't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER NIEUWEDIEP EN TEXEL. Ho. 2233. Woensdag 11 Jnli 1894 22ste Jaargang. Bureau: Zuidstraat. Telefoonn0. 63. Bureau: Spoorstraat. Telefoonn. 61. Abonnement p. 3 maanden binnen de gemeente 50 Ct., met ZondagsbL 80 Ct. id. franco per post 75 idem f 1.12, id. voor het Buitenland f 1.25, idem f2.00 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BEBKHOUT Co., te Helder. Buraaux SPOORSTRAAT in ZUIDSTRAAT. Advertentlftn Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. HIEUWSTIJDINGEH. HELDER10 Jnli 1894. Donderdag deed zich op zee een eigenaardig verschijnsel voor. Het tuig der visachers vaartuigen en van andere schepen zat vol met zwaar spinrag. Aan sommige draden merkte men kleine, zwarte spinnetjes op. Lombok. Van den gouverneur-generaal van Nederl.- Indië is bij het dept. van koloniën, onder dagteekening van 7 Jnli, ontvangen het navolgende telegram betreffende de expe ditie tegen Lombok. >De voorspoedwensch der beide koningin nen is door de land- en zeemacht te Ampenan geestdriftvol ontvangen. Den vjjfden dezer is de expeditie aldaar vereenigd en het ultimatum gezonden. Den zesden vroeg kwamen drie hoofden berichten, dat 24 uur tjjd voor antwoord te kort was. Dien ochtend debarkeerde de expeditie in de beste orde te Ampenan, zonder tegenstand, zelfs met eenige hulp der bevolking. De Lomboksche vlag is door onze vlag vervangen. Volgens bericht is de vijand te Materam en Tjakranegara verzameld en zal hjj aldaar Btand houden. De gezondheid is zeer goed<. Brand in de Broodfabriek „Holland" te Amsterdam. Op de gewone wjjze werd Vrijdagnacht in de stoom meel- en broodfabriek «Holland", van den Heer B. van Marwjjk Kooy, aan de Zout keetgracht, gewerkt, toen plotseling de kreet «brand 1' bet geheele personeel deed opschrik ken. Tegelijkertijd sloegen reeds de vlammen uit het dak en de vensters van de maalderij, en niet veel later stond de geheele fabriek in lichte laaie. Hoe was de brand ontstaan en hoe had hy zoo verbazond snel reeds zulk een omvang bereikt? Een afdoend antwoord op die vragen kan niet gegeven worden, doch wat omtrent de eerste oogenblikken van den brand bleek, komt op het volgende neer: Het personeel van de fabriek bestaat uit ongeveer 70 man, verdeeld in dag- en nacht ploegen. De grootBte helft van het personeel was aan hot werk. In het gebouw van de maalderij was een van do werklieden te onge veer 8 uren op de derdo verdieping, toen zijo aandacht getrokken werd door een vreemd soortig geknetter boven zyn hoofd, op de vierde verdieping. Hy ging kykon en vond toen reeds den geheelen zolder in brand staan, en zoo snel grepen de vlammen om zich heen, dat de man geen gelegenheid meer had om zich, vóór dat hy vluchtte, behoorlijk te kleeden. Het overige personeel en dat van de bakkery werd in allerijl gewaarschuwd, en spoedig was de bran dende fabriek geheel verlaten, gelakkiz zonder dat eenig persoonlijk ongeluk was voorgekomen. By dit laatste mag men inderdaad van geluk spreken, want de schrik had de meesten zoo bevangen, dat zy schier niet wisten wat zy deden en hun de handen goheel verkeerd ston den. Dit leverde nu en dan zelfs komischo momenten op. Zoo zag men een bakker uit het brandende gebouw kooien, met zes kadetjes op de handen, welke hy, blijkbaar met de uiterste zorgvuldigheid, in veiligheid trachtte te brengen. Wie zyn tegenwoordigheid van geest niet verloor, was de machinist, die, zoodra de brand uitgebroken waB, het water uit den stoomketel liet wegloopen, om het springen te voorkomen. Het duurde drie kwartier voordat de ketel leeg was. Inmiddels woedde de brand voort, niet tegenstaande de brandweer, die met zeer veel materiaal io. a. zes