't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. ts en Mi Ho. 2158. Zaterdag 21 October 1898. Slate Jaargang. Bureau: Zuidstraat. Telefoonn0. 42. ADormement VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Advertentien KALENDER DER WEEK. NIEUWSTIJDINGEN. Burgerlijke Stand, gem. Helder. Burgerlijke stand, gemeente Texel. Marine en Leger. p. 3 maanden binnen de gemeente 50 Ct., met Zondagsbl. 80 Ct. id. franco per post 75 idem f 1.12S id. voor het Buitenland f 1.25, idem f 2.00 Bunaux SPOOR8TRAAT en ZUIDSTRAAT. van 1 tot 5 regels25 Cent, Elke regel meer5 Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Opkomst der Zon 6 u. 42 m. Onderg. 4 u. 46 m. OCTOBER (Wynmaand, 31 dagen). Zondag 22 Maandag 23 Dinsdag 24 Volle Maan. Woensdag 25 Donderdag 26 Vrydag 27 Zaterdag 28 HELDER, 20 Oct. 1893. Dinsdagavond was de schouwburg van de bh. Van Lier vol bezoekers. De opvoering van Slecht Gezaaid," tooneel- spel door Otto Vischer, heeft een goeden indruk gemaakt, zooals uit de herhaalde applaus bleek. Dat succes ontstond niet alleen door den inhoud van 't stak, muur in hoofdzaak door 't goede spel van acteurs en actrices. In de eerste plaats brengen we hulde aan de verdienste van mevr. Ellenberger, die de rol van juffrouw Hartman zoo natuurlijk mogelijk weergaf, waarbij ze flink terzijde gestaan werd door de dames Potbarst-Grader, Van Beem- Kapper en de heeren Veltman, Potbarst en Nieuwland. Ook de overige leden van het gezelschap brachten 't hunne bij tot vor ming van een goed geheel. 't Was jammer, dat de aandacht meerma len gestoord werd door bezoekers, die nu en dan buitengewoon luidruchtig waren. De ondernemer van »Tillenhof" met nog eenige heeren liefhebbers hebben het plan opgevat of gevormd, om nog deze maand een schietclub op te richten voor winter-oefeningen in een overdekte schiet baan, waarvoor heden Vrijdagav. 8 uur een vergadering zal worden gehouden in het lokaal »'t Centrum*. Voor liefjhebbers van schieten is dit een gezonde wandeling. Wij wenschen den ondernemer goed succes. De heer Mr. C. H. Beels, burge meester van Schagen, heeft als zoodanig zijn ontslag gevraagd tegen 1 December a.s. Men meldt uit Amsterdam van Dinsdag avond Na afloop eener in »Plancius« gehouden meeting, waarin Domela Nieuwenhnis en Van Kol het woord voerden, trok een groot deel der aanwezigen zingende stadwaarts. Ter ver ijdeling van de door de politie genomen maat regelen trok de stoet, welke vrij groot was, langs allerlei omwegen en kwam te ruim half elf in de Kalverstraat. Daar kwam een detache ment politie den stoet achterop, drong naar voren en arresteerde terstond een der aan voerders. Dat was het sein tot verzet, dat terstond beantwoord werd door een charge met den sa bel. De onderwijl versterkte politie drong een deel van het publiek naar het Sophiaplein te- rug, waar herhaaldelijk gevochten werd. Het andere deel snelde onder het geroep v steenen halennaar het Spui, waar vele duizenden steenen opgestapeld staan voor den bouw van perceelen naast de Luthersche kerk. Terstond trachtte de politie deze steenhoopen te bezetten, maar reeds had een deel van het publiek zich van steenen voorzien. Over de steenhoopen heen werd de politie bestookt door hen die zich daar achter verborgen hadden Aanhoudend werd na de sabel gebruikt, ter wijl uit alle zijstraten steenen vlogen. De menigte, waarbij zich vele nieuwsgierigen voegden, verzamelde zich telkens weer, vooral by den voorraad projectielen. Aan de aanma ningen door te loopen werd geen gevolg ge geven, o. a. niet door Van Kol. Te kwart over elf werd deze met de hem