't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 2036. Zaterdag 20 Augustus 1882. Twintigste laargang. Bureau: Zuidstraat, Telefoonn". 42. Bureau: Spoorstraat. Telefoonn0. 36. VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. KALENDER DER WEEK. EEN EEUWGETIJDE. NIEUWSTIJDINGEN. Burgerlijke Stand, gem. Helder, Burgerlijke stand, gemeente Texel. Abonnement p. 3 maanden binn. de gem. 50 Cent, met Zondagsblad 80 Cent. p. 3 maanden franco p. post 75 met Zondagsblad f 1,12'. Afzonderlijke nummers2 Cent. Bunaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentiën Tan X tot 5 regels25 Cent, Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureau* bezorgd zijn. Opkomst der Zon 4 u. 55 m. Onderg. 7 u. 10 m. AUGUSTUS, Oogstmaand, 31 dagen. Zondag 21 Nieuwe Maan. Maandag 22 Dinsdag 23 Woensdag 24 Donderdag 25 Vrijdag 26 Zaterdag 27 Voor eenigen tyd herinnerden wij met een enkel woord aan het gedenkwaardig feit, dat het in dit jaar juist een eeuw geleden is, dat hier ter plaatste een Maritiem Station geves- stigd werd. Deze herinnering is voor de plaats onzer inwoning, onzes inziens, zóó belangrijk, dat we daaraan nog wel eenige regelen mogen wyden. Verplaatsen we ons in den tyd nu ruim honderd jaren geleden. Toen waren den Hel der en Huisduinen, tot éóne gemeente veree- nigd, visschersdorpen, bewoond door menschen die van de visschery langs de kust, op de Noordzee of ter walvischvangst moesten leven. Gaf de visschery, bij totaal gemis van gele genheid om de visch naar elders te verzenden, al heel weinig voordeel de walvischvangst geraakte aan 'Deinde der 18e eeuw, eerst door de concurrentie der Engelschen, later door den oorlog van lieverlede te niet, en op die wijze zou deze gemeente geworden en gebleven zijn een armoedig visschersplaatsje van zeer ge ringe beteekenis. De Engelsche oorlog van 17801784 was voor ons vaderland wel heel nadeelig, hoezeer ook onze vloot onder bevel van den schout-bij-nacht Zoutman by Doggers- bank aan de Engelschen ontzag wist in te boezemenvoor den Helder bracht echter die oorlog het onmiskenbare groote voordeel aan, dat de aandacht der stadhouderlijke re geering op de uitmuntende ligging en op de geschiktheid der haven voor 't binnenloopen der oorlogsvloot gevestigd werd. Prins Willem V bracht een bezoek aan deze haven en overtuigde zich persoonlyk van de veilige lig plaats der oorlogsvaartuigen en van de geschikte gelegenheid om in en uit te varen. 't Gevolg hiervan was dat, ofschoon de werf der admiraliteit aanvankelijk te Medemblik gevestigd bleef, men tot stichting van een hulpwerf te dezer plaatse overging. Deze hulpwerf kwam tot stand aan 't einde der ha ven, op de plek, waar thans het fort #Oost- oever" te vinden is. Daar werd eene inrich ting tot stand gebracht om schepen, die hier binnen vielen, te herstellen en van het noodige voor een nieuwen tocht te voorzien. Men vond er werkplaatsen voor smeden, scheeps- en huistimmerlieden, magazijnen en bergplaat sen, kantoren en woningen voor de ambtenaren, beambten en werklieden en zelfs eene school voor de kinderen, die op zoo verren afstand van den ouden Helder (het tegenwoordig z. g. westelijk deel der gemeente) verwijderd woon den. Weldra kwam echter de omwenteling van 1795 aan het Stadhouderlijk Bewind en aan de aloude Republiek der Vereenigde Nederlanden een einde makende. Afhankelijk van, later onderworpen aan het Fransche Bestuur, werd te midden der toenmalige oorlogsgebeurtenissen, hoe langer