't Vliegend Blaadje KLEINE COURANT VOOR HELDER NIEUWEDIEP EN TEXEL 'ïïTT 1 Januari. Ho 2282. Zaterdag 29 December 1894. 22ste Jaargang. Bureau: Zuidttraat. Telefoonn". 68. Abonnement p. 3 maanden binnen de gemeente 50 Ct., met Zondagsbl. 80 Ct, id. franco per poet 75 idem f 1-12 id-voor het Buitenland f 1.25, idemf 2.00. VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bupmux SPOORSTRAAT w ZUIDSTRAAT. AdvertenttOn van 1 tot 5 regels 25 Cent* Elke regel meer5» Groote lettere worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. We verzoeken onzen le zers die, volgens gewoonte, een aan familie, vrienden of begunstigers in ons blad willen plaatsen, beleefde lijk daarvan tijdig opgave te willen doen. DE UITGEVERS. Aan onze abonné's buiten de gemeente wordt beleefd ver zocht 't verschuldigde abonne mentsgeld Vliegend Blaadje en Zondags blad, 4e kwartaal 1894, te willen over maken per Postwissel of in postzegels, vóór 5 Jan., zullende anders daar over met 5 cents verhooging per post worden beschikt. Postwissels voor dat doel behoeven slechts met een zegel van 21/, Ct. beplakt te worden. KALENDER DER WEEK. Opkomst der Zon 8 u. 14 m. Onderg. 8 u. 52 m. DECEMBER, (Wintermaand 31 dagen.) Zondag 30 Maandag 31 H. Sylveetor. JANUARI, (Louwmaand 31 dagen.) Dinsdag 1 Nieuwjaarsdag. Woensdag 2 Donderdag 3 Vrijdag 4 Eerste Kwartier. Zaterdag 5 NIEUWSTIJDINGEN, HELDER, 28 Dec. 1894. Eeven als vorige jaren, heeft het pas gevierde Kerstfeest zich gekenmerkt door wèlgeslaagde pogingen om dit groote Christenfeest ook tot een feest voor kin deren te maken. Keratboomen prijkten in de feestlokalen, kerstgeschenken werden rond- f;edeeld en uit volle borst werden kèrst- iederen gezongen, 't Is een verblijdend teeken des tyds, dat zooveel wordt gedaan, om ook de jeugd te doen deelen in de feestvreugde, die de gedachtenis aan Christus geboorte teweeg brengt. Aan allen, die zooveel moeite hebben gedaan, om deze kinderfeesten te organiseeren, komt in groote mate lof en hulde toe. In verband met eene mededeeling in ons vorig nummer, deelen we thans mede, dat de eerste Volksbjjeenkomst, waarin eene populaire wetenschappelijke voordracht zal worden gehouden, zal plaats hebben op Woensdag 2 Januari e. k. (zie adver tentie hier achter). Als spreker zal optreden de heer dr. P. C. F. Frowein, Onderwerp: Hoe wordt Nederland geregeerd ofWelke zjjn onze Staatsinstellingen We twjjfelen niet, of ook deze Volks bijeenkomsten, die de strekking hebben om den bezoekers wetenschappelijke kennis aan te brengen, zullen by zeer velen sympathie vinden. Weet het Bestuur dezer instelling, bjj zooveel wisseling en verande ring als er otn ons heen valt optemerken, steeds den smaak van het publiek te treffen, waar het er op aan komt om te geljjk nut en genoegen te verschaffen ook met deze nieuwe instelling zal dat Bestuur zeer zeker succes behalen. En bovendien, het optreden van een spreker als de heer dr. Frowein waarborgt stellis eene zeer talrjjke opkomst van belangstellenden. De Vrijzinnige kiesvereeniging Voor uitgang" alhier hield op Maandag 24 dezer eene vergadering in een der lokalen van de SociëteitEensgezindheid". Met eenparige ■temmen werd benoemd tot Candidaat der Vereeniging voor 't lidmaatschap van den Gemeenteraad met het oog op de op 8 Jan. e. k. te houden stemming de heer C. Stam mes. Wegens drukke bezigheden, had de heer J. H. van Balen bedankt voor 't lidmaatschap van 't Bestuur en voor 't voorzitterschap der VereenigiDg. Te zjjner vervanging werd gekozen de heer mr. J. A. Schaaf. 