1 van Vliot, van de «Guinea" op non-activiteit id. J. W. F. J. dc Wal, van non-aotiviteit op de «Guinea" id. G. Rietberg, van het wacht schip te Hellovoetsluis op non-activiteit; id. J. J. L. H. Luymes, van non-activiteit op het wachtschip ie Hellevoetslniid. jhr. H. L. Quarlcs vaa UlTord, van id. op het wacht schip te Amsterdam id. J. H. Junius, van de rol van het wachtschip te Amsterdam en gedetacheerd aan boord van do kanonneerboot z/Geep", op non-activiteitid. J. A. L. van den Bosch, van non-activiteit op de rol van het wachtschip te Amsterdam en gedetacheerd aan boord van de kanonneerboot «Geep" adelborst le kl. F. A. Holleman, van de //Nautilus" op de «Koningin Wilhelmina der Nederlanden" idem F. van Manen van de xBellona" op id.id. W. Lam, van de «Nau tilus" op id.id, N. van de Roemer, van dc z/Reinier Claeszen" op id.id, J. M. L. Gor- ken, van de //Nautilus" op id.id. K. Zeeven, van de »Do Ruyter" op do «Reinier Claeszen id. E. P. Westcrveld, van id. op de «Bellona" officier van gezondheid 2do kl. J. D. do Bld- court, van het hospitaal der marino te Wil lemsoord op non-activiteitid. C. Pino, van id. op id. Aan den machinist 2e kl. der marine Tb. GoosBens is de zilveren medaille voor 24 jaren trouwen dienst uitgereikt. De machinist 3e kl. G. C. van Wachem wordt 1 Sept. aan boord van Hr. Ms. «Geep' vervangen door den mach. 3e kl. G. Keyzer en geplaatst aan boord van Hr. Ms. Koningin Wilhelmina. Het machinekamer-personeel van Iir. Ms. pantserdekschip «Koningin Wilhelmina" zal, naar men vermeldt, worden nitgebreid met 3 machinisten en 12 vuurstokers. Ingevolge kon. besluit wordt Hr. Ms. rader stoomschip «Valk" met 1 Sept. tydelyk in dienst gestold, onder bevel van den kapiteii ter zee M. J. C. Lucardi. Stuomvaartberichten. Het stoomschip «Drenthe," naar Rotterdam, passeerde 16 Aug, Gibraltar. Het stoomschip «Saluk," naar Rotterdam, passeerde 16 Aug. Sagrc9. Het stoomschip //Bromo," van Rotterdam, vertrok 17 Augustus van Perim. Het stoomschip «Prineos Sophie," van Am sterdam, puss. 18 Aug. Gibraltar. Het stoomschip //Prins Hendrik," naar Am sterdam, vertrok 19 Aug. van Genua. Het stoomschip „Gedë," van Rotterdam, arriv. 13 Aug. te Southampton. Het stoomschip //Prinses Wilhelmina" arriv. 19 Aug. te Amsterdam. Het stoomschip «Burgemeester den Tex," arriv. 19 Aug. te Padang. Het stoomschip «Voorwaarts," van Am sterdam, pass. 19 Aug. Dungeness. Marktberichten. Alkmaar, 18 Aug. Aangevoerd 4 paarden f60 a 100, 19 koeien f150 a 250, - vette kal veren f a 22nucht. dito f 6,a 16, 120 magere schapen f 10 a 18, 0 lammeren f0,a f 0,107 magere varkens f 15,a 19,—, 202 biggen f7,— a 10,-5 bokken en geiten i 0,80 a 1*25, 0 kleine bokjes f0,-=- a 0,Boter per P., f 0,50 a 0,57', kipeieren 3,a 8,75, eenden dito f0,per 100. Hoorn, 18 Aug. Aangevoerd tarwe f 5,50 a 6,50, Rogge f0,a 0,Gerst f3,a4,25, Haver f 3,25 a f 4,witte erwten f 8,50 a 10,groono f8.a 10,—grauwe f 18,25 a vale f 10,a 13,25, bruine boonen f 8,50 a 11,karweizaad f 13,50 a f 14,—, mosterd f 15,a 17,8 paarden f 65 a 140, 12 kooien f 120 a 250, 77 schapen f21 n 30,0 lammeren f a ,7 kalvo- ron f9,a 19,,27 varkensf 12,a 24,— - zougeu f a ,80 biggen f5,a 9, kipoieren f 3,25 a 0,eenden dito f por 100, 2575 kop boter f 0,45 a 0,50 por K. Vis scherijberichten. Nieuwe,diep, 18 Aug. Aangebracht door 180 korders 10 tot 80 tongen p. st. 80, 50, 65 a 75 cent, 20 tot 100 kleine tongen p. st. 10 a 15 cent, 20 tarbotten p. st. f 5 a 9, 1 tot 5 mand kleine schol p. m. f 1 a 2, 1 tot 10 roggen p. st. f 1,25, 1 tot 3 mand schar p. m. f 2,50 a 3, 1 steur f 10,50. 