't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. s .9. iii Uil No 2220. Woensdag 27 Juni 1894. 22ste Jaargang. Bureau: Zuidstraat. Telefoonn". 63. Bureau: Spoorstraat. 61. Atoonnemont p3 maanden binnen de gemeente 50 Ct., met Zondagabl. 80 Ct. id. franco per poet 75 idem f 1.12, id. voor het Buitenland f 1.25, idem f2.00 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BESEHOUT Co., te Helder. Buraaux SPOORSTRAAT »n ZUIDSTRAAT. Advortontlön ran 1 tot 5 regels25 Gent. Elke regel meer5 Groote lettere worden naar plaatgniimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Gemeenteraad van Helder. Zitting van Vrydag 22 Juni, 1894. Voorzitter de heer C. A. Beukenkamp. Tegenwoordig zyn 15 leden. Absent do heeren Vos en HordQk. Twee vacaturen. De tribune is ttimelijk bezet. Na opening van deze, worden de notulen der vorige zitting voorgelezen en goedgekeurd. Op zijn daartoe gedaan verzoek, wordt aan J. C. Wickel, tengevolge zijner benoeming tot ambtenaar bij de gemeente-belasting, een eer vol ontslag toegekend als marktmeester bü den gemeentelijken vischafslug. Ia zijne plaats wordt benoemd tot marktmeester G. do Boer, op een jaarwedde van f 700, en vervolgens wordt gekozen tot afslager bij den vischafslag C. Schagen, op een wedde van f 600, beiden met uitzicht op verhooging van traktement. Op voorstel van de gezamolijke vischhandelaren alhier, hecht de Raad zijne goedkenring ainde benoeming van den heer R. Tienstra tot Com missaris voor den vischhandel, met een toelage nit de gemeentekas van f 400 's jaars. Voorlezing geschiedt van eene missieve van de Commissie van toezicht op de Zeevaartschool alhier, inhondende de mededoeling, dat uitbroi- ding van hot onderwijs en van localiteit noo- dig is. Nu eenige discussie en na toelichting door den Voorzitter, wordt beslist, 't vorzook te richten tot ZExe. den Minister van Bin- nenlandscho Zaken, om de subsidie voor die School voor 't vervolg met f 2000 's jaars te verhoogen. Er geschiedt voorlezing van een adres van Bestuurders der Sociëteit .Marine Club" alhier, houdende verzoek om, onder nader overeen te komen voorwaarden, in eigendom te verkrijgen den benoodigden grond op het Molenplein voor 't stichten van een Sociëteits gebouw ten dienste dier Vereeniging op ge noemd plein. Adressanten achten, blijkens de bij bet adres gevoegde stukken, het afstaan van 1200 M3 noodig. 't Prae-advies van B. en W. luidt gunstig voor het toestaan van 't verzoek. Eene discussie volgt, waarin do be zwaren (egea eene gunstige beschikking niet worden achterwege gelaten. Eerst wordt, daar-eenige leden meenet dat de zaak in eene vorige zitting is afgedaan, bü stemming beslist, dat er opnieuw eeae besehikking in deze zal worden genomeD. Vervolgens wordt met 10 tegen 4 stemmen besloten, onder nader to stel len voorwaarden, den benoodigden grond voor het aangewezen doel af te staan. Tegen stom den de heeren Riesselman, Verfaille, over de Lindea en Zurmühlen. Onmiddellijk daarop wordt beslist over den prjjs, die bij verkoop zal worden bedoDgen. Door den Voorzitter wordt genoemd f 12, door de heeren Zarmiihlen en Hoogenbosch f 20 per M3. Met 9 tegen 6 stemmen wordt beslist, overeenkomstig het voorstel door den Voorzitter namens B. en W. gedaan. Vóór do bepaling van den prijs op f 20 por Ms stemden de heeren Hoogen bosch, RicsselmaD, Govers, Verfaille, over de Linden en Zurmühlen. Verder wordt als voor waarde gesteld, dat het Bestnnr der «Marine- Clnb" binnen 3 maanden over 'C gedane aan bod beslissen, de koopsom afdragen en zich overigens verbinden moet, het gebouw vóór het eindo van 1895 