stoomspuiten en de «Jan v. d. Heyden) te hulp was gekomen, al haar krachten inspande. Het bleek spoedig, dat er aan het behouden van de fabriek geen denken was en dat het zaak was vooral de aandacht te wyden aan het behoud van de belendende gebouwen. Hier behoorden in de eerste plaats toe de huizen van de achter de fabriek gelegen Barentszstraat. Deze huizen hadden 't zeer be nauwd eenige oogenblikken. Er woei toch een vry krachtige wind, en hierdoor sloegen do rookwolken en de vonken op de daken dier huizen neer. De goten lagen bezaaid met stuk ken brandend hout, en byna geen huis of 't werd geblakerd. Terwijl onder leiding van den ondercommandant, den Heer Meyer, het blus- schingswerk aan de fabriek werd voortgezet, was de sectiebrandmeester v. d. Brugge mot een groot aantal wakkere brandwachts en al de Vechtkranen uit de buurt maar voortdurend bezig om de kleine brandjes aan de bedreigde huizen van de Barentszstraat te blusschen. De flinke mannen kwamen hier handen tc kort; nu werd bun hulp hier ingeroepen, dan weer daar, nu was een dak aan het branden, dan weer had te drogen hangend waschgocd vlam gevat en zoo ging 't maar door, trapop trap af, gepaard met dikwyls allesbehalve ge- vaarlooze tochten over de daken. De politie had, toen de brand uitbrak, al de bewoners van de straat gewekt en dat bleek dadelijk reeds hoog noodig. De fabriek toch grenst ongeveer aan de achterzijde van de huizen van de Baren tzstraat, en het vuur straal de in deze woningen zulk een hitte af, dat do bewoners 't er niet in konden uithouden. He vig verschrikt en in de grootste verwarring wierpen zij hunne bezittingen, kasten, stoelen, bodden em. uit de vensters op straat. In minder dan een uur tjjds waren al de woningen leeg en de bewoners met pak en zak verhuisd naar hot grasveld aan de over zijde. Kinderen waren byna naakt uit do bedjes gehaald en ergens in het gras neerge legd. Voor eenige ouden van dagen en een paar zieken werd een beschuttend plekje onder de muren van een openbare school afgezon derd, maar overigens zat alles, menschen en meubelen, maar bjj en door elkander. Het gras veld leek één groot kampement. Na verloop van een uur was de brandweer gelukkig het vuur meester en bestond ervoor de arme Barentszstraters geen onmiddellijk go- vaar meer, zoodat successievelijk de huizen weer betrokken werden. Da fabriek was ge heel uitgebrand. Alleen de machinekamers on de ovens blevon gespaard. Ook do groote schoorsteen is overeiad gebleven, hoewel de vlammen er voortdurend rondom heen woed den. Voor het overige is het groote gebouw éen puinhoop. Hoe hevig de hitte was blijkt wel hieruit, dat zwaro ijzeren balken als kur- ketrekkers krom gedraaid werden. Door de hitte en het vallend puin had de brandweer dan ook een allesbehalve benijdbare taak. Do zeven belendende pakhuizen, waarvaD vier het eigendom van den heer Kooy on de drie andere by hem in buur wareD, zijn ook voor het vuur gespaard. De pakhuizen, groo- tendeels graan en meel bevattende, hebben echter zeer door het water geleden. De brandkast on de boeken zyn gered. Toea de brand uitbrak waren nog maar aan een deel der depó'houders de brcoden afge leverd. De heer Kooy wensoht, indien dit mogelijk is, de zaken niet geheel te laten stilstaaD. Hy zal trachten in de dadelijke behoefte to voor zien, door voor het uit te voeren werk de hulp in te roepen van een of meer andere fa brieken. Omtrent de oorzaak van den brand is, zoo als wy boven reeds zeiden, met zekerheid niets bekend. Hot zou echter niet onmogelijk zyn, dat men bier moet denkem aan een explosio van meelstof. Hetgeen do buren mededeelon, namelyk dat zij, even vóór het uitbreken van den brand, als 't ware een