DE BARTELARES. stakers, is een bevel tot inhechtenisneming uitgevaardigd. Telkens hebben vechtpartijen plaata, ook branden, veelal toegeschreven aan door de werkstakers gepleegden moedwil. Chicago, 7 Juli. De toestand wordt gaandeweg ernstiger. Troepen werkstakers trokken in den afgeloopen nacht de stad en hare omgeving door, brandstichtende in de goederen- en personenstations der spoorwegen en andere eigendommen. Ver scheiden honderden spoorwegwagens, en eene ontzaglyke hoeveelheid handelswaren zyn aldus een prooi der vlammen gewor den. De politie is machteloos maar van alle kanten rukken coinpagniën van de militie en van het staande leger aan. £r hebben verscheidene botsingen met de werkstakers plaats gehad. Gisteren vonden 6 werk stakers den dood. De werkstakingen breiden zich thans uit over de Oostelijke statenen men vreest dat zy ten slotte het gansche gebied tnsschen den Stillen en den Atlantischen oceaan zal beslaan. Heden zal 75 pet. van de fabrieken te Chicago gesloten worden wegens gebrek aan steenkolen. Dan zullen honderdduizend personen buiten werk zyn. Londen, 7 Juli. Volgens berichten uit Chicago worden er alle nachten goede renwagens en zelfs heele stations leegge plunderd. De bloedroode hemel verkondigt van verre dat er wagens in brand worden gestoken. Er moeten al wel 2000 goede renwagens op die wyze zyn vernield. Ook bouwen zyn in brand gestoken. De schade loopt millioenen dollars. Chicago doet denken aan een belegerde Btad. In verschillende steden beginnen de troepen gebrek aan voedsel te hebben, daar alle verkeer is afgebroken. Tweeduizend hongerige mynwerkers hebben de magazij nen van Springheld opengebroken en ge plunderd. Chicago, 7 Juli. Hier zyn hedenmiddag bij een botsing met de troepen 20 werk stakers gedood. San Francisco, 7 Juli. In Californië heerscht een zware opstand. Negen tienden van de bevolking doet met de werkstakers mee. Byna iedereen, zelfs de militie van Sacramento, draagt de witte linten van de werkstakers. De militie weigert tegen de werkstakers op te treden. De bevolking van San Francisco begroet met toejuiching elk bulletin, dat vermeldt hoe deze of die compagnie geweigerd heeft tegen de werk stakers op te trekken. De grevisten van Sacramento oefenen zich in den wapenhan del en krygen munitie van de miliciens zeiven. Men meldt uit Chicago, dd. 9 Juli: President Cleveland heeft eene procla matie doen afkondigen, volgens welker bepalingen Chicago feitelijk onder de krijgs wet gesteld wordt. Aan alle personen, die deelnemen aan samenscholingen en on wettige vergaderingen wordt bevolen, vóór den middag uiteen te gaan. Heden zal beslist worden opgetreden tegen diegenen, welke aan dit bevel niet voldoen. Het gevecht had gisteren plaats te Hammond by Chicago. De bondstroepen schoten op de werkstakers, van wie 4 ge dood en 12 gewond werden. De toestand te Hammond is ernstig. Versterkingen zyn gezonden. Men heeft de politie gewaarschuwd, dat de anarchisten zich oefenen in de vreemdelingen-wyk. Een algemeene werkstaking is afge kondigd op vele westeljjke en vele zuid westelijke spoorwegen als ook te Buffalo. Een particulier telegram uit New- York, dd. 9 Juli, aan een firma te Ara- sterdam, meldt: Hoewel de werkstakingen zich misschien nog zullen uitbreiden en nog eenigen tjjd kunnen voortduren, is de algemeene indruk, dat het krachtig op treden der regeering, moeilijkheden zal voorkomen. Men is niet verontrust. Er is geen oproer in Californië. Zonderlinge waanzin. In de Ringstrasze te Weenen werd een kapitein eensklaps aangevallen door twee in het zwart gekleede dames, die zoo ver woed met haar regenschermen op hem