vergezellende dame gearresteerd. Van Kol verzette zich lij- delyk, zyne dame vry heftig. De kreetVan Kol is opgepakt* deed ve len toestroomen, en een regen van steenen op de politie en hare beide arrestanten neerdalen. Een verwoede charge met den sabel volgde nu en deed de politie hare arrestanten be houdon. In het nu volgende kwartier werd nog tel kens met steenen gegooid, v/aarop enkele char ges volgden. Tegen half twaalf scheen het pu bliek er genoeg van te hebben en verspreidde zich de menigte. Men verneemt dat een zestal personen ge arresteerd en een opgeschoten knaap door steenen of sabelslagen vry ernstig gewond naar het gasthuis vervoerd werd. Men schrijft uit Amsterdam: In den loop van de vorige week moet het aan de ijverige uasporingen onzer recherche gelukt zyn, de hand te leggen op een vyftal vrouwen, die door dagelijkschen diefstal van allerlei goederen, elders in ons laDd een ma nufacturenwinkel, van de beste en meest gewilde zijden en andere stoffen, dreven. Ofschoon deze aanhouding blykbaar nog ge heim wordt gehouden, waarschijnlijk met het goede doel, om hot onderzoek naar de her komst der vermiste en in Saeek gevonden goederen niet te belemmeren, meenen wy tot waarschuwing reeds thans te moeten mcde- deelen, wat ons betreffende deze zaak uit goede bron wordt gemeld. Eensdeels om belanghebbenden voor verdere schade te vry- waren anderdeels omdat de justitie, wanneer wij bij haar informeeren, nimmer iets gehoord of gezien heeft. Een manufacturist in de Paleisstraat ver miste sedert een paar weken 22 meter zyde, groot geruit, en alle nazoekingen bleven vruch teloos. De omstandigheid dat hij van deze stof een zelfde ruit pendant had, gaf tot de ontdekking van het vermiste aanleiding. Een dame treedt zyn winkel binnen, bezich tigt deze onder meer op de toonbank liggende ruit en zegt dan, dat zij aan het bureau van politie, Oudebrugsteeg, dezelfde stof gezien heeft, doch met roode ruit. Onmiddellijk ging den koopman een licht op. //Dan is dat stuk mijn eigendom, en my ontstolenzegt hy. •Dat kan zeer goed het geval zijn" zegt de dame, »want ik werd op dat politiebureau ontboden, om getuigenis af te leggen over een pop, die uit den winkel des heeren Merkelbach was ontvreemd. By die gelegenheid zag ik een groote hoeveelheid manufacturen aldaar tentoongesteld en van diefstal afkomstig". Onze manufacturist vervoegde zich daarna mede aan 't politiebureau en herkende zyn vermiste goederen. Zoo komen er, naar men ons mededeelde, dagelijks bestolen kooplieden aan het bureau, om naar vermiste goederen navraag te doen, en behoorde onder hen ook een groothandelaar in zijde uit de Kalverstraat, wien voor niet minder dan f 600 aan zijde in eenige weken werd ontstolen. Aanleiding tot ontdekking van dit vyftal dieveggen, moet geweest zyn een woordentwist, waarbij verwytingen gedaan, worden diedoor buren werden opgevangen. Twee harer werden, na in een winkel op den Nieuwendijk eenig goed gekocht en betaald te hebben, door een re chercheur op het Rokin vrij rnw toegesproken met de woorden »zie zoo kat, nu heb ik u eindelijk te pakken«, waarop een harer, van schrik, onderscheidene kleinere en grootere stukgoederen vallen liet, die zij onder haren mantel had verborgen, en waarvan geen her komst kon worden opgegeven. By huiszoe king werden vele andere manufacturen gevon- zaak raadselachtig als in den beginne. Dat prikkelt in hooge mate, en wij kunnen dan ook best verklaren, dat de spanning toeneemt. Zonder in den gewonen zin /,zenuwachtig« te zyn het telkens voor den rechter-com- missaris moeten verschijnen brengt