«'t Vliegend Blaadje. m KLEINE COURANT® eSo.zr.T VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL «o. 2103. Woensdag 12 April 1893. 21ste Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN. „DE ERFGENAME VAN WINDECK." koop waren, werden deze in Maas en Waal ook veelvuldig als veevoeder gebruikt. Nu beeft men bemerkt dat de boter van koeien, welke veel aardappelen hadden ge bruikt, niet smakelijk en dat er een aardappelensmaak aan was. Daaruit zou blijken, dat aardappelen als voeder voor melkvee niet geschikt zijn. Een Postwagen overvallen. ,In den nacht van Donderdag op Vrijdag is de Ita- liaansche post tusschen Palma en Conicatti door 10 roovers overvallen. Bij den ingang van een hollen weg, tusschen twee rots hoogten, zwaar met bosch beplant, klon ken plotseling schoten, die echter niemand kwetsten, noch de passagiers, noch de ka- rabinieri, die tot beveiliging meereden. Toen sprongen kerels met zwartgemaakte gezichten voor de paarden en op zij van den wagen, hun geweren aanleggend en den koetsier, halttoeroepend. De karabiniers losten hun wapen en twee der bandieten beten in het zand. Maar bij een derde salvo werd een der passagiers en een sol daat licht gekwetst. Evenwel, toen de boos wichten zagen dat de mannelijke reizigers onvervaard naar de wapens grepen, vlucht ten zij de hoogte op, terwijl hun nog een paar schoten werden nagezonden. De post wagen kon toen ongehinderd zijn weg ver volgen. Van de eerstvolgende pleisterplaats heeft de overheid een detachement kara biniers de bergen ingezonden om de roovers te vervolgen. Een afschuwelijke misdaad, dieweêr een groot zedelijk raadsel is, brengt te Kopenhagen alle gemoederen in beweging. De directrice van een tehuis voorkinde ren,* een algemeen geachte vrouw van 47 jaar, heeft een haar toevertrouwden knaap met opium bedwelmd en vermoord, uit vrees, dat hij verraden zou, dat zij hem tot slechte dingen had verleid. Een der andere knapen kreeg achter docht en sprak daarover met zijn moeder. Deze waarschuwde de politie. H^t lijk werd opgegraven en onderzocht en de moordena res werd gevat. Eerst ontkende zij, maar bij het derde verhoor legde zy een volle dige bekentenis af. Londen, 7 April. Gistereunamiddag had tusschen Folkestone en Boulogne tijdens dikken mist aanvaring plaats tusschen de poststoomboot «Louise Dagmar", van Bou logne komende, en het van Havre met een lading wol, ijzer en machineriën naar Duinkerken bestemde st. «Albert*. De Albertwerd in de midscheeps ingeloopen en. zonk bijna onmiddellijk. De bemanning, uit 16 personen bestaande, werd door de «Louise Dagmargered en te Folkestone aan wal gezet- Van de «Louise Dagmar* zijn stuurboordzijde en boeg ingeloopen. Opstootjes te Loinlen. Londen, 8 April. Hedenmiddag had op Trafalgar Square een verwoede vechtpartij plaats tusschen voor- en tegenstanders van het wetsontwerp betreffende den verkoop van sterken drank (Local Veto Bill). De politie kwam tusschen beiden en dreef de vechtende menigte, omstreeks tweeduizend personen sterk, uiteen. De menigte riep »Weg met BalfourLeve Gladstone!* Tegen half zes kwam het opnieuw tot een botsingmet groote moeite slaagde de politie er in, de betoogers uiteen te dry- ven. Een man klom op den omloop van de Nelson-zuil en sprak van daar de menigte toe. De betooging duurt voort. De geheele politiemacht is op de been. Venetië, 7 April. Een der hier ver schijnende bladen ontvangt bijzonderhe den betreffende de aardbeving van Malatia bjj den Euphraat in Mesopotanië. Een paar honderd huizen zijn geheel verwoest. Alle moskeeën, kerken en vele winkels zijn zwaar beschadigd. Men vreest dat om