't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER NIEUWEDIEP EN TEXEL Zateruag 11 Februari 1898. KALENDER DER WEEK. üt>. 8086. Bureau: Zuidstraat. Telefoonn". 42. Bureau: Spoorstraat. Telefoonn0.86; A*bozmement p. 3 maanden binn. de gem. 50 Cent, met Zondagsblad 80 Cent. p. 3 maanden franco p. post 75 met Zondagsblad f 1,12®. Afzonderlijke nummers2 Cent. VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG, Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT mi ZUIDSTRAAT. AdvortontlCn Tan 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Opkomst der Zon 7 u. 24 m. Onderg. 5 u. 6 m. FEBRUARI, (Sprokkelmaand, 28 dagen.) Zondag 12 Maandag 13 Dinsdag l4 Woensdag 15 Donderdag 16 Nieuwe Maan. Vrijdag 17 Zaterdag 18 NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 10 Febr. 1893. Van de 228 jongelingen, die zich in de vorige maand ter Secretarie dezer ge meente hebben doen inschrijven voor de lichting der nationale militie in 1893, heb ben 45 hunner den wensch te kennen ge geven om bij de zeemilitie te worden in gelijfd. Door den heer W. Bakker Wz., Pen ningmeester van 't Heldersche ReddiDgs- fonds, werd dezer dagen ontvangen de som van f 43,59® zijnde het bedrag der opbrengst van de offerbus, geplaatst in de Sociëteit >Minerva," te Leiden. 't Behoeft nauwelijks verzekerd te wor den, dat deze som met dankbaarheid werd aanvaard. Maar bij deze vermelding past o. i. de aansporing emopwekking, dat het goede voorbeeld, elders gegeven, om voor het goede doel geldelijke bijdragen af te staan, door de ingezetenen der gemeente waar de zetel van het Fonds gevestigd is, wel navolging verdient. Een straat in het oudste gedeelte dei- gemeente het westelijk deel draagt den naam van »Laau.« De boomenrij, die men daar langs den openbaren weg vond, had natuurlijk tot die naamsbepaling aan leiding gegeven. Sedert eenige dagen wor den die boomen echter, op last van het Gemeentebestuur gerooid en de straat, die van ouds in den zomer zulk een lief aan zien had, verliest door die wegruiming der boomen al haar bekoorlijkheid. Toch ver dient de handelwgze van het Bestuur der gemeente geene afkeuring De boomen wa ren zeer oud en de stammen krom en lee- lijk. Menige stam was in den loop der jaren reeds verwijderd, hier om een nieu wen doorgang naar de Kerkgracht te ver krijgen, daar om de plaatsing van tele graafpalen mógelijk te maken. De boomen stonden zeer ongeregeld en krom. Het plan bestaat nu, om er een aantal popu lieren te planten ter vervanging van de oude boomen, die de een na den ander door de bijl des sloopers zijn geveld. Met den tjjd zal, naar we hopen, de »Laan« haar naam weer kunnen handhaven. Van den ouden Helder valt nóg iets nieuws mede te deelen. Bij den bouw van een schilders-werkplaats in de Kromme- elleboogsteeg, heeft deze steeg aan de zijde der Langestraat een merkbare verbetering ondergaan. Een schutting, die slechts wei nig ruimte voor de passage overliet, is ver plaatst, en in de richting van het woon huis op den hoek der Langestraat gebracht. Voor de vrij drukke passage door die steeg is dit een zeer belangrijke verbetering te noemen. Door den kantonrechter alhier was de vraag, of de overtreding van een be paling, dat houders van honden moeten toezien dat die dieren zich niet op den openbaren weg bevinden zonder voorzien te zijn van een belastingpenning, beant woord als te zijn overtreding van een be paling eener verordening op de belasting en verklaarde zich onbevoegd van een der gelijke klacht kennis te nemen. De ambtenaar van het O. M. bij dat kantongerecht voorzag zich daartegen in cassatie en met diens gevoelen zich ver- eenigende, concludeerde de advocaat-gene raal bij den Hoogen Raad, mr. Gregory, tot vernietiging van 's kantonrechters uit spraak, bevoegdverklaring van den kan tonrechter om van de aanklacht kennis te nemen en terugwijzing der zaak naar