't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT No 2029. Woensdag 27 Juli 1892. Twintigste Jaargang. TUYT7T Bureau: Spoorstraat. IJuAÜjJu* Telefoonn». 36. Abonnement p. 3 maanden binn. de gem. 50 Cent, met Zondagsblad 80 Cent. p. 3 maanden franco p. post 75 Afzonderlijke nummers met Zondagsblad f 1,12*. 2 Cent. VERSCHIJNT DINSDAG- EN Uitgevers: BERKHOUT Bureaux: SPOORSTRAAT VRIJDAGMIDDAG, Sc Co., te Helder. ZUID8TRAAT. AdvertentLSn yan 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 26 Jnli 1892. Om de vele huwelijken bij het korps mariniers te verminderen, is door den kolonel-commandant bepaald, dat voorloo- pig geen toestemming aan korporaals en minderen zal worden verleend tot een huwelijk alhoewel overigens daartoe in de termen vallende dan onder voor waarde, dat le belanghebbenden na hun huwelijk voor eigen kosten aan de menage blijven deelnemen. Deze bepaling is in de cantine's voor ieder ter lezing opgehangen. Uit Schagen bericht men ons, dat op de Laagzyde aldaar een misschien vele eeuwen oude gevel, tengevolge van den ouderdom, moet verdwijnen, en dat het gevaar dreigt, dat daar voor by herbonwing niets kan behouden blijven. Een soortgelijk geval, hier voorgekomen, herin nerden we ons bij 't vernemen van dit bericht uit de nabuurschap. Eeu der straten in deze gemeente draagt den naam van Walvischstraat. Waarvan vraagt men zich af is deze naam afkomstig? Toen wij vóór eenige jaren deze vraag deden, kregen we ten antwoord, dat daar in die straat zich een huis bevond, in welks gevel een walvisch was afgebeeld. Bij de bezichtiging bleek het ons, dat boog in den muur van een oud woonhuis in die straat een visch, een schelvisch of kabeljauw, in pleister was afgebeeld, 't Geleek in 't geheel geen walvisch. Doch daar we hier geheel en al oude gebouwen van eeuwen her missen, was het nog iets bijzonders, een huis aan te treffen, waaraan een zinnebeeld uit vroeger dagen was aangebracht. Toen dit huis door den tegen- woordigen eigenaar zou herbouwd worden, deed deze al zijn best, om het beeld van den visch te behouden, teneinde het in den nieuwen gevel een plaats te geven, 't Mocht echter niet gelukken. Het pleister viel hoe voor zichtig ook behandeld uiteen, en de visch, die wellicht een paar eeuwen van uit zyn hooge standplaats over de walvischstraat had ge schouwd, viel als offer van den tand des tijds. Inmiddels is de vraag omtrent den naamsoor- sprong der straat onbeantwoord gebleven. Niet onmogelijk echter, dat de afbeelding van een visch tot de meening, dat er een walvisch was voorgesteld, heeft aanleiding gegeven. Men leest in de »Texelsche Courant" Worden van elders vaak mededeelingen gedaan omtrent geringe koopprijzen voor woningen en landerijen, 't is hier al niet veel beter de hofstede »Madura" in den polder Eierland, zijnde een Huismans wo ning met schuur, arbeiderswoning en diverse perceelen wei-, hooi- en bouwland, te za- men groot 134.31.10 H.A., Woensdag avond in publieke veiling gebracht, werd opgehouden voor de som van f7020. De bouw van het nieuwe pantserto- renschip Koningin Wilhelmina der Neder landen", dat in het vorige jaar op 's lands werf op stapel werd gezet, wordt met kracht voortgezet, zoodat dit grootste schip onzer marine waarschijnlijk nog in het laatst van October gereed zal zijn. Naar wij vernemen is thans reeds de toezegging verkregen dat de beide koning innen bij het van stapel loopen tegen woordig zullen zijn. Het groote vaartuig, dat een inhoud heeft van 4600 ton, is gewapend met 20 kanonnen, waarvan een van 28 c.M. een van 