't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT ssrr voor helder, nieuwediep en texel. tiirr Adeltrots i Isiaai. Mo. 2181. Woensdag 1 November 1898. 21»te Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN. -O- AlDonnement p. 3 maanden binnen de gemeente 50 Ct., met Zondagsbl. 80 Ct. id. franco per post 75 idem f 1.12® id. voor het Buitenland f 1.25, idem f2.00 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Buraaux 8POOR8TRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentl&n van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. iicu uuuemtmu i mem i ^i.uvpureaux arooHb i RRR i Ml Z.UIUO i KRfl urooie letters woraen naar piaatsruimt Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. HELDER, 31 Oct. 1893. Zaterdagavond gaf de Scherm- en Gym nastiekvereniging «Oefening kweekt Kunst" 't tweede gedeelte harer eerste winteruitvoering in Tivoli, onder leiding van de hh. R. Oosten- veld en H. J. Seeboldt. De opkomst was zoo talryk, dat 't splitsen der uitvoeringen in twee avonden voortaan een noodzakelijkheid zal blijken en de hoofd- afdeeling zich vermeerdering van werkzaam heden zal moeten getroosten. Dat de ambitie nog onverflauwd is, bleek Zaterdagavond weer ten volle. De werk zaamheden der turners, die in den voorwerker Seeboldt een uitmuntenden en tactvollen leider hebben, werden na afloop van iedor nummer geapplaudiseerd en niet 't minst by 't slotnum mer, dat scboone groepen voorstelde. Wen- schelijk achten we 't, dat onze turners van »0. k. K." die eens by 'teen of andere con cours zullen vertoonen, daar we de overtuiging hebben, dat ze er eer mee zullen inleggen. Wat er in korten tijd van een meisjesklasse te maken is, toonde de directeur Oosteuveld nu weder op de overtuigendste wijze, en maken hem een compliment over 't geheel, dun geldt dit in 't bijzonder voor de Vrije- en Orde oefeningen in verband met Stok-oefeningen. Daar moet veel gerepeteerd en gestudeerd worden om kinderen van dien leeftyd bij 't nog kort bestaan dier klasse, zoodanig te doen samenwerken. De bewegingen waren juist, regelmatig en gracieus. We hebben van die klasse de beste verwachting in de toekomst en hopen dat ze nog lang onder de gewaar deerde leiding van den directeur moge voort gaan/ Reorganisatie van het korps Mariniers. In verband met de hervorming van het korps mariniers, die sedert een jaar bij het departement van marine in studie is, en reeds sedert 1 Januari 1893 tot een begin van uitvoering kwam door het niet aanvullen der opengevallen plaatsen, zoo wel in hoogeren als in lageren rang, werd dezer dagen door den minister van marine een nieuwe commissie benoemd, bestaande uitden kapitein der mariniers E. J. Vis ser; den off. van adm. Ie kl. F. H. M. Rantden luit. ter zee le kl. W. P. A. M. Kluitden kapt. der mariniers A. P: Timmers den le luit.-kwartiermeester der mariniers A. C. Beydals. Het doel is de administratie van het korps meer in overeenstemming te brengen met die der zeemacht, geheele afscheiding van het leger, inkrimping en bezuiniging. Over den vermisten jongen te Mar- keloo meldt de »Pr. Ov. en Zw. Ct.", dat deze jongen op 23 Juli jl. 's avonds half tien voor het laatst door zijne zuster en anderen is opgemerkt, die hem toen aan rieden naar huis te gaan, waarop hij te kennen had gegeven zulks niet te willen doen. Na dien tijd is hij op een onbe grijpelijke wijze verdwenen. De politie heeft in de vorige week den boer, waar hij thuis behoorde, alsook diens vrouw en knecht, in verhoor genomen, doch heeft geen aanleiding gevonden om een van die personen van iets verkeerds te verdenken, zoodat er geen sprake is geweest van gevankelijk wegbrengen naar Almeloo. Deze jongen bestedeling der stad Amsterdam heeft sedert 23 Juli jl. zijn woning verlaten. Mogelijk is hem een ongeluk overkomen. Op het platteland van Drente is het geloof aan heksen nog volstrekt niet uit gestorven. Voor de rechtbank te Assen werd dezer dagen een man uit Holland- scheveld vervolgd, omdat hij een