't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL No. 2079. Woensdag 18 Januari 1893. 21ste Jaargang. VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BESEHOUT Co., te Helder. NIEUWSTIJDINGEN. i m i i hé i i 4 is «jl 11 A k 8 m t Bureau: Zuidstraat. Telefoonn". 42. Bureau: Spoorstraat. Telefoonn0.36; Abonnement p. 3 maanden binn. de gem. 50 Cent, met Zondagsblad 80 Cent. p. 3 maanden franco p. post 75 met Zondagsblad f 1,12®. Afzonderlijke nummers2 Cent. Bupeaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentl&ZL van 1 tot 5 regels25 C«nt. Elke regel meer5 Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. HELDER, 17 Jan. 1893. Eeii niet aliedaagscli drietal. Dank zij de vriendelijke invitatie van den heer H. J. Gilhuis werd door de leden der Regelings-Commissie voor de op jl. Donderdag gehouden liefdadigheids-hardrijderij, de avond van dien dag hoogst genoegelijk in de bovenzaal van het »Grand Café Central" doorgebracht. Onder het presidium van den heer Oudenho ven, brachten de Commissie-leden daar een paar prettige uren door. Toen de officieele heildronken, gewijd aan de leden in "t alge meen, aan de leden van 't bestuur cn den President in 't bijzonder, alsmede aan den heer Gilhuis, onder algemeene instemming gepas seerd waren, bleek het bij 't instellen van volgende toasten, dat er zich onder de aan wezigen een drietal mannen bevond, die door hunne daden, sprekende zoowel van moed en beleid als van opofferende menschenliefde, zich een eernaam hebben verworven onder de in gezetenen dezer gemeente. Steller dezes, die 't genoegen had de bedoelde samenkomst by te wonen, meent een goed werk te doen met het vermelden van het een en ander, dat tot dit drietal mannen in die vergadering werd gesproken. 't Eerst werd een woord van waardeering gewijd aan den aanwezigen Theodorus Rijkers, den schipper der Heldersche reddingboot hulde werd gebracht aan zijne grootsche daden, aan zijne heldhaftige, pogingen, in 't werk ge steld, om schipbreukelingen, die in dreigend gevaar verkeeresr^ in 't barnen der gevaren, uit de klauwen van den dood te bevrijden. Een herhaald ,lang zal hij levwi besloot de toespraak van den vice-president, die het zich tot een eer rekende, met zulk een man zitting te hebben in eene Commissie. De in stemming met dit huldebetoon was natuurlijk algemeen. Maar evenzeer werd ingestemd met de hulde, gebracht aan den mede aanwe zigen M. J. Schouten, die in het vorige jaar, geholpen door een adelborst der marine, de redding met gunstig gevolg ondernam van een paar knapen, die in de haven «Het Nieuwe- diep" waren gestort en in groot gevaar ver keerden het leven te verliezen, 't Werd daarbij herinnerd, dat dit niet de eerste maal was, dat de heer Schouten zijn leven waagde, om dat van natuurgenooten te redden. Ook aan dezen kloeken, menschlievenden man werd, op voorstel van den president, een lang leven toegewenscht. De beurt kwam nu aan A. G. J. de Vries, heel de gemeente door als de President eoner plaatselijke Vereenigiug be kend. Minder algemeen bekend zijn echter de daden van de Vries, verricht by eene vreeselyke ramp, nu ruim 20 jaren geleden. Toen was hij schepeling aan boord van de Willem III," de eerste mailboot, die in 1871 met bestemming naar O.