streeks 180 personen zijn omgekomen. Een jonge dame te Chicago heeft een weddenschap aangegaan, dat zij een reis zal maken naar San-Francisco en van daar over St. Louis naar New-York en ver volgens van New-York naar Chicago terug, zonder dat zij met haar voeten den grond zal aanraken. De geheele reis moet worden afgelegd in spoor weg-waggons en rij tuigen. Zoodra de dame den voet op den grond zet, heeft zij de weddenschap, en tevens een aanzienlijke som geld, verloren. Tijdstippen van verzending der Brievenmalen. Naar Oost-lndië: Verzendingsweg. Datum der ter post-bezorg. Tijdst. d laat busl.uhPostk zeepost via Amsterdam. zeepost via Rotterdam Holla udsche mail via Genaa j. lloll. mail via Marseille Frunsche mail via Marseille Eugelsche mail via Briudisi Duitsche mail via Hrindisi 21 Apr. 14 en 28 18 25 14 en 28 21 8 Mei 7.15'sav. 7.15 'sav. 12,30'snam. 12.80'snam. 715's av. 8.45'smor. 8.45's mor. Naar Guyana (Suriname): p. zeepost via Amsterdam.1 20 April.I 7.15'sav. p. mail over Engeland24 n I 7.15 's p. mail vin St.-Nazaire. 7 Mei 7.15 'sav. Naar Curagao, Bonaire en Aruba, St Martin, St. Eustatius en Saba p. zeepost via Amsterdam. .1 26 Apr.j 7.15 'sav. p. mail via Southampton .13 en 15 12.80'snum. Naar Hr. Ms. wVan Speyk" te Hampton-Roads, (in Virginië)via Southampton, 13 en 15 April 12.30 's namiddags (aankomst der mail te Hampton-Roads 23 en 25 April). Burgerlijke Stand, gem. Heider. Van 6 tot en met 8 April 1898. ONDERTROUWDP. de Beurs, schilder en A. Kok. S. Harkes, metselaar en S. Smak W,. de Boer, visscherman en H. v. d. Broek P. Aggenbach, machinist en A. C. Kraak. GETROUWD: J. Lobman en T. Smit. J. Lastdrager en J. A. van Hartevelt. N. de Wyn en G. Badart. J. H. Blokhoff en J. Roo- sloot. BEVALLEN: G. de Wyn—Rijst, d. M. TroostBrouwer, d. M. Gauwde Bie, d. H. HollanderGlim, d. OVERLEDEN: W. J. Conijo, 11 maanden. F. Eisclin, 4 j. M. Luijtzen wed. J. Kisko, 69 jaar. J. Darphorn, 60 jaar. L. van Dyk wed. J. Mors, 52 jaar. J. Verfaille geb. Voorn, 43 jaar. Marine en Leger. Hr. Ms. opleidingsschip „Neptunus" wordt 15 Juni buiten dienst gesteld, wijl met 10 Juni het grootste deel der vaste bemanning overgaat op de met dien datum in dienst komende monitors „Bloedhond" en „Cerberus". Tot le luit. is bevorderd de 2e luit H. 8. Wentink, van het 5e bat. l6te reg. inf., alhier in garnizoen. De 2e luit-adj. F. Smith, van het 4e reg. vest.-art., alhier in garnizoen, is tot le luit. be» vorderd- HELDER, 11 April 1893. De Raad dezer gemeente zal heden avond een zitting houden, ter behandeling van de volgende onderwerpen1. Vast stelling voljaarskohier van den hoofdelijken omslag. 2. Vaststelling kohier belasting honden. 3. Benoeming van een onderwij zeres en een onderwijzer. 4. Ontslag onder wijzer. 5. Benoeming van leden der Com missie van Middelbaar onderwijs. 6. Adres sen van den heer J. Pot over trambaan en van de voerlieden. 7. Rapport der Com missie op het voorstel van den heer I. Korver over schoolgeldheffing. 8. Voorstel gratificatie ambtenaren. 9. Mededeeling in gekomen stukken. Ds. Granpré Molière alhier beeft voor het op hem uitgebracht beroep naar Dokkum bedankt. Op morgen, Woensdag 12 dezer, zal, blijkens achterstaande aankondiging, in het lokaal Tivoli alhier de jaarlijksche, alge- meene vergadering plaats hebben van de Vereeniging voor het organiseeren van Volksbijeenkomsten. Wy maken belang stellenden op deze samenkomst opmerk zaam. De Volksbijeenkomsten vinden hier steeds in groote mate sympathie bij het publiek, en 't zal, dunkt ons, t voor het yverig Bestuur hoogst aangenaam zijn, als het, door een talrijk bezoek van belang stellenden