't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. Ho. 2104. Zaterdag 15 April 1893. 21ste Jaargang. KALENDER DER WEEK. Gemeenteraad van Helder. Bureau: Zuidstraat. Telefoonn0. 42. Bureau: Spoorstraat. Telefoonn0. 36; Opkomst der Zon 5 u. 2 m. Onderg. 6 u. 59 m. APRIL, (Grasmaand, 30 dagen.) Zondag 16 Nieuwe Maan. Maandag 17 Dinsdag 18 Woensdag 19 Donderdag 20 Vrydag 21 Zaterdag 22 Zitting van Dinsdag 11 April 1893. Voorzitter de heer C. A. Beukenkamp. Tegenwoordig zijn aanvankelijk 14 leden. Eenigen tyd nó de opening komen achtereen volgens ter vergadering de heeren Zur Mühlen en Oudenhoven. De heeren Hordijk, Verfaille en Govers zijn afwezig. De tribune is ma tig bezet, Nadat de vergadering geopend is, worden de notulen der vorige zitting voorgelezen en goedgekeurd. Met eenparige stemmen worden goedgekeurd en vastgesteldhet voljaarskohier van den hoofdelyken omslag tot een gezamenlijk bedrag der aanslagen van f32.946.83. en het vol jaarskohier der belasting op de honden, ten bedrage van f 1170, beide kohieren zijn bestemd voor den dienst van 1893. Er wordt overgegaan tot do benoeming van een onderwijzer met hoofdacte aan de gemeente school no. 6 (op de Vischmarkt), ter vervul ling der vacature, ontstaan door het overlijden van den heer J. C. Reyers. Uit het tweetal door B. en W. ter tafel gebracht, bestaande uit de heeren A. Deelder en C. W. H. Louws, wordt met 8 stemmen gekozen de heer Deel der. Op den heer Louws waren 6 stemmen uitgebracht. Ter voorziening in een vacature aan de gemeenteschool no. 7a, ontstaan door het vertrek yen mej. C. C. Beukenkamp, wordt, met 12 stemmen gekozen tot onderwijzeres aan genoemde school mej. R. C. Kylstra, te B e e r s. Met de benoemde stonden op de voordracht de dames W. Krijnen, te 's Gra- venhage, deze sollicitante had inmiddels hare sollicitatie ingetrokken en A. Wijn te Wie- ringerwaard. Op laatstgenoemde waren twee stemmen uitgebracht. Aan den heer W. Bakker wordt, op zyn daartoe gedaan verzoek, een eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van onderwyzer aan de school no. 7b. Als leden der Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs worden de heeren A. van Voornveld en W. Bakker Wz. respectie velijk met 14 en 11 stemmen herkozen. Op de aanbevelingslijst stonden verder de heeren Dr. P. P. "C. Hoek en P. A. A. Faure, die onderscheidenlijk 4 en 3 stemmen bekwamen. Voorlezing geschiedt van een adres van den heer J. Pot, te Alkmaar, die zich daarin wendt tot den Raad met het verzoek, om vergunning te verkrijgen tot het aanleggen en in gebruik stellen van een trambaan, zonder een zijlyn in de richting van 't Westplein met de be stemming dier baan, in zijn vorig adres medege deeld. Verder wordt voorgelezen een adres van een aantal verhuurders van rijtuigen, die zich bezwaard zouden gevoelen, als de Raad ver gunning gaf tot het leggen en exploiteeren van een trambaan en, wyzende op de voor- deelen, die zy genieten door 't vervoer van personen naar en van het Bad-Paviljoen te Huisduinen, er op aandringen, dat de aange vraagde vergunning niet worde verleend. De Voorzitter zegt, dat het Dag. Best. de be slissing over deze adressen overlaat aan den Raad en geen prae-advies wenscht te geven. By de discussie over dit onderwerp, her innert de heer Zur Mühlen er aan, dat de Raad zeer inconsequent zou handelen, door op de aanvraag van den heer Pot afwyzend te beschikken. Immers, vroeger is een dergelijk verzoek van den heer. Bakkor niet afgewezen, en toch was het tramplan van dien heer voor de voerlieden veel nadeeliger