't Besluit werd genomen, om eerstdaags eene openbare vergadering te houden en een bekwaam spreker uittenoo- digen, alsdan als spreker optetreden. Uitge- noodigd werd tot 't vervullen eener spreek beurt de beer dr. Frowein, die zich echter om verschillende redenen alsnog veront schuldigde. Door den min. van oorlog is bepaald, dat voortaan voor iederen milicien, hetzij met groot verlof of onder de wapenen, zonder uitzondering, eene aanbrengpremie in rekening mag worden gebracht, wan neer hy by het Indische leger wordt gede tacheerd. In de maritieme directie te Amster dam is het eereteeken voor belangryke krygsbedryven, met de gesp >Tamiang 1893" uitgereikt aan de matrozen, J. P. M. Corino en P. Sap, den koksmaat J. J. Deurloo, de mariniers K. Kimstra, J. de Boer, C. J. Snelling Berg, J. S. Rebergen, H. L. van der Potte, C. A. Dalmejjer, M. Komen, N. van Diggelen en C. Meyer. Commissie voor de loodsgelden. By koninklyk besluit van 22 dezer is eene commissie ingesteld tot samenstelling van gewyzigde tarieven van loodsgelden, in welke commissie zyn benoemdtot lid, tevens voorzitter, de schout-by-nacht- titulair J. Spanjaard, inspecteur-generaal van bet loodswezen, enz.en tot leden vanwege de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amsterdam, het lid der Kamer, P. E. Tegelberg, oud-zeeofficier, directeur der Stoomvaartmaatsch. Neder land" vanwege de Kamer te Rotterdam, de heer J. Hudig, reeder en cargadoor; vanwege de Kamer te Harlingen, het lid T. Vellinga, cargadoor, en vanwege de Kamer te Vlissingen, het lid J. Wilkens, oud-gezagvoerder ter koopvaardij, inspec teur bij de Stoomvaartmaatschappij Zee land" de inspecteur van financiën by het loodswezen A. J. Kooperde kapitein ter zee-titulair A. de Bruyne, inspecteur over bet loodswezen enz. in bet 4de en 5de district te Rotterdamde kapitein luitenant ter zee-titulair L. Haremaker, inspecteur over het loodswezen enz. in het 3de district te Amsterdam de heer mr. T. H. de Meester, administrateur der af- deeling Generale Thesaurie" by het de partement van Financiën, en tot secretaris de heer jhr. S. van Citters, commies aan het departement van w. h. en n. (»8t.-Ct") [De ramp vas de »Carolioa". Uit Egmond aan Zee meldt men Maandagmiddag zyn 5 omgekomen schip breukelingen van de >Carolina". by den storm Zondagochtend hier gestrand, (de andere 6 Ijken zyn nog niet gevonden) onder toevloed van een groot aantal be langstellenden alhier ter aarde besteld. Onze burgemeester hield aan de geopende groeve een toespraak, waarby hy zeide het te betreuren, dat het den Egmonders, die zooveel zelfopoffering hadden getoond by het redden der zeven behouden schipbreu kelingen, niet had mogen gelukken, ook deze mannen levend uit de branding te brengen. De storm. Uit tal van plaatsen ontvangt men nog berichten omtrent schade en onheilen, ver oorzaakt door den Btorm, welke in den nacht van Zaterdag op Zondag hier te lande gewoed heeft. Uit Rotterdam meldt men nog het volgende Vooral by het water gelegen panden hadden natuurlyk veel te lydenby een rondgang door de stad maakte het intus- schen den indruk, dat de binnenstad meer is geteisterd dan de wyken meer in de na bijheid der rivier gelegen. Zoo zyn byv. op de Blaak op verschillende punten groote gaten in de straat geslagen. De kelder woningen staan, zooals vanzelf