Kersttooi-Motie Ml Volksbijeenkomst, Naar aanleiding van het onlangs plaats gehad bobbende ongeval mot een stoompijp aan boord der «Friso," is door den minister van marine bepaald, dat voortaan van elk stoomschip of stoomvaartuig de gezamenlyko stoomaanvoerloidingon van meer dan 2 Eng. dm. middellijn door het geheolo schip otn de 4 jaar aan een uitgebreid en deugdelijk on dersoek zullen worden onderworpen. Voor schriften omtrent de wjjzo waarop dit onder zoek moet geschieden zyn daarbij verstrekt. De le luit. H. S. Wentink, gedetacheerd by hel Nederl. Indisch leger on onlang» van hier Daar Batavia vertrokken, is geplaatst by het 181o bataillon inlauten© van genoomd leger. Bij Koninklijk besluit zjjn, met ingang van 1 Januari a.s., benoemd by de Koninklijke Nederlandsche Marine-reserve, tot adelborst lste klasse do hoer R. Borkolbach van der Sprenkel, en tot buitengewoon adelborst do heeron W. Krol en H. Smitt. Blykens by het depariemont van Marine ontvangen bericht is Hr. Ms. korvet „Som- melsdyk", onder bevel van den kapitein-lui tenant ter zee P. D. A. Frankamp, 25 dezer te St. Thomas (Westkust van Afrik») aan gekomen. Het lag in het voornemen van den comman dant, om den volgonden dag de reis weder voort te zetten. Aan boord van genoemde korvet was alles wel. De met 1 Jan. a.s. gepensionneerdo kapi tein-lait. ter zee B. J. G. Volck is in de al- gemeene vergadering van het bestuur van het Zeemanshuis te Amsterdam met dien datum benoemd tot directeur van de zeevaartkundige •ohool, aan die inrichting verbonden. Stoomvaartberichten. Het stoomschip sSoenda" naar Amsterdam, passeerde 23 December Gibraltar. Het stoomschip Prins van OraDje," ver trok 23 December van Amsterdam. Het atoomschip .Gedé," van Rotterdam naar Java, arriveerde 23 December te Suuthampton. Het stoomschip „Sal&k" arriveerde 24 December te Rotterdam. Hot stoomschip „Prins Hendrik," naar Amsterdam, pass. 26 Dec. Gibraltar. Het stoomschip »Conrad," naar Amsterdam, pass. 27 Dec. Perim. Het stoomschip •Utrecht," van Rotterdam, vertrok 27 Dec. van Port-S.ï 1. Het stoomschip »Lawoe," naar Rotterdam, arriv. 27 Deo. te Suez. Het stoomschip „Soerabaja," naar Rotter dam, vertrok 26 Dec. van Colombo. Het stoomschip Koningin-Regentes" ver trok 26 Dec. van Batavia naar Amsterdam. gunstiger koer had genomen,voor ons ernstige ge volgen had kunnen hebben. Aan den dyk nabij het Wierhoofd ontstonden gaten en scheuren van grooto afmeting cn diepte en aan Kanp- hoofd stond de zee gelijk met de hoogte van dat hoofd het water stroomde, door den golf slag aangevoerd, aan do andere zyde van den dyk weg. Erger zeker, dan we hier kunnen constateoren, was het by Callantsoog de duin- regel daar is cp enkele punten niet breed en wat menscbolyker beugenis niot wist te verhalen, gebaarde thans, de zee brak or door, en zoo onze voorvaderen voor zulk feit niet waren beducht geweest, dan ware het gedeelte Noordholland, beuoorden Zype, door het zee water overstroomd. Tegen een binnendijk, in vroegere jaren aangelegd, hield het water stand; het land daar binnen Btoud toon niet meer dun een meter ouder water. De meeste bewoners van Callantsoog en Koegras waren het gevaar, waar ze in verkeerden, bewust, een angstigen tyd hebben zy dan ook doorgebracht. De kolk- Bluis naby 't Zand, welke het water in de Zype zou kunnen weren, werd tydig gesloten en deze polder, overigens beschermd door een dyk, zou het