te voltooien. Tot lid der plaatselijke Commissie van Toezicht op 't Lager Onderwijs wordt gekozen met 8 stemmen de heor J. W. Smeots. Op den heer A. C. Roem, nevens den benoemde op de aanbeve lingslijs: geplaatst, worden 6 stemmen uitge bracht. Er was een stembriefje oningevuld. Op haar daartoe gedaan verzoek wordt, op voorstel van B. en W. eervol ontslag ver leend aan de dames M. van Gendt, A. C. Klots, M. M. Leijdiog en D. Hoogondyk, werkzaam als onderwijzeressen respectievelijk aan de Gemeente-scholen no. 3, 6, 6 cn 7, eerstgenoemde wegens vertrek naar Oost-Indië, de tweede uithoofde do aanvaarding der be trekking van secondante aan de gesnbs. meisjes school van Mej. A. L. van Deventer alhier, de beide laaisgenoemden wegens particulieren redenen. Voor kennisgeving wordt aangenomen de mededeoling, dat een adres van ingezetenen dezer gemeente, gericht tot do hooge Rogee- ring, 't verzoek inhoudende, dat alhier eene Rjjks Hoogere Burgerschool moge worden ge sticht, om bericht en raad in handen is gestold van B. en W. dezer gomeente. Ter be vordering van 't opmaken der rekening en verantwoording over het dienstjaar 1893, wor den door het Dag. Best. do noodige af- en overschrijvingen voor do bogrootiDg van dat dienstjaar ter tafel gebracht. De vergadering hecht daaraan bare goedkenring. Do vol gende mededeelingen worden voor kennisge ving aangenomen: 1. dat hot Bestuur der hier te lande bestaande Vereeniging sBoaz" uit- noodigt tot een nauwlettend toezicht op voor de bewoning ongeschikte verblijven2. dat de heor L. C. Beukers zoo wolwillond is geweest, om de betrekking van Commissaris voor het Ziekenhuis cn de Apotheek der ge meente to aanvaarden 3. dat HH. Gedep. Staten kennisgeving hebben gezonden van hnnne kennisneming van de in de vorige zitting vastgestelde Verordening op den visch afslag 4. dat de Nederlandsche protectio- nistiscboLandbouw-Vereonigingadhacsie vraagt voor baar streven naar handels-bescherming en 5. dat de heer J. H. Mens, vischhan- delaar alhier, een pachtsom van f 100's jaar voor den tijd van 3 achtereenvolgende jaren aanbiedt voor 't gebruik als vischwator van 't Heldersche Kanaal van af den mond van 't kanaal tot aan de Keizersbrug. Hot Dag. Best. wordt gemachtigd, met de heeren Wyker en GraafT ceae regeling te treffen totrnilvan gronden op het Bouwterrein achter de R.-K. parochie-kerk. Aan B. en W. wordt de noodige machtiging verleend, om de zitplaat sen in 't gebouw voor den afslag van visch te verpachten en voorloopig tot het einde dee jaars bet honden der cantine in dat gebonw aan den tot nog toe aangewezen persoon op te dragen. Op deswege gedane vragen van de heeren Korver, Bakker, Verfaille en Van Twisk, wordt door den Voorzitter geantwoord, dat het voorstel betrtfiendo bestrating, riolcering go verlichting op nieuw bouwterrein eerst later aan de orde zal komendat de op roeping van sollicitanten naar de heden vacant geworden betrekkingen bij het openbaar lager onderwijs met bekwamen spoed zal geschie den dat over de by do begrooting voor het loopende jaar toegestane som voor de plaatsing van eenige straatlantaarns nog niet is beschikten dat, wordt tot verpachting van hot Heldersche kanaal als vischwator besloten, zulks by openbare inschrijving zal geschieden. De zitting wordt hierop gesloten. (Aan de abonné's binnen de gemeente is een kort verslag van deze Gemeenteraads zitting reeds jl. Zaterdag namiddag tehuis be zorgd.) NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 26 Juni 1894. Zaterdagavond werd in >'t Centrum" alhier een algemeene vergadering gehou den door de Vereeniging »Het Marinefonds" afd. Willemsoord. De president, de hr. P. P. J. Klqppers, heette de aanwezigen wel kom, maar betreurde tevens de geringe op komst der leden en hoopte dat daarin ver betering mocht komen. Daarna las de secretaris, de hr. P. M. v. d. Veer, de notulen der laatstgehouden vergadering, 't zesde jaarverslag en een uittreksel uit de notulen van de zevende jaarl. alg. verga dering, gehouden te Amsterdam, 22 Febr. jl. Uit dat verslag bleek, dat in Februari aan verschillende personen was uitgekeerd f 1559 50 en in November f 1423.50, totaal f2983. Die uitkeering was gedaan aan weduwen van leden, aan gepensionneerden en ook aan enkele personen, zonder pen sioen ontslagen. Aan onze lezers, die minder op de hoogte der zaak zijn, deelen we mede, dat 't doel der vereeniging is: Onderstand te verleenen aan de leden, voor zoover zij den dienst zonder of met een klein pensioen wegens lichaamsgebreken hebben verlaten en aan hulpbehoevende weduwen en weezen, door deelhebbers achtergelaten. De ontvangsten hadden bedragen f7836.50 de uitgaven f5553.871. De geheele be zitting der vereeniging bedraagt f9900. Niettegenstaande de vereeniging bescher mers, donateurs, etc. had verloren, was dat getal door de toetreding van nieuwe ge stegen, zoodat men met recht kan zeggen, dat zij in bloeiendeu toestand verkeert. Afzonderlijk werd melding gemaakt van een gift, groot f 550, geschonken door 't korps adelborsten der Marine, zijnde de opbrengst van een te 's-Gravenhage ge houden liefdadigheidsvoorstelling. Uit de notulen bleek dat als bestuurs leden waren herkozen de heeren J. G. van Boxel, H. H. J. Kres en P. J. Claaaen. Mededeeling werd gedaan dat de vol gende jaarlijksche algemeene vergadering hier ter plaatse zal gehouden worden, 't Voorstel werd ter tafel gebracht om, daar er zooveel actief dienenden of hadden be dankt of aarzelend waren om to8 te treden, de bepaling te laten vervallen, dat nieuwe leden verplicht waren de contributie van af de oprichting aan te zuiveren. Hierover werd van gedachten gewisseld door de heeren J. B. Verhey, kapitein der mariniers, J. H. Schrijver, J. G. van Boxel en F. J. J. van der Klauw. Som migen waren er voor en anderen er tegen. Eindelyk werd besloten op verschillende schepen lijsten aan te bieden tot toetre ding, zonder bijbetaling. De heer Boerma achtte 't wenschelijk een levensverzekering op te richten, onder beheer van den staat, waartoe dan 't kapitaal, in 't bezit van de vereeniging vaa dek- en onderofficieren den grondslag zou leggen. De mogelijk heid daarvan werd door den heer Verhey op gronden bestreden. Na mededeeling, dat de heer Jekel, luitenant ter zee, als eere-commissaris was 3 afgetreden en in diens plaats de heer Koster, luit. ter zee en adjudant van den schout-bij-nacht al hier was gekozen, werd de vergadering gesloten. In den loop dezes jaars zal het 40 jaren geleden zijn, dat een hoogst be langrijke instelling te dezer plaatse ge vestigd werd. We bedoelen het Koninklijk Instituut voor de Marine. In vroegeren tijd bevond zich deze instelling te Medemblik later werd zij opgeheven en had de oplei ding van toekomstige zeeofficieren, te- lijk met die voor de Landmacht aan de Koninklijke Militaire Academie te Breda plaats. Dit dnurde tot 1854, toen men tot het inzicht kwam, dat voor de opleiding van de aanstaande officieren der zeemacht een zeeplaats de voorkeur verdiende. Het wachtschip qlhier werd in genoemd jaar tot huisvesting van adelborsten ingericht, op '8 Rijks werf werden in bestaande ge bouwen leerzalen gereed gemaakt, en tot proefneming werden de 25 adelborsten van het