't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER NIEUWEDIEP EN TEXEL. Mo. 9042. Zaterdag 10 September 1892. Twintigste Jaargang. Bureau: Zuidstraat. Telefoonn0.42. Bureau: Spoorstraat. Telefoonn0.36. VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BEEKHOUT Co., te Helder. KALENDER DER WEEK. NIEUWSTIJDINGEN. ProEramia van let 141e Zoier-Concert, Abonnement p. 3 maanden binn. de gem. 50 Cent, met Zondagsblad 80 Cent. p. 3 maanden franco p. post 75 met Zondagsblad f 1,12'. Buraaux: 8POOR8TRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentiën Elke regel meer5 Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10"uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Opkomst der Zon 5 u. 30 m. Onderg. K 6 u. 22 m. SEPTEMBER, Herfstmaand, 30 dagen. Zondag 11 Maandag 12 Dinsdag 13 Laatste Kwartier. Woensdag 14 Donderdag 15 Vrijdag 16 Zaterdag 17 HELDER, 9 Sept. 1892. De Raad dezer gemeente zal heden avond vergaderen tot het behandelen van de volgende onderwerpen 1. Vaststelling rekening en verantwoor ding. 2. Vaststelling suppletoir kohier van den Hoofdelijken Omslag. 3. Zeevaartkun dige school; a. Voordracht directeur en leerarenb. Begrooting van kosten. 4. Opzichter gemeentewerken. 5. Benoeming marktmeester en vischafslager. 6. Adres Timmerlieden-Vereeniging om subsidie. 7. Ontslag onderwijzer herhalingsschool. 8. Adres H. J. Helderman, ontslag commis saris van het ziekenhuis. 9. Adres bewoners Kroonstraat. 10. Adres bewoners Verlengde Vroonstraat. 11. Voorstel om crediet te verleenen, voorloopig van f 1000, tot voor zorgsmaatregelen tegen besmettelijke ziekte. 12. Brief voorzitter Gedep. Staten betref fende verdere heffing van belastingen. 13. Benoeming Regentes Weeshuis. 14. Voor stel Commissie tractement Ambtenaren. 15. Mededeeling ingekomen stukken. Hij is reeds lang Voorbij, de tyd, dat de koopman het genoegzaam achtte, dat slechts enkele artikelen, zyn zaak betreffende, achter zeer kleine ruitjes, voor het publiek zichtbaar gesteld werden, en dat dan daarby het huis een ingang vertoonde, die er op berekend scheen dat niet meer dan één kooper tegelijk kon binnenkomen. Toch was die tijd de tyd van goede affaires, zegt »men« Helaas hy is reeds verreDoch ook sedert lang is het, dat de man van zaken in het tegenovergestelde meer nut ziet, meer noodzakelijkheid De entrée van een ^winkel* is thans een breede opening, welke gelegenheid geeft dat een gezelschap tegelyk binnentreedt; spiegelglas van groote afmeting laat het volle daglicht op de schoone voorwerpen helder schynen en des avonds schittert het modern licht van den nieu- weren tyd u van verre tegemoet, wyzende de plaats waar de koopman zyn met zorg gekozen zaken u vriendelyk ten verkoop aanbiedt. Menig voorbeeld als bewys van deze op vatting zien we hier en elders. Vele onder nemers doen zulks op grootsche wyze de kunst namen zy als bondgenoot, die het publiek dwong stand te houden voor hetgeen ze wrochtte aan dat schoon perceel. Uit den aard der zaak kan het niet onze roeping zyn van elks optreden, als het hier geschetste, in 't bijzonder melding te maken, hoezeer diens aanspraak er op meermalen ge wettigd was. Met een kort woord willen wy nu alleen wijzen op een geval van reorgani satie alhier, om hulde te doen aan den arbeid zelf. De bekende firma Gebr. Nas alhier, heeft haar groot Manufacturenmagazyn eenigen tyd gesloten gehouden. De verandering welke het inwendige van deze zaak in korten tyd heeft ondergaan is zeer te roemen. De bouwkundige aannemer, de heer L. Klein en de schilder- decorateur, de heer J. de Vries, hebben hier een werk van winkelillustratie verricht, dat aanspraak maakt op smaak. Het nuanceeren