hem vol strekt niet van zijn stuk geeft De Jong toch wel den indruk een zenuwmensch te zijn. Ver schillende getuigen gelooven, dat, indien men hypnose op hem wenschte toe te passen, De Jong zeer gemakkelijk in den hypnotischen toestand zou te brengen zyn. Noch het gevangenisleven, noch het verdwij nen van de twee vrouwen indien 't dan waar is wat hij steeds blyft bewerendat hy onschuldig is maakt een waarneembaren indruk op hem. Het eerste is te verklaren, omdat hij zich als oud-gevangene op bekend politie tot de ontdekking j terrein bevindt. Hij vindt 't te onzinnig om los te loopen, dat hij de beide vrouwen, die geen kwam de van het venduhuis te Sneek. »Rott. Nbl." Een vieze vogel. Sinds eenigen tijd wordt langs de kusten van Texel weer een vogel opgemerkt, die maar voortdurend tusscheu de meeuwen en andere zeevogels rondvliegt, om op die wijze aan den kost te komen. De naam van den vogel, zooals hij in den mond van de vissehers en kustbewoners luidt, is van dien aard, dat hij niet in een courant kan genoemd worden. Deze vieze zeeschuimer, die zeer snel vliegt, vervolgt zoolang andere vogels, tot- zij uit angst hun faeces lateu vallen. Daarop loert de gore vervolger, die ze in de lucht opvangt en verorbert. Bijna alle vogels zijn vreeselyk bang voor den viezen vogel, die bijna zoo groot is als een gewone meeuw, doch ranker en vlugger in zyn bewegingen. Zyn kleur is byna zwart. Dezer dagen werd een exem plaar in een der wieken geschoten en daarna levend buit gemaakt. De gevangen vogel is opgezonden naar het Zoölogisch genootschap »Natura Artis Magistra". De kapitein der infanterie van het Indisch leger S. F. Broers, wiens overlijden op Atjeh is gemeld, is blijkens te 's Gra- venhage ontvangen berichten doodgeschoten door een onderhebbend 2e luitenant, die zich daarna het leven benam. Aan het politiebureau te Rotterdam is aangifte gedaan van de ontvreemding van een zilveren remontoir heerenhorloge, uit een pakje, verzonden van Rotterdam naar hier. Reeds anderhalve maand bijna is de jus titie onafgebroken met het onderzoek in de zoo geheimzinnige zaak-De Jong onledig ge weest. Tot op heden zijn 143 persouen ais getuigen opgeroepen of hebben zich vrijwillig tot het geven van inlichtingen aangemeld. Al deze lieden zyn gehoord en men is geen stap verder gekomen. Herhaaldelijk zyn plaatsen, waar men meende eenige aanwijzing te hebben, doorzochter is gespeurd en gegraven in bos- schen, gedregd in wateren, en aLles zonder gevolg. Het staat niet stil van welgemeende raadgevingen bij de justitiemen heeft hyp notisme, somnambulisme en wat al niet aan de hand gedaan. De justitie overweegt alles, en wat haar als uitvoerbaar en nuttig voor komt, past ze toe, en ondanks alles blijft de cent bezaten, zou hebben van kant gemaakt. Miss Juett, houdt hij vol, is er met een rijken Amerikaan van door, en Maria Smitz is in Londen op den loop gegaan met f 17,000 van hem, De Jong. H^j betuigt herhaalde malen, dat hy zeer spoedig weder in vryheid zal zijn. Zijn opge wektheid verlaat hem nooit. Voor een kleine vriendelijkheid is hij zeer dankbaar. In den beginne mocht hij, wegens zyn asthma, ciga- rettes rooken tijdens het verhoor. Dhd lachte hy zeer vriendelijk en dankbaar, wanneer hij oen cigarette kreeg. Tegenwoordig heeft hij tegen de kwaal een drankje. Tengevolge van deze kwaal spreekt De Jong meestal fluisterend en hoest hij nu en dan. (»Nws.