't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL Adeltrots i Haai No. 2147. Woensdag 13 September 1893. 21ste Jaargang. Bureau: Zuidstraat. Telefoonn0. 42. Bureau: Spoorstraat. Telefoonn». 36: NIEUWSTIJDINGEN. 17> Abonnement p. 3 maanden binnen de gemeente 50 Ct., met Zondagsbl. 80 Ct. id. franco per post 75 idem fl.12® id. voor het Buitenland f 1.25, idem f2.00 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BEBKH0UT Co., te Helder. BuraauxSPOORSTRAAT an ZUIDSTRAAT. AavertentLën van 1 tot 5 regels25 Cent# Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorg-d zijn. HELDER, 12 Sept. 1893. Floralia. Ofschoon 't weder minder gunstig was, richt ten toch Zaterdagmiddag een aantal belang stellenden hunne schreden naar Tivoli, waar een boven den ingang geplaatst bord de plaats van entrée aanwees. Tegen 2 nur trad de Floralia-commissie binnen, bestaande nit de hh. P. Polvliet, T. Mooy, H.Roukens, P. Bitter Jr., S.F.Klein- bentinck en C. Maalsteed. De hr. Polvliet, Voor zitter, riep den aanwezigen 't welkom toe en gaf een kort overzicht der geschiedenis van Flo ralia, dat na eenige jaren in vergetelheid te zijn geweest, thans weer te voorschijn treedt. Na een woord van dank gericht te hebben aan allen die de zaak steunen, in 't bijzonder aan de hh. C. E. Uhlenbeck en P. C. Pabst en aan de juryleden, sprak hy den wensch uit, dat bij ruimere deelneming, Floralia een vol gend jaar grootscher voor den dag mocht komen en las de lijst der bekroonden voor, die we hier laten volgen Eerste prijs No. 50, R. de Cocq. 2e 38, G. T. Von Oterendorp. 3e 51, A. Thomasa. 4e r 17, P. Schilder. 5e u 24, T. Bakker. 6e ff 18, H. Vonk. Getuigschriften: No. 39, Mej. de Wed. Buis. 9, J. H. Buhrman. 25, D. Duinker. H 7, T. J. Keizer. ii 6, F. Ekamp. Door 't staimuziekkorps, onder directie van den hr. L. A. Schouten, werden, na de ver klaring, dat de tentoonstelling was geopend, fanfaren geblazen, waarop 't Volkslied volgde, dat staande werd aangehoord. Vervolgens werd 'c woord gevoerd door den hr. L. W. F. Oudenhoven, president der Landbouw-Cominissie alhier, welke Commissie ook vertegenwoordigd was. Spreker meende, dat de zaak wel zou bloeien, ook al werd financieele steun geweigerd. Daarna nam de heer A. van Voornveld 't woord en deelde mede, dat de jury, die be halve spreker bestond uit de heeren P. J. Jane en A. C. Roem, eerst na nauwgezette overweging de bekroningen had toegekend, waarbij men had gelet op de ontwikkeling, den vorm en 't voorkomen der planten en gaf tens slotte den liefhebbery-bloemkweekers een aantal practische en nuttige wenken, waar mede ze in 't vervolg hun voordeel kannen doen. Nu ging men naar de zaal waar de bloemen waren opgesteld. De tentoonstelling maakte een prettigen indrnk. Onder de be kwame leiding van den heer Maalsteed, direc teur van Tivoli, was er iets goeds en schoons van gemaakt, een geheel, dat 't oog bekoorde. Met belangstelling werden dan ook de bloe men en planten bekeken, de pryswinners na- tuurlyk 't eerst. Velen hadden een woord van lof over voor de hh. P. Bitter Jr. en P. J. B. Puimbroek, en roemden zoowel de menigte de verscheidenheid van de inzending van eerst- genoemden, als de keurige bouquetten van den laatste. Volkomen stemmen we in met de woorden van een der sprekers, dat we in 't artikel bloemen niet naar den vreemde be hoeven te gaan, en dat we moeielyk beter terecht zouden kunnen, dan by onze plaatsge- nooten. De prijzen, bestaande uit sierlijke voorwer pen, waron netjes gerangschikt