't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 2083. Woensdag 1 Febrnari 1893. 21ste Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN. Prottraiina van let Ik Winter-Concert, Bureau: Zuidstraat. Telefoonn0. 42. Bureau: Spoorstraat. Telefoonn0.36; A"b onnement p. 3 maanden binn. de gem. 50 Cent, met Zondagsblad 80 Cent. p. 3 maanden franco p. post 75 met Zondagsblad f 1,12*. Afzonderlijke nummers2 Cent. VERSCHIJNT DINSDAG- EN Uitgevers: BERKHOUT Bureaux: SPOORSTRAAT ai VRIJDAGMIDDAG. Co., te Helder. i ZUID8TRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Groote letters worden naar plaatsrnimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. HELDER, 31 Jan. 1893. De volksbijeenkomst in Tivoli was als gewoonlijk, Vrijdagavond druk bezocht. Als sprekers traden op de hh. H. Roukens en F. J. Bargerbos, de eerste met een voordracht getiteld Contrasten,waarin 't lot van rijken en armen in scherpe trek ken werd afgeteekend en de tweede met 't bekende dichtstuk van Ten Kate, geti teld »De Durgerdamsche visschers.* Beide sprekers werden met onver deelde aandacht gevolgd en ontvingen na afloop een goedgemeend applaus. Na de pauze werd door eenige leden van Helders Dillettantenclub opgevoerd de dra matische schets »De Militaire Willems orde, van R. Faassen, waarbij de aanwe zigen blijkbaar veel genoegen hadden. Na afloop werd aan mej. B. een fraaien bou- quet vereerd en een aardig souvenir aan de jongejuffrouw B. Ten slotte bracht een gymnastische scène, door een viertal beeren vertoond, de lach spieren herhaaldelijk in beweging. Door eenige onderofficieren der Kon. Ned. Marine alhier zal Donderdagavond in Tivoli een liefdadigheidsvoorstelling wor den gegeven, waarbjj de kleine kapel van 't stafmuziekkorps, onder directie vnn den beer M. P. Gjjswijt, belangloos hare me dewerking zaf" verleenen. Een tweetal blijspelen zal worden opgevoerd. Daar de winter nu en dan nog krachtig optreedt mogen we verwachten dat de menschlievende poging, door bovenge noemde heeren beproefd in 't belang der ar men tot leniging van den nood, krachtig door onze plaatsgenooten zal worden gesteund en de ruime zaal van Tivoli met bezoekers zal gevuld worden. Naar aanleiding der annonce, voor komende in dit nummer onzer courant vestigen we de aandacht onzer lezers op de op morgenavond aangekondigde too- neelvoorstelling van 't Hollandsch Tooneel- gezelschap, dir. A. van Lier. In De Vod denraper van Parijs* zullen de beste krach ten van dit gezelschap werkzaam zijn. Is 't stuk al niet nieuw meer, 't mocht zich bij vroegere opvoeringen steeds in den bijval van 't publiek verheugen. Uit Schagen schrijft men: Voor de derde maal binnen een jaar tijds staan de Neskoog en Barsingerhornerkoog onder water. De molens staan telkens voor peil zoodat het bij weinig wind nog wel een poosje kan duren vóór er verandering in den toestand komt. Met 25 tegen 1 stem besloot de raad der gemeente Leiden een rechtsvervolging in te stellen tegen de Leidsche duinwater- maatschappij, die beschuldigd wordt aan haar afnemers gedeeltelijk Rijnwater te hebben geleverd. Vrijdagavond is te Houtrijk en Po- lanen een 16-jarig meisje, dat alleen te buis was, door twee als bedelaars rond- loopende personen aangegrepen, een prop werd baar in den mond gestopt en aan handen en voeten gebonden, werd zij in de trekvaart geworpen. Het kind werd ge lukkig nog intijds gered, doch zij verkeert thans niet buiten gevaar. De beide daders vertrokken onmiddel lijk per trein naar Amsterdam; ondanks alle daartoe in het werk gestelde pogingen, is het nog niet mogen gelukken hen aan te houden. In de woning