't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. Adeltrots en Misdaad No. 2166. Zaterdag 14 October 1898. 21»te Jaargang. KALENDER DER WEEK. NIEUWSTIJDINGEN^ Bureau: Zuidstraat. Telefoons0. 42. Bureau: Spoorstraat. Telefoonn. 36; Aloonnement p. 3 maanden binnen de gemeente 50 Ct., met Zondagsbl. 80 Ct. id. franco per post 75 idem f 1.12® id. voor het Bnitenland f 1.25, idem f 2.00 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bunaux: SPOORSTRAAT en ZUID8TRAAT. Advertentlön van 1 tot 5 regels25 Gent. Elke regel meer5 Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Opkomst der Zon 6 n. 28 m. Onderg. 5 n. 3 m. OCTOBER (Wijnmaand, 31 dagen). Zondag 15 Maandag 16 Dinsdag 17 Eerste Kwartier. Woensdag 18 Donderdag 19 Vrijdag 20 Zaterdag 21 HELDER, 13 Oct. 1893. Woensdagavond gaf «Helders Gemengd Koor" zijne eerste openbare uitvoering in Tivoli, onder leiding van den hec P. Pieters. De zaal was vry goed bezet. Door 'tkoor werden een zevental nummers ten gehoore gebracht, die met de meeste belangstelling werden gevolgd en telkens een applaus ver wierven. We kunnen deze zangvereeniging met haar verkregen succes gelukwenschen. Men heeft daar over vrij goede krachten te beschikken, zooals o. a. bleek bij de voor dracht van H't Wiegelied" van Tanbort, dat heel lief door mej. H. Kwist werd gezongen. Vindt »H. G. Koor* den noodigen steun, dan mag men iets goeds voor de toekomst verwachten. De heeren L. A. Schouten en F. Werner verleenden hunne gewaardeerde medewerking, waarbij de laatste van zijn virtuositeit op cello en fluit in een vijftal nummers de schit terendste proeven gaf. Zaterdagavond zal de Scherm- en Gymnastiek-Voreeniging «Oefening kweekt Kunst" hare eerste uitvoering in dit win terseizoen in Tivoli geven. Door de uit breiding, welke deze vereeniging in den laatsten tgd beeft verkregen, zullen dien avond alleen optreden de hoofdafdeeling, voorbereidingsklasse en adspiranten-afdee- ling, terwijl op een tweede uitvoering, veertien dagen later, de hoofdafdeeling en de meisjesklasse zullen werkzaam zijn. Hedenavond zal in het lokaal Tivoli alhier èen vergadering worden gehouden door het departement Helder der Maat schappij «Tot Nut van 't Algemeen." In deze vergadering zal in behandeling komen het volgende voorstel van een der leden «De vergadering besluite, naar aanleiding van, en overeenkomstig het rechtsgeleerd advies van Mr. J. C. de Vries (te Am sterdam,) de tegenwoordige Spaarbank op te heffen en een nieuwe te stichten." Eergisteren is alhier overleden de heer H Grijm, geboren te Haarlem den 22 December 1798, die dus den ouderdom van byna 95 jaren bereikte en voor zoover wy weten thans de oudste in gezetene dezer gemeente was. Indertijd vervulde de heer Grjjm gedurende een reeks van jaren het voorzitterschap van het Burgerlijk Armbestuur. De reeks der zomerconcerten, door 't Staf muziekkorps onder directie van den kapelmees ter J. Koning in Tivoli des Zondagsmiddags gegeven, is Zondag jl. gesloten. Gewoonlijk maakten deze concerten een zeer goeden indruk, daar eerst na Ijverige en gezette studie 't pro gramma werd ten gehoore gebracht en som tijds zelf schitterend werd uitgevoerd. Is 't korps in 't algemeen goed, een enkel waardeerend woord hebben we gaarne over voor de solisten, die dan toch uit den aard der zaak op den voorgrond treden. Er werden dezen zomer op ieder concert nummers voor de eerste maal uitgevoerd, zoodat de bezoekers ook op de hoogte der nieuw uitgekomen muziek werden gehouden. Dinsdag a. s. beginnen de winter-concerten en we hebben, afgaande op onze ondervinding