hoe meerde aandacht op het strategisch gewicht van dit Maritiem station gevestigd. Koning Lode- wyk, die o. a. ter beveiliging van onze reede en van de haven het Nieuwediep, het plan ont wierp, om op de Laan (een ondiepe plek in 't Marsdiep) een fort te bouwen, en Keizer Napoleon I, die met zyne gemalin hier een bezoek kwam brengen, zagen het groote belang van deze plek des lands volkomen in. Laatst genoemde liet hier eenige gebouwen stichten, welke nog als magazijnen van 's Rijks Marine werf dienen, liet forten bouwen, o. a. het in het duin gemetselde fort //Morland", thans »Kykduin" en toonde zyne groote ingenomen heid met deze gemeente door aan een straat te Parys den naam te geven »Rue du Helder." Nè. de omwenteling van 1813 duurde het niet lang of de Hooge Regeering werd meer en meer overtuigd van het onhoudbare der Rykswerf te Medemblik en van de noodzake lijkheid om aan de hier bestaande hulpwerf eene veel grootere uitbreiding te geven. Het bouwen van een droogdok werd o. a. dringend noodzakelijk geacht. Ruim 30 jaren na het tot stand komen der hulpwerf, //Het nieuwe Werk* genaamd, werd overgegaan tot den aanleg der Rijkswerf nabij den mond der haven. De noodige gebouwen werden, nevens de reeds bestaande uit den Franschen tijd, gesticht o. a. het Directie-huis (Paleis genaamd) en ter- wyl de van ouds bestaande werf te Medem blik opgeheven werd en de ambtenaren, be ambten en werklieden met hunno gezinnen naar hier werden overgevoerd, werd »Het nieuwe Werk* verlaten en vervangen door de tegenwoordige Rykswerf, die aanvankelijk van éón droogdok was voorzien. Later zyn, naar de gebleken meerdere behoeften, nieuwe inrichtingen, o. a. nóg een droogdok, aan de bestaande magazijnen en werkplaatsen toege voegd. Vooral door de toepassing van den stoom en door de invoering van den torpedo- dienst zijn steeds nieuwe inrichtingen op het Marine-ótablissement alhier noodig geworden en tot stand gebracht. Een aantal stichtingen te dezer plaatse ver gezelden of volgden van lieverlede op de stich ting der werf. Men denke hier aan het Rijks Hospitaal voor de Marine, aan de Mariniers kazerne, aan 't gebouw voor 't Loodswezen, aan de vestiging van 't Instituut voor de Marine. De stichting van een en ander was het sein tot eene kolossale uitbreiding dezer aanvanke lijk zoo nietige gemeente. Telde zij in 1820 nog slechts 1800 zielen, weldra was dat getal meer dan verdriedubbeld, en toen bovendien de koopvaardij vaart toenam, vermeerderden zoowel de welvaart als het zielental dermate, dat de bevolking steeg tot boven de 20.000. Sinds in 1825 het Noordhollandsch kanaal ge graven was, kon gezegd worden, dat het Nieu wediep de voorhaven was van Amsterdam - de voordeden, hieraan verbonden, hielden ech ter op met het tot stand komen van het Noordzee-kanaal. Doch de ontzaggelijke voor- deelen, die de Marine hier afwerpt, heeft deze gemeente tot nog toe voor verval behoed. Bestond er aanvaukelyk vrees, dat door de openstelling van genoemd kanaal de gemeente Helder tot de z. g. doode steden der Zuiderzee zou gaan behooren, de gedurige aanbouw van nieuwe woningen, ja van geheel nieuwe wijken, geeft blyk, dat de plaats onzer inwo ning inderdaad niet achteruit gaat. 