't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 2075, Woensdag 4 Januari 1893. 21ste'"Jaargang. VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. NIEÏÏ W 8TIJBIKÖEN. Bureau: Zuidstraat. Telefoonn". 42. Bureau: Spoorstraat. Telefoonn". 36. Abonnement p. 3 maanden binn. de gem. 50 Cent, met Zondagsblad 80 Cent. p* 3 maanden franco p. post 75 met Zondagsblad fl,126. Afzonderlyke nummers2 Cent. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Ad.v©rtentlön van 1 tot 5 regels25 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Aan onze abouné's buiten de gemeente wordt beleefd ver zocht 1t verschuldigde abonne mentsgeld Vliegend Blaadje en Zondags blad, 4e kwartaal 1892 te willen over maken per Postwissel of in postzegels, VÓÓP 5 Januari 1893, zullende an ders daarover met 5 Cts. verhooging per post worden beschikt. Postwissels voor dat doel behoeven slechts met een zegel van 21/, Ct. beplakt te worden. Aan ome geabonneerden in Amerika wordt beleejd verzocht H verschuldigde te willen overmaken. DE UITGEVERS. HELDER, 3 Jan. 1892. Vrijdag heeft ten Raadhuize alhier plaats gehad de aanbesteding van I. Het onderhoud der gemeente-gebou wen, bruggen enz. gedurende het jaar 1893. Ingekomen 4 inschrijvingsbiljetten, als van de heeren A. Krijnen f 3394, H. Wij- ker f 3224, J. Korff f 2900 en A. Korff f 2845. Onmiddellijk na afloop der be steding, is het werk aan den laagsten in schrijver gegund. II. De levering van schoolboeken en schoolbehoeften, ten dienste van de open bare scholen in deze gemeente, in het jaar 1893, verdeeld in 3 afdeelingena platen en kaartenb Tieer-, lees- rekenboeken en atlassen c. overige behoeften. Inge komen 4 insehrijvingsbiljetten, als van den heer P. Spruit Jr., a en b 10% beneden den winkelprijs en c eenheidsprijs f 37.14 Berkhout Co. a en b l^°/0 ben. win kelprijs en c eenheidsprijs f26.13; J. C. Staalman a en b 13% ben. winkelprijs en c eenheidsprijs f 15.38 A. J. Maas a en b 15% ben. winkelprijs en c een heidsprijs f 26.50. Hl. De levering van drukwerk ten be hoeve van de gemeente, in de jaren 1893, 1894 en 1895. Ingekomen 3 biljetten, als van de heeren A. P. Staalman f 620.86, G. Lagerweij f467.15 en C. de Boer Jr. f309.15. IV. De levering van benoodigdheden ten dienste van den gemeente-reinigingsdienst. Ingekomen 2 inschrijvingsbiljetten, als van de heeren H. Wessels f 134.35 en A. Lied meier f 133.65. Jl. Donderdagavond werd in »De Oes terput" van den heer N. L. ten Hacken een vergadering gehouden door de plaatselijke af deeling der Hollandsche Maatschappij van Landbouw. Do noodige plannen werden be sproken voor de werkzaamheid in het volgende jaar en o. a. werd bepaald, dat in 't vervolg ieder kwartaal eene vergadering der leden zal plaats hebben. De heer J. Schuijt, die ge durende meer dan 14 jaren als President aan 't hoofd dezer afdeeling heeft gestaan, legde thans zyne betrekking neder. Hem werd, bij monde van een der leden, hulde en dank ge bracht voor al hetgeen door hem in die functie in 't belang der afdeeling werd verricht. Het Bestuur werd vervolgens samengesteld uit de heeren L. W. F. Oudenhoven, President, Th. Terra, Secretaris-Penningmeester, J. Zander, C. Maters en G. de Beurs, leden. In onderscheidene nieuwsbladen treft men schier dagelijks berichten aan omtrent het overlijden van gerechtigden tot het dragen van 't Metalen Kruis, oud-strijders van de jaren 183032. Hun aantal is van lieverlede geweldig ingekrompen. Ook hier heeft weder een dier voormalige lands verdedigers het tooneel dezer aarde vaarwel gezegd, namelijk onze algemeen bekende plaatsgenoot Gerrit Kooter. Uit een aloude, geachte Heldersche familie geboren, heeft Kooter steeds in het westelijk deel