water hebbou tegengehouden, terwyl Koegras en Helder geheel voor de overstrooming bloot lageD. Gelukkig heeft de storm Diet lang gewoed en zjjn wy, onbewust van 't gevaar waarin we verkeerden, er vaa bevryd gebleven, 't Is te verwachten, dat de besturen van Dyk- en Zeevereenigingen er op bedacht zullen zjjn, nieuwe versterkingen aan te brengen, om zoo een nieuwe storm met eeuig vertrouwen te kunnen afwachten. Tijdons den storm van Zaterdag waren de beide vischkotters, onder reedery van den heer Taco Bakker on een derde onder ree dery van den heer Ten Hurmsen, allen hier tehuiB behoorende, in de Noordzee ter visch- vanget. Woensdagmiddag arriveerde een der eerste kotters al bier, met vorlioB van kor en toebehooren en gebroken kluiverboom. Van de beide andere heeft men tot heden niets ver- Marktberichten. Purmerend, 24 Dec. Aangevoerd 110 run- deron f 0,56 a i 0,70 por P„ 1 stier, 56 vette kalveren f 0,60 a f 0,80 por P., 79 nuchtere dito f8 a f 20, 11 paardon, 0 veulens, 1312 schapen on lammeren, 121 vette varkens 10,34 a f 0,40, 47 magere dito f 11 a f14, 277 biggen f4 a f8, kleine kaas f25,50, middelb. f aangevoerd 98 stapels. Boter fl.05 a f 1,15 per K.G., aangevoerd 745» K.G. Kipoioren f4,a f 4,75, eenden dito f0, per 100 stuks. Schagen, 27 Dec. Aangevoerd 13 paar den f 80 a f 150, 0 stieren f a f25 geldckoeicn f 80 a f 225, kalfkoeien f a f0,8 vaarzen f70 a 100, hokkeliugeti faf,14 nucht. kalveren flOa 18, 80 scbapon f22 a 80,,496 lammeren f12,a 22,40 magere varkens f8 a 11, 11 vette varkens f 0,34 a f 0,38, 40 biggen f 5,a 7, boter per kop 0,40 a 0,45, kipeieren f 4,50 af 5,eenden dito f0,a f0.p. lOOst. Visscherijberichten. Niouwedicp. 24 Dcc. Aangebracht door 1 Engclsche kotter a. T. 309, schipper H. Hussel, mat 25 tongen 140 middelm en kleine tongen, aehol cn schel?., besom ming f 55. 50 beugen met 4 tot 60 «ehcie. per 100 f 50 a 62. 1 tot 8 kabelj. p. at. f 2,85 a 3,50. 25 Dec. Niets binnen. 26 Dec. 00 tal haring per tal f 2,00 a 3,50. 25 beugen inet 5 tot 120 schele, per 100 f 60 n 65, 2 tot 10 kabelj. p. at. f 8 a 3,60, 1 tot 10 roggen p. st. f 1,20 1,25. 1 kotter H. d. 288, «chipper J. Scholder, met 86 tongen, 50 kleine en middelm. tongen, aehol, kabelj, schele ou roggen, besomming f 70. 27 Dcc. 78 tul haring, per tnl f 8 a 8,76. 45 mandjes sardyn p«* mandje 50 a 55 cent. 8 beu- ge rs met 10 tot 120 schele, per 100 f 64 a 67, 2 tot 10 kabelj. p. st. f 3,25. 23 Dcc. T.m. 8 nnr. Niets binnen. Burgerlijke Stand, gem. Heider. Van af 24 lot on mot 20 Doe- 1894. ONDERTROUWD: I n GETROUWD: j üe6ne: BEVALLENJ. Goclhsrt-Mcos, z. K. ChridtiüuiIJi-koot, d. C. C. v. d. Struys Bruin, z. E. Slort— Smit, d. J. II. G. v. Frijtag Drabbode Mol, z. D. Hoogerduiuv. Twisb, d. E. KramerBakker, d. N. Hoogkamp— Schenk, d. H. Hamdo Jong, z. N. Rooden- burgBreine, d. D. DuinkerBurgers. OVERLEDEN: J. C. v. d. Linden, 60 jaar. R. de BruinMinst-s, 70 jaren. Burgerlijke stand, gemeente Texel. van 19 tot 24 Dec. ONDERTROUWD: Gceno. GETROUWD: Pioter Bakker en Jannetje Bruin. GEBORENAugust, zoon van Hendrik B*>n en Aaltje Kalis. Willem Johan, zoon Pietor Boon en GjjBje Kindt. Klaas, zoon van Cornclis Daalder on Pieteruolla van der Vis. OVERLEDENJacob Boon, 78 jaar, duwnaar van Aaltjo Koudonburg. 