't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. Be Ooi uit CaliforÉ, BEKENDMAKING. No. 2041. Woensdag 7 September 1892. Twintigste Jaargang. VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureau: Zuidstraat. Telefoonn0. 42. Bureau: Spoorstraat. Telefoonn0.36: Atjonnem exit p. 3 maanden binn. de gem. 50 Cent, met Zondagsblad 80 Cent. p. 3 maanden franco p. post 75 met Zondagsblad f 1,12'. Afzonderlijke nummers2 Cent. Buraaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Aavertentlön van 1 tot 5 regels25 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. 9 In No. 39 van het Geïl- lusstreerd Zondagsblad zal het eerste gedeelte worden opgenomen van een boeiende novelle van den beroemden Amerikaanschen schrijver Bret Haete. Deze novelle, getiteld zal met tal van fraaie gravuren worden versierd en dus behalve door den span- nenden inhoud, ook door de illustraties de aandacht trekken. Reeds de naam van den schrijver Beet Haete is een waarborg, dat men hier een novelle heeft, welke aan ieder in handen kan worden gegeven, een verhaal, geestig van vinding, hoezeer het op de eenvoudige wgze is neergeschreven, aan den humorist Beet Haete eigen. Na de instemming van vele zijden ont vangen met het opnemen der geïllustreerde novelle Onder valsche vlag, zijn wjj overtuigd, dat de lezers van het Geïllus treerd Zondagsblad ook van deze aankon diging, betreffende de novelle De Oom uit Californië, met ingenomenheid zullen kennis nemen. Tot het nemen van een abon nement op het Geïllustreerd Zondagsbladuitsluitend voor de inteeke- naren van deze Courant, bestaat eiken dag gelegenheid ten kantore van DE UITGEVERS. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 6 Sept. 1892. Zaterdagavond werd den hr. J. G. van den Bosch, officier-machinist le kl. der K. N. Marine in Tivoli een eigen aardige hulde gebracht ter gelegenheid zijner benoeming tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. 't Korps torpedomakers, waarvan ge noemde heer Chef is, had de zaal netjes versierd en op 't tooneel een tropee ver vaardigd, waarop de uitvindingen en verbe teringen door den hr. v. d. Bosch bjj 't stoomwezen aangebracht, waren tentoon gesteld. Toen de jubilaris de zaal binnen trad, werd hij door den sergeant-majoor torpedomaker J. J. van der Klauw in warme bewoordingen geluk gewenscht. Twee aardige meisjes, de jongej. van der Klauw en Graafland boden hem een eigenaardig geschenk aan, nl. een bloemstuk, in den vorm van een vischtorpedo. Nadat de heer v. d. Bosch de toespraak op hartelijke wijze had beantwoord, werden de nummers van 't feestprogramma voorgedragen. Feest liederen werden gezongen en van tijd tot tjjd een welgemeenden toast uitgebracht, die zoowel van liefde tot 't Vaderland en 't Oranjehuis als van hoogachting voor den jubilaris blijken gaven. Ten slotte werd men verrast door een zinrijke apotheose, verlicht door Bengaalsch vuur. Dit eigenaardig feest zal den hr. v. d. Bosch voorzeker lang in 't geheugen blij ven en getuigt wel van de hooge achting, die hij bij 't personeel der torpedomakers geniet. Het Stafmuziekkorps der Marine is jl. Vrijdag-avo^d van zijn bezoek aan on derscheidene steden des lands 't laatst aan de hoofdstad gebracht, alhier terug gekeerd. Eet zomerverlof der adelborsten van het Kon. Instituut voor de Marine is ge ëindigd en nadat de nieuwbenoemden jl. Zaterdag op het Instituut alhier zijn aan gekomen, zijn de lessen aan deze Inrich ting weder aangevangen. Ook zgn Zaterdag jl. de nieuwbenoemde adspirant-administrateurs op Hr. Ms. wacht schip alhier aangekomen ter opleiding voor de Administratie bjj de Zeemacht. De heer P. Uden Masman, verifica teur der Rijksbelastingen alhier, is als zoo danig verplaatst naar Amsterdam. Ook in verband met hetgeen door ons in ons vorig nummer werd medegedeeld, om trent het bevaarbaar maken bij vorst van wa terwegen, vermelden wij het volgende uit het verslag der dezer dagen te 's Gravenhage ge houden algemeene