20 Aug. 10 korders te zamon 170 stuks tongentjes voor f 33. 1 kotter H. D. 63, schij p*r W. van Marle, met 93 tongOD, 850 middelm. on kleine ton gen, tarbotten, schol on schar, besomming f 160. 21 Aug. Niets binnen. Geen schuiten in zee. Burgerlijke Stand, gem. Helder. Vanaf 17 tot on met 19 Aug. 1894. ONDERTROUWD: A. de Wit, marinier •n J. Kort. G. C. Veer, magazyn knecht en N. Hom. A. L. A. do Gaus, ern6tvuurwerker en J. v. Dili .co. L. Vinkon, kleermaker T. Verbom e. E. C. Kruso en A. M. v. Erf. BEVALLEN T. Jonkerv. d. Wolt, d. G. J. KarsmanTimmerman, d. M. Remmers van Waardenbnrg, z. A. JellemaGeus, z. W. OnnesVil, d. OVERLEDEN M. D. E. Reijnders-Schmidt, 26 jaar. N. Ouwtns, 18 maandon. J. Hin wed. C. F. VV. Kirchnor, 85 jaren. POLITIE. GEVONDEN VOORWERPEN. Bureau 11 belaaliugpenning no. 88,1 witte vrouwenzak, I rose knot katoen. Bureau II: 1 metalen kruis 1830/31,1 zjjden halsdoek, 1 vrouwenzak, 1 matrozen muts. Correspondentie. A. H. te Groningen. Dergelyke annonces worden in dit blad niet opgenomen. Red. Tijdstippen van verzending der Brievenmalen. Naar Ooat-IndtS: indingaweg. Datum der ter I Tij d 11. d.laai poit-bexorg. btiiLnkPottk 7.15'aar. 7.15'aav. 12,30'» non 12.30 'annn 7.16 'aav. 8.46 'a mo: 8.45 'amor 7.16 'i p. ieepo»t Amsterdam. 21 Aug. p. zeepost via Ruttordan p. HollandicXn mail via Genua p. Holl. maii vin Manoille p. Pranscbe mail viaMarscülo p. EugeUche mail via Brlndiai p. DniUohe mail vih Napel» Naar Guyana (Suriname): p.u«|KMt viu Ameturdam. .1 22 Aug. p. iuilover Engeland. 27 *710 ar. p. mail via St. Nuaire. 7Scpt.| 7.15 'aav. Naar Curagao, Bonaire en Aruba p leepoat via AmaUrdain. I 22 Aug.j 7.16't ar. eiken Dinsdag p. mnilvin SoutlmmpU» en Zaterdag. 112,80'a nam. Naar St. Martin, St. Euitatius an Saba: p. mail over Engeland 27 Aug. 7.16 aav. Vervolg der Berichten. Officieel is thans bepaald, dat het bezoek van H.H. M.M. de beide Koning innen alhier zal plaats hebben op Woens dag 12 September a.8. Men verzekert ons uit goede bron, dat Hare Majesteiten ook een bezoek zullen brengen aan het Militair Hospitaal in de Wachtstraafc. Naar men ons verzekert, is in de vorige week, behalve het adres van 't Bestuur der Vereeniging Helder's Belang", nóg een adres van hier aan H. M. de Koningin-Regentes verzonden. De Israëli tische gemeente heeft H. M. de mededee- ling gedaan, dat als HH. MM. bij 'taan- staand verblijf in deze gemeente eeD bezoek mochten willen afleggen aan de verminkte militairen in 's Ryks Hospitaal in de Artil leriestraat, en op weg daarheen de Syna goge voorbijrijden, de gemeente zich in haar bedehuis zal vereenigen, om alsdan een plechtig gebed voor HH. MM. uitteapreken, eu tot den Allerhoogste optezeuden. De Eerw. heer W. Huig, Pastoor van de Roomsch Katholieke gemeente alhier, vierde in de vorige week, zonder daaraan ruchtbaarheid gegeven, het feest van ziju 30-jarig Priesterschap. De omstandigheid, dat Pastoor Huig bij zijne gemeenteleden geacht is en bemind en dat hij zich ook buiten dien kring door zjjn minzaam karakter een goeden naam heeft verworven, noopt ons van dit in bescheiden kring gevierde ambtsfeest openlijk melding te maken. We voegen aan die vermelding toe de uitdrukking van den welgemeenden wenscb, dat Zijn Eerw. nog lang gespaard moge blijven, ten nutte van zoovelen, die zijn