«) Een juffrouw te Loosduinen, die reeds 1 jaar met H. De Jong in ondertrouw is opgenomen, is door den rechter-commissaris te Amsterdam gedagvaard om te worden gehoord. Een correspondent van de //New-York He rald" die te Arasterdam toeft, bracht Dinsdag een bezoek aan den rechter van instructie, mr. Simons. De correspondent vroeg den rechter, wan neer De Jong voor zou komen. nVoor komen? Waarvoor? Wat kunnen wij doen zoolang kde beide vrouwen nog niet ge vonden zyn Wij hebben op dit oogenblik een rustpunt bereikt." »Maar,a vroeg de correspondent weer, «kan hy niet veroordeeld worden wegens verduiste ring, zoodat ge hem steeds bij de hand hebt als 't noodig blijkt «Wij zyn nog zoo ver niet," antwoordde de rechter, doch 't kwam my voor, schrijft de cor respondent, dat hij hieraan weinig waarde hechtte. z/U kunt altyd nog overgaan tot hypnotisme,* hernam de correspondent. ü/Daar zie ik niets in," zei mr. Simons. »Wat denkt gij over het gebruik van bloed honden by het zoeken z/Ik acht dat uitstekend, maar ongelukki gerwijze zyn er geen in Holland. Wy moeten blijven trachten die lyken te vinden. Gebeurt dat niet dan is de zaak nit. Menkan iemand niet veroordeelen wegens moord, alleen om dat [de persoon in quaestie vermist wordt.» Zoo althans verhaalt de correspondent. Te Utreclit is door de politie gear resteerd een naaister, die ten nadeele van een dame, by wie zij bad gewerkt, met valsche sleutels een belangrijke som aan bank- en muntpapier uit verschillende kasten moet hebben ontvreemd. By haar aanhouding werd nog f 144, daarvan af komstig, op haar bevonden. Gemeenteraad van Wieringen. Vergadering van 17 October 1893. Voorzitter de Burgemeester. De Voorzitter opent de vergadering, de no tulen worden na voorlezing vastgesteld. De Voorzitter geeft den Raad inzage van de borgstelling vnn den heer H. Westerhuis, als gemeente-ontvanger, bestaande in een ver band van een voldoend kapitaal op het Groot boek der Nationale Schuld. De heer Westerhuis, ter vergadering tegen woordig, legt de vereischte eeden af, waarop de Voorzitter hem namens het Bestuur goluk- wenscht en de heer Westerhuis wederkeerig zijn dank betuigt voor het in hem gestelde vertrouwen. Een verzoek van M. Kuit om kwijtschelding van schoolgeld, wordt met algemeene stemmen van de hand gewezen, omdat het schoolgeld in deze gemeente zoo laag is, dat het, met eenigen goeden wil, by maandelyksche termy- nen wel te betalen is. Een verzoek van Ten Hope om afschry ving van gemeente-belasting wegens vertrek uit de gemeente, wordt ingewiligd. Over 1893 wordt eene aanvallende begroo ting aangeboden en goedgekeurd, wegens af koop van het tiendrecht noodzakelyk geworden. Daarna wordt de Begrooting over 1894 aan den Raad aangeboden, in ontvangst en uitgaaf sluitende met f 18.316.08. Nadat over de bedragen, in deze begrooting vermeld van gedachten is gswisseld? wordt be sloten haar overeenkomstig het voorschrift der wet ter inzage te leggen. Eindelijk deelt de Voorzitter mede dat by de laatste kasopneming by den gemeente-ont vanger op 14 September jongstleden, in over eenstemming met de boekhouding in kas is bevonden f 2058.61. Na de gewone rondvraag sluit de Voorzit ter de vergadering. Van 16 tot en met 18 Oct. 1898. Geene. ONDERTROUWD: GETROUWD BEVALLEN T. Swart—Wagemakor, d. D. DekkerWitvliet, z. P. van Amerfoort Droog, z. D. BraafSchaap, z. A. J. de irRoos, z. M. v. d. AsLeeksma, z. M. KeijzerWesterhof, d. A. van Leen wen Spits, d. J. T. van der PlaatVink, z. OVERLEDEN: A. Lavel, 57 jaren. G. Bruin, 18 jaar. A. Bakker, 81 jaar. G. Phi- lipson, 5 maanden. van 11 17 Oct. ONDERTROUWD: Hendrik Smit en Neeltje van Keeren. GETROUWDCornelis Schoenmaker en Jantje Huijsman. GEBORENDirkje, d. v. K. Dogger on H. Dyker. Paulina, d. v. J. Breen en