347'" Staats-Loterij. Trekking van Maandag 24 Deoomber. No. 7040 f25,000. No. 12535 £5000. No. 13319 f2000. Nos. 5582 en 19015 ieder f 1500. Nos. 6875 en 16169 ieder f1000. Nos. 3184 15543 18143 en 18913 ioderf400. No. 12235 1200. Nos. 7769 10490 14606 17834 20347 en 20806 ieder f 100. Trekking van Donderdag 27 December. No. 5570 20371 on 20582 elk f 1000. No. 739 400. Nos. 2966 3452 16161 en 16645 elk (200. Nos. 731 823 1447 5894 7814 10261 en 19319 elk f100. Vervolg der Berichten. Dj storm van LI. Zaterdag is or een geweest om niet te vergeten. Aan het boek van don Kronickschryvor, kan aan de ge beurtenis op 22 Dcc. in ons land voorgevallen, voorzeker een geheelo bladzydo worden toege voegd, want talrjjk zyn de berichten van rampon, door het woedende dement der zee veroorzaakt. Ongeacht echter deze zaer ernstige feiten, waren volon or>bewust, aan welk ge vaar we hier van de Noordzee waren bloot gesteld het water toch bereikte een ontzet- tonde hoogte, hooger nog dan in het jaar 1825 en in 't algemeen hooger dan de kruinen der dyken. Hier, aan do Noordelijkste punt van Holland, dunken we het aan dun sterken gordel van dykon, dat we behouden zyn ge- bloven ou toch hebbou zich zwakke punten geoponbaard, die, zoo 't woer niot spoediger een De zeekrygsraad alhier heeft den luit. ter zee C. A. M. van V. wegens insubordinatie veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf, met ontzegging van het recht om by de gewapende macht te dienen, voor den tyd van 5 jaren. De veroordeelde is van dit vonnis in hooger beroep gekomen. Tot onder-directeur der ijzergieterij De Prins van Oranje", te 's Gravenhage, is benoemd de heer J. C. Jongkees, ge- pensionneerd machinist by de Kon. Ned. Marine alhier. De storm van Zaterdag. De duinen te Callantsoog, hebben door den jongsten storm op allefpun- ten veel geleden. Naby de Keeten waar ze al jaren in een slechten toe stand verkeerden zyn ze over een -.jgte van p. m. 300 meter geheel weg geslagen, zoodat de golven het zwakke binnendijkje van den polder Callantsoog beukten. Indien de storm eenigszins langer had aangehouden, zou dit dijkje over stroomd en bezweken en de geheele polder Callantsoog ondergeloopen zyn, terwyl dan tevens de Zype in gevaar was gekomen. Men verkeerde dus niet weinig iu angst- De sluisdeuren van de Zijperschutsluis, die altijd open staan, werden nu gesloten Het eiland Vlieland is door den jongsten storm zwaar geteisterd. Het water steeg tot 2.43 M. boven volzee. Sedert 1825 was die stand niet voorgekomen. De buiten- duinregel was op 6 plaatsen doorgebroken In de havendammen zyn groote gaten ge slagen, een modderbak zonk en de zeewe ringen aan het Noorderstrand leden groote schade. Het duin is op vele plaatsen tien tallen meters afgekalfd. Het water stroomde het dorp in. Tevergeefs werd getracht met zakken zand een dam op te werpen. Schade en verwoesting zyn overal groot. Het particuliere lichtschip van Terschel ling is op de Friesche kust gestrand. IJmuiden, 25 Dec. Het stoomschip Drammen", alhier aangekomen van Chris- tiania, rapporteert op de hoogte van Texel te zyu gepasseerd het met ys geladen Noorsche barkschip »Norma," dat door het volk verlaten was Het schip had 6 voet water in 't ruim en het stuur- gerei verloren. De bemanning werd door het stoomschip »Leicester," van Gritnsby naar Hamburg bestemd, gered en te Cuxhaven aangebracht. Dover, 23 Dec. De Texelsche Loods- schoener No. 8 kwam hier binnen, na bij Dungeness een anker en 75 vadem ketting te hebben laten glippen. Ook was de boom gebroken en het grootzeil gescheurd. De