-Indië van hier ver trok, maar die, kort na het vertrek reeds, nabij de Engelsche kust verbrandde. Bij dien brand bewees onze De Vries allergewichtigste diensten door het redden van vrouwen en kinderen, en later door het bevorderen der belangen der hulpbehoevende schipbreukelingen. Bet verhaal van de kloeke, menschlievende daden, van de algemeen bewonderde krachts inspanning van De Vries, in die hachelijke oogenblikken volvoerd, welk verhaal den aan wezigen door voorlezing van een artikel uit een der I laatselijke couranten van dien tijd werd me .eedeeld, werd met de grootste aan dacht aangehoord. Het verhoogde voorze ker de belangstelling in dit reddingsverhaal toen daarin werd medegedeeld, dat onze plaats genoot de kapt. ter zee Lucardie, toenmaals luitenant ter zee, passagier aan boord van de «Willem IH," de heldenfeiten, door de Vries bedreven, had opgemerkt en door het betuigen van hulde en waardeering het grootsche van de volvoerde feiten ten volle had erkend. De herinnering aan 't geen de ries in '71 heeft verricht, lokte 't is heel natuurlijk een daverend applaus uit en ook een driemaal her haald «lang zal hy leven, in gloriaklonk, onder piano-begeleiding, door de zaal. By het bespreken van het heldenfeit uit vroeger dagen, wekte het blykbaar verwon dering bij velen der aanzittenden, dat hetgeen door de Vries bij de beschreven gebeurtenis is verricht, door geen enkel blijk van waar deering is gevolgd. Terecht o. i. werd opge merkt, dat voor veel minder belangrijke be drijven vaak bekroningen van verschillenden aard worden uitgereikt. En erkende men, dat in de onderscheidingen, aan Rijkers en aan Schouten verleend, de bekroning van waarlijk groote verdiensten heeft plaats gehad men wenschte algemeen, dat, ook nog na zoovele jaren, aan het kloek en menschlievend gedrag van A. G. J. de Vries door openbare bekro ning, de rechtmatige hulde worde gebracht. 't Gesprokene van dien avond ook buiten de vergaderzaal vermeldende, meent steller dezes zich niet aan onbescheidenheid schuldig te maken, 't Komt hem voor, dat de aanwezig heid in eene Commmissie-vergadering van zulk een drietal plaatsgenooten wel in een blad, dat vry algemeen in deze gemeente gelezen Wordt, mag worden vermeld. De uitgestelde voordracht van den heer Willem van Zuylen zal nu Woens dag 18 Januari 1893, 's avonds 8 uur in Tivoli plaats hebben. Hedenmiddag ten 2 uur vergaderde de gemeenteraad tot behandeling van Wij- ziging politieverordening viscbafslag. Voor rekening van den beer P. Scha- gen, alhier, werd de vorige week aanbe steed bet maken van een kinderspeeltuin met woning voor den conciërge aan den Paralelweg. Minste inschrijver de heer C. Gomes voor f 2835. Zaterdagavond hield de Gymnastiek- en Exercitievereeniging »Pro Patria," een feestelijke vergadering in Musis Sacrum. Op 't programma kwam een zestal num mers voor, waarbij de executanten blijk gaven van kracht en vlugheid. Enkelen dier nummers willen we een kort woord wij den. No. 1. Stokoefeningen afgewisseld met kwadraatgang werd onder leiding van den sident den beer Schlamilch door de ad- spiranten vlug en smaakvol uitgevoerd, zoodat we voor instructeur cn leerlingen gaarne een woord van lof overhebben. De staaf oefeningen onder leiding van den directeur Hooydonek, liepen ook goed van stapel, 't Springen op en over 't paard was een levendig en opwekkend nummer, waar bij de leden toonden dat ze zich behoor lijk hadden geoefend, en de worstelstan- den, hier nog iets nieuws, werden algemeen gaarne gezien. Met genoegen merkten we op dat »Pro Patria" iets nieuws te aanschouwen geeft en niet altijd uitsluitend met rek en rin gen werkt, hoe nuttig die toestellen ook mogen zijn. Een aardig blijspel werd tot slot