't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER NIEUWEDIEP EN TEXEL. Ho. 2063. Woensdag 23 November 1892. Twintigste Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN. BLANCA's GEHEIM. Bureau: Zuidstraat. Telefoonn". 42. Bureau: Spoorstraat. Telefoonn0. 36. Var iakt 4i Vaj HELDER, 22 Nov. 1892. 1862. EUPHONIA. 1892. Nu op morgenavond de Zangvereeniging, wier naam aan 't hoofd van dit stukje staat, haar jaarlijksche uitvoering geeft, mag het niet onop gemerkt blijven, dat deze instelling gedurende niet minder dan dertig jaren alhier heeft be staan. Opgerioht in een tijd, toen het bij velen ■eheen vast te staan, dat men zulke instellingen wel in 't leven roepen, maar niet lang in 't leven houden kon, levert het veeljarig bestaan dezer Vereeniging het overtuigendst bewijs, dat de indertijd verkondigde meening niet steekhoudend is geweest. Tal van kuapen en meisjes hebben door 't bestaan van „Euphonia" gelegenheid ge vonden zich te oefenen in de edele zangkunst, en de avonden bestemd, voor openbare uitvoeringen, waren steeds feestavonden voor de jongelui, voor hunne ouders en voor verdere belangstellenden. Zj, die in 1862 'teerste zangkoor vormden, zijn thans voor een groot deel reeds de ouders der tegenwoordige leerlingen, en geen wonder is 't daarom, dat „Euphonia" in wijden kring voor standers en bewonderaars vindt. Wie zelf in dertijd aan de oefeningen en aan de uitvoeringen van deze Vereeniging deelnam, zendt nu gaarne zijne kinderen daarheen, in 't volste vertrouwen, dat zij daarvan nut en genoegen gelijkelijk zul len ondervinden. Moge deze instelling nog lang bestaan en bloeien, in 't belang der jeugd, tot genoegen der ouders en van allen, die in het opkomend geslacht be lang stellen En moge het den heer Kuijk, die indertijd den moed had, deze instelling tot stand te brengen, eu haar door zijn ijver, toewijding en volharding tot heden deed voortbestaan, bij voortduring niet ontbreken aan gezondheid lust en opgewektheid, om zijn nuttigen arbeid als directeur voort te zetten Na een deel der lading hout over boord te hebben geworpen en een deel in schuiten te hebben gelost, is het Vrijdag op de Vliehors gestrande Dnitsche stoom schip Alpha, door drie sleepbooten afge- sleept en Zondagmorgen door de Hercules* hier binnengebracht. Door den hr. R. H. Heerema, onder wijzer aan de Chr. school alhier, is Vrijdag te Amsterdam met goed gevolg examen afgelegd in vrjje- en ordeoefeningen. In een ingezonden artikel, in een vorig nummer van dit blad opgenomen, is door den inzender de aandacht gevestigd op een adres aan de Tweede Kamer, dat in onderscheidene ▼aderlandsche gemeenten circuleert, en 't ver zoek bevat, dat de genoemde Kamer het initiatief neme, om wetsbepalingen in het leven te roepen, waarby het werpen en uit- loozen van faecaliën en andere stoffen in ri vieren, kanalen, vaarten en grachten wordt verboden en aan de gemeentebesturen de ver plichting wordt opgelegd, in deze de noodige maatregelen te nemen. Uit Amsterdam, wordt thans bericht, dat zulk een adres, voorzien van 122 naamteeke- ningen, waaronder van zeer invloedrijke en deskundige personen, vandaar aan de Tweede Kamer is opgezonden. Zou dit voorbeeld alhier, met het oog vooral op het Heldersche kanaal, ook navolging vinden De waarde van het zilver is tegen woordig zeer laag, zoo is de gulden, ons standaard muntstuk, niet meer waard dan p. m. 66 cent, een toestand welke tot een hoog ernstig verloop kan aanleiding geven. De verloting van de prijzen der kunst kroniek zal in het Venduhuis der Notaris sen, Nobelstraat te 'a Hage, plaats hebben op 7 December a s. ten overstaan van den Notaris W. J. M. de Bas. Nabij Vlieland heeft een Volendam- mer botter, door aanzeiling belangrijke