waaruit het meisje op zoo laaghartige wijze werd weggedragen, is een kast opengebroken en daaruit f 2.25 ont vreemd, terwijl op de tafel een met pot lood geschreven briefje werd gevonden, waarin werd verklaard, „dat men alleen geld zou ontvreemden, wijl andere zaken de politie op het spoor der daders konden brengen en dat de dochter in het water was geworpen". Zaterdagmiddag werden te Halfweg twee personen aangehouden, doch onmiddellijk weder op vrije voeten gesteld. Voor hen, die zich toeleggen op het houden van komische voordrachten, is dezer dagen een komisch duet verschenen, dat zeker bij eenige bekendheid de algemeen e aandacht zal trekken, 't Is getiteld >Naar Sequahof de twee Rhumatieklijders. tls een hoogst vermakelijk stukje voor zang met piano-begeleiding, uitermate ge schikt voor feestelijke samenkomsten. Uit gegeven bij Alsbach en Go., te Rotterdam, is het in den boekhandel algemeen ver- In het Entrepotdok te Amsterdam is Vrijdag een vrouw aangehouden, die 14 KG. notemuskaat in haar kleeren bleek te hebben verborgen. Een kouseband, die sprong, verried haar en bracht het ver borgene aan het licht. Het Haagsche gerechtshof heeft uit spraak gedaan in de zaak der twee let terzetters uit Amsterdam, die vervolgd worden wegens het verspreiden van voor H. M. de Koningin-Regentes beleedigende geschriften. Dezelfde straf als door de Amsterdam- sche rechtbank werd opgelegd drie maanden gevangenisstraf kregen ze nu weer. Een handelaar te Amsterdam had in zijn winkel twee steenuilen, die, zooals men weet, zich hoofdzakelijk voeden met kleine vogeltjes, dood of levend, De bees ten waren geruimen tijd door den koop man daarmee dan ook gevoed, maar dit voedsel was bij het opraken der vogeltjes vervangen door vleeseh. Toen nu gisteren morgen de eigenaar naar de steenuilen kwam zien, ontdekte hij dat het vleeseh niet was aangeroerd, maar dat de eene steenuil den anderen had opgegetenvan dit beest was niets meer over dan wat veeren. Bij een reparatie van de brievenbus op het Wagenplein in Den Haag werd de ontdekking gedaan, dat door een gebrek aan den Vloer van de bus sinds jaar en dag vele brieven en drukwerken naar beneden waren gegleden en daar rustig sluimerden, tot ze nu aan het licht kwamen. Uit den Haag meldt men Aan het departement van financiën is men reeds dadelijk aan het werk gegaan met het in gereedheid brengen van het antwoord op het Kamerverslag over de bedrijf» en beroepsbelasting. De werkzaamheden geven grond te ver moeden dat het oorspronkelijk voorstel zal worden omgewerkt tot een geheel nieuw ontwerp. De Vereeniging van gepensionneerde onderofficieren en minderen, die zich ten doel stelt onderstand te verleenen aan vóór de wet van 1877 gepensionneerde militai ren benevens aan hunne weduwen, sloot hare rekening over het jongste boekjaar met een ontvangst yan f 14,648.19 en een uitgaven met 14,589.45, waarvan 12,068 aan voortdurenden of tijdelijken onderstand, terwijl een batig saldo van f59.74 op het volgende boekjaar is over geschreven. Door grootere of kleinere bijdragen on dersteunen 971 officieren de Yereeniging. De heer H„ fabrikant van rolmops en aanverwante artikelen, te Utrecht, wiens te Amsterdam gevestigde agent er maar niet toe scheen te kunnen komen, de door hem ontvangen gelden (ongeveer f 500) te verantwoorden, begaf zich naar Amster dam, ten einde den heer T., dat is de naam van de agent, eens aan zijne verplichtingen te herinneren. Vreemd stond de heer H. echter te kij ken, toen hij aan diens woning gekomen, deze ledig vond, terwijl de buren hem wis ten te vertellen, dat T. en diens gezin een paar dagen te voren