't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. Ho. 2076. Zaterdag 7 Januari 1893. 21ste Jaargang. kalender der week. "nieuwstijdingen! Bureau: Zuidstraat. Telefoonn". 42. Bureau: Spoorstraat. Telefoonn0. 36; At>onnem ent p. 3 maanden binn. de gem. 50 Cent, met Zondagsblad 80 Cent. p' 3 maanden franco p. post 75 met Zondagsblad f 1,12*. Afzonderlijke nummers2 Cent. VERSCHIJNT DINSDAG- EN UitgeversBERKHOUT Bureaux: SPOORSTRAAT ei VRIJDAGMIDDAG. Co., te Helder. i ZUIDSTRAAT. Advortontlön Tan 1 tot 5 regela25 Cent. Elke regel meer Groote letters worden naar plaatsrnimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Opkomst der Zon 8 u. 11 m. Onderg. H 4 u. 4 m. JANUARI (Louwmaand, 31 dagen.) Zondag 8 Maandag 9 Koppermaandag. L. K Dinsdag 10 Woensdag 11 Donderdag 12 Vrijdag 13 Zaterdag 14 HELDER, 6 Jan. 1892. Op het bal, in de vorige week door de adelborsten in het Gebouw voor Kuns ten en Wetenschappen te 's Gravenhage gegeven, is een som van f 800 gecollec teerd voor het fonds van oude en gebrek kige zeelieden. Men schrijft uit Texel van 31 Dec. De schaapfokkerij, een der voornaamste bronnen van bestaan op dit eiland, beeft in het afgeloopen jaar weinig voordeel op geleverd. Nadat door 't koude voorjaar veel voeder, als boonen, maïs, enz., van elders moest worden ontboden, om er het wolvee in de weide mede te voederen, was «aller hoop gevestigd op een voordeeligen verkoop der jonge lammeren. In deze hoop werd men zeer teleurge steld. De prijs toch bedroeg nauwelijks de helft van die der heide vorige jaren. Er werden ruim 19.000 lammeren verkocht, waarvan de prijs geniiddeld f 5 per stuk kon beloopen. Voor oude schapen werd niet veel meer dan f 8 a f 12 per stulc betaald. De uitvoer van deze dieren was veel minder dan anders en bedroeg weinig 'meer dan 4000 stuks. Met de wolprijzen was het evenzeer slecht gesteld. De hoogste prijs was 76 ct. per KG. Voor z.g. hnurboeren valt het dientengevolge uiterst moeilijk om hun pacht te voldoen. Aan Den Burg op Texel is de typhus in een paar gezinnen uitgebroken. Het hoofd der gemeente waarschuwt de inge zetenen tegen het gebruik van ongekookte melk. Uit Amsterdam meldt men aan de »N. Rott. Ct.c Terwijl in den omtrek der hoofdstad en vooral aan de overzijde van het IJ reeds dapper wordt schaatsen gereden en het Noordhollandsch kanaal thans geheel is gesloten (Dinsdag brak nog voor het laatst de Purmerender boot door het ijs), begint men ook op het IJ en het Noordzeekanaal last te krijgen van het ijs, dat zich meer en meer in schotsen ophoopt en te moeie- lijker is af te drijven, omdat de spuiing aan de IJmuider sluizen onder de tegen woordige omstandigheden met vele bezwa ren gepaard gaat en van de zijde der Oranjesluizen slechts weinig water kan wbrden ingelaten. Niettemin ondervonden de groote schepen in het Noordzeekanaal nog geene belang rijke belemmering de binnenbooten daar entegen beginnen den strijd reeds op te geven. De Dolfijn*, die het het langst uithoudt en in gewone tijden den afstand tusschen Amsterdam en IJmuiden vier ma len daags aflegt, deed in de laatste dagen slechts een reis heen en een terug en had Woensdagmorgen een uur meer dan ge woonlijk voor den tocht noodig. Algemeen wordt bovendien weder over onvoldoende verlichting van het kanaal, in het bijzonder van het gedeelte bij de brug te Zaandam, geklaagd, een zaak, die onze Kamer van Koophandel onlangs in handen eener commissie van onderzoek gaf. De veerdienst tusschen Enkhuizen en Stavoren is gestaakt. De brandweer te Amsterdam werd Maandagavond omstreeks halfzeven gea larmeerd voor een zwaren brand in de Vij zelstraat No. 53, tusschen de Heerengracht en de Reguliersdwarsstraat. In het bedoeld perceel was een confec tiemagazijn gevestigd. Waarschijnlijk ont stond de brand in de winkelkast, ten min ste hij werd het eerst ontdekt door eenige voorbijgangers. Zoodra deze de vlammen zagen, snelden zij den winkel binnen om den patroon te waarschuwenze