2 Tiimerlieden gewaagt ADR. BIERSTEKER, Advertentie n. by: H. WIJKER. Nat. Ctr. Geli. ODtLJereenipj. Tooverlantaarn. „BURGERPLICHT," STADS-SCHOUWBURG HOLLANBSCH TOONKELGEZELSCHAP Een Bengaalsche Tijger. een nette DIENSTBODE, een nette BURGERDOCHTER, Een knappe Burgervrouw een flinke DIENSTBODE, De off. van adm. Ie kl. der marine P. F. van Wage, wordt binnenkort als fiscaal aan boord van Hr. Ms. wachtschip te Willemsoord vervan gen door den off. van adm. Ie kl. J. W. Groen- eyk, die dan tevens wordt belast met het on derwijs in de algemeene beginselen van het straf recht, het gemeene recht en de militaire wetten voor het krijgsvolk te water aan de adspirant- administrutears aldaar. Hr. Ms. stoomschip „Van Speijk", dat Zater dag van Vlissingen naar zee ^vertrok, passeerde gisteren Dungeness. Gisteren vertrok van hier naar Delfzijl Hr. Ms. ramsohip „Guinea" en Hr. Ms. stoomschoo- uer „Dolfijn", eerstgenoemde bodem ter aflossing in den quarantainedienst van Hr. Ms. stoom- kanonneerboot „Thor" en de „Dolfijn om laatst bedoelde kanonneerboot te convoijeeren, die naar Amsterdam vertrekt om weldra uit dienst te worden gesteld. Hr. Ms. stoomkanonneerboot „Lynx", die al hier werd gebruikt tot het doen van eenige proeftochten, is door het Noord-Hollandsch ka naal weder naar Amsterdam teruggebracht. Hr. Ms. schroefstoomschip 4e kl. „8ommels- dijk", onder bevel van den kapt.-luit. t. z. G. H. van Stayn, is den 6en dezer te Gibraltar aan gekomen. Stoomvaartberichten. Het stoomschip »Soerabaja,« naar Rotter dam, vertrok 8 Nov. van Colombo. Het stoomschip „Bromo,» naar Rotterdam, vertrok 4 Nov. van Port-Said. Het stoomschip //Burgemeester dez Tex,« van Amsterdam, vertrok 3 Nov. van Genua. Het stoomschip Koningin Emma" vertrok 5 November naar Amsterdam. Het stoomschip „Prins Hendrik," naar Am sterdam, vertrok 5 November van Padang. Het stoomschip „Voorwaarts," van Amster dam, arr. 4 November te Aden. Het stoomschip „Prinses Amaliaa vertrok 5 November van Amsterdam. Het stoomschip „Prinses Marie,» naar Am sterdam, vertr. 6 Nor. van Genua. Het stoomschip „Prinses Wilhelmina," naar Amsterdam, pass. 6 Nov. Perim. Marktberichten. Alkmaar, 5 Nov. Aangevoerd 4 paarden f50 a 80, 2 koeien en ossen f170 a 200,43 nucht. kalveren f 5 a 14, 147 magere schapen f 10 a 16, 34 magere varkens f 14 a 16,259 biggen f 6 a 8,8 bokken en geiten f 3, a 10, Boter per P. f0,70 a 0,80, eieren f 6, a 6,50 per 100. Hoorn, 5 Nov. Aangevoerd tarwe f7,a 8,50, Gerst f4,25 a 4,75, Haver f3,a3,50, witte erwten f 10,50 a 11,50, groene dito f 10,50 a 18,grauwe dito f 14,25 a 18, vale dito f 8,a 14,bruine boonen f 9,25 a 10,karweizaad f 11,a 11,25, mosterd f 28,a 30,44 paarden f 45 a 75, 26 koeien f 115 a 235, 140 sehapen f 11 a 12, 11 kalvoren f10 a 16, 34 varkens f8 a 16, 2 zeugen f20 a 50, 139 biggen 4,a 8, kipeieren, f5,50 a -,1475 kop boter f 0,70 a 0,75 per K. Visscherijberichten. Nieuwediep, 4 Nov. Aangebracht door 1 botter B. D. 283, schipper Scholder, met 40 tongen, schol, tarbot en schar, besomming f 90. 5 Nor. 135 korderB met 5 tot 50 tongen p. st. 50 a 55 cent, 5 tot 20 kleine tongen p. st. 25 cent, 15 tarbotten p. st. f 9 a 12, 1 steur f 26, 2 tot 20 mand kleine schol p. m. f 2 a 3, 1 tot 3 mand sohar p. m. f 1,25, 2 tot 25 roggen p. st. f 1,25 a 1,40, 2 steuren p. st. f 19 a 23. 10 beugers met 10 tot 30 schelr, per 100 f 65 a 70. 