buurman en diens vrouw met een schop geslagen had. De buurvrouw had namelijk een koe behekst, door een kruis op den kop te maken het dier gaf daardoor geen vol doende melk meer en in een kussen wer den de veeren in kransen gevonden, die niet meer uit elkander wilden. De daar door ontstane ruzie had de bovengenoemde mishandeling tengevolge gehad, waarvoor een gevangenisstraf van 21 dagen werd geëiseht. De verdediger, de feiten bewezen achtende, noemde het geloof van den be klaagde aan heksen een verschoonende omstandigheid en vroeg oplegging eener geldboete. De geheimzinnige verdwijning. In de bosschen van Doorwerth is met honden gezocht naar het lijk van Sara Juett, tot heden echter tevergeefs. Door den rechter-commissaris voor straf zaken te Amsterdam is thans ook gehoord de heer G. B. Gsigarenhandelaar aan den Middenweg te Watergraafsmeer met diens vrouw, in wiens winkel Do Jong, vergezeld van mej. Schmitz, 80 Augustus jl. kaartjes voor de Gooische stoomtram heeft gekocht. Bij die gelegenheid vroeg De Jong o. m. aan de winkelierster, of Naarden een stil plaatsje was. Met De Jong geconfronteerd, herkende de vronw van den heer G. hem eerst, nadat de verdachte zijn hoed had opgezet. De heer G. zelf was minder beslist in zyn uitspraak. De mededeelingen van den heer G. en diens vronw hadden tengevolge, dat ook werd op geroepen de heer A. E., chef van dienst van de Gooische stoomtram, alsmede diens zoon, welke stationschef te Laren is. Deze laatste moet geruimen tijd op de stoomtram met De Jong in gesprek zijn geweest. Voorts kan nog worden medegedeeld, dat een arbeider uit Laren verscheurde stukken vrouwekleeren heeft gevonden, dicht by het kamp van Laren. Van deze vondst deed hij mededeeling aan bovengenoemden getuige G., welke dit op 2\jne beurt aan den rechter van instructie mededeelde. Bedoelde arbeider is hierop eveneens door den rechter gehoord. Op de Blaricumsche heide, achter de Crai- loosche bosschen, is Zaterdag den geheelon dag gezocht naar het lijk van de vermiste Maria Schmitz. Des morgens vroeg vertrok de heer Batelt, hoofd-inspecteur van de recherche, naar Laren. Het onderzoek geschiedde ditmaal door mi litairen, artillerie en infanterie, met kader mee een driehonderd man, onder bevel van den kapitein Van der Nagel die op verzoek van den Minister van Justitie waren gerequi- reerd uit het garnizoen te Naarden. Zooals reeds gezegd, onderzocht men ditmaal de Blaricumsche heide achter het paviljoen op den Laarderberg. Men zal zich nl. herinneren dat De Jong den 30sten Augustus, 's middags om half zes nog in 't paviljoen is gezien. Twee en een half uur later kwam hy aan het telegraafkantoor te Bussum. Indien hy nu Maria Schmitz vermoord heeft, dan moet die moord gepleegd zijn in dien tusschentijd van 2£ uur. De veronderstelling van de justitie is nu deze, dat De Jong het Paviljoen aan de achterzyde heeft verlaten niemand heeft hem zien weg gaan waar het veel stiller is, dan aan den kant van den straatweg van Laren naar Naar den, dat hij met zijn slachtoffer naar de een zame Blaricumsche heide gegaan is en dat hij daar zijn misdryf heeft gepleegd. Het onderzoek is reeds ongeveer halfeen gestaakt. Er was niets gevoudeD. Geen blad voor afschaffers Een dezer dagen te Amsterdam nieuw opgericht weekblad zal onder zyn eerste 3000 abonnés 500 flesschen punch verloten. Een nieuwe verlokking alzoo van den drankduivel Het O. M. bij de arrondissements rechtbank te Haarlem vroeg tegen Jacob de Vogel van Spaarndam vjjf dagen ge vangenisstraf, wegens het moedwillig en uit louter kwelzucht slaan met de zweep op een paard. Beklaagde moest voor de brug te Spaarndam, die afgedraaid was, wachten en heeft dien tijd doorgebracht met zyn paard te mishandelen. Nu in byna elke gemeente by de be handeling der begrooting gewezen wordt op den «treurigen* financieelen toestand, moge het volgende eenige afwisseling schenken Te Oosterleek wordt de gelde lijke toestand jaarlijks gunstiger. Het vol gende jaar zullen de 15 