Hert. MJjJÉ4ÈeiL ff. J. Blitz en Lion Blitz, Uitgeloot 1.58. Advertentie n. Nat. Clr. Ml Onth.-VereeniEiiig. LifllüMfl naar Yermopn „Onderling Genoegen." TIVOLI. Volks-Concert, §rillant éttururt, een Dienstbode. Mejnffronw DE BOER, Koningstraat 29, een Dagmeisje, een flinke DIENSTBODE, SCHILDERS. fatsoenlijke Dienstbode. te verkiezen, zoo goed als onmogelijk wordt gemaakt door de vieze stoffen, die men in't oog krygt en door de geuren, waardoor het reuk orgaan wordt gemarteld. Noch waarschuwing, noch bedreiging schynen te baten als midde len, om aan deze gewoonte een einde te maken. Zelfs al bemerken de nabijwonenden, dat de neêrgeworpen asch door den noordenwind naar de huizen ook naar hunne huizen terug waait, en dat de geuren der faecale stoffen, en in 't byzonder van den afval van visch, door den wind naar hunne woningen wordt heen gevoerd, 't helpt niets, men gaat ouderge woonte toch zyn gang. 't Voorbeeld, aan den Zeedyk gegeven, wordt heel getrouw gevolgd door de bewoners van andere gedeelten der gemeente. Zulks blijkt wel bij een kijkje in de sloot tusschen het Spoorweg-terrein en den Pa rallelweg. Neen, maar die ziet er ook ver schrikkelijk uit! Allerlei oude en versleten voorwerpen, tot emmers toe, zijn er ingewor pen, met vuil van diverse soort. Is daar nu niets aan te doen Misschien. Twee middelen liggen voor de hand1. verscherpt toezicht, en 2. vermeerderde gelegenheid om 't vuil aan de wagens van den reinigingsdienst te kunnen afgeven. We blijven hier nog al genadig ver schoond van epidemiën. Werd de gemeente door zoo'n ramp bezocht, dan zou hier 't be kende spreekwoord, waarin van een kalf en een put gesproken wordt, voorzeker in toepas sing worden gebracht. Zou 'tniet veel wijzer zijn, met het dempen van dien put wat vroeger te beginnen en 't verdrinken van het beestje niet af te wachten Als deze regelen eens gelezen worden en de inhoud wordt overdacht wie weet of dat ook niet helpt. Met vriendelijken dank voor de plaatsing. Uw dw. dienaar, S. Marine en Leger. Alle adelborsten 2e kl. van de le afdeeling bij het Kon. Inst. voor de Marine te Willems oord hebben aan het theoretisch en practisch eind examen voldaan, en zijn in afwachting hunner benoeming tot adelborst le kl. met verlof ver trokken. De benoeming wordt met den Sen Augustus verwacht. Onder het machinisten-personeel zullen met den Sen Augustus de volgende mutatiën plaats hebben: Maehinist le klasse J. N. de Klerk, van non activiteit geplaatst aan boord „Panter", id. 2e kl. C. W. van Se ven ter, van id. op id. „Kro kodil", id. 3e kl. W. A. d'Arnoud, van id. op id. „Tijger", id. 3e kl. G. A. Gall, van id. op id. „Thor", id. 2e kl. 8. D. Kikkert, van id. op id. „Marnix", id. 2e kl. R. Hagtingius, van id. op id. „Marnix", id. 3e kl. B. J. Yelderman, van id. op id. „Marnix", id. 3e kl. D. Meijer, van id. op id. „Marnix", id. 3e kl. B. Verheij, van id. op id. „Marnix", terwijl de machinist le kl. M. J. A. Hartman in stede van met den len met den 3en Augustus op non-activiteit zal worden gesteld. Hr, M. gaffelschooner „Argus" viel hier giste ren binnen, terwijl Hr. Ms. stoomschooner „Dol fijn" naar zee vertrok. Gisteren kwamen hier binnen de „Heiligerlee", „Panter", „Tijger", „Krokodil", „Wodan",|„Thor" en „Hadda". Gisteren had op gebruikelijke wijze plaats de overgave van het bevel over Hr. Ms. ramschip „Guinea" door den kapitein ter zee WA. Arriëns aan den kapitein ter zee Medenbach en door laatstgenoemde aan