spreekt, geheel onder, zoodat de bewoners slechts met moeite konden worden gered. Van persoonlijke ongelukken werd tot nn niets gehoord. Dat het evenwel op sommige punten gespannen heeft, blykt vooral aan den ouden zeedjjk by Kralingen. Op een gegeven oogenblik liep het water daarover en sloeg ontzettend groote gaten in deze waterkeering. Door kistingen aan te brengen werd het grootste gevaar voorkomen. Dit punt trok Maandag veel nieuwsgierigen. Naar reeds gemeld, is ook de Schiedamsche dyk niet hoog genoeg gebleken om het water tegen te houden. »De stoffeljjke schade, welke veroorzaakt is, kan moeilyk onder cyfers gebracht worden. Dat deze evenwel niet gering is, bemerkt men by een wandeling langs ver schillende pakhuizen en nyverheidsonder- nemingen. De tabak, opgeslagen aan de Nienwenhaven o. a., heeft veel geleden. »Van verschillende naby Rotterdam ge- gen plaatsen komen eveneens veel be richten over de ramp, waaruit blykt, dat ook daar veel geld zal zyn verloren. Vooral Schiedam is geteisterd, ten gevolge van het doorbreken ran een dyk aan de rivier, de zoogenaamde Maasdyk. Een groot aan tal branderyen en graanpakhuizen werden onder water gezet. De kaarsenfabriek' A polio heeft eveneens veel schadedaar dreven de ongepakte kaarsen in het water en zyn totaal bedorven. In de glasblazerij der firma Van Deventer Co. werden alle vuren gebluscht en moest de fabriek stilgezet worden. »Men hoort natuurlyk vele en velerlei beschouwingen over den hoogen vloed, die, naar men weet, een hooger punt bereikt heeft dan in 1889. Pessimisten beweren, dat men hoe langer hoe hooger vloeden krijgen zal door de verbetering van den Nieuwen Waterweg en het kleiner maken der rivierbedding, waardoor hoe langer hoe minder plaats komt voor waterberging. Deze plaats wordt nog geringer door het inpolderen van ver schillende stokken land, zoodat men thaqs woningen aantreft, die beschermd moeten worden, waar vroeger het water geen schade kon aanrichten. Van het op de Vliehors gestrande bark schip Joban Frught", (zie ons vorig no.) zyn 11 man gered en 1 verdronken het schip is gebroken. Hoe hoog het zeewater Zaterdag oren lang aan de Friesche kust was opgevoerd, op sommige plaatsen tot meer dan 3 meter boven volxee, de Friesche zee weringen zyn er, zoover bekend, zonder eenige schade afgekomen. Trouwens men is hieraan reeds gewoon geraakt, sedert weinige jaren geleden deze zeeweringen zóó belangryk zyn verzwaard en verhoogd geworden, dat hierdoor, over niet minder dan 28 uren gaans, een gordel van steen, palen en aarde om Friesland is gemaakt die, geljjk ook nu weder is gebleken, zelfs tegen de hevigste stormen is bestand. Dit grootsche werk kostte pl. m. drie millioen gulden, doch de vruchten er van worden reeds sedert verscheidene jaren door ge heel Friesland geplukt. Uit Zandvoort: De storm, die in den nacht van Zaterdag op Zondag woedde, heeft ook hier zyne sporen achtergelaten. Des nachts om ongeveer twaalf unr stond de zee tot de duinen, waarvan geheele stukken zyn weggeslagen. De trappen die vau het strand toegang geven tot het Hotel d'Orange zyn weggeslagen en tus- schen den 7den en 13den paal (dus onge veer 2 nnr bezuiden Zandvoort) op bet strand gevonden. Ook de steenen trappen van het strand naar het Hotel Kurzaal zyn vernield. Het terras van Zuid-Zand- voort is geheel verwoest, hier en daar staan of hangen nog gedeelten van de houten betimmering. Alle trappen, toegang gevende naar