gege ven en daarna volgde 't bal. In een strengen winter als deze, nijpt de armoede vaak hard en wordt er veel van de nog jeugdige Yereeniging Lief dadigheid naar Vermogen" gevergd, waar door een extra aanvulling van de kas hoog noodig wordt. We vinden 't daarom een gelukkig denkbeeld van de Scherm- en Gymnastiek-Vereeniging Oefening kweekt Kunst", nu weder evenals vóór twee jaren, een gecostumeerd IJsfeest te organiseeren. Weer en ijs dienende, kunnen we zulk een levendig en vroolijk schouwspel mor gen (Woensdag), genieten op dezelfde baan, waar de vorige week hardrijderij werd ge houden. O. k. K. rekent op veler steun, teneinde aan L. n. V. een flinke bijdrage te kun nen afstaan. (Zie verder daaromtrent de annonce, voorkomende in dit blad.) De vierde Volksbijeenkomst in dit seizoen zal, naar wij vernemen, plaats hebben op Vrijdag den 27 dezer. In het bericht, in ons vorig nummer opgenomen, omtrent de in den loop van dit jaar te houden verkiezing van leden voor den Gemeenteraad, zijn een paar abuizen geslopen, die we thans herstellen. Vooreerst is bij het noemen van de na men der Raadsleden, die dit jaar aan de beurt zijn om af te treden, vergeten te noemen den heer Spruit. En verder is in dat bericht gezegd, dat de verkiezing, die wegens periodieke aftreding moet plaats hebben, volgens de wet op den derden Dinsdag in de maand Juni moet ge houden worden. Dit is onjuist. In de wet wordt genoemd de derde Dinsdag van Juli als de verkiezingsdag. Het jaarlijkseh assaut der adelborsten van het Kon. Instituut voor de Marine zal naar wij vernemen, dit jaar plaats heb ben op Zaterdag 11 Februari a.s. S. Glazer, geboren te Helder 1 April 1874, wordt verzocht zich te vervoegen of zijne tegenwoordige verblijfplaats op te geven aan het bureau der afdeeling Na tionale Militie en Schutterij," Oudezijds Achterburgwal bij de Prinsenhofsteeg, No. 168, te Amsterdam, dagelijks geopend, be halve op Zon- en feestdagen, van des voorm. 10 tot des nam. 3 uur. In de nalatenschap van Barones van der Goltz, onlangs te 's Gravenhage over leden, bevindt zich, naar de »Haagsche Ct.« verneemt, de gouden beker, die na den tocht naar Chatham aan Michiel Adr, De Ruyter werd vereerd. Welke bestemming de eigenares aan dat kostbare stuk gegeven heeft is nog on bekend. Eenige dagen geleden werd melding gemaakt van het vinden van zilveren voor werpen onder een boom, die op een bui tenplaats te Heemstede werd gerooid; thans is aan het licht gekomen, dat zij behoo- ren aan den heer B. te Amsterdam, wiens villa in 1886 werd bestolen. De vermoe delijke dader, die kort na zijn arrestatie in de gevangenis overleed, maakte deel uit van een bende, die in dat jaar de om streken van Leiden, Haarlem en Amster dam onveilig maakte, maar hij weigerde eenige inlichtingen te geven. Het toeval heeft thans een deel van het gestolene aan den dag gebracht. Woensdagnacht te ongeveer 2 uur is in de Noorder Legmeer de boerderij, be woond door L. van Leeuwen, een prooi der vlammen geworden. De brand nam in korten tijd zoo hevig toe, dat het niet mogelfik was de beesten te redden. 