eerstgenoemden hoofdofficier over Hr. Ms. schroefstoomschip „Van Speijk". De 2e luit. der mariniers P. 8. Groen is be vorderd tot len luitenant. Stoomvaartberichten. Het stoomschip „Prinses Sophie," van Am sterdam, vertrok 28 Juli van Genua. Het stoomschip „Prins Hendrik,* naar Am sterdam, vertok 29 Juli van Genua. Het stoomschip «Soenda,* van Amsterdam, pass. 30 Juli Malta. Het stoomschip „Salak," van Rotterdam, vertrok 1 Aug. van Perim. Het stoomschip pSoerabaja," naar Rotterdam, pass. 1 Aug. Ouessant. Het stoomschip „Prinses Marie", van Am sterdam, arriv. 31 Juli te Southampton. Het stoomschip »Sumatra," naar Amsterdam, vertrok 30 Juli van Padang. Marktberichten. Hoorn, 30 Juli. Aangevoerd tarwe f7 a 9.50, Gerst f 4,75 a 5,50, Haver f 3,25 a 4, witte erwten f 10,50 a 12, groene f 13,50 a 15, grauwe f 17 a 20, vale f 12 a 18, bruine boonen f 9,25 a 10, karweizaad f 10 a 10,50, mosterd f 18,75 a 20, 22 paarden f75 a 160, 5 koeien f 130 a 220, 42 schapen f 15 a 25, 3 kalvaren fll a 14, 29 varkens f 12 a 20, 2 zeugen f 20 a 40, 120 biggen f 5 a 9, kip eieren f3,75, 1625 kop boter f 0,55 a 0,60 per kop. Alkmaar, 30 Juli. Aangevoerd 4 paarden f70 a 250, 11 koeien en ossen f140 a 210, 20 nuchtere kalveren 16 a 16, 17 magere schapen f12 a 20, 23 lammeren 15 a 12,60 magere varkens f15 a 19, 253 biggen f7,50 a 9, 4 bokken en geiten f 3 a 7, 3 kleine bokjes f 1 a 1.50, Boter per P. f 0,55 a 0.626, eieren f 3 a 4 per 100. Visscherijberichten. Nieuwediep, 30 Juli. Van Terschelling en Texelaars 250 roggen p. st. 60 a 65 cent. 87 korders met 20 tot 100 tongen, p. st. 30 a 40 cent, 20 tot 60 kleine tongen p. st. 20 cent, 8 tarbotten p. st. f 5 a 8, 2 tot 6 mand kleine schol p. m. f 1 a 2, 1 tot 3 mand schar p. m. f 4, 2 tot 10 roggen p. st. 65 cent. 1 Augustus. Niets binnen. 9 Augustus v.m. 8 u. 30 korders met 5 tot 20 tongen p. st. 50 cent, 5 tot 20 kleine ton gen p. st. 20 cent, 1 tot 3 mand kleine schol p. m. f 1,50, 1 tot 9 mand schar p. m. f 4. POLITIE. GEVONDEN VOORWERPEN. Adres Bureau Raadhuis1 witte Zak doek. Adres Bureau I 1 Huisdeursleutel, 1 Sleutelring met eenige sleutels, 1 koperen bus van een kinderwagen. Adres veld wachter KATER, Huisduinen, 1 Schopje. Heldersche Moppen. Onderofficier. Als ik kommandeer „over 't geweer" dan hoor ik een gerammel evenals of de kok grauwe erwten in den ketel werpt. De handen moeten bij dezen greep weggetrok ken worden als een geoliede bliksemstraal. Verzuchting van een likkebroor in de dier gaarde. O, was ik maar een giraffe. Wat moet een beest met zulk een langen hals een genot hebben van een glas Beiersch. Op het examen. «Welke tanden krijgt de mensch het laatst?" »De valsche, professor." Koetsier, je krijgt een rijksdaalder als je den trein van 4 u. 20 haalt. Zit dan maar vast mijnheer, luidt het antwoord, want nu waag ik er den heelen rommel aan Correspondentie. Als er soms aan gedacht wordt, om op den a.s. verjaardag van H. M. de Koningin te dezer plaatse nog eenige andere feestelijkheid dan de militaire parade te houden, zou B in overweging geven, het organiseeren van wie lerwedstrijden één voor volwassenen en één voor knapen. Hij noodigt ons uit, dit denk beeld met een enkel woord onder de algemeene aandacht te brengen. „Een Huisvader" verzoekt ons, zijnwensch in 't openbaar uit te spreken, tot verkorting van den cursus voor de Herhalingsschool. Hij uit dien wensch in 't belang van de jongens, die nu (begin Augustus) 's avonds nog geen of weinig