dau het plan, door den hêer Pot aangeboden. Gevaar voor de passagiers, die in de tram op deo Zeedyk plaats nemen, ziet spreker niet in. En mocht er gevaar bestaan, ieder, die van de tram ge bruikt maakt, dient zelf te onderzoeken, of hy zich ook aan gevaar blootstelt. De Voor zitter is hiermede niet volkomen eens. Hy meent, indien er werkelyk uitzicht bestaat op gevaar voor de ingezetenen, die van de tram gebruik maken, het wel degelijk ligt op den weg van het Gemeentebestuur, om tegen de uitvoering van zoodanig plan te waken. De heer Zur Mühlen repliceert. Hy gelooft, dat het tot stand komen der tram is in 't al gemeen belang, terwyl het ieder natuurlijk vry staat, hl of niet van dit vervoermiddel gebruik te maken. De Voorzitter merkt op, dat de voerlieden bij de uitvoering van het tramplanBakker niet zulk eene schade zou den geleden hebben als by het tot stand ko men van het thans aanhangige plan. De heer Bakker zou nl. van de paarden der voerlieden alhier hebben gebruik gemaakt. Met het oog op het verzoek der voerlieden, wordt door den heer van Neck aangevoerd, dat die adres santen vóór het tot sti«nd komen van het Bad- Paviljoen toch ook hun bestaan hadden. De heer Oudenhoven meent, dat de leden van den Raad geen voogdij behooren uit te oefenen over het publiek, door te beletten, dat van een of ander vervoermiddel worde gebruik gemaakt. Ook hy meent, dat het tramplanBakker veel grooter schade aan de voerlieden zou hebben veroorzaakt. Na nog eenige gcdachtenwis- seling, wordt, met 14 tegen 2 steramen op het verzoek van den heer Pot gunstig beschikt. Tegen stemden de heer Van Twisk en de Voorzitter. Namens de Commissie, in wier handen was gesteld een door den heer Korver by den Raad ingediend voorstel tot wyziging der schoolgeldheffing in deze gemeente, welke commissie bestaat uit de heeren Franken, Oort- gijsen, Verfaille, Zurmühlen en de voorsteller wordt bij monde van den heer Zurmühlen rapport uitgebracht. Het blijkt uit dit rapport dat de voorsteller, door zijne bezigheden ver- hinnerd de vergadering der Commissie, welke op den dag werd gehouden, niet heeft kunnen bijwoneD. De aanwezige leden der Commissie hebben, volgens de gegeven verzekering, het voorstel met hl den ernst, dien het verdient, overwogen, in verband met het doelder gemeente tegemoet te komen in de kosten voor het Lager Onderwijs en een beteren maatstaf te krijgen voor de hl of niet betaling der schoolgelden. Indertijd is bij de indiening de strekking van het voorstel medegedeeld. Een van het meest kenmerkende in dit voor stel is de bepaling, dat, terwijl in de bestaande regeling alleen plaats is óf voor betalende óf voor niet-betalende leerlingen, bij het voorstel Korver ook rekening wordt gehouden met minvermogenden, van wie een verlaagd school geld zou worden gevorderd. Nog werd door den heer Korver voorgesteld, om de betaling der schoolgelden per maand te doen geschieden, ter gemoetkoming aan de ouders, die gemak kelijker een kleinere som dan een aanmerkelijk bedrag in ééns kunnen betalen. De Commissie kan zich met het voorstel-Korver niet veree nigen Zij zou met de voorgestelde verhooging van het schoolgeld voor school 7b kunnen medegaan, en beveelt overigens aan, dat voor de kinderen uit de gemeente Callantsoog, die de school te Koegras bezoeken, in 't vervolg schoolgeld zal worden gevorderd. Terstond nh de voorlezing van dit rapport verzekert de Voorzitter, dat voor de kinderen uit Callants oog, die de gemeenteschool No. 1 bezoeken, steeds het volle schoolgeld wordt voldaan. In den breede