bin nentrad. Rosa ontving haar met hartelijke vriende lijkheid maar hoezeer zg ook haar best deed. om door een vroolgk gekeuvel de donkere schaduw van het voorhoofd der vriendin te verjagen, zoo mocht haar dat toch niet gelukken. „Heb je dan alle levensvreugde, alle hoop verloren?" vroeg Rosa vol warme deelneming terwgl zg den arm liefkozend om de vriendin sloeg. „Ware het niet veel eenvoudiger en beter, wanneer je dit engagement verbraakt, dat je toch alle vreugde voor immer beneemt?" „Zeker, ware het datantwoordde Sabine met een zwaren zucht, „doch de wil mijns vaders bindt mij, en liever wil ik mijn leven opofferen, dan het met zgn vloek belasten.» Zou er tusschen deze beiden geen midden weg zijn Welke? Ik zie er geen!" „Verklaar je vader, dat dit huwelijk je on gelukkig zal maken, hg mag dan niet langer eischen, dat zijn wil geschiede -Hij beweert, dat deze verklaring geen reden is, die hij erkennen kan,a zeide Sabine hoofd schuddend, „hg steunt zich daarbg op zgn eigen ervaringen, waarmede hg het tegendeel bewgzen wil. Ik heb hem zoo even nog ge smeekt, om mg niet aan een man te ketenen, dien ik niet kon lief hebben, aanvankelgk lachte hij er om, maar toen ik bg hem bleef aan dringen, dreigde hij mg met zijn vloek, wan neer ik mij niet aan zgn wil onderwierp.* „En je hebt hem niets van de liefde gezegd, die je voor een anderen man in het hart draagt „Hoe kon ik dat? Weet ik dan of Reinhard von Tiefenthal mg nog bemint?" „Ja, hg bemint je.« „Wie zegt je dat?» vroeg Sabine, in wier oogen zich een blijde glar' CTtoonde. «Egon," antwoordde Rosa, hare vriendin innig tegen zich aantrekkende, hij ondervroeg in Breslau zijn vriend, Reinhard heeft hem zijue liefde bekend, hij kan en wil niet van je afzien.* (Wordt vervolgd.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1892 | | pagina 1