gelegenheid hebben de school te bezoeken. Met September gaat het beter. Hij meent, dat het in 't belang van het onderwys en ter bevordering van een geregelden gang van zaken, wenschelijk zou zijn, den aanvang van den Cursus in 't vervolg op primo September te bepalen. Rectificatie. In 't vorig nommer was opgegeven als kooper voor een huis in de Gasstraat, de heer G. de Beurs, dit moest- zijn de heer K. Buijs. Vervolg der Berichten. De raad dezer gemeente zal Woensdag 8 Augustus vergaderen, tot behandeling der navolgende onderwerpen: 1. Aanbieding reke ning en verantwoording 1891. 2. Suppletoire begrooting 1892. 3. Af- en overschrijving en betalingen uit den post voor onvoorziene uit gaven 1892. 4. Verordening vischafslag en be paling der jaarwedden marktmeester en visch- afslager. 5. Verordening, heffing en invordering van rechten vischafslag. 6. Voordracht zetters van 'sRyks Directe belastingen. 7. Benoeming van een onderwijzer. 8. Voorstel benoeming van een opzichter voor de gemeentewerken. 9. Adres gemeentebestuur van Schagen. 10. Re clames Hoofdelyben Omslag. 11. Mededeeling ingekomen stukken. Heden wordt alhier de verjaardag gevierd van H. M. de Koningin-Regentes. Van de openbare gebouwen in deze ge meente en van de oorlogsvaartuigen wap peren de vlaggen. Aan boord der schepen werd hedenmorgen, ter gelegenheid van dien verjaardag, parade gehouden. De pa rade van het garnizoen werd niet ge houden. Heden heeft in de onderkiesdistricten van het hoofdkiesdistrict Helder de stem ming plaats ter verkiezing voor een lid voor de Provinciale Staten van Noord-Hol land. Er zijn 't geheel 2572 kiezers, 'tls niet volkomen zeker, dat die allen ter stem bus zullen komen Ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin-Regentes zal heden avond in Tivoli een concert worden ge geven door Helder's Harraoniekapel, gevolgd door een vuurwerk. Voor het onderwijs aan de Herha lingsschool meldden zich gisteren niet min der dan 150 leerlingen aan. De cursus 1892/93 zal hedenavond aanvangen. Onderscheidene klachten verneemt men over den mingunstigen toestand van den weg naar 't Badpaviljoen te Huisduinen. By regenachtig wêer heeft de weg altijd nog eenige vastheid in de vorige week, bij droogte, was het een vrij lastig pad. Zou er niet iets aan te doen zyn, om den weg beter te krijgen Ja, maar de kosten, zal men denken. Och, als de voerlieden, die nu zoo tobben met het oprijden naar het duin, ieder eenige wagens puin koste loos wilden aanvoeren en de directie van 't Paviljoen op die wijze in staat stelden, dit pad te beharden, was de weg gauw ge baand. Wie weet, als onze voerlui deze opmerking eens lezen Ze zullen zich wel licht haasten om aan dit denkbeeld uit voering te geven. In onze mededeelingen, omtrent de op 25 Juli jl. gehouden feestvierende ver gadering van onderwijzers en onderwijze ressen in 't arrondissement Helder, werd door ons vermeld, dat van de 43 leden, die op 25 Juli 1842 in Tivoli alhier te samen waren gekomen, nog slechts 3 in leven zyn, nl. de heeren H. Daarnhouwer, J. Hofstee en D. Dekker, 't Blijkt dat er nog een vierde lid in leven is gebleven, name lijk de heer T. R. Zwaai, vroeger hoofd eener school te Oudeschild op Texel, later te West-Terschelling, De heer Zwaai heeft, naar we vernemen, den ouderdom van 92 jaren bereikt. Nu de plannen tot afsluiting en ge deeltelijke drooglegging der Zuiderzee, naar men ons verzekert, tot onderzoek in handen eener Staats-Commissie zullen worden