7 paar den en 11 koeien zijn in de vlammen om gekomen. Niets was verzekerd. De Staatscourant* (No. 11) bevat de Koninklijk goedgekeurde acte van op richting der naamlooze vennootschap »Ne- derlandsche Visscherij Verzekering-maat schappij,*: te Katwijk, met een kapitaal van f 250.000, in 250 aandeelen van f 1000, waarvan 126 zijn genomen. De overige moeten binnen vijf jaren na de oprichting geplaatst zijn. Tot directeuren zijn benoemd de heeren T. A. O. De Ridder, burgemeester van Katwijk J. Varkevisser Czn., secretaris van id.tot commissarissen de heeren J. W. R. Arnold, te Haarlemjhr. F. L. Falck, te 's GravenhageC. J. B. Mijus- sen, te AmsterdamG. Dirkzwager, te Maassluismr. N. M. Lebret, te Zeven bergen. Bij Koninklijk besluit van 13 dezer is tot hoofdcommissaris van politie te Rot terdam benoemd de heer W. Voormolen, gepensionneerd luitenant ter zee, thans burgemeester van Doesburg. Donderdag 26 Januari a. s. wordt voor het Gerechtshof te 's Gravenhage be handeld de zaak van D. W. Ockeloen, door de Rotterdamsche rechtbank veroordeeld tot 10 jaren gevangenisstraf, wegens moord op een politieagent te Rotterdam. Voor het gerechtshof te 's Graven hage stond terecht de 51 jarige arbeider W. in 't Veld, wonende te 's Gravendeel, door de rechtbank te Dordrecht veroordeeld tot 18 maanden gevangenisstraf, omdat hij 12 Sept. 11. zijn schoonvader opzettelijk met een mes een steek had toegebracht, waardoor deze aan het hoofd verwond werd en op 17 Sept. d. a. v. tengevolge dezer mishandeling overleden is. Wij hebben bij de behandeling dezer zaak voor de Dordtsche rechtbank een uitvoerig verslag van het gebeurde gegeven, waarbij de treurige verhouding der echtelieden in 't Veld ter sprake kwam. Het O. M. bij het Haagsche gerechtshof vroeg thans hekl. veroordeeling tot 4 jaar gevangenisstraf. Zijn verdediger, mr. C. A. Vaillant, die het feit niet bewezen achtte de mishandeling niet de directe aanleiding van den dood des schoonvaders en de daad in elk geval wettelijke zelfverdediging noemde, vroeg vrijspraak en subsidiair ontslag van rechtsvervolging. Uitspraak over 14 dagen. Vrydag en Zaterdag werd te Amsterdam door den Nederlaudschen Schaatsenrydersbond een Internationale wedstrijd gehouden om 't kampioenschap der wereld. Zweden, Noorwegen, Duitschland en Enge land hadden hunne beste ryders afgezonden om aan dien wedstrijd deel tc nemen. De ryders moesten kampen op vier banen, nl. van 500, 1500, 5000 en 10000 M. De hoofdprijs was een zilveren beker, ter waarde van f 600, waaraaa 't kampioenschap verbon den is. Geen wonder, dat de 19 deelnemers hunne uiterste krachten inspanden. De heer Eden, uit Haarlem, won den eer sten dag op de baan van 5000 M. den eersten prijs, een gouden medaiile. De hh. Frcderick- sen, Ericson en Halvorsen behaalden respec tievelijk de verguld-zilveren, de zilveren en de bronzen medaille. Begrijpelijk is 'tdat de spanning Zaterdag groot was, daar de heer Eden ook nu zou mededingen. Na een hardnekkigen strijd bleek de heer Eden ook nu overwinnaar, daar de 500 M. door hem in 51% seconde werden afgelegd, terwijl de heer Halvorsen daartoe 52 sec noodig had. Dat er een daverend gejuich opging en de heer Eden van alle kanten gelukwenschen ontving, is licht te begrijpen. In de laatste jaren had 't denkbeeld meer en meer wortel geschoten dat de Nederlanders^ ofschooD 't schaatsenrijden bij uitstek in ons vaderland een nationaal vermaak is, 't tegen de vreem delingen in dezen tak van sport niet konden uithouden, waarbij als oorzaak werd aange voerd, dat we hier vaak 's winters geen gele genheid hadden tot rijden, en Noren en Zwe den zich elkon winter gerégeld konden oefe nen. Niettegenstaande dit werkelijk bestaand nadeel, heelt Eden den roem der Hollandache rijders hoog weten te houden en 't is daarom begrijpelijk, dat bij zijne schitterende over winning 't nationaliteitsgevoel begint te