't Is waar, de visschery verschaft hier zeer belangrijke voordeelen't is waar, de hier garnizoen hou dende troepen der landmacht dragen tot de welvaart in groote mate by zonder de enorme voordeelen, die de marine hier ver schaft, zou de gemeente Helder in de verste verte niet zijn wat zy nu is: eene bloeiende zich steeds uitbreidende gemeente. Het eeuwgetijde van de verheffing dezer gemeente tot Maritiem Station mag dus wel onder de aandacht worden gebracht van de bewoners dezer gemeente, die er, de een meer, de ander minder, de voordeelen van genieten, dat hier eene zoo omvangrijke directie der Marine gevestigd is. Onze wensch voor den bloei van het Vaderlandsche Zeewezen en voor dien van de gemeente Helder, wordt zeker door onze plaatsgenooolen eenparig gedeeld. HELDER, 19 Aug. 1892. Dinsdagnamiddag zyn te Schevenin- gen twee Scheveningsche knapen van negen en elf jaar in zee verdronken. Zy waren zonder toezicht ten zuiden van het dorp gaan baden en zyn waar schijnlijk door den sterken stroom in zee getrokken. Tegen den avond spoelden hun lijkjes tegen de bank aan en werden toen door een paar mannen gegrepen. Jongens, dat is voor u De lief hebberij van knapen om lucifers koppen of kruit in de holte van een sleutel te stoppen en dan den inhoud met een knal te doen ontploffen door den sleutel tegen een muur te slaan, is een jongen in de Yon Zesenstraat te Amsterdam duur te staan gekomen. De sleutel sprong en de jongen werd zoodanig aan het aangezicht en de oogen verwond, dat hij naar het gesticht voor ooglijders moest worden ge bracht. Kiespijn Een eenvoudig middel tegen kiespyn, dat spoedig by de hand is, mag het vol gende genoemd worden. Men late een wei nig melk in een schoteltje koken. Neem dan een watje, doop dat in de melk en stop het vervolgens in het oor, aan de lijdende zijde, zoodra men het eenigszins verdragen kan. Al schrijnt het oor een weinig, is dat toch niet erg, daar melk een uitstekend middel tegen brandwonden is en het dus van zelf weer geneest. Maandagnacht heette in 't gebouw van administratie der goederen van den prins Von Wied in de Casuariestraat in Den Haag inbraak met diefstal en poging tot brandstichting gepleegd te zijn. Uit de brandkast werd ongeveer f 6000 vermist. Sporen van geweld werden niet ontdekt en de brandkast scheen op de gewone wijze geopend te zyn. Een nauwkeurig onderzoek, door de politie in deze ingesteld, bracht weldra aan 't licht dat de geëm ployeerde bij genoemde administratie S. de inbraak slechts verzonnen zou hebben om zyn eigen diefstal te dekken. De po gingen om door brand de boeken te ver nietigen, mislukten door gebrek aan toe voer van lucht. S. had een goed salaris, vrije woning, vuur en licht, doch bij leefde op een veel te grooten voet een fout, dier er wel meer begaan Naar de »Haarl. Ct.« verneemt, is door de politie te Gorkum proces-verbaal opgemaakt tegen 2 luitenants bij de ar tillerie, wegens het beleedigen van een in gezetene aldaar en het opruien van per sonen, met belofte van geld, om de politie af te ranselen. Dinsdagmiddag waren een heer en zijn 16-jarige zoon aan het hengelen in de veenplassen van den Bullewijkerpolder. Door een ongeluk geraakte de zoon te water en verdween in de diepte. De vader door toegeschoten veenwerkers geholpen, kon slechts het lijk van zyn zoon boven brengen. Zyne droefenis kende geen grenzen. Jl. Zondag werden op de kermis te Haarlem drie personen uit Amsterdam aan gehouden wegens het uitgeven van valsch geld en te Amsterdam hun werkplaats ontdekt. De drie personen zijn in hech tenis genomen. Ook zyn dezer dagen te Castricum twee personen aangehouden, een Hollander en een Duitscher, die mede in het bezit waren van valsch geld. Op aanwijzing