't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER NIEUWEDIEP EN TEXEL. No."2078. Zaterdag 14 Januari 1893. 21ste Jaargang. VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. KALENDER DEB WEEK. Oemeenteraad van Helder. NIEUWSTIJDINGEN. Bureau: Zuidstraat. Telefoonn". 42. Abonnement p. 3 maanden binn. de gem. 50 Cent, met Zondagsblad 80 Cent. p. 3 maanden franco p. post 75 met Zondagsblad f 1,12*. Afzonderlijke nummers2 Cent. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUID8TRAAT. Ad.v©rt©ntLön Elke regel meer5 Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Ad verten tiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en V HIJ DAGSMORGEN S vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Opkomst der Zon 8 u. 6 m. Onderg. 4 a. 14 m. JANUARI (Louwmaand, 31 dagen.) Zondag 15 Maandag 16 Dinsdag 17 Woensdag 18 Nieuwe Maan. Donderdag 19 Vrijdag 20 Zaterdag 21 Zitting van Dinsdag 10 Januari 1893. Voorzitter de Heer C. A. Beukenkamp. Tegenwoordig aanvankelijk 14 leden. Do heeren Oudenhoven, Franken en Hordijk ko men achtereenvolgens n& de opening der zit ting. Afwezig zijn de heeren Govers en over de Linden. De tribune is matig bezet. By de opening der vergadering de eerste in den nieuwen jaarkring houdt de Voor zitter eene toespraak, waarin hij een terugblik werpt over 't verledene en o. a. met dank baarheid herinnert, dat deze gemeente ten vorige jare is verschoond gebleven van de vreeselijke ziekte, die elders in ons werelddeel zoovele slachtoffers maakte. Hij uit voor den bloei dezer gemeente de beste wenschen, en roept ter bevorderiug daarvan de eendrachtige samenwerking der Raadsleden in. De heer Korver beantwoordde het gesprokene door den Voorzitter en drukte den wensch uit, dat de Burgemeester, van 't geen door hem in 't be lang der gemeente wordt verricht, de streelend- ste zelfvoldoening moge smaken. Deze toe spraken, die door de leden staande werden aan gehoord, werden met blijken van instemming begroet. Voorlezing geschiedt daarop van de notulen der laatstgehouden gewone zitting op 22 No vember 11. en der buitengewone zitting op 2 December 11. gehouden. Deze lectuur hield ruim een half uur aan. Beide notulen worden goedgekeurd, evenals de daarop aangebodene suppletoire kohieren voor den hoofdelijken om slag, de belasting op de honden, beiden voor den dienst van 1892, respectievelijk ten be drage van f 491.24 en f 118.75. Er wordt overgegaan tot de benoeming van drie leden van t Bestuur van 't Algemeen Weeshuis, noodig tengevolge van periodieke aftreding en van 't vertrek uit de gemeente van mevrouw de Wed. C. A. Amonsde Jong en den heer S. P. Marinkelle. Van wege het Bestuur van 't Weeshuis waren voor de vervulling dier vacaturen de vol gende dubbeltallen ingezondenmevr. de Wed. M. Thomaszvan Hoolwerff, 2. mevr. Map'kusvan Meeteren1 mevr. Bittervan Damme (aftredend lid), mevr. de Jongh Giltjes1. de heer H. H. J. Nas, 2. de heer F. Snel. Herkozen wordt mevr. Bitter met 13 stemmengekozen worden mevrouw Thonasz en de hr. Nas, respectievelijk met 12 en 10 stemmen. Op den heer Snel waren 3 stemmen uitgebracht, op mevrouw Manikus 2 stemmen en op den heer Korver 1 stem. Aan de orde wordt gesteld de benoeming van leden van 't Burgerlijk Armbestuur wegens de periodieke aftreding van de heeren J. Bree- baart, D. Hoogenbosch en W. Cruijff. Eerst genoemde had verzocht, wegens hoogen leef tijd, niet weder in aanmerking te komen. De dubbeltallen, die door 't Armbestuur ter ver vulling der bestaande vacaturen waren inge zonden, bevatten deze namen 1 de heer H. A. Maas, 2. de heer R. Maalsteed 1. de heer