schade toegebracht, aan een Texelsche blazerschuit. De laatste T. X. 45, werd door een makker op sleeptouw genomen. De Volendammer was doorgezeild, zonder zich om het huigeroep der bemanning van 't gehavende vaartuig te bekommeren. Volgens Prof. Oudemans te Utrecht is het meer dan waarschijnlijk, dat we den 27sten dezer maand weer een regen van vallende sterren zullen kunnen bewonderen. Het kan echter ook zijn, dat het ver schijnsel een of meer dagen vroeger of later zal plaats hebben. Een tweede geval van bedwelming door gas thans niet met doodelyken afloop heeft zich te 's Gravenhage voor gedaan. Een bewoner van de Bilderdijk- straat was, door het niet-sluiten van een kraantje, reeds zoo bedwelmd, dat slechts de uiterste inspanning h em in 't leven kon terugroepen. Het Koor a Capella van den heer Dan. de Lange geeft 30 November eene uitvoering in de Groote Kerk te Alkmaar. Bij de behandeling van een strafzaak voor de Rechtbank te Haarlem tegen zekeren J. J. van Nimwegen, die beschul digd wordt zijne vrouw 13 September jl. twee bijlslagen op het hoofd te hebben toegebracht maakte de beklaagde zich tegen een der getuigen zóo woedend, dat hij hem voor een Judas schold en slechts met de grootste moeite tot bedaren was te brengen. Uit verdere" verklaringen ter terechtszit- ting bleek ook, dat beklaagde altijd een bijl bjj zich had, om zich te kunnen ver weren. Nu had hjj er geen, doch wel wat anders, zooals hij verklaarde. Toen de officier van justitie drie maanden gevan genisstraf had geëischt, keerde wederom de beklaagde zich om, haalde een doosje uit den zak, waarin gewoonlijk revolver- patronen worden bewaard, riep den boven bedoelden getuige toe op te passen en maakte zich zoo woedend, dat een deel van het publiek de zaal uitliep, de deurwaarder en de conciërge toeschoten en hem beet pakten, terwijl de president, Mr. Sloet, kalm den brigadier beval te helpen, om den beklaagde te verwijderen. Het doosje, bevatte geen patronen, doch de beklaagde maakte zich zóo spoedig uit de voeten, dat het niet mogelijk was te con- stateeren of hij ook wapens bij zich had. Jl. Zaterdag stond voor de Haarlemsche rechtbank terecht, de heer Balabrega, zooals men weet beschuldigd een zyner kinderen om het loven te hebben gebracht. 20 getuigen waren gedagvaard. Niet alle getuigen werden gehoord. De rechtbank toch besliste dat de bloedverwanten van den be klaagde geen getuigenis behoefden af te leggen. Bij hun binnentreden waren zy, evenals de beklaagde, ten zeerste aangedaan. De beklaagde zit onbeweeglijk, met gebogen hoofden, zeide met bijna onhoorbare stem ja of neen. Een zeer talrijk pnbliek woonde de zitting bij. De verklaringen der desknndigen kwamen alle hierop neer, dat beklaagde als ontoereken baar is te beschouwen. Hij leed lang voor dit feit aan melancholie en dwangvoorstellin gen, en een der geneesheeren, dr. Zeehuizen, heeft beklaagde zes jaar geleden reeds voor melancholie behandeld. Te halfeen werd pauze gehouden. Nog een aantal getuigen moesten worden gehoord en een zeer uitvoerig requisitoir wordt verwacht. Na afloop van het getuigenverhoor eischte de officier van justitie ontslag van rechtsver volging wegeDS ontoerekenbaarheid en plaat sing in een krankzinnigengesticht voor den proeftyd van ten hoogste éën jaar. De verdediger sloot zich bierby aan. In de «Atjehsche Ct." van 5 October leest men In Memoriam. Zondagmiddag stonden wij wederom aan de geopende groeve van een der dapperen van het Ned. Indische leger, den le-luitenant der infanterie P. C. M. A. Hool- boom, die zyn leven liet op het veld van eer. Een vijandelijk schot in het hoofd deed hem sneven ontrukte hem aan het leger, dat trotsch was op den moedigen officier, en aan zijne vrienden en bekenden, die hem zoo gaarne in hun midden gehouden hadden. De trein had het met bloemen beladen stof felijk overschot te Petjoet aangebrachtdaar werd het op de lijkbaar gelegd en, onder het spelen van een treurmarsch, gevolgd door den civiel- en militair gouverneur en nagenoeg alle officieren en ambtenaren, benevens vele minderen, die hun officier de laatste eer be wezen, grafwaarts gedragen. Aan de groeve gekomen, herdacht de luit.