insloegen, dat hy zich met zyn degen moest verdedigen. Door een groote menigte ge volgd, werden de beide vrouwen naar het politiebureau en van daar naar de onder- zoekingsafdeeling van het hospitaal ge bracht, daar men aan haar geestvermogens twyfelde. Ursula en Rosa Kikel wekken in hooge mate de belangstelling der geleer den op. Het zyn ongehuwde zusters, de eerste 38, de laatste 44 jaar oud en naai sters van beroep. Zy lyden aan een inder daad zeldzaam waanzinsverschynsel, natne- lyk dat zy dag en nacht vervolgd worden door een reukverbystering. Ursula en Rosa gelooven altyd en overal zoutzuur te ruiken. Tengevolge daarvan zyn zy ontelbare malen van woonplaats verwisseld en waren ook eenmaal de bovenburen van den door hen aangevallen officier, dien zy verdach ten, haar door middel van zoutzuur-inade- ming om het leven te willen brengen. Deze was het wonderlyke zusterpaar reeds sedert lang vergeten, toen hy op straat op zoo onaangename wyze daaraan herin nerd werd. Die toevallige ontmoeting hadden zy aangegrepen, om zich op hem te wrekeu en tengevolge daarvan bevin den zy zich thans in een krankzinnigen gesticht, waar men sterk betwyfelt of zy nog wel van hun kwaal te genezen zyn. Een 12-jarige vadermoorder. Een ontzettende gebeurtenis heeft in de gemeente Kornjs in Hongarije plaats ge had. Een man aldaar, Pavel Zsuka, is vermoord door zyn zoon Nikola, twaalf jaar oud. Zsuka, die zyn vrouw en kin deren dikwyls wreedaardig mishandelde, was met zyn vrouw en twee zoons, waar van Nikola do jongste was, 's morgens vroeg naar het veld gegaan om te werken. Om 9 uur gebinikten zij gekookt eten, dat zy hudden meegebracht en legden zich daarna neder om een uurtje te slapen. Plotseling ontwaakte de vrouw door een luid gekermde jongens sliepen gerust, maar vol ontsteltenis bespeurde zy, dat haar man een diepe wonde aan het hoofd had, waaruit het bloed hy stroomeu vloeide. Zy snelde naar het raadhuis om van het gebeurde kennis te geven en terwyl de doodeljjk gewonde naar het hospitaal ge dragen werd, stelde de overheid een on derzoek in naar deze oogenschynlyk ge heimzinnige misdaad. Vrouw en knapen hadden vast geslaimerd en van den moor denaar was geen spoor te ontdekken. Weldra echter bekende de jonge Nikola tot aller schrik, dat hij zyn vader had gedood, om zijn moeder, zyn broeders en zichzelf te wreken over de mishandeling, die zy van zijn vader te verduren hadden. Zsuka stond dan ook in het geheele dorp als een woesteling bekend, die nog kort geleden twee van zijn vijf kinderen met een knuppel gruwelyk geslagen en Nikola zelf eens een rib gebroken had. De jeugdige moordenaar had met een zwaren byl op het hoofd van zyn vader gehakt, het moordtuig weggeworpen en zich daarna neergelegd, terwyl hy diepen slaap veinsde. Nog vóór de avond was de vader aan zyn wond bezweken. Mari na en Leger. Hr. M*. stoomschoor.er Dol fijn" belast geweest mot do uitoefening van politietoezicht op do visschery, zal, naar men verneemt, aan 's Rykswerf alhier io gereedheid worden ge bracht voor den loodsdienst, om te worden ge bezigd tot het overbrengen van loodsen nnar het Eng. Kanaal. Gedetacheerd bij het marine-etablissement te Socrabaya, met ingang van 2 Juli, om ty- delyk te worden belaBt met de waarneming der betrekking van konstabel, do opper-kon- etabol in het vaste korps dek- en onderofficie ren by de K. N. M., P. B. Manni. Door den machinist der late klasse by de Marine G. P. F. Munnik is in de vorige week te Amsterdam met goed gevolg het examen voor hot vaste korps afgelegd. Stoomvaartberichten. Hot stoomschip Prinses Sophie", naar Am sterdam, vertrok 5 Juli van Pord Said. Het stoomschip «Prins Manrits," van Para maribo naar Amsterdam, arriv. 