D. Hoogenboseh, 2. de heer G. de Barbanson 1. de heer W. Cruijff, 2. de heer P. Veen. Gekozen werd de hr. Maas met 14 stem men, herkozen de heeren Hoogenbosch en Cruijff, respectievelijk met 13 en 11 stemmen. De heer Maalsteed verkreeg 2 stemmen, de heer Veen 1 stem. Er wordt overgegaan tot de samenstelling der Commissie van bystand in zake de Ge meentewerken, voor het jaar 1893. De heeren Govers, Hoogenbosch, Klik en Verfaille wor den als zoodanig herkozen, eerstgenoemde met 15, de overigen met 14 stemmen. De heer Spruit verkreeg 4 stemmen, de heeren Ouden hoven, Van Neck en Oortgysen verkregen ieder 1 stem. De benoemden, voor zoover zij ter vergadering tegenwoordig zyn, nemen de benoeming aan. Aan de orde komt nu de samenstelling der commissie van bijstand in zake den Gemeente reinigingsdienst, 1893. Herkozen worden de leden Hoogenbosch. Van Neck en Klik, res pectievelijk met 13, 12 en 11 stemmen. De heeren Verfaille en Spruit verkregenieder 3, de heeren Oudenhoven en Korver ieder 2 stemmen en de heeren Zurmuhlen en Oort gysen ieder 1 stem. De benoemden laten zich deze keuze welgevallen. Voorhzing geschiedt van eene missieve van Directeuren eener Verzekering-Maatschappij te Arni-em, waarin met het oog op de vele branden, die ten vorige jare in den polder jr Koegras' hebben plaats gehad, de wensche- lykheid wordt betoogd, dat er in deze gemeente evenals in vroeger tyd, hooistekers worden aangesteld. Door de aanwezigheid van zulke beambten zouden, zoo meenen adressanten, brauden, door broeiing van hooi ontstaan, worden voorkomen. Eene discussie volgt, waarin de Voorzitter mededeelt, dat hij de aanstelling van hooistekers niet noodig acht dat zulke beambten ook niet worden gevonden in de Zij po, eene gemeente met een groot aan tal boeren-hofstederien eindelijk, dat adres santen zich vrij erg hebben vergist, toen zy aan Z. Exc. den Commissaris der Koningin verzekerden, dat te dezer zake een ernstig geschil was ontstaan tusschen den Burgemeester en den Commissaris van Politie. Het zenden eener missieve door den Politie-Commissaris aan den Commissaris der Koningin, 't bericht bevattende dat van bedoeld geschil hoege naamd geen sprake is geweest, had het onge paste dier bewering helder in 't licht gesteld. Ten slotte werd deze missieve voor kennis geving aangenomen. Aan de Wed. Van Viersen wordt, op haar daartoe gedaan verzoek, een gratificatie ver leend, ten bedrage van f 50.en aan mej. de Wed. LondonStoel, mede op haar gedaan verzoek een eervol ontslag als plaatselijke vroedvrouw met eene jaarlijksche gratificatie van f 100. Het toestaan dezer gratificatie geschiedt met 14 tegen 3 stemmen. Tegen stemden de heeren Van Neck, Korver en Zur muhlen. De verordening tot regeling van het Open baar Lager Onderwys in deze gemeente, door B. en W. ter tafel gebracht en vooraf in druk den leden toegezonden, wordt, zonder discussie, met algemeene stemmen goedgekeurd en vast gesteld. Door den heer Korver wordt schriftelijk in gediend een voorstel tot wijziging van art. 5 der daareven vastgestelde Verordening, ten doel hebbende de heffing van schoolgelden op een andere wyze te regelen. Volgens dit voor stel, zou het schoolgeld voor leerlingen der gemeente-scholen nos. 1 7a bedragen voor 1 leerling uit één gezin 50 cents per maand, welk bedrag bij twee of meer leerlingen uit hetzelfde gezin, tot 40 en 30 cents per maand zou worden gebracht. Minvermogenden zouden de helft van dat schoolgeld moeten betalen en voor onvermogenden zou het onderwijs koste loos zijn. Het schoolgeld voor leerlingen aan de school no. 7b. (uitsluitend voor betalende leerlingen) wordt