villa's of hotels, zyn verwoest. De waranda van Villa Riva is geheel afge broken. De telegraafkabel naar Engeland, welke eenige meters onder het zand bedolven lagen, werd blootgewoeld. Ook het z. g. kabelhuisje, waar de toestellen voor deze verbinding geplaatst zyn, heeft zeer veel schade geleden. De visschersvloot heeft belangryke schade loopen. Eene schuit, waarvan de touwen gebroken zyn, is weggeslagen en staat thans ongeveer by den 2en paal om de zuid tegen de duinen. Omtrent de ramp, die Scheveningen heeft getroffen, meldt men ons nader: Van de 135 schuiten zyn ongeveer 25 onherstelbaar beschadigd enkele zyn bjjna geheel Fyn gedrukteen vyftigtal zyn zeer zwaar beschadigdtal van schuiten verloren masten, zwaarden en tuigage. De reeders, die de meeste schade beliepen, zyn de heeren M. de Niet, A. de Niet, P. Haring, F. Vrolyk, A. P. Krul, S. en P. de Mos, B. Pronk, A. Pronk, M. J.Tuyt, W. Zuurmond, A. de Jong, Jac. den Duik, De Druiff en Co., D. Zuurmond, J. Vlak, J. Hoogenraad Dz. en J. Hoogenraad Jz. en A. den Duik. De voornaamste reeders zyn verzekerd. De vloed hield aan tot 1 ure, en ter wijl men niets hoorde dan een onophoude lijk zwaar gekraak, verbreidde zich de mare, dat een stuurman van den reeder M. de Niet in de golven was omgekomenhy heette Kuiper. De ramp van Zaterdag brengt een groot gedeelte van de visschersbevolking tot diepe armoede. Op 5 na toch zouden eerstdaags alle bommen zyn uitgevaren tot het uitoefenen der schrobnetvisschery. Nu zullen de zee lui werkeloos moeten blyven totdat de tjjd voor de haringvieschery, welke eerst in het voorjaar aanbreekt, is gekomen. De eerste arbeid zal natuurlyk zyn, de door elkander geworpen vaartuigen naar beneden te brengen, ten einde op de scheeps timmerwerf te worden gerepareerd. Dat verhalen der bommen is een moeilyk werk, als men bedenkt dat er onder zyn van 70,000 kilo gewicht. Op het oogenblik is de visschery te Scheveningen met vernietiging bedreigd. Naar men verneemt, hebben eenige in vloedrijke personen, begaan met het lot der visschersbevolking, zich reeds tot H. M. de Koningin-Regentes gewend met eerbiedig verzoek, Haar machtige steun te verleenen ter voorkoming dat Scheveningen als yifrschersplaats geheel ten ondergaat en honderden gezinnen tot den bedelstaf worden gebracht. Nog wordt uit Scheveningen gemeld De verwoestingen, door de zee te Sche veningen ten Zuiden van het dorp aan de duinen aangericht, is niet minder groot dan voor en ten Noorden van het dorp. Ter hoogte van de Naald ging de duin voet wel vyftien meter terug, zoodat het genoemde monument nu slechts drie M. achter den duinrand staatmaatregelen zullen getroffen moeten worden, dat nu reeds het monument niet omver slaat. De schade aan de visschersvloot wordt geschat op l1/» a 2 ton gouds. De oudste inwoner van Sneek, mej. de wed. Nieveen, is Zaterdag jl. overleden in den ouderdom van byna 100 jaren. De N. Rott. Ct." ontving Maandag uit Batavia het volgende telegram Djilantik weigerde beleefd, doch stellig. »naar Batavia te komen, zonder vooraf »onze bedoelingen te weten." LOMBOK. De laatst ontvangen berichten uit Indie loopen tot 28 November. Da berichten over den aanval op Tjakra Negara zjjn nog seer voorloopig. Het Soerab. Handelsblad bevat het volgende over de inname Zondag 18 December was de dag voor den aanval bepaald, indien bet weder gunstig was. Had het gestortregend, zooala eenige dagen vóór den aanval, het terrein