en werden met belangstelling bekeken. Ofschoon 't vry gnur was, bleven velen om 't concert, door bovengenoemde kapel gegeven by te wonen. Zondagmiddag op 't gewone matinée, onder leiding van den kapelmeester J. Koning, trok Tivoli heel wat bezoekers. Met de meeste aandacht werden de nummers van 't programma gevolgd, die met zorg ge kozen waren en uitstekend werden ten gehoore gebracht, zoodat meermalen een welgemeend applaus weerklonk. Des avonds werd men door fraai weder begunstigd. In langen tyd hadden we den tuin van «Tivoli" niet zoo vol gezien. Ruim 9 uur reikte de hr. Polviet onder 't houden van een korte toespraak, de prijzen en getuig schriften aan de bekroonden uit. In den tuin werd met genoegen naar de muziek der Kleine Kapel geluisterd en ten slotte een vuurwerk door den heer Horsten, van Amsterdam, afge stoken. Aan de vervaardiging van dit vuur werk was meer dan gewone zorg besteed en vooral 't laatste nummer, »Floralia«, lokte betuigingen van bijval uit. We mogen Floralia" gelukwenschen met 't weder-optreden, dat goed geslaagd mag ge noemd worden, en hoorden met genoegen, dat vele bezoekers zich als leden hebben doen inschrijven, zoodat we voor 't volgend jaar goede verwachtingen hebben. Een woord van hulde aan de ijverige commissie, bovengenoemd, wier werkzaamheid de herleving van «Flora lia" mogelijk heeft gemaakt. Vrijdag na den middag deed zich ook boven Texel het gerommel van den donder hooren. Te vier uren werd de donder hevig en de bliksemschichten feller en te ruim vijf uur koos het onweder zich een offer. Een boerenwoning in Tienhoven, van den heer Aug. Keijser, werd door den bliksem geraakt en stond in een oogwenk in lichte laaie. Aan blusschen viel niet te denken, dewijl de vlammen rijkelijk voedsel von den in het daar geborgen hooi en graan. De woning was bewoond door C. Bruin, een knecht van den heer Keijser, die met zijn gezin ten zeerste verschrikt werden door het ongeval. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaatser kon echter zeer weinig gered worden. Op 76-jarigen ouderdom is Zater- ochtend te 's Gravenhage overleden de heer M. H. Jansen, lid van den Raad van State, gewezen schout-bij-nacht. De heer Jansen heeft in vroeger tyd met groote warmte de belangen van het zeewezen voorgestaan, niet enkel als zee-officier in actieven dienst, maar ook als schrijver. Van zijn hand ver scheen o. a. in 1864 het geschriftOmwen teling in het zeewezen, bijdrage tot ver zekering onzer onafhankelijkheid.Maar vooral heeft Jansen zich naam gemaakt door zijne warme pleidooien voor een ge regelde stoomvaart met Amerika. Zyn >Brug over den Oceaanmaakte indertijd sensatie. Ook de tochten van de Willem Barents* heeft hij krachtig bevorderd. Se dert 1874 had bij zitting in den Raad van State. Hg was versierd met het ridderkruis van den Ned. Leeuw en het commandeurs kruis van de Eikenkroon. Uit Den Haag wordt gemeld dat al daar Vrijdagavond op straat is gevangen genomen een predikant der Ned. Herv. gemeente, verdacht van onzedelijke han delingen ten opzichte eener aan zijn zorg toevertrouwde minderjarige. Eenige dagen geleden verwittigde de Engelsche consul onze politie dat een Engelsche dame, die Juni jl. in Londen met een zich noemenden dokter De Jong was gehuwd, op de huwelijksreis door Ne derland, spoorloos was verdwenen. Aan den hoofd-inspecteur der recherche, den heer C. Batelt, werd het onderzoek dezer geheimzinnige zaak opgedragen, wien bij nauwkeurige nasporingen spoedig bleek, dat dezelfde