door dit voorstel gebracht op f 2.per maand, welk cijfer voor twee of meer leerlin gen uit één gezin wordt gebracht op f 1,75 en f' 1,50. Voor het onderwijs op de avondschool aan laatstgenoemde inrichting moet, volgens het bewuste voorstel, worden betaald 30 ets. per maand voor hen, die alléén de avondschool bezoeken, terwijl het schoolgeld der dagschool leerlingen bij deelneming aan de lessen op de avondschool met */4 wordt verhoogd. Voorle zing gesehiedt van een memorie van toelich ting, die de voorsteller aan zyn voorstel heeft toegevoegd. Op voorstel des Voorzitters wordt aan een Commissie, bestaande uit 5 leden, opgedragen, tegen de eerstvolgende zit ting omtrent dit voorstel den Raad te dienen van consideratie en advies. De bedoelde Com missie wordt samengesteld uit de heeren Fran ken, Zurmühlen, Oortgijsen, Verfaille en den Voorsteller. Voor kennisgeving worden aangenomen de navolgende mededeelingena. dat HH. Ged. Staten, behoudens eene enkele opmerking, hunne goedkeuring hebben gehecht aan de rekening en verantwoording der gemeente over het dienstjaar 1891 b. dat mede met eenige opmerkingen, door vorengenoemd College de begrooting van inkomsten en uitgaven voor den dienst van 1893 is goedgekeurd c. dat H. M. de Koningin-Regentes hare goedkeuring heeft geschonken aan de besluiten van den Raad dezer gemeente tot het heffen in 1893 van een hoofdelyken omslag en van een plaat selijke belasting op het gedistilleerdd. dat by de jongstgehouden verificatie van de boekenen de kas van den gemeenteontvanger een en ander in volkomen orde is bevonden, in kas zynde de som van f 7470.09 e. dat de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier haar leedwezen en hare ontevredenheid heeft uitgedrukt over de vaststelling van nieuwe be palingen omtrent den afslag van zeevisch, zon der dit College, hetwelk geacht mag wor den den handel en ny verheid te vertegen woordigen, te hoorea dat de heer J. C. Koch zyn beklag heeft ingediend over de op dracht aan een persoon tot den verkoop van ververschingen in het afslaggebouw, zonder dat gelegenheid is gegeven tot algemeene me dedinging. Omtrent deze laatste mededeeling wordt door den Voorzitter verzekerd, dat het geen waartegen adressant opkomt, slechts eene voorloopige, tydelyke opdracht betreft. Bij de gewone rondvraag, vestigt de heer Korver de aandacht van den Voorzitter op het feit, dat hier van tyd tot tyd verhuiswagens aangebracht worden en langs den weg ry"den, wier afmetingen, die, in de Algemeene Politie verordening genoemd, nogal aanmerkelijk over schrijden, terwyl die wagens bovendien veel te zwaar worden beladen. Eenige discussie volgt op deze opmerking, zonder eenig gevolg evenwel. Door den heer Franken wordt gevraagd naar het tot stand komen der Zeevaartkundige School alhier. Eenige inlichting wordt hem, eerst door den Voorzitter, daarna door den Wethouder, den heer Vos, gegeven, 't Blijkt daaruit, dat de Inspecteur van 't Middelbaar Ouderwijs alsnog bezwaar heeft tegen de voorgeste' samenstelling van het personeel dier School. De heer Vos drukt zijne meening uit, dat de zaak nu wel spoedig haar beslag zal krijgen. De zitting wordt hierop voor gesloten ver klaard. HELDER, 13 Jan. 1892. Wanneer zich geen buitengewone omstandigheden voordoen, zullen dit jaar geene andere verkiezingen plaats hebben voor regeering8-lichameu dan die, welke 't gevolg zijn der periodieke aftreding van een derde gedeelte der leden van den Ge meenteraad. Aan de beurt om aftetreden zijn dit jaar de heeren Beukenkamp, Hoo genbosch, Korver, van Twisk en Klik. Zoo als bekend is, wordt door de wet