bliksemstraal zagen over den geheelen zolder, die daarna onmid dellijk in vlam stond, en het (geknetter" door den bovengeDoemden werkman gehoord, wyzen op oen dergelijke explosie. Ten slotte deelen wy nog mede, dat het maximum-materiaal van de brandweer by de zen brand gewerkt heeft. Slechts drie kleine posten in de stad bleven bezet. De fabriek was op benrspolis verzekerd voor f 400.000, het graan voor f 80.000. De Leidsche politie heeft proces verbaal opgemaakt tegen een vrouw uit de Van der Werffstraat, te Leiden, die, na een heftige woordenwisseling over el- kaars gedragingen, haar buurvrouw....een ketel kokende koffie over het lyf wierp. Een dienstmeisje te Gorinchem, aan zware kiespijn lijdende, wendde zich wegens de goedkoopte tot een specialiteit op de markt aldaar, die haar, wjjl zy een arme dienstmeid was, eens recht schappelijk zou behandelen. De operatie had plaats in een kroegje. Na eenig pjjnljjk gemorrel in den mond, sprak zijnedel. zeergel.>Spuw nu de kiezen maar uit", en waarlijk daar kwamen twee groote kwade kiezen te voorschijn. Toen eischte de dokter" f 4, daaronder begrepen een fleschje met gekleurd vocht, dat het bagatel van f 1.50 kostte. Het meisje betaalde alvast een daalder en moest het overige gaan halen. Na bleek echter....dat haar geen enkele kies ontbrak. Te Maastricht is tegen een deftig inwoner procesverbaal opgemaakt, wegens het hebben van een verzwegen verbinding met de waterleiding. In de raadsvergadering der gemeente Opsterland op 3 Juli j.1is volgens het verslag, voorkomende in de »Drachter Courant" van 5 Jnli, het volgende voor gevallen. Bij de bespreking van de quaestie der werkverschaffing leest een der leden eenige gedeelten voor uit eene brochure van den minister Van Houten en beweert, dat het koninklijk besluit, nu gevallen, niet met den inhoud der brochure overeen stemt. En dan volgt: »Hy geeft zijne verontwaardiging te kennen en besluit »zjjn betoog met te zeggen, dat, zoo er eens zeen koudbloedige Nederlander mocht opstaan, om aan minister van Houten te zdoen, wat een heetbloedige Italiaan aan zpresident Carnot heeft gedaan, men dan zzou zeggen: »hy heeft zyn verdiende loon."" De zDrachter Courant" meldt niet of de voorzitter den spreker van zulk eene taal tot orde riep. De heer mr. A. Slotemaker, secre taris van het hoofdbestuur van Eigen Hulp", heeft, gelyk uit 't laatste No. van >Ons Belang" blijkt, een briefkaart ont vangen van den volgenden inhoud zBurger SLOTEMAKER, Zoutmansstraat 63 Den Haag, Juni 1894. Burger Slotemaker. Ik ben anarchist geworden door jou en je medeleden. Vroeger had ik een winkel, die eertijds door mjjn oppassend gedrag goed beklant, nu tengevolge de doodende concurrentie van jou stiefkind z Eigen Hulp" te niet ging. Jy en de andere leden van die onzalige Vereeniging zyn oorzaak, dat ik met myn goede vrouw en kinderen in ellende ge dompeld ben. Eenmaal zal de dag der wrake komen, want jij hebt slachtoffers genoeg gemaakt en dan zal jy met je gezin ook eens onder vinden, wat het zeggen wil nyveren on gelukkig te maken, opdat jij een gemakke lijk leven zoudt kunnen leiden en reisjes kunt maken ten koste van ons. Als je wist wat er ten opzichte van jou e. s. ("en sommigen broeidde, dan zou je wel maken, dat je ,in veiliger plaats woonde en er je werk niet meer van maken, om ongelukkigen te scheppen. Tot nader, pleizirige Zondag. A. d. Dd. Breng deze by de politie. rust zal je toch nimmer hebben, voor dat je anderen brood gunt." Landverhuizing. De trek uit Friesland naar Amerika was verleden jaar verbazend grootdit jaar echter is hij zeer gering, omdat de berichten zeer ongunstig luiden. Als bewys van den minder gunstigen toestand in Amerika kan dienen wat