bemerk ten toen tegelijkertijd in het achterhuis een hevigen vuurgloed. Onmiddellijk werd de brandweer gewaar schuwd, maar aangezien er juist voor eenige kleinere branden veel materiaal was uitgerukt, duurde het eenigen tijd, voordat de eerste spuit ter plaatse wasbovendien werd de komst van de brandweer vertraagd doordat een der wagens onderweg, tenge volge van de gladheid, omviel. Een paar brandwachts werden daarbij, gelukkig niet ernstig, verwond. Toen dan eindelijk de brandweer met een stoomspuit en een viertal brandkranen het blusschingswerk begon, had het vuur onderwjjl zoo geweldig om zich heen ge grepen dat de vlammen boven en beneden reeds uitsloegen, met zooveel kracht, dat aan den overkant van de straat eenige winkelruiten sprongen en de verf van deu ren en vensterkozijnen afbladderde. Van onder tot boven stond het huisin laaien gloed, maar het mocht de brand weer toch gelukken het vuur tot dit eene huis te beperken. Van iets redden of behouden was echter geen sprake het perceel, met alles wat er in was, brandde geheel uitook het dak is vernield. De belendende perceelen hebben geduchte waterschade geleden, vooral het huis links, waar een beddenwinkel gevestigd was en waar op den zolder een groote hoeveelheid watten en dergelijk uiterst brandbaar ma terieel geborgen waren. Woeiingen in liet Noorden. Over het ernstige geval, dat zich in de stroofabriek te Sappemeer heeft voorgedaan, en waarvan wij in ons vorig nommer melding maakten, wordt het volgende aan de »N. R. Ct.« dd. 2 Jan. geschreven wTe Sappemeer, een plaats met ruim 2000 fabrieksarbeiders, die schier allen socialist zyn, is het hedenmiddag tot een ernstige botsing gekomen tusschen de marechaussees en de arbeiders. Toen hedenochtend een ongewa pend hnzaar met een knecht van den loge menthouder Struvee aan de strookartonfabriek van Scholten kwam om stroo te halen, werden zij door eenige arbeiders omsingeld, en is de huzaar door hen met het hoofd tegen een boom geslagen en mishandeld. Hij wist te ontkomen en rapporteerde het gebeurde. De marechaussees Van Wijk en Puymbroek wer den met den mishandelden huzaar Bergsma daarop naar de fabriek gezonden, ten einde de belhamels te arresteeren. Er werden er niet meer gezonden ten einde aan de zaak een kalm aanzien te geven. Met een regen van steenen werden zij begroet, en ter zelf verdediging waren zy genoodzaakt onmiddel lijk vuur te geven. Er werden 18 patronen verschoten8 personen zijn gewond, van wie 2 levensgevaarlijk6 werden er naar het zie kenhuis te Groningen vervoerd. wDe maréchaussees en de huzaar retireer den langzaam. De huzaren-luitenant S. van Oberveldt trok toen met zyne geheele macht (30 huzaren) naar de fabriek, vergezeld van den burgemeester, den heer Venema. Uit een raam en van het dak werd met steenen naar de militaire macht geworpen. De burgemeester begaf zich met eenige marechaussees in de fabriek. Zij arresteerden de belhamels Van der Laan, Bonman en Mulder, beruchtn socialisten, die daarop gevankelijk naar Win schoten werden gebracht. Vanavond te 7 unr is een detachement van 25 man infanterie onder bevel van luite nant Van Oudendijk Pietersen, uit -Amersfoort te Sappemeer aangekomen. De meeste arbeiders hadden Zondag ter ge legenheid van het nienwjaar veel gedronken. Zaterdagavond, toen de socialisten uit de Bier- halle kwamen, waar zy vergaderd hadden, werden zij allen gevisiteerd. Er werd echter niets bij hen gevonden. Intusschen is het een feit, dat de socialisten in het bezit zyn van vele revolvers. By de visitatie pleegden som migen verzet en zyn eenigen licht gewond. Twee karabijnen werden stuk geslagen. Dit gaf mede aanleiding tot het gebeurde van hedenmiddag. z/Later had er ook nog een opstandje plaats by een fabriek in het naburige Folkshol. Hedenavond was alles rustig. De woelingen in de Noordelijke pro vinciën blijven aanhouden. Zoo had te Fokshol (Groningen) een opstootje plaats, daar de vorst een paar fabrieken belette