opcenten op het personeel verdwijnen en zal de gemeente zonder schuld zyn. Te Akersloot heeft de gemeenteraad besloten, de opcenten op de personeele belasting met tien te vermin deren en alzoo van dertig terug te brengen op twintig. De verrassingen van den burgerly- ken stand. Het Handelsblad* van Ant werpen vertelt het volgende Voor eenige dagen ging een brave Brus- selsche slachter naar Antwerpen zijne papieren halen om te trouwen, toen hij tot zyne groote verbazing vernam dat hy een meisje en geen jongen was. In afwachting heeft de sukkelaar een proces tot hervorming van den burgelijken stand mogen instellen. Maar de klucht die aan een meid, in dienst te Brussel, is overkomen, is veel pijn lijker. Zy ging ook trouwen en had hare papieren gevraagd aan het gemeentebestuur van haar dorp in Luxemburg, toen zij voor antwoord kreeg Ge kunt niet trouwen, want ge zijt dood Inderdaad, het meisje, geboren in 1860, was in 1880 opgeschreven als overleden. Daar de dooden niet kunnen trouwen, moet ze wachten tot ze teruglevend is in de boeken. Een dame, Sarah Edwards genaamd, die den bijnaamde kattenverdelgster* draagt, verscheen dezer dagen voor de Rechtbank te Harrlem, in de Vereenigde Staten. Zij is lid van de vrouwenvereeni- ging »de Middernachtsbond van barmhar tigheid,* welke zich ten doel stelt alle katten, die 's nachts zonder onderkomen op straat zwerven, te dooden. Mej. Edwards kweet zich blijkbaar met ijver van hare plichten als lid dier ver- eeniging. Toen zy door de politie werd aangehouden, had zij al twaalf doode kat ten bij zich in een groote mand. Haar kleed was vol kattenkruid daarmee lokte zij de katten naar zich toe, om ze dan met chloroform te bedwelmen en daarna te dooden. De presidente van den barmhartigheids- bond* kwam met klem op tegen de ver volging, en de «kattenverdelgster* is voor- loopig in vrijheid gelaten, tot het gerecht onderzocht zal hebben of de Bond van barmhartigheid misschien ook in betrek king staat met zuinige restaurateurs een verdenking, welke zeer de verontwaar diging der moordende katten vriendinnen wekte. Vergissen wij ons niet, dan wandelt ook te Amsterdam een dame rond, die op eigen hand en uit zuivere dierenvriendschap de nachtelijke zwervers van het kattengeslacht uit hun lijden verlost. Te Stojnik, een dorp by Belgrado, is Zondag tijdens de godsdienstoefeningen de kerk ingestort. Een groot getal men- schen moet hierbij zyn omgekomen. DAMPR0BLEEM No. 7. Ingezonden door den Heer E. G. Dettmeijer te Amersfoort. g a b c d e f WIT. Wit speelt en beslist in 5 zetten. Oplossingen worden ingewacht tot Maandag 13 November a.s. Oplossing van Probleem No. 6. Wit Zwart le zet d 2 c 3 2e d 4 e 5 3e i li 4 g 5 4e h 2 g 3 en wint. Goede oplossingen werden ontvangen van T. J. Keijzer, P. C. Wouters, J. van Roon, te Helder, en W. C. Meijer, te IJmuiden. Ingezonden. Weezeninrichting te Neerbosch. Reeds veel te lang deed ik mij zelf geweld aan door onderdrukking^der verontwaardiging, telkenmale in my gewekt bij het lezen van santanische lasteringen, óf door onbevoegde beoordeelaars, óf door goddelooze gelukzoekers, in 't licht gegeven tegen den WelEd. Heer Joh. Van 't Lindenhout, zyne familie en zyn arbeid voor hulpbehoevende weezen. Daar tegenover te plaatsen wat mijn oogen meer dan eenmaal te Neerbosch hebben aanschouwd, èn van de zelfopofferende liefde van den hr. v. 't Lindenhout, ongetwijfeld voor directeur der weesinrichting geboren, èn van do vroolyke en opgewekte stemming van af de kleinste tot onder de grootste der kinderen steeds heer- schende, èn van voeding, kleeding, onderwij zing in alle mogelijke dingen, en nog zooveel meer, waarvoor men de Naam des Heeren, als die zich zoo over weezen ontfermt, zeker mag dankzeggen, daartegen op te komen zou ongetwijfeld mij een taak der vreugde zyn. Mijne stem nochthans, ze is onnoodig. Een boekske, 112 bladzijden groot, getiteld «Stem men van binnen en buiten" werd reeds in 't licht gebracht, en opdat nu de onbekende tot ken nis, de onbevoegde beoordeeler tot nadenken en de lasteraars tot zwygen worden gebracht, ia dit boekske gratis ten mynen huize ver krijgbaar. Alleen zon het my aangenaam zijn, wanneer eenige vergoeding daarvoor in de in mijn winkel voorhanden zynde bus, ten voordeele der Weesinrichting te Neerbosch word geworpen. Helder, 27 October 1893. C. BREET Az. Profframma van het 2e Wieter-Coacert. op DINSDAG 31 OCTOBER 1898, 's avonds 8 uur. 1. «Nee aspera terrent," Marche, Gustav Herold. 