zon onbegaan baar rijn geweest. Vjjf bataljons infanterie, 60 man van de marine-landingsdivisie, een peloton cavalerie, twee sectiën veld-, twee sectiën Coohoornmortieren en drie sectiën genietroepen, verdeeld in drie aanvalcolonnc-s en een reserve-colonne, waren aangewezen om Tjakra van drie zyden binnen te dringen, een over Mondjok in het noorden van Tjakra, een op zy van den grooten weg en do derde in het zuidwesten. Om vjjf uur begon do aanval en vreemd genoeg konden de tweede en derde colonne Tjakra byna een uur gaans binnendringen zonder bemerkt te worden. Geen schot werd op haar gelost. Eerst in de nabjjheid der poerie, toen zjj het centrum dor plaats nader den, kregen zjj baar doel van het vuur en van den stryd. De anderhalf bataljon sterke colonne van Segov daarentegen, die over Taman-radja langs den noordelijken oever Tjakra moest binnendringen, stuitte dadeljjk op een zoo ernstigen wederstand, dal twee compagnieën van de reservo moesten to hulp komen om van de noordzydo de poerie te bereiken, waaromheen reeds sedert 8 uur door de beide andere colonnes onder Swart èn Scheuer do stryd werd gevoerd. In do straten en op de pleinen rondom de poerie, de tooneelen, waarop do slachting vaa 25 Augustus had plaats gehad, ging het heet toe. Benden Baliërs met jonge vronwen er bjj bestormden met de lange lansen in de band onze aanrukkende troepen, doch moesten afdeinzen voor kogel en bajonet Elke muur, elk huis moest veroverd worden, de bewoners verdedigden zich met den meesten helden moed. Kwartier werd niet gegeven en niet gevraagd, geen enkele Baliër, man of vrouw, smookte tydons die bloedige uron om lijfsbe houd. Tegen twaalf uur stonden onze colonnes or de poerie. Daar een deur ingeschoten of opengerameid, hier een bres gemaakt, daar een stormladder geplaatst en spoedig waren onze dapperen er in, niettegenstaande het overstelpend vuur der verdedigers. Maar de poerie was verdeold in zestien vakken en elk vak kostte denzelfden hevigen stryd, achter eiken muur daagden nieuwe verdedigers op, bezield met deneelfden heldenmoed. Reeds neigde de middag ten einde, toen nog slechts vyftien van de zestien vakkon genomen waren in het zestiende vak had de verdediging zich opgehoopt. Van een verderen aanval moest dien dag worden afgezien. De onzen waren doodop. De stoffelijke mensch deed zyne eischen gelden, honger, dorst en afmatting dreven naar rast. Met den meeaten spoed werden twee goede verdedigingsstellingen tegeoover de poerio ingericht, die bezet werden door zeven com pagnieën infanterie, een sectio artillerie en twee sectiën genietroepen, en de overige keerden naar hunne bivaks terug. Helaas, keorden niet allen weder, kapitein Scheib, luitenants d' Ancona (sedert drie maanden gehuwd), Schiff en Vau der Heijden (waardige zoon van den grijzen krijgsheld) en 42 mindere militairen van eiken landaard waren gevallen op het gevechtsterrein. Behalve deze dapperen waren nog vier officieren, kapitein SlangeD, luitenant Wittich, de luitenant ter zee le kl. Van Weesem en de 2de luitenant Halkema omstreeks honderd onderofficieren, kor poraals, fuseliers en mariniers gewond. Den volgenden dag zou de stryd op leven on dood worden voortgezet. In het vroege morgenuur van 19 November rukten de ba taljons Tjakra weder binnen. De twee bivaks, waar scherp de wacht was gehouden, had Ion in den sfgeloopen nacht geen schot gehoord. Eon verkenning werd gemaakt in de poerie, die