te werken, waardoor om streeks 400 man van werk werden ver stoken. Ook te Hoogezand, waar de toestand der arbeidende klasse verre van ongunstig is, zoo zelfs dat niemand gebruik maakt van de werkverschaffing, is het rumoerig. Maandagavond maakten eenige beschonken meiden een opstootje voor het huis van den bargemeester. De dames* bleken op de meer en meer gebruikelijke wgze met revolvers gewapend te zijn, en toonden dit door het lossen van een schot. Maandagavond had te Smilde een betoo- ging plaats van een 40-tal arbeiders, die sedert een 14 dagen werkloos waren. Na dat een tweetal woordvoerders bij den bur gemeester hunne belangen hadden voorge dragen, gingen allen weder vreedzaam naar huis. Ook in andere [provinciën begint men zich te roeren. Op de rails der tram EdeWage- ningen is Zaterdag jl. door een particulier een dynamiet-patroon gevonden, waaraan een lont was bevestigd. Het voorwerp is onmiddellijk in handen van de justitie te Arnhem gesteld, welke naar den dader een streng onderzoek heeft ingesteld. Te Elsloo (L.) is een moeder met haar vierjarig zoontje door kolendamp verstikt. De overige hnisgenooten, die in hetzelfde vertrek sliepen, bleven ongedeerd. In den aanvang werd aan misdaad gedacht, en vermoed, dat de vrouw tengevolge van mishandeling zou zyn overleden. Bij de rechterlijke schouwing der beide lijken echter is verstikking geconstateerd. Te Zoetermeer werd op Oudejaars avond een onde vrouw, die alleen woonde, half verbrand is haar huis gevonden. Door de politie te Rotterdam is op Feyenoord aangehouden een kwartjesvinder, uit Amsterdam herkomstig, die met twee anderen, welke het ontloopen zyn, een Duitschen schipper in een bierhuis in de Roentgensstraat met kaartspel een bedrag van ruim f600 afhandig heeft gemaakt. Tegen den aangehoudene is een strafver volging ingesteld. Maandagmorgen te 10 uur werd in de Maas bij Rotterdam een man drijvende op een schots gezien, die om hulp wenkte. TVee schippers begaven zich in een roei boot naar den man en brachten hem ver kleumd en stijf van koude aan boord van hun schip. Hij was van de Maaskade op het ys gevallen en er door gezakt, doch bad zich ten slotte op een schots weten te werken, die aan 't drijven was gegaan. De justitie te 's Gravenhage is ge moeid in een geval van schaking van een minderjarige jongedochter door een be diende, die in het koffiehuis van hare ouders werkzaam was. De bediende, die kort te voren uit zijn dienst was wegge zonden, had het meisje weten te bewegen het ouderlijke huis te ontvluchten en met hem naar Londen te gaan, vanwaar beiden echter na een dag verblijf vrijwillig in Den Haag terugkeerden. Den 2en Kerstdag vertrok de knecht J. Pama, van den heer S. Cazemier, van De Leek (Gr.) op schaatsen over het Leek- stermeer naar Roden. Daar hy sedert ver mist wordt, vermoedt men, dat hij door het ys gezakt en verdronken is. Te Wageningen hebben Dinsdagavond opstootjes van socialisten plaats gehad. Toen zy op herhaalde aanmaning niet uiteen gingen, werden zij met de blanke sabel uiteen gejaagd en enkelen gearres teerd. Daar er herhaling wordt verwacht zyn er militairen aangevraagd. Uit Zwartsluis wordt van 3 Janu ari gemeld Totnutoe is hier alles vry rustig ge bleven. De begrafenis van A. C. Blei had heden namiddag zonder eenige stoornis plaats er was trouwens voldoende politie macht aanwezig. By de geopende groeve werd voor een talrijk publiek door den predikant der Herv. gemeente alhier, ds. van Noppen, eene toespraak gehouden. Een der andere gewonden, Laske, die een kogel door den pols gekregen had en preventief te Zwolle gevangen zat, is mede heden overleden. Een treurig ongeluk verstoorde op Oudejaarsavond te San Francisco een hui selijk feestje. Men vertoonde daar charades en action. De zoon des huizes, de jonge Albert Mc Coy, moest een Russisch amb tenaar voorstellen, en een jonge dame, Miss Grace King, was een nihilistisch meisje, dat een aanslag deed op zyn leven. Het