7 Nov. 65-tal haring per tal f 3,60 a 4. 2 korders te samen 145 teugen p. st. 40 cent, 8 roggen p. st. f 1,25. 6 beugers met 8 tot 30 schelv. p 100 f 70 a 80, 3 kabelj. p. st. f 3. 8 Nov. V.m. 8 n. Niets binnen. Correspondentiepartij tusschen H. S. te Hel der en de Arnhemsche Sohaakvereeniging. Wit (Arnhem). Zwart (Helder) 9D d8e7 10Re3Xc5 Stand der partij na den tienden zet[van wit. Helder. Ingezonden. Helder, 7 November 1892. Geachte Redacteur! Met veel genoegen bemerk ik herhaaldelijk, dat gij uwe kolommen gaarne openstelt voor het op nemen van wensohen en opmerkingen, in 't belang van de plaats onzer inwoning. Ik vertrouw daarom, dat gij ook wel eenige ruimte znlt willen be schikbaar stellen voor de volgende regelen. Een aantal ingezetenen zien zich, bij gemis van cene Wasch- en Bleekinrichting, genoodzaakt, hunne wasschen naar elders te zenden. Dit zon eist meer noodig zijn, als hier zulk eené inrichting werd in 't leven geroepen. Iemand verzekerde mq, dat hij 's jaarljjks voor zijn gezin alleen aan vracht van wnschgoedercn pl. in. f 30 betaalt. Hij meent, dat de voordeelen, die thans elders ten deel vallen, hier konden worden genoten, terwijl de kosten van vervoer konden wegvallen. Terrein voor zulk eene inrichting is er zoo werd opgemerkt hier wel genoeg, even zoo goed voor vischdroogerijen, die men in sommige straten, te midden der woonhuizen zelfs aantreft. Toen ik deze opmerking hoorde maken, besloot ik terstond, daaraan openbaarheid te geven, 't Is toch alleszins mogelijk, dat men ook hier eene Wassetter ij en Bleekerij op eenigszins groote schaal op touw zet. De voordeelen, die zoodanige in richting afwerpt, kan men bier heel goed gebrui ken. 't Ware m. i. te beproeven! Met dank voor de plaassing van het boven staande, Uw dw. dien. Q. Correspondentie. G. vraagt of er ook uitzicht bestaat, dat er eenig overleg zal plaats vinden bij de a. s. verkiezing van drie leden voor de Kamer van Koophandel on Fabrieken, 't Geldt hier geen staatkundige keuze, zegt G. en daarom zou bij in dit geval aanbevelen eene samenwer king van de verschilende kiesvereenigingen hier ter plaatse. Hij meent, dat de genoemde Kamer in verscheidene gevallen wel wat nut tigs kon doen, in 't belang van ny verheid en handel, en acht het doen van eene goede keuze daarom belangryk. POLITIE. GEVONDEN VOORWERPEN. Bureau II1 trapladder. Tijdstippen van verzending der Brievenmalen naar Nederlandsch Oost- en Wost-Indië en naar de buitenlandsche havenplaatsen, waarheen, voor zoover ons bekend is, oorlogsschepen der Koninklijke Nederlandsche Marine van hier vertrokken zijn. Naar Oost-lndië: Verzendingeweg. Datum der ter Tijdst. d.laat. post-bezorg. busl.ahPostk p. zeepost via Amsterdam. p. zeepost via Rotterdam p. Hollandsche mail via Genua p. Holl. mail via Marseille p. Fransche mail via Marseille p. Engelsche mail via Brindisi p. Duitsche mail via Brindisi 18 Nov. llen 25 15 en 29 8en 22 llen 25 18 21 7.15 '8 av. 7.15 's av. 12.30 'snan 12.30 's nam. 7.15 's av. 8.45 'b mor. 8.45 's mor. Naar Guyana (Suriname): p. zeepost via AmsterdamI 9 cn 30 Nov.l 7.15 's av. p. mail over Engeland21 7.15'8 av. p. mail via St. Nazaire. 7 Dec. 7.15 's av. Naar Qüra9ao, Bonaire en Aruba, St. Martin, St. Eustatius en Saba p. zeepost via Amsterdam. I 9 en 30 Nov.l 7.15 'sav. p. maü via New-York eiken Dinad. 