der gemeente gewoond, waar hij in vroeger tjjd het schildersvak uitoefende. Tot voor eenigen tijd zag men den grijsaard nog geregeld des Zondags den voor hem slecht ter been als hij was zeer ver- moeienden tocht naar de Westerkerk on dernemen, evenals hij tot aan de opheffing der plaatselijke afdeeling van de Metalen- Kruis-Yereeniging zich maandelijks naar 't vergaderlokaal van dat College begaf. Bij begrafenissen van voormalige krijgsmak kers, die eerder dan hij van hun post wer den afgeroepen en bij feestelijke gelegen heden, waartoe de oud-strijders waren uit- genoodigd, ontbrak de oude Kooter nimmer. En werden er toespraken gehouden of lie deren aangeheven, waarin de roemruchtige dagen van weleer in herinnering werden gebracht, dan vond de oude man blykbaar groot genoegen en doorleefde hij in de verbeelding nog eens weer de jaren van voorheen. Op 84jarigen ouderdom werd ook hem door den grooten Opperbevelheb ber het »op de plaats rusttoegeroepen, zyne asch ruste in vrede Scheepvaartbeweging: in 1892. Te Maassluis zijn aangekomen 4224 stoom- en 440 zeilschepen. Vertrokken 4211 stoom- en 455 zeilschepen. Onder de aangekomen schepen zijn nieFbegrepen 2560 visschersvaartuigen. Te Hellevoetsluis zijn aangekomen 138 stoom- en 96 zeilschepen. Vertrokken 134 stoom- en 95 zeilschepen. Te Nieuwediep zijn aangekomen 184 en vertrokken 209 zeil en stoomschepen. Te Delfzijl zijn aangekomen 427 en ver trokken 450 zeil- en stoomschepen. Te Harlingen zijn aangekomen 348 stoomschepen metende 356,753 M3 en 108 zeilschepen metende 68,721 M3. Vertrok ken 348 stoomschepen metende 356,753 M3 en 110 zeilschepen metende 69,637 M3. Te Vlissingen zijn aangekomen 461 zeil schepen inh. 58.657 M3 en 295 stoomsche pen inh. 573.669 M3. Vertrokken 453 zeil schepen inh. 54.743 M2 en 293 stoomsche pen inh. 604.031 M3. Hieronder zijn niet begrepen de mailbooten der maatschappij Zeeland". Te Harlingen is gebleken, dat de baldadigheid Donderdagavond veel grooter is geweest, dan men eerst meende. In vele huizen, ook van neringdoenden, zijn ruiten ingegooid. Met het oog op hen, die werkelijk gebrek lijden, is het een welkome omstandigheid dat de vereeniging Licht, Liefde, Leven", met 2 Januari de gebruikelijke uitreiking van warme spijs heeft begonnenook ving aan het spijzen van leerlingen der 4e ge meenteschool met warm voedsel, voor zoo verre de ouders dat voor hunne kinderen verlangen. Het detachement genietroepen, onder be vel van den luit. H. W. Forbes, dat Don derdagavond naar Harlingen is vertrokken, is Vrijdagnamiddag weder te Leeuwarden teruggekeerd. Woensdag hadden twee wegwerkers op den grintweg van Harderwijk naar Uddel een aardig avontuur. Ze hadden al een geruimen tijd den aldaar bekenden gebrek- kigen bedelaar A. van den Brink, van El- speet, op een en dezelfde plaats in een akkermaalsheg bezig gezien, zonder te kun nen waarnemen, wat hij daar uitvoerde. Rondziende, vonden ze verschillende zak jes met geld, sommige reeds halfvergaan, onder den grond geborgen. Bij natelling bleek het hun, dat daar de aanzienlijke som van ruim f600 was begraven. Nadat ze het geld hadden gedeponeerd bij den burgemeester, kwam het al spoedig aan 't licht, dat de arme Van den Brink daar sedert jaar en dag zijne spaarduitjes be waarde, die hij had bestemd om zich een rustigen ouden dag te bezorgen in een oude mannenhuis, Aan 's mans verlangen zal nu voldaan worden. Afwijzend is door den minister van marine beschikt op het verzoek van schoen en kleêrmakers der marine om lotsverbe tering. Te IJmuiden is voor de stichting van de inrichting Zeemansrust" een bouw terrein aangekocht groot 280 M2, Er is echter nog zeer veel noodig eer een ge bouw kan opengesteld