2. Ouverture de Ja Tragédie»Le Duc d' Alba," W. Merkos van Gendt. 3. Abschieds, nStiindchen," Solo fiir Cornet a pistons, W. Herfwith. (Voor te dragen door den Solist W. B. Helman 4. Fantaisie del'opera: „La Traviata," Giacomo Verdi. Pauze. 5. Ouver ture jubilaire «Viennoise," Franz von Suppé. 6. a. «Séréuade de Mandolines," L. C. Deeor- mes b. „Egyptischer Marscb," Johann Strauss. 7. »Aus meinem Stambuch," Grosses Tonge- malde, Carl Faust. 8. „Fin de Siècle," Valse, Emil Waldteufel. No8. 1, 2, 3 en 7 eerste uitvoering. Uitsluitend toegankelyk voor H.H. Contri buanten met hunne dames. Buraerluke Stand, gem. Helder. Van 26 lot en met 28 Oct. 1893. ONDERTROUWD: Geone. GETROUWDW. Sunderman en H. de Man. W. van Diest en D. Minneboo. BEVALLEN: M. J. de Wolf—Hendriks, z. G. de MinHemelryk, d. C. Putters Nierkes, d. C. d. Jongd. Lange, d. A. Paauw Boon, d. M. FrankfortWenneker, z. A. Kik kert— Grin,z P. NaroldGieles, d. J.Verheul Vinke, d. OVERLEDEN Cornelia Grande, 7 weken. Marine en Leger. De luit. ter zee 1ste kl. Q. F. Tydemsn wordt met 1 Nov. gedetacheerd in de directie der ma rine alhier, om, onder bevel van den.commandant 30) Daar blies een hevige windvlaag door de bladeren. Een grauwe schemering heerschte nu in het bosch, daar straks zoo zonnig en helder krassend vlogen de kraaien dieper het bosch in om beschutting te zoeken tegen het nade rende onweder. En tusschen het suizen van den wind door, hoorde men een zware man nenstem roepen: Greta waar zijt ge? Dat was Hendrik Tiedemann, die haar kwam opzoeken. Bevend maakte zij zich uit Harry's armen los. Vergeefs poogde hij haar terug te houden. Pijlsnel snelde zij weg naar de res tauratie. Als in een droom bleef Harry von Alten brak een poos staan. Toen vloog een lach over zijn knap gelaat en langzaam keerde hij naar het huis terug. En ondanks storm en regen wandelde hy met onbedekt hoofd, door het vochtige bosch. Het jeugdige bloed kookte in zyn aderen, het klopte in zijn hoofd waarvan de lokken in den wind fladderden. Wat bekommerde hij zich nu om storm en regen? In ziju hart bla kerde de vlam van den hartstocht en maakte hem ongevoelig voor het slechte weer. In het gevoel zijner jeugd en zijner levens kracht stapte hij voort, aan niets denkende dan aan zijn liefde, aan zijn zielsverlangen. Voor zyn oog stond in helderen glans het beeld van zijn geliefdehij zag alleen haar schoonheid, haar bevallige vormen, haar roode lippen en zacht stralende oogen. Doch hij be dacht niet, dat hy de onschuld van een rein kinderhart had verstoord, hij kon het lieve meisje niet zien, toen zij 's avonds voor haar bed neerzonk, overmeesterd door schaamte en berouw, wanhopig de handen wringend en zacht fluisterendeO, myn God, wat zal er van worden ZEVENDE HOOFDSTUK. In het schrijfvertrek van den baron Von Altenbrak heerschte een drukkende stilte. Willy zat ineengezonken in zijn armstoel voor de schryftafel, de vuist krampachtig gebald, somber voor zich heen te staren. Intusschen stond Rogalla bij het venster en trommelde onge duldig tegen de ruiten. Na een poosje keerde zij zich om en vroeg op snijdenden toon Wat wilt ge doen in deze omstandigheden Waar zijt ge toe besloten Wat ik doen zal? wist ik dat zelf maar. Ge zijt nog altijd even zwak van ka rakter als ge altyd geweest zijt, myne waarde, antwoordde zyn vrouw met kouden spot. Maar er moet een besluit genomen worden, hoe dan ook. De directeur der fabriek verwacht bin nen weinige dagen een werkstaking, dan staat bet werk geheel stil, en