ijver en toewjjding op hoogen prijs stellen. Maakten wij eenige dagen geleden melding, dat de twee jongelui van de school van den heer Yastenou waren ge slaagd voor adspirant-administrateur bjj de K. N. M,, thans deelen wij met genoegen mede, dat alle jongelui van diezelfde in richting, die hebben deelgenomen aan het examen voor de Cadettenschool, zijn ge slaagd. Hunne namen zijnJ. J. Sporry, A. van der Boon, R. C. Bakker en P. A. Charbon. Op een prijsvraag, door het Week blad voor Photographie uitgeschreven voor het leveren van eenige studiën, heeft de jury, bestaande uit de hh. Wilh. Ivens, hoffotograaf te Nijmegen, V. J. de Kruijff, amateur te Maastricht en H. D. van der Kracht, amateur te Leiden, unaniem den prijs toegekend aan de inzending, onder het motto: «Steeds beter," van mejuffrouw Anna C. Leper, te Helder. Deze eervolle onderscheiding ;s een bewijs dat onze plaatsgenoote de kunst met veel succes beoefend. Het was ons reeds bekend uit de vele schoone proeven, van «fraaie ge zichtspunten" van den Helder, dat mej. L zich niet ten onrechte photografe noemt. Het doet ons daarom veel genoegen, dat door kuugtrechters aan haar werk de eerste prijs werd toegekend. Aan het zakloopen met hindernissen op Zondag jl. in den tuin van «Tillenhof" te Huisduinen gehouden, werd door 14 jon gens deelgenomenhet wekte bjj groot en klein den lachlust op. Prjjzen werden be haald door G. Dortmunt, G. Selman, W. Kloppers en C. de Boer. Helder's Harmoniekapel luisterde dezen wedloop met eenige goed gekozen num mers op. In de laatstgehouden vergadering van het Hoofdbestuur der Hollandsche Maatschappij van Landbouw was ingeko men een verzoek van de Afdeeling Texel, om een bijdrage voor het houden van een cursus in het hoefbeslag. Dit verzoek werd toegestaau. De egel of stekelvarken is hier aan weinigen bekend. Men treft het dier aan in de lage duiugronden en hooge vlakten van het Koegras. Gisteren vertoonde een man, C. Swart, een geheel nest met 6 vati die jonge diertjes, en boe jong ook, reeds voorzien van die stekelbedekkiog. De heer Roosenberg, die, zooals wij vóór een paar dagen meldden, voor den a. 8. Koninginnedag een aleraardigste decoratie! heeft bedachteen miniatuurvo geltje met uitgebreide vleugeltjes in de nationale kleuren, heeft een tweetal daarvan verschillende grootte, met een exem plaar van het «Vlaggenlied der Vogelen" aan H. M. de Koningin-Regentes gezonden en namens deze van H. M.'s particulieren secretaris een schrijven van dankbetuiging ontvangen. Het vervoer van herkauwende dieren en varkens is verboden o. a. voor den kring in de gemeente Heiloo, Alkmaar en Akersloot. Wij ontvingen heden onderstaande mede- deeling VERZOEK TOT OPSI'OKIVG! In de woning van Jansje Stoel, weduwo vau Gorrit Buto of Beute, die in den nacht van 11 op 12 Augustus 1.1. to Schagen tege lyk met Anna Boyera werd vermoord, zyn niet aangetrollen de navolgende voorwerpen, die tydens den moord vermoedelyk in die wo ning aanwezig waren: twee gladgondeu zy- uaalden, 18 karaats, twee cantille kapspelden, 18 karaats, 1 paar ouderwetsche oorbellen of' oorknoppen met haar achter glas, 1 halsket ting met zwarte koralen (édn streng) en gou den tonnetje, 1 halsketting (vier strengen) van zwarte koralen met gouden slotje, vier gou den vingerringen, waaronder 1 mot een wit steentje. Ongeveer twaalf zilvoren thee- of likeurlepelljes, aan hot smalle gedeelte ge draaid en aan hot broedo gedeelte van den