de z Amsterdammer" mededeelt, dat nl. achtereenvolgens velen op Frieschen bodem zyn teruggekeerd en wat bly zijn, zich weer in 't moederland te bevinden. Dolgaarne, zoo zeggen degenen die terug kwamen, zouden honderde huisgezinnen wel weer naar het oude vaderland wederkeeren maardaartoe ontbreekt hun het geld. Vrijdag middag kwam een fatsoenlijk gekleed heer in den winkel van den goud smid P. A. vd. Poll, Korte Nieuweudyk 39, te Amsterdam, en vroeg om eenige gouden horlogekettingen te zien. De goud smid legde er een viertal op de toonbank. Terwijl de bezoeker bezig was een keus te doen, kwam een opgeschoten joDgen den winkel binnen en vroeg of de goudsmid zijn horloge repareeren wilde. Dit was ech ter een zoo waardeloos en kaduuk uurwerk, dat deze hem elke reparatie afried. Plot seling grjjpt de jongen drie van de vier gouden kettingen en kiest er het hazenpad mede. De ontstelde goudsmid liep hem nog achterna, roepende dat het publiek den dief houden zon, maar de jongen was zyn reeds eenigszins bejaarden vervolger te vlug af. Hij verdween door de Engelschesteeg met de kettingen, welke ongeveer een waarde van f 100 vertegenwoordigen. Toen de heer v. d. Poll in zijn winkel teruggekeerd was, was ook de eerste bezoe ker verdwenen. Of hier van een complot sprake is of niet is inoeielyk met zekerheid te zeggen, maar een bevestigende beantwoording van vraag ligt wel eenigszins voor de baud. In de nabijheid van Winschoten op het Winschoterdiep, sloegen Donderdag door het overgaan van de schoot op een zeilend schip, eene vrouw met twee kin deren overboord. De schipper sprong ze na, maar bleek machteloos te zijn om hen te redden. Eenige in de nabijheid werkende arbeiders zagen het ongeval en sprongen in een schouw. Zij zouden ech ter te laat zijn gekomen, indien niet een wakkere jongen inmiddels een grooten boom had gegrepen en den schipper van den wal af toegestoken. Op die wijze wer den gelukkig allen gered. Een weldoener der menschheid heeft een nieuwe gezichtspunt geopperd, van waaruit men beschouwingen over het »weer" kan houden. Hij heelt gewezen op den in vloed van het weer op het brein. Een Amerikaansch blad beweert, dat een Siberische koude en een tropische hitte ongunstig werken op letterkundige voort brenging. Na, het laatste wordt wel niet betwijfeldin dagen als wij onlangs hadden verflauwt over het algemeen de schrijfwoede. Het eerste is nog zoo zeker niet; er zyn voorbeelden bekend van schrijvers, die niet beter werkten dan wanneer zij kou len. Het onderwerp zal echter wel meer speciaal worden onderzocht. We zien ar tikelen tegemoet met den titel van ihet weer en de versbouw", in plaats van het weer en de landbouw". Niet alleen zal het >honiggewinc zich voordeelig laten aanzien, maar zullen voortaan ook de maandschriften een ryken oogst beloven met 't oog op de gunstige weersgesteld heid. Ja, niet onmogelijk is het, dat het weerbericht van de dagbladen in den ver volge met aanteekeningen wordt voorzien '3 Sonnetten wegens de groote droogte niet vervaardigd. De vele regens veroorzaken algemeene dunheid der periodieken". Ijzige koude houdt veel uitgaven tegen, enz. Voor de critiek is de ontdekking ook niet zonder belang. Men kijkt niet meer naar het gunstige voorwoord van den >aanbeveler," maar let eenvoudig op den titel, die o. m. opgeven zal geschreven of vertaald bij een temperatuur van 65 gr. Fharenheit". (Telegraaf)". De rechtbauk te 's-Gravenhago veroor deelde den student te Leiden, die in de Breo- straat aldaar brand deed onstaan door het af steken van zoogenaamdo Romeiosche kaarsen, tot 7 dagen hechtenis. Smaad. In de eerste maanden van het loopende jaar liepen er te 's-Gravonhuge zonderlinge en be- leodigende