eerste studiejaar op 15 October 1854 alhier geplaatst. Een der beide burger-leeraren, toen bjj de inrichting aangesteld, was de heer A. van Voornveld, die dus, tegelijk met het 40 jarig bestaan der instelling, eerlang zijne 40 jarige werkzaamheid daarbij zal vieren. De genomen proef met de opleiding alhier voldeed bjj uitnemendheid, en ach tereenvolgens kwamen de adelborsten der volgende studiejaren naar hier om hunne opleiding te ontvangen, 't Aantal leeraars breidde zich natuurlijk gaandeweg uit. Bezwaren opperden zicli in later tjjd tegen, den huisveaiing aanboord van 't wachtschip en tegen den afstand der leer zalen vandaar, 't Gevolg was, dat Minister Brocx, zeiven indertjjd aan 't Instituut werkzaam, de Stichting van een gebouw nabij den Havendyk by de Wetgevende Macht wist door te drjjven. Naar een plan van den architect Oudshoorn, werd het sierlgk gebouw, waarvan de eerste steen den 20 Mei 1869 werd gelegd, op getrokken. Sedert zijne voltooiing zijn de adelborsten daarin gehuisvest, worden zij daar onderwezen, vinden zij er hnnne amusementzaal en voldoet, gedurende bjjna 25 jaren, het gebouw, dat tot sieraad der gemeente strekt, aan het doel, waarmede het gesticht werd. Twee onzer hoogst weldadig wer kende Vaderlandsche instellingen zullen dit jaar haar 70-jarig bestaan beleven. Het zijn de ?Joord- en Zuidhollandsche Redding-Maatschappij en de Zuidholland sche Maatschappij tot redding van schip breukelingen, respect i vel ijk gesticht den 11 en den 30 November 1824. De gebeurtenis, die aanleiding gaf tot de stichting dier heilzaam werkende Maatschappijen, had plaats aan het Huisduiner strand op 14 October van genoemd jaar. In een zooge naamde Groenlandsche sloep togen dien dag de moedige strandbewoners nit ter redding van in doodsgevaar verkeerende schipbreu kelingen. De storm was hevig, 't gevaar was groot. Bij een eersten tocht smaakten de moedige Huisduiners de zelfvoldoening, om een elftal schipbreukelingen behouden aan wal te brengen. Er waren echter, daar men niet meer menschen in de sloep kon bergen, nog drie aan boord achtergeble ven de kapitein, de stuurman en de boots man. Ook dezeq zouden op den volgen den gevaarvollen tocht gered worden. Die tocht wordt, ten aanschonwe van bloed verwanten, vrienden en kenniseen onder nomen, doch op den terugweg slaat het vaartuig te midden der felle branding om en vinden de drie schipbreukelingen met zes der redders hun dood in de golven. Slechts één, Reirulert Kruk, werd nog levend aan wal gebracht. Deze verschrikkelijke gebeurtenis, die algemeen in ons land met leedgevoel werd vernomen, gaf nog in hetzelfde jaar den stoot aan de stichting der beide Reddings- Maatschappyen, welke sedert, met hare steeds verbeterde reddingsmiddelen, op hare onderscheidene stations tal van menschen- levens uit de klauwen van den dood heb ben gered. Sclieepsseinlantaarns. De minister van w., li. en n. brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de directeuren der filiaal-inrichtingen te Am sterdam en te Rotterdam vau het Ko ninklijk Nederlandsch Meteorologisch In stituut, gemachtigd zyn tot het afgeven van certificaten betreffende het voldoen van ten onderzoek aangeboden scheepsseinlan- taarus, aan daarvoor wettiglyk gestelde eischen. Het model, waarnaar die certificaten zullen worden ingericht, vinden belang hebbenden in de Staatscourant" van '22 dezer. Een nieuwe, hoogst belangrijke proef zal te Sappemeer aan de fabriek der firma W. A. Scholten worden genomen. Er wordt nl. bij bedoelde fabriek uit de tjalk van schipper J. Oldekamp een lading tnrfstooi- sel gelost, aangevoerd