steol met een gegraveerd takje of bloempje. De Officier van Justitie te Alkmaar ver- «oakt opsporing, inboslagneniug en opzending dior voorwerpen, alsmede draadboricht. Teven» wordt draadbericht verzocht van de adressen van twee uianneD, de een oogovi 45 jaren, lango donkere bakkebaarden, boven lip cn kin gladgeschoren, gewone gelaatskleur, helder uit groole oogen ziende, zwarte zyden pof, de ander van jeugdiger uiterlyk, wolko personen in don avond van 11 Augustus 1.1. te Uitgeest waren gezeten in een waggon 3do klasse van trein 121, vertrekkende van Uit geest 9.6 nur 's namiddags on te Schagen (aankomst 10.10 uur 's namidd.) zijn uitge stapt. De Officier van Justitie te Alkmaar, F. F. KARSEBOOM. Boord te itussuiu. Een grnwelyko misdaad brengt thans wcor in d» gemeente Btissum allo gemoederen in beweging. Zondag-avond omstreeks half ne gen verbreidde zich hot gerucht, dat een meisje, een dochtertje van den heer Meynders, ver moord was. Dit gerucht was waarheid. De heer Meynders, dio in de Nassaulaan een han del in tapytcn on aanverwante artikelen heeft, was Zoüdag naar Gouda gegaan, om eon zoontje van hem, dat daar logeerde, weer te rug te halen. De zorg voor het huis was toevertrouwd aan de dienstmaagd, terwyl zich daar nog bevonden een meisje van 12 jaren en een jonger kindje. De dienstmaagd, die verkeering had mot een soldaat, te 'N aarden in garnizoen, moot, naar mon ons mededeelt, van 4 tot 8 uur met dezen in gezelschap ge weest zyn. Omstreeks half negen kwam zy ontdaan by den heer Van der Scheer, haar bunrmau, en smeekte dezen zeer onthutst, on middellijk moe te komen, daar het dochtertje van haar meester, eon meisje van 12 jaren, op misdadige wyze van het leven was boroofd zy verhaalde, dat zy, om 8 uur afscheid ge nomen hebbende van haar vryer, het mei'je had voorgesteld een wandeling te maken, ter wyl het jonge kindje rustig lag te slapen. Die wandeling had zeer kort geduurd, maar toen zy thuis kwamen, verhaalde zy, hoorde zy eenig gerucht op de bovenverdieping. Zy had toen tot het meisje gezegd; bljjf beneden, ik ga naar boven om te zien wat het is. Toen zy boven kwam, hoorde zij plotseling het kkid beneden vreesolyk gillen. Daarop werd alles stil. Na don eersten schrik, kwam ook zy naar benoden en vond het kind geworgd in de embrasses van een der gordijnen. De heer Van der Scheer vond het kind boneden dan ook werkelyk in dien toestand. Dr. Fock, terstond ontboden, constateerde den dood. Oogenblikkelyk was de politie van hetgru- welyk feit onderricht en, na kennis genomen te hebben van de zaak, gelastte de burge meester do gevangenneming der dienstmeid. Hy constateerde verder, dat er pogingen tot inbraak op verschillende kasten waren beproefd, splinters bout en oen gebogen schaar toonden duidelyk dat pogen aan. Verder werden nog in arrest gesteld de vr\jer van de meid en een persoon, die in benevelden toestand uitdruk kingen had gebezigd, welke met den moord in verband werden gebracht. De heer Van der Scheer, die als bnurman zeer duidelyk hard gerucht in het nevens hem staande huis hooren kan, moet verklaard heb ben, dat hy de jammerkreten op de bovenver dieping vernomen heeft, maar dat by in de meening verkeerde, dat het meisje door den vader lichamelijk gestraft werd, zoodat hy aan hot geluid verder geen aandacht wydde. Is dit waar, dan rijzon er zware vermoedens te gen de dienstmeid, wyl het kind boven ver moord kan zyn en naderhand naar beneden