het kantongerecht om te worden berecht en afgedaan, en zulks omdat de hierbedoelde bepaling alleen betreft de openbare orde en veiligheid en geenszins de belasting. Uitspraak 6 Maart. Te Den Burg (op Texel) is een ver gadering gehouden, ten einde de landeige naren van dit eiland op te wekken om mede te werken tot afkoop der voor den landbouw zoo drukkende tienden. Daar er tot dien afkoop een bedrag van pl m. f8000 zou benoodigd zijn en het tiend- plichtig land wordt geschat op 5000 H.A., was door het bestuur der vergadering be paald, dat van het bouwland f 10 en van het weiland f2 per H.A zou worden be taald. Tijdens de vergadering gaven reeds 97 personen, door het teekenen eener lijst, te kennen, dat zij tot den af koop der tienden wilden medewerken. Texel, 8 Febr. Aan het Noorderstrand is gisteren een ledige sloep komen aan drijven en ter beschikking gesteld van den onder-strandvonder te Eierland. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot kapt. bij de dienstdoende artill.-schutterij alhier J. C. Slis en D. A. G. Vastenou, beiden thans le luit., en tot 2de luit. W. Bruijn, A. F. de Graaff en A. Klik, allen thans schutter. Het dreggen naar het lijk van den 3den verongelukte bij het spoorwegongeval te Yelsen heeft men Dinsdag gestaakt. Alle aangewende pogingen om het te vin den zijn vruchteloos gebleven. Aan arbeidsloonen is, voor den bouw van een oorlogsschip in de directie der Marine te Amsterdam, een som van f 160,000 uitgetrokken. De Rijks-Commissie voor de examens ter verkrgging van een diploma als machi nist aan boord van koopvaardijschepen zal aanvangende den 28 Februari a.s., te 972 uur voormiddags, zitting houden in het Logegebouw te Rotterdam. Een ridder der Militaire Willemsorde niet ouder dan vijftig jaar en geen inwo nende kinderen hebbende, kan als gemeen tebode geplaatst worden tegen genot van vrij wonen en brand, f50 voor kleeding en f175 traktement. Nadere inlichtingen worden gegeven aan het Bureel van den Wapenhandel te Amsterdam en door den heer H L. M. Luden te Bussum. Tot R. K. pastoor te Zand in de Zijpe is door den Bisschop van Haarlem benoemd de Weleerw. heer B. J. J. Schiff, thans kapelaan te Amsterdam. Uit Haarlem wordt gemeld Reeds tegen een uur of elf verzamelde zich aan hst station alhier een groote menigte, die getuigen wilde zgn van de begrafenis der twee gevonden slachtoffers van de ramp te Yelsen, den machinist Kloos en den leerling Oosterhout. De eerste was reeds Maandag naar hier overgebracht en kwam dus van zijne wo ning, terwijl de koets die het overschot van Oosterhout bevatte, aan den kruisweg stond te wachten. De treurige stoet, twee lijkwagens ach tereen, bewoog zich, omstuwd door een belangstellende menigte, naar het kerkhof, waar zich ook reeds honderden hadden verzameld. De beide kisten werden naast elkaar in hetzelfde graf neergelatenleerliug en meester rusten alzoo bijeen. Ds. Poolman sprak een diep gevoeld woord tot de famiKe en de aanwezigen, waarop de liedertafel Proza en Poësie" naar voren trad en een lied van Weber zong. De vader van Oosterhout dankte hierop voor de belangstelling en de treurige plech tigheid was afgeloopen. Te Haarlem werd Maandagmorgen de barbier en likdoornsngder J. W. Serné in zgne woning gevonden met een zware verwonding aan den hals. Tegen kwart over negenen had hg zgne vrouw en zgn nichtje, met wie hg samenwoonde, met boodschappen de deur uitgezonden, en tegen halftien klopte de melkboer aan de woning op de Hooimarkt. Geen antwoord krij gende, ging hij naar binnen en vond toen Serné badend in zgn bloed. De man dacht niet anders of S. had een bloedspuwing gehad, daar hij wel eens had geklaagd over pijn in (je zijde en gezegd had daaraan wel te zullen stervenhij haalde daarom dan ook onmiddellijk een geneesheer. Toen deze den toestand even had overzien, spoedde hij zich naar den officier van