De Jong, begin Augustus een Amsterdamsche dame naar Londen mede- voerde, om aldaar te huwen, en hij hier teruggekeerd was. Het gelukte den ijveri- gen hoofdinspecteur den gewaanden dokter De Jong in een hotel te Amsterdam aan te houden, en bleek hij een oude bekende der j astitie en schilder van beroep te zijn. Justitie en politie hier en in Londen on derzoeken ijverig wat van beide vrouwen geworden is. De heer B. Z. te Kuinre is heimelijk van daar vertrokken, zijne vijf kinderen geheel onverzorgd achterlatende. Eenige ingezetenen hebben zich over de kleinen ontfermd en voorloopig voor hunne ver pleging gezorgd. Een arbeider te Stiens had de beel tenis van H. M. de Koningin op hout uitgesneden en deze H. M. op haren verjaardag ten geschenke aangeboden. Don derdag ontving hij dit, ingevolge de bevelen van H. M. de Koningin-Regentes, met een vriendelijk schrijven terug, onder erkenning van de goede bedoeling van den vervaar diger. H. M. kon echter in dit geval van den regel, nooit geschenken aan te nemen, niet afwijken. Naar de gevangenis is overgebracht zekere S., die verdacht wordt in zijn wo ning te Amsterdam moedwillig brand te hebben gesticht. Bij onderzoek is gebleken, dat al de meubelen met petroleum waren begoten. Zelfs het wiegje van een der kinderen was met petroleum besmeerd. De vrouw van S. was met 2 kinderen op reishij was met 2 andere kinderen te huis. Deze zijn nu in het Bestedelin- genhuis voorloopig onder dak gebracht. Door den president van de rechtbank te Amsterdam is een bevel tot aanhouding uitgevaardigd tegen een zekeren Janssen, meelhandelaar, handel drijvende onder de firma H. G. Jansen Co. Hij heeft zich door middel van valsche documenten een zeer aanzienlijk bedrag geld weten toe te eigenen. Janssen was vroeger, misschien een 25- tal jaren geleden, chef van de meel- en broodfabriek Holland,* in welke betrek king hij het volste vertrouwen van zijn pa troons genoot. Toen hij trouwde, werd te zijner eer een feest aangericht, de geheele fabriek vlagde enz., en juist op dien zelf den dag werd ontdekt, dat hij zich aan de grootste oplichtergen had schuldig gemaakt. Zijn trouwdag was de laatste dag, dien hij in dienst dier firma doorbracht. Hij vestigde zich toen zelf als graan handelaar en deed samen met een zekeren heer H.... zaken onder de bovengenoemde firma. De firma ging failliet, beide firman ten werden insolvent verklaard, H... ging naar Brussel en Janssen week uit naar Amerika. Later kwam hij weer te Amsterdam en vestigde zich opnieuw, als importeur van Amerikaansch meel en graan. Hij bezat een van de reusachtigste zaken op dit ge bied en omdat hij altijd goedkooper was dan anderen, betrokken bijna alle groote fabrieken hun Amerikaansche grondstoffen door zijn tusschenkomst. De politie heeft te Breda een onder zoek ingesteld naar de oorzaak van den dood van den vierjarigen Antonius van den Bosch. Door den dokter moet gecon stateerd zijn, dat het kind van schrik ge storven is, en naar luid van de in omloop zijnde verhalen zou die schrik veroorzaakt zijn doordien een buurvrouw het kind een paar dagen geleden een emmer water over het hoofd heeft gegooid, toen het kind op haar stoep zat. Vrouwen bij posterijen en telegrafie Bij de oproeping van adspiranten voor de betrekking van klerk der postergen en telegrafie wordt de aandacht van vrouwe lijke candidaten in het bijzonder gevestigd op de voortaan geldende bepaling, dat vrouwelijke ambtenaren niet minder dan de mannelijke aan den dienst in zijn