- kolonel Sievers in schoone, kernachtige woor den, echte krijgsman3taal, den overledene wees er op hoe de dappore Hoolboom in het gevecht steeds een voorbeeld voor zyne kameraden en minderon was, onversaagd zijn troep leidde in het heetst van het vuur en eindelijk door 's vijands lood getroffen den schoonen soldatendood stierf op het veld van eer. Daarna nam de predikant der hervormde gemeente, ds. Van Oosterzee het woord en hield een korte doch werkelijk schoone lijk rede, waarin hy den gesneuvelden held her dacht en ons allen wees op het memento mori", dat iedereen, en vooral den krijgsman voor oogen moet zweven. Nadat wy allen de in tusschen reeds ln de groeve neergelaten lijkkist met bloemen hadden bestrooid en een laatsten blik in het graf had den geworpen, verlieten wij den doodenakker, aan wiens schoot wij den braven en welbemin den officier hadden toevertrouwd. Honderd spreekwoorden over één zaak. L. K. sehryft aan de »N. Bred. Ct.» Dat de dronkenschap in ons vaderland een.... geliefde volkszonde is, men zou het haast opmaken uit het buitengewoon aantal uitdruk kingen en spreekwoorden, die op de dronken schap betrekking hebben. Hoeveel namen heeft niet ons volk «voor een teug sterken drank." Een borrel, een boom, een taaie, een klodder, een opperwachtmeester, enz. enz. De laatste naam schijnt aan te duiden, dat onze militairen (te paard of te voet) niet bang zijn voor een slok. Naar kleur of smaak heet de borrel een klare, een oranje, een citroentje, een bittere, een dun gesnedene (licht geel.) Volgens de volksmenigte schynt de sterke drank overal goed voor. Daarom heet een slok jenever een pieren- verschrikkertje, als iemand mogelijk laboreeren mocht aan ingewandswormeneen maagver- warmertje by koud weer, een opdrogertje by nat weer, en een opfrisschertje bij warm weer, enz. Bij het naar bed gaaneen slaapmutsje. By het afscheid nemen een afzakkertje als de moed begint te zakken een hartver- sterkingetje. Als geneesmiddel is de sterke drank goed vooreen droge lever, een droge keel, buik- en maagpyn, koude voeten, een kinderachtigen smaak in den mond en katte righeid. De naam advocaten-borrel voor het pleiten. De naam van bisschop (warme roode wyn met kruiden) doet denken aan de kleur van dien drank, gelijk aan de kleur van het bis schoppelijk gewaad. Het woord «grog» vindt zijn oorsprong in de jas van grosgain (grof draad), die de En- gelsche admiraal Vernon aan had, waarom deze tegenstander van sterken drank, die.den jenever ging verdunnen door bijvoeging van water, den naam van admiraal Grog verkreeg een naam, die later op zijn mengsel overging. «Liqueur de Canaille" is een naam voor den jenever, geestig bedacht door den eenen of anderen aristocraat, die fijne wynen slur pende, op deu volksdrank «jenever" uit de hoogte neerzag. «Erger dan de cholera", een uitdrukking door de afschaffers bedacht, die beweerden dat de jenever meer slachtoffers maakte dan deze vreesélykë ziekte. De liefhebbers van den sterken drank mogen zich ook in een groot getal titels verheugen gildobroeders van Noach, volle maan, wijnbuik jenevervat, oliebol of doorrooker, jeneverneus, koperneus, nathals, drooglever, pimpelmees, eoz. Een pimpel was een klein likeurglas. Van dit zelfstandige naamwoord is 't werk woord pimpelen afgeleid. «Aangewit" voor