in voorgaande jaren, ook nu daarvan de besto verwachting. Er wordt zoo jaar aan jaar heel wat gedaan, om onze Heldersche Zeewering in stand te houden. Een groote hoeveelheid ma teriaal wordt daartoe van elders aangevoerd. In de verloopen zomermaanden heeft men op het Westplein schier dagelyks kunnen zien, hoe men zich daar bezighield met 't lossen der met steen geladen vaartuigen eD met het ver voor per as langs den Helderschcn zeedyk. Niet onbelangrijk mag het daarom worden ge acht, kennis te nemen van de aangevoerde hoeveelheid der verschillende steensoorten. We laten de opgaaf daarvan hier volgen Geleverd werd850 M3. puin, voor het verbeteren der steenglooiing, door den heer D. de Vries alhier, voor de som van f 2436. Verder: 1000 scheepstonnen znilenbasalt-zet steen, mede voor het verbeteren der steen glooiing, en 1950 scheepstonnen stortsteen, waarvan 975 scheepstonnen zware stortsteen (stukken van 175 tot 200 Kg.) en 975 scheeps tonnen lichte stortsteen (stukken van 50 tot 100 Kg.), tot voorziening van den onderzee- schen oever op onderscheidene plaatsen voor de zeewering en laiigs de hoofden. De levering van znilenbaaalt-zetsteen en van stortsteen ge schiedde door de baBaltmaatschappy te Rot terdam, voor de som van f 14055. Het werk wordt uitgevoerd onder de leiding van den Opzichter van den Waterstaat, den heer A. Maas alhier. - Naar wij vernemen, heeft een onzer meest bekeodo politie-beambten, wegens gevorderden leeftijd, dezer dagen zyne pensioen-aanvrage ingediend. Het is onze oudste brigadier van politie F. A. Bergman. Als hy in den loop der volgende maand op alleszins eervolle wijze uit den dienst der gemeente wordt ontslagen, dan heeft hij een diensttyd van niet minder dan ruim 34 jaren achter zich, terwijl hij vóór zijn optreden bij de gemeente-politie reeds 14 jaren bij 't leger had gediend, 't laatst als sergeant der artillerie. Als agent en in de laat ste jaren als brigadier van politie onderscheidde Bergman zich steeds door een beleidvol en, waar het noodig was, een krachtdadig optreden. Niet de minst belangryke zaken en bedrijven werden opgedragen aan Bergman, wiens uiter- lijk bovendien vaak den gewenschten indruk maakte. Vooral iu de dagen toen de drukke scheepvaart hier het scheepsvolk nit den vreem de in grooten getale heenvoerde en het 's avonds en 's nachts aan en naby de Binnenhaven nog a'eens rumoerig toeging, wist onze Bergman het prestige der Gemeente-politie op flinke wysfli te handhaven. Van primo Januari tot ultimo Au gustus dezes jaars zjjn in de gemeente Wie- ringen voor de lichting der nationale mi litie van 1894 ingeschreven 27 personen. Velzen, 10 Oct. Sedert hedenmiddag 12 uur is de vaart op het Noordzeekanaal gestremd. De kleine pijler is namelijk met het vaste gedeelte der brug overge- zakt tot het beweegbare gedeelte en klemt hier nu dusdanig tegen aan, dat de brug niet meer losgedraaid kan worden. Aan weerszijden wachten schepen en booten op vrije passage. Het in den Amstel gevonden lyk is pertinent herkend als te zijn dat van de uit Arnhem sinds 9 dagen vermiste juffrouw R. De indentiteit is geconstateerd door de juf frouw by wie mej. R iu huis woonde. Deze noemde alvorens het lyk te hebben gezien, de kleedingstnkken der vermiste tot in de kleinste onderdeden op en niet alleen vermeldde zy haarfijn de kleedingstnkken, die ook reeds in de dagbladen zyn gesignaleerd, maar ze wist allerlei kleine bijzonderheden, o.a. dat aan den horlogeketting een zwart bandje was, dat aan den sleutelring niets dan kleine sleutels moesten zyn, behalve één groote, waarvan