24, twee van 17, twee van 7.5, acht van 3,7 en 6 revolverkanonnen van 3.7 c.M. benevens de benoodigde torpedo-in richtingen. Het gewas van appelen en peren zal dit jaar over het algemeen niet meevallen, ofschoon zy in den laatsten tijd aanmer kelijk zijn bijgekomen. De fruitverkoopin- gen hebben reeds hier en daar plaats. By den uitgever, den heer M. E. de Grauw, te Ouderkerk aan den Amstel, is dezer dagen in 't licht verschenen een klein boekje, waarop wij de aandacht onzer lezers volgaarne willen vestigen, met aanbeveling, het zich voor den geringen prys van 5 cents, waarvoor het in eiken boekwinkel verkrijgbaar is, aan te schaffen, 't Is een der kleine geschriften, die van tijd tot tijd door de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen worden uitgegeven, en wier verspreiding, door nóg lageren prys bij 't nemen van een 50-tal exemplaren, zeer in de hand gewerkt wordt. Het boekje is getiteld «Onze Marine," en de schrijver er van is de heer F. W. Huding, oud-luit. ter zee dor le kl. en oud-inspecteur van 's Rijks Stoomvaartdienst. Op populaire wijze wordt in dit gaschriftje helder en duidelyk uiteengezet do inrichting van onze zeemacht, zoowel wat betreft het personeel als het materieel, de bestemming van een en ander in oorlogs- en in vredestyd, en vooral omtrent den aard en de inrichting van de doode strijdkrachten kan menigeen zich door de lezing van dit helder en duidelijk geschreven boekje zeer goed op de hoogte stellen. Voor de ingezetenen dezer gemeente, die nu gedurende 100 jaren een belangrijk maritiem station uitmaakt, moet de lectuur van dit kleine geschrift in 't bijzonder van belang worden ge acht. Allen, die eenigszins met de Marine in betrekking staan, zullen, naar wij vertrouwen, zich dit boekje als van zelve aanschaffen. Zij zijn in de eerste plaats de aangewezen lezers. Doch ook, gewone burgers, die niet rechtstreeks bij de zeemacht belang hebben, doch hier ter plaatse daarvan zooveel komen te zien, zullen wèl doen, als ook zy met het kleine geschrift van den heer Hudig kennis maken. Zij zullen daardoor op de hoogte worden gebracht van den omvaDg der werkzaamheid onzer Marine, en hunne belangstelling in de oorlogsvloot en hare bemanning zal er zeker door vermeerderen. Dankbaarheid 1 In een der laatste nummers van «De Tim merman", komt een artikeltje voor, waarin wordt betoogd, dat de timmerlieden, die deze winter werkzaam zijn geweest aan het gebouw der Sporttentoonstelling te Scheveningen, veel koude hebben moeten lyden en daarby slechts weinig loon hebben genoten. Naar aanleiding daarvan schrijft Het Cen trum" Dat het te Scheveningen koud is geweest, geven wij dadelijk toe, doch van Hollandsche werklui is 't, minst genomen, kinderachtig over de kou te klagen. Bovendien zullen de op zichters, de aannemer, de heer De Baan, en de architect, de heer W. B. Van Liefland, het ook wel niet warm hebben gehad, zoodat de arbeiders in dit opzicht met hen gelijk hebben gestaan. De klacht omtrent het loon is meer de aan dacht waard, en wij hebben ons gewend tot een timmerman, die dezen winter aan het sportgebouw werkzaam is geweest, om dien aangaande eenige inliching te ontvangen. En ziehier wat wij vernamen De timmerlui hebben grof geld verdiend. In den laatsten tijd is aan bijna allen 40 cent per uur uitbetaald, en in geen geval is er minder dan 20 cent uitgegeven, terwijl de overuren werden medegeteld. Die niet gonoeg verdiend heefc, verklaarde onze zegsman, had zulks te danken aan zichzelf, aan zijn onbe kwaamheid of luiheid. Op onze vraag of de werklieden