bepaald, dat de verkiezing voor leden van den Ge meenteraad op den derden Dinsdag der maand Juni moet plaats hebben. Als een bewijs welk een edel hart er er in de borst van ons scheepsvolk klopt, diene de volgende mededeeling Een onzer plaatsgenooten ontving dezer dagen uit Indië een brief, bevattende een marine wissel tot een aanzienlijk bedrag, 'twelk door machinepersoneel en mindere sche pelingen van een onzer oorlogbodems was bijeengebracht, ten behoeve van de weduwe van een oud scheepsmakker, wier minder gunstige omstandigheden hun ter oore was gekomen. De geleidende brief getuigde van zooveel warme deelneming en zooveel kieschheid, dat de natie trotsch mag zyn op het hu- maniteitsgevoel, dat haar scheepsvolk be zielt. Tevens bevatte de brief de mede deeling, dat nog aan een ander te dezer plaatse een wissel was gezonden, waarvan het bedrag de opbrengst vertegenwoordigde eener tooneelvoorstelling, gehouden, mede ten voordeele van genoemde weduwe, door de onderofficieren aan boord van dienzelf den bodem. De Hooge Raad verwierp Maandag jl. het cassatieberoep van den jachtopziener en onbezoldigd rijksveldwachter Wallaart te Koegras, tegen zijne veroordeeling door het gerechtshof te Amsterdam, met beves tiging van een vonnis der rechtbank te Alkmaar tot 6 maanden gevangenisstraf, wegens mishandeling, die den dood ten gevolge heeft gehad, gepleegd door iemand die daardoor zyn bijzonderen ambtsplicht schendt. Hr. Ms. schroefstoomschip »Borneo," in aanbouw te Glasgow en bestemd voor de militaire marine in Oost-Indië, zal in het eind dezer maand gereedkomen en naar Amsterdam worden overgebracht. Baas boven Baas: Uit Enkhuizen wordt gemeldOnze 93-jarige stadgenoot J. de Graaf had Maandag nog eens de schaatsen aangebon den. Met zijne flinke, rechte gestalte maakte de krasse, oude man nog lang geen slecht figuur op de baan. Te Hees bij Nijmegen overleed de wed. Otten, oud 102 jaren. Al deden zich ook in den laatsten tyd de gebreken des ouderdoms duchtig voelen, ze heeft zich lang kranig gehouden. Eenige liefdadige ingezetenen van Hees en Neerbosch hebben zorg gedragen, dat zij hare laatste levens jaren onbezorgd kon doorbrengen. In de Westerstraat te 's Gravenhage heeft zich blijkens het boven de deur aangebrachte biljet een geval van cho lera Asiatica voorgedaan. De lijder wordt, in zijn huis verpleegd, terwyl een politiepost voor de woning is geplaatst. Op de Zuiderzee Een Monnikendammer schrijft aan het Handelsblad Men zou haast geneigd zyn een verzoek te richten tot de Amsterdammers, om niet allen naar Marken te gaan. Weer kunnen wij melding maken van tienduizenden. Alsof het leven er van afhing, hijgde zwoegde de menigte Zondag over Monni kendam naar Marken. Men kreeg den indruk alsof slechts een gedachte de menschen bezieldeMarken bezoeken liefst over het ijs.-Er: heerschte intusschen een uitstekende stemmiug onder al de bezoekers. Geen wanklank werd ver nomen iedereen beijverde zich zyn mede- mensch genoegen te doen of te helpen, en de Monnikendammers, dat moet ter hunner eere gezegd wordenzij hebben den slag er van, van die drukte te profiteéren. Wel was weer als in '90, de voorraad levens middelen tegen den namiddag verdwenen, maar wie rekent nu op tienduizenden Men leest onder de Indische berichten het volgende uit Atjeh. Omtrent den inkoop van patronen door den Iman van Lamtengah op den 22en dezer, werd ons van zeer bevoegde zyde het ondervolgende medegedeeld Op Zondag t. v. heeft de Iman den kanon nier 2e kl. J. W. Fring8 aangesproken en hem o. a. gevraagd of hij Hollander is. Frings gat hem ten antwoord dat hij Duitscher is. Toen