vollen omgang moeten deelnemen. Dit heeft eenige toelichting noodig. Tot dusver genoten vrouwelijke ambte naren bij de regeling der diensten zekere niet onbelangrijke voorrechten. Zij waren niet alleen van nachtdiensten, maar ook min of meer van late diensten vrijgesteld. Op kantoren waar veel vrouwelijk perso neel werkzaam is (inzonderheid geldt dit de telegraafkantoren), werkte dit belem merend voor den dienst en vooral werd daardoor voor de mannelijke ambtenareu de taak zeer verzwaard. Daar voor vrou welijk en mannelijk personeel de bezoldi gingen volkomen gelyk zijn, en bij de jong ste organisatie ook wat opklimming in rang betreft de vroeger geldende bepalingen, die voor de vrouwelijke ambtenaren minder gunstig waren zijn opgeheven, is aan het hoofdbestuur raadzaam voorgekomen, de door haar genoten voorrechten te doen vervallen en ook bij de regeling der diensten allen gelijk te stellen. Op de kermis te Aalsmeer is Woens dagavond een koorddanserstent tijdens de voorstelling ingestort. Tengevolge van de hotsende beweging der jolige toeschouwers is de teut op den slappen bodem aan het schuiven geraakt en onder vreeselijk tumult in elkander gezakt. Hoewel nog velen te water geraakten, zijn allen gered kunnen worden en kwa men gelukkig allen met een nat pak vrg. Een vaartuig met kermisreizigers, komende van Zaandam en gesleept door de stoomboot Krimpen aan de Lek," is op het Noordzeekanaal voor zijkanaal H. gezonken. Niet zonder moeite werden de opvarenden gelukkig allen gered. Ter gelegenheid van de Delftsche kermis werd door een der koekbakkers een monsterachtig groote sukadekoek verloot, die gewonnen werd door.... H. A. Soetekouw. Burgerlijke Stand, gem. Helder. Van 7 tot en met 9 Sept. 1898. ONDERTROUWD C. Rossenaar, bloemist en A. M. A. de Barse. H. J. Reinders, koopman en G. de Vries. J. Hendriks, boots maat en J. v. Stralen. GETROUWD: J. A. P. Wendt en J. Lastdrager. BEVALLEN H. Stevensevan Urk, z. C. C. Slikboervan Breda, d. G. Glotze Hemelryk, z. J. RaapBruul, d. B. van Os Selias, d. L. BaisBakker, d. A. C. Hoes de Groot, z. M. ReijersFagg, d. C. Swen nenSwart, d. J. van Osvan Marion, z. C. J. KrulKennink, z. A. de VriesVer- hey, z. OVERLEDENA. E. G. C. Lagerwey, 10 maanden. J. C. Hin, 20 dagen. 1 Levenloos aangegeven. Ingezonden. Wegver betering. By den verkoop voor bouwterrein van een stuk weiland, in eigendom toebehoorende aan den heer A. Kikkert alhier, is door de koopers van perceelen bijgedragen in de kosten van bestrating. De straat is gelegd, doch door ver schillende omstandigheden is zij op vele plaat sen zeer ontredderd en vooral bij avond zoo goed als onbegaanbaar. Te erger is dit, omdat de nieuwe straten, al draagt ook een daar van den naam van H. M. de Koningin, by avond en nacht geen straatverlichting genieten. Nu onstaat de vraagWie heeft er voor het herstel der straat te zorgen Wèl heeft de Gemeenteraad aan de straten in de .nieuwe stad" namen gegeven, doch het eigendomsrecht van den openbaren weg aldaar berust niet bij het Gemeentebestuur. Is er nu niets aan te doen, om hem, wien het aangaat, te dwin gen, om den weg in een begaanbaren toestand te houden totdat te eeniger tijd de straten in die wijk door 't gemeentebestuur zullen worden overgenomen? De bewoners der «nieuwe stad» en zij, die er van tyd moeten komen, hebben er belang bij,dat, vódr de lange donkere avonden komen, de openbare weg in behoorlijken toe stand worde gebracht. Zoo als het thans is, mag het niet blijven. X. Marine en