worden. Het bestuur van het Koning-Willemshuis te Amster dam, waarvan de heer C. S. Adama van Scheltema voorzitter is, zal het beheer van »Zeemansrust< op zich nemen. Men meldt uit Friesland aan »De Stand.dat de predikant der Herv. gemeen te te Stiens besloten heeft voortaan na de godsdienstoefening.,., gelegenheid te geven tot debat. Naar verder medegedeeld wordt, zou mr. Toelstra zich reeds hebben aangemeld, om den eersten keer den beste van die gelegenheid gebruik te maken. Waar zulk een debat over loopen zal, zegt »De Stand.,laat zich voor wie de toestanden in Friesland kent, wel denken, evenzeer als het karakter van de »predi katie,die een inleiding op zulk een debat zijn zal. Nieuw is dit plan voor ons land zeker. Het gaat zelfs nog verder, dan wat men onlangs in Parijs aanving, waar geheele predicaties gewijd werden aan de behande ling van een of ander onderdeel der sociale quaestie, dat dan van te voren werd open baar gemaakt. Daarbij werd geen debat toegelaten, maar het werd door de socia listen geëischtmet het gevolg, dat de sterke arm ten slotte een eind aan heel deze nieuwigheid maken moest. De rechtbank te 's Gravenbage heeft Q. W., uit Zegwaard, wegens poging tot moord op een meisje, met wie hij vroeger verkeering had, veroordeeld tot 4 jaar ge vangenisstraf. Uit Haarlem wordt gemeldHet gerucht, door sommige bladen verspreid, dat de moordenaar der oude vrouwtjes zou zijn gearresteerd, moet beslist worden te gengesproken. De Staatscourant" van 31 Dec. bevat het verslag der commissie belast met de examens ter verkrijging van een diploma als machinist aan boord van koop vaardijschepen. in het geheel zijn geëxa mineerd: 17 voor A, 26 voor Ben5 voor C. Van dezen slaagden 12 voor A, 17 voor B en 5 voor C. Over het geheel was eenige vooruitgang in de kennis der can- didaten op te merken, meer in het bijzon der wat de theoretische kennis betreft. Hoe gevaarlijk het is kleine kinde ren zonder toezicht thuis te laten, bleek weer Vrijdagmiddag in een woning in de Jonkerstraat te Amsterdam. Een bewoner van een bovenhuis in die straat, die 's middags de stad in moest, had de kin deren alleen in de kamer gelaten. De kleinen, niet weinig in hun schik dat ze eens zonder toezicht wa.en, begonnen al lerlei gevaarlijke spelletjes. Eindelijk, door 't wilde been, maakten ze de pook in de kachel flink gloeiend en stopten ze daarna in bed onder de dekens. Het gevolg was natuurlijk, dat het beddegoed vlam vatte en de kamer weldra met rook gevuld was. Toen het zoover gekomen was, zet ten de kinderen een geduchte keel op, zoodat de buren kwamen toeloopen, die er gelukkig in slaagden den brand met een paar emmers water in zijn begin te smoren. Een der wonderen van de wereld tentoonstelling te Chicago zal het paleis wezen dat de heer fl. J. Farler bouwt, om er een millioen dollars in goud ten toon te stellen. Dit paleis zal versierd worden door twee groote mozaïek-paneelen, ver vaardigd door de mannen van Venetië eu Murano, die de fabricage van glas-mozaïe ken tot een zoo hoogen graad van vol maaktheid brachten. Het eene paneel heeft tot onderwerp de voorstelling van Colurn- bus aan Koning Ferdinand en Koningin Isabella en het andere het landen van den beroemden zeevaarder op de kust der nieuwe wereld. In Engeland zijn in een paar dagen twintig menschen door ijsongelukkeu om het leven gekomen. De officieren van het Russische schip »Aleout'" hebben op het eiland Bering, na lang zoeken, het stoffelijk overschot van den vermaarden zeevaarder naar wien dat eiland heet, gevonden. Er is nu in Rusland een inschrijving geopend met het doel daar een praalgraf te bouwen voor Vitus Jonassen Bering, die een Deen van geboorte was, maar op jeugdigen