Remousfrant8che kerk te Rotter dam heeft veel van de overstrooming ge leden. Nadat het water was weggeloopen, zag men visschen, roode kool, allerlei af val en vuil in de kerk liggen, hetwelk door gangen, uitkomende op het West- Nieuwland en in de Nieuwstraat, was binnengestroomd. Het doophek, dat met lood en yzeren pinnen aan den vloer iB vastgezet, was ontwricht on omvergewor pen hetzelfde was het geval met banken, zelfs die aan den ninur waren vastge klonken. De stoelen, die men, rekenschap houdende met den vloed van 1889, had opgestapeld, zyn toch nog gedeelteljjk be dorven. In de kerk bereikte het water eene hoogte van 1,18 meter, in het pakhnis 1,53 meter, terwyl op de plaats vóór de kerk het water rees tot 2,21 meter. De fundamenten van het gebouw zullen wor den nagezien, omdat er gegronde vrees bestaat dat zy ontwricht zjjn. Redding van schipbreukelingen. Men sohryft van Vlieland dd. 25 Dec. Zondagnacht te ongeveer 3 uur werden de inwoners van ons dorp gewekt door het zee water, dat van de ooBtzyde des eilands het dorp binnenstroomde. Het water stond roods in enkele laag gelogen woningen. Tal van inwoners waren in de weer om het water te keeren. Eitelykc zakken met zand worden aangodragen om een begin van doorbraak in den Zuiderzeedijk te dempen. Aan den znidkant van 't eiland waren de tuinen reeds ondergeloopen, daar het water eene ongekende hoogte bad bereikt. Men zegt dat het deze eenw een decimeter hooger heeft gestaan dat zal in 1825 zyn geweest. Toen het begon te dugen, zag men een driemaster reddeloos ronddrijven. Onmiddellyk werden alle reddingsmiddelen gereed gebonden, maar hot schip bleef nog altyd dryvende om de Wost, waarom men 'besloot, het er niet op te laten aankomen de reddingscommissie begaf zich met 't vuurpjjltoo&tcl, onz. terstond naar den westkant van hot eilandomstreeks halftien zat hot schip op de buitenbank va-t. De reddingboot, by 't Posthuis gestationneerd, werd met veel inspanning uaar bet strand gebracht. Het schip is gestrand ongeveer 1500 motor op de Vliehors, d. i. ruim twee uren gaans van het dorp. Om halfelf voorm. werd de roddiogboot to water gebracht. Tweemalen werd de tocht naar het in groot gevaar vorkeerende schip beproefd, doch tevergeefs. Hooge zeen sloegen over de boet heen, waardoor zy driemalen vol water liep. Do fokkeraast sloeg over boord, eindelyk do ra's en ul het staand en loopend want, en alles viel juist daar, waar de redding moest plaats hebben. Herhaaldelijk is beproefd, een vuurpyl over 't schip te brengeD, doch deze pogingen mislukten. Do voorz. der com missie, onze burgemeester, een man van ruim 75 jareD, stond daartoe midden in 't water, maar de lynon waren te kort. Het water kwam op en moedeloos moest men het edel pogen om menschen te redden staken. Om 7 unr begaven zich weer velen naar het strand, en in weerwil van de duisternis cn het grooto gevaar is de redding volbracht. Om balfelf 's avonds ging do reddingboot weer te water en werden 11 man de geheele aan boord zjjnde bemanning gered. Eén man der equipage was reeds in den vroegen morgen door een stortzee over boord geslagen. Om halftwee in den nacht kwamen de ge redden per as in 't dorp en werden daar door de goede zorgen der commissie onder dak gebracht. Zoo'n nachtelijke redding is hier in 18 19 jaren niet voorgokomen. Het schip is gonaamd sJohann Fougt," kapt. Njördsfeld, mot hout van Sundsvall naar Cadix. De namen der redders zynK'aa9 Visser, stuurman of schipper van de reddingboot, C. D. den Hartog, D. Monsma, J. Jonkman, J. de Boer Cz., Jan Visser, L. Timmerman, J. Zejjlemaker Cz., C. Zeylemaker Cz., Jelle Klein, C. Bakker, Ph. van der Kooi, Andries Visser, Frederik Dekker. Een woord van kulde en dank worde ge bracht aan de dappere mannen, die huD leven en by herhaling hebben gewaagd, en aan allen, die tot do redding van elf menschenlevenB hebben medegewerkt. LOMBOK. Door den Gonv.