der kleuren en het polichromisch omranden, doen hier zien, dat die kunst aau goede han den was toevertrouwd. Het publiek kan dat mede getuigen op den dag der opening. De afdeeling »den Heldere, van het Ned. Werklieden-verbond „Patrimonium", op hare laatstgehouden vergadering de droogmaking der Zuiderzee besprekende, nam de volgende Motie aan; »De afdeeling juicht de plannen der Zuiderzee-vereeniging toe, vertrouwende, dat zy niets onbeproefd zal laten, om by de regeering het gewenscht resultaat te verkrygen, en betuigt hare volle sym pathie*. In de dezer dagen te Amsterdam ge houden vergadering van Patrimonium" is beraadslaagd over de oprichting van een Noordhollandschen Bond. 't Voordeel van die oprichting werd by de discussie in 't licht gesteld en o. a. werd er op ge wezen, dat het aantal afdeelingen daardoor wellicht zou toenemen, 't Bleek, dat in deze provincie tot heden nog slechts 12 afdeelingen bestaan. Ten slotte werd in beginsel tot stichting van den provincialen Bond besloten. Als voorzitter werd ge kozen de heer D. Sizoo en de afdeelingen Helder, Zaandam, Amsterdam en Nieuw- Vennep werden aangewezen om ieder uit haar midden een bestuurslid te kiezen. Vanwege het Hoofdbestuur der Maat- schappy tot Nut van 't Algemeen, is dezer dagen aan de leden verzonden het Jaarboekje over 1892, dat een verslag bevat van de dit jaar gehouden algemeene vergadering en een lijst der departementen met opgaaf van de door die afdeelingen gestichte en in stand gehouden instellingen. We ontleenen aan deze uitge breide lyst de volgende opgaven Het departement H el der telt 70 leden het bezit een Spaarbank, een Bibliotheek voor het volk, een Gymnastiekschool en een Industrie school. Het Departement Anna Paulowna heeft 41 leden het bezit een Bibliotheek, een Spaar bank, een Vereeniging voor getrouw school bezoek en een Ziekenfonds. Het Departement Heer Hugowaard, met 33 leden, heeft een Volksbibliotheek en organiseert Volksvoordrachten. Het Departement Nieuwe Niedorp met 24 leden, heeft een Volksbibliotheek en een Spaarbank. Het Departement Oudkarspel, met 26 leden, heeft een Volksbibliotheek, Floralia, een Spaarbank, een Hulpbank en organiseert een Tentoonstelling van voorwerpen, door den werkman vervaardigd. Het Departement S c h a g e n, met 34 leden heeft een Volksbibliotheek, een Bewaarschool, een Zangschool, een School voor handenarbeid, een school voor vrouwelyke handwerken en bovendien organiseert het Volksbyeenkomsten. Het departement Texel, met 29 leden, heeft een Volksbibliotheek en een Bewaarschool. Het Departement Terschelling, met 45 leden, heeft een Volksbibliotheek, een Ver eeniging ter bevordering van getrouw school bezoek en organiseert Volksbyeenkomsten. De schepen »A. R. Falck* kapitein Teensma en Koophandel* kapitein Ekamp, beide bestemd naar hier, met een lading balken, den 28sten Aug. zeilklaar, konden wegens stijve W.N.Westelyke winden eerst 1 September vertrekken. Naar we vernemen is op de begroo ting voor 1893 door den minister van Marine geplaatst de bouw van een paar groote oorlogsschepen. Nader verneemt men, dat door de justitie, in zake het schieten door een schildwacht onder Wittem op personen die hem zouden hebben aangerand, een streng onderzoek is ingesteld, daar beweerd wordt dat hy zonder noodzaak van zijn wapen gebruik zou hebben gemaakt. CHOLERA. Men loest in het ,N. v. d. Dag". Niet alleen is er in den erbarmelyken toe stand van de zindelijkheid te LJmuiden nog geen verbetering gekomen, doch met den dag wordt die bedenkelijker. Dinsdagmorgen werd daar een party visch gelost en verkocht, die, naar verzekering van deskundigen, niet alleen in staat van verrotting verkeerde, doch