leeftijd in Russischen dienst trad. Op den Atlantischen Oceaan hebben in de vorige week zware stormen gelieersht en hiermede ging gepaard een buitenge wone daling van de temperatuur. De stoomschepen, die uit Europa te New- York en in andere Amerikaansche havens verwacht werden, kwam later dan gewoon lijk aan. De »Umbria,« een stoomschip der Cu- nardlijn, die 17 December Liverpool verliet en met Kerstmis te New-York had moeten wezen, is thans nog niet aangekomen we gens een ongeval aan de machine. De »City of Berlin,« een der schepen van de Inman lyn, kwam den 25sten te New-York binnen. Het schip had'bijv. op den 19den slechts 232 knoopen kuunen afleggen en den 18den daalde dit zelfs tot 118 knoopen. De golven wareti met kracht aanhoudend over het dek geslagen en gingen daar tot ijsmassa's over. De wanden van het schip waren met een dikke ijskorst omhuld en 1 het vaartuig zag er uit, alsof het uit de Poolzeeën kwam. Een ander schip, uit Breinen afkomstig, de j>Laurestina« had een ijslaag van 2 voet dikte op het dek. Groote ijskegels hingen aan de ra's. De drie kompassen, die nog wel in alcohol- baden stonden, waren niettemin bevroren en de kapitein was genoodzaakt zich bij het sturen geheel op de sterren te ver laten. Een Fransehe boot, »La Norman die,had insgelijks golven water overliet dek gekregen en daar dit water onmiddel lijk bevroor, was het dek bijna onbegaan baar. De passagiers van bet schip hadden gedurende de geheele reis beneden moeten blijven. Is de crinoline, de »kooirok,» zooals die naar men beweert, door keizerin Eu- genie bijna veertig jaar geleden, wegens zeer bijzondere omstandigheden, in de mode werd gebracht en er jaren lang in bleef inderdaad weder in aantocht Uit de drukte, welke de Engelsche bladen er van maken, zou men het aannemen. The Standardbevat dag aan dag in gezonden stukken tegen die dwaze mode. In een daarvan protesteert iemand tegen deze afschuwelijke mode, die onze vrou wen en dochters bedreigt Waartoe, vraagt hij, dient kleeding anders dan om het lichaam te beschutten en tevens de sierlijkheid en schoonheid van de vrouwe lijke gestalte half te doen uitkomen, half te bedekken Kan iemand verklaren waar om ons vrouwen volk (sic 1) zich belachelijk wil maken, enkel omdat een enkele het voorbeeld geeft Een ander zegt, dat alle mannen van smaak met de tegenwoordige mode zeer tevreden zyn, die voor de Engel sche vrouwen zoo goed staat, en niet zon der diepe droefenis van de herleving der crinoline hebben geboord. Hij spoort aan tot een monsterbeweging tegen zulk een aanslag op den goeden smaak. »The Standard* wijdt zelfs een hoofdar tikel aan deze gewichtige modevraag, Daar wordt gezegd, dab naar het heet, enkel de bedoeling is de beneden rand van den rok van een rieten hoepel te voorzien om den voeten meer vrijheid van beweging te geven. Maar zal dan het gevaarte niet allengs weder in zijn geheel verrijzen en de vrouwelijke gestalte misraaken Komt die mode terug, dan komt zij uit Parijs en daar moet dus de strijd er tegen worden aangebonden. Net gekleede en handige dieven zijn het gewoonlijk, die het reizen per spoor onveilig maken. In een compartiment eerste klasse had in Wilna een rijk koopman, Kartschmar, plaats genomen. De trein ver trok naar Warschau. Aan het station Po- retschje voegden zich twee elegant gekleede heeren bij hem, en uit het aanvankelijk onbeduidend gesprek ontspon zich een al lergezelligst onderhoud. Zelfs boden de beide heeren den koopman een sigaar aan. De sigaar werd opgestoken en weinige oogen- blikken later lag Kartschmar in een vasten slaap. Toen hij ontwaakte, waren de reizigers uitgestapt en was zyn borstzak uitgesne den. Hy vermiste een portefeuille met 50,000 