dronken is een soldatenterm. Vroeger droegen de infanteristen lederen bandelieren, die met pypaarde werden aangewit. //Aangeschoten is een jagersterm, die ook geen nadere verklaring behoeft. «Bestoven is een zeemansterm by storm worden de lui door het zeewater bestoven. «Hij is sikker" is afgeleid van het Hebreew- sche woord «sjikkór", dronken. «Hij is in den lorera", beteekentin doloreta in de smart. Vele beschonkenen hebben een periode van overgevoeligheid, daar zij tranen met tuiten schreien. »Hy weet van Seeuwis noch Meeuwis," zal wel aan den Bijbel ontleend zijn. Bekend zijn ook de uitdrukkingen hij heeft een stuk in" zijn kraag («stukjeno- vervat, kraag, hals)«hij is zoo dronken als een snip" (die nooit rechtuit loopt) «hy kon zyn roer niet recht houden, hij heeft den prins gesproken De laatste uitdrukking dagteekent wellicht uit den tijd, toen prins Willem IV in Am sterdam kwam, tot groote vreugde van het volk, dat toen zeker wel dikwijls op de ge zondheid van den erfstadhouder gedronken heeft. By den maaltyd moet de visch «zwemmen" en de kalfskop «begoten" worden. Ook moet men zich de zorg van het hart spoelen, terwyl het edele nat voor de ganzen niet gebrouwen is. Daar niemand op één been kan staan of loopen, is één glas nimmer voldoende. «Een Volendammer is een volle" en een Uitgeester een leege" flesch (waar dus de f geest" uit is). Als men een fortuintje gehad heeft, kan er een borrel op staan. Een droukemansgebed doet iemand, die zijn geld telt (en dus ziet of hij nog een kan koopen). Waarschuwende stemmen verklaren dat, wat men dronken misdoet, men nuchter moet misgelden, terwijl het «jeneverpad de kortste weg is naar het kerkhof." Aan den handel De fabrikant Behr te Balingen (Wurtem- berg) ontving onlangs het verzoek, een mon sterzending tricot goederen af te zenden aan de firma madame Marie v. d. Meer en Co. to Amsterdam. De bestelling had een waarde van ongeveer f 300. De fabrikant vroeg, waar hij inlichtingen kon verkrygen omtrent de soliditeit der firma en de firma antwoordde, dat inlichtingen waren te verkrijgen by de firma Holle Co. en bij de Amsterdamsche Bank. Dit antwoord was met behulp van een uitstekende schryfmachine geschreven op een briefkaart, die aan de blanke zijde het Nederlandsche wapon droeg en daar onder den naam der firma madame Marie v. d. Meer en Co. De fabrikant scheen nog geen voldoende zekerheid te hebben en zond het antwoord der firma aan zyn agenten te Amsterdam, met het beleefd verzoek eens een onderzoek naar bedoelde firma in te stellen. Met de briof kaart ging .men naar het hoofdbureau van politie, waar do comm issaris,de heer Van Doesburgh, hun de verzekering gaf, te doen te hebben met de bekende oplichtersbende, waartegen verleden week nog is gewaarschuwd. Dat de firma handelt in alles wat zy maar krygen kan, blijkt uit het feit, dat een fabri kant in Lancashire er is ingeloopen voor een som van zeshonderd gulden aan naalden een fabrikant te St. Galles (Zwitserland) voor een aanzienlijk bedrag aan horlogeveeren en een eenvoudig boertje uit Dodewaard voor twee partijen aardappelen, waarvan de eerste partij honderd mud bedroeg. Antwerpen, 19 November. Gisteren avond heeft op de Schelde een botsing plaats gehad tusschen de Engelsche stoom boot «Ealing,* van hier vertrekkende naar Brazilië, en de Nederlandsche atoomboot «Telegraaf V,« varende tusschen Rotterdam en Antwerpen. De laatste is gezonken, maar de opvarenden zyn gered. Een ingenieur te Weenen, Hugo Kostler, beweert een middel te hebben ge vonden om met een snelheid van 200 kilometers per uur te reizen, zoodat men in D/g uur van Weenen naar Budapest, in 7 uren van Weenen naar Parijs en in 15 uren van Parys naar Constantinopel zou kunnen