ook een ondragelyken stank verspreidde. We beklagen de arme consumenten, want dat de visch onder een of anderen vorm aan de markt gebracht zal worden is zeker. De gronden rondom IJmuiden behooren aan de maatschappij LJmuiden. Tot na toe ston den daar bakken, bestemd om daarin vuilnis en faecaliën te werpen. Reinigingsdienst be staat er niet en het gebruik dientengevolge door de inwoners van de duinen voor 't neer-1 •pen van vuilnis gemaakt, heeft langzamer- id zulke afmetingen aangenomen, dat de directie der maatschappij, met het oog op de cholera, gisteren verordende, dat geen vuilnis of wat dan ook op haar duin geworpen mocht worden, aan welk verbod zy tracht) kracht by te zetten, door hare terreinen onder bewaking der veldpolitie te stellen. Waar moeten de bewoners van LJmuiden nu met hun vuilnis heen Voor een groot gedeelte ia de plaats nog zonder rioleering. Dinsdagavond is reeds geconstateerd, dat een inwoner, zyn beerput ledigende, de gier over den pnblieken weg verspreidde. Men vraagt waarom geen officieele keur meester aangesteld wordt om te voorkomen, dat rotte visch verkocht en naar het binnenland verzonden wordt, en waarom niet in de ge meente een behoorlyk ingerichte reinigings dienst wordt ingesteld. Of moet het kalf eerst verdronken zyn, voor dat men de put dempt Het is waarlijk nu geen tyd om zorgeloos te zyn. De quarantainedokter te IJmuiden heeft een ministerieele aanschrijving ont vangen, om de schepen, welke van besmette havent komen, niet dadelyk na het ge neeskundig onderzoek te ontslaan, ook al zyn er geen ziektegevallen aan boord, maar nadere orders daaromtrent^ af te wachten, De Staatscourant (No. 209) bevat het Koninklijk besluit van 4 September jl. tot vaststelling van buitengewone maat regelen tot afwending der Aziatische cho lera en tot wering harer uitbreiding en gevolgen. Goede raad Brood is een artikel, dat door rijk en arm gebruikt wordt, maar dat door de meeste handen gaat en dus het meest de besmetting kan verspreiden. Bijna alle eet- en drinkwaren worden vóór het gebruik afgewasschen, geschild of gekookt, alleen brood wordt zonder reiniging verorberd. Een eenvoudig, onder ieders bereik lig gend ontsmettingsmiddel, dat zonder kosten kan aangewend worden ishet brood een paar minuten in den oven van een bran dend fornuis te leggen. De ritmeester J. van den Berg van Saparoea, die met zijn escadron cavalerie uit Zutfen, aan de manoeuvres in den om trek van Arnhem deelnam, had Maandag het ongeluk, terwijl hy een oogenblik de teugels uit de hand had en het dier er van doorging, van zyn paard te storten, waarbij het paard hem met de hoef de onderkaak verbrijzelde. Hy werd onmid dellijk naar het Militair hospitaal te Arn hem overgebracht en daar bleek, dat de kaak op twee plaatsen gebroken was. Het besluit van den Gemeenteraad van Zierikzee om de kermis uit te stellen, heeft groote ontevredenheid gewekt by een deel der bevolking, met het gevolg, dat Zondag tot laat in den avond joelende menigten de straten doortrokken. Een aan tal gaslantaarns, alsmede de vensterglazen van verscheidene raadsleden, moesten het ontgelden. De politie, versterkt door ver scheidene rijksveldwachters uit de buiten gemeenten, trad flink op en het mocht haar gelukken enkele belhamels in arrest te nemen. Goolam Kader, de Arabische oog arts,* gaat voorgoed over onze grenzen. Zyn gewezen helper »dr. Anema* alias D. A. Zwigtman van Noppen is nog niet opgespoord. Yoor dames Een mode-omwenteling wordt door het Parysche blad »Le Figaro* aangekondigd. De nauwsluitende damesjaponnen hebben afgedaan. Er worden nu zeer wijde rok ken gedragen, zonder naadhet lijf is, als tot dusverre, zeer lang (genre Louis XTTI) nog steeds met groote pofmouwen. Yoor het maken van zulke costumes zyn stoffen van bijzondere breedte noodig. Uit een particulier schrijven uit Indië vernemen wy het volgende De Sumatra" heeft gedokt op Singapore en heeft de» Koning der Nederlanden" af gelost op Sigli, waardoor de kapitein ter zee Bruch tijdelijk commandant van de vereenigde scheepsmacht op Atjeh's Oost kust is geworden. De Koning" is naar Singapore om te dokken en herneemt daarna weer zyn stel ling in de kustafeluiting. Wat wordt er van onze boeken? Deskundigen voorspellen, dat de boeken uit onzen tyd, eer een halve eeuw ver- loopen is, uit elkaar zullen vallen. Het papier van de boeken, die twee of drie eeuwen overleefd hebben, was uit de hand gemaakt, van goede vodden en zonder ge bruik van sterke chemische middelen, ter wijl de inkt van galnoten was gemaakt. Tegenwoordig wordt veel papier voor boeken, gedeeltelijk ten minste, van boom schors vervaardigd, met sterk bijtende zu ren bewerkt, terwijl de inkt een mengsel is van verscheidene substantiën, die van natuur in strijd zyn met het zwakke papier, waar hy op afgedrukt wordt. Het drukwerk van twee eeuwen geleden is met den tyd verbeterd't is te vreezen, dat het tegenwoordige binnen vyftig jaar de bladzyden, die er mee bedekt zyn, ver teerd zal hebben. Men leest in het „H. blad"; De correspondenten van buitenlandscho bladen bleven steeds beweren dat de cholera te Hamburg veel ernstiger ia dan door de overheid werd opgegeven. Dit schijnt werkelijk het geval te zijn. Niet alleen dat volgens de Standard" Maan dag 969 nieuwe ziektegevallen en 369 sterf gevallen voorkwamen, terwyl 530 personen begraven werden, maar ook beweert het blad dat sinds 20 Aug. het aantal dooden nu 5000 bedraagt. Het verlies dat de Hamburgache handel door de cholera heeft geleden, wordt reeds op 200,000,000 M. geschat. Volgens het //Hamburger Fremdenblatt," dat een onderzoek deed instellen op de groote be graafplaats te Ohlsdorf, moeten in de jongst- verloopen veertien dagen ongeveer 2000 sterf gevallen aan cholera méér hebben plaats gehad dan de officieele statistiek opgaf. In de laatste veertien dagen werden er bijgezet 5758 lijken, terwyl het aantal over zulk een tijdperk in gewone, epidemie-vrye tijden slechts 600 be draagt. Het te veel van ruim 5000 moet dus uit cholera-lyken hebben bestaan, in plaats van 2900, zooals officieel bericht werd. En dan zijn er nog meer begraafplaatsen rondom Hamburg Nog erger klinkt hetgeen aan de »Vossische ZeitUDg" wordt medegedeeld. Volgens dien berichtgever zou het geheele aantal personen die te Hamburg aan cholera overleden, het bijna ongelooflijke cyfer van 6200 hebben bereikt. Van den toestand der stad geeft een cor respondent der //Daily News" een sombere Zij die Bulwers werk //De pest te Florence" gelezen hebben," schryft hy, «zullen zich een duidelijke voorstelling kunnen maken van het treurig noodlot, dat thans op Hamborg rust. De algemeene verslagenheid is bijna niet te beschryven. Van openbare vermakelijkheden is geen sprake, alle café's en bierhuizen zijn leeg. Slechts op zeer enkele plaatsen is eenig verkeer; overigens zijn de straten eenzaam en doodsch. De trams zijn onbezet. Een koffiehuis waar op gewone tijden dagelijks 9000 a 3000 bezoekers komen, telt thans sleohts 19 tot 14 gasten. De ziekte grijpt met buitengewone grilligheid om zich heen. Zij zal zich vertoonen in een voile straat, waar de menschen in ongunstige omstandigheden leven, en men zal veronderstellen, dat zij naar een atraat, die daaraan onmiddellijk grenst en nog onzindelijker is, zal overslaan. Er gebeurt niets daarvan en de cholera vertoont zich plotseling op eenigen