heeft wederom de politie een onderzoek ingesteld en huiszoeking gedaan in een perceel op de Lauriergracht, te Amsterdam, waar een tweede werkplaats werd ontdekt. Merk waardiger wy ze vond men hier niet alleen de matrijzen voor Hollandsche munt, maar ook gipsen vormen voor markstukken, be nevens ruim honderd valsche marken, welke allen in beslag werden genomen. De aangehoudenen in dit geval zijn zekere H. op de Lauriergracht wonende, de Duitscher W. en een vriendin van deze. Het lag voor de hand, dat by deze drie personen moest gedacht worden aan het drietal dat onlangs te Laren werd aange houden, wegens het in omloop brengen van valsch geld, maar dat toen wegens gebrek aan bewijs weder op vrije voeten werd gelaten. Het is echter gebleken dat dit andere personen waren, die met het bedoelde geval niets hadden te maken. De politie heeft dus tegelijkertijd twee ar gevaarlijke complotten ontdekt. Tusschen Kastrikura en Heiloo is Maandag een vijfjarig jongetje uit den trein gevaUen, doordien het portier niet goed gesloten was. Het kind scheen ernstig verwond te zyn en werd met denzelfden trein naar Alkmaar vervoerd, waar het in het ziekenhuis is opgenomen. Jl. Zondag heeft de derde reddings boot, die te West-Terschelling, haren jaar- lijkschen proeftocht gedaan. De tocht lokte vele nieuwsgierigen naar het strand. Alles werd in den besten toestand bevonden. Te Heiloo zal de stationschef eerst daags zijn 25jarig jubilé herdenken. Te dien einde had een adsistent een inteeken- t tot het vereeren van een geschenk aangeboden. Toen een en ander tot den aankoop daarvan was geregeld, is de ad sistent met de inteekenlyst verdwenen," vrouw en kinderen achterlatende. By de aanlegplaats te Pernis had Zondagavond een jongen aan boord van de Ylaardingsche passagiersboot het ongeluk met een zijner beenen verward te geraken in een stalen meertros. Üe voet werd ge heel afgesneden. Na voorloopig verbonden te zijn, werd de arme knaap naar het ste delijk ziekenhuis te Rotterdam vervoerd. De goede naam. Geld of goed stelen is een misdrijf, niet alleen strafbaar voor de wet, maar dat terecht de verontwaardiging van ieder eer lijk mensch wekt. Maar te trachten iemand van een gedeelte van de achting, welke hy geniet, te berooven, valt zelden binnen de termen van strafbepalingen, en wordt niet eens streng berispt. En toch, als er iets is, wat iemands wettig eigendom is, dan is het zyn goede naam. Zyn geld kan hy door erfenis, door louter geluk of op welke wijze ook, verkregen hebben, maar zijn goeden naam heeft hij eerlijk verdiend en waarom, als het stelen van het eerst genoemde veroordeeld wordt, kan het ste len van laatstgenoemde dan te verschoonen zyn r Evenwel zijn er, die er niet aan zouden denken, een ander een cent uit zijne beurs, een beuzelachtig voorwerp uit zijn huis te ontnemen, en toch niet aarzelen te trachten hem te berooven van datgene, wat hem meer waard is, dan alle geld en goed, de achting zijner medemenschen. (Naar het Engelsch.) De Rechtbank te Heerenveen heeft Auke Postma, wegens poging tot doodslag op Aukje de Jong, te Houtigehage, ver oordeeld tot 5 jaren gevangenisstraf. Naar het Israëlietisch Ziekenhuis te Amsterdam is geleid een 19jarige diamant slijper, die in een diamantslijperij in de Uilenburgerstraat een stukje koper had in geslikt, dat door een anderen diamant slijper uit aardigheid tusschen zyn brood was gelegd. In het Ziekenhuis heeft men tevergeefs getracht het door braking te