komen, in plaats van respec tievelijk 5, 25 en 65 uren, als thans. Elke trein zou slechts bestaan uit een rijtuig, dat 40 personen kan bevatten en dat voor zien is van electrische moteurs van 200 paardekrachten. Indien noodig, zou men elke 10 minuten een rytuig kunnen afzen den. Het nieuwe reismiddel zou volgens het bericht binnenkort aan een practische proefneming onderworpen worden. In de groote gevangenis te Tarragona is een oproer uitgebroken. De gevangenen vielen de bewaarders aan en verkregen aanvankelijk de overhand. Een te hulp geroepen afdeeling soldaten herstelde de orde na een hevig gevecht, waarin 9 ge vangenen gedood en 16 ernstig gewond werden. Correspondentiepartij tusschen H. S. te Hel der en de Arnhemsche Sohaakvereeniging. Wit (Arnhem)Zwart (Heidér) 1 1R f 5g 6 12 f2—f4 Stand der partij na den twaalfden zet van wit. Helder. ramt tot i BSWÏ1KT DO OR AM O. 38.) Barones Leonore maakte met haar magere gestalte, haar hoekige bewegingen en haar afgedragen balkleed denzelfden indruk als een distel in een rozengaarde. Charles, wiens gevoel van schoonheid zeer ontwikkeld was, merkte dit zeer goed op. Welk lot wachtte hem als hy toegaf aan den drang van zyn papa om naar haar hand te dingen. Hij griezelde er van. Bertha werd dien avond zooveel bewonderd, als zy slechts wenschen kon, Allen huldigden haar als een koningin en zy genoot haar overwinning. z/Mijn kind, ik ben trotsch op je," verze kerde lady Carley met volle tevredenheid. «Je hebt je zelve overtroffen, je doet me eer aan Bertha bracht de hand der oude aristocra tische dame aan haar lippen en kuste die. Eerst by het aanbreken van den dag gin gen de genoodigden huiswaarts. Den volgenden dag was het weder zeer mooi. Nog wat bleek, zat Bertha in het mor gensalon, toen graaf Victor binnentrad en met open armen op haar toesnelde. Wat zie je bleekriep hij uit. «Heeft het bal je vermoeid Ik moet naar het kasteel Northminster. Het zou wel prettig zyn als je meeging. De lucht zou je goed doen. Heb ik je al gezegd, dat men begonnen is aan de verbouwing «Ja," antwoordde zy, de oogen opslaande, maar ik ben nog te vermoeid. Op een anderen keer ga ik mee. Laat me van daag hier bly ven." Men kon de teleurstelling van den graaf op zijn gezicht lezen, maar hy zei niets. Zy duldde, dat hy haar een kus gaf, voor hij heenging. Zoodra hij weg was, sprong Beatrice van haar stoel op en zeide verontwaardigd z/Bertha, je bent het ongevoeligste schepsel, dat ik ooit ontmoet heb 1 Je gedrag is onuit staanbaar! Maar ach, eigenbelang zal wel de voornaamste karaktertrek van de aanstaande gravin zyn. Arme graaf VictorArme Charles! Wat de een verloren heeft, daar zal de ander niet bij winnen «Ik zie niet in waarom je zoo'n medelyden met die twee hebt antwoordde Bertha. «Graaf Norton zal in my een getrouwe echtgenoote vinden- en wat Charles betreft, hij heeft zijn troost reeds by barones Leonore gevonden." //O, Bertha, Bertha, wat ben jy een ge voelloos schepselMen zou gelooven, dat je een steen hebt, waar anderen hun hart dra gen. Hoe kan een meisje zich zoo verkoopen, verkoopen, ja, dat is het eenige passende woordEr is je aan den graaf niets gelegen. Je eerzucht, je dwaze hunkeren naar macht doet je dit huwelijk sluitenAls je nog in staat bent om lief te hebben, dan heb je nie mand lief dan Charles^ Spreek daar maar niet tegen 1 Of bemin je hem niet Het is nu wel reeds wat laat om zoo iets te bekennen,* antwoordde Bertha zoo bedaard, alsof er over een japon of een bloem gesproken werd. «Maar, als ik je een pleizier doe, dan wil ik het wel zeggen «Ja, ik heb Charles lief Beatrice zette groote oogen op. //Heb je hem lief?» herhaalde zy. rEn je laat hem toch Om een niets want wat wegen alle rykdommen der wereld op tegen ware liefde Bertha lachtespottend of wanhopig? //Beatrice, je bent een dwaas kind, als je denkt, dat men altijd moet trouwen, als men elkaar liefheeft. Ik bemin Charles, maar ik heb me zelve ook lief en daarom trouw ik met graaf Norton. Met hem mag je meelijden hebben, want hij heeft een edel hart en hij bemint me. Maar je broeder heeft geen mede lijden noodig, die zal om mij de hand niet aan zijn leven slaan 1" «Daar komt hij,« riep Beatrice plotseling. «Ik vrees, dat hij ons gesprek gehoord heeft.