nu juist kunnen wij de ontvangsten uit de fabriek niet ontberen. De zomerreis staat voor de deur, en Harry heeft mij geschreven, dat hy eenige duizenden marken noodig heeft om dringende verplich tingen te kunnen nakomen. Dringende verplichtingen, zeg liever speelschulden, Rogalla. Nu ja, speelschulden. Hebt ge in uw jeugd ook geen speelschulden gemaakt? Willy Von Altenbrak zuchtte. Dat weet God, ik heb ze gemaakt en duur, zeer duur betaald. Laat die belachelyke zuchten maar blij ven en zeg me liever, hoe ge de zaak van de fabriek wilt regelen. Er moet wat gedaan worden. Als ia een droom verzonken antwoordde WillyIk had gehoopt te kunnen goedmaken wat ik misdaan heb. Ik hoopte een vorzoe- ning tot stand te kunnen brengen, toen de zoon van mijn broeder op Neurode kwam Willy 1 De harde, scherpe toon, waarop Rogalla hem riep, onderbrak den ouden man in zijn gedachten, hy schrikte op, en streek met de hand langs zyn voorhoofd, viel toen weer in zijn armstoel terug en sprak met doffe onder werping: Ja, ja, ge hebt gelijk! Zoo kan het niet blij een, de zaak moet geregeld worden Maar hoe maar hoe Ik sprak van de werkstaking, die dreigt op onze fabriek te Neuenbrak, viel Rogalla weder in op bevelenden toon. Laat die fabriek naar de maan loopeD, antwoordde Willy. Waartoe dient al die moeite De menschen zijn toch nooit tevreden. Ik zal hun zeggen Als jelui het werk staakt, dan staak ik ook. Willy ge lijkt wel gek Die fabriek slui ten, die zooveel honderdduizenden verslonden heeft U zeiven ten spot van de wereld stel len En onzen concurrent op Neurode de han den vrygeven Dat gebeurt nooit, zoolang ik leef 1 Ik ben het moe mij af te tobben met die lui. Nu goed, laat de regeling van die zaak dan aan my over. Ik rijd er vanmiddag heen en zal die lui eens leeren begrijpen, wie heer en meester is van den grond, waarop zy wo nen. Men moet tegen zulk gespuis flink en krachtig optreden, dan kruipen zy in het stof. Rogalla, ik waarschuw je, mompelde Willy met een schuwen blik op zijn vrouw. Maar doe wat u goeddunkt. Ge hebt nooit naar myn woorden geluisterd. Zy haalde minachtend de schouders op. Hier is Harry's brief, waarvan ik sprak. Ge ziet daaruit dat de jongon moet geholpen worpen, en wel oogenblikkelyk, of hy komt in de pyulykste verlegenheid. Hoe groot is de som Zes-en-twintig duizend mark. Binnen acht dagen moet het geld betaald zyn. Tot weerziens van avond. Het hoofd trotsch opgeheven, verliet de ba rones het vertrek zonder een blik meer te werpen op haar man, die daar zat als het beeld van den jammer. Zes-en-twintig duizend markJa zeker, er was een tyd geweest, dat hy die som gelds als een kleinigheid beschouwde en dit deed hem met schrik bedenken, waar hy die som geld van daan moest halen. Hy had schulden op schulden gestapeld, niet op het landgoed zelf, dat kon gelukkig niet wegens het majo raat, maar wel op de inkomsten daarvan, en die schulden, waarvoor hij meorendeels woe kerrente moest betalen, verslonden reeds meer dan het landgoed jaarlyks opbracht. En nu nog die mislukte speculatie met de suikerfa briek, en behalve dit alles nog de schulden van zijn zoon. Het was niet langer meer te dragen. Zou hij een einde maken aan al de kwellingen en jammer van zijn leven? Zyn blik dwaalde over de schryftafel en bleef rusten op het fraaie met zilver bewerkte pistool, dat in de zonnestralen schitterde. Zyn gelaat verhelderde, toen hij naar het wapen greep. Doch hij liet de hand weer zakken, ook daarvoor was hy te zwak, hij gevoelde het. Het pistool viel met een doffen slag op den grond en hyzelf zonk terug in zijn stoel. Op de binnenplaats klonk het hoefgetrappel van dravende paarden. Door een livreiknecht gevolgd, reed mevrouw Von Altenbrak weg om op Neuenbrak de zaken te gaan regelen, Willy hoorde het en sloeg het oog optoe vallig viel zyn blik daarbij op het portret zy- ner moeder, die welwillend op hem scheen neer te zien. (Wordt vervolgd.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1893 | | pagina 1