wordt door den heer Korver, met bestrijding van het rapport der Commissie, zijn voorstel verdedigd. Uit die verdediging blijkt, dat by sommigen eenige verwarring heerscht, ontstaan door de gedachte, dat de regeling der schoolgeldheffing, in 1875 tot stand gebracht, alsnog van kracht en niet vervangen is door eene nadere regeling, die nl. van 1891, welke ontworpen is met het oog op de laatst ingevoerde onderwijs-wet. Spreker verzekert, dut het zyn doel is, ver betering in den bestaanden toestand te brengen, door 8choolgeldheffing meer te doen overeen stemmen met de draagkracht der ouders van schoolgaande kinderen. Hij tracht aan te toonen dat er zelfs in de groote gemeente Amsterdam geen bezwaar bestaat tegen de opdracht aan de hoofden van scholen, om zich als sub-ontvanger, met de schoolgelden te belasten. Ter aanbeveling van zijn plan om schoolgelden op korter termijn te doen invor deren, wyst hy op de betaling der schoolgelden in de bewaarscholen, waar zulks wekelyks Jaats heeft en tot geene moeielijkheden aan- eidiog geeft. Hij herinnert, by zyn streven om het schoolgeld van school 7b te verhoogen, aan de aanstelling van één onderwijzer aan die school, boven het getal door de wet ge- eischt. Aan 't einde verzekert de heer Kor ver, dat de billykheid jegens de betalenden en het belang der gemeente bij het doen van dit voorstel door hem voor oogen zyn gehouden. Op eene vraag van den heer Oudenhoven deelt de heer Korver mede, dat te Amsterdam door de hoofden van scholen het ontvangen schoolgeld aan de gemeente-ontvanger wordt verantwoord. De heer Vos verwondert zich, dat, terwijl de heer Korver indertijd stemde tegen het voorstel, door spreker met de heeren Van Twisk en Franken gedaan, tot verhooging van 't schoolgeld aan school No. 7b, dit thans door hem zeiven wordt voorgesteld. De heer Korver verzekert, dat hy indertijd tegen stemde, omdat het z i. niet opging voor een enkele school naar vermeer dering van personeel te streven, terwijl de overige scholen in dat voorrecht niet konden deelen. Hierop antwoordt de heer Vos, dat op alle scholen het personeel grooter is dan de wet zulks bepaald vooschryft en de voorsteller het noodig achtte, dat de school No. 7b, uitsluitend voor betalende leerlin gen, niet by de overige scholen zou achter staan. Door de heeren Franken en Korver wordt verder van gedachten gewisseld over de al of niet geldigheid der regeling van 1875. Aan de discussie over dit onderwerp wordt verder deelgenomen door de heeren Zurmühlen Van Neck, Korver, Maalsteed en don Voorzitter. De heer Maalsteed voert o. a. aan, dat hoofden van scholeD te Amsterdam, zeiven geene klasse besturende, en slechts directeu ren der school zijnde, gelegenheid hebben zich ook met de invordering der schoolgelden te belasten. Hier is dat zoo niet. Door de heeren Over de Linden, Oudenhoven en Hoo- genbosch wordt voorgesteld de discussie te sluiten, het voorstel in nadere behandeling te geven aan de Commissie met den voorsteller en welke Commissie met B. en W. daartoe zal samenkomen. Dit voorstel wordt met 10 tegen 5 stemmen aangenomen. Tegen stemden de heeren Oortgysen, Van Neck, Spruit, Fran ken en Zurmühlen. De heer Korver hield zich buiten stemming. De Voorzitter herinnert, dat er gedurende eenige maanden eene vacature - is geweest by het personeel der gemeente-secretarie, een gevolg van het eervol ontslag, aan den heer J. E. de Jong verleend. De overige ambte naren hebbon daardoor meerdere werkzaam heden te verrichten gehad. Namens het Dag. Best. stelt hij voor, het vrijgevallen