Leger. Bij de Marine te Hellevoetsluis wordt de ma chinist 1ste kl. v. c. J. C. F. Kroon met ingang van 16 dezer op non-aot. en 1 Nov. d. a. v. op pensioen gesteld, wordt de mach. 1ste kl. v. c. J. J. Hessels geplaatst bij den torpedodienst en 7- Welnu Laat mij voor uwe rekening naar Pa- lermo gaan en inlichtingen inwinnen omtrent dat Frati. Wie weet of er wel een plaatsje van dien naam bestaat en of er wel een kan toor van den burgerlyken stand is. Is dat wel het geval, dan onderzoek ik of daar ter plaatse het huwelijk tusschen Eduard Von Altenbrak en Margherita Montelli is in geschreven. Ik ben u zeer verplicht, als gy dat op u wilt nemen. Op die wijze alleen kan worden vastgesteld, of dat huwelyk werkelijk is ge sloten. En wanneer dat het geval wel mocht zyn vroeg Tirschner met een loerenden blik. Willy Von Altenbrak zweeg en keek som ber naar den grond, terwyl hy plotselingkleurde. De zaakwaarnemer had genoeg gezienhij wist nu hoe de zaken hier stonden. Als erva ren man raadde j hy de wenschen van zyn lastgevers en wist die tegemoet te komen. Zoo ook nuHy schoof zyn stoel nog wat dichter by, legde zyn hand op Willy's arm en fluisterdeIk zal u zeggen, wat ik dan doe, mijnheer de baron. Ik zal trachten, dat register, waarin die huwelijksacte is inge schreven, meester te worden Gelukt my dit, dan breng ik het u hier. U kunt er dan e handelen, naar uw goedvinden. Heb ik mijn taak goed begrepen Langzaam sloeg Willy de oogen op. Zijn blik ontmoette dien van den kleinen ma- geren man, die ineengedoken zat als een roof dier, dat op het punt is zyn prooi te bespringen. Een tijd lang keken zij elkaar in de oogeD, alsof zy in elkanders ziel wilden lezen. De scherp loerende blik van den vreemde werkte met geheimzinnige kracht op Willy doch oindelyk onttrok deze zich met geweld aan dien invloed en met een diepen zucht stond hy op en zeideGy hebt uw taak goed be grepen, mijnheer Tirschner. Ik moet nood zakelijk die bewijzen in myn bezit hebben, om mijn gedragslyn tegenover mevrouw Mon telli daarnaar te regelen. Breng my dns die bewyzen als ze tenminste voorhanden zijn. Dat is afgehandeld, mijnheer de baron Wanneer moet ik de reis aanvaarden? Morgen vandaag nog, als dat moge lijk is. Laten wij het dan op morgen stellen. Ik heb nog eenige zaken te regelen, en u moet mij nog een aanwijzing op uw bankier geven. Welzeker, ik zal u een aanwyzing geven. Met een beleefde buiging en onder vrien delijk glimlachen nam de zaakwaarnemer het orderbriefje in ontvangst, waarop de bankier hem een groote som gelds moest uitbetalen, Zoo, mijnheer de baron ik dank u, morgen in de vroegte ga ik op reis, en binnen weinige dagen zult u van mij vernemen of dat vermeende dorp Frati bestaat of niet. Ik heb de eer, mijnheer de baron Wilt ge niet een kleine verfrissching Zeer vriendelijk baron. Inderdaad zou ik gaarne! De baron schelde en beval den binnontre- denden bediende mijnheer Tirschner naar de eetzaal te geleiden en hem een ontbyt voor te dienen. Later moest het rijtuig voorkomen om dien heer weer naar het spoorwegstation te brengen. Nogmaals maakte do zaakwaar nemer een diepe buiging en volgde toen den bediende naar do eetzaal. Willy Von Alten brak herademde zoodra hij weer alleen was. Weldra zat mijnheer Tirschner in bijzonder goeden luim aan een voortreffelyk ontbijt in de groote zaal, waar de heerlyke geur der bloemen uit het park door de openstaande ven sters binnendrong. Met het innig welbehagen, dat hy steeds gevoelde wanneer hij zulk een familiezaak