geruchten omtrent ds. F. van Gheel Gildemocster, nog gevoed door beleodigondo artikelen in enkele in het noorden des lands verschijnende bladen. Om deze zaak tot klaarheid te brengen, te meer daar genoemde predikant aan iuvloed van kwaadwilligheid dacht, werd door hem eeno klacht ingediend, tengevolge waarvan de 17-jarige JohancttoFredcrika Deirkouf, zich de zer dagen voor do arrond.rechtb. te 's-Graven hago had te verantwoordon, ter zako dat ty in de eerste maanden van het jaar 1894 te 's-Gravenhage opzettelyk de eer en den goe den naam heeft aangerand van den aldaar geveêtigden predikant bovengenoemd van wien zy godsdienstonderwijs genoot, door met het kennelijk doel daaraan zoodoende ruchtbaarheid to geven in gesprekkon met ver schillende personen, dion predikant ten lasto te leggen: dat by met haar uitging en haar naar een rendez-vous lokte, waar hy wel f 8 met haar verteerde en wanneer do predikant had aangekondigd, dat hy geen bijbellezing in Pniël kon houden, dit dan geschiedde omdat hy met haar uitging, alsook dat de predikant haar had gezegd, dat hy wel op den kansol ging en preekte, maar dat hy er Diets van meende. Als eerste getuige gehoord, verklaarde ds. G., dat het meisjo zich als catcchisante by hem had aangemeld, herhaaldelijk boodschapjes by hem aan huis had gezocht, eenmaal na afloop van do catechisalio zich zeer zonder ling en indringond had gedragen, zóó dat hy zich verplicht achtte in tegenwoordigheid van andere catechisanten er op te wyzen dat zy hem met dergelijke boodtchapjes niet meer lastig moest vallen. In het geheel was zy vyf malen ter catecLisatie geweest, doch nien er een seconde met hem afgezonderd geweest. De houding van het meisjo ter te- rechtszitting was allertreurigst te noemon. Van A tot Z was al hetgeen zy rondgestrooid had gelogen. Nimmer was dodominé met baar uitgeweest, nimmer was hy haar aan het lyf geweest, nimmer had hy haar zelfs een kus gegeven of een onvertogen woord met haar gewisseld. Waarom bad zy dan dien infamon laster gelyk de president htt noemde rondge strooid? Daarop was haar antwoord: rZy vond domiué zoo'n knappe man en had gedacht, ik zou wel eens met hem uitwillen. Aan den anderen kant dacht zy de domino zal het toch wol niet doen, want by zal aan ds. Thytn wel leergeld genoeg gehad hebben". Later bleek ook nog een andere dryfveer be staan te hebben. Het meisje was namelyk op de catechisatio niet vlug en nu scbeen zy by andere meisjes den indruk te willen vestigen dat, al was zy ook dom, de dominé haar toch nog knap ge noeg vond om met haar uit te gaan. Men scheen te moeten denken aan eon soort bluf, gelijk uit het geheele getuigenverhoor bleek. Hoe hot ook zy, door het meisje waren zeer leelyke dingen verteld, zoo maar los weg, zonder eenige geheimhouding. En niot alleen vertelde zy, met ds. Tbijm en ds. Gildomeester «zeer intiem" te zyn geweest maar ook met tal van andere heeren. Het was zooals een der getuigen liet noemde neen jongens- en mannengek", die altyd den mond vol hud over uitgaan en er blijkbaar van hield om de zaken sterk to kleuren en te overdryven. Do houding van het meisje bleek oon raadsel. Subst.