verwijderen. Van de zaak zal proces-ver baal worden opgemaakt. Dinsdagmiddag vertrokken van Delft een tweetal tjalken, bemand respectievelijk met 6 en 12 heilsmatrozen, onder commando van de heilsschippers Enseign Tjaden en kapitein Feenstra. Van deze tjalken gaat de grootste naar de binnenwateren van Friesland, de andere naar Zeeland om in de dorpen dier provinciën bijeenkomsten te houden en de leer van het Leger des Heils te verkondigen. Vóór aan de schepen prijken op een rood bord de woorden »Op ter redding en de vlag van het Leger wappert in den top van den mast. In de laatste jaren is het aantal der schepen, die met man en muis vergingen en waarvan nooit iets meer bekend werd, het grootst naar verhouding op de vaart van Engeland. Dat geheimzinnig verdwijnen van zoovele schepen heeft, zooals zich laat denken, in zeemanskringen groote verwondering en niet minder levendige belangstelling gewekt. Men deed onderzoek naar de oorzaken hiervan en spoedig kwam aan het licht, dat vooral schepen die met steenkolen wa ren geladen, totaal verloren gingen. Het ligt voor de hand, dat op zulke schepen door ontploffingen en zelfontbranding een ramp kan ontstaan, welke den geheelen ondergang van schip en bemanning ten volge heeft. In den iaatsten tijd heeft men echter een andere reden gevonden voor het ver gaan van zoovele kolenschepen men heeft namelijk geconstateerd, dat het zooge naamde stuiven der kolen in de Engelsche havens dikwijls zeer gebrekkig geschiedt; tengevolge daarvan schiet de lading uit en kantelt het schip. Het bestuur der Vereeniging voor Zee- vaartaangelegenbeden heeft zich nu tot de verschillende scheepsassuranties gewend met het verzoek, dat de inspecteurs dier Ver- eenigingenin de Engelsche havens de geladen schepen, voor zij in zee gaan, aan een nauwkeurig onderzoek zullen onder werpen en daarbij vooral zullen letten of de regelmatigheid bij het laden niet te wenschen heeft overgelaten. Een vreemd geval van slaapziekte heeft zich voorgedaan in Oostenrijk. Een gevangene was wegens moord tot 10 jaren dwangarbeid veroordeeld. Vóór de uitspraak van het vonnis was hy echter in slaap ge vallen en eerst 4 dagen later ontwaakte hy, zeer verwonderd, dat hy zich in de gevangenis bevond. Over het vreeselyk ongeluk, dat in Duitschland dezer dagen by een militaire zwemoefening in de Neisze plaats vond en waarbij 8 man omkwamen, bevatten de Selezische bladen de volgende bijzonder heden. Honderdzestig man moesten, in twee partyen verdeeld, een soort van waterge vecht leveren. Het waren uitsluitend re kruten, gekleed in broek, mouwvest en muts en bewapend met het geweer met bajonet, dat hun over den rug hing. Tot het midden der Neisze ging alles goed en de soldaten zwommen in.de ge lederen, op bepaalde afstanden. Door den stroom echter werd er langzamerhand min der goed afstand gehouden, de manschap pen kwamen te dicht bij elkaar en eenigen, die bang waren, dat zy verdrongen zouden worden, klampten zich aan de anderen vast. Toen volgde een tooneel van de vreeselyk- ste verwarringin doodsangst greep men land w^s en er appèl werd gehouden, ont braken er verscheidene nummers. Er werd terstond gedregd en 7 lijken werden opgehaald, terwijl een achtste man weldra bezweek. Het tweede gelid, dat in een audere richting zwom, had door zyn eigen hoera geroep niets begrepen van het gebeurde en had daarbij dwars door het eerste heen gezwommen, aldus de verwarring nog ver meerderende. Een groot verzuim was begaaner