7 Juli te Havre. Het stoomschip «Conrad," van Amsterdam, arriv. 7 Juli te Padang. Hot stoomschip Prins Alexander," van Amsterdam, pass. 7 Juli St. Vincent. Het stoomschip «Koningin Emma," van Amstordam, vertrok 6 Juli van Djcddah. Hot stoomschip «Utrecht," naar Rotterdam, vertrok 7 Juli van Marseille. Het stoomschip «Merapi," van Rotterdam, arriv. 8 Juli te Soulhampton. Het stoomschip «Suraatra", van Amsterdam, passeerde 7 Juli te Ouessant. Marktberichten. Alkmaar, 7 Juli. Aangevoerd 11 paarden f50 a 300, 15 koeien f140 a 250, - vette kal veren f a 17 nucht, dito f 7,a 16,—, 30 magere schapen f 12 a 23, 49 lammeren f6,a f 13,80 magere varkens f 18,a 16,276 biggen f 6,a 9,50, 3 bokken en geiten f 3 a 9, 0 kleine bokjes f 0, a 0,Boter per P., f 0,55 a 0,65, kipeieren 3,a 3',75, eendon dito f0,por 100. Hoorn, 7 Juli. Aangevoerd tarwe f 5,25 a 6,75, Rogge f0,a 0,Gerst f3,a4,50, Haver f 3,25 a f 4,witte erwten f 9,50 a 11,groene f 11,a 12,grauwe f 15,50 a 20,vale f 13,a 18,bruino boonen f 8,25 a 12,kar wei zaad f 14,a f mosterd f 16,a 8 paarden f75 a 150, - koeien f 0,aO,47 schapen f 14 a 26,0 lammeren f a 3 kalve ren f8,a 16,28 varkens f 14,a20, - zengen f a ,80 biggen f 4,a 10, kipeieren f 3,a eenden dito f per 100, 1425 kop boter f 0,62* aO,65 per K. Visscherijberichten. Nicuwcdiep, 7 Joli. Aangebracht door Texelaars 50 roggun p. st. 75 a 80 cent. 150 korders root 10 tot 150 tongen p. at. 25, 45 tot 55 cent, 20 tot 200 kleine tongen p. at. 7 n 12 «ent, 50 tarbotten p. at. f 8 n 7. 1 tot 2 mand kleine achol p. m. f 0,50 a 1,50, 1 tot 2 mand schar p. m. f 2 a 3, 1 tot 7 roggen p. at. 75 n 80 eent. 9 Juli. 1 kotter II. D. 800, schipper Glcingrocn,met 180 tongen, 185 kleine tongen, tarbotten, schol en scknr, besomming f 100. 3 korden met 40 tot 100 tongen p, st. 80 a 40 ct., 50 tot 100 kleine tongen p. st. 8 n 12 cent, 4 tarbot ten p. st. t 3 a 5, 2 tot 0 roggen p, st. 75 cent. 10 Jnli, v.tu. 8 uur niats biunen. Burgerlijke Stand, gem. Heider. Van af 5 tot en met 7 Juli 1894. ONDERTROUWDD. Swart, stoker en J. Jacobs. H. F. Moleman, werkman en G. Mieldijk. J. C. Staalman, boekhandelaar en J. H. Dietz. D. J. Weeber, matroos en A. van Teulingen. A. M Marx, hofmeester en J. M. L. Ballast. J. v. d. Lip, konstabel en E. P. Meeuwsen. J. A. de Haan, werktuigmaker en J. den Duik. C. van der Leek, workman R. Schoonoord. J. de Gruyter, kleermaker en A. van Rigteren. GETROUWDC. Bonte en C. M. Coster. J. J. Piek en E. Brouwer. C. lvoomon en G. A. do Groot. E. Scheer en J. M. de Groot. W. Huizinga en A. C. F. Moll. H. Wiegel en P. Gorter. BEVALLEN: C. J. M. Luthart—Kleisie, i. A. C. E. van der Walvan Bueren, z. M. M. E. OuwehandTorré, d. C. Smelik Koeman, z. C. HamZon, 2 z. M. C. Pronk Tielrooy, z. OVERLEDENJ. W. Gladpootjes, 4 md. Vervolg der Berichten. Er hqeft een groote opruiming plaats gehad. De tenten en kramen, die gedu rende eenige dagen op pleinen en langs grachten waren opgesteld zyn afgebroken en naar elders verzonden, waar nu of over eenige dagen het kermisfeest zal aanvan gen. Van ons kermisfeest valt de gebrui kelijke term te vermelden, dat het door fraai weder werd begunstigd. Felle onwe- ders waren niet in staat, om het schoone weder te verdryven. 