gedragen; ook moet het aangezicht der dienst bode krabbels vertoonen, alsof er eene verwe ring van het alachtolfer hetfc plaats gehad. Zy moat ook verklaard hebben, dat de inbre kers door een keukenraam naar binnen zyn gekomen, maar dan zouden zy noodzakelijk een helder witte aanrechtbank door hun voet stappen hebben moeten bezoedelen, hetgeei niet is geschied. Do doornis met den ongelukkigen vader, die met den laatsten trein in Bassuui kwam, is te grootor, omdat hem drie maanden geleden ook zyn vrouw door don dood is ontnomen. Maandag ontving men uit Bussum de vol gende bijzonderheden Maandag-namiddag te 12.22 kwamen aldaar aan do officier van justitie, de rechter-com- missaris en de griffier van de Amstordamsche rechtbank. Terstond werd de meid, die in middels op het raadhuis in arrest was gesteld, in verhoor genomen. To 2 uur werd zy met het lyk geconfronteerd, maar bleef alle mede plichtigheid aan de misdaad ontkennen. Het is inmiddels vry zeker, dat dezo door twee personen moet zijn volvoerd en_dat het doel is geweest het plegen van diefstal. Er aijn sporen van inbraak waargenomen aan eene secretaire op de bovenverdieping. Aldaar schijnt het kind de dieven to hebben verrast door hare komst. Daar heeft ook de misdaad plaats gehad. Het worgen schynt to zijn ge schied mot een schort of boezelaar van de meid. Toon heeft men het lyk later naar be neden gobracht en aan den knop van een over gordijn opgehangen. Nader bericht men nog dat de dienstbode is genaamd Henriette Momberhaar vryer, oen artillerist uit Naarden, heet Koeleman. By het voortgezette verhoor moet de dienst bode verklaard hebben, dat haar vryer do moord beeft bedreven. De artillerist Koaleman, zoowel als Hen riette Momher, legden de grootste onverschil ligheid aan den dag. Koeleman vertelde, dat hy de dienstmeid Zondagavond slechts oven had gesproken. Van andere zijde evenwel meldt men nog, dat Ilenrielto Momber en Koeleman beiden hebben bekend, dat zy Zondag den moord hebben gepleegd. Koeleman is 22 jaar en niet er tenger, weinig mannelyk uit. Henriette Momber is 21 jaar ond en is een flink gebouwde deerne. De Irourige gebeurtenis heeft in Bussum groote ontsteltenis teweeggebracht en vooral de buren van den heer Meinders zyn i begaan met de ramp, die dezen hoeft getrof fen en met het treurige einde van zyn twaalf jarig dochtertje. De moord te Seliagen. Men schrijft uit Schagen van 18 Aug. Verschillende verhalen omtrent de na latenschap van mej. Bute doen in de bladen de ronde. Wy hebben een onderzoeknaar een en ander ingesteld, waaruit blykt dat de geheele nalatenschap met inbegrip der zaak op 7 a 8000 gulden wordt geschat. Aan A. Beijers was door tusscheukomst van een notaris te Nieuwer-Amstel f 3000 vermaakt. Daar zoowel raej. Bute als A. Bejjers geene wettige familie bezitten, ver valt de nalatenschap aan den Ned. Staat. Reeds werd de opmerking gemaakt dat de Ned. Stsat een deel der erfenis op het ontdekken der moordenaars diende uit te loven. De spanniDg in onze gemeente dnurt voort. By het minste gerucht komen hon derden voor het Raadhuis samen om toch maar iets positiefs te vernemen. In de gemeente Barsingerhorn heeft zich een derde geval van cholera voorge daan. Het geval kwam voor in het aan zee grenzend plaatsje Kolhorn. Tusscheu Auna-Paulowna en Scha gen is Vrijdagavond door trein 120 over reden en gedood een jongmensch, genaamd Jan Kreyger, oud byna 16 jaar, van beroep timmerman en wonende