1 ijs 't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 2034. Zaterdag 13 Augustus 1892. Twintigste Jaargang. KALENDER DES WEEK. NIEUWSTIJDINGEN. Bureau: Zuidstraat. Telefoonn". 42. Bureau: Spoorstraat. Telefoonn0. 36; AbODOiem ont p. 3 maanden binn. de gem. 50 Cent, met Zondagsblad 80 Cent. p. 3 maanden franco p. post 75 Afzonderlijke nummers met Zondagsblad fl,126. 2 Cent. VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. UitgeversBEEKHOUT Co., te Helder. Bunaux: SPOORSTRAAT en ZU1D8TRAAT. Ad.vertentl6n van 1 tot 5 regele25 Cent. Elke regel meer5 Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. 14 15 - Maria Hemelvaart. L. Kwart. 16 17 18 19 Hondsdagen eindigen. 20 Opkomst der Zon 4 u. 43 m. Onderg. 7 u. 25 m. AUGUSTUS, Oogstmaand, 31 dagen. Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag HELDEK, 12 Aug. 1892. Bg de boekhandelaren Berkhout Co., Zuidstraat alhier, ligt voor belanghebbenden ter teekening een adres van den volgenden inhoud Aan Zgne Excellentie den Minister van Waterstaat, Handel en Nij verheid, te 's-Gravenhage Geven met verschuldigden eerbied te ken nen de ondergeteekenden, ingezetenen der ge meente Helder j dat zij zeer veel last en tijdverlies onder vinden van het bestaan van slechts één Post kantoor in deze uitgestrekte gemeente, welk kantoor, aan den Kanaalweg gevestigd, voor hen, die op of nabij de Binnenhaven, het An kerpark, en in het geheele oostelijke en zuid oostelijke deel der gemeente wonen, al te ver verwijderd is dat zij het, bij de uitgebreidheid der ge meente, zeer wenschelgk zouden achten, dat er meer dan één gelegenheid bestond tot de ontvangst en verzending van postwissels en postbewijzen, het doen aanteekenen van brie ven, den aankoop van postzegels en brief kaarten, enz.; dat zij, bij alle waardeering van 't geen gedaan is, om hier ter plaatse de spoedige verzending en ontvangst van brievoD, druk werken, geldswaardne, enz., te bevorderen, overtuigd zijn, dat de door hen gewenschte stich ting van een hulppostkantoor noodig is redenen, waarom adressanten zich bij deze wenden tot Uwe Excellentie, met het verzoek, dat voor den dienst der Posterijen in deze gemeente een hulppostkantoor, ongeveer nabij de Nieuwebrug aan de Binnenhaven, geves tigd worde. 't Welk doende, (volgen de handteekeningen.) Helder, Augustus 1892. Naar wij vernemen, is door het Bestuur van „Helder's Belang", Vereeniging tot ver fraaiing en tot bevordering van den bloei dezer gemeente, bij den Gemeenteraad een adres ingediend, houdende verzoek, om over te gaan tot uitbreiding van het aantal en tot verbete ring der bestaande urinoirs aan den openbaren weg in deze gemeente. Door genoemd bestuur wordt in dat ver zoekschrift gewezen: op het geheel gemis van urinoirs aan de Hoofdgracht en op het Haven plein, tengevolge waarvan de bewoners van genoemde gracht last ondervinden van hen, die tegen de booraon in de laan aan een na tuurlijke behoefte voldoen op het bezwaar, dat door vreemdelingen het urinoir achter het politie-bureau op 't Molenplein niet kan wor den opgemerktop het gemis van urinoirs in de Spoor- en Keizerstraten en in de om liggende deelen der gemeente op het ver dwijnen van 't urinoir nabij de Windsteeg op het geheel onbeschutte van het uri noir aan de Molengracht bij de Landsteeg op het gemis van een urinoir buiten het Spoorwegstation, sedert het daar aanwe zige gebouwtje aan de straatzijde is dichtge metseld en eindelijk op de veranderde, maar niet verbeterde urinoirs nabij het Nieu we- kerk-plein, wier ijzeren mantels van boven en van onderen te kort zijn. 