met de noorderzon waren vertrokken en zich vermoedelijk in het buitenland ophouden. In hoeverre dat vermoeden waar is, zal nu de heer H. de politie de zaak in han den heeft gegeven, wel spoedig blijken. De stoomboot »P. I. Berger,welke door zwaren ijsgang te Venloo van de ket tingen werd afgebroken, dreef tusschen de groote schollen mede tot Well en is toen in de Maas gezonken. In een herberg in Den Haag hebben kwartjesvinders* weder eens f 200 we ten te winnen* van een persoon, die ar geloos genoeg was, om in hun strikken te vallen. Cholera Maatregelen, te nemen in verband met de mogelijkheid dat in het aanstaande voorjaar de cholera opnieuw uitbreekt, zul len in een eerstdaags te houden bijeen komst van de inspecteurs voor het genees kundig Staatstoezicht opzettelijk worden overwogen. Het »U. D." verneemt, dat eenige teringlijders, die hopeloos schenen, door een geneesheer te Utrecht met »guajacol" zijn behandeld en thans herstellende, al thans veel verbeterd zijn. Waar zijn de valsche munters Te Halfweg zijn valsche kwartjes en halve guldens in belag genomen, die daar door vreemdelingen in betaling waren ge geven. In den ouderdom van bijna 73 jaren overleed te Rijp een zonderling; de man was vroeger weesvader in het gemeente wees- en armenhuis aldaar. Het planken huisje, waariu nu zijn stoffelijk omhulsel zal worden gelegd, is door hem zelf ge maakt, reeds geruimen tijd geleden, en ging met hem mede, als hij van kosthuis ver anderde. Tot kort vóór zijn dood tobde hij er over, dat zijn laatste woonplaats nog niet geheel naar zijn zin was en gaf hij den wensch te kennen er nog gaarne aan te willen werken. In de tapperij »De Graankorrel,in de Pottebakkerssteeg te Rotterdam, welke gedreven wordt door A. Nolden, had, zoo als reeds meermalen gebeurd was, een toevlucht gezocht de vrouw van den 32- jarigen verver W. v. d. Broek, die van haar man, met wien zij in onmin leefde, niets meer wilde weten. Deze vrouw, een 25- jarige, die vroeger kellnerin was, werd voor een paar dagen door haar man aan getroffen in een café in de Nes te Amster dam en vandaar naar Rotterdam medege nomen, waarna de verzoeking plaats had. Deze was echter slechts van korten duur. Nadat Van den Broek reeds een paar malen in de Pottebakkerssteeg naar zijn vrouw was komen vragen, trof hij haar daar ein delijk aan. Weer trachtte hij zich met haar te verzoenen, en toen dit niet gelukte, be proefde hij haar te bewegen, een half uur tje met hem mede te gaan. De vrouw wei gerde ook dit, uit vrees voor mishandeling, die zij reeds meermalen van hem ondervon den had. Al pratende, waren beiden toen in de keuken achter de gelagkamer gaan zit ten, toen Van den Broek eensklaps een tafelmes nam en daarmede zijn vrouw een korte, doch diepe snede in de linkerzijde van den hals toebracht. Hierop verwondde hij zich ernstig aan de keel. De politie werd geroepen, en beiden wer den onmiddellijk naar het ziekenhuis ver voerd, alwaar bleek, dat 's mans wonde niet zonder gevaar, doch die van de vrouw niet levensgevaarlijk is. Het mes in de tapperij in beslag genomenis bij de politie gede poneerd. Van den Broek had zich, alvo rens de daad te plegen, uitgelaten het voornemen te hebben zijn vrouw te ver moorden en daarna zelfmoord te plegen, omdat zij van hem weggeloopen was en te kennen had gegeven, niet meer met hem te willen leven. Dynamietontploffing te Rome. Woens dagavond te negen uur ontplofte een kleine looden doos, voorzien van een lange lont, onder de vensters van het Quirinaal, aan de zijde van de straat Venti Settembre. Vele ruiten werden gebroken en het gas ging uit. De muren van het paleis