ter jaarvergadering, kan opmer ken dat contribuanten, die 's jaarlijks hun nen stoffelyken steun verleenen, door kennis te nemen van den toestand der Vereeniging, ook hunnen zedelijken steun niet onthouden. Tegen de a.s. verkiezing van één lid voor de Provinciale Staten in het hoofd kiesdistrict Alkmaar zijn candidaat gesteld door de Liberale Kiesvereeniging, de heer mr. A. P. de Lange, en door de R. K. Kiesvereeniging de heer J. P. Kraakman. Omtrent den nieuwen oorlogskruiser «Borneo* die aan de Conservatie op de Marinewerf te Amsterdam zal worden over gegeven, meldt ons iemand, die de reis medemaakte «Wij vertrokken Vrijdag 81 Maart, te 10 u. voormiddag van Clydebank en kwa men te 2 u. te Graigendoran-pier op de reede. Daar werden de kompassen geveri fieerd en gingen wij te 6. ten anker. Zon dagmiddag te half vier vertrokken we met bestemming naar HoUand. De reis was zeer voorspoedig. De «Borneo* hield zich kranig tegen de vrij hooge zeeën. Het is een flink zeeschip. In het Engelsche kanaal hadden we veel mist. We liepen zes mijl en moesten aanhoudend de stoomfluit laten hooren. Bij Dungeness namen we een loods over vandaar stoomden we naar IJmuiden. Het schip en de machines hebben, naar ik vernam, uitmuntend voldaan. Over een paar maanden, wanneer het geschut dat trou wens nog beproefd moet worden aan boord is, komtj de «Borneo* weer in dienst en gaan we er mee naar Indië. De Engelschen noeïnen dit soort schepen gunboats. Uit Indië is bericht ontvangen, dat de lste luit. der inf. Coenraad van der Schroeff, gesneuveld is in het gevecht met de Atjehers bij de Tamiangrivier, ten Noor den van Medran. In de Atjehsche Ct.van I Maart lezen wij BEWERKT DOOR AM O. (18 »Hm,' zei Brnno, adat is geen aangename tyding. Verliest* veel, oom «Byna mijn geheele vermogen in portefeuille. Ik had het WoifscLn toevertrouwd, omdat hij me in 1873 werkelyk voor groote verliezen heeft bewaard. Algemeen wordt hij geacht als een voorzichtig handelsman, maar het schynt dat de val van het Berlijnsohe huis de oorzaak is, dat ook het zijne valt. Ik denk meer aan jon dan aan my zelf, als ik over dit ongeluk jammer. Als ik dit huis verkoop dat me nooit recht bevallen heeft en op myn land goed ga wonen-, dan kan ik van mijn inkom sten wel leven en ik' heb niets te ontberen. Maar jy, myn jongen ik had je zoo gaarne een onbezorgde toekomst gegund »Maar, beste oom rLaten wy kalm de zaken bespreken, zoo- als ze nn gelegen zyn, Bruno," vervolgde de onde graaf. «Je hebt va je vader slechts een klein vermogen geërfd, aarvan je nauwelijks vier duizend gulden aan rente ontvangt. Met dit oogeublik te begin ien kan je niet meer rekenen op een toelage uit myn kas, maar ik ben bereid je nu reeds het stamgoed af te staan, dat je na m ,n dood toch erven moet, als je mé een rusrig' hoekje in je huis wil toestaan In den namiddag van Vrijdag 24 Fe bruari stond de le luitenant Spirlet van het detachement te Lambaroe buiten de benting naar het visschen te kijken, toen er van de Kampongrand een paar schoten vielen. Een dier vijandelijke kogels ver wondde hem licht in het been. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag 24 en 25 Februari, schoot een schildwacht te Oleh-leh den dwangarbeider-lantaarnop steker dood. De schildwacht had vermoe delijk geslapen en niet gezien, dat de lan taarnopsteker kwam. Toen de dwangarbei der de lantaarn opstak, schynt de schild wacht wakker te zyn geworden en de man voor een Atjeher aanziende, schoot hij zyn geweer op hem af. De schildwacht zit thans in verzekerde bewaring. Het te Soerabaja op het Marine etablissement verkochte stoomschip On rust" is voor f8400 door Kwee Hap Tik gekocht. Betreffende het jongste gevecht in Atjeh wordt nog door Reuter uit Singapore geseind «Het verlies der Hollanders in het ge vecht bij de rivier Tamiang bedroeg 6 dooden, terwijl 45 werden gekwetat. Van de Atjehers werden 63 gedood. Het wordt bevestigd, dat de Hoüanders de overwin ning behaalden. Zij veroverden acht ver sterkingen, waarbij zeven kanonnen en een groote hoeveelheid wapenen werden buit gemaakt. De verbindingen zyn her steld." De Koningin-Regentes heeft de le venslange gevangenisstraf, waartoe de in de strafgevangenis te Leeuwarden gedetineerde gewezen bootsmansmaat L., 8 Sept, 1878 wegens moord door den zee-krijgsraad te Curagao was veroordeeld, veranderd in twintig jaren gevangenisstraf. Het getal levenslang veroordeelden in de gevange nis te Leeuwarden is daardoor verminderd tot acht. Een zeldzame vondst werd door de werklieden van gebr. Sluis te Enkhuizen gedaan. Op een stuk land, toehehoorende aan die firma, werd onder een schelf erw- tenrys een nest gevonden, waarin gezellig bijeenzaten een oude en een jonge otter, een bunsing en een haas. Het wonderlijke huishouden werd buit gemaakt, behalve de baas, die by het vernemen van onraad het hazenpad koos. Afgeluisterd te Hoorn. Een boerin een hoogwielryder ziende, roept tot haar buurvrouw«Kijk, Trien, daar gaat een scheersliep op hol boven op den dyk Ruim 10,000 gulden te verdeele®. Als een vergoeding voor den zwaren dienst, die van het Amaterdamsch politie personeel in de maanden Januari en Febru ari 1893 werd gevorderd, is ter verdeeling onder dat personeel ontvangen f 10321,991/s. Daarvan is een bedrag van f 1772.50 besteed voor het verstrekken van brandstof (cokes) aan 709 personen, die 5 H.L. per hoofd kregen. Verder werd uitgekeerd aan 5 inspec teurs f 20 per hoofd, aan 32 inspecteurs f 15 per hoofd, aan 37 brigadiers f 11,80 per hoofd, aan 19 brigadiers-titulair fll.80 per hoofd, aan 3 telegrafisten f 12,80 per hoofd, aan 3 agenten f 14.80 per hoofd, aan 19 agenten f 11,80 per hoofd, aan 633 agenten f 10,80 per hoofd en aan 22 Her schrijvers f 7 per hoofd. •Genoeg, oom," viel Bruno thans den ouden graaf in de reden. «Laat my nu ook eens aan het woord komen. Ik heb nu eenmaal een heel bijzondere opvatting van wat men menschelijk geluk noemt, en myn opvatting daarvan wijkt nog al veel af van die, welke men gewoonlijk in onzen stand vindt. De rente van myn ka pitaal is voldoende voor mijn behoeften als ik het bestuur van den Rozenburg op mij neem, dan bestuur ik uw goed, dan bewoon ik uw hnis. Misschien breng ik in dat huis ook een lief vrouwtje mee, en als wij dan in landelijke afzondering een genoeglyk leven leiden, zal dat gelukkige gezin u achten en eoren als het hoofd ervan.» ,Je bent een beste jongen,* riep de oude graaf uit en hy drukte Bruno aan zijn borst. *God zegen je voor deze hartelyke woorden.* z/Dus geen droevige gedachten meer, oom 1 Wy wenschen mijnheer Wolfsohn goede reis.* z/Je hebt gelijk Maar waar ga je heen vroeg de oude graaf, daar Bruno zich gereed maakte om uit te gaan. z/Dat is myn geheim, antwoordde Bruno. z/Ik kan u alleen zeggen dat ik van plan ben een bezoek te brengen aan iemand, die in nauw verband staat met ons gesprek van straks. Raad nu eens, oom. Dag, oom «Dag, myn jongen 1 Geluk op je pogingen. Myn zegen op je voornemens ACHTSTE HOOFDSTUK. Zy was een zonnestraaltje in het kamertje, waar zy gewoonlijk zat te werken. De bloe- Uit Den Bosch meldt men ons, dat vermoedelijke moordenaar van Hoekman te Osch gevonden en in hechtenis geno men is. In den Haag is een paar in onder trouw opgenomen, waarvan