vergadering der Vereeniging voor Fabrieks- en Handwerksnijverheid. In deze v rgadering kwam o. a. in behandeling een voorstel der afdeeling Utrecht, om aan het Hoofdbestuur op te dragen, zoo spoedig mogelijk in overleg te treden met de betrok ken autoriteiten, teneinde eene georganiseerde, afdoende regeling in het leven te roepen, die onze Rjjka-vaarwaters bij strenge vorst be vaarbaar houdt of spoedig bevaarbaar maakt bjj invallenden dooi, ten nutte van het alge meen." Door eene Commissie werd nopens dat voorstel geadviseerd, »dat h. i. Het Hoofd bestuur een nuttig werk zal doen door bij de bevoegde autoriteiten aan te dringen op het geven van ruime subsidiën aan zoodanige ver- eenigingen, die de taak op zich willen nemen, 's winters onze toegangen naar zee open te houden, en het spoedig bevaarbaar maken der binnenwateren bij invallende dooi, tevens zul len bevorderen." In het rapport worden genoemd de toegangen van af zee naar de han delssteden Amsterdam, Rotterdam, Dordrecht, Zaandam, Harlingen, enz. Onder dit //enz." is stellig ook het Nieuwediep begrepen. Het verslag van het verhandelde over dit on derwerp eindigt met de vermelding, dat de conclussie der Commissie, hierboven medege deeld, zonder stemming werd aangenomen. De behandeling van dit gewichtig onder werp in de vergadering van genoemde vereeni ging achten we van belang in dezen tijd, nu het voorstel der Regeering bjj de Tweede Kamer der Staten-Generaal aanhangig is. Het gesprokene in deze vergadering van technische mannen zal er ongetwjjfeld toe bjjdragen, dat de Kamer bjj het nemen eener beslissing niet zal verzuimen, ook de belangen van nog andere toegangen tot de zee te bevorderen, dan de ééne, die de Minister van Waterstaat op het oog heeft. Evenwel achten wjj het zeer wen- schelijk, dat op eene of andere wijze op de belangen van onze zeehaven wordt gewezen.' Er bestaat in deze gemeente een kerkelijke Vereeniging, onder den naam Gouden Jubileum-Club." 't Bestaan van dit College dagteekent van den jare 1887. In dat jaar werd, in 't begin der maand September, het 50jarig bestaan gevierd van het kerkgebouw der Israëlitische ge meente te dezer plaatse. Dit gouden feest, getuigende van een groote mate van be langstelling en toewjjding, gaf aanleiding tot het uitspreken van den wensch, om ieder jaar gedachtenis te vieren van de stichting van het bestaande kerkgebouw der gemeente, ongetwjjfeld met het prij zenswaardig doel, om daardoor de waar deering van den godsdienst der Vaderen bij het jongere geslacht op te wekken en te verlevendigen. Jl. Zaterdag vierde de Gouden Jubileum-Club" haar jaarfeest. Op het voorplein der kerk wapperde dien dag de vaderlandsche driekleur en in >Musis Sacrum" werd des avonds op gepaste wjjze feest gevierd en de herinnering aan de stichting van het bedehuis der gemeente levendig gehouden. In het jl. Zaterdagavond verschenen num mer van het (/Handelsblad" kwam een zeer lezenswaardig artikel voor van een sergeant van het Oost-Indisch leger, die daarin mede deelt, hoe hij eenige manschappen van de compagnie, waartoe hij behoorde, wist te be kwamen tot vorming van een mannenkoor. Met zeer gebrekkige hulpmiddelen, maar gewapend met grooten jjver en een tamelijke hoeveelheid geduld, wist hij het zoover te brengen, dat het koor met succès kon optreden in eenfees- teljjke samenkomst van dames en heeren, waar onder de bataljons-commandant en zjjne officie ren. Het bedoelde artikel lezende, ligt het voor de hand, dat men spoedig denkt aan de jeugdige manschappen van een onzer oorlogsvaartuigen, die, tot onderling genoegen, uit hun midden een muziekkorps hebben samengesteld, en aan de torpedisten te Brielle, waarvan zich dezer dagen een detachement hier ter plaatse be vindt. Hoe men met geringe middelen, doch gewapend met jjver en toewijding, veel, zeer veel kan doen, dit wordt ons bovendien ge toond door onze plaatselijke Harmoniekapel. De uitvoeringen van deze vereeniging, worden hoe langer