12.30 'snam. I en Zaterdag. Naar Hr. Ms. „Johan Willem Friso" te Alex- andriê: via Marseille, 10 Nov., 3.30 's nam. (aankomst der mail te Alexandrië 18November). Naar Hr. Ms. «Van Galen" te Simon9tad via Southampton, 10 November, 12.80 's namidd. (aankomst der mail te Simonstad 3 December). Naar Hr. Ms. //VanSpeyk" te St. Vincentvia Lissabon, 17 November 12.30 's namiddags (aankomst der mail te St. Vincent 27 November). Vervolg der Berichten. Naar wy vernemen heeft H. M. de Koningin-Regentes H. D. goedkeuring gehecht aan het besluit van den Raad dezer gemeente om by den afslag van zeevisch een recht te heffen van 1/3 pCt. der besomming. De af slag van gemeentewege zal nu weldra kunnen aanvangen. Jl. Zondag werd in de voormiddag-gods dienstoefening in de Doopsgezinde kerk, alhier onder de leiding van Ds. Kossen, het 400ste geboortefeest gevierd van den beroemden man, die in zyn veelbewogen leven een grooten in vloed heeft uitgeoefend op de stichting dier gezinte. Het leven en streven van Menno Simons werd door den leeraar in 't licht van zijn tyd geschetst en toepasselijke feestliederen werden door zangkoor en gemeente gezongen. Het Duitsche barkschip «Paal Rick- mers," is, na de geloste rijst weder te hebben ingenomen, Zondag jl. door de sleepboot »Hercules« naar Bremerhaven gesleept ook bet Noorscbe barkschip Daemring, «is dien dag vertrokken, gesleept door de sleepboot «Noordzee.* De hb. F. Sant en J. Veen, de eerste h. d. s. te Huisduinen en de tweede on derwijzer aan een der gemeentescholen al hier, hebben gisteren met goed gevolg te Amsterdam examen afgelegd voor de acte vrije- eu orde-oefeningen. De zangvereeniging «Euphonia" al hier werd in den jare 1862 opgericht en heeft dus thans niet minder dan 30 jaren bestaan. De jaarlijksche zanguitvoering zal op Woensdag 13 dezer in 't lokaal Tivoli plaats hebben. Een zestal zangstukjes zal worden uitgevoerd, waarna de operette «Klein Duimpje" zal worden ten tooneele gebracht. De feestavond zal worden be sloten met de opvoering van «Krelisboer en Ganzendonk," operette in 5 tafereelen. We vertrouwen, dat ook nu, behalve de ouders der jongelieden, velen zich zullen opgewekt gevoelen, om deze veelbelovende uitvoering bij te wonen. De concerten van «Euphonia" zyn bij jong en oud steeds zeer gezocht. Nadat in eene buitengewone zitting der Arrondissements-rechtbank te Alkmaar, gis teren gehouden, beëedigd zyn geworden als hulp-officier van jnstitie de 2e luit. H. S. Wen- tink, 4 onderofficieren en 5 korporaals van het 5e bat. Ie reg. infanterie, alhier in garnizoen, zullen op 9 en 11 dezer, van hier naar Berkel (Zuidholland) detachementen vertrekken, om bij de heerschende veeziekte (mond- en klauw zeer) den dienst van hulp-maréchaussée waar te nemeD, respectievelijk2 onderofficieren, 3 korporaals en 30 soldaten en 1 luitenant (Wentink), 2 onderofficieren, 2 korporaals en 28 soldaten. Wegens den uitgebreiden kring van bowaking, worden aan den officier twee dienstpaarden verstrekt. Volgens achterstaande aankondiging, zal, vanwege de kiesvereeniging Burgerplicht" alhier, op morgen (Woensdag) avond eene openbare vergadering in het lokaal wTivoli" plaats hebben. In deze samenkomst, die ook door niet leden kan worden bijgewoond, zal de wenscbelijkheid worden bepleit, dat aan meerderjarige onderofficieren van Zee- on Landmacht (waaronder ook de Machinisten der Marine) het stemrecht worde toegekend, 't Is bij onzen lezers waarschijnlijk niet onbekend, dat in het wetsontwerp tot regeling van 't kiesrecht voor leden van de Tweede Kamer en van de Prov. Staten de bepaling voorkomt, dat aan alle militairen beneden den officiers rang het stemrecht zal worden onthouden. Nu heeft het, naar veler oordeel, volstrekt geen zin, dat onderofficieren van het kiesrecht zou den worden uitgesloten. 