meisje had haren enkel bezeerd en den geheelen dag met een kruk geloopen, maar die voor de vertooning weggelegd. Op het oogenblik, dat zij den dolk richtte op de borst van den ambtenaar, zwikte haar enkel, zij viel tegen Mc Coy aan en de dolk drong hem in het hart. De arme jonkman stierf binnen eenige minuten. Het meisje, dat wanhopig was over het gebeurde, werd in hechtenis genomen maar weldra onder borgtocht op vrije voe ten gelaten. Vier soldaten te Berlijn vervolgden Zaterdagavond een gevangen deserteur, die hun ontloopen was en schoten herhaalde lijk op den man, maar zonder hem te raken. De deserteur snelde een openstaand huis binnen, sprong daar uit een venster en brak den nek door den val. De geweerkogels hebben, voor zoover bekend is, niemand getroffen. Maar het schieten op de openbare straat heeft veel opschudding en verontwaardiging gewekt. Te Weenen zijn niet minder dan 25,000 arbeiders zonder werk, die het in de strenge koude hard te verantwoorden hebben. Bedrog in den Heel handel. Voor eenigen tijd werd een groote meel fabrikant in België beschuldigd, zijn meel met niet minder dan 20°/0 krijt vervalscht te hebben. De chemische expertise bewees dit feit onloochenbaar, doch daar de fabri kant beweerde, nimmer krijt in zyn fa briek gehad te hebben, viel de verdenking op den tusschenhandelaar. Dit vermoeden werd des te waarschijnlijker, daar de ge constateerde deeltjes krijt te groot waren voor de in de fabriek aangewende zeef- machines, zoodat de vervalsching van het meel na het verlaten der fabriek moest hebben plaats gevonden. Doch nu deed zich de moeielijkheid voor, dat de plom bes* aan de zakken volkomen ongeschon den waren, zooals de fabrikant zelf moest erkennen. Hoe kon dan de tusschenper- soon knoeien Door een zorgvuldig voort gezet onderzoek der justitie bleek nu, dat de tusschenhandelaar een persoon in dienst had, wiens specialiteit bestond, in het uit-, en in elkaar zetten der plombes en wel op zoodanige wijze, dat niemand het bedrog kon constateeren. Voor de rechters zeiven werd deze werkman nu uitgenoodigd, zyn kunsten te vertoonen en met behulp van een paar instrumenten ontdeed hij de zak ken inderdaad in zeer korten tijd van de plombes, om ze er daarna weder even vlug aan te bevestigen, zonder dat deze bewer king te ontdekken was. Het »Mdbld. t. d. Verv.,« waaraan wij dit bericht ontleenen, acht het voor onzen meelhandel van groot gewicht op deze buitenlandsche specialiteit te wijzen, en bij het plombeeren der meelzakken doeltref fende maatregelen te nemen, ter wering van mogelijk bedrog door tusschenpersonen. Een nieuwe toepassing van alumi nium. In Frankrijk heeft men alumi nium gebezigd, om er platen van te maken, die men tusschen de beide zolen van den schoen plaatst. Die platen, niet dikker dan 1 a 2 tiende milliin., worden gegloeid, om niet hinderlijk te zyn in de buigzaam heid van het schoeisel. Het doel is, te voorkomen dat bij regen of sneeuw vocht tusschen het leder naar binnen dringt, ter wijl men bij kond weder gemakkelijk warme voeten behoudt, zelfs wanneer de lederen zool versleten is. De »Nord. Alg. Ztg.« bevat een brief van een Duitscher, die onlangs uit Panama is teruggekeerd. Aan de zijde van den Atlantischen Oceaan is het werk der doorgraving reeds zoover gevorderd, dat kleine stooinbooten 17 kilometer ver in het kanaal kunnen varen. Ten einde aan grootere vaartuigen den doortocht te ver zekeren, is het noodig, dat groote hoeveel heden zand en rotsgrond worden opge ruimd- De doorgraving is gevorderd tot Colibra. Dat is het hoogste punt, waar het bijna onmogelijk is de uitgegraven aarde te verwijderen. De keizer van Japan heeft aan ma joor Tukuschima, die een afstandsrit van Berlijn naar Tokio onderneemt, een som von 2000 dollars ten geschenke gezonden. Er heeft zich te Tokio een commissie gevormd, die bijdragen wil verzamelen, ten einde den koenen ruiter bij zyn aan komst in Tokio feestelijk te ontvangen. Door die commissie