spre ken en onze landgenooten zich gestreeld ge voelen bij de gedachten, op zulk een kranigen ryder te kunnen wijzen. Men schrijft uit Haarlem j Heden (Zaterdagavond) te 10.40 kwam onze wereldkampioen, J. J. Eden, die den roem van ons land op het gebied van de ijssport zoo hoog heeft gehouden, aan het station alhier aan. Het bestuur van de ijsclub Haarlem en Omstreken had te recht begrepen, dat dit eene gepaste gelegenheid was, den kloeken rijder eene ovatie te brengen en bevond zich ten dien einde met een muziekkorps aan het per- rou. Toen Eden uit den coupé steeg, werd hij door een daverend gejuich van de men- schenmeuigte, die er zich verzameld had, ver welkomd. De hr. jhr. W. P. Teding van Berkhout, voorzitter van de ijsclub, wenschte hem in korte woorden geluk met de behaalde overwinningen en overhandigde hem namens de ysclub een f raaien lauwerkrans, dien Eden, (getooid met de sjerp van het kampioenschap) dankbaar aanvaardde. De muziek deed het volkslied hooren. Het publiek, gewaarschuwd door een bulle tin van «Haarlem's Dagblad", was ingrooten getale aanwezig, en juichte onzen kampvech ter luide foe. Daar men te recht gemeend had dat een rit in een landauer by de heerschende temperatuur den held van het feest minder aangenaam zou zijn, begaf zich de stoet, voor afgegaan door het muziekkorps, te voet laugs den Kruisweg, de Kruisstraat, en de Bartel- joriestraat naar het Café Briokmann op de Groote Markt, waar de feestelijkheid in een der bovenzalen werd voortgezet. Over Eden zelf wordt nog bet volgende Hij is geboren te Groningen, waar zijn vader thans nog gymnastiek-leeraar is. Op den leeftijd van nog geen jaar, verwisselde hij zijne geboorteplaats met Velzerend, waar hy zyne opvoeding genoot ten huize van zyn oom, die een bloembollen handel dryft. Daar te midden van het Duinland, vond hij als knaap volop gelegenheid zich lichamelijk te ontwikkelen, door de duinen op en af te ren nen. Hij had het in het schaatsenrijden reeds zóóver gebracht, dat hij b. v. op 6-jarigen leeftijd zijn oom, den heer Martin, gymnastiek- leeraar te Haarlem, niet alleen bijhield, doch hem in snelheid van rijden reeds de loef afstak. Toch zou hy zulk oen geducht schaatsen rijder niet geworden zyn, indien de bekende hardrijder, de heer K. Pander, hem in deze niet had opgeleid. Ouder geworden, begon Eden zich meer en meer toe te leggen op de sport. Zooals het een goed sportsman betaamt, is hij zeer matig in zijne levenswijze en ge bruikt slechts krachtig, versterkend voedsel, zich geheel van sterken drank onthoudend. Zijn eigenlijk vak is de bloembollenhandel. Dure kanarievogels. In Londen stond deze week een decora tieschilder terecht wegens het stelen van vier kanarievogels uit de verzameling van een liefhebber, die in zijn huis drie kamers vol zeldzame vogels heeft. De dief had ze voor f3 per stuk verkocht, maar de be stolene verklaarde voor den rechter, dat twee er van f 6000 waard waren. Algemeen gelach, waaraan ook de rech ter deelnam, De eigenaar verzekerde ech ter dat hij niet overdreef en dat de vogels vele prijzen hadden gewonnen op tentoon stellingen en hij de genoemde som er voor krijgen kon. »Ik ben geen vogelkenner" zeide de rechter, »maar zal toch gaarne twee kanaries van f 6000 zien. Wat maakt ze zoo duur? De kleur of het zingen?" De eigenaar verklaarde dat de zeldzaam heid in de kuif gelegen was. De rechter stelde de verdere behandeling uit, daar hg eerst een nader onderzoek noodig achtte. Een geneesheer vraagt