afstand in een rein gedeelte der stad. Qcdnrig ontmoet men mannen en vrouwen, die in den grootsten angst wegsnellen, ten einde een ambulance te gaan roepen. Boe het werkelijk met het aantal sterfgevallen staat, is niet met zekerheid te zeggen. Alle gevallen kunnen niet worden nagegaan. Het is zeer wel ogelijk, dat het getal veel groöter is dan opge geven wordt. De cholera heeft Hamburg als 't ware overvallen, en niet alleen dat er geen voor zorgsmaatregelen waren genomen, maar de ge zondheidstoestand van de stad is slecht en het drinkwater deugt niet. De cholera van 1898 zal voor Hamburg nog grooter ramp worden dan de brand van 1842 was. Het blijft altijd nog jammer, dat bij dien brand de woningen in de ongezonde sloppen en stegen niet tot den grond zijn afgebrand. De schade, welke de handel lijdt, is ontzettend. Trou wens iedereen moet, al is het voor een gering bedrag, buitengewone uitgaven doen in dezen treurigen tijd. Een comité heeft 184.000 mark ontvangen tot leniging van den nood. Behalve voor desinfectiemiddelen doet het comité ook uit gaven tot het verstrekken van gezonde, warme spijzen aan arme lieden. De ziekenhuizen en barakken zijn overvol. Zij die herstellen worden eerst na verloop van 8 dagen uit die inriohtingen ontslagen. De ware omvang der epidemie zal volgens den correspondent nooit bekend worden, daar de opgaven misleidend zijn. Op één dag wer den meer dan dubbel zooveel cholera-lyders be graven als was opgegeven. Voor Altona en de voorsteden zou het juist zoo gaan. Zal Hamburg voordeel trekken uit de vree- selijke les die haar opgegeven wordt, dan moet zij het werk van den brand van vóór 50 jaar voltooien, de vuile en dichtbevolkte kaden der groote stad tot den grond toe verwoesten en tegelijk den reinigingsdienst en den water toevoer inrichten op geheel nieuwen grondslag. Het Heldersche kanaal. In den laatsten tijd beeft het vaarwater, welks naam hierboven staat, herkaaldelyk stof tot klagen gegeven, wegens de onbehagelijke geuren, die van tyd tot tijd daaruit opstijgen. Onderscheidene plannen zijn reeds ontworpen om, in 't belang der volksgezondheid, de aan leiding tot het verspreiden van die geuren weg te nemen. En terwyl het tot nog toe bij het ontwerpen van plannen gebleven is, vraagt menigeen zich af, hoe men er indertijd toe gekomen is, zoo'n ontzaglijk grooten vuilnisbak aan te leggen. Bij de beantwoording dezer vraag herinne ren wy er aau, dat in de jaren 1819 tot 1823 het Noordhollandsch kanaal werd gegraven, ten dienste van de zeeschepen, welke tot dien tijd toe niet dan met veel tijdverlies en groote moeite over de Zuiderzee en Pampus naar de hoofdstad kondon komen. Sedert laatstgenoemd jaar bereikten de schepen in vrij korten tijd do plaats hunner bestemming, Amsterdam, en het graven van het groote kanaal had boven dien nog het voordeel, dat daardoor het Koe gras werd ingedijkt, waardoor circa 6000 bun ders grond werden aangewonnen. In den jare 1828 werd door hot Gemeen tebestuur van den Helder overgegaan tot den aanleg van een voortzetting van het Noord hollandsch kanaal tot aan het Westplein. Het doel daarvan was, om de vele producten, die naar hier werden vervoerd, met schuiten aan te brengen tot in de nabyheid van de woningen der ingezetenen, 't Vermoeden bestond toen niet, dat de bebouwing zoodanig zou toenemen, als zulks in vervolg van tijd heeft plaats ge had. Op 't oogenblik, dat men begon met den aanleg van het kanaal, bestond slechts de bebouwing aan den Kanaal weg, aan de West en Zuidstraat en het eerste blok aan de Bin nenhaven. En zelfs was deze bebouwing toen nog lang niet voltooid. Niemand kon toen denken aan een zoo ver bazende uitbreiding