traktement onder de overige ambtenaren te verdeelen. Dit voorstel wordt, na bestryding door den heer Zurmuhlen, met 9 tegen 6 stemmen verworpen. Vóór stemden de heeren Bakker, Oudenhoven, Groen, Maalsteed, Vos en de Voorziter. De heer Van Neck hield zich buiten stemming. Voor kennisgeving werden aangenomen de mededeelingen, dat het voorschot, uit 's Rijks schatkist over 1893 te verleenen, ten behoeve van 'tlager onderwijs in deze gemeente is bepaald op f 14.500 dat by de op 29 Maart 11. ge houden verificatie van de boeken en de kas des gemeente-ontvangers, een en ander in orde is bevonden, in kas zijnde de som van f 14.499,01 dat het leerplan voor de Zee- vaartk. school alhier, door Z.Exc. den Minister van Binnenl. Zaken is goedgekeurden dat door HH. Gedep. Staten het Raadsbesluit tot vaststelling van art. 69a der Alg. Politie verordening (bepalende het uitsluitend recht van 't Gemeentebestuur tot afslag van visch), nè het besluit om niet over te gaan tot het aanbrengen der verlangde wyziging, aan H.M. de Koningin-Regentes ter vernietiging zal worden voorgedragen. Voorlezing geschiedt van een uitvoerig adres van den heer W. Verhoeve Bruinvis alhier, houdende voorstellen tot bevordering van eene waterverver8ching in het Heldersche kanaal, door het aanbrengen van zinkputten, enz. en het hevelen van zeewater in 't kanaal aan het Westplein. Na eene korten gedachtenwis- seling, wordt dit stuk in handen gesteld van de Commissie, die belast is met een onderzoek omtrent het voorstel-Klik, dezelfde zaak be treffende. Vervolgens wordt voorgelezen een adres van den heer J. D. de Graaf alhier, een verzoek inhoudende tot bestrating der Graven-dwars straat, met verzekering, dat, zoo aan zijn ver zoek geen gevolg gegeven wordt, hij zich tot HH. Gedep. Staten zal wenden. Na eenige toelichting, waarbij de Voorzitter doet uitko men, dat eerlang zeer waarschijnlijk aan den wensch van adressant zal wordeu voldaan, wordt dit adres voor kennisgeving aangenomen, evenals de mededeelingen, dat zijn ingekomen de jaarverslagen der Commissie voor het Mid delbaar Onderwijs en van hh. Commissarissen voor 't Ziekenhuis en de Apotheek, de ken nisgeving, dat de lieer H. J. van Berk de benoeming tot Commissaris van laatstgenoemde instelling heeft aangenomen en dat eenige Armbesturen hebbeu geconstateerd, dat op de voorloopig vastgestelde kiezerslijsten geene na men van bedeelden bij hunne administratiën voorkomen. Er geschiedde verder voorlezing van een adres van eigenaren en bewoners van perceelen in het noordelijk gedeelte der Koningstraat, hou dende verzoek tot demping der vuile sloot aan den Stationsweg. De Voorzitter deelt een en ander mede, waaruit blijkt, dat de weg ruiming dier sloot nogal met moeite gepaard j »aaten dat o. a. een der eigenaren, de heer Esselaar, de gewenschte opruiming maar wei nig bevordert. Op voorstel des Voorzitters, wordt besloten, in deze af te wachten den uic- der weldra te houden verkooping van een terrein, aan bedoelde sloot gelegen. De behandeling word verdaagd van een ingekomen raededeeling van den heer A. Met- zelaar, ter zake van eeu door hem voorgeno men verkaveling tot bouwterrein van een stuk land, gelegen in den Helderschen polder nabij de z. g. nieuwe stad. Na korte discussie wordt, met algemoene stemmen op één na. die van den heer Zur muhlen besloten, aan de Wed. van C. de Boor, in leven ambtenaar by de gemeente-be lastingen, eene toelage ad f 100 te verleenen. De mededeeling des Voorzitters, dat de les- n aan de Zeevaartkundige school zijn aan gevangen met 10 