te Oudesluis. Hij was in den laatsten t$d lydende aan zwaar moedigheid. Dinsdag den 2Isten dezer hoopt Johanna de Hon, wed. Vuyk, te Kapelle a/d IJsel, haren 103en verjaardag te be leven, Het oudje is nagenoeg geheel blind, doch overigens volmaakt geeond en geeft vele blijken van een goed geheugen te bezitten. Zoowel gebeurtenissen van vroeger als van den laatsten tyd herinnert ze zich. Merkwaardig was het, dat zy op haren lOOsten verjaardag uit Rotterdam bezocht werd door hare 95jarige zuster. Het diaconie en burgerlyk armbestuur ter plaatse voor zien in hare behoeften. Op bosten dier besturen bewoont zy een huurhuisje en is haar een nette huishoudster beschikt ter harer verzorging. Als een aardig staaltje van den kameraadschappelijken geest, welke onder de Texelsche vis9chers heerscht, diene het volgende Een der armste visschers verloor zyn net met toebehooren, ter waarde van ruim f 70. De man kon nu niets meer ver dienen. Zijne makkers, bijna even behoefcig als hy, brachten echter met kwartjes en dubbeltjes een aardig sommetje byeen. Particulieren voegden er iets bij, en na enkele dagen was het verlies ruimschoots vergoed. Levend begraven. Een Duitsch landlooper, Joh. Biebers, had zich voor 8 dagen te slapen gelegd in den zaadberg van O. Jansen, bij Deven ter. Of door het in diepe rust zyn óf door opzet merkte genoemde persoon niet, dat men den volgenden ochtend rogge in den berg bracht en evenmin bespeurde de boer er iets van, totdat men voor een paar dagen een weenend geluid hoorde. Men nam daar eerst geen nota van, maar toen men Vrydagochtend weder dat vreemde geluid hoorde, meenden de in den berg aanwezige arbeiders, dat het er spookte. Fluks werd de politie gehaald en, daar het geluid aanhield, besloot men een nader onderzoek in te stellen. En ziet wat bleek het geval? Men vond een byna geheel uitgeput mensch, bedolven, sedert 8 dagen, ouder ongeveer 20 vimmen rogge. Hy had zich gevoed met de aren der rogge. De man was betrekkelijk in goeden staat, dat wil zeggen, na het gebruik van goed voedsel en drinken. Te Amsterdam is een geacht inge zetene overleden, volgens verklaring van den geneesheer, aan de gevolgen van lood- vergiftiging, veroorzaakt door het verven van het hoofdhaar met een verfstof, welke loodbestanddeelen bevatte. Een schip in den grond geloopen, De Eng. stoomboot Diamond" met gra nen, stukgoederen en landverhuizers van Libau naar Rotterdam, die gister-morgen den Rotterd. Waterweg binnenkwam, heeft in den afgeloopen nacht benoorden den Waterweg den loodskotter No. 12, schipper Cordia in den grond geloopen. De kotter is onmiddellijk gezonken alle opvarenden zyn door de Diamond" gered en te Maas sluis aau land gebracht. Een vrouw te Edam heeft in een vlaag van plotseling opgekomen krank zinnigheid Zaterdagavond met een roeibootje de haven verlaten, en was heden nog niet terug. De burgemeester heeft een botter met politie uitgezonden om haar te zoeken. Uit een later bericht blykt dat de boot gevonden is, doch deze bevatte alleen de schoenen der vrouw, zoodat zy waarschijn lijk verdronken is. Als verdacht van den moord te Ors- bach te hebben gepleegd, is de vrouw van den verslagene te Bocholtz (L.) aange houden. De visachersplaats Zoutkamp verarmt meer en meer door den achteruitgang van zeevisschery, eens een voorname tak van bestaan, thans van zeer weinig betee- kenis, doordat de visch zich steeds verder van de kust schynt te verwijderen en de