't Is te verwachten, dat zeer velen van hunne belangstelling zullen doen blijken, door de aan gekondigde openbare vergadering bij te wonen. Wordt door de voreeniging «Burgerplicht" een poging aangewend, om voor onderofficieren de opneming in 't kiezerscorps te bepleiten, dan mag men aannemen dat zy zelf ook hunne ingenomenheid met de aan te wenden poging daartoe openbaren. 't Ligt verder voor de hand, dat wordt hier een pogiDg in bovenbedoelden zin aangewend, dit zeer zeker navolging zal viuden in andere gemeenten inzouderkeid in garnizoensplaatsen. En door eendrachtige pogingen in 't werk te stellen, is 't waarlyk niet onmogelijk, dat in de aangeboden wet de gewenschte verandering zal worden aangebracht. We voldoen aan een ons gedaan verzoek, door den inbond van het navolgende adres, 't welk dezer dagen in de gemeente circuleert ter algemeene kennis te brengen Aan den Raad der gemeente Helder. Geven met gepaste gevoelens te kennen de ondergeteekenden, ingezetenen dezer gemeente dat adressanten hebben kennis gemaakt met den door do plaatselijke nieuwsbladen mede- gedeelden hoofdinhoud van een bij Uw Col lege ingediend verzoekschrift, strekkende om een besluit tot afschaffing der kermis uit te lokken dat adressanten overtuigd zjjn, dat de in bedoeld verzoekschrift aangevoerde motieven tegen het doen voortbestaan der kermis veel te donker zyn gekleurd, terwijl het toch bekend is, dat wanordelijkheden, waardoor de kermissen elders zich vaak kenmerken, hier nimmer voorkomen dat adressanten erkennen, dat in eenige groote steden, zooals Amsterdam en 's Gra- venhage, tegen de afschaffing der kermis wei nig of geen bezwaar kon bestaan, omdat daar schier dagelijks gelegenheid bestaat tot ver maak en ontspanning, terwijl hier de kermis de eenige publieke vermakelijkheid en er van volksfeesten, zooals te Schagen en le Alkmaar hoegenaamd geen sprake is; dat een aantal neringdoende ingezeteneu door de afschaffing der kermis zouden worden benadeeld, vooral ook, omdat tijdens het volks feest een aantal bewoners van nabijgelegen plaatsen deze gemeente komen bezoeken en hier niet onbelangrijke inkoopen doen of ver teringen maken redenen, waarom adressanten zich bij deze wenden totUEd. AchtbareD, met het verzoek dat op het adres van kerkeraden en eenige andero corporatiën afwijzend worde beschikt, Helder, November 1892. 't Welk doende, de van UEd. Acht. onderd. dienaren, (volgen de handteokeningeD.) In een deel onzer oplage staat boven het programma van het winter-concert Zondag 8, lees Dinsdag 8 November. Mr. C. H. B. Boot, oud-burgemeester van Amsterdam en oud-minister van Jus titie, is te 's Gravenhage plotseling over leden in den ouderdom van 79 jaar. Moeders, weest voorzichtig Een aanvallig kindje van 3 jaar te Gin- neken zag een speld op tafel liggen en stak die in den mond, met het droevig gevolg dat de speld naar binnen ging. De toestand der kleine is niet zonder gevaar. Door het departement van Water staat is