leerlingen, wordt voor ken nisgeving aangenomen. Na eenige discussie, wordt, op voorstel van den hoer Oortgijsen, met eenparige steramen besloten, aan uitgevers alhier toestemming te verleenen om het kohier van den hoofdei, om slag voor hunne rekening in druk in 't licht te geven, mits zij zichzelven een afschrift van dat kohier verschaffen. De hr. Oortgysen wilde aanvankelijk, dat vanwege de gemeente kos teloos een afschrift zou worden geleverd hier tegen werd echter ernstig bezwaar geopperd. Door den heer Bakker wordt gewezen op de wensehelijkheid dat de bodem van 't Held. kanaal aan de Achtergracht Zuidzijde, die er bij laagwater erbarmelijk nitziot, door uitbag gering worden opgeknapt. Na korte bespreking, wordt deze aangelegenheid bij B. en W. aan bevolen. Een ernstige klacht wordt door den heer van Twisk geuit over wandaden, onlangs ge pleegd op de algemeene begraafplaats alhier door vernieling vau voorwerpen, die daar ge plaatst zijn ter vereering van geliefde dooden. Hy verlangt beter toezicht op de begraafplaats en zoo wenschen, dat do doodgraver wooude aan den ingang er van. De Voorzitter doet opmerken, dat zulke wandaden gelukkig hoogst zelden gepleegd wordendat, al woont de doodgraver op de aangewezen plek, vernieling toch mogelijk zou zijn en dat het geplee^ misdrijf streng zal worden gestraft. De ver gadering vereenigt zich ten slotte met het voor stel des Voorzitters, om met het nemen van verdere maatregelen te wachten totdat eerlang aan de orde komt eene noodige uitbreiding der algemeeue begraafplaats. De zitting wordt hierop voor gesloten ver klaard. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 14 April 1893. Dinsdagavond trad in Casino als spreker op dc heer J. van Oversteeg, van Arasterdam, daartoe uitgenoodigd door de Chr. Soc. Werkl. Ver. .Patrimonium," en wel met 't onderwerp »'t Socialistisch Congres.' Nadat door den Voorz. van P. een gedeelte uit de brieven van Jacobus was voorgelezen en een gebed was opgezonden, begon spreker met den nood in Friesland te schetsen, die aanlei ding gaf om op spoedige hulp aan te dringen. Men is evenwel van meening, dat«Niet een mensch of een klasse van menschen in staat is sociale verbeteringen aan te brengen, maar dat daartoe de samenwerking van verschillende klasson der Maatschappij noodig is, en dat die samenwerking moet worden ingericht naar 't bestel door God in de schepping gelegd en in zijn woord geopenbaard, 't Was beter voor uit nauwkeurig te overwegen wat men wilde doen, dan zonder overleg een richting in te slaan, die per slot zoii kunnen blijken van 't doel af te leiden. Aan den arbeider werd toegekend 't recht op den Sabbathdag, een dag, waarop hij, on afhankelijk van den patroon, alleen afhanke lijk is van God ook werd aangenomen, dat een arbeider recht heeft op een menschwaardig bestaan, een normalen arbeidsdag, behoorlijk voedsel, enz. Dit «nenachwaardig bestaan moet echter niet alleen gezocht worden in 't verdie- non van veel geld. Daar 't particulier initiatief niet krachtig genoeg is opgetreden, ondanks de vermaning van den apostel Jacobus, moet men bescherming vragen bij de overheid, of schoon die niet do bevoegdheid wordt toege kend den arbeid te regelen. De uitbreiding van 't kiesrecht is een gewenschte zaak, moet zich meer bepaald gronden op «huismansktes- recht,« en volstrekt niet zich uitstrekken tot 't kiesrecht der vrouwen. Hoewel 't kiesrecht iedereen in de Tweede Kamer kau brengen, moeten de arbeiders niet zelf daarin plaats nemen, maar daartoe mannen kiezen, die wetenschappelijk zijn