ge steld, verdienen die ontwerpen met bybe- hoorende kaart des te meer de algemeene aandacht. Niet het minst voor déze ge meente zou de uitvoering der plannen van groot gewicht zyn. Eene beschouwing der kaart geeft gereede aanleiding tot het ver moeden, dat de afsluiting der Zuiderzee op den toestand alhier van veel invloed zal zyn. In een hevige hoestbui bleef een persoon in de Bloemstraat te Amsterdam, die nog al misbruik van sterken drank maakte, plotseling dood. Om onheil te voorkomen nog grooter ongeluk veroorzaakt Te Amsterdam is een vrouw in de Slo- terdykstraat getroffen door een uit het raam geworpen petroleumtoestel, waar de vlam ingeslagen was. In een oogwenk stond .de vrouw geheel in brand en niet tegenstaande men haar dadelijk de noodige dekens en verdere bluschraiddelen toewierp, waarvan zij door den schrik echter geen gebruik kon maken, zakte zy ineen en werd in deerniswaardigen toestand per brancard naar het Binnen-Gasthuis gebracht. De Prins Hendrikstichting te Egmond aan Zee heeft uit Batavia van liquidateu- ren der Ned. Indische Stoomvaart-Maat schappij f 2300 ontvangen. In de wittebroodsweken! Yan een jeugdig echtpaar pas 5 we ken gehuwd en woonachtig in de Wes terstraat te Amsterdam, heeft de man de echtelijke woning verlaten, na eerst den geheelen inboedel aan een uitdrager ver kocht te hebben. Toen de vrouw thuis kwam, vond zij een ledige kamer. Om nooit te vergeten Tot hare groote ontsteltenis vond Yry- dagmorgen een vrouw in de Noorderstraat te Amsterdam by haar ontwaken haar echtgenoot dood aan hare zijde liggen. De heer en mevrouw M., wonende aan het Oostvestplein te Rotterdam, waren gisteravond uitgegaan. By toeval kwam het echtpaar een uur vroeger thuis dan het aan de meid had opgegeven en vond schijnbaar alles in orde. Mevrouw ont kleedde zich en wilde haar kleeren in een kast ophangen, toen zy in plaats van een haak te vinden, een hoofd in handen kreeg. Zy viel in zwijm haar man haalde uit de kast vrij onzacht den vrijer der meid te voorschijn. Hy had, toen het echtpaar op een vervroegd uur was thuisgekomen, in de kast een veilige schuilplaats gehoopt te vinden. Aan de »Meierijische Ct.« wordt uit Son geschreven »'t Is maar een boer,« zeggen sommige menschen en beschouwen dien naam in 't geheel niet als een eeretitel. Zy den ken dan, helaas aan iemand zonder be schaving, die, in plaats van »wat blief je,« altijd den mond vol heeft over watte en »hé?« die zijn pijp uitklopt in de mar meren gang en dadelyk op uw stoel valt, als ge even opstaat, die zyn elleboog tegen iemands aangezicht zet, om 't eerst uit de kerk te zyn en zyn neus afveegt met.... enz. >Hy is een boer,c zei ik verleden Woens dag; doch ik bedoelde een man, die leeft en een ander doet leven, toen ik het vol gende vernam De influenza eischte in den laatsten winter twee slachtoffers by de kinderen S., alhier. Na dien tijd verloor hun stal twee koeien, te veel tegenspoed om armoede en gebrek uit de woning der brave lieden te weren. Hun buren, begaan met het lot der oppassende oudjes, beslo ten een collecte te houden. Bij den land bouwer L. d. W., van Houten werd niet tevergeefs aangeklopt. Hy ging aanstonds naar zyn stal, maakte de beste koe los en leidde ze naar den stal der zwaar be proefde luidjes. Ramp op zee. De Noorsche drie master Frank Carvill,« die zeven maanden geleden, met meer dan 2000 ton kolen van Engeland naar Californië vertrok, is met man en muis vergaan. Het vonnis in zake