uitgegeven een statistiek der scheep vaart over 1891, tweede gedeelte. Zij geeft een overzicht van de stran dingen. schipbreuken en andere ongevallen gedurende gemeld jaar. Aan de desbetreffende staten, die veel bijzonderheden van allerlei aard bevatten, wordt het volgende ontleend Op de Nederlandsche kust kwamen 25 zeerampen voor, waarvan 6 bij schepen onder Nederlandsche vlag. Yan die 25 schepen zyn 17 wrak geworden of ver gaan, terwyl daarbij 6 schepelingen (3 Nederlanders) omkwamen. Aan 26 Nederlandsche schepen zyn buiten de kust van het Koninkrijk zeerampen overkomen, waarvan 16 wrak zijn gewor den of' vergaan, terwyl daarbij 13 schepe lingen en 1 passagier omkwamen. In het geheel overkwamen dus aan 32 Nederl. schepen zeerampen, waarvan 20 wrak werden of vergingeu, terwyl daarbij om kwamen 16 schepelingen en 1 passagier. Bij gemelde statistiek is een kaart ge voegd, waarop duidelijk en met veel we tenswaardige aanwijzingen de strandingen op de Nederlandsche kust zyn aangegeven. Op het sterfbed In het laatst van September 1880 is te Amsterdam dr. Langemeijer, op een Dins dagavond van een zijner patiënten huis waarts keerende, te water geraakt. Slechts zijn lijk haalde men op. Destijds liep het gerucht, dat een mis daad in het spel was, te meer daar het horloge van den dokter vermist werd, en bij dat gerucht bleef het. Dezer dagen dus na 12 jaar moet nu te Dusseldorf een persoon zyn overle den, die op ziju sterfbed voor een rech terlijk ambtenaar moet verklaard hebben dr. Langemeyer beroofd en hem daarna in het water geworpen te hebben. Heldersche Moppen. Overbodige mededeeling. ,Het regent dat het giet,« zei op vroolyken toon iemand, die veilig beschut in een koffie huis zat, toen een ander, doornat en met eene druipende parapluie, binnenkwam. „Ja mynheer," kreeg hij knorrig ten ant woord, „het regent dat het gietmaar gy ver geet er de interessantste feiten bij aan te mer ken, dat de regen van boven naar beneden valt, dat hij nat maakt en dat het aan allebei de kanten van de straat regent. Ook hebt gij ver zuimd de opmerking te maken, dat wij in het jaar 1892 zijn, dat de aarde rond is en dat er vier jaargetyden ziju. Maar ik dank u voor uwe mededeeling." En. met een nijdigon blik liep de doornatte man hem voorbij. o Niet aannemelijk. „Wat heeft de oude heer gezegd, toen je hem zei dat je met zijne dochter wilde trou wen werd iemand gevraagd. „Hij heeft niet bepaald geweigerd,a was het antwoord, «maar hij heeft oen lastige voor waarde gesteld.» „Wat dan „Hij zei, dat hy mij eerst wou zien hangen.« Op den 13n Nov. a.s. hopen f wij door Gods goedheid te mogen <j 2£gj herdenken de lS'/a-jarige Echt- vereeuiging van onze geliefde a 131 Ouders J. J. BAKKERS en S. M. VAN ROSMALEN. Helder, 8 Nov. 1892. Hunne dankb. Kinderen, D. C. WALKER. J. B. BAKKERS. Ondertrouwd MEINARDUS GOUWENBERG en GEERTRUIDA VADER. Helder, Groote Keet, gem. 4 Nov. 1892. Callantsoog, Receptie 13 Nov. Bassingracht No. 2. Getrouwd G. J. H. P. SCHULTZ en C. E. STEIJNS. Amsterdam, 3 Nov. 1892. Bloedstraat, No 22. Heden overleed mijn Echtgenoot en der kinderen liefhebbende Vader, de Heer RIENK DIJKSTRA, in den ouderdom van 34 jaar. Helder, 6 Nov. 1892. Wed. R. DIJKSTRA geb. Fillerup. Mede namens verdere familie. Heden overleed mijn geliefde Echt genoot KLAAS MUIJE, in den ouderdom van 25 jaren en 9 maanden, mij nalatende 2 