't Bestuur vraagt overweging van het aan gevoerde en zal, naar we vertrouwen, bg den Raad wel geopende ooren vinden. Werkelijk is uitbreiding en verbetering noodig. Dezer dagen werd hier te lande uit Ned. Oost-Indië langs telegrafischen weg, het treurig bericht ontvangen van het overlijden van den kapt.-luit. ter zee M. C. van Doorn. Deze hoofdofficier hield vóór zijn vertrek naar Indië jarenlang alhier verblijf en zoowel onder de burgers als onder de officieren van land- en zeemacht telde hij vele vrienden en genoot hij aller achting. De overledene, die te Batavia de betrekking vervulde van chef van het mate rieel bg het departement van Marine, was hier belast met een deel van 't ondorwijs aan het Koninklgk Iustituut der Marine en belastte zich mede met het secretariaat der plaatselijke Commissie van de Noord- en Zuidhollandsche Redding-Maatschappg. Als schrijver stond de heer van Doorn zeer gunstig bekend. De arti kelen van zijn hand, in onderscheidene tijd schriften opgenomen, verwierven algemeene belangstelling. Op 45jarigen ouderdom is deze kundige hoofdofficier, tengevolge van een noodlottig toe val, aan de Marine en het Vaderland, waaraan hij nog zoovele diensten had kunnen bewijzeD, ontvallen. Met zijne weduwe en verdere familie betrekkingen, zullen ongetwgfeld zeer velen het vroegtijdig en onverwacht afsterven van dien zoozeer geachten hoofdofficier betreuren. De heer H. Sasburg, hoofd van de Gemeenteschool no. 3, te Anna Paulowna, is benoemd tot hoofd der school aan den Rijndijk, gemeente Hazerwoude. Terschelling, 8 Aug. Er is hier een onderlinge verzekering tot stand gekomen van visschersvaartuigen op de Noord- en Zuiderzee. Een 22-tal schippers namen aanstonds deel en het is te verwachten, dat dit aantal binnenkort meer dan verdubbeld zal zijn. Een bestuur, bestaande uit een directeur, 6 commissarissen en twee advi- seerende leden, werd reeds verkozen, na goedkeuring van het ontwerp-reglement. Alle werkzaamheden zullen kosteloos ver richt worden. Uit Terschelling wordt gemeldAan boord van de »Buyskes« heeft opnieuw een ongeluk plaats gehad. Bij het terugstoo- men geraakte een sloep onder het rad met den zich daarin bevindenden matroos. Deze werd ernstig in de zijde en aan de beenen gekneusd en is naar het verplegingsgesticht te Harlingen vervoerd. Amsterdam's petroleumhandel Zoowel van Amerikaanche als van Rus sische petroleum neemt de aanvoer in de hoofdstad toe. Van Amerikaansche petro leum vermeerderde de aanvoer zelfs met meer dan 100,000 vaten van 1 Juli 1891 tot 1 Juli 1892. Amsterdam beschikt thans over een totaal tankinhoud van omstreeks 130,000 vaten, waarvan ongeveer 80.000 vaten hehooren aan de Amsterdamsche Petroleumhaven Maatschappij" en circa 50.000 aan de American Petroleum Company.', Deze inrichtingen kunnen niet alleen in een groot deel van het binhenlandsch ver bruik voorzien, maar tevens de Amster damsche markt in staat stellen langs spoor- en waterweg naar Duitschland uit te voeren. Uit Tilburg schrijft men nader over den aldaar in den nacht van 7 op 8 dezer gepleegden manslag De vermoorde v. H. was Zondagavond laat met B. en twee kameraden op weg naar huis en kreeg onderweg woorden met hem. Ten gevolge daarvan ontstond een vechtpartij, die eindigde met den aftocht van v. H., wiens aangezicht bont en blauw