de bruidegom 73 jaar telt en het bruidje 17 jaar oud is. Sequah, die thans te Middelburg séances houdt, deelde daar mede dat hij in den Haag gaat wonen, waar hij eën huis heeft gekocht en als hy de Nederl. taal zoo goed kent als zyn moedertaal, hy zich candidaat zal stellen voor de Tweede Kamer. H. Kok te Ide (gemeente Yries), wiens eenig trekdier voor eenigen tijd stierf, wendde zich tot H. M. de Koningin Regentes met het beleefde verzoek hem f 50 te willen leenen, opdat hy weer een dier zou kunnen koopen en daarmede in de behoefte van zich en de zijnen voorzien. Hij beloofde het geleende in kleine gedeel ten te zuUen terugbetalen. De man werd niet weinig en zeer aangenaam verrast, toen hem dezer dagen namens H. M. de Koningin-Regentes de gevraagde som werd ter hand gesteld, met de mededeeling dat hy van de terugbetaling werd vrijgesteld. De heer M., commissionair in effec ten, wonende in de Vijzelstraat te Amster dam, gaf Donderdagmorgen een kruiers- knecht, een jongen van een jaar of 18, een bedrag aan effecten mede, ter waarde van ongeveer f 4600, om dié effecten te gelde te maken. Vermoedelijk is de jongen voor de ver leiding bezweken en is hy er met het geld van doorgegaan tenminste tot nog toe is hij niet teruggekeerd om het te brengen. By nader onderzoek is het gebleken, dat het geld voor de effecten hem door ver schillende handelaars in effecten op de Prin sen- en Keizersgracht is ter hand gesteld. Men deelt ons mede, dat ergens door een particulier aan een aannemer bij con tract de uitvoering van een werk is opge dragen, welk werk in de maand April zou moeten gereed komen. In 't contract moet verzuimd zijn te vermelden, welk jaar er bedoeld wordt. Dit geval herinnert aan het gebeurde indertijd te Haarlem, waar het gemeente bestuur hét houtgewas, staande op een stuk gemeentegrond, verkocht, onder voor waarde, dat de kooper het overeengeko men bedrag zou betalen, als hij den laatsten boom verwijderde. De kooper liet één der boomen staan en betaalde niet. Een Brusselaar, die voor zaken te Amsterdam vertoefde, maakte kennis met een paar heeren, met wie hij in een café op den O.-Z Achterburgwal een glas bier ging drinken. De kaarten kwamen al gauw voor den dag en weldra zat de vreemdeling met zyn nieuwe vrienden in het kaartspél verdiept. De inzet werd al hooger en hooger, en het partijtje had nog geen half uur geduurd, of de Brusselaar was reeds zevenhonderd francs kwijt. Nu bleek het hem, dat hy in verkeerde handen gevaUen was. Hy verliet overhaast het café en ging zich bij de po litie beklagen. Toen deze onmiddellijk een onderzoek instelde, waren de spelers echter al uit het koffiehuis verdwenen. Doordat de prijzen der aardappelen in den laatsten tyd zoo buitengewoon goed- men voor de vensters groeiden zichtbaar onder haar goede verpleging, en als zij Hansje, haar kanarievogel, die by het vester hing, van eten en drinken voorzien had, wist het aardige diertje haar zeer goed zijn dankbaarheid te toonen. Mooi-Eefje noemde men haar in de buurt, maar de lieden gaven haar ook nog een ande ren naam. Was het bewondering van haar schoonheid of de nijd der jonge meisjes, die haar den bynaam «de prinses van Wahring" verschaft had Daar Mooi-Eefje volstrekt niet hoogmoedig was, gelooven wy het eerste. Mis schien ook had een onbestemd gerucht, dat de tongen der oude vrouwen van Wahring meer malen in beweging had gebracht, er veel toe bijgedragen om aan het jonge meisje dezen titel te verschaffen. Haar naam was Genoveva Nisser, doch de lieden, die beter onderricht waren, vertelden, dat zij volstrekt niet de dochter van de goede oude juffrouw Nisser