M. Buys. Tryntje, dochter van N. Schellinger en J. Doorn. OVERLEDEN: Geene. Bij kon. besluit is met 1 Nov. a s.lo. de officier-machinist 2e ;kl. P. van Wingaarde op 27) Evenals Gerda vroeger wel had opgemerkt, betrok Ednards gelaathy staarde in de verte alsof hy vermyden wilde haar aan te zien. Er volgde een-poos van stilte. Gerda gevoelde, dat een geheime zorg of een teleurgestelde hoop den jonkman drukte en dat die hem plot seling hem zoo droevig stemde. Uit haar blikken sprak hartelijk medelijden, maar zij bewaarde een verstandig stilzwijgen. Na een poos zeide zij Er blyft wel niemand bevrijd van droe vige ervaringen maar gelukkig is degene die aan den avond des levens een veilige rust plaats vindt, zooals uw moeder, by u. Verwonderd keek Eduard op naar Gerda's ernstig gelaat. Ik zon denken, frenle, dat uw leven^ tot heden vry is gebleven van droevige ervaringen of smartelijke aandoeningen. u> omdat mijn ouders ryk en aanzienlyk zijn daarom moet ik wel gelukkig zyn. Maar de uiterlijke omstandigheden alleen maken den mensch niet gelukkig, en dan, mijnheer Montelli, u vergeet, dat myn uiterlijk zoo schitterende positie slechts duurt zoolang mijn vader leeft. Altenbrak is een majoraat: na mijns vaders dood ben ik doodarm en hang ik geheel af van de genade myns broeders, den erfgenaam van Altenbrak. Wederom bemerkte zij plotseling iets vreemds in Eduards gelaat. Erfgenaam van Altenbrak Wie was de rechte erfgenaam Was hij-zelf niet de rechte man Was het niet lafhartig van hem den strijd om het vaderlijk erfgoed op te geven Het bloed zijns vaders vloog koortsachtig door zyn aderen en benam hem byna den adem. Zijn gelaat werd donkerrood en onwil lekeurig balde hij de vuist. Verbaasd sloeg Gerda hem gade. U zyt ontstemd, mijnheer Montelli, sprak zij toen en ons gesprek heeft zulk een ernstige wending genomen, dat uw stemming daardoor niet ver betoren kan. Kom met my een eind weegs het bosch in. De stilte en eenzaamheid daar, zullen n de zorgen van den dag doen vergeten. Zwijgend stapte Eduard naast haar paard op het smalle pad voort en boog dikwijls de takken ter zijde, die den weg versperden. Zwijgend zat ook Gerda in den zadel en blikte in een ongewone gemoedsaandoening op haar stommen begeleider neder. Hoe kwam het toch, dat zy na zoo'n korte poos zoo vertrouwelijk met dezen vreemden man was geworden Waarom vond zij geen rust meer in de prachtige vertrekken van het slot, sedert zy hem had leeren kennen Wat dreef haar eiken dag opnieuw naar het bosch, naar die plaatsen, waar zij hem ontmoet had Waarom moest zy dag en nacht aan hem denkenO, haar hart ontroerde, zij be greep dat het liefde was, die dat verlangen en die onrust in haar hart gebracht had 1 Haar hart beefde bij de gedachte, dat eenmaal het oogenblik moest komen, waarin zy afscheid zou moeten nemen van haar liefde, van haar hoop. Want zy kende haar ouders genoeg om te weten, dat haar liefde voor den eenvoudi- gen ingenieur by hen geen goedkeuring zou vinden. Vroeger of later moest de dag komen, dat zij hom voor het laatst zag, dat zy de hand tot afscheid zon reiken, al was dat ook onder tranen on met een bloedend hart. Maar tot aan dien dag wilde zij in onschuldigen omgang met den geliefden jonkman gelukkig zijn. Het pad voerde nu afwaarts in een enge kloof. Groote steenen en grof kiezelzand be moeilijkten den gang van het paard. Zoudt u niet afstijgenfreule Gerda vroeg Eduard. Uw ros kon hier ligt een mis stap doen. Dat geloof ik niet, het is voorzichtig ge noeg. Maar u hebt gelijk, het is aangenamer te loopen dan te rijden, als men zoo bij eiken