justitie, na eerst de deur der kamer te hebben afgesloten, en kwam spoedig met dezen en een brigadier terug. Nu bleek het dat het hoofd van Serné zoogoed als van den hals was gescheiden door twee sneden, een rechts en een links. Had men hier te doen met een misdaad of met zelfmoord Op de tafel lag een geopend scheermes stond een lampetkan en lag ook nog een mesje, waarmede S. gewoon was likdoorns te snijden. Onder het lijk werd een der gelijk mesje gevonden, terwijl op het kastje het geopend étui stond, waaruit die mes jes waren gehaald. Voor de tafel stond een stoel, en S. lag voorover met de bee- nen daar langs er naast. S. had een goed bestaan. Hij bediende steeds de aanzienlijkste families, en men schat zijn wekelijksch inkomen op f 50. Buiten was hg altijd opgeruimd en vroolgk, thuis neerslachtig en mistroostig. Noch de buren, noch de schippers aan den wal hadden iemand in of uit zien gaan. Zondagavond was S. nog tot elf uur te Velsen geweest, omdat hem de zorg was opgedragen voor de begrafenis van de twee aldaar gevonden lijken. Ook toen was hij gewoon en opgeruimd. Het lijk is naar het gasthuis gebracht en daar geschouwd. Later is gebleken, dat de man zelfmoord heeft gepleegd. Haringkaken. De zee is voor ons volk nog immer een onuitputtelijke mijn van goede gaven is dat reeds geweest van oudsher. De zee heeft ons sterk en krachtig gemaakt op haar rug droeg zij onze vloten, vis- seherspinken, koopvaardijschepen, oorlogs bodems zg was ons de weg naar vreemde landen zij heeft in geslacht na geslacht tal van helden opgekweekt, die onze vlag deden waaien van noord tot zuid. Boven dien wierp zg ons hare schatten in den schootde walvischvangst of kleine vis- scherij, en die der haringen, ook wel de groote visscherij genoemd. Want deze laat ste was de belangrijkste, vooral sinds men geleerd had het dier voor bederf te bewa ren. De uitvinder van deze kunstbewer king was Willem Beukelszoon van Bier vliet, ges- 1397. Zgn grafceeken werd 0. a. door keizer Karei V waardig geacht om te worden bezocht. Hg liet ook het eerst de gevangen haring rooken, na een lichte inzouting, in daarvoor bestemde ovens, in rook van rijshout, 24 uren lang, waarna zij voor de verzending gereed is. Yolgens deskundigen moet zij groot, vet, zacht, buigzaam en goudkleurig zgn. Waarom zgn nu de eieren zoo schaarsch De oorzaken van den thans heerschen- den eierennood zgn, naar men aan het Hbl.« mededeelt, tweeërlei. In de eerste plaats dient gezegd dat de meeste eieren voor de groote Europeesche markten komen uit Rusland. Door de cho lera die in dat land geheerscht heeft, nam in den zomer van 1892 de uitvoer van eieren uit dat rijk enorm af en het gevolg was, dat men op de West-Europeescbe markten geen genoegzamen voorraad als kalkeieren kon inleggen, zoodat de voorra den spoedig waren opgeruimd. Voegt men daarbij nu, in de tweede plaats dat de strenge vorst in Januari een groot deel van hetgeen nog voorhanden was deed bevriezen, dan is het licht te begrijpen dat men in het laatst van Ja nuari en nu nog komt te staan voor een waren eieren-nood. Hier in Nederland zgn in dezen tijd des jaars geen noemenswaardige hoeveelheden eieren te krijgen. Wekelijks moet, om alleen aan de vraag te Amsterdam te vol doen, ingevoerd worden een aantal van anderhalf millioen eieren, thans kan men uit Nederland zelf slechts op 50 a 60 dui zend stuks per week rekenen. Italië kan in de behoefte onmogelijk voorzien, want men dient in aanmerking te nemen dat Parijs, Londen, enz. dagelijks groote hoe veelheden verbruiken. De bekende Engel- sche biscuitsfabrikanten Peek, Frean Co en Huntley en Palmcrs alleen verbruiken wekelijks 200 kisten en elke kist bevat 1440 stuks. Geen wonder dat de marktprijzen stijgen. Bij de herstemming te Leeuwarden, voor een lid der Tweede Kamer is geko zen de heer C. V. Gerritsen, (rad.), met 1332 van de 2641 uitgebrachte geldige stemmen. Op den heer Troelstra waren 1279 stem men uitgebracht. Het huis van den landbouwer A. van Dommelen te Giessendam, is door brand verwoest. Binnen anderhalf uur waren huis en schuur een prooi der vlammenhet vee, alsmede eenig huisraad, werd gered. Alles was verzekerd. Door den Scheveningschen vischlogger 237 is Donderdag 11. 