hoe meer op prjjs gesteld en, op den ingeslagen weg voortgaande, kan dit ge zelschap een sieraad van deze gemeente wor den. Hadden we het Staf muziekkorps der Marine hier niet gewis, de burger-kapel zou nog veel meer gewaardeerd worden, 't Genoemde stafmuziekkorps ontving dezer dagen in de toe kenning der medaille van verdienste aan zijnen kapelmeester eene hoogst eervolle onderschei ding. Deze onderscheiding iso. i. wèlverdiend. De marine-muziek neemt onder de muziekkorp sen hier te lande een der eerste plaatsen in, dank zjj de voortreffeljjke leiding van den ka pelmeester, den heer J. Koning. Door het Hoofdbestuur der Schip pers-Vereeniging »Schuttevaer" zgn aan den Minister van Waterstraat, Handel en Nijverheid en aan de Provinciale Staten van Noord-Holland adressen gezonden, ter ondersteuning van 't verzoekschrift van den Raad der gemeente Schagen, in zake een kanaalverbinding tusschen genoemde ge meente en het Noordhollandsch kanaal aan de Stolpen. Ook het Bestuur van den polder Callantsoog heeft tot inzending van adhaesie-adressen in 't belang der gemelde kanaalverbinding besloten. Dit is o. i. een opmerkeljjk feit. Eenige weken geleden werd door den Gemeenteraad van Callants oog afwjjzend beschikt op 't verzoek van Schagen's Gemeentebestuur, om het verlangen naar een scheepvaartkanaal bij de betrokken autoriteiten te steunen. En 'tzjjn nagenoeg dezelfde personen, die èn in den Raad èn in 't Polderbestuur zitting hebben In het dezer dagen in het licht ver schenen Jaarboekje der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen komt o.a. voor de toespraak, door den heer A. C. Wertheim, als Voorzitter, bjj de opening der jongste algemeene vergadering der Maatschappij gehouden. In deze rede treffen wij de vol gende, voor deze dagen zeer belangrijke, opmerking aan: »De begrippen van lucht- verversching, van ruimte, van reinheid, van het onschadelijk maken van faecaliën, van het bestrijden der bacteriën, baanden zich sedert het begin dezer eeuw een weg door het oude vooroordeel heen, en, al wordt de waarschuwing, helaas, niet altjjd gevolgd, ze wordt luide genoeg ver kondigd en door onomstootbare statistieken bevestigd." Toen deze woorden op 8 Juni 1.1. gesproken werden, bestond er de aanleiding nog niet, die we nu hebben, om aan te dringen met alle kracht op het behartigen van hetgeen ons door de we tenschap wordt gepredikt. Laten we deze waarschuwing wèl volgen, in 't belang van eigen en andere welstand! Aan den eervol ontslagen lichtwach- ter-machinist, aan den Hoek van Holland, J. Kluit, is een pensioen verleend van f734 'sjaars. Tot de voortreffelijke eigenschappen der nieuwe guldens behoort ook, dat men ze, wegens den prachtigen muntslag, niet behoorlijk kan stapelen, zegt de »H. Ct.« Te Arnhem vervoegden zich Vrij dagmiddag aan het politiebureau drie min derjarige jongens, met verzoek naar Am sterdam te worden voortgeholpen. Volgens hunne verklaring waren zjj Donderdag avond aan den Westerdoksdijk in een bagagewagen, waarin zij een schuilplaats voor den regen hadden gezocht, in slaap gevallen, en hadden bij hun ontwaken be merkt, dat de wagen in beweging was. Daar hunne pogingen om den wagen, die gesloten was, te openen, vruchteloos waren, hadden zjj zich genoodzaakt gezien de reis tot Elten mede te maken, vanwaar zjj via Zevenaar naar Arnhem geloopen waren. Door de zorg der politie aldaar werden zjj naar Amsterdam teruggebracht. De commissie voor het gezin van den verslagen agent R. v. d. Berg te Rotter dam, heeft tot dusver ontvangen f 2062. Ondank is niet altjjd werelds loon. Dinsdagmiddag werd zekere v. R. te Middelburg verrast door een brief uit Amerika. De afzender, zekere J. K. te Grand-Rapids was een twintig jaar gele den door v. R. geholpen aan een klein bedrag om een zaakje te beginnendit had hem zooveel opgeleverd, dat hg kans zag later naar Amerika te vertrekken, waar hg thans een zeer bemiddeld man is. Uit dankbaarheid sloot J. K. voor den thans zeer verarmden v. R. een bedrag van niet minder dan honderd dollars in. Een dienstbode zei nogal eens dik wijls als zjj dacht, dat niemand haar hoorde »Ik wilde, dat mevrouw dood was.