den heer Holst c.s. is reeds kortelijk bekend geworden. De Indische bladen deelen er thans meer van mede. De Raad van Justitie verklaart de be klaagden Napin, Miming en Djatim schul dig aan het misdrijf van doodslag onder verzachtende omstandigheden, veroordeelt hen te dier zake tot de straf van dwang arbeid buiten den ketting, elk voor den tijd van vier jaren. Verklaart den beklaagde Axel Holst schuldig aan medeplichtigheid van het mis drijf van doodslag, door het verschaffen van een wapen, wetende, dat het tot het plegen van dat misdrijf moest dienen, onder verzachtende omstandighedenveroordeelt hem tot de straf van gevangenis voor den tyd van één jaar. Verklaart de schuld van den beklaagde Djan aan het hem ten laste gelegde niet bewezen en spreekt hem mitsdien daarvan vrij. Gelast, dat hy terstond op vrije voeten zal worden gesteld. Verwijst den Staat in de kosten, ten zynen aanzien ge vallen. Verwijst de beklaagden Holst, Miming en Djatim in de kosten van het strafgeding, met uitzondering van die, welke ten aanzien van den beklaagde Djan zijn gevallen. Vrijdag hadden te New-York 98 plotselinge sterfgevallen plaats, welke rechtstreeks of zijdelings worden toege schreven aan de verschrikkelijke hitte. In het geheel werden 223 sterfgevallen aan gegeven, waarvan 111 onder kleine kinde ren. Het getal door zonnesteek getroffen personen is buitengewoon groot en de gast huizen zyn overvol. Ook te Chicago is de sterfte groot. In die stad is gebrek aan water. Men schrijft uit Londen De zeven personen te Londen, die er hun werk van maakten geld op gemakke lijke voorwaarden ter leen aan te bieden en dan, na ontvangst van de interest voor een jaar en van de kosten van een onder zoek, niet meer van zich lieten hooren of wel een waardeloozen wissel zonden, zyn thans door het Londensche gerechtshof schuldig bevonden en veroordeeld. De voornaamste onder de bende schijnt een Duitscher, zekere Bluhm, te zyn geweest. Hij kreeg drie jaren dwangarbeid de ove rigen kregen minderde Hollander die er bij was. Walter van der Kemp, kreeg 10 maanden. Voortaan zal men van deze bedriegerijen, waarvan ook vele personen in Holland het slachtoffer werden, niet meer hooren. Intusschen zij iedereen op zijne hoede tegen dergelijke aanbiedingen, die trouwens bij eenig nadenken doorzichtig bedriegelyk zijn- Ondertrouwd DIRK DE KONING, en 3e Zeilmaker K.N.M. ANNA BLOKHOFF. Helder, 28 Juli 1892. Bevallen van een welgeschapen Dochter M. TIMMER geb. LUIJTZE. Amsterdam, 29 Juli 1892. Geboren: CORNELIS REINDERT Zoon van PIETER KUIPER en FROUTJE KUIPERKruk. Helder, 1 Augustus 1892. Bevallen van een dochter M. C. DE SMIT—LINZELL. Helder, 31 Juli 1892. Heden werd ons ouderhart diep getroffen door het afsterven van onzen oudsten lieveling DIRK) in den aan- valligen leeftijd van vier jaar. Zwaar valt ons deze slag, doch wij hopen in Gods wijzen wil te berusten. Helder, 30 Juli 1892. D. PLAIZIER. N. PLAIZIER geb. Vroone. Eenige en algemeene kennisgeving. Heden overleed in den ouderdom van 69 jaren, onze geliefde Vader, Behuwd- en Grootvader, de Heer Simon Jocliem Manlieim. Helder, 30 Juli 1892. Uit aller naam, J. S. MANHEIM. Heden overleed mijn Echtgenoote en der Kinderen geliefde Moeder AMA MARIA LOIIMAN, geb. KIRSCH, in den ouderdom van 35 jaren en 8 maanden. Helder, 30 Juli 1892. J. LOHMAN. Voor de bewijzen van deelneming, ont vangen by het overlijden van mijn Schoon vader Mr. W. F. G. L- FRANQOIS, be tuig ik mijn oprechten