de ring is gesoldeerd, dat de vermiste 3 paarlemoeren haarspelden in het haar had, enz. Al deze bijzonderheden kwamen volmaakt uit, terwijl bovendien deze getuige het lyk terstond herkende als dat van mej. R. In de zaak De Jong is dus door dit inci dent niet het minste licht gebracht. Het lijk, dat op de binnenplaats van het Huis van Bewaring is geschouwd, had overigens wat lengte, gestalte en uitcrlyk betreft, genoeg overeenkomst met Maria Schmitz om het bij een oppervlakkige beschouwing voor dat van laatstgenoemde vrouw te houden. Ook De Jong is met het lijk geconfronteerd, maar vertoonde geen merkbare aandoening en ver klaarde ook dat het niet het lyk van M. S. was en trouwens (volgens hem natuurlijk) niet kon zijn (omdat M. S. naar zyn beweren te Londen is). By den hoogen waterstand der laat ste dagen in de boezems van Noord-Hol land, heeft de Polder Hensbroek groot gevaar geloopen van overstroomd te gera ken. Tusschen het Hensbroeker stoomge maal en Rustenburg was de dijk zeer zwak, doch door tijdig optreden heeft men het gevaar doen wjjken. Over de mishandeling van weezen te Neerbosch is dezer dagen een brochure verschenen van onzen vroegeren plaatsge noot, den gepensioneerden Rijksontvanger G. Bouricius. Zaterdagavond heeft te Haarlem een bejaarde weduwe, in hare woning in de Ruyckhaverstraat, een ernstig ongeluk ge kregen. De trap willende afgaan, strui kelde zij over een petroleumtoestel, dat brandend op het portaal stond en viel daarmede naar beneden. In een oogwenk stonden hare kleederen in lichtelaaie en haar dienstmeisje, de deur uitvliegende om hulp te halen, wierp in hare verbijstering de deur dicht, zoodat spoedig toegesnelde helpers er niet dadelijk in konden, maar de deur moesten intrappen. Met ernstige brandwonden is de onge lukkige naar het St. Elizabeths Gasthuis gebracht. De Elandstraat te Amsterdam wordt se dert eenige dagen in beroering gebracht door het volgende geheimzinnige geval. In een gang in die straat, in de wandeling genoemd de Bloempottengang, woont de 64' jarige weduwe Outhuizen. Bij haar in wonen sedert eenigen tyd haar 21-jarige zoon Johan- nes Christiaan en een zekere Gerrit Verhuis- sen, oud 20 jaar. Beiden zijn werkzaam aan de snikerfabriek »De Amstel" en konden het blijkbaar goed met elkander vinden. Eenige dagen geleden werd Gerrit ongesteld en bleef te bed, terwijl de weduwe O., den kende aan gevatte koude, hem zweetmiddelen toediende. Gerrit werd echter ernstig ziek, en men besloot den stadsdokter te halen. Deze dokter kwam en schreef medicynen voor, maar de ziekte verergerde des nachts zoo, dat dr. Hertsteijn moest worden gehaald. Deze was onmiddellyk bereid te komeu en consta teerde nu verschijnselen van vergiftiging. Ger rit kon niets meer verklaren en overleed kort daarna. Dr. Hertsteijn weigerde een verkla ring van overlyden af te geven. De politie werd van het geval in kennis gesteld en, vooral op aanwijzing van een buur vrouw, een onderzoek ingesteld. Deze vrouw namelijk was de meening toegedaan, dat de patiënt zou ingenomen hebben lapis infernalis. Dit was door Johannes gebruikt om wratten op zijne huid te doen verdwijnen. In een goot in dezelfde gang werd het kopje, waar het vergif in was geweest gevonden. Ook werden op aanwijzing van den dokter braaksel, waschwater en eenige fleschjes in beslag genomen. Johannes werd door de re cherche meegevoerd, maar na gehoord te zijn weer vrijgelaten. Beiden, moeder en zoon, zyn erg in de war over het geval. Het lijk is naar de schouw- kamer van de celgevangenis overgebracht. De moeder heeft nog verklaard, dat