bleek geheel verlaten te zyn. Een tweede colonne verkende den weg naar Naraad* tot den ooatelyken rand van Soeite, Tjakra's nitersto kampong, en vond ieder rustig aau den arbeid. Het was alsof er op de pluats, waar Van Lawick vau Pabst en de zynen waren gevallen, nooit een schot was gelost. Zelfs het bevel om hare muren op te ruimen, werd dadeljjk door de bevolking uitgevoerd. Het verzet was dus gebroken, bet was nog maar de vraag, wanneer de onder werping volgen zou. En die begon spoedig. Goestie Made Getas van Narmada kwam zich onderwerpen en deelde volgens enkelen tevens mede, dat de oude vorst in de poeri aan een der becnen was gewond en naar Susan e gevlucht. De bevolking bracht uit eigen beweging twee veldstukken en een bergkaoon, die in Augustus in bare banden waren gebleven, aan de onzen terug. Daar bleef het niet bjjlerwyl den volgenden morgen het 7o cn 11e bataljon onder generaal Segov uitrukten naar SaBari, aan den weg naar Lingsar gelegen om verder tegen den vorst te ageeren, gaven zich te Tjakra nog over Anak Agoeng K'toei Djilanliek Kanginaa, een achtersecf van den vorst, en Ida K'toet Gllgil, een der voornaamste poeng- gawas en tal van mindere voorname hoofden en Baliërs. Ook de vorst onderwierp zich met zyn ldjarigen zoon Anak Agoeng Made Dji- 1 antiek, die door den dood van K'toet Karang Assem troonopvolger was geworden en Anak Agoeng Gedo Oka, jongstcn zoon van den gesneuvelden kroonprins. Allen werden als krijgsgevangenen naar Am pon tui vervoerd. Do algemeono vreugde werd den 19den door een ongelukkige gebeurtenis een korten tyd verstoord. Beoosten de poeri in Tjakra- Negara was een buskruitmagazya gevonden, dat geleegd moest worden door een aantal dwangarbeiders onder toezicht van den luite nant der artillerie Campioni. Het kruit zou in den nabyliggenden vyver worden geworpen. Een der dragers gleed uit, een vat met kruit viel met een schok neer, waardoor de inbond ontplofte. Dertien dwangarbeiders werden seer ernstig, enkelen werden half verkoold, ver brand, en luitenant Campioni benevens kapi tein Tuincnburg, die zich in de onmiddellyko nabjjheid bevond, bekwamen hevige brand wonden. Beide officieren kwamen heden met de >Both" aan. Zooals wjj roods gemeld hebben, zyn in Tjakra wol eenige schatten, maar toch niet veel buitgemaakt. De echte schatkamers be vonden zich op Lingsar. Enorme bedragen aun goud en zilvergeld en edelgesteenten moeten daar gevonden zyn. Ouder anderen werd er een kistje van ongeveer 150 kub. dec. inhoud gevonden, dat geheel met edelgesteenten was gevuld. In het geheel waren, voordat de ,Both" van Ampcnan vertrok, daar reeds een on dertig karren met goud en zilvergeld, enz. aangebracht. De koeten van de expeditie zyn dus wel gedekt. Ia het geheel moeten, behalve degenen die zich vrijwillig hebben onderworpen, omstreeks zeventig ktygsgevangenen zyn gemaakt, waar onder acht jonge meisjes, die mot kris en lans in de hand hebban deelgenomen aan den strijd. De marir.c-liuxiingêdivisio heeft zich kranig gehouden. Als de dapperste soldaten woerdou zich de Jantjes in den stryd on stormden er onversaagd op los. Een hunner officieren werd gewond. De tocht naar Tjakra werd geheel bijge woond door pastoor De Voogel en den beer Verhageo, den gedelegeerde van het Koode Kruis. Beider uitnemende zorg en zelfopoffe rende hulp wordt ten zeerste door de troepen geroemd. De officieren, die by do bostorming ran do poerie van Lombok's