schepen te onzeewaardig zyn om ze daar op te zoeken. Vandaar dat de Zoutkamper visschers van betere schepen de herleving van hun oud vaderlyk bedryf verwachten, maar vandaar ook, dat zonder hulp van buiten, deze tak van bestaan onherroepelijk te gronde zal gaan. Want de visschers zyn arm en niet in staat zich zelf in deze te helpen. Gelukkig worden thans krachtige pogingen aangewend, het arme Zoutkamp te hulp te komen. De vereeni ging Hulp in Nood te Zoutkamp en de af deeling «Groningen" van de Nederl. Maat schappij tot bevordering van Nijverheid trachten n.1. een reederij in het leven te roepen voor het aanschaffen van voorloo- pig 5 a 6 flinke schepen. Daarvoor zal 60 a f 70.000 benoodigd zyn, waarvan reeds f 25.000 byeen is. Op het IJ te Amsterdam is eeD met 600 balen meel beladen zolderschuit om geslagen. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Afpersing. Tegen den advocaat uit Groningen, die betrokken is in het bekende geval van afpersing, waarvan een landbouwer het slachtoffer werd, is door de arondissements- rechtbank, te Groningen, rechtsingang ver leend. Do>r de heeren L. Cohen, J. A. Fortuyo, A. H. Gerhard, F. van der Goes en eenige hunner geestverwanten is tegen a.8. Zondag een vergadering uitgeschreven, te houden in 't lokaal «Atlas", te Zwolle, die ten doel liceft 't vormen van een nieuwe Sociaal-Democrati sche party. Toegelaten worden alleen gelijk gezinden en daarom moeten do deelnemers vooraf de volgende formule onderteekenen Vergadering tot regeling dor organisatie van alle democratische socialisten, d. w. z. van diegenen, dio zoowel op politiek als eko- nomisch gebied het gemeenschappelijk bezit der productiemiddelen nastreven en die dns ook hot kiesrecht willen veroveren als wapen in don klassenstrijd. Als aanleiding tot 't stichten dor nieuwe party noemen de onderteekenaars der cir- calaire de verdeeldheden en twisten, die er in do party der sociaal-democraten zyn ontstaan, hetgeen tengevolge heeft gehad, dat sommige afdceüngen of werkeloos bleven of zich in anarchistische richting voortbewogen. De niouwe S. D. Party logt haar streven duidelyk bloot do volgende woorden En dien stryd (de klassenstrijd) wenschen wij to voeren op elk gebied. Op economisch gobiod zullen wy do loonslaven steunen in den stryd tegen de kapitalistische dwingelandij op polititiek terrein zullen wy trachten af breuk te doen en ten slotte geheel te vernie tigen elk voorrecht der heerechende klasse cn mocht eens do noodzakelijkheid het eischen dat tegenover het geweld der heerschers ge weld der beheerschtcn worde gesteld, dan zul de sociaal-democratie haar roodgekleurd vaan- dol waarlijk niet verloochenen. Naar gelang der omstandigheden wenschen wy to stryden met alle ons ten dienste staande raiddolen, voor zoover deze niet in stryd komen met eer cn geweten. Lombok, Aan het Indisch Mail-overzicht in het «Bat. Hbld. van 19 Juli is het volgende ontleend Ofschoon officieel nog niets bekend ge maakt is omtrent den terugkeer der expe ditionaire troepen, schynt het als zeker te mogen worden aangenomen, dat die nog in deze maand zal plaats hebben, nadat een tocht door het eiland zal zyn gemaakt, waardoor onze topographische kennis van 't land zal worden bevorderd. Ter hoofdplaats Ampenan zal, volgens onze informaties, voorloopig het 7de batal jon, onder bevel van den luit.