de verklaring van de buurvrouw voorkomt uit nyd en jaloezie. Door den heer G. C. Hulst, burge meester der gemeente Zjjpe, werd in de vorige maand aan «Artis« te Amsterdam ten geschenke gegeven: een egel met 5 jongen (Erinaccus europacos). Londensche politie. Uit het offi- ciëele jaarverslag omtrent de Londensche politie in 1892 blijkt, dat het korps be stond uit 27 hoofd-intendanten, 665 inspec teurs, 1507 sergeants en 11,145 konstabels; een totaal van 13,314. Deze hadden te waken over een eigendomswaarde, die grof weg geraamd wordt op ruim 37.000,000, Het haar uitbetaalde aan salarissen bedroeg 1,264,022. Als curiositeit deelt het verslag mede, dat er door het groote kind, het publiek, in huurrytuigen 1676 beurzen met gelds waarde werden achtergelaten, benevens ontelbare, horloges, klokken, valiezen en snuisterijen. Zeer curieus, doch minder grappig, luidt de aanteekening, dat er in het jaar 1892 binnen Londen 76 lijken door de politie «gevonden en gephotogra- pheerd, doch niet geïdentificeerd", aldus noch herkend noch opgeëischt werden. Riga, 10 Oct. Op het strand bij Riga, dicht bij de badplaats Bilderlingshof, is 8 October door visschers een gekurkte flesch gevonden, waarin een in het Rus sisch geschreven briefje, luidende >9.45 n.m. De «Russalka" aan den grond geloopen alles verloren Bidt God voor onze redding* Trolow". De flesch is door de visschers geopend en aan de politie ter hand gesteld. Te Parijs stierf dezer dagen een oude vrouw, die haar geheele leven in de groot ste armoede scheen doorgebracht te heb ben. Te midden van hare lompen vond men echter pakken bankpapier en effecten, tot een bedrag van ongeveer 600.000 frs. Erf genaam van deze nalatenschap is haar neef, een agent van politie te Chalons. Tijdstippen van verzending der Brievenmalen. Naar Oost-lndlê: Venendingiwtg. Datum der ter Tijdit.d.la»t. pott-kecorg. busl.sk Poitk 18 en 27 17 en 31 24 13 en 17 20 23 0 Oct. p. zee po» t via Amsterdam. p. zeepost via Rotterdam p. Hollandaeke mail via Genua p. Holl. mail via Marseille p. Fransche mail na Marseille p. Eugelsehe mail via Brindiai p. Duitsche mail via Napala Naar Guyana (Suriname): p. zeepost via AmsterdamI 1 Nov.l p. mail over Engeland28 Oct. p. mail via St. Nazaire. Nov.| Naar Cura^ao, Bonaire en Aruba 1 Nov. eiken Dinsdag, 7.15 'tav. 7.15 'aav. 12,30'snam. 12.30'saam. 7.15's av. 8.45'smor. 8.45's mor. 7.16 'aav. 7.15 'sav. 7.15'aav. p. zeepoat via Amsterdam, p. mail via Southampton Donderdag en Zaterdag. 7.15'aav. 12.80 'snam. Naar Si. Martin, St. Eustatius en Saba p. mail over Engeland23 Oct. 7.15 'aar Naar Hr. Ms. „De Ruyter", te RIo de Janeiro vla Southampton, 17 October, 12.30 'snam. (Aankomst der post te RIo de Janeiro 6 No- November.) Burgerlijke stand, gemeente Texel. Van 4 tot 10 October 1893. ONDERTROUWD Pieter Eelman en Martje Selser. Lourens van der Vlies en Alida Willemina Hillenias. Dirk Wais en Tetje Boon. Pieter Anthonie van der Vis en Aafje Brouwer. GETROUWD GEBORENJ Geene. OVERLEDEN Burgerlijke Stand, gem. Helder. Van 9 tot en met 11 Oct. 1895. ONDERTROUWD: 1 GETROUWD: j Geene* BEVALLEN: D. HolU—Verberne, d. J. KochBuijtendijk, z. J. WynSpeur, z. C. LindhoutBosma, cL A. KlaverKraakman, d. J. StroomerSchilder, d. J. v. d. Spek Huijsman, z. A. de KreyDuis, d. A. S. BruinKlijn, z. J. SchoutenKossen, d. J. J. ZanderBoon, z. OVERLEDEN: J. T. Lebbe, 42 j. L. Dorlyn, 80 j. G. Koorn, 7 j. H. Grym, 94 j* Marine en Leger. Bij kon. besluit zijn de kapt.