uit de fabriek van bovengenoemde firma te Nieuw-Dordrecht. Uit dat turfstooisel zal men trachten pa pier te vervaardigen. Gelukt deze proef, dan zal men evenals thans van stroostofpa- pier, ook kunnen spreken van turfmolin- karton. Tegen J. W. Tuinenburg is door de arrondissementsrechtbank te Amsterdam rechtsingang met bevel tot gevangenne ming verleend. Voor de eerbaarheid aanstootelijke afbeeldingen. Voor de rechtbank te Rotterdam stond Donderdag terecht J. G. J. B., 54 jaar, boekh. en uitg., wonende aldaar, beklaagd van in de maand Maart, te Rotterdam in zjjn winkelhuis aan den Gondschen weg en in zyne woning aan de Goudschestraat ter verspreiding in voorraad te hebben gehad een groot aantal voor de eerbaarheid aan- stootelijke afbeeldingen (pholographieën enz Na het verhoor van één getuige en bekl.'s opgave dat hij een en ander slechts voor eigen genoegen in huis had, vorderde het O. M. schuldigverklaring aan eenige voor de eerbaarheid aanstootelijke afbeeldingen en vliegende blaadjes, waarvan by den in houd kent, ter verspreiding in voorraad hebben, en veroordeeling tot drie maanden gevangenisstraf en vernietiging van al het in jndicio aanwezige, zynde een hoe veelheid van een dertigtal pakketten en kis ten, alle gevuld. Uit den engagementstijd. Donderdagavond wandelden twee geën- gageerden langs den Westerdoksdyk te Am sterdam. Aan den toon hunner luidruchtige gesprekken was 'tvoor de voorbijgangers gemakkelijk te bemerken, dat Amor op dat oogenblik verre van hen was. Eindelek ontaardde het geanimeerde debat zelfs in formeele ruzie. De jongeling maakte zich daarbij zoo driftig," dat lig plotseling zyn meisje aan haar lot overliet en in het water sprong. Dat was wel het verstandigste besluit, dat hy had kunnen nemen. Want het koude, vuile water deed zyn woede bekoelen en het gemoed van zyn meisje Terteederen. Zjj reikte hem dan ook vriendelyk de hand en spoedig was hij ook op het droge gebracht. In verliefde stemming, ondanks het natte pak, ging men stadwaarts. Melkvervulscliing. De directeur der stoomzuivelfabriek te Westerbork, heeft een vervolging ingesteld tegen vier melkleveranciers. Drie van deze hebben mdk aan de fabriek afgeleverd, welke met water was vermengd, terwijl de vierde de melk ontroomd had, alvorens deze naar de fabriek ging. De moord op den controleur Foringer en zijne vrouw. Omtrent het gebeurde te Segeri schrijft men aan de »Java-Bode" dd. 15 Mei uit Makassar Zaterdag-morgen moet een inlandsch be diende, die zoowel by den vorigen contro leur als hg den heer Foringer in dienst geweest was, op het bureau van den contro leur zijn gekomen met verzoek om een pas naar Makasser. Vermoedelijk heeft de inlan der vrij lang moeten wachten eer hy te woord gestaan werd. De heer F. moet hem toen opmerkzaam gemaakt hebben op een schuld van f 1.50 of f 1.84, die hy moest voldoen aleer hem de verlangde pas kou worden uitgereikt. Het schijnt dat de heer F. al sprekende zich heeft voorovergebogen om een of ander uit een kist te nemen en dat de inlauder van dat oogenblik gebruik gemaakt heeft hem te steken. De heer F. was niet terstond doodop zyn kreet moet mevrouw zyu toegesneld, waardoor zy den vluchtenden moordenaar tegemoet liep. Zy ontving toen verscheidene steken, waaraan zy bijna onmiddellijk over leden is. De hr. F., die zyne vrouw ter hulp wilde snellen, is op korten afstand neerge vallen. Daarop is dr. Koltlioff, die bij den hr. F. in huis was, toegeschoten, gewapend met een revolver. Twee schotea ketsten. Hg ontving drie niet belangryke verwondingen aan oor, hals en zijde. De laatste stoot