gevormd en daardoor beter in staat de belangen der ar beiders te behartigen. Met de woorden, «ongelukkig 't land, waar de koning een kind is, maar rampzalig 't land, waar 't volk de baas is, sloot spreker zijne voordracht. Na de pauze trad de heer Fortuin, uit Am sterdam, op, maakte bedenkingen tegen de aangevoerde stellingen en beschouwde de zaak van 't hier reeds vrij algemeen bekende stand punt der socialistische partij. De heer Oversteeg verdedigde daarna het door hom gesprokene, en hoewel de heer For tuin nog gaarne 't woord zou gevoerd hebben, werd dit, met het oog op hot vergevorderd uur, niet vergund. De bijeenkomst, waar voort durend de meeste orde gevonden werd, sloot men voor hen, die 't wilden bijwomen, met een dankgebed. Aan den heer W. Koenen alhier, is vergunning verleend tot het aannemen der bronzen medaille »Bene Merenti." Bij de gevechten in Tamiang (Noord- Ooskust van Sumatra) zijn gesneuveld van het korps mariniers de korporaals AVier gever en A. Smit en de mariniers le kl. W". Beers en 2e kl. J. Kiestra, waarvan den familieleden mededeeling is gedaan. HH. MM. de Koningin en de Koningin- Regentes zijn Dindagmiddag te half drie ure te Amsterdam aangekomen. Zoodra de stoet zichtbaar werd op den Dam. :eg een gejuich op, ecnigszins getemperd door den kouden wind, die zelfs don hoed met witte veer van de jeugdige Koningin een oogen- blik in gevaar bracht. Het gure weer was ze ker ook de oorzaak, dat hare majesteiten zich slechts een oogenblik op het balkon vertoon den. Daarna werd het publiek toegestaan zich tot aan de pkleine steentjes" te scharen en vandaar kon men de Koningin een tydlang voor het raam aan den rechtervleugel van het Paleis waarnemen. Van de dubbele ramen werd er één geopend, en met den zakdoek wuivend bleef zy een poos naar de drukte kijken. De muziek deed zich ondertusschen voor het paleis hooren. Den geheelen middag bleef het natuurlijk druk op den Dam. De koninklijke standaard werd per ongeluk ver keerd in den toren geheschen. De vergissing werd echter spoedig hersteld. Twee mannen, naar men zegt colporteurs van Recht voor Allen, trachtten op het Dam rak een paar exemplaren van dit blad in het rijtuig te werpen. Een agent belette hun dit, waarop de manneu, te midden van een mor rende volksmenigte, naar het bureau werden gebracht. Uit de drukkerij .Excelsior" werden eenige honderden roodgekleurde exemplaren van «Recht voor Allen" verspreid. Verder colporteerden eenige jongens met het Vrijheids lied en met andere socialistische geschriften. De Stafmuziek der Marine is van hier naar Amsterdam vertrokken, om tjjdens het verblijf van Hare Majesteiten aldaar dienst te doen, Met het oog op de door sommigen be denkelijk geachte uitbreiding van het kiezers corps, schrijft prof. Quack in hot Aprll-num- mer van de #Gids fOok de geringsten kunnen oordeelen en goed oordeelen over recht en zedelijkheid. Trouwens uit dat zoogeuaamde voik rijzen ieder keer de lieden op, die inderdaad hun tijd verheffen. Uit den stand der werklieden komen de mannen en vrouwen, die eene diepere op vatting van den godsdienst verkondigen. Uit het volk komen ook bij ons te lande de helden der hooge kunst, de eenigen, die, te beginnen met Rembrandt, onzen Nederlandschen naam zullen doen leven, als alles bij ons afgestorven en verdord is. Uit de volksklasse kwamen onze de Ruijter en zoovelen onzer Vlootvoogden, die de onstuimige, geweldige zee hebben lief gehad, en die inzagen, dat over de rollende, schuimende baren de weg der vrijheid en van den voorspoed voor ons allen