te behandelen had, ledigde hij juist een glas rooden wijn tot op den bodem, toen de vleu geldeur tegenover hem openging en een dame met trotsche figunr binnentrad. Tirschner sprong van zijn stoel op en boog eerbiedig. Hij had mevrouw Rogaila Von Al tenbrak herkend. Laat ik u niet storen, mijnheer, sprak de baronnes met nederbuigende minzaamheid. Ik wilde slechts even zien, of de bediende goed voor u gezorgd heeft. O, mevrouw, geef u geen moeite De slimmerd begreep dadelyk wel, dat die vriendelijke bezorgdheid slechts een voorwend sel was om ongestoord te kunnen spreken, zonder dat haar komst in het oog liep. Het vermoeden lag voor de hand, dat zij gaarne die lastige mededingster naar het bezit van Alten brak van de bank geschoven zou zien. Hij wilde de barones op gang helpen, want hij zag, dat zij moeilyk een toepasselijk begin kon vinden. Hy begon dus Mevrouw de barones heeft zeker wel van haar echtgenoot vernomen, dat ik morgen naar Italië ga om te onderzoeken of de be wering waarheid bevat, dat mevrouw Montelli met den overleden baron Von Altenbrak een wettig huwelyk heeft aangegaan. Rogaila kleurde. Dus Willy had nog geen onherroepelijk besluit genomen 1 Hy laveerde noghij was nog te winnen voor haar plan om de bewyzen te vernietigen. Zy gevoelde een zekere voldoening, zy was nu zeker van haar overwinning. Zij wilde don kleine sluwen man echter niet laten bemerken dat tnsachen haar en haar man oneenigheid bestond, en daarom zeide zy zeer koel en bedaard: Zoo was het tenminste tusschen myn echtgenoot en my afgesproken. Daar ge echter in zaken veel ervaring hebt opgedaan, zou ik over deze aangelegenheid gaarne uw oordeel vernemen. Zou de bewering, dat er een wettig huwelijk gesloten is, waarheid bevatten of niet? De slimmerd glimlachte en haalde de schou ders op Wie kan met zekerheid die bewering tegenspreken Het is altyd nog mogelyk, dat mevrouw Montelli de waarheid spreekt, of schoon er, vreemd genoeg, geen papieren voor handen zyn. By deze laatste woorden deden zijn toon en de uitdrukking van zijn gelaat Rogsdia's bloed naar de wangen stygen. Welnu, mynheer Tirschner, wanneer dat huwelijk werkelijk gesloten mocht zyn, verschaf ons dan zoo mogelijk het oorspron kelijke bewijsstuk daarvan, dan is meteen aan onzen twyfel een einde, sprak zij, zich met geweld tot kalmte dwingende. Verlaat u geheel op my, mevrouw. Op dat oogenblik kwam de bediendo weer binnen en meldde, dat het rijtuig gereed stond. Tirschner stond op en boog eerbiedig voor de barones. Deze beantwoordde zijn groet met een trotsch hoofdknikje. Tot weerziens dus, mijnheer. Mevrouw zal over mij tevreden zijn J antwoordde de kleine man glimlachend. Toen verwyderde hij zich snel en bijna onhoorbaar. Rogaila bleef alleen. Triomfeerend blikte zy in het rond. Nu wist zy, dat zij haar doel zou bereiken. TIENDE HOOFDSTUK. Het was midden in den zomer. De zon stond hoog aan den helderen hemel en zond haar verzengende stralen neder op het slot Altenbrak en zyn omgeving. Boomen en strui ken lieten hnn bladeren smachtend hangen. Het eentoonig gedruisch van den zwarten fon tein, het getjilp der zwaluwen, en het gekraai van den haan, waren de eenige geluiden, die men hoorde in het stille park. In de schaduw van een breedgetaktcn olmboom lag Willy's groote dog en waakte half ingedommeld over het dochtertje van zyn meester, dat met haar hoofdje op zijn rug liggende, was ingesluimerd. (Wordt vervolgd.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1893 | | pagina 1