zal ook Aan den ma joor een gouden herinneringsmedaille over gebracht worden. Een balletdanseres van den keizer lijken schouwburg te St. Petersburg is ge decoreerd met de reddingsmedaille aan het lint van St. Wladimir, omdat zy een boerin, die gevaar liep te verdrinken, het leven heeft gered. Te Weenen heerscht groote onge rustheid wegens het gedurig verdwynen van kinderen. Het is al eenige malen voorge komen, dat meisjes tusschen de acht en twaalf jaar, die naar schooi waren gezon den, niet in de ouderlijke woning terug keerden. Het aantal werkstakenden in de Saar- kolenmynen bedraagt thans 24.000. Nog slechts 6000 man arbeiden daar. De grieven der mannen zijn dat, wegens slechte zaken, hunne loonen werden ver minderd, dat een nieuwe werkregeling werd ingevoerd en dat in enkele gevallen te streng door beambten tegenover som migen hunner is opgetreden. WINT ERWEE. Met ijzigen adem blaast hij in 'trond, En stolt tot eon steenklomp het meer. Zijn vluchtige boden bedekken den grond Het vogeltje dat er geen voedsel meer vond, Och, 't lijdt door den winter zoo zeer. Nog droever is 't lijden in dorpen en steün Van menschen. Geen werk en geen brood Geen deksel of brand, om de kleumende leên Te wannen. Hij hen klinkt zoo droef het geween Om hulp in den dringenden nood. Och hoort dan hun klacht en deel ryklijk hun meê. Er lijden thans duizenden weer. "Wacht niet tot zjj komen met smeekende bcê Zoekt liever hen op en voorkomt zoo hun wee Want 't vragen smart hun soms nog meer. Wat dan ook de winter verstijve om zich heen. Het meelijden nooit in 't gemoed. Gy, die zooveel zegen vindt op uwe schreên, Tracht weldoend en zeeg'nenddoor 'tleven tetreên Doet menschen cn dieren staag goed. Burgerlijke Stand, gem. Helder. Van af 2 tot en met 4 Jan. ONDERTROUWD: Geene. GETROUWDA. J. J. van Dam en R. Bakker. BEVALLEN: A. H. C. van Aken—HUlen d. T. v. d. WijkHofland d. G, Visser Brizee d. M. E. EkampSmit d. M. Gude Krijnen z. C. J. M. JanssenLnmkeman d. OVERLEDENP. Grotendorst, 73 j. C. Mandenmaker, 51 j. 1 Levenloos aange geven. Tijdstippen van verzending der Brievenmalen naar Nederlandsch Oost- en West-Indië en naar de buitenlandsche havenplaatsen, waarheen, voor zoover ons bekend is, oorlogsschepen der Koninklijke Nederlandsche Marine van hier vertrokken zijn. Naar Oost-Indië: Verzendingsweg. Datum der ter Tijdst.d-laat. post-bezorg. busl.nbPostk 13 en 27 Ji 6 en 20 10 en 24 17 en 81 6 en 20 13 en 27 16 p. zeepost via Amsterdam. - p. zeepost via Rotterdam p. Hollnndsehe mail via Genua p. Holl. mail via Maraeille p. Frausche mail via Maraeille p. Engelache mail via Hrindisi p. Duitsche mail via Brindisi Naar Guyana (Suriname): p. zeepost via Amsterdam111 en 25 Jan. I p. mail over Engeland16 en 30 H p. mail via St. Nazaire. 7 Naar Curayao, Bonaire en Aruba, St. Eustatius en Saba p. zeepost via Amiterdam. .1 11 on 25 Jan.l p. mail via Queenstown .10 en 13 Naar Hr. Ms. ,/Johan Willem Friso"teTeneriffe: via Londen, 12 Jan., 3.30 's nam. (Aankomst der mail te Tenoriffe 22 Januari.) 7.15 'sav. 7.15's av. 12,80 'snam. 12.30 'b nam. 7.15 's av. 8.45 'amor. 8.45 'smor 7.15 'sav. 7.15 's av. 7.15 'sav. St. Martin, 7.15 's av. 12.30'snam. Marine en Leger. Zaterdag e. k. vertrekt met het stoomschip „Soerabaja" van de Rotterdamsche Lloyd een transport onderofficieren en mindere schepelingen onder bevel van den luitenant ter zee 1ste kl. W. A. C&mbier naar Oost-Indië. Het contingent suppletietroepen voor ludië ia voor 1893 vastgesteld als volgt: Voor Oost-Indië 1700 man, t. w. Infanterie 20 onderoff., 40 korporaals en 1282 soldaten Genie1 sergeant, 5 korporaals en 27 soldaten. Artillerie3 onderoff. vuurwerkers, 6 sergeanten van de bereden en 6 sergeanten van de vesting artillerie en 99 kanonniers. Cavalerie: 68 cava leristen, benevens 43 militaire schrijvers. Voor West-Indië: 100 man, nl.60 voorÖu- riname en 40 voor Curaoao.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1893 | | pagina 1