dank. Helder, 3 Augustus 1892. J. H. P. VAN GOENS. Voor de vele bewijzen van belangstelling, bij de viering onzer 50jarige Echtvereeni- ging ondervonden, betuigen wij, ook namens de Kinderen onzen oprechten dank. Nieuwediep, 28 Juli 1892. P. J. DUINKER. I. DUINKER-Goedkoop. DANKBETUIGING. Hartelijke dankbetuiging aan den WelEd. Gestr. Zeer Geleerden Heer Dr. IDZERDA, voor de liefderijke en zorgzame verpleging gedurende de ziekte en het overlijden van ons oudste Kindje en aan de Buren, die het gedurende zijne ziekte hebben bijgestaan. Helder, 2 Aug. 1892. D. PLAIZIER. N. PLAIZIER geb. Vroone. Belanghebbenden worden attent gemaakt op het uitgeloote nommer en op de uit- keering der rente, welke zal plaats hebben op a. s. Maandagavond den 8sten dezer, tusschen 8 en 97, uur, in de Consistoriekamer der Geref. Kerk A. J. COLLET. OPENBARE VERGADERING op Woensdag 3 Augustus, des avonds te 8 uur, in het Onthouders Volkskoffiehuis, Binnenhaven. HET BESTUUR. Onze nieuw-benoemde Godsdienst-Onder wijzer Hulpprediker, de heer J. W. NIES- SINK, van Eierland op Texel tot ons over gekomen, hoopt Zondag 7 Augus tus, des voormiddags ten 10 ure voor ons op te treden. Voortaan zal D. V. eiken Zoudag, des voormiddags ten 10 ure, weder geregeld Godsdienstoefening gehouden worden. Namens den Kerkeraad. Sedert de laatste dagen kwamen by de Vereeniging als giften in, door den Heer R. op een Bruiloft ingezameld f 6.81 by het verspreiden van nieuwe inschry vings- biljetten werd door de Jonge-dames in kleine giften bijeengebracht f 50.35 by den Heer VASTENOU in de bus voor de Vereeniging bijeengebracht, grootendeels aan centen f47.38. Onzen hartelijken dank aan de gevers en aan hen, die zich zoo belangloos voor de Vereeniging moeite en zorgen gaven. Deze verrassingen zijn voor het Bestuur als blijk van sympatie en waardeering by het vele en soms moeielyke werk zeer aangenaam. A. KLIK, Penningmeester. ZANGVEREENIGING Huishoudelijke bijeenkomst Donderdag 4 Aug. a.s., gewonen tijd en plaats. HET BESTUUR. Tandartsen, Nieuwendijk 241 b/d. Dam, Amsterdam. Eiken Donderdag van 12.30 tot 3 uur, in het Hötel DE TOELAST te Nieuwe diep, te consulteeren voor Tandheelkunde en Kunsttanden. DINSDAG 2 AUGUSTUS 1892, bij gelegenheid van den Verjaardag van H. M. de KOAINGIN-REGENTES, te geven door Helders Harmonie-Kapel PR OGRAMMA: 1. Marschv. Suppé. 2. Ouverture Zum Volksfest M. Carl. 3. StandoliënSchubert. 4. Charivari, Potpourri. a» PAUZE, ca 5. Fest-Ouverture. Schneider. 6. Main K lange, Walzer Parlow. 7. Die Wachtparade konimt! CharacterstückEilenberg. 8. Immer fidel, Potpourri populaire. 9. FINALE. Groote Verlichting van den Tuin. vervaardigd door den Kunstvuurwerkmaker J. B. HORSTENvan Amsterdam bevattendeDraaiende Roset in kleuren, Caprice met parels en diamanten, Waaier met Zonnemolen, Bengaalsche Verlichting. Aanvang des avonds ACHT URE. Enirée 25 ct. de persoon. Na afloop BAL. Bjj ongunstig weder heeft het Con cert plaats in de ZAAL. Glevraagd Adres Sociëteit >Eensgezindheid,« Dyk- straat, 's avonds na 7 ure. vraagt niet beneden de 1 6 jaar. Zonder goede getuigen onnoodig zich aan te melden. Wordt gevraagd om des Zondagsmiddags behulpzaam te zyn in een Café. Adres P. SPRUIT Jr., Boekh. Terstond gevraagd een gevorderde LEERLING. By P. LONT, Wieringen. Mej. RICHTER, Zuidstraat, vraagt een Gelegenheid voor 2 a 3 KOSTGANGERS. Adres W. KAAN, Spoorstraat No. 30.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1892 | | pagina 2