kinderen, die nog te jong zyn om hun smar telijk verlies te kunnen beseffen. Huisduinen, 7 Nov. 1892. Wed. K. MUIJE geb. Hoogvorst. Mede namens verdere familie. Heden overleed plotseling, tot onze innige droefheid, onze geliefde Broe der en Behuwdbroeder L. BROMMER, in den ouderdom van 47 jaren en zes maanden. Helder, 4 Nov. 1892. J. VAN TIL. M. VAN TIL, geb. GLAS. Mede namens IPamilie. Heden overleed ten onzen huize, na een geduldig lijden van weinige dagen, onze zooveel geliefde Moeder, Be huwd- en Grootmoeder GRIETJE HOOGENDIJK, Wed. JAN SELDERBEEK, in den ouderdom van 59 jaren en 7 maanden. «Dat zij ruste in vrede." IJmuiden, 5 Nov. 1892. Uit naam der Kinderen en Behuwdzoon, J. KAPTEIN. A. KAPTEIN, geb. Sblderbeek. JAN SELDERBEEK. TRIJNTJE SELDERBEEK. OPENBARE VERGADERING op Woensdag 9 November, 's ar. ten 8 ure, in het Outhuuders-Volkskoftie- kuis, Binnenhaven. HET BESTUUR. Evangelieverkondiging onder voorstelling der Tooverlantaarnplaten, zoo God wil, Donderdagavond, ten halfacht ure, in het lokaal in de Vijzelstraat. Voor bejaarden vrijen toegang. Helder. 0. BREET Az. Kiesvereeniging Openbare Vergadering in 't lokaal TIVOLI, te Helder, op Woens dag 9 November 1892, 's avonds 8 nar, ter bespreking van de wenscbelijkheid, dat in het bij de Tweede Kamer ingediende wetsontwerp tot regeling van het kiesrecht alsnog de bepaling worde opgenomen, dat aan meerderjarige onderofficieren van zee- en landmacht het kiesrecht voor leden der Tweede Kamer en voor de Prov. Staten worde toegekend. Belangstellenden, ook niet-leden der Vereeniging, hebben gratis HET BESTUUR. Koningstraattegenover Musis Saerum,\ Directie A. VAN LIER, van Amsterdam. Woensdag 16 November, No. 3 van het Abonnement. F* Groot succes te Amsterdam Blijspel in 3 bedrijven, naar het Fransch, door A. Van Sprinkhuysen. voorafgegaan door i Blijspel 1 bedrijf naar het Fransch. Aanvang 8 uur. Prijzen en plaatsbespreking als gewoonlijk. De ondergeteekende geeft door deze be richt, dat hij zijne Bloem- en Boom- kweekerij heeft overgedaan aan den Heer P. BITTER alhier. Onder dankbetuiging voor het vertrou wen, hem sedert 26 jaren geschonken, be veelt hij zijnen opvolger minzaam aan. W. JANSEN. Ondergeteekende, Bloem- en Boom- kweeker alhier, de Zaak van den Heer W. JANSEN overgenomen hebbende, be veelt zich als zoodanig ten zeerste aan. P. BITTER. LAAN No. 12 en BINNENHAVEN No. 36. TANDARTS (Nieuwe wet), Amsterdam. is iederen WOENSDAG aan de KERKGRACHT 47, te Helder, te consulteeren voor Tandheelkundige Ope- ratiën en het plaatsen van Kunsttanden én Gebitten. Spreekuren van 12 tot 3 uur. Er biedt zich aan tegen half Nov; voor Keuken-, Werkmeid of Meid-alleen in een klein gezin. Adres met briev. onder lett. H. G., aan het Bureau van dit Blad. Er biedt zich aan voor assistentie in de huishouding. Zij is ook genegen in een winkel behulpzaam te zyn. Adres met brieven onder letter B., aan het Bureau van dit Blad. vraagt aan huis een paar wasschen; ze zullen netjes behandeld en tijdig bezorgd worden. Adres S. DE KLERK, Basstraat. Gevraagd. die goed met de wasch kan omgaan. Onnoodig zich aan te melden zonder goede getuigen. J. KIKKERT, Kanaalweg. Er biedt zich aan een fatsoenlijke R. C. Dienstbode, liefst iu een klein gezin. Adres, onder letter D, Hulppostkantoor Oude Schild, Texel.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1892 | | pagina 2