was niet gezorgd voor booten, die achter de zwemmers hadden moeten varen, om hen zoo noodig op te nemen. Tot de jongste slachtoffers van de zakkenrollers in den Parijschen dierentuin »Jardin des Plantes'* behooren ook een Engelsch detective (geheim politie agent) en zijne vrouw, die na er een poosje rondgewandeld te hebben, ontdekten, dat zy door de vingervaardige heeren van hunne beurzen, welke te zamen f 672 be vatten, waren beroofd. Insozondon. Helder, 9 Augustus 1892. Mijnheer de Redacteur! Dezer dagen werd mij medegedeeld, dat door het Bestuur der plaatselijke Vereeniging voor het organiseeren van Volksbijeenkomsten, met het oog op de aanstaande winter-campagne, maatregelen worden genomen om ook in het volgend seizoen de bekende, nuttige werkzaam heid, evenals vroegere jaren, te doen slagen. Ik vernam dit met veel genoegen, want ik houd mij overtuigd, dat de bedoelde bijeen komsten, die zoozeer in den smaak vallen van het Helderschc publiek, niet alleen genoegen verschaffen, maar ook in groote mate nut stichten. Ik acht het een voorrecht, dat er in onze gemeente mannen gevonden worden, dio aan de noodige toewijding de meest ge? wenschte volharding paren, om het een aan gevangen werk op zoo fiinke wijze voort te zetten. Wat mij echter in groote mate verwondert is dit, dat het plaatselijke Nuts-dcpartement er nu, na vier jaren, niet toe overgaat, om 't voormalig pleegkind weder onder zyne be scherming te nemen. Dat departement zou zich waarlijk niet behoeven te schamen, als het erkende, indertyd verkeerd geoordeeld en gehandeld te hebben, door het kind te ver- stooten en het op den gevaarlijken leeftyd van 17 jaren op een goeden avond buiten do deur te zetten. De verstootene heeft zich sedert, ondanks 't gemis van 't ouderlyk toezicht en de ouderlijke ondersteuning, door onberispelijk gedrag aller achting en genegenheid verworven, zich in den moeilijken toestand, waarin zij zich bevond, op fiinke wijze weten te hand haven en daardoor maakt zij er, dunkt mij, aanspraak op, weder als kind des huizes erkend Bn in den familiekring opgenomen te worden, 't Zou, naar myn inzien, het departement tot eere verstrekken, als het zijne vergissing van vroeger erkende, en zelf den eersten stap tot verzoening deed. Niemand behoort zich te schamen, de erkentenis af te leggen, dat hij vroeger gedwaald heeft. Ons departement scharae zich deze erkentenis dan ook niet. Allen struikelen weieensook Nuts-dcparte- mentcn staan daaraan bloot. Met vriendelijken dank voor de plaatsing dezer regelen, en met verzekering mijner hoog achting. Uw dw. dr. B. Van af 15 tot en met 17 Augustus. ONDERTROUWDGeeno. GETROUWD: P. Bakker en M. Geus. I. Struijs en S. C. Simons. K. de Vries cn M. Muije. BEVALLEN: W. do LeeuwMens,z. A. WhllaartBozua, d. G. Duinkcr—Kuiper, z. D. RaadsveldGreiner, d. H. J. Kloprogge Florschutz, d. T. OostKluft, z. A. Hille- niusRieuwerts, z. I. BenekerVerschoor, d. M. C. MoormanHoogcrwerf, z. C. Haak v. d. Brandc, z. C. SchutteBeen, z. M. RevierSmitselaar. z. E. de GraauwHel der, d. A. BlankendaalStet, d. OVERLEDENP. Vogel, 20 j. C. Schaaf, 79 j. A. J. Koster, 7 j. N. Daalder, 76 j. 1 levenl. aangegeven. van 1016 Ang. ONDERTROUWD: Geene. GETROUWD: J. Rab Jbz. en F. Keyser. GEBOREN Dieuwertje, d. v. M. Vlaming Jbz. en J. Salro. Antje, d. v. J. Boon en G. de Wijn. OVERLEDEN Anna Karolina Elisabeth Buis, d. v. R. Buis en M. Dijksen.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1892 | | pagina 1