hem door den Iman de vraag werd gedaan of hij belast was met het oorlogsma gazijn te Lamith en of er patronen over zijn en deze vraag bevestigend werd beantwoord, deed de Iman hem het voorstel om over deze aan gelegenheid te onderhandelen en permissie te vragen om naar Oleh-leh te gaan op den vol genden dag, alwaar de Iman hem zou opwach ten. Van dit gevoerd gesprek werd door Frings verslag gedaan aan den militairen commandant van Lamith. Dewyl de Iman van Lamtengah reeds lang onder verdenking staat van met den vyand te heulen en dezen ook patronen leverde, werd aan Frings permissie gegeven naar Oleh-leh te gaan, alwaar bij dan ook de noodige con ditiën maakte voor hoeveel hy de gevraagde 1200 patronen zou leveren en waar ze "ouden worden neergelegd. De Iman gaf hem toen f 8,50 en zoude hem nog een rijksdaalder geven, wanneer voorloo- pig 100 patronen op de bepaalde plaats zouden zyn afgeleverd. De aflevering zou op den namiddag van den 228te plaats vinden, als de commandant sliep. Ook hiervan gaf Frings kennis aan zynen commandant, die voor de behoorlijke ontvangst van don verrader de noodige be velen gaf. By het afgeven van de patronen aan den Iman of diens volgeling zou Frings zyn hoed moeten afnemen als sein voor den hoornblazer die »Wachtparade" zou blazen, waarmede de in hinderlaag liggende commandant met zes man gewaarschuwd zou zyn. Alles werd behoorlijk afgesproken. Op het aangegeven oogenblik verscheen de Iman met een volgeling voor de benting. De volgeling volgde Frings naar de plek, waar de 100 patronen waren neergelegd. Zoodra de man de patronen opnam, deed Frings het af gesproken teeken,herhaald door den schildwacht en beantwoord door den hoornblazer. De hin derlaag schoot toe om den Atjeher te vatten. De verraden man, trok zijn klewang, die door Frings hem uit de Land werdgerukt, waarop te gelijker tyd drie schoten vielen, die den vol geling door het lyf gingen en doodden. Gewapend met een revolver, stond de com mandant voor den achtergebleven Iman en gelastte den verader zyn revolver en rentjong neer te leggen, daar hy anders peergeschoten zou worden. Daar de commandantsrevolver op zyn hoofd was gericht, gaf hy zijne wapens over en werd hij achter slot en grendel gezet en later naar Gedah vervoerd. Dat de volgelingen van dien Iman onzen trouwen en eerlyken Frings wraak gezworen hebben, is licht te begrijpen. Frings is nog dienzelfden dag naar Kota-Radja opgezonden ter nadere indeeling. Luik, 10 Jan. Een ernstige dyna- mietaanslag heeft gisterenavond te Leraing plaats gehad tegen het gebouw van de katholieke club. De patroon, welke tegen den muur van het gebouw was geplaatst, ontplofte en beschadigde den muur, ter wyl de ruiten braken. Op verren afstand werd de slag gehoord. De daders zyn on bekend. De justitie heeft een onderzoek ingesteld. Dundee, 10 Jan. Volgens ingewonnen rapport liggen in de verschillende Engel- sche havens wegens de geheel onvoldoende vrachten 479 stoom- en zeilschepen, me tende 856.000 ton, geheel stil. Buitendien zyn 99 Eng. stoomschepen in verschillende havens van het Contingent opgelegen, te zamen metende ongeveer 100 000 ton. Het opleggen dezer schepen heeft 8000 zee lieden en machinisten buiten betrekking gebracht, zoodat ongeveer 50.000 pd. st. per maand minder aan gages wordt uit betaald. Ingezonden Mededeelingen. PEKING TEA COMPANY. Zondag had in de groote zaal van het ge bouw dEensgezindheid* te Amsterdam de reeds geruimen tijd te voren aangekondigde trekking van een Amsterdamsch Premielot plaats. Reeds 2 uren voor het bepaalde tydstip was bet voor het gebouw zwart van menschen