had doodelijk kunnen zijn, als hy niet afgestuit was op de ribben. Alle oppassers waren in middels gevlucht, de baboe had 't kind in vei ligheid weten te brengen. Alleen de djaksa bleef bedaard en legde een geweer, dat echter niet geladen was, op den moordenaar aan, waardoor deze bevreesd geworden, de vlucht wilde uemen. Op dat oogenblik ging echter het derde schot uit de revolver van den dokter af en doodde den vluchtende door een kogel in het achterhoofd, waarbij de kogel het ge heele hoofd doorboorde en bij het oog uit kwam. De aardbeving iu Veuezucla. Wat in den nacht van 28 April in Vene zuela nl. in het Andesgebergte, gebeurde, is- zoo verschrikkelijk, schryft een corr. van do »Küln. Zeit", dat de feiten niet behoeven te worden opgesierd, zooala de Amerikaansche bladen hebben gedaan. Wel zyn er geen 10,000 monschcn omgekomen evenmin is La- gunillas weggespoeld cn in een zee veranderd doch, er zijn zeventien steden en twintig kleinere plaatsen geteisterd of geheel tot puin- hoopen gemaakt. Iu Merida, de voorraads3chuur van koffie nit het Andesgebergte, zyn 28,000 monechen ge noodzaakt bij stortregen in de open lucht te kumpooren, en het is een wonder, dat niet meer dan twaalf menschen onder do puinhoopen bogravon liggen. Alle gebouwen der stad zijn onbewoonbaar geworden en sommige geheel ingestort. Om kwart vóór tienen in den avond werden de eerste lichte aardschuddingen waargeno men, vergezeld van onderaardsch gerommel en hevige regenbuien, waarop do bevolking bare woningeD verliet. Alleen de president van den staat Merida bleef in buis, ten minste in zyn kamer, want het regecringsgebouw werd grootendeels vernield. Om half elf schudde hot gebergte, zooals sinds menschenheugenis nog nooit wus voorgekomen. Do duur van den zwaarston schok wordt geschat op 80 secon den. De golvingen plantten zich voort van Zuidwest Daar Noordoosthet middelpunt van do aardbeving meent men in Chignara ge vonden te hebbendo vorm van den schok wordt als golvend en to tegelyk trillend aan gegeven. Kleino steden, als Lvgunillasen Santa Cruz, hebben naar verhouding meer geleden dan Merida, want daar bleet geen enkel buis ec- epaard en staat geen muur meer overeind. In Lagunillas, met 4000 inwonors, zijn 800, in Chignara, mot 2200 inwoners, 200 men- Bchen gedood. Venezuela is bekend als het land der aard bevingen de rampen van Caracas 1812, Merida 1834, Cumana 1839 en 1853, Cncuta 1875 cn Guanure 1888 zyn uit de geschiedenis bekend. De ondergang van 40,000 menschen by de aardbeving in Caracas ligt nog in 't ge heugen der Venezuelaneo. Even groot in omvang schynt de aard beving van thans te zijn geweest. Het mid delpunt ligt in den Andes, dcc'a het kan zoowel in Bogolo als in Cuenta of Victoria of Porto-Cabello of Zamora of Maracaibo zyn. Do aardbeving was niet plaatselijk, doch in den geheelcn Audes voelbaar. De stad Maracaibo jis er vry goed afgekomen. De universiteit van Zulia dreigt in te storten en de toegang is daar verboden verder zyn er Blcchts conige daken afgeschoven. In de provincie Tachira was de schado niet zoo groot als men vroesde; echter zyn daar nog beriohten te verwachten. Do bergstreek heeft op verscheidene plaatsen een gohcel ander aanzien gekregenpaden zijn verdwenen, wegen versperd, beken en stroomen hebben een anderen loop genomen, en de bekende Laguna de Urao by Lagunillas veranderde geheel van karakter. De visschen in dit water zyn alle gestorven en verpesten de lacht ver in den omtrek. Alle telegraaflijnen in het westen des lands behalve die van Caracas naar Carache zijn verbrokenhet verkeer is zeer moeilyk. De