was geslagen. Deze begaf zich in zijne woning, waar hij alleen woont met zijne zuster, omdat zijne moeder ziek is en in het gasthuis verpleegd wordt. Hij werd echter door de anderen, vooral door B., zóódanig gesard, dat hij een broodmes greep en zich naar buiten begaf, waar hij B. achter het tegenover zijne woning gelegen huis achterhaalde. Deze bracht hem toen met een of ander voorwerp zulk een hevi- gen slag op het voorhoofd toe, dat hij bewusteloos neerviel en spoedig den geest gaf. De hersenpan was verbrijzeld. Toen het feit Maandagmorgen bekend werd, ging de politie terstond op onderzoek uit en het mocht den ondercommissaris gelukken, B. op den openbaren weg te arresteeren op het oogenblik dat hij zich uit de voeten wilde maken. Ook de beide anderen zijn aangehouden, doch weer vrijgelaten. Het lijk is naar het gasthuis overgebracht. Men schrijft uit het zuiden van Brabant Het smokkelen is, ondanks den zomer, weer in vollen gang en zal voortduren, totdat de accijnsverlaging van het zout intreedt. Het is inderdaad aan te nemen dat de smokkelhandel dan gefnuikt zal zijn, De ambtenaren der belastingen zullen aan onze grenzen grootendeels overtollig zijn en worden verplaatstin hun plaats zal men echter gerust maréchaussees mogen aanstellen, want de rust en veiligheid zul len er niet beter op worden. De grens bewoners hebben nu reeds zeer veel last van allerlei dagelijks voorkomende kleine diefstallen van hout, veldvruchten, wasch- goed, in kort van alles wat maar voor de hand staat of een oogenblik alleen of opengelaten wordt. De dieverij, nu reeds niet te beteugelen, zal op grooter schaal en brutaler wjjze worden voortgezet als de smokkelarij ophoudtwant wat zullen deze menschen, die aan geregelden arbeid niet gewend zijn en dezen op de heide ook moeilijk kunnen vinden, anders doen, dan nemen van hun buurman wat hun zelf ontbreekt Er zijn maar twee middelen om dit toekomstige kwaad te keeren, óf het rijk verschaffe dit volkje arbeid, want lui of onwillig zijn zij niet, of ten behoeve der grensbewoners worde een uitgebreide politiemacht beschikbaar gesteld, tot be scherming van hun eigendom. (»N. Rott. Ct.") Zondagmorgen had in- den Nieuwen Enk- bij Apeldoorn een treurig ongeval plaats. Zekere G. de G. kreeg om een kleinigheid twist met zijn 18-jarigen broe der en pakte dezen aan. De vader, die hen wilde scheiden, werd mede door hem bedreigd. De jongste ging naar binnen, zag daar een mes op tafel liggen en nam dit bij zich, daar hij beducht was, dat, wanneer zijn broeder dit zag, hij het zou willen gebruiken. Toen hij naar buiten kwam, werd hij opnieuw door zijn broeder aangegrepen en beiden vielen onder de worsteling op den grond. G die op het mes viel, dat de ander nog in def hand had, bekwam daarbij een gevaarlijke wonde in den rug en stierf na een half uur lijden. De justitie te Zut- fen is telegrafisch op de hoogte gebracht. Dinsdagmorgen bij het binnenkomen van de hariuglogger Noordzeekanaal,te IJmuiden, viel op korten afitand van de pieren, een tot de epuipage behoorende jongen over boord en verdween onmiddel lijk in de diepte. De raad van justitie, 2de kamer, behan delde op 30 Juni de strafzaak van J. C. Cores de Vries, beschuldigd van de navolgende feiten dat hij in de maand Febr. jl. ih oen houten met pannen gedekt op het woonerf van Mak kink te Bodjonegoro gelegen gebouw, hetwelk onbewoond en onbewaakt was, maar waarvan de toegangen met hangsloten waren