liep. Overal, in gansch Europa, hebben in tijden van geestelijke afmatting of verfijning juist de mannen van het volk den gezonden toon weder aangesla gen en het leven in zyn volheid^tot zijn recht gebracht. Deze opmerkingen van den hoogleeraar ver dienen zeker in groote mate de aandacht van allen, die zioh bezorgd maken over de moge lijke gevolgen van de invoering der kieswet, die door minister Tak is ontworpen. - Harlingen, 11 April. De visschuit T X 17, schipper Plaatsman, met rog naar hier, is door het stooten op den stroom- leidenden dam vpor de haven gezonken. De bemanning is gered en de schuit door de loodsscliuit en sleepboot Waterweg* in zinkenden staat in de haven gebracht. Zekere H. Brandsema, te Nieuw- Buinen, is dezer dagen aldaar aan den rand van het kauaal gevonden, met vele won den bedekt. Bloedverlies had hem totaal uitgeput. Dr. Bolt is ongeveer twee uur bezig geweest, om de toegebrachte wonden te verbinden. Volgens -verklaring van den gewonde moet men ook nog het plan heb ben gehad hem te verdrinken. Men meent de schuldigen op het spoor te zyn. Een eerzame suikerbakker uit Maar- sen spoorde in den avond van 26 Januari van Utrecht komende, naar zijne woon plaats terug. Hij moest te Nieuwersluis uitstappen. Maar de conducteur maakte den coupé niet open en zoo spoorde de man tegen wil en dank naar Amsterdam. Hij kon, in Amsterdam gekomen, niet meer naar Maarssen terug. Dat had hij al in den trein gezegd aan een mede-reiziger, Franciscus Maria Grasso, vuurstoker 2e kl. by de Kon. Ned. Marine. Hij had twee bank biljetten vau f 100 en een van f 40 bij zich benevens twee spaarbankboekjes, en het bezit van zooveel geld maakte hem be angst. De vuurstoker zou hem een goed logement aanwijzen, doch het gevolg was dat de suikerbakker zyn portefeuille met geld, de spaarbankboekjes en eenige andere zaken kwijt raaktezekere Annechien Schreuder, reeds vroeger wegens diefstal veroordeeld, is hierbij betrokken. Hoe de berooving precies is toegegaan, blijkt niet duidelijk. Uit het getuigenverhoor blijkt dat zoo wel de vuurstoker Grasso als Annechien Schreuder buitengewone verteringen maak ten. Ook op de stoom barkas waarop Grasso werkzaam was, was eenig geld op hem bevonden. Beiden werpen echter de schuld van zich af en verklaren van elk ander het geld gekregen te hebben. Het O. M. is echter overtuigd dat de beide bekl. de daders zyn van den dief stal en die overtuiging is, naar hy meent door behoorlijke middelen gestaafd. Re- quisitor a. tegen den eersten bekl., die de militaire uniform onteerde, drie jaren ge vangenisstraf; b. tegen de tweede bekl., eene allergevaarlijkste straatroofster, vyf jaren gevangenisstraf. De toegevoegde verdedigers, mrs. Van den Bogaard en Basquin, achtten het wet tig bewijs niet geleverd en concludeerden tot vrijspraak. Burgerlijke Stand, gem. Helder. Van 10 tot en met 12 April 1893. ONDERTROUWD: Geene. GETRÓUWD: W. Rippens en N. Smit. A. A. Overtoom en M. J. Rippens. F. R. Schwarz en M. A. Veen. BEVALLEN: E. HooglandZwaan, d. M. G. Loijdeckersvau Santé, z. A. M. Land manHoogerwerf, d. N. AbbenesZeeuw, z. G. SturkKraft, d. N. WessolSchaap, d. A. BontesKrul, z. J. ScholteLonior, z. OVERLEDENA. van Rhijn, 25 jaren. A. Visbeen, 21 jaar. F. J. Leijen, circa 4 maanden. J. Plaatsman, 10 weken. P. Koojj- man, 21 jaar. A. R. Bossaert, 20 maanden. C. M. Termaat, 7 weken. Burgerlijke stand, gemeente Texel. van 5 11 dezer. ONDERTROUWD J Brams en M. Dijker. GETROUWDC. S. Keyser en D. Kooiman.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1893 | | pagina 1