't Bezoek aan do ver schillende gelegenheden tot ontspanning behoefde dus onder de weersgesteldheid niet te lijden, 't Was zelfs Zaterdagavond tamelijk druk en Zondagnamiddag en avond geleek het, alsof de bevolking sinds de laatste dagen was toegenomen. Nu, daar was iets van aanwant uit de nabijge legen gemeenten was een talrijk contin gent van feestgangers toegestroomd. Schouwburgtenten en feestzalen waren dan ook welgevuld, en toch was de weg als bezaaid met feestelingen, waaronder een groot aantal buitenlui werd opgemerkt. Met den extra-trein op Zondagavond wer den vele bezoekers weer naar hunne haardsteden vervoerd, en tot laat in den nacht of vroeg in den ochtend duurde voor zeer velen de pret voort, tot de uitvaart der kermispret van 1894 begon te naderen. De heeren Gebr. Van Lier hebben het tooneelminnend publiek nog een ver rassing bereid, door het geven van nog twee voorstellingen in het Schouwburg lokaal in de Koningstraat, en wel met mej. Julia Cuypera als gast. Gisterenavond werd Rose Kate, het treurspel der smeden, gegeven, en hoewel we verhinderd waren de voorstelling by te wonen, vernamen we toch, dat de bezoekers opgetogen wa ren over het spel van mej. Cuypers. He denavond voor het laatst zal worden op gevoerd Martelares," waarin ook mej. Cuypers de titelrol heeft. Ongetwijfeld zal deze laatste voorstelling zeer druk worden bezocht. Edison's Fhonograaf zal nog eenige dagen hier te hooren zyn. (Zie de annonce in dit blad). Door den «Nat. Christ. Geheel-Onthou ders Bond", al'd. Den Helder daartoe uitgenoo- digd, werden Zondagavond in eene openbare samenkomst, door den heer J. N. Van Mun ster, midderuachtzendeling, eenige voorstellin gen met een tooverlantaarn gegeven. Voor een talrijk en belangstellend publiek, toonde spreker aan den z. i. demoraliseer enden invloed van de jenever en van het kermisbezoek. Eveneens word oon nachtelijke propaganda gehonden. De heer Steeman had daarvoor zyn tuintje aan den ingang van do Koningstraat gelegen, welwillend afgestaan, on ook der* betooging slaagde zoor wel. Aangezien dit tuintje dicht by hot kermisterrein is gelegen, trok deze vertooning veel volk. Ook hier sprak de heer Van Munster tegon hot gebruik van sterke dranken. Omstreeks half twee namen deze voorstellin gen een einde on togen de meesten der omstan der voldaan huiswaarts. Gisteren is van hier, voorzien van 136 handteekeningen, verzonden het adres, dat hier in den loop der vorige week heeft gecirculeerd, 't verzoek inhoudende aan Z.Exc. den Minister van Financiën tot stichting van een Ryksbetaalkantoor al hier. By kon. besluit van 25 Jnni 11. no. 64, heeft H. M. de Koningin-Regentes gunstig beschikt op het verzoek tot het houden eener verloting bij gelegenheid der a.s. Tentoonstelling van Landbouw en Floralia alhier. By Kon. besluit is vergunning ver leend aan C. Bot, vletterman alhier, tot het aannemen en dragen van de zilveren medaille ter belooning van moed en mensch- lievendheid, hem door de Engelsche Regee ring geschonken. De soldaat A. S., van het koloniaal- werfdepót te Harderwijk, werd gisteren, we gens desertie, door de politie alhier gearres teerd en aan don garnizoens-commandant overgegeven. Bij zyne overbrenging naar de kazerne heeft de aangehoudene zich zoodanig gedragen, dat het noodig werd geacht, hem, met behulp van twee agcnteD, zwaar geboeid te vervoeren. Een en ander veroorzaakte een samenloop van tul van monschen. Heden werd de deserteur, onder gewapend geleide en zwaar geboeid, naar Harderwyk overgebracht. By het felle onweder van Zaterdag j.1. is een koebeest van den heer Jannes in den Helderscben polder door den blik sem getroffen en gedood, en werd de vlag- gestok van den vuurtoren van Kykduin aan stukken geslagen. De toren zelve bleef gelukkig ongedeerd. Yrydag 20 Juli a.s. zal aan bet De partement van Waterstaat te 's-Graven- hage worden aanbesteed: Het by bouwen van een bestellerslokaal aan het Rijks Postgebouw te Helder. Raming f 2030. (Zie annonce in dit blad). Naar