goed be handeld werden, kwamen wy 't volgende te weten Op het terrein stond een flinke schaftloods, waarin drie steeds gloeiend gestookte kachels stonden, en waar een kop koffie verkrijgbaar i, voor 3 cent. Als de koude gestreng was, kregen al de werklieden, 250 in getal, erwten soep of zuurkool. Verder kon ieder, wat geen enkelen patroon doet, kosteloos zyn zagon in orde laten maken, terwijl allen verzekerd waren tegen invaliditeit en ongelukken. Dit alles klinkt anders, dan de bewering in »De Timmermana. Onze zegsman, wiens naam wij desverlangend kunnen noemen, was dan ook verontwaardigd over het schryven in dat blad en zei «Dat krijgen nu de heeren Van Liefland en De Baan voor hun goeddoen." De rijksexamencommissie voor stuur lieden ter koopvaardij hield 12, 13, 14, 15, 18, 19 en 20 Juli zitting te Rotter dam. Aangemeld hadden zich 27 candi- daten en wel voor de groote stoomvaart A eerste stuurman 1, tweede stuurman 6, derde stuurman 2. Voor de groote zeil vaart A eerste stuurman 1, tweede stuur man 4, derde stuurman 11. Voor een aan vullingsexamen le stuurman groote zeil vaart A 1 candidaat en voor een aanvul lingsexamen groote stoomvaart A 2e stuur man 1, derde stuurman 7. Eindelijk had 1 candidaat zich opgegeven voor een exa men 3e stuurman groote stoomvaart B. De volgende diploma's werden uitgereikt Groote stoomvaart A als 2e stuurman aan F. Rindermann, S. Klein en H. G. J. Uil- kens als 3e stuurman aan S. D. W- van Boven en F. R. Boonstra. Groote zeil vaart A als le stuurman aan J. Olden- burger, als tweede stuurman aan J. J. van Heuveln, P. Burghout en J. Snuitals 3e stuurman H. Zijlstra, D. Roos en G. Kos ter, terwijl ditzelfde diploma met aanvul lingsdiploma groote stoomvaart A werd uitgereikt aan G. W. deBoevé, H. de Boer, B. K. E. Ackermann, K. Karszies en D. Krijgsmar. Ook slaagden K. Wijgers en H. A. Prins voor een aanvullingsexamen derde stuurman groote stoomvaart A. Door den minister van justitie is, bij schrijven van 14 Juli jl. aan de com missarissen der koningin in de provinciën medegedeeld, dat naar aanleiding van door de generale synode van de gereformeerde kerken in Nederland en van de deputatie dier synode, bij adressen aan de koningin- weduwe, regentes, van 17 en 18 Juni jl. gedane mededeelingen de regeering kennis draagt van 1°. de samenvloeiing in eenzelfde kerk- verbond van de beide groepen van gerefor meerde kerken, die dus weer elk onder scheidenlijk vertegenwoordigd werden door de synode der Christelijk Gereformeerde kerk en door de voorloopige synode der Nederlandsche Gereformeerde kerken en van den daaruit voortspruitenden overgang van beide synode's in één vereenigde sy node, die den naam draagt van de Gene rale synode van de gereformeerde kerken in Nederland 2°. Van de bij voormelde adressen over gelegde naamlijst van kerken in onder scheidene provinciën des Rijks, welke thans door deze generale synode vertegenwoor digd worden en die voortaan niet meer de onderscheidene namen van christelijk ge reformeerde en Nederlandsch gereformeerde zullen dragen maar, met weglating van alle bijvoeging zullen heetenGerefor meerde kerken, van welke naamlijst voor zooveel iedere provincie betreft, wordt overgelegd 3°. dat, wat aangaat de regelen voor inrichting en bestuur, deze kerken thans alle samenleven onder vigueur van de ge reformeerde kerkenordening, gelijk die laatstelijk op de synode te Dordrecht in 1619 bevestigd is, behoudens die noodza kelijke uitzonderingen, waarvan indertijd door onderscheidene kerken en met name door de Synode der Christelijk