< De papegaai van mevrouw hoorde dit en begon het weldra na te zeggen. Op zekeren dag zei de papagaai deze woorden in tegen woordigheid van mevrouw. Deze schrikte geweldig en dacht dat het een voorspel ling was. Gelukkig had de geestelijke van het dorp een papegaai, die zeer knap was. Het beest kon een flink stuk van eeu preek opzeggen en eenige psalmen zong hij zonder haperen. Deze papegaai werd bij die der mevrouw in een kamer gebracht in de hoop, dat de papegaai van mevrouw van hem goede manieren zou leeren. Eens kwam mevrouw de kamer binnensluipen en hoorde haren vogel tot hare ontzetting het vol gende zeggen»Ik wilde, dat mevrouw dood was.« De papegaai van »De Heer verhoore ons Met het stoomschip »Obdam", der N.-A. Stoomvaart-Maatschappij, dat den 27en der vorige maand van Rotterdam naar New-York is vertrokken, werd o. a. ver zonden de eerste helft van een Duitsch dorp, bestaande uit ongeveer 6500 colis, hetwelk door de Duitsche Ethnologische Tentoonstellings-Maatschappjj op het ter rein der Wereldtentoonstelling te Chieago zal worden opgericht. Het ingezonden dorp zal een der uitgebreidste inzendingen op de tentoonstelling zgnhet beslaat een ruimte van 175.000 vierk. voeten en be staat uit verschillende gebouwen, boeren hofsteden, markt met winkels, een kerk, raadhuis en herbergen, en dat alles in den stijl der 16e eeuw. Cholera. De drank, naar Dr. Bleek er genoemd, is het eerst gebruikt gedurende de epidemie van 1866 en werd in vele steden aan be- hoeftigen gratis verstrekt. Hier geschiedde zulks door de Apothekers Jelgersma en Snel. Ofschoon deze gemeente in genoemd jaar van de ziekte niet te lijden had, waren toch de meesten, als voorbehoed middel, van Dr. Bleekers drank voorzien, zulks is ook nu aan te bevelen. Bjj alle Apothekers hier ter plaatse is ze verkrijg baar; het was niet juist dat we in 't vorig nummer daarvoor slechts een Apotheek aanwezen. Laten we hopen dat ook nu de fleschjes niet geopend behoeven te worden. De minister van Oorlog heeft de aandacht van de overheid der landmacht gevestigd op de bepalingen der wet tot wering van besmetting door uit zee aan komende schepen, in 't bjjzonder op artikel 9 dier wet, volgens hetwelk een burge meester, ingeval deze verplicht is ten aan zien van uit zee aangekomen schepen maat regelen in het belang der volksgezondheid te nemen, bevoegd is, bjj de uitvoering van die maatregelen de hulp der militaire macht in te roepen. Hamburg, 2 Sept. 581 zieken, 245 dooden. Stad Stade en 5 gemeenten in dat district2 dooden. Stad en 6 gemeenten in het district. Harburg5 zieken, 5 doo den. Stad Klausthal 1 doode. Stad Aken en in een plaats in het district Kalbe (Saksen) 2 zieken. Gross Strelitz (Oppelen) 2 zieken van welke 1 stierf. Stad Biele- feld 1 zieke; Mecklenburg Schwerin van 25 Aug. tot 1 Sept. in 7 steden en 5 land gemeenten 30 zieken, van wie 16 van elders gekomen waren, 9 alleen verdachte gevallen, 11 dooden. Bremen, 29 Aug., 1 sterfgeval. New-York, 3 Sept. De heden uit Ham burg aangekomen stoomboot »Rugia« ver loor onderweg drie-en-twintig der opva renden aan de cholera, terwjjl nog tien personen aan boord ziek waren. De boot ligt in afzondering. Parijs, 3 Sept. In de gasthuizen alhier zgn heden 59 personen opgenomen, die aan cholerische ziekten ljjden, en 42 over leden Ingezonden. QUARANTAINE. In 't vorig nummer dezer courant kwam, naar aanleiding van een door /,'t Handelsblad" geuiten wensch om de reede alhier te bestem men tot quarantaine-plaats voor de schepen, die naar IJ muiden zjjn bestemd, zeer terecht, een woord van protest voor. Zeker zullen zich zeer velen daarmede vereenigen, en de vraag stellen is onze reede daar, volgens het Handelsblad, goed genoeg voor? Toen in den strengen winter van 1890/91 het Noordzee- kanaaf