wy vernemen zal het pantser- dekachip »Wilhelmina" vooreerst niet naar zee vertrekken, wegens veranderingen of verbeteringen aan de machine. Prins llarald van Oenemarken. Tusschen 15 en 20 Juli a.s. zal de derde zoon van den Deenschen kroonprins, de zeventienjarige prins Harald, een officieel bezoek hier te lande brengen. Hy komt te Rotterdam aan met het oorlogsschip >Helgoland", een vaartuig van zulke af metingen, dat het noch in Nieuwediep noch in LJmuiden kan binnenloopen. De prins zal een dag of tien in ons land vertoeven en behalve Rotterdam, ook den Haag en Amsterdam bezoeken en natuur lijk ook Soestdyk, waar de Koninginnen zullen zyn. (Heeft de Deensche marine nu werkelijk zulke groote schepen, dat ze niet te Nieu wediep binnen kunnen komen! Vroeger kwamen hier schepen met 80 palmen diepgang binnen en of dit ook nu niet zou kunnen geschieden, is tot heden niet gebleken. Het bericht, dat in het Han delsblad" voorkomt, berust zeker op een misverstand). Gisteren is by Petten gestrand de botter U.K. No. 131, schipper L. Brou wer. De botter is vol water; de opva renden zyn gered. Te Scheveningen is gisteren met mi litaire eer ter aarde besteld het lyk van den adelborst le klasse der K. N. Marine J. van der Valk. Maandag 16 Juli zal de Internatio nale Bakkeryientoonstelling in het Paleis van Volksviyt te Amsterdam worden ge opend. Deze tentoonstelling belooft zeer interessant te zullen zyn. Te Petten (N.-H.) sloeg Zaterdag de bliksem in de openbare school. Het plafond werd op vele plaatsen beschadigd, doch brand werd niet veroorzaakt. Gelukkig was er op dat oogenblik niemand in het gebouw aanwezig. Koninklijk bezoek aan Zeeland. Naar de >Middelb. Ct." uit alleszins ver trouwbare bron verneemt, zullen de Koning innen tusschen den 20sten en SOsten Au gustus e. k. een drie- of vierdaagsch bezoek brengen aan de provincie Zeeland. Het blad geeft nu reeds in overweging, der Koningin een ovatie te doen brengen vóór of in de Abdy te Middelburg door meisjes van den leeftijd van H. M., ten einde gelegenheid te geven tot een overzicht van de verschil lende kleederdrachten in Zeeland. Iemand, die ta Amersfoort een waarde verloren had van f 1000 aan bank- en munt- papier, kwam daarvan weder in het bezit door don eerlijken vinder, zekeren Meyer, een hoogst behoeftigon jongen. De eigenaar gaf den jongen oon belooning van f 25. In een buitengewoon Politieblad ver zoekt do officier van justitie te Groningen de opsporing van eon lederen portefeuille, inhou dende 11 bankbiljetten van f 1000, benevens een som van f 7000 in bankbiljetten van f 100, f 200 en f 800, vermist door mr. D. Bont huis te Farsum, gemeente Delfzijl. De heer Van üetb, zal 21 dezer voor de rechtbank te Middelburg tere^t- staan, wegens beleediging van mr. Nahuys, officier van justitie te Arnhem, dien hg genoemd heeft een grooten lafaard en een schandvlek voor de rechterlijke macht10 getuigen zijn gedagvaard. Een vorstelijke gift. Van de Prins Hendrikstichting te Eg- mond aan Zee wapperden Zondag jl. de vlaggen, ter eere van een weldadig inge zetene van Amsterdam, die aan de stich ting de vorsteljjke gift heeft geschonken van f 70.000, waardoor de bouw eener nieuwe stichting is verzekerd. Te Breukelen zoo wordt medege deeld heeft zich het volgende geval voor gedaan. Zekere heer D. v. T. moest geld ontvangen van eene aldaar bestaande in richting en was na inzending zijner vorde ring uitgenoodigd, dit persoonlijk in ont vangst te nemeD, Ter bestemder plaatse ge komen, werd de schuldeischer in eene kamer gelaten deuren en vensters werden geslo ten, en in plaats van geld werd eene schuld bekentenis voor