stap mont toezien. Zij liet haar rijdier stilstaan, richtte zich op in den zadel, leunde zacht op Eduards schouder en sprong op den grond. Eduard wierp de teugels over zyn arm en nu daalden zij langzaam verder in het enge dal voort. Na korten tijd waren zij onder in het dal geko men. Daar murmelde een heldere beek, eB rondom waren do hellingen met struikgewas, beukeubosschen en groote varens bedekt. Het was daar romantisch stilmen hoorde het gemurmel der beek, het kloppen van den specht of het geschreeuw van een roofvogel, doch overigens stilte, diepe stilte. Langzaam schreden zij op het smalle voet pad voort, tot zy het dal byna ten einde wa ren. Hier sprong de beek als een heldere bron uit het rotsgesteente door menschenhanden tot een grot vervormd. Eenige banken van rooden steen stonden bij de bron, waar de vergeet- mijnictjes over heen groeiden. Van hier over zag men het grootste gedeelte van het dal, dat een verrukkelijk schouwspel aanbood. Ver verwijderd van het gewoel der wereld, scheen die schoone plek geschapen om te droomen, te dichten Er hier brak het ijs tusschen de jonge lie den. Hun jonge harten liepen over, en door hun aandoeningen meegesleept, vergaten zij de wereld en zonken in elkenders armen. De zon ging reeds onder, toen Gerda van Ednard afscheid nam. Hand in hand, oog in oog, stonden de jongelieden tegenover elkaar met kloppende harten en gloeiende wangen. Vaarwel, Ednard, fluisterde zij, al wor den wy ook voor eeuwig gescheiden, dan zal ik toch steeds aan dit oogenblik denken. Zij wilde haar hand uit die van Eduard los maken, maar de jonkman hield 'die vast en trok het meisje nogmaals aan zyn borst. Beloof me, Gerda, dat ge morgen nog maals hier komt. Ik heb je nog niet alles ge zegd, want mij op het hart ligt. Ik heb be kend dat ik je onuitsprekelijk liefheb, maar het geheim van mijn leven hebt ge nog niet vernomen. En ge moet alles weten, eerst dan kunt ge beslissen, of wy voor eeuwig zul len scheiden of samen voor ons geluk zullen stryden. Reeds lang heb ik er over nagedacht, of ik je alles zon zeggen, maar thans nu ik je liefde heb gewonnen, is het myn plicht en morgen zult ge vernemen wat ons voor eenwig scheidt of ons voor altijd vereenigt. Dezen stond wil ik jo niet ontwijden door (do onthulling van een droevig geheim. Het uur, waarin wij elkaar onze liefde bekend heb ben, mag niet dan een vroolijke herinnering achterlaten. Ik zal komen, Eduard, ik beloof het je! Eduard Montelli hief Gerda in den zadel, nog even boog zij voorover, Eduard drukte een kus op haar voorhoofd, en toon galop peerde zij weg. Eduard oogde haar na totdat haar blauwe sluier uit het gezicht verdween. Toen nam hy weer plaats op de bank, waar hij gezeten had, waar hy voor haar knielde en haar handen kuste. Het was hem zoo wel en toch zoo woc om het hart. Gelukkig door het bewustzyn, dat zij hem beminde, rampzalig door het zekere vooruitzicht, dat morgen alles gedaan zou zijn. Maar moest hij haar zyn geheim toever trouwen Moest hy Handelde hy goed do misdaad van haar eigen ouders te onthullen De misdaad? Hy geloofde, dat er een mis daad gepleegd was, maar hij alleen geloofde dat. Alle anderen meenden, dat een ongeluk kige samenloop van omstandigheden het pu bliek maken van het huwelijk zyner ouders verhinderd had ja zyn eigen moeder was in "den loop der jaren gaan gelooven, dat dit de waarheid was. En was het dan onmo gelijk, dat hier een betreurenswaardige dwa ling in het spel was, dat dus Gerda's ouders ter goeder tronw gehandeld hadden

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1893 | | pagina 1