geheel voor het scheepvaartverkeer ge sloten was, had men het Nieuwediep met heel weinig moeite open kunnen houden. Daarvan werd toen door het //Handelsblad* niet gerept want dan ware de voortreffelijkheid van onze haven daardoor in 't licht gesteld geworden. Als men het Nieuwediep wü aanwijzen voor quarantaine-plaats van IJmuiden, dan heeft het genoemde blad er niet tegen, die haven en reede geschikt te verklaren. Q. Helder, 3 Sept. 1892. Geachte Redactie! Met genoegen vernam ik uit het vorig num mer Uwer courant, dat het hier op den Ko- genheid tot feestviering. Door mjjne bezig heden op dien dag kon ik daarvan geen ge tuige zijn toch verheugt het mjj, dat het voor jong en oud op dien dag merkbaar was, dat onze jeugdige Koningin haar jaardag vierde. 'tZou er anders naar beginnen te ljjken, dat we bier, waar vroeger zoo goed feesten wer den georganiseerd, daariu bjj andere gemeenten ten achter geraakten. Vooral deed het mjj plezier, dat de jeugd niet werd vergeten. De gelegenheid voor knapen en meisjes om in de zaal //Casino" feest te vieren, verschafte een goede gelegenheid voor de kinderen, die niet in Tivoli konden worden toegelaten, omdat het daar slechts feest was voor leerlingen van eene bepaalde kerkeljjke school. Toch zou ik in 't vervolg, met gebruikmaking van de be staande lokaliteiten, zoo gaarne zien, dat heel de Heldersche jeugd te zamen 'feestvierde, dat eene algemeene Commissie zich met de rege ling daarvan belastte, evenals indertjjd de Commissie voor den Vliegerwedstrijd. Ja, waarom wordt zulk een wedstrijd hier niet meer gehouden Dat was zoo prettig voor onze jongens, en de gelegenheid is hier op den Zeedijk nabij Kaaphoofd zoo prachtig mooi. 't Is toch niet te hopen, dat zij, die vroeger nogal eens het initiatief namen voor het or- ganiseeren van nationale en kinderfeesten, daartoe thans den lust missen. Als het eenig- zins mogelijk was, zou ik wenschen, dat het volgend jaar tegen den laatsten Augustus zich eene feestcommissie vormde, die de organisatie van een volks- en kinderfeest op zich wilde nemen. Ten einde dit te bevorderen, schreef ik bovenstaande regelen. Met alle achting Uw dw. dn. K. Correspondentie. K. acht de samenstelling eener Cholera-Com- missie alhier een zeer goede maatregel. Het verwondert hem echter, dat hjj in die com missie personen mist, die er z. i. niet in mogen ontbreken, n. 1. een paar doctoren, een apo theker en de Commissaris van Politie. De leden van het Cholera-Comité zullen, meent K., zei ven bjj eenig nadenken tot het besluit komen, dat zjj zonder de aangewezen personen, al zeer weinig zullen kunnen uitrichten. Nu zegt K. aanvulling is nog mogeljjk. Burgerlijke Stand, gem. Helder. Van af 1 tot en met 3 September. ONDERTROUWD K. J. Lindstrom, kwar tiermeester en N. de Beurs. J. F. Durivou, hofmeester bij de Marine en C. J. Heeman. M. v. d. Hoeven, werkman en D. Roerdomp. A. Wjjker, timmerman en A. de Beurs. GETROUWDG. Jansen en R. Koning. J. van Haaien en L. Schouten. K. J. Kejjzer en N. Clowting. BEVALLENG. v. d. Sterre—Zegel d. J. W. v. d. WelleKort z. E. A. van Baars Booister z. OVERLEDEN: G. de Min, 6 weken. C. Haak, 15 dagen. Een aangespoeld onbekend manspersoon. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Helder maken bekend, dat er eene plaatselijke CHOLRR.t-COMMISSIF, is inge steld, bestaande uit de volgende Heeren J. G. R. VOS, L. F. F. SCHILLING, H. J. VAN DALE, J. HOOGENBOSCH, D. HOOGENBOSCH, A. BREET Wz. A. G. J. 0E VRIES, G. BÜHSE, A. SENDERMAN, A. B. WEBER, P. VAN TWISK, A. GO VERS Jr., G. DE BEURS, A. BOS, A. KLEIN, C. RUIJGH, J. VERFAILLE, B. L. VRIES, S. M. MANHEIM, welke belast zijn de verschillende woningen te bezoeken, en daaruit te doen verwijderen alles wat voor den algemeenen gezond heidstoestand nadeelig kan zgn. Helder, 2 Sept. 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. A. BEUKENKAMP. De Secretaris, C. BOON.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1892 | | pagina 1