7 mijlen N. W. van het Kamperduin gepasseerd een gekenterd schip, ongekoperd en beladen met hout, waarvan vele stukken in den omtrek rond dreven. De masten sleepten langs den grond. Aan het schip waren geene ken- teekenen te bespeuren. Te Dordrecht werd Dinsdagmorgen vermist zekere P. J. Aerts, dekknecht aan bsord van de sleepboot Hendrik," Kort daarop werd zgn pet in de nabijheid der boot drijvende gevonden. Men ging toen aan het dreggen, en weldra werd het lijk van den man uit het water opgehaald. Men gelooft, dat hg den vorigen avond bij het aan boord gaan van de loopplank is gevallen en zoo verdronken. Hij was ongehuwd en stond als een op passend man bekend. Men bericht dat in de Schelde bij Oudenaarde de lijken van drie miliciens zgn gevonden. Het is niet bekend of zij door boos opzet of bij toeval verdronken zgn. In de wachtkamer 3de klasse van het station te Arnhem is Maandg plotse ling een man doodgebleven. Hg had reeds plaats genomen naar Dieren. Yolgens be kenden was hij in betrekking aan de Arn- kemsche Beiersch-Bierbrouwerij. Het minimum der lengte voor dein dit jaar in te deelen ingelijtden bij de mi litie te land is door den minister vastge steld als volgt 1 67 M. voor de grenadiers, 1,6 M. voor de jagers en de cavaleristen, 1.55 M. voor de overige infanteristen en andere hospi taalsoldaten (in Pruisen onlangs vermin derd tot 1.54 M.) 1.62 M. voor de veld en rijdende artilleristen, de geniesoldaten en torpedisten, en 1,65 voor de ponton niers. Aangaande het te Queenstown bin- nengeloopen stoomschip »Schiedam," wordt aan de »N. R. Ct." gemeld: De eerste stuurman, van de stoomboot Schiedam der N. A. S. M., Dinsdag te Queenstown ontredderd teruggekomen, beschrijft het gebeurde als volgtDrie dagen nadat wij Boulogne verlieten, kregen wij geweldig weer en reusachtige golven sloegen over het dek, toen wg plotseling den 28sten Januari, 's morgens 6 uur een verschrik- kelijken schok voelden over de gansche lengte van het schip. Blijkbaar had de schroef tegen een hard voorwerp aange slagen, waardoor de schroefas was gebro ken. De duisternis belette te onderzoeken op wat soort van voorwerp wij gestooten hadden, maar de kapitein gelooft dat het een drijvend wrak geweest moet zgn. Onmiddellijk werden de machines gestopt en zeilen geheschen, terwijl wij koers zet ten naar Queenstown, waarvan wg 900 mijlen verwijderd waren. Gedurende vier dagen was de >Schiedara,c toen onder zeil, terwijl deskundigen de schroefas repareer den, onder voortdurend .onstuimig weder, hetgeen het werk natuurlijk zeer vertraagde, terwijl het schip herhaaldelijk weigerde naar het roer te luisteren. Een aanvanke lijk voldoend herstel der schroefas maakte het den vijfden dag mogelijk, 36 uren lang zaam voort te stoomen, toen andermaal de schroefas brak, hetgeen weder het hijschen der zeilen noodzakelijk maakte. Eene nieuwe reparatie daarvan bleek niet bestand tegen den golfslag, want de schroefas brak ten derden male, eD nu onherstelbaar, omdat de lens der as ook gebroken was. Overi gens heeft het schip geen schade behalve dekschade. De Schiedam" zette dus on der zeil de reis naar Queenstown voort en maakte vier knoopen in het uur, ondanks zwaar weder. Een Liverpoolsch stoomschip x>Strabo" genaamd, bespeurde de noodsei nen der Schiedam Vrijdag, en bood aan, haar naar Queenstown te sleepen, waar voor de kapitein .echter bedankte, tevens den gezagvoerder der »Strabo" verzoekende, het gebeurde te Liverpool mede te deelen. 