den dag gehaald ten be drage van eenige duizenden guldens en de eisch gesteld, dat de beer D. v. T. deze zou teekenen, ouder bedreiging, dat het andera slecht met hem zou afloopen. Toch wei gerde de heer D. v. T. volstandig en bracht het eindelyk zóó ver, dat men hem liet vertrekken. In de Groninger veenkoloniën, waar de landbouwers in hoofdzaak aardappelen, verbouwen en dus het antwoord op de vraag, of het voor den boer al of niet een goed jaar zal zyn afhangt van de uitkomsten, welke met de cartoffels be haald worden, staat over het algemeen dit gewas er minder goed voor, dan het vorige jaar, toen hoeveelheid en qualiteit beide uitstekend waren. Ook begint zich hier en daar de aardappelziekte reeds te vertoonen. Toch zet de boer geen zuur gezichtEr wordt zelfs beweerd, dat velen juist een over bet algemeen slecht aardappeljaar verlangen. De prijzen zullen dan belangrijk stijgen en de opbrengst op de daar by uitstek voor dezen verbouw geschikte gronden zal dan altyd nog wel zoo groot zyn, dat de boer er wèl by vaart. Een wedloop. Van morgen op het Rokin (zoo sebryft de Ameterd. Courant) omstreeks 10 uur komt een rechercheur van politie een «morgenster", (een voddenraper), tegen, die, volgens zyn zak, een goeden morgen had gehad. Er ontstond een gesprek tnsschen den rechercheur en den morgenster, waarvan het gevolg was dat de zak op den grond kwam te staan. De rechercheur maakto buigingen en noo- digde vriend morgenster mot de hand uit even mee naar het bureau van politie te gaan. «Even maat". De morgenater scheen weinig to voelen voor een bezoek aan het «meneertje" zoo voor de koffie en beduidde den rechercheur, voor zoover ook zijn gebarentaal te verklaren viel, dat hy geen tyd had. De rechercheur hield zyn invitatie echter vol, maar de morgeneter bleef protesteeren. Tpen hy echter zag, dat de rechercheur geen idee had om hem van de invitatie te ontslaan, vond hy 't beste het hazenpad te kiezen. Loopen ging ie, loopen, als een haas. Doch de rechercheur liet zyn buit niet zoo gemakkelijk ontglippen en draafde hem na, het Rokin af. Houdt 'emhoudt 'em 1 houdt den dief Jawel, de dief ontdeed zich heel handig, of eigenlyk heel »voetig" van zijn pantoffels en op zijn kousen draafde hy verder. Niemand stak intusschen een hand naar den harddraver uit. Ieder bleef in de traag heid van zyn doen en gaapte gemelyk de twee hardloopers na. Er kwam een kentering. De morgenster een helm in het visier krijgende, keerde plotseling cn liep den recher cheur byna omver. Zoo zette men den wedstryd voort, bet Rokin af en by Polen het steegje in. Waar de race eindigde hebben we niet gezien, doch dat de morgenster het zal hebben moeten afleggen, is vry zeker. Zijn buit werd intusschen bewaakt door een agent, die van het geval niets snapte. Dienstmeisjes, wielryders, slagersjongens, kappersbedienden uit do buurt en juffrouwen, wisten al heel gauw wat er aan de hand was. Een juffrouw, die 't «voor der eige ooge gesien had, as dat ie wat wegsmeet zeker wat'ie gegapt had, wist bepaald, dat 't een dief was." Een man van do glazonwasschery vond «het net goed dat ze die gemeene dief pakten die dieven lachen ons werklui uit en as ze nog een segaar van twee centen van je to graze kunnen krygon dan lappen ze 't je." «Nou mins" zei eon werkvrouw met do handen onder der boezelaar naar het geval staande te luisteren, 't «mag allemaal waar wose wat uwes scit, maor ik segmaor, eon mins weet nog niet waartoe die komen kan,.." •Nou da's ook wat, oordeelde een slagers jongen, die sel je nog wijs willen maoken,dat je steele mag. Laat na je keike!" Gelukkig werd de aandacht van het groepje afgeleid