-luit. ter zee J. H. Meijer en de luit. ter zee le kl. H. E. Bunnik op pensioen geBteld en hun toegekend een pensioen onderscheidenlijk van f 1800 en f 1800 en een verhooging van dat pensioen, ingevolge artikel 1, c, der wet van 1 April 1876, ten bedrage van onderscheidenlijk f 900 en f 686 's jaars. Voorts bevorderd: tot kapt.-luit. ter zee de luit. ter zee le kl. M. J. P. Westveer; tot luit. ter zee le kl. de luits. ter zee 8e kl. C. L. Temminck Groll en M. van Nassau; tot id. 8e J5) Greta liet haar hoofdje zakken. Een don kere gloed vloog opeens over haar gelaat. Ja, zy geloofde ook wel, dat het heerlijk moest zyn daar buiten in een lief huisje met een mooien tuin te wonen, maar zy hing toch ook aan Berlyn, waar zij was opgegroeid en dat haar met zyn drukte en gewoel lief geworden was. Hoe prettig was het dat wandelen door de drukke BtrateD, onopgemerkt voor een ju welierswinkel te blyven staan en naar de schoone sieraden en diamanten te zieD,of voor een modemagazijn en die nieuwste hoeden en japonnen te bewonderen. En dan de wande lingen in den Thiergarten. Hoe heerlijk was het toen oom Hendrik haar meenam naar den Hoppegarten om de wedrennen by te wonen. Ja, nog altijd moest zy aan het avontuur den ken, dat zy dien dag had. Oom Hendrik was er met zyn rytuig heen gegaan en in het open rytuig staande, had zij naar het rennen gekeken. Voornamelijk had zij belangstelling gevoeld voor den wedren van militairen. Byna alle uniformen van het leger waren vertegenwoordigd geweest. Juist bij het rijtuig waarin zij stoDd, had de jonge huzaar van de garde zijn paard bij den eersten proef- galop ingetoomd. Het dier steigerde, maar de ruiter zat zoo vast in den zadel, alsof hij met het paard was samengegroeid. Toen hy het dier bedwongen had, liet het pnbliek een luid bravo hooren. Met een trotschen glimlach keek de jonge ruiter naar het pnbliek en zijn blik ken ontmoetten juist die van Greta, die met belangstelling den strijd tusschen het paard en zyn beryder had gadegeslagen. Greta be merkte wel hoe zijn oog verhelderde, hoe hij zich in den zadel oprichtte en met een glim lach haar op militaire wyze begroette. Daarop gaf hy zyn paard de sporen en galoppeerde terng naar het begin der baan, na nog een vluchtigen groet met de oogen naar Greta, wier hart byna hoorbaar klopte. In de grootste spanning volgde zij het verloop van dezen wedren. De roode attilla van den jongen hu zaar was doidelyk tusschen de andere kamp- ryders te onderscheiden, angstig hing haar blik aan den ruiter, bij eiken sprong over een sloot of een andere hindernis- beefde haar hart en jubelde zy rIb de sprong gelukt was. En toen nu de jongo huzaar als ovefwinnaar het eerste den eindpaal bereikte, stemde zy jubelend in met den luiden bijval der menigte. Oom Hendrik was dien dag opvallend stil by de wedrennen. Toen Greta hem vroeg of de overwinning van den rooden huzaar hem geen genoegen deed, antwoordde hij knorrig Ja, dat kon ik wel donken, de Altenbraks zyn alle flinke ruiters. De herinnering aan dit voorval was by Greta weer levendiger dan anders, want reeds tweemaal had zy den jongen officier op straat ontmoet, en aan zijn vriendelijken groet en zyn verheugden blik had zy bemerkt, dat hy haar herkende. Ja, van daag was de jonge officier haar verscheidene straten door gevolgd zij was hem slechts ontkomen door in een tram plaats te nemen. De roode wangen, die haar moeder opgemerkt had, waren niet alleen te wyten aan den verren tocht. Nu, kind, begon Margkerita weer, hoe laat ge het hoofd zoo hangen Zoudt ge liever in Berlyn bleven O, neen, zeker niet, mama, antwoordde Greta in verwarring. Zy wist zeer goed, hoe haar moeder verlangde de steenen gevangenis