-ofF. van justitie, mr. Van Buttinga- Wichers wees er op, hoe het gedrag van het meisje een ramp kon geworden zyn voor ds. Gildemeester en diens gezin, wanneer niet bijtijds paal en perk was gesteld aan de las terlijke praatjes door beklaagde rondgestrooid, die duarby haar eigen oer niet ontzng. Wel wilde ZEd.Achb. het blykbaar wulpscbe karak ter van het meisje in aanmerking nomen, maar toch achtte hy vooral in deze tyden een ernstige bestraffing noodig en vorderde voor den diefstal door bekl. gepleegd aan den eer en goeden naam van meergenoemden pre dikant bare veroordeeliog tot 2 maanden ge vangenisstraf. Uitspraak over 8 dagen. De achtjarige Koning van Spanje leert na zyn moedertaal, Spaansch, in de eerste plaats Duitsch, de taal zijner moe der, en de Koningin-Regentes heeft zelve een Duitsch taal- en leesboek voor haren Alfonso geschreven. Daarin spelen gemak kelijk te onthouden versjes een groote rol, en in een van die versjes komt de regel voor: sKoningeu moeten goed regeeren." Toen na onlangs Z. M. Alfonsus XIII naar bed gebracht werd en zyn moeder goeden nacht kuste, vroeg hjj haar, als gewoonljjk, of zy tevreden over hem was, en toen de Regentes toestemmend ant woordde, zei het Koninkje met een bly gezichtJa, ik heb ook vandaag heel goed geregeerd." Prendergast, de moordenaar van den heer HarrisoD, burgemeester van Chicago, zal den 13den Juli opgehangen worden. Groote brand te Panama. Nader wordt hieromtrent gemeld, dat de brand een derde gedeelte der stad in oen roo kenden en smeulenden puinhoop heeft herscha pen. Voor zoover men weet, zyn twee personen gedood en veertig verwond, terwyl duizenden dakloos zyn. Do schade wordt thans op twee a drie millioen dollars geraamd. Een bezoek op het eiland van Robinson Crnsoë. Het eiland Juan Fernandez, 600 kilometers ten westen van de Cbileesche kast is, naar men weet, het tooneel der avonturen van den schipbreukeling Aloxander Selkirk, of, zooals hy in het wereldberoemde verhaal van Daniël De toebeet, Robinson Cruscë. 't Eiland, dat nog zeer weinig de aandacht van wetenschappelijke Europeanen heeft getrokken, is kort geleden bezocht door dr. Plate uit Bramen, wien door dePruissische academie van wetenschappen was opgedragen de zoologische toestanden van het Chileesche kustgebied nauwkeurig tc bestudee- ren en die by deze gelegenheid ook een uitstapje naar bot eiland van Robinson heeft gemaakt. Het rotsachtige eilandje is 22 kilometer lang, on 8 kilometer breed en heeft den vorm der halve maan. In het midden verheft zich oen 1000 meter hooge berg, die naar zyn gedaante aanbeeld (YuDque) genoemd wordt. Het eiland heeft een vulkaoischen bodem en is bedekt met hecrlijke,altyd groene wouden, welke eon groote verscheidenheid van plantsoorten hebben. Van zoogdieren treft men alleen geiten en bonson aan, die natuurlijk zyn ingevoerd. Het klimaat is zacht, maar onbestendig en wordt door tal rijke regenbuien hoogst onaangenaam gemaakt. Het eiland behoort by Chili, en wordt byna uitsluitend bezocht door walviachvaarders. De bevolking bedraagt niet meer dan 50 koppen, deel» CMleezen, deels Europeanen. In bet jaar 1868 werd het eiland gepacht door een Saksischen ingenieur, die er met 10 50 personen eon kolonie stichtte. De land verhuizers vonden bij hun aankomst op het eiland talrijke geiten, ongeveer 30 halfwilde paarden en 60 ezels. Zy brachten koeien en ander rundvee mede, benovenB varkens, hoen ders, landbouwgereedschap, vischtuig on booten. Toch schynt hot, dat de kolonie weinig levens vatbaarheid had, want onder de teganwoordige, zeer gemengde bovolking van het eiland, zyn weing of geen nakomelingen van de Duitsche nederzetting te vindeD. Het vergaan der »Valkyrle". De zeilwedstrijden op de Clyde zyn on- ilukkig geëindigd. De »Valkyrie«, het :kende jacht van lord Dunraven, is daar bij verongelukt. Een der andere vaartuigen, de >Satanita<, moest uitwjjken voor een klein zeilbootje, dat zij dreigde te overvaren. Door deze beweging was het haar onmogeljjk gewor den voor het jacht voldoende uit te wjjken en met een luid gekraak boorde de Sata- nitac haar voorsteven diep in de zyde van de »Valkyrie", en drong tot de lengteas door. De »Valkyrie«, die ook haren eigenaar, lord Dunraven, met eenige dames en heeren aan