-kol. Bijleveld, achterblyven, in afwachting van een rege ling omtrent het bestuur te treffen. In het «Soer. Hbld". van 14 Juli leest men: Met de «Generaal Pel", die gisteren avond, van Lombok kwam, ontvingen wy de vol gende berichten. Het lyk van den onechten zoon en van zyn mede gekriste vrouw is op de reede van Ampenan over boord gezet. Duizenden deden de lyken uitgeleide van Mataram naar het strand. Ook by die ge beurtenis werd de orde niet verstoord. Onmiddellijk nadat onze troepen Mataram waren binnengetrokken, bezochten drie kapiteins der K. P. M. die plaats. Binnen de wallen zagen zy een aantal Balische soldaten in de reeds vroeger beschreven uniform, die echter met wijsgeerige kalmte het gebeurde opnamen, en buiten de stad lag een groote passar, welke door honderden vrouwen werd bezocht. Geen harer scheen zich iets van de verschijning onzer troepen aan te trekken. Volgens een vry algemeen verspreid ge rucht zou de vorst van Lombok alle eischen van het ultimatum willen aannemen, met uitzondering echter van de uitlevering ryner geweren, geschut en ammunitie. Men mag met eenigen grond verwachten dat ze toch wel in ons bezit zullen overgaan; we heb ben ze vrywel voor het nemen. Te Oatende daalde dezer dagen een duiker, tot het doen van eenige reparatiën in de bassins. Toen de man op het ge wone oogenblik niet bovenkwam en men ook met de seinlynen geen antwoord kreeg, stelde een ander duinker een onder zoek in. Deze vond zyn kameraad dood liggen op den bodem der zee, de luchthuis was waarschijnlijk door een grooten visch geheel in stukken gebeten, en de arme kerel kon dus geen lucht van boven meer ontvangen. Heldersche Moppen. Mevrouw (slecht gehumeurd): Daar is geen ramp die een vrouw kan treffen of ik ben or het slachtdier van geweest. Mynbeer (kalmeerend)Je hebt abuis, viouwlief, je bent nog nooit weduwe geweest. MevrouwIk sprak van een ramp, mijn heer. o Een schavuit zond iemand onder couvert zonder ander bericht twee kaartjes voor de komedie, en terwyl de ander met zjju vrouw uit was, stal hy het huis leeg. De mannen zyn, op den keper beschouwd, toch maar erg gewild I Wel, mevrouw, uw man is nu toch al een half jaar dood, denkt u er niet aau weer opnieuw te trouwen Ik, aau trouwen denken Neen, al word ik nog tienmaal weduwe, trouwen doe ik niet meer. Mevrouw (tot de keukenmeid): Morgen verwacht ik gastenwat kan ik hun het best voorzetten, dunk je BetjeNu, mevrouw, daar wil ik mjjn kor poraal wel eens over raadplegen, dat is nogal een fijnproever. Advertentiën. Op den 24 Augustus 1894, c j hopeu onze geliefde Ouders VAWIVG KIKKERT en i HARTJE KOORN, I hunne 35-jarige Echtvereeniging j te herdenken. Waal op Texel, 24 Augustus 1894. Uit naam hunner dankbare Kinderen, mm Donderdag 23 Augustus a.8., j~ hopen mijne Kinderen H. RENSMAAG gg A. KERSSEBOOM, hunne 121/,-Jarige Echtvereeni- j ging te herdenken. Helder, 21 Aug. 1894. Ui Namens: A. KERSSEBOOM— £g PRONK. Op den 23 Augustus hopen C(h| onze geliefde Ouders ra S MIJNDT JOUKES HEERINGA j êf en N JANTJE HENDERIK SCHROO, j 41 hunne 4ö-jarigc Echtvereeniging 3 fte herdenken. Helder, 21 Ang. 1894. Namens hunne dankbare Kinderen, Behuwd- en Klein-]| ara kinderen 3 D. HEERINGA. $1 G. MULLER—Heeuisoa. X J. J. MULLER. H. DHAENENS—Hebeinoa. P. D. J. DHAENENS. 5§j J. v. d. POOL—Heemnga. 43 J. V. D. POOL. Sg P. W. THIRGRATH— Heeringa. E. THIRGRATH. D. ROTTEVEEL-Heeringa m C. H. ROTTEVEEL. J.WESTERMAN—Heeringa. Strekkende deze tot algemeeDe

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1894 | | pagina 2