werden licht beschadigd. Op het oogenblik van de ontploffiing zaten de koning en de koningin juist aan den maaltijd. Het verkeer langs het paleis werd dadelijk gestaakt. Er heeft geen inhechtenisneming plaats gehad. Men gelooft, dat het een politieke aanslag is. De Deensche marinesoldaten klaag den reeds eenigen tijd over het onvoldoende voedsel, dat hun verschaft werd. De mi nister van marine heeft thans, volgens de zindépendance Beige*, bepaald, dat de soldaten gewogen moeten worden, zoodra zjj in dienst treden en dat elke 6 maanden een nieuwe weging plaats moet hebben. Bij een te Toulon gehouden schiet proef met een snelvuurkanon van 47 m.M. tegen een op 100 M. afstand ge plaatste stalen plaat, de zijde van een tor pedoboot voorstellende, waarachter 10 met petroleum gevulde vaten waren geplaatst, werden er 8 van deze in brand geschoten, zoodat men voorgoed er van heeft afge zien, om petroleum als stookmiddel in deze booten te gebruiken. Duisternis en licht. Zij waren hem allen ontvallen Hij stond heel alleenig op aard. De dood had zijn zestal geliefden Daar ginds op het kerkhof vergaard. Nu zwierf hij daar eenzaam en somber, Waar hij zooveel tranen vergoot, En had slechts een weuschdat het graf zich Ontfermend voor hem ook ontsloot, 't Was somber en kil om ons henen. De winter, zoo donker en zwart, Was 't beeld van zijn leven en lijden, Van al wat hem omging in 'thart. En wijl hij zijn blik rond liet waren, Het oog naar den hemel gericht, Sprak hij bij het zien eener sterre Godlof, er is ginds toch nog licht Correspondentiepartij tusschen H. S. te Hel der en de Arnhemsche Sohaakvereeniging. Wit (Arnhem). Zwart (Helder) 23R f 5—d3 24. Tfl-gl Stand der partij na den 24sten zet van wit. Helder. Tijdstippen van verzending der Brievenmalen naar Nederlandsch Oost- en West-Indië en naar de buitenlandsche havenplaatsen, waarheen, voor zoover ons bekend is, oorlogsschepen der Koninklijke Nederlandsche Marine van hier vertrokken zjjn. Naar Oost-lndië: Verzending» weg. Datum der ter Tijd»t. d.laat. post-bezorg. buil.ah Postic p. zeepost via Amsterdam. 10 en 24 Feb. p. zeepost via Rotterdam 3 en 17 p. Hol landsehe mail via Genna 7 en 21 p. Holl. mail via Marseille 14 en 28 p. Fransehe mail via Marseille 3 en 17 p. Engelache mail via Brindisi 10 en 24 p. Dnitsche mail via Brindisi 13 Naar Guyana (Suriname): p. zeepost via Amsterdamlen22Feb.| p. mail over Engelandj 13 en 27 n p. mail via St. Nazaire. I 7 Naar Cura9ao, Bonaire en Aruba, St. Eustatius en Saba p. zeepost via Amsterdam. .1 1 en 22 Feb. I p. mail via QueeuBtown. 3 I 7.15 'b av. 7.15 's av. 12.80 's nam- 12.30 's nam. 7.15 's av. 8.45 'smor. 8.45 's mor. 7.15'»av. 7.15 's av. 7.15 '»av. St. Martin, 7.15 's av.' 12.30 'snam. Naar Hr. Ms. «Van Speyk" te St. Vincent: via Lissabon, 23 Februari 3.30 's namiddags (aan komst der mail te St. Vincent 5 Maart). op DINSDAG 31 JAN. 1893, 's avonds 8 uur. 1. «Festmarsch," Joachim Raff. 2. Sym- phonic, (F. Dur.) Richard Wüerst. I. Allegro con moto. LL Adaeio, non troppo lento. IH. Scherzo, Allegro, moderato. IV. Finale, allegro animato. PAUZE. 3. Ouverture de 1' opéra rGuillanme Teil," G. Rossini. 4.a. .LeSoir," Romance, Cl». Gounod b. »Fête Nuptiale d'une Ponpée,» Ch. Lecocq. 5. Fantasie nach motven a. d. Operette ,/Der Vice Admiral," C. Mil- löcker, 6. «Marchen aus dera Oriënt," Walzer, Johann Strauss. Nos. 5 en 6 eerste uitvoering. De oplossing van het Prijsraadsel in ons vorig nommer is WILHELMINA". Behalve een groot aantal goede oplos singen, ontvingen we er een 15-tal in dichtmaat, waarvan we eenige van de ver dienstelijkste in dit en 't volgend no. 