en ten 1 ure stroomde het publiek de zaal binnen, zoodat 2 ure ruim 1000 menschen in spanning verkeerden wie de gelukkige zou worden. Een der heeren dezer firma verklaarde in korte en bondige woorden, dat het doel der maatschappij isGoede waar voor weinig geld te leveren en ten slotte de verbruikers van hare theesoorten nog in haar winst te doen deelen, waarvan zij reeds thans blyken gaf door tot de trekking over te ga&u, hetgeen met overeenstemming van het aanwezige pu bliek door een meisje uit hun midden geschiedde en waardoor de heer P. van der Hout, Alb. Cuypstraat 48, werd aangewezen als bezitter van het lot. Daarna ging men over tot de tombola voor kinderen, waarmede 100 meisjes en knapen ruimschoots bedacht werden. Het was alleraardigst al die blijde gezich ten van hen te zien, die hun cadeaux in ont vangst namen. Ten slotte kon ieder met nieuwe hoop heen gaan door de kennisgeving dat voornoemde Maatschappy voortaan 's wekelijks een munt biljet ad f 10 voor een harer verbruikers zal uittrekken. De bijeenkomst kenmerkte zieh door een onverstoorde orde. Geene. Burgerlijke Stand, gem. Helder. Van ai 9 tot en met 11 Jan. ONDERTROUWD GETROUWD: 1 BEVALLEN: D. VismanVisser, z. J. M. HemelrijkMan, d. L. TabelingLiet, z. E. Peereboom-Blanken, d. E. KramerBakker, d. F. KlaassenDyt, d. A. KramerJongkees, d. M. S. van WijngaardenMeyer, d. H. W. de VroegeTilgenkamp, d. C.Wallastv. d. Hoeven, z. T. RooslootDekker, d. G. Leli- veldFijnhaar, d. OVERLEDEN: W. A. Witmer, 39 jaren. V. Smit, echtgenoote van R. Zwaan, 37 jaren. J. J. Remer, 75 jaren* Kaarten voor Verloving, Onder trouw en Geboorte, in de nieuwste modellen, worden 't GOEDKOOPST en spoedigst afgeleverd door de Drukkerij van dit Blad. Tijdstippen van verzending der Brievenmalen naar Nederlandsch Oost- en West-Indië en naar de buitenlandsche havenplaatsen, waarheen, voor zoover ons bekend is, oorlogsschepen der Koninklijke Nederlandsche Marine van bier vertrokken zyn. Naar Oost-Indië: Verzending» weg. Datum der ter Tijdtt. d.lsat. po9t-bezorg. busl.ah Postk 13 en 27 Jan. 20 24 17 cn 81 27 16 7.16 av. 7.15 'stv. 12.30 's nam. 12.30 'a nam. 7.15's av. 8.15 mor. 8.45 's mor. p. zeepost via Amsterdam, p. zeepost via Rotterdam p. Hollandscho mail via Genna p. Holl. mail via Maraeille p. Fransehe mail via Maraeille p. Engelsche mail via Brindisi p. Dnitache mail via Brindisi Naar Guyana (Suriname): p. zeepost via Arasterdam.1 25 Jan. I 7.15 'sav. p. mail over Engeland16 en 30 7.15'sav. p. mail via St. Nazaire. 7 Febr.| 7.15 'aav. Naar CuraQao, Bonaire en Aruba, St. Martin» St. Eustatius en Saba p. zeepost via Amsterdam. .1 25 Jan. I 7.15'sav. p. mail via Queenstown I 17 en 20 I 12.80 'snam. Marine en Leger. Een nieuwe instructie is vastgesteld voor de werving voor het korps mariniers. Als reoraten worden aangenomenongehuwde personen van 18 tot 34 jaren oud, en tot 40 jaren zoo zij te voren gediend hebben, alsmede een zeker aantal jongelingen van 16 tot 18 jaren oud; en voor tamboer of pijper, zij die hnn 14de levensjaar hebben volbracht, mits bun physiek, in verhouding tot hunnen leeftijd, goed ontwikkeld zij. In bui tengewone gevallen kannen ook gehawde personen onder goedkeuring van den minister van Marine worden aangenomen. Tot het voorloopig aannemen van jongelingen beneden 18 jaren, moet voorat' de toestemming van den commandant van het korps gevraagd worden. De off. van gez. 2de kl. dr. J. Kuiper, van bet 7de reg. inf. te Amsterdam, directeur van bet Bniten-Gasthnis, beeft eervol ontslag uit den dienst gevraagd.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1893 | | pagina 1