Duitscho spoorlijn in Victoria en Valencia schynt niet geleden te bobbenevenmin do lyn LaCeibasValera; de baan Santa Bar- baraEl Vigia, bohoorend aan een Frunsche maatschappij, heeft echter zwaro schade ge leden. Alle bruggen en stations zyn er ver woest By de eerste zitting van den stadsraad van Merida, in de open lucht, is besloten, ater herinnering aan de aardbeving een kapel op richten en do ramp ieder jaar plechtig te herdenken. Merida, Camana en Cuenta zyn nogal eens verwoest en weer opgebouwd geworden Cucuta uit hout, dut meer weerstand blykt te bieden by aardbevingen dan steen. Hoofdzakelijk danken de Venozuolaansche steden hunne wedergeboorte aan het crediet- wezon in het land. De weldadigheid schiet er misschien veel bij Europa Ie kortin dn 20,000 bolivar voor de Doodlydenden bijeen gezameld op crcdiet is van den eerlijken Venezuelaan allea gedaan te krygen, en dat zal de geteisterde steden weer oprichten. Sedert het electrisch licht op het Suez-kanaal is ingevoerd, waardoor de schepen ook des nachts kunnen doorva ren, is de duur dier doorvaart voortdurend afnemende. De gemiddelde tyd van door- variug bedroeg verleden jaar 20 uur 45 minuten per vaartuig, terwjjl deze tjjden in het jaar 1891 23 unr 32 minuten ea in 1892 21 uur 16 minuten bedroegen. In een bijeenkomst van Scbotscke mijn werkers is met groote meerderheid beslo ten zich met geen voorstellen tot het tref fen van een overeenkomst in te laten, maar zich voor te bereiden op stuking, die heden Dinsdag beginnen zal. De stryd zal dus waarschijnlijk van beide zjjdeu met even groote hardnekkigheid gevoerd worden. Een brnid in inanskleeren. Nienw-Zeeland, het brandpunt der eman cipatie, heeft al heel wat buitengewoons gezien, maar een bruiloft, waarop bruid, schoonmoeders en de bruidsmeisjes zich ia pantalons vertoonden, was ook daar toch nog iets ongehoords. Thans echter niet meer, dank zy een bibliothecaris van de academie te Christnchrch, die met een onderwijzeres aldaar in het huwelyk is getreden. De bruid droeg een tamelyk nauwsluitenden pan talon, een lang vest en een rok met breeds overslagen van blauwe zjjde, eenigszins naar 't model der incroyables. Een der schoon moeders had het kostuum van een Russi- schen kunstschaatsenrjjder gekozen, de ove rigen dames droegen gekleurde jassen, met kanten en gouden borduursels. Om de ex centriciteit volkomen te maken ging de geheele bruidsstoet, na de huwelijksvoltrek king, die aan huis plaats had, voor acht dagen kampeeren in het open veld. Correspondentiepartij tussohen H. S. te Hel der en de Amhomsche Sohaakvereeniging. Stand der partij na den tweeden zet van wit. Wit (Helder) Zwart (Arnbom). 1d 7d 5 2. d 2d 4. Arnhem. dof IIeldkr. Aan onze abonné's buiten de gemeente wordt beleefd ver zocht 't verschuldigde abonne mentsgeld Vliegend Blaadje en Zondags blad, 2e kwartaal 1894, te willen over maken per Poetwissel of in postzegels, vóór 5 Juli, zullende anders daar over met 5 cents verhooging per post worden beschikt. Postwissels voor dat doel behoeven slechts met een zegel van 21/, Ct. beplakt te worden. Marins en Leger. Naar men verneemt zal Hr. Ms. ramtoren- schip «Evertsen," dat op de werf der Kon- Maatscb. „De Schelde" te Vlissingen wordt gebonwd, tegelyk met de plechtige hcront. onthulling van het standbeeld van Micbiol Adr. de Ruyter 25 AnguBtus te water worden gelaten. In de stelling van don Helder worden tot ultimo September schietoefeningen gehouden uit de forten Erfprins, Kijkduin cn van do baltcry Kaap Hoofd, op eene schijf welks

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1894 | | pagina 1