't opnemen. ^el wat een komiek Raadsel is 't; <k wou al vast maar, dat ik 't wist Cicht, dat men dan zoo'n bus cacao, p^et minst(zie 5o. mij schenken zou. fejn nu ter zaak mijn w i 1 is goed. Ciefst in de hel zet ik geen voet. gi, als muzieknooj wel bekend, ►-'s hoorbaar op elk instrument. volgt nog Na; zij brengt vol gloed >an 'tlieve Koningskind haar groet! G. Wilhelmina 1 uwe naam Vat ik in vier deelen saam. 't Eerste deel herinnert mjj, Aan uw groote heerschappij. Die gevoerd met zachte hand Eenmaal heil brenge, aan ons land. 'kHoop deel twee steesd ver te zien Van wat er omgeve of dien Zij 't een hemel om u heen Vol van vrêe en vieugd alléén. Deel drie dat klinkt muzikaal Deel vier is in onze taal, Een verkorte naam der vrouw, Die blijft men in 't geheel getrouw Meest drie lettergrepen telt Uit zeven letters saamgesteld. G. J. PUTTERS. Elk mensch en kind kreeg in dit leven Bjj al het geen het lot hem gaf, Iets mede en 't hield hem gezelschap Van zijn wieg af tot aan 'tgraf. 'tZij r\jk of arm of laag of hoog, Of zenuwachtig of kalm en stil, Geen schepsel leeft er op deez' aarde, Of het bezit een eigen w i 1. En buigt men nu dien wil ten goede Om steeds het rechte pad te gaan, Dan kan men hoopvol en geloovig Gedenken aan het eind der baan. Maar neigt die wil ten kwade henen, En geeft men toe het gaat niet wel, Dan komt men dikwijls voor het einde In de allervreeselijkste hel. En toch voor alle menschenkind'ren, Klinkt om ons heen hetzelfde lied. Het lied van hopen en vertrouwen, Van liefde en vrede in 't verschiet. En daarb\j voegt de mensch zijn tonen Als ik de instrumenten zie, En hoor bespelen springt myn harte Van vreugde op bjj ut re mi. En ik had voor een dertig jaren In Amsterdam dikwijls veel pret, Wanneer wjj dan vergaderd waren In 't koffiehuis bjj moeder Bet, Daar kwamen vele knappe deernen, En dan was het daar hup sa sa En ik werd ook, het kon niet anders, Terstond verliefd op mooie n a. Wanneer ik nu van al die versjes De slotwoordjes te zamen voeg, Dan vind ik eene vronwename Als antwoord, maar dat 's niet genoeg. Een naam, die alle vrouwen dragen, De bedelares en de gravin, Maar lees ik dan Wilhelmina, Dan is 't onz' dierb're Koningin. En nu mijnheeren Redacteuren, Geef mij nu eens den eersten prijs. Mij dunkt dat ik hem wel verdiende En ik geef u daarvan dit bewijs. Maar wilt gij daar nu om gaan loten, Dau is het mjj vooraf gezeid, Dat ik niets krijg, daar ik in 't winnen Erg ongelukkig was altijd. X. W i 1 is een hebbelijk of onhebbelijk woord, Daarmede ga ik accoord. De hel is een plaats voor een boef, Waar ik en anderen niet graag vertoef. Mi, in de muziek wel bekend, Ieder musicus tot vreugde stemt. N a een echte Hollandsche naam, Veel bekend ter goeder faam. WILHELMINA. Onze veelgeliefde Koningin, Zal over ons regeeren ééns van zin. Dwars zijn wij van Nieuwenhuijs [z'n schelden en jouwen. Wij zingen liever «Wilhelmus v. Nassouwen." O* Een goede wil, een goed begin, »Zegt menig mensch, op aard,«' 'k Dacht hieraan, in zeek'ren zin, De wil is hier iets waard. De hel gezien, o neengewis Daar zijn wij nooit geweest, Verwenscht daarheen, of heb ik mis? De beeren wel het meest. M i een noot mjj onbekend, Van mnziek heb 'k geen verstand, Want wat men daarvan aan mij zend, Heb ik vreeselijk het land. Kees heeft een N a, zoo'n lieve schat, Maar ach die arme man, Want zegt, of vraagt hjj soms eens wat, Zij toont haar nagels dan. Wilhelmina is 't raadselwoord, Daarop onze hoop gebouwd, Op liefde, trouw en op haar woord, Is onze rots gebouwd. W. J. A. Jr.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1893 | | pagina 1