was, op wie zij dan ook niemendal geleek. Men zei, dat ze door haar pleegmoeder als kind was aangenomen, om haar een eerlijken naam te verschaffen, maar dat zij inderdaad de dochter van een graaf of prins was, die wegens den tegenstand zijner familie, zijn geliefde niet naar het altaar ge leid had en dat deze daarom van verdriet was gestorven. Haar vader zou in den oorlog van 1866 den dood gezocht en gevonden hebben. Voor zyn kind had hy, naar men verzekerde, een kapitaal vastgezetjuffrouw Nisser leefde van de renten, en dit verklaarde, waarom zy als weduwe van een kantoorschryver in zulke goede omstandigheden verkeerde. Zij, die beweerden met het verleden van juf frouw Nisser bekend te zyn, wisten oen ro mantische geschiedenis te vertellen en al ver schilden die verhalen een weinig, in hoofdzaak kwamen ze hierop neer In vroeger dagen had juffrouw Nisser twee gemeubeleerde kamers verhuurd aan een too- neelspeelster, wie het gelukte het hart van een prins te veroveren. In het leven dezer schoone tooneelspeelster was een donkere vlek, die zij voor haar vorstelijken echtgenoot geheim hield het schoone blonde meisje, dat eerst buiten op het land uitbesteed was en later werd toevertrouwd aan de zorgen van juffrouw Nisser, die haar als kind aannam. Do arme weduwe van dan kantoorschrijver was daar door in betere omstandigheden nn, dat was wel te begrijpen. Zij had immer3 de rijke prinses nu in haar macht Zij kon nu immers zooveel geld afpersen, als ze maar wilde, wan neer ze dreigde met onthullingen aan den prins Niemand kon wol met zekerheid zeggen, dat juffrouw Nisser uit deze bron van inkom sten putte, maar men kou toch wel begrijpen, dat zij van de gelegenheid gebruik maakte om voor het kind zooveel mogelijk in rekening te brengen. Wat van deze geruchten waar was of niet, was allerminst de zorg van Mooi-Eefje. Vroolyk en onbezorgd gefioot zij het heden zonder naar 't verleden te vragen. Er waar zou zij naar moe ten gevraagd hebben Zy hield zichzelve voor een weeskind, dat voorzien van een klein vermogen, aan juffrouw Nisser ter opvoeding was toevertrouwd. Zij had haar vader of moo- der niet gekend men had haar gezegd, dat beiden gestorven waren, voor zij één jaar oud was en ze heriunerde zich dan ook volstrekt niet een ouderlijk huis. Zy hield van juf frouw Nisser, by wie zy opgegroeid was, als van een moeder en baar zoon beschouwde ze als haar eigen broeder. Zy had dus niet dat gevoel van leegte, van iets te missen, dat men anders bij weezen aantreft. Ja, juffrouw Nisser zou haar zeker verwend en bedorven hebben, als de eerwaarde zusters van het St. Catharina- gesticht haar niet aan strenge tucht gewend en goed onderwezen hadden. De kundigheden die zij daar verwierf, had zy nog trachten te vermeerderen ecnige jaren lang had een loer- aar haar onderricht gegeven in de Fransche taai en thans ontving zy nog zang-onderwys van een oude zangeres, die vroeger in de opera zong en thans van haar pensioen in Wahring leefde. Het meisje had een welluidende zuivere stem, die meermalen in wedstrijd geraakte met Hansje, haar kanarievogel. Vandaag had Mooi-Eefje nog geen lied ge zongen en Hansje had ook nog geen vriende lijk woordje gekregen. Zij zat op haar gewone plaats bij het venster en terwijl haar handen bezig waren met eenig naaiwerk, zwierf haar blik van tyd tot tyd naar den overkant dor straat of naar de wolken. Terwijl zo zoo in de verte staarde, had haar blik iets droome- rigs, dat baar anders geheel vreemd wassom- tyds ook speelde een fijn lachje om haar mond. (Wordt vervolgd.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1893 | | pagina 1