1 Uit Christiania wordt per telegraaf gemeld, dat in den sneeuwstorm, die bij de Lofoden heeft gewoed, 27 visschersvaar- tnigen, te zamen met 91 man, zijn vergaan. Dit zgn echter nog slechts de bekende geconstateerde gevallen, terwijl uit eenige afgelegen plaatsen de berichten nog ont breken. Het bedrag der diamanten en kost baarheden, welke uit het paleis van den graaf van Vlaanderen te Brussel gestolen zijn, wordt op 300,000 francs geschat maar volgens sommigen is die som veel te laag. Daarenboven zgn er kleinodiën onder van onschatbare kunstwaarde, o. a. een. sieraad van een Spaansche Koningin uit de 15de eeuw. Bij zestig personen zgn huiszoekingen gedaan, maar tot dusverre heeft men nog niets omtrent de dieven ontdekt. Alleen is een heer aan het paleis komen vertellen, dat hij toevallig in een tramwagen twee heeren in het Portugeesch had hooren spreken over een diadeem, dien de een als zijn aandeel hoopte te krijgen.* De diefstal werd eerst den dag na het plegen ontdekt door een kamenier, die de slaapkamer der Gravin in orde bracht en het ja weelenkistje opengebroken vond. In Londen worden thans sprekende reclames ingevoerd. De heer Curtice is bezig toestellen te plaatsen, waarin zich een phonograaf bevindt, die den voorbij ganger toeroept«De zeep van X is de beste!" enz. Tijdstippen van verzending der Brievenmalen naar Nederlandsch Oost- en West-Indië en naar de buitenlandsche havenplaatsen, waarheen, voor zoover ons bekend is, oorlogsschepen der Koninklijke Nederlandsche Marine van hier vertrokken zijn. Naar Oost-Indid: Verzend inga weg. Datum der ter post-bezorg. Tijdst. d.laat. busl.ah Postic p. zeepost via Amsterdam. p. zeepost via Rotterdam p. Hollandsche mail via Geuna p. IIoll. mail via Marscille p. Fransche mail via Marseillo p. Engelsehe mail via Brindisi p. Dnitsche mail via Brindisi 10 eu 24 Feb- 17 21 14 en 28 17 £4 13 7.15 'e av. 7.15 'e av. 12.30's nam. 12.30 s nam. 7.15 '9 av. 8.45 '«mor. 8.45 'smor. Naar Guyana (Suriname): p. zeepost vin Amsterdam.1 22 Feb.| 7.15 's av. p. mail over Engeland. .18 en 27 I 7.15'sav. p. mail via St. Nazaire. 7Mrt| 7-15'sav. Naar Cura9ao, Bonaire en Aruba, St. Martin, St. Eustatius en Saba p. zeepost via Amaterdum. .1 22 Feb.l 7.15'sav. p. mail via Southampton 14 12.30 's nam. Naar Hr. Ms. „Van Speyk" te St. Vincent: via Lissabon, 23 Februari 3.30 's namiddags (aan komst der mail te St. Vincent 5 Maart). Burgerlijke Stand, gem. Heider, Van af 6 tot en met 8 Feb. 1893. ONDERTROUWD:) n GETROUWD: c'eene- BEVALLEN: L. ReilsmaKwast, d. G. Jongkind —van Bon, z. A. S. M. Bakker v. d. Kaaij, d. M. SpringerHut, d. P. Streut- kerStcinrath, z. M. C. G. OolbekkinkGo- vers, z. J. H. A. BoomNoord hoek Hegr, z. OVERLEDEN: A. van Zwol, 37 jaar. S. Botenga, 39 jaar. Geene. Burgerlijke stand, gemeente Texel. van 1 7 Februari. ONDERTROUWD GETROUWD: GEBORENFrouwtje, d. v. J. Burger en ,1. Fortner. Aric, z. v. J. Daalder en P. Ellen. Egbert Hendricus Willem, z. v. G. Teriet en A. G. Zigeler. OVERLEDENA. J. Timmer, d. v. Dr. J. Timmer en A. M. Loman. G. Leen,.75 jaren, weduwnaar van G. Ziilemaker. T. van Es, 73 jaren, weduwe van J. Reuvers. Marine tn Leger. De luit. ter zee lste kl. K. W. H. Goetz, ge detacheerd in de maritieme directie alhier en toe gevoegd aan den stafofficier der zeemacht aldaar, wordt met 1 Maart a. s. op non activiteit gesteld en vervangen door den luit. ter zee lste kl. G, F. Tydeman. Blijkenü bij het Departement van Marine ont vangen bericht, is Hr. Ms. schroefstoomaehip lste kl. „Johan Willem Friso," onder bevel van den kapt. ter zee J. Q. Joekes, den 6den dezer van St. Vincent (Kaapverdische eilanden) vertrokken, ter voortzetting van den oefeningstocht. Blijkens bij het departement van marine ont vangen bericht is Hr. Ms. Bchroefstoomschip le kl. „Van Speyk," onder bevel van den kapitein

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1893 | | pagina 1