boord had, begon onmiddellijk te zinken. De dames en heeren werden aan boord van verschillende bootjes 'men, de bemanning sprong voor een gedeelte te water en zwom naar na- byzynde booten of werd van het zinkende jacht gered. Twee personen werden by de aanvaring gewond. Vyf minuten nadat het ongeluk gebeurd was, was de »Valkyrie« in de diepte verdwenen. De >Satanita< is zwaar beschadigd aan stuurboordzijde. - Zeventien schipbreukelingen van den walvischvaarder James Allen1, die by de westkust van Alaska is vergaan, zyn in jammerlijken toestand te Sitka aangeko men. Zy hebben by hun omzwerving op zee de ergste ontberingen geleden, zóó erg, dat zy er toekwamen te eten van de lichamen van gestorven metgezellen. Vierder beman ning verdronken, twee stierven van gebrek en vijftien anderen worden vermist. De moeder van generaal Boulanger is Dinsdag in den ouderdom van 92 jaar Parjjs gestorven. De oude dame heeft nooit het ongeluk kig uiteinde van haar zoon vernomen. Haar nicht, mlle. Griffith, met wie zy de vjjfde étage van een huis in de avenue te Bre- teuil bewoonde, nam alle mogelijke voor zorgsmaatregelen om haar onwetend te laten van hetgeen er gebeurd was. lederen dag deed zy een courant van eenige jaren herwaarts op de post, en als dan het blad bezorgd werd, las zij daaruit aan de ver rukte moeder de verwachtingen der revisi onistische partij voor. De oude vrouw is gestorven in het geloof aan het succes vau laar zoon, wiens terugkomst liaariederen dag beloofd werd. Indien aan den wensch van den Generaal wordt gevolg gegeven, zal het lijk der moe der een plaats vinden in den grafkelder to Ixelles, naast dat van den zoon. Het jubilé van generaal Bootli. Londen, 4 Juli. Het vijftig-jarig jubilu van 't hoofd der Heilsarmee is dezer dagen met byzonderen luister in het Crystol Palace gevierd. Prachtig weder begunstigde het feest en van den vroegen morgen tot 's avond laat trok een onafzienbare menigte naar het glazen paleis te Sydenham. Men schat, dat er wel 60,000 volge lingen van generaal Booth aanwezig waren uit alle oorden der wereld waren ze over gekomen om hulde te brengeu aan den man, die,ondanks alle moeilijkheden welke zyn werk in den weg gelegd werden, het tot de grootste missie, die ooit bestaan heeft, heeft gemaakt. In het Crystal Palace was een enorm feestprogramma voorbereid, dat ongeveer 30 verschillende nummers bevatte en zoo omvangrijk was, dat de menigte in deta chementen nu dit nummer en dan een ander kon gaan zien. De pest te Hongkong is aan het afnemen. Het aantal dooden bedroeg tot den 3den Jnli 2298. Werkstaking In de Ver. Staten. De .van Chicago met betrekking tot de Pullman-wagens uitgegane werkstaking breidt zich steeds meer uit en neemt allengs de verhoudingen van een burgeroorlog aan. Donderdag jl. hielden de werkstakers een trein met politie-agenten aan, die voor het rundvee kwamen zorgen, dat uit de aan gehouden treinen gezet is en, ten getale van verscheidene duizenden stuks, nu overal langs den weg graast. Het kwam daarby tot een hevig gevecht met vuurwapenen, waarby over en weer verscheidene personen werden gedood. De gouverneur van Illinois heeft by President Cleveland geprotesteerd tegen het zenden van Bondstroepen en de onmiddel lijke terugroeping daarvan verlangd, wat Cleveland echter weigert., daar de troepen voor de veiligheid van den postdienst moe ten waken. De werkstakers laten zich aan de tegenwoordigheid der troepen tot nn toe weinig gelegen liggen. Generaal Miles verklaart, dat, wanneer de toestand zoo voortduurt, afkondiging van den staat van beleg noodzakelijk zal wezen. Tegen Debs, den aanvoerder der werk-

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1894 | | pagina 1