Gerefor meerde kerk bij missive van 15Dec. 1891, aan de Regeering mededeeling is gedaan 4°. van de aanwijzing voor bovenge noemde generale synode van deputaten van de gereformeerde kerken in Nederland voor de correspondentie met de Regeering tot op het eerstvolgend samenkomen dier ker ken in generale synode, zoomede van het juiste adres dier deputaten. Inbraak en moord Vrijdagnacht werden in het kantoor van het station te Dremmen (Limburg) een drietal personen ontdekt, die bezig waren den boedel na te snuffelen. De stations chef, inmiddels gewaarschuwd, plaatste zich gewapend met een revolver voor den uit gang en dreigde ieder neer te schieten, die het zou wagen het kantoor te verlaten. Onderwijl was om politiehulp uitgezonden. Een der inbrekers loste een schot op den stationschef met het gevolg, dat deze be wusteloos neerzeeg. Toen de politie kwam, waren de inbrekers gevlogen. De toestand van den stationschef is zeer zorgwekkend. Tusschen Woensdagavonden Donder dag is ingebroken in de woning van den heer P. C. van Vlissingen, aan de Leid- schevaart No. 104, bij Haarlem. De dief of dieven hebben aldaar schandelijk huis gehouden, daar alle meubelstukken en kasten zijn opengebroken of vernield en alles nauwkeurig is doorzocht. In een open gebroken trommel is nog een effect ge vonden. Te Leeuwarden zijn de leden van een officierstafel, onderscheidene onder officieren en ook een paar gezinnen, in meerdere of mindere mate ongesteld gewor den tengevolge van het gebruik van het vleesch eener waarschijnlijk zieke koe, af komstig van een slager aldaar. De zaak wordt onderzocht. De uitbarsting op Groot-Sangir. In de Staatscourantvan 23 dezer leest men Bij het Departement van Koloniën is het volgende telegram van den gouverneur- feneraal van Nederlandsch-Indië, dd. 22 uli jl., ontvangen Volgens de laatste berichten zijn door de eruptie van den Goenoeng Awoe twee duizend personen gedood, doch geen Eu ropeanen. Het noordwestelijk gedeelte van Groot- Sangir is geheel verwoesthet overige deel van dit eiland kan in zes maanden zich herstellen. »De oogst is vernield, maar door zen ding van levensmiddelen wordt hongersnood voorkomen. De overheid en de particuliere liefdadigheid verleenen krachtige hulp. De minister van handel en nij ver heid in Duitschland heeft bepaald, dat van I Jan. 1893 af zij, die als loods op zee schepen willen dienen, het bewijs moeten leveren dat zij niet kleurenblind zijn. Daartoe zal een speciale comissie worden ingesteld, die zich met de keuring heeft bezig te houden. Deze bepaling is gemaakt naar aanleiding der vele ongelukken, die op vreemde kusten door kleurenblindheid veroorzaakt zijn. Liverpool, 22 Juli. Door het gerechts hof alhier werd heden uitspraak gedaan be treffende het verongelukken van het ss. »City of Chicago,« op de reis van New- York naar Liverpool, op Old Head of Kinsale. De gezagvoerder werd nalatig bevonden en zijn certificaat voor negen maanden geschorst, wegens het niet vol doende gebruik maken van het lood en het met volle vaart bij mistig weder doorstoo- men dicht bij den wal, met een koers waarmede het schip den wal moest nader komen. Uit Londen wordt het overlijden be richt van een zonderling man, den heer Mac Gregor, die veel van zich deed spre ken door zijne reizen in zijn roeibootje »Rob Roy", welke hij beschreef in hét boekDuizend mijlen in het bootje Rob Roy", op de rivieren en meren van Europa." Hij was op die reis ook hier in Neder land, waar hij herinneren we ons nog wel zyn hond verloor, een verlies dat hij zich zeer aantrok. Onder