als later heeft plaats gehad, en die een zoo grooten aanvoer van stollen in het Heldersche Kanaal zou veroorzaken. Men kon met schuiten geladen met turf, met de vracht- en veerschepen op Alkmaar en Am sterdam en met liet jaagscbuitje van af het Westplein naar het Noordhollandsch Kanaal komen en dit was in dien tijd een zaak van groote beteekenis. En nog in onze dagen zou menige handelaar en nyvere nadeel en last ondervinden als het Kanaal niet bestond, dat gelegenheid geeft om de vrachtgoederen, die hier worden aangevoerd, per scheepsgelegen heid bykans naar alle deelen der gemeente over te brengen. Nadat de aanbesteding van het werk in 1828 voor de som van f 66000 had plaats gehad, werd in het volgende jaar met de uitvoering aangevangen. In 1830 was liet Heldersche kanaal voltooid. Was men by den aanvang van het werk reeds druk bezig met den bouw van woningen aan de noord- cn oostzijde van het kanaal, de voltooiing dier bebouwing volgde weldra. Spoedig begon zich nu de behoefte aan overbrugging van dit vaar water te openbaren en 't gevolg daarvan was dat in 't jaar 1840 de bouw van een brug nabij de R.-K. Parochie-Kerk werd aanbesteed. Sedert is de bebouwing aan de zuid- on west zijde van het kanaal van lieverlede toegenomen, zoodat de bevolking dezer gemeente in den loop van 50 jaren is verdriedubbeldWelke gevolgen die vermeerdering van bevolking, die veranderde toestand voor het Heldersche ka naal heeft gehad, ia licht te begrypen. Hadden de ontwerpers zulks kunnen vermoeden, zy zouden zeker een ander plan gevolgd en in ieder geval voor verbinding met dc grachten en forten gezorgd hebben. In de dagen van de drukke scheepvaart aan het Nieuwediep werd er bovendien herhaal- delyk met de koopvaarderssluis gespuid, 'tgeen aan het Heldersche kanaal door verversching van het water zeer ten goede kwam. Thans is dit, helaas, niet meer zoo en by dengedu- rigen aanvoer van stoffen, die het kanaalwa ter verontreinigen, kan het wel niet anders, of uit het bewuste kanaal moeten vaak onbe hagelijke geuren opstygen. Men stelle bagger machines aan 't werk 't zal veel geld kosten en niet afdoende zal 't baten. Men doe het voorstel om aan 't Westploin of bij de Poststeeg eene verbinding met liet Marsdiep te maken men zal tevergeefs om permissie vragen by het Waterstaats-bestuur, on kreeg men de toestemming, dan zouden de kosten zeker onevenredig zijn aan de draagkracht der gemeente. Bereikbaar is misschien de invoe ring van het tonnestclsel en de algeheele verwijdering der gemetselde (en gestapelde) beerputten, wier afstrooming in groote mate bijdraagt om het Heldersche kanaal te ver vuilen. De stichters van het kanaal, nu ruim 60 jaren geleden, hadden met de uitvoering van het voor dien tijd grootsche werk zeker geene andere bedoeling, dan die wij vinden aange wezen in de oudste boschry ving dezer gemeente. //Het graven van dit kanaal is van zeer veel aanbolang voor de gemeente en zeer bevor derlijk voor den handel. Wat anders met dure wagenvracht betaald werd, geschiedt thans per schip en dus met veel minder kos ten. Dit kanaal heeft, met het Noordholland- sche de communicatie veel verbeterd en gemak kelijk gemaakt. op ZONDAG 11 SEPT. 1892, 's middags 21/* uur. 1. Marcbe de Concert, L. Menzel. 2. Ou verture de 1'opéra: «Lo Roi d'Ys", Eduard Lalo. 3. Alla Stella Confidente.* Romance (op verzoek) Vincent Robandi. 4. Hommage Frédéric Chopin,« Grande Fantaisie, J. H. Bekker. PAUZE: 5. Ouverture: »LeCaid,« Ambroisc Thomas. 6. Potpourri aus der Operette: Ein Pfingsten in Florenz,* Alphons Czibulka. 7. »Le Prince d'Orlofekij," Valse, C. A. Raida.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1892 | | pagina 1