door een paar wielryders, die te paard stegen om er tusschen uit te gaan, en verliep het hoopje menschen in de richting, waar de race tnsschen don rechercheur en den morgen ster werd voortgezet. Arme morgenster, 't had zoo'n mooie dag kannen zyn En nu Arme rechercheur, om met zulk weer eon record in het hardloopan te moeten slaan, zonder eenigen kans op een prys. GePmpaleerd. By de begrafenis van Carnot zijn tal- ryke ongelukken voorgekomen, zooals by zulk een toeloop van menschen wel te ver wachten was. Het vreeselykste van alle trof echter een twintigjarig jongmenscb, die op een urn van het hek, dat den tuin der Tuilerieën afsluit, geklommen was en van daar een benijdenswaardig gezicht op den stoet had. Toen hy er echter wilde afklimmen, verloor by het evenwicht en kwam op de vergulde punten van het hek terecht, die hem in den buik drongen en waarop hy bleef hangen, terwyl het bloed by stroomeu langs bet hek vloeide. Het was een ijzingwekkend gezicht. Met veel moeite slaagde men er in hem los te maken. Hy leefde nog, zoodat men hem per bran card naar het naastbygelegen hospitaal voerde, waar hy echter als lyk aankwam gedurende het overbrengen was hij gestor ven. Zyn val veroorzaakte nog een tweede ongeluk, daar hij de urn meesleepte, die de beenen verbrijzelde van een achttien jarig meisje, dat io den tuin zat. De „Neue Freie Presse" geeft als haar meening te kennen, dat in deze eeuw het aantal moordeD en pogingen tot moord op hen, die aan het hoofd der Staten staan, byzonder groot is. Weinigen van de thans regeerende personen zyn Dog niet het mik punt geweest van een of anderen moord aanslag, en zesmaal reeds in de 19e eeuw is bet gelukt, het hoofd van den Staat te dooden. Den 23en Maart 1801 viel czaar Paul I. Aangezien zijn geestvermogens gekrenkt waren, was hy een voortdurend gevaar voor allen, die hem omringden. Men wilde hem dus noodzaken, afstand te doen van de re geering en toen hy zich hiertegen verzette, werd hy door de saamgezworenen gedood. Zyn zoon Alexander I volgde hem op en geen der moordenaars werd gestraft. Den 18en Maart 1881 werd Alexander II in de straten van Petersburg door bommen gedood. Twee Amerikaansche presidenten zijn het slacht offer van sluipmoordenaars geworden: Abra ham Lincoln, de self-made man, die den grooten oorlog gelukkig ten einde gebracht en de vrijheid voor de negers veroverd had, werd den 14n Apiil 1865 door een dweeper, Booth, in den schouwburg te Washington gedood; Garfield, eveneens een man, die uit de nederigste klasse opgeklommen was tot de gelyke van keizers en koningen, werd den 2en Juli 1887 door Guiteau ver wond, tengevolge waarvan hg den 9n Sep tember bezweek. Den lOen Juli 1868 werd vorst Michael UI van Servië door Rada- novitch vermoord; den 9en Oetober 1831 werd de president van den toenmaligen Griekschen Staat, Kapodistrias door Kon- stantyn en George Mauromichalis doodge schoten. De presidenten in de Zuid- en Midden Amerikaansche republieken, die ver moord zyn, vormen een zeer respectabel cijfer. Een aantal aanslagen zyn mislukt. Zoo weet men, dat op Wilhelm I, den Btichter van bet nieuwe Duitsche Rijk, driemaal een poging tot moord gewaagd is, den 14en Juli 1861 te Baden-Baden door Oscar Becker, den 11 en Mei 1878 door Max Hödel en den 2en Juni van hetzelfde jaar door dr. Nobiling te Berlijn; de laatste aanslag bad een vry ernstige verwonding en een ziekbed van meerdere maanden ten gevolge. Tal van moordaanslagen werden beraamd tegen den vorigen en den tegen- woordigen czaar, ook tegen den koning van Italië, flumbert en tegen koningin Victoria van Engelandnog zyn deze laatsten altyd ontkomen, maar