in the Stan dard" waarom niet een belasting wordt geheven van wielrijders. Hij moet belas ting betalen voor zi'n rijtuig, zijn koetsier en zgn paard, die hg voor zijn beroep noodig heeft; hg moet betalen voor zgn bootje dat hij op de Theems bezit. Waar om zija de wielrijders dan vrg vraagt hg ofschoon zy de wegen eveneens ge- enkel voor hun genoegen rijden In Mashonaland (Zuid-Afrika) heeft, men in het district Mazoe nieuwe goud velden ontdekt, welke, naar het schijnt, een rijke opbrengst beloven. De goudzoe kers zullen daar zich moeten wapenen op gevechten met leeuwen, welke dieren daar nogal talrijk moeten zgn. De stem van het geweten. Den 24 December 1862 stuurde zekere heer Prom- nitz, te Rehme, in Duitschland, zgn knecht Anton Körtner naar het postkantoor om een aangeteekenden brief met ongeveer driehonderd gulden af te halen. Anton nam tevens op zich om bij een geestelijke der plaats een Kerstboom te gaan bezorgen. Doordat de man zooveel te dragen had, had hij het ongeluk den brief met geld uit zgn zak te verliezen en hoe of men ook zocht, het verloren voorwerp was niet terug te vinden. De heer Promnitz joeg den armen Anton, na hem een geducht pak slaag te hebben gegeven, uit zgn dienst en dwong hem bovendien, het verloren geld te vergoeden. Wat was echter met den zoek geraakten brief gebeurd Som migen beweerden te hebben gezien, dat een vrouw iets wits bij den weg had op geraapt en in haar mandje verborgen. De verdenking, die op deze, reeds lang gestor ven, vrouw rustte, heeft zg mede in het graf genomen. Heer en knecht slapen reeds jaren onder den grond en niemand dacht meer aan de zaak. Thans, na dertig jaar, is die weder in herinnering gebracht. De geestelijke Scip- pel, te Rehme, ontving namelijk in Decem ber van het afgeloopen jaar een geldelijk bedrag, met begeleidend schrijven. Daarin werd medegedeeld dat de schrijver er van de oneerlijke vinder van den, door Anton verloren, brief was geweestdoor gewe tenswroeging die hem thans, bij het nade ren van den dood, folterde, was hg er toe gekomen, zgn daad te bekennen. Hij be taalde de verduisterde som, met de rente terug en verzocht den geestelijke om het aan de erfgenamen van Anton Kört ner ter hand te willen stellen. Aan die personen is het bedrag van ruim vijfhon derd gulden dan ook uitbetaald. Correspondentiepartij tusschen H. S. te Hel der en de Arnhemsche Sohaakvereeniging. Wit (Arnhem). Zwart (Helder) 21T h8e8 22. Tal—fl zet van wit. Stand der partij na den 22stei Helder. fü lH igf /MM, I a b ede Arnhem. f g h Burgerlijke Stand, gem. Helder. Van af 12 tot en met 14 Jan. ONDERTROUWD: P. Oorthuis, zonder beroep, en G. de Groot. H. J. F. Zechner, winkelier en J. Oorthuis. W. Bruul, sergt. schrijver bij de marine en F. Lastdrager. W. Gerritse, werkman en T. Kramer. P. Neef^ timmerman en A. 'tHoen. H. J. H. Deering, jalouzieënmaker en H. Wallast. N. J. Stecher, sergt. torpedomaker cn C. M. ten Hacken. C. Kooy, werkman en G. Veete. GETROUWDJ. Nyhout en T. Wilner. BEVALLEN J. Boendermaker—van Wil ligen, d. J. M. BootBurger, z. M. G. Dek kers—Kievit. d. S. Kikkert—Krijnen, d. M. Hankes—de Beer, z. W. Snijder— Stam, z. G. PuttingGoos, d. OVERLEDENH. Vink, 4 maanden, 1 Levenloos aangegeven. Heldersche Moppen. Zeg, Jan, leen me vyftig gulden van je. «Ben je gek kerel. Ik weet wel, wanneer ik zo je geef, maar niet, wanneer ik ze terug kryg.« «Geef ze me maar, ik zal je er op staanden

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1893 | | pagina 1