* «Dat mag wel,* zei Bertha kalm. «Wat hij dan gehoord heeft, was voor hom geen nieuws meer.* «Je moet stellig visschenbloed in je aderen hebbenik kan en wil dit valsche spel niet langer aanzien,* sprak Beatrice heftig en ver liet verontwaardigd het salon. «CharloB,» wendde Bertha, zich nu tot haar neef, die naderbij kwam, «je hebt geluisterd naar ons gesprekBeken het maar 1* Charles ging op kleinen afstand van haar zitten en antwoordde rondborstig «Ja, ik heb geluisterd, ik heb alles gehoord 1 Ik erken altijd myn verkeerde daden Ik heb onder het venster gestaan. Maar, waarde nicht, neem van mij een goeden raad aan wees voortaan voorzichtiger met je bekentenissen. In mijn plaats had evengoed graaf Norton de onvrij willige luisseraar kunnen zyn «Je mag hem alles vertellen, wat ik gezegd heb!", antwoordde Bertha scherp. «Het zou me niets hinderen, als hy zich terugtrok. Mis schien was dat voor beiden het beste «Je bent me een raadsel, Bertha! Waarom wil je dan eigenlijk met hem trouwen «Waarom Wel, in de eerste plaats om den triomf, als ik den prys behaal, waarnaar zoovelen gedongen hebbenten tweede, omdat hij me het zoo smeekend gevraagd heeft en ten derde, hoofdzakelijk omdat hij graaf Norton tot Northminster is, met een jaarlyk- sche rente van twintigduizend pond sterling. Ziedaar de naaktewaarheid, als je die wenscht te hooren. Met trots zal ik zyn gemalin zyn hij is een vooruitstrevend man en tot staats man geboren. Laten wij daarom elkaar in vrede de hand drukken tot een laatst vaar wel 1" «Een vaarwel voor eeuwig?* «Ten minste voor twee, drie jaren, totdat alle jeugdige dwaasheid slechts als een sprookje in onze herinnering voortleeft." Charles ging heen. Maar nauwelijks was de deur achter hem gesloten, of do storm brak voor haar los, de storm, die haar dreigde te verpletteren. Spelende met haar eigen hart en dat van an deren, had zy over haar levenslot beslist. Nu was de sluier verscheurd en zij zag de wreede werkelijkheid. Met Charles liefde was haar geluk van haar heengegaan haar levensgeluk. XX VII. Twee weken na het bal namen de Ame rikaan sehe gasten afscheid, om met kapitein Hammond naar Londen te gaan. Bertha zou op het slot Powsys blijven. Lady Carley's aan drang gaf daarbij den doorslag on Bertha voegde zich gaarne naar haar wil. Zy vreesde de nabylieid uan Charles. Graaf Norton was in verrukking. Hij zou met Bertha alleen zynde wereld scheen hem in een paradys veranderd te'zyn. Het ont ging hem echter niet, hoe de oude heer Slnart in de laatste dagen veranderde. Anders alyd trotsch en praalzuchtig, was hij nu stil en terughou dend geworden. Soms scheen hij in gezelschap alles rondom zich te vergeten en verzonk hy in somber gepeins. «Heb je óók eenige verandering by papa Staart opgemerkt vroeg Victor op zekeren dag aan Bertha. «Het is of' hy ernstige zaken in het hoofd heeft, vindt je ook niet?" Er ging haar een rilling door de leden by deze woorden. «Ja, ik heb het ook bemerkt,4 antwoordde zij eenigszine in verwarring. «Ik vrees, dat dit in verband staat met zijn zaken in Amerika. Mijn papa schreef daarover een paar woorden in zyn laatsten brief.* (Wordt vervolgd.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1892 | | pagina 1