zoo als zij de stad noemde, te ontvluchten. Maar het kwam alles zoo onverwacht weet oom Hendrik er reeds van Neen, hy weet nog niets. Van avond zullen wij er met hem over spreken. Daar hoor ik hem juist naar boven komen. Sta op en doe de deur voor hem open. Greta snelde naar de deur. In de gang klonk de zware stem en de lnide stap van een man. Oom, wy gaan Berlyn, verlaten, riep Greta hem te gemoet. Na, wat is dat? vroeg Hendrik Tiede- mann, terwijl hy binnentrad. Goeden avond, mevrouwhier ben ik volgens uw verlangen. Wat is er aan de hand, daar Greta van spreekt Dat is immers maar gekheid Ga zitten, Hendrik, zei mevrouw Mon- telli lachend, en ga jy in de keuken, Greta, om ons avondmaal gereed te maken. Ik kan het aan Carolina alleen niet toevertrouwen. Greta ging met de mand naar de kenken. Hendrik Tiedemann nam plaats tegenover mevrouw Montelli en keek haar in gespannen verwachting aan. Margherita reikte hem de brief van Eduard over en een poos heerschte diepe stilte in de kamer, terwyl Hendrik den brief las. Toen vouwde hy hem zorgvuldig weer dicht, gaf hem aan mevrouw Montelli terug en zat een poosje na te denken. Nu Hendrik wat denkt ge? Wat zal ik doen Hy keek op. Gaan, mevrouw, sprak hy met overtuiging. U moet bepaald gaan. Het nood lot speelt dikwyls wonderlijk met den mensch, wie weet, wat de toekomst u nog brengen kan. Maar, beste vriend, ge weet toch wel, dat ik reeds lang alle hoop heb opgegeven. Dat mag zoo zijn, maar Eduard heeft dat nog niet gedaan, naar my toeschijnt. Het zal das het be3t zyn hem terzyde te staan en te waken dat hy geen domme streken begaat. U weet, mevrouw, dat ik u erg zal missen. Gelukkig hebben wij niet meer noodig naar geld of goed te streven, het lot is mij gun stig geweest, ik kan van mijn winkel best leven. U kunt dus gerust bij mij blijven, te meer daar ik geen vrouw of kinderen heb. Maar ik denk, dat Eduard ook niet gaarne alleen zal willen blijven, en dan is het uw plicht by hem te zijn. Ik heb slechts één verzoeklaat Greta dezen zomer nog slechts by my blyven. U duidt mij dit verzoek niet ten kwade, hoop ik, mevrouw Maar beste vriend, waarom zou ik dat Wy zyn immers reeds jaren lang door be proefde vriendschap met elkaar verbonden. Zy stak den braven man haar hand toe en deze drukte die recht hartelyk. Na de vreeselijke gebeurtenis, die Marghe rita tot in het diepst van] haar ziel getroffen had, was Hendrik Tiedemann de eenige vriend en helper voor de beklagenswaardige vrouw geweost. Ernstig had hy haar zaken ter harte genomen, hy had Margherita's kleine vermo gen gebruikt tot aankoop van zyn slachtery en het in die zaak rentegevend belegdhy had voor de kinderen gezorgd en de moeder getroost en opgebeurdkortom, hy had voor Margherita en haar kinderen by dag en nacht gezorgd als haar vertrouwdste vriend. Laten wy die geschiedenis trachten te vergeten, mevrouw, had hy openhartig ge zegd, toen Margherita na haar herstel hem den brief uit Palermo had getoond, waarin de podesta uit Frati haar meldde, dat zyn ambts voorganger als landverhuizer naar Amerika was gegaan en dat het door hem gehouden register van den burgerleken stand nergens te vinden was. Hij, de tegenwoordige podesta, kon daarom het gevraagde hnwelyksbewys niet afgeven. Wie weet, wat voor schurkenstreek daar achter steekt, had Hendrik gezegd. Misschien is het ook wel een misverstand, eene ver gissing. Weg met die muizenissen, die die nen nergens toe. Wy zullen ons zeiven wel trachten door het leven te slaan. (Wordt vervolgd.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1893 | | pagina 1