afgesloten en waarin bij als oliehandelaar klapperolie in blikken bewaarde, een percussie geweer gela den met kruit en pauwenhagel met gespannen haan heeft geplaatst op kisten en den trekker dat geweer door touwen met de meest voor de hand staande blikken olie heeft ver bonden, zoodanig dat wanneer iemand een der blikken verplaatste, het schot moest afgaan en dien persoon moest treffen, dat hg aldus heeft gehandeld met het doel ieder die in gemelde bergplaats olie mocht komen stelen te treffen, dewgl herhaalde malen blikken olie daaruit waren ontvreemd dat in den nacht van 23 op 24 Febr. de tuinjongen van Makkink door middel van een valschen sleutel in dat tot oliebergplaats dienende gebouw is binnen gedrongen om olie te stelen en een der voor de hand staande blikken heeft aangevat; dat dientengevolge het boven gemelde geweer is afgegaan en den dief aan de linkerzijde van den hals in benedenwaartsche richtiDg eene doordringende circa 2£ cM. breede wond heeft toegebracht, die den dood des gewonden in den daarop volgenden vroegen ochtend heeft ver oorzaakt. De bekl. was in concessie, doch beweerde niet pauwenhagel maar de veel fijnere no. 5 te hebben gebruikt en geen plan te hebben gehad den eventueelen dief te dooden of zwaar te verwonden, maar slechts hem te teekenen opdat hij zou kunnen worden opge spoord. Het O. M. eischte schuldigverklaring aan moedwilligen doodslag onder verzachtende omstandigheden en veroordeeling tot 2 jaar gevangenis. De toegevoegde verdediger mr. Van Harencarspel betoogde in zgn doorwrocht pleidooi dat bekl. moet worden vrijgesproken 1. omdat zgne handeling niet bij de strafwet is verboden, 2. omdat verwonding en dood niet veroorzaakt zgn door bekl.'s daad maar door die van den dief zeiven, 3. omdat ieder bevoegd is maatregelen te nemen ter bescher ming van zgn eigendom. Dinsdagmorgen te 8V4 ure heeft te Coblenz een aardschudding plaats gehad, die eenige seconden duurden in de richting van noordwest naar zuidoost liep. Men had den indruk zoo meldt de »Co- blentzer Zeitug" alsof er onder den grond eene geweldige uitbarsting was ont staan. De schok, gepaard met een dof geluid- als van een rollenden donderslag, bracht overal angst en schrik te weeg. In de woningen stonden meubelen heen en weer te schudden, viel er kalk van de plafonds en zijn zelfs zware voorwerpen verschoven. In de school in de Nagelgasse is het voetstel met het schoolbord omge vallen. lederen ijlde uit zijn huis de straat op. Men kan reeds nu als vast aannemen dat de grondbewegiug van Coblentz is uit en zich in zuidoostelijke richting heeft voortgeplant. Uit verdere berichten blijkt, dat er te Andernaeh, Mayen, Kreuznach, alsook langs de Beneden-Moezel tot Berncastel niets van dien aard is bespeurddaarentegen zooveel te meer te Ems en Wiesbaden. Te Ems heeft de dreuning, die vip krachtig was en gepaard ging met een rommelend geluid, tien seconden geduurd. Uit Vallendar wordt gemeld, dat aldaar meubelen en andere voorwerpen zgn om gevallen. Te 8.35 was er te Boppard een sterke schok, die drie seconden duurde, met het gevolg dat er eenige schoorsteenen ziju nedergestort. Omstreek 9 ure heeft te Yerona een golfvormige aardbeweging plaats gehad, terwijl op eenige plaatsen in den omtrek zich krachtige schokken deden gevoelen. In het »Terkamerenbosch" (»Bois de Cambre",) te Brussel, dat in den laatsten tijd nogal eens het tooneel van aanrandin gen was, is dezer dagen weer een dame door