den naam »Rob Roy" schreef hij ook in Punch". Sedert den 9den dezer maand gaat de Etna op bedenkelijke wijze te keer. En dit met steeds toenemende heftigheid. In de laatste dagen wierp hij onophoudelijk gloeiende steenklompen tot een hoogte van wel 400 meter omhoog, de lavastroomen namen in omvang toe, de uitgestooten rook- en stofwolken verduisteren den hemel, een onderaardsche donder vervult de be volking met schrik en van tijd tot tijd doen aardschokken het ergste vreezen. Nicolosi is op het oogenblik wel de ernstigst bedreigde plaats. Dit stadje, dat 3000, voor het meerendeel van het land bouwbedrijf levende inwoners telt, bezit een fraaie hoofdstraat van 10 meter breedte en 500 meter lengte, aan weerszijden met sierlijke woningen bebouwd. In de onmid dellijke nabijheid verheft zich statig en ontzagwekkend de vulkaan, die zoo vaak reeds dit oord heeft verwoest, zonder dat de bewoners ooit hebben kunnen besluiten om voorgoed van deze zoo gevaarlijke plek te scheiden. In 1669 volslagen vernield, werd Nicolosi op zijne puinhoopen of, juister gezegd, op de lava-bedding die deze bedekte weder opgebouwd. Na 1669 waren de heftigste uitbarstingen die van 1702, 1766, 1792, 1819, 1843, 1852 en 1886en bij die alle werd het stadje min of meer gehavend. N. R. Crt. Een Parijsche modemaakster, Mme. Ap- paruti, directrice van het modejournaal »le Conseillev des Dames et des Demoiselles,4 heeft oplichterijen gepleegd voor een bedrag van niet minder dan drie millioen francs. Zij gaf voor, groote bestellingen van het Russische Hof ont vangen te hebben, en vertoonde ook desbe treffende brieven met wapens en zegels. Een prachtige mantel van 150,000 francs voor de Keizerin aller Russen werd door haar tentoon gesteld voor belangstellenden en daarna ver zonden maar dat kleedingstuk kwam nooit bij de Keizerin, die het ook niet besteld had. De groote bestellingen van het Russische Hof en ook van andere Hoven - van Denemar ken en Griekenland o.a. moesten alleen dienen om Mme. Apparuti een voorwendsel te geven tot het leenen van geld by vrienden en klanten, «omdat zij geen kapitaal had voor de groote uitgaven, welke het uitvoeren van die bestellingen noodig maakte. Zy leende van den een 100,000 fr. van een ander 200.000 francs enz., te zamen voor een bedrag van 3.000.000 fr. Zy deed hare leveranciers ontzaglyko be stellingen, o.a. 5000 Meter goudgalon voor de gala-uniform der Russische Hofdignitarissen. Toen hare verschillende criditeuren naar hun geld vroegen, ging zij zelve naar Rusland om de zaken in orde te brengen; maar zij kwam niet terug. Het eenige wat men van haar hoorde, was, dat zij zich deerlijk gebrand had door een petroleumlamp en in een gesticht verpleegd werd. De bedrogenen dienden een aanklacht tegen haar in en or is een bevel tot inhechtenisne ming tegen haar uitgevaardigd. In het anarchisten-proces te Luik heeft de procureur-generaal zyn requisitoir genomen. Daarin komt hij tot de slotsom, dat al de beschuldigden, éón slechts uitgezonderd, hebben deelgenomen aan de voorbereidende hande lingen, sommigen aan de gewelddadigheden en de uitvoering, weer anderen aan de voorbe reiding en uitvoering. Allen moeten dan ook verantwoordelijk worden gesteld. Ten strengste veroordeelde de procureur de gepleegde misdaden en de anarchistische leer stellingen, die geen vrijheid huldigen, maar slechts geweld prediken, gelijk uit de daden en geschriften der anarchisten voldoende blijkt. Openlijk wordt in deze laatste tot vernieling en plundering aangezet. Dat was dan ook het plan der