roebels. Be dynauiief ontploffing te New-York. Uit- berichten omtrent de dynamietont- ploffing te Long Island blijkt, dat de ramp werkelijk een gevolg was van het ontplof fen van dynamiet, dat, daar het bevroren was, op een stoomketel was gelegd om te ontdooien, maar misschien ten gevolge van te de te groote verhitting ontplofte. Een voorwerkmaker, Mc. Intyre en 4 werklieden waren bezig met het boren van gaten in een rots. In die gaten moesten de dynaraietpatronen geplaatst worden, daar deze evenwel niet gebruikt konden worden omdat ze bevroren waren, wilden de werklieden ze eerst ontdooien. Er werden vooral in een der gebouwen dat tot tijdelijk postkantoor ingericht was groote verwoestingen aangericht. Niet minder dan 18 personen bekwa men hier kwetsuren en twee werden er onmiddellijk gedood. Van een huis in de nabijheid van de werf en waarin 15 families woonden, werd de geheele achtergevel weggeslagen. Het huis vatte onmiddellijk vuur, maar de brand weer, die spoedig op liet tooneel van de ramp tegenwoordig was, wist de vlammen snel te blusschen. Van de personen, die verwond werden, bekwamen sommigen ern stige kwetsuren. Er waren er by, die een arm of een been verloren. Ook werden er eenigen door stukken glas en splinters in de oogen getroffen. Drie vrouwen, die in een huisje bij den mond van den tunnel woonden, werden later dood gevonden. De voorwerker Mc. Intyre werd bij de ontploffing tegen den grond geslagen en bekwam veel kneuzin gen. Hij is in hechtenis genomen, be schuldigd van door onvoorzichtigheid de ramp veroorzaakt te hebben. Een Italiaansch werkman, die onder zyn toezicht bezig was de patronen op den stoomkétel te ontdooien, werd in de hoogte geworpen, en in stervenden toestand op een afstand van 30 voet van het tooneel van de ramp aangetroffen. Aan 'tnienwe jaar. Nieuw jaartje, Niets spaart je Ons wenschen vandaag. Beschouw daarom heden De wenschen en beden Toch niet als een plaag. Nienw jaartje, Verklaart je Ook elk wat hij hoopt; Gjj kunt niet verklaren Wat ons zal weêrvaren En hoe 't met ons loopt. Nieuw jaartje, Al baart je Oo8 wenschen ook last. Verbljjd toch do menschen Vervul al-hun wenschen Dan roemt men u vast. Nieuw jaartje, Geen haartje Mijns hoofds denkt er aan Het wenschen te laten. Kan het al niet baten, Dan is niets misdaan. Nieuw jaartje Elk paartje Verliefd van gemoed, Hoopt bloemrijke wegen En van u staag zegen. Maak 'tdus met hen goed. Nieuw jaartje, Wat staart je Thans menigeen aan. Och, help toch een handje Aan 't volk van ons landje Geef 't ruimer bestaan. Nieuw jaartje, Verklaart je Straks ieder voor goed Gij valt dan eerst mede, Als welvaart en vrede Elk jubelen doet. Correspondentiepartij tussohen H. S. te Hel der en de Arnhemsche Sohaakvereeniging. Wit (Arnhem). Zwart (Heldor) 18Td2 x dl f 19. D f3 X dl Dc5—f2 20. Pbl—c3 Stand der partij na den twintigsten zet van wit. Helder. Marine en Leger. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen bericht is fclr. Ms. stoomschip „Johan Willem Friso," onder bevel van den kapt. ter zee J. C- Joekes, op 29 dezer van Toulon ver trokken ter voortzetting van den oefeningstocht. Blijkens bij het Dep. van Marine ontvangen bericht, ia Hr. Ms. stoomschip „Alkmaar" onder bevel van den kapt.-luit. ter zee A. J. Krabbe, op 29 dezer van 8t. Panl de Loanda (Westkust van Afrika) vortrokken, met eerste bestemming naar Ascencion. Ingevolge kon. besluit van 27 dezer no. 48 wordt met 16 Januari a.s. lo. Hr. Ms. ramschip „Guinea" nit dienst ge stel en de kapitein ter zee M. A. Medcnbuch eervol van het bevel over dien bodem ontheven; 2o. Hr. Ms. ramschip „Sohorpioen". liggende

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1893 | | pagina 1