zeven mannen op ergerlijke wijze mishandeld en daarna in een vijver gewor pen. De politie doet onderzoek. Ook te Parijs is het aantal nachtelijke aanrandingen onrustbarend vermeerdèrd. Als een afschrikkend voorbeeld heeft daarom de rechtbank der Seine twee mannen, die een aanranding en een (mislukte) poging tot moord pleegden, veroordeeld tot 8 en 5 jaren gevangenisstraf. Twee Engelsche torpedobooten, welke zich te Portsmouth bij het eskader moesten voegen, zijn in botsing gekomen, waardoor een boot zonk. De opvarenden werden gered. Bij Helsingfors is een Engelsch plei- zieijacht in aanvaring gekomen met een ander vaartuig, waardoor de ketel sprong 45 personen verloren bij deze ramp het leven. Bij een diner ten huize van een aan zienlijk sportsman, heeft Merry, een fraaie patrijshond, van een der gasten een juwee- len ring opgeslokt, die een andere gast onder het gesticuleeren van de hand vloog en waarin de hond, wien telkens een been of stukje vleesch werd toegeworpen, een lekker beetje zag. Merry werd nu in een afzonderlijk ver trek opgesloten en onder leiding van een veearts, paste men middelen toe om hem den ring te doen kwijtraken maar alles was tevergeefs. De hond bleef een dag of vijf in quarantaine zonder dat men den gewenschten uitslag zag. De gastheer wilde den hond koopen, om door een maagope ratie den ring, die als een aandenken voor den eigenaar groote waarde heeft, terug te krijgen maar Merry,s eigenaar wilde dat niet. Hij eischte ook den hond terug, nu men hem ten antwoord gaf, dat Merry in gevangenschap zou blijven, tot dat hij den ring teruggegeven had, is hij de hulp van .het gerecht komen inroepen, zoodat er een proces te wachten is over den gevangen gehouden viervoetigen dia mantdief. Over den uitslag van dat proces zijn al verscheidene weddenschappen aangegaan. Op hoe groote schaal in Engeland het reddingswezen is ingericht, daarvan ge tuigt de reddingsboot Duke of Northum- berland,« onlangs door Keizer Wilhelm bezichtigd. Dat vaartuig, door stoom ge dreven, heeft niet minder dan f 60.000 gekost. Het is tegen alle weer en wind bestand en het heeft in de haven van Harwich reeds 2 schepen en 32 menschen- levens gered. Keizer Wilhelm was zeer ingenomen met het vaartuig en uitte den wenseh, dat weldra alle reddingsbooten in de Oostzee door stoom gedreven zullen worden. Te Palermo is de rijke landeigenaar Bilotte, van Caldanisetta, midden in de stad aangevallen en weggevoerd door roo- vers, die een zeer hoog losgeld voor hem eischen. Het geval heeft groote ergernis gewekt en van alle kanten wordt aangedrongen op krachtige maatregelen tegen de roovers. In de lucifersfabriek te Livorno had een hevige ontploffing plaats, waarbij de eigenaar, twee arbeiders en een vrouw ernstig gewond werden. De Bisschop van Foligno is Zondag avond vermoord in eene spoorwaggon 1ste klasse, tusschen Assisi en Foligne. Men vond hem liggen met vijf wonden aan het hoofd, klaarblijkelijk door een hamer toe gebracht. De vermoedelijke moordenaar, een slo tenmaker, is in hechtenis genomen. Hij moet de misdaad gepleegd hebben, om den bisschop te berooven. Geene. Burgerlijke Stand, gem. Helder, Van af 8 tot en met 10 Augustus. ONDERTROUWD GETROUWD: BEVALLEN A. W. Brakel Schimmel, geb. Goudriaan, d. T. Vliek, geb. Spoor, d. A. Noorda, geb. Smits, z. L. II. II. Kort, geb. Bug- tendg'k, d. G. Klopper, geb. Klok, z. A. M. P. Krugs, geb. Wintgens, z. OVERLEDEN: W. F. Nierkes, 61 