beschuldigden, van wie Moineaux zoo niet het hoofd, dan toch de booze geest is. Dat het niet nog erger is geloopen, heeft niet aan de beschuldigden gelegen. Daarna wordt de schuld der beklaagden aangetoond, in de meeste gevallen door hunne bekentenis bevestigd en ten slotte een woord van hulde gebracht aan de burgers, mannen en vrouwen, die in deze de justitie hebben geholpen, aan de bezadigde houding der over heid en aan de dagbladpers. Te Berlijn is op klaarlichten dag een vreeselijke moordaanslag gepleegd. Een ont slagen tainiersknecht, Grüneberg, drong bet bureau van den stedelijken tuinaanleg, het Victoriapark, binnen, waar de directeur Maech- tig, de eerste tuinman Clemens en een bediende waren. Hij wierp den bediende de deur uit, loste twee schoten op Clemens, die de vlucht nam, en joeg daarna den directeur drie kogels in het lijf, zoodat hij zwaar gewond neerviel. De moordenaar wist in de opschudding te ont vluchten door de drukke straten en de politie zoekt hem nog tevergeefs. Volgens de Financial and Insurance Cronicle" sterven jaarlijks op de geheele aarde 33 millioen menschen, hetgeen een cijfer van 91,554 sterfgevallen per dag, van 3730 per uur en van 62 per minuut oplevert. Met iederen polslag moet een menschelijk wezen den tol aan de natuur betalen. Zooals men weten zal, is de gemiddelde duur van het menschelijk leven 38 jaar. Een vierde deel der bevolking van befc wereldrond sterft voor het bereiken van het 7e jaar en de helft voor het 17e. Op de tienduizend menschen wordt er slechts één honderd jaar, op iedere 500 éen negen tig jaar en op iedere honderd éen zestig jaar. De getrouwden leven langer dan de ongehuwden. De beroepskeuze oefent grooten invloed op den levensduur. Yan de duizend personen, die 70 jaar oud wor- deu, behooren er 43 tot de geestelijkheid of politici, 40 tot de landbouwers, 33 tot de arbeidersklasse, 32 tot den militairen stand, 29 tot de advocaten of de ingenieurs 27 tot de onderwijzers en 24 tot de ge neeskundigen. Burgerlijke Stand, gem. Helder, Van af 21 Juli tot en met 23 Juli. ONDERTROUWD: M. Tb. de Haas, win kelier en M. H. Hoogenbosch. J. W. van Aken, amanuensis aan het Kon. Inst. voor de Marine en A. H. Bischoff. J. Keyzer, stoker bij de Marine, en W. Bieker. J. F. Kipper man, kwartiermeester bij de Marine en M. L. Servaas. GETROUWD: H. Quispel en D. Snieder. BEVALLEN C. WaterdrinkerBoes, z. J. C. v. d. WoerdMosmans, d. A. C. M. de Cockv. d. Wal, d. C. M. Borgart Gladpootjes, z. N. AssesWals, d. M. J. v. d. Horstv. d. Lis, z. J. H. BuysDörr, z. T. van DoornGoverts, d. H. de Boor- derGiltjes, z. OVERLEDENJ. J. RiemersSmit, 56 j. Marktberichten. Hoorn 23 Juli. Tarwe f 7.50 a 10, Gerst f 4,75 a 5,50, Haver f 3,50 a 4, Witte Erw ten f 11 a 13, Groene f 12,25 a 15, Grauwe f 18.50 a 21. Vale f 15 a 19, Karweizaad f 10 a 10,50, 23 paarden f 70 a 160, 23 schapen f 18 a 26, 4 kalveren f6 a 15, 17 varkens f 12 a 20, 5 zeugen f20 a 50, 200 biggen f4 a 9, Kipeieren f 3,25 per 100, 2400 kop boter f0,55 a 0,60 per kop. Alkmaar, 23 Juli. Aangevoerd 4 paarden f 60 a 170, 22 koeien en ossen f 140 a 180, 20 nucht. kalveren f6 a 16, 42 magere scha pen f 10 a 14, 76 lammeren f 5 a 8, 57 ma gere varkens f14 a 19, 213 biggen f 6 a 9,50, 2 bokken en geiten f3 a 8, Boter per pond f 0,55 a 0,626, eieren f 3,50 a 4 per 100. Marine en Leger. Bij koninklijk besluit van 91 dezer sijn o. a. benoemd tot 2de lnit. der infanterie bij het O.-L leger de cadets T. C. Met» en G. A. Vries, beiden van hier.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1892 | | pagina 1