vorst het bevel voerden, zagen zich in de afschuwelijke noodzakelyk- heid gebracht om to laten schieten op de schoone, jonge vrouwelyke familieleden van den radja, die niet schroomden de soldaten met de lans aan te vallen. Binnen het palois rood men later nog velen dier ongelukkigon gekrist liggen. Toen de Lombokscho vorst zich had over gegeven, moest hy naar Ampcnan. Hjj ver zocht toon gedragen te mogen worden door zyn eigen volk. Dit verzoek werd echter niet ingewilligd; de bevelhebber begreep zeer juist, dat dit aanleiding kon geven tot verkeerde opvattingen en de radja werd in een door dwangarbeiders gedragen taridoe onder goedo bewaking naar Ampenan gebracht, waar hy op last van den generaal als een gewoon gevangene van eenigen rang behandeld word. Uit een particulieren brief van een luite nant, die aan de bestorming van Tjakra Negara deelnam, ontleenen wy bet volgende Gedarende den nacht, terwyl wy in het bivak lagen aan de zuidzyde, terwyl het 11de hut. aan de westzyde lag en de overige troepen afgemarcheerd waren naar hunne respectieve lijke kwartieren, moeten de Baliërs bun vorst weggehaald on zooveel mogeljjk van hunne kostbaarheden meegesleept hebben. Den ge boe len nacht door konden wy, by ooze schildwach ten staande, hooren, dat massa's volk zich in de poerie bewogen en aan het rooven waren. 's Morgens om 6 unr van den 19Jen moest ik met mjn peleton dezelfde woningen van den vorigon dag gaan verkennen, of ze ledig waren. Ik ging er heen, en ontmoette een hoop volk, dat bezig was geld weg te slepen. Eon Balvo, en do rcovers vlogen uiteen als kal voor den wind. Een der kerels kreeg ik te pakken en door hem liet ik mj wjjzen do plaats, waar hj die Holl.rijksdaalders gehaald had. Verbeeld u myn verrassing, toon dio vent my in de schatkamer van den Radja bracht. Weer moest ik ook bier het terrein van roovers (Baliërs en Saasaks door elkaar) zui veren. Ik zette hel gebouw af aan de uitgangen en liet toen myn kapitein waarschuwen. Do rijksdaalders lagen daar 60 cM. dik, ovorecn vlak van 5 by 3 M. Daarnaast porselein en preciosa, edelgesteente en goudwerk Te 7 uur reeds was myn kapitein en com pagnies-collega met my in commissie benoemd om dat geld in zakken to verzamelen eu naar bet bivak te brengen. Zoo hebben wj van 7 tot 2 uur namiddag daar gestaan en toen was er misschien eerst een kwart vaa de aanwezige Holl. rijksdaalder* weg. Zooveel geld heb ik ook nooit by elkaar gezien en zal ik ook nooit weerzien. Van vele zyden komen aanbiedingen van onderwerping, zoodat wy wel niet veel meer vechten zulUon. Dat is trouwens goed ook POSTERIJEN. De Directeur van het Postkantoor te Helder brengt ter algemeene kennisse dat het publiek beleefd verzocht wordt op 31 Dec. a. s. Kaartjes enz. (bij groote hoeveelheid) niet in de bus te steken, maar aan het kantoor af te geven dat op 1 Jan. 1895 het kantoor geopend zal zjjn als op Zondag dat gedurende de openstelling van het kantoor, poetwissels en spaarbankzaken zullen worden behandeld, doch dat post pakketten niet worden aangenomen. Marine en Leger. Bljjkens by hot departement van marine ontvangen bericht, zyn Hr. Ma. fregatten »Van Speyk" on *Johan Willem Friso," onder bc- vol van do kapiteins ter zee H. van der Moer en M. J. C. Loesrdie, ondcrschuidenlyk op 22 en 23 dezer to Bahia aangekomen. Aan boord van beido schepen was alles wcL (Sk-Ct.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1894 | | pagina 1