of, tengevolge van het optreden der anarchisten, toch niet eenige meerdere voorzorgsmaatregelen genomen zullen worden, staat te bezien. Men spreekt van een internationale overeenkomst, om tegen de vijanden van alle maatschappelijke orde krachtig op te treden. Er zullen in het Engelsche Kanaal weldra belangrijke manoeuvres worden ge houden, welke zullen moeten bewyzen, dat le Havre niet, zooals sommigen beweren, een open haven is. By deze manoeuvres zullen kanonneer- en torpedobooten dan ook niet gebruikt wordenalleen de forten en de kusttroepen zullen de verdediging tegen bet aanvallende eskader op zich nemen. Het eerste Pantserschip. - I6de eeuw. Het was in het jaar 1585 toen de Spanjaar- deo, die toenmaals de Noderlauden verwoestten, ook ia het bezit van Antwerpen trachtten te komen. Deze stad was in vele opzichten zeer gewichtig voor de Spanjaarden en zy sloten baar daarom in te water en te land, om haar op deze wyze tot de overgave te dwingen. De burgera van Antwerpen echter, verweerden zich zoo krachtig mogolyk en kwamen in hunnen nood op de gedachte om met behulp vau een pantserschip den vyand te verdryven. Dit idee vond byval on nu werd met den meesten spoed een platboom vaartuig van groote afmetingen gemaakt en de zyden er van met dikke yzeren platen voorzien, tot bescher ming tegen de schoten der Spaansche artillerie. Men gaf het schip eene sterke bemanning en zette in de aangebrachte mastkorven de beste schutters. Op deze kleine, dryvende vesting, bouwden de Antwerpenaren al hunne hoop. Hoever die ging, blykt hieruit, dat zy het schip «Finis- Belli" noemden, want zy koesterdea de over tuiging, dat de oorlog bepaald geëindigd zou zyn, zoodra het yzeren monster op de water vlakte zou verschenen. De kolossus had helaas echter eene zwakke zyde, zooals spoedig bleek, hy was te lomp en luisterde niet naar het roer. Zoo kwam het, dat hy spoedig na zyne in- dienststelÜDg op eene zandbank in de Schelde geraakte en zich daar vastzette tot groot ge noegen van de Spanjaarden, die het schip nu spottender wyze «Caranjamanla" noemden, wat zooveel bcteekent als «Popanz". Zelfs de Antwerpenaren hadden, in weerwil van hunnen neteligon toestand, nog zooveel goeden luim, dat zy hun punlserschip snel ver doopten en »FinisBelli,"in «Perditae Expensae" veranderden, wat beteokent «Het geld is weg geworpen." Alle pogingen, om het vaartuig van de ge vaarlijke plaats weder ai te brengen, bleven zonder gevolg en der bemanning bleef dus niets anders over dan het schip te verlaten. Spoedig daarna viel het den Spanjaarden in handen, maar in het begin, durfden zy het toch niet te bestygen. Zy vermoedden een list achter de zaak. Misschien zoo eene als de geschiedenis met 't Trojaantche paard. Zy deden voorloopig dan ook niets dan opmerken, maar toen zich dagen achtereen niets bewoog in het yzeren monster, vatten zy moed en begonnen het van meer naby to besohouwen. Do kolossus was hun toch te interessant om die zoo te laten staan. Wat don Antwerpenaren niet gelukte, go- lukte den Spanjaarden. Zy ontlastten het schip zooveel als mogelyk was en toen het eindelyk vlot werd, trokken zy het er in triomf mee af. De beteekenis van zyn eersten naam werd nu toch vervuld. De oorlog liep ten einde, want Antwerpen werd den 17 AngustUB 1585 door den vyand genomen. De rol, die het eerste pantserschip in dezen oorlog speelde, is echter eene zeer ongelukkige geweest. 8TADS-SCH0UWBUBG. Hlnsdag 10 Juli: 2de en laatste Buitengewone Gastvoorstelling van i Mej JULIA CUIIPERS. Drama in 5 bedrgren. Bekende prijzen. Aanvang: 8 aar.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1894 | | pagina 2