jaar. J. de Rugter, 6 maanden. M. Blom, 6 maan den. E. P. W. d' Hulst, 2 maanden. Burgerlijke stand, gemeente Texel. van 2 9 Aug. ONDERTROUWD: GETROUWD: Geene. OVERLEDEN GEBOREN Pieter Johanues en Sijbrand Jan, zoons van Jan Flens en Trgntje Keijser. Martje, dochter van Dirk Buis en Fgtje Eelman. Correspondentie. K. geeft in overweging om hier ter plaatse meerdere belangstelling te wgden aan de plan nen tot afsluiting en gedeeltelijke drooglegging der Zuiderzee, eene aangelegenheid, voor deze gemeente van veel gewicht. In navolging van hetgeen daaromtrent te Hoorn en Enkhuizen en in den omtrek dier steden geschiedt, geeft hij in overweging, dat de besturen der hierbestaande kies vereen igin gen zich zullen vereenïgen, ten einde de inzending van een algemeen adres aan de Regeering te bevorderen. Op dit gebied kan, z. i., geen partijbelang aanwezig zijn. Ingezonden. Ter verspreiding. We leven in ozen tgd zoo snel de in drukken verschijnen en verdwijnen zoo spoedig 't een volgt het andere zoo schielijk op, dat er vaak geen tijd schijnt over te blijven, om hetgeen geschied, gedacht en geschreven is met° eenige vastheid in 't geheugen op te nemen. Geschriften, en vooral vlugschriften, komenin t licht en na eenige weken of maanden zijn de titels nauwelijks meer bekend en is men den inhoud vaak geheel vergeten. Deze opmerkingen maakten we toen we dezer dagen toevallig in handen kregen een klein geschrift, indertgd (in 1872) door onzen toenmaligen plaatgenoot, den heer D. Dekker, samengesteld en bij den boekbandelaar L. A. Lanrey alhier uitgegeven, onder den titel Cornelis Dito, een held in stormgevaar." Dit keurig geschreven boekje, dat op onder houdende wijze de heldendaden van wglen onzen beroemden plaatsgenoot Dito verhaalt, verdient nog in onze dagen, inzonderheid door de bewoners dezer gemeente, gelezen en her lezen te worden, 't-Is een boekje, dat we onzen jongens in handen moeten geven. De knapen lezen zoo vaak bloedige verhalen van oorlogsgebeurtenissen met moord en doodslag hier, in dit geschrift vinden ze daarentegen aangrijpend schoone verbalen van edelen hel denmoed, van zelfopofferende liefde tot de medemenschen, van haast bovenmenschelgke krachtsinspanning tot redding uit dreigend doodsgevaar. Dit boekje, in handen gegeven van onze knapen en jongelingen, moet bij hen ongetwgfeld edele gevoelens opwekken, hen tot goede edele daden aansporen. 't Ia daarom, dat wg zij 't ook na een tijdsverloop van 20 jaren op een herdruk (met eenige omwerking aan 't slot) en op een talrgko verspreiding aandringen. De nage dachtenis aan den braven, menschlievenden man mag onder de bewoners van deze gemeente niet verloren gaanzijn naam moet aan deze kust in eere blijven voortlevenzijne daden moeten ook nu nog tot ons spreken en tot navolging wekken. Helder, 8 Aug. 1892. K- Marine en Leger. Blijkens bij het departement van marine in gekomen beriohten is Hr. Ms. schroefstoomschip „Johan Willem Friso", ouder bevel van den kaditein ter zee J. C. Joekes, in den namiddag van den 9en dezer van Vlissingen naar zee ver trokken, met eerste bestemming naar Havre, en is Hr. Ms. schroefstosmschip „Sommelsdijk", onder bevel van den kapt.-luit. ter zee G. H. van Steyn, in den avond van den 9a dezer te Mozambique aangekomen, met het voornemen om Vrijdag den 12en Augustus de reis te vervolgen. Aan boord van beide bodems was allee wel.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1892 | | pagina 1