-Gener. ia aan het depart. van Koloniën het volgende bericht omtrent Lombok verzonden Expeditie wordt ontbonden. Twee bataljons blijven voorloopig". De moord te Busseni. Het onderzoek in deze zaak is nog niet ten einde. Er scbynt weer een nieuw ele ment in de kwestie te zyn gekomen, het welk eenigen tyd van onderzoek eisebt. Daarom is de openbare behandeling ter terechtzitting verschoven tot begin Febr By de politie te Rotterdam is de aanhouding verzocht van den kanonnier J. Slob, die uit zyn garnizoensplaats (den Helder) wordt vermist. 25 December 1593, Storm bij Texel De Kerstmis van bet jaar 1593 is er een geweest, zooals de historie geen tweede kent. Wij spreken wel eens over den Pink- sterstorm van 1860, maar deze is nog niets in vergeljjking by de verscbrikkelyke ramp, die het gevolg was van dezen Kerst- uii8storm. Honderd-en-veertig schepen ver gingen daar, vele matrozen kwamen om het leven, tallooze kostbare handelswaren gingen te loor en zonken weg in het zilte nat. De kooplieden van Amsterdam leden verscbrikkelyke schade en Roemer Visscber noemde ter gedachtenis hieraan zyn kort hierna geboren dochter Maria Tesselschade Visscber. Deze werd later een beroemd dichteres. De 2e schrijver J. K. is by sen tentie van het Hoog Militair Gerechtshof veroordeeld tot eene gevangenisstraf van 6 maanden, ter zake van verduistering, gepleegd in zjjne qualiteit van facteur van Hr. Ms. schepen in de maritieme directie te Amsterdam. Zondagnacht werd op den Singel by de Bei gat raat te Amsterdam een drama afgespeeld. Het was te ongeveer een uar, dat men plotseling uit een voor de Berg straat op den Singel staand urinoir eene vrouw in lichte laaie zag te voorschijn komen. Zjj liep brandende de Bergstraat in, doch vóór zy het einde dier straat had bereikt, keerde zy op hare schreden terug en sprong in den Singel. Een man sprong haar na en bracht haar met de inmiddels toegeschoten politie op het droge. Nog levend, doch deerlyk gebrand, werd de ongelukkige ingedragen in de tapperij van den heer Looman in de Oude Lelie straat. Hier werd zy liefdevol verpleegd en spoedig een geneesheer gehaald, maar deze kon de vrouw niet meer redden. Zij overleed te ongeveer twee uur en werd toen naar het Binnen-Gasthuis gebracht. Ook een R. K. priester, die voorbjjkwam, was nog binnengegaan om te zien of hij de ongelukkige nog kon helpen. Wie de vrouw was, is nog onbekend; zy zal on geveer 36 jaar oud zyn geweest en zat net in de kleeren. Haar kleeren riekten erg naar petroleam en het schijnt dat zy zich met dit brandbare vocht heeft inge smeerd en toen in het nrinoir zich in brand heeft gestoken. Wat tot die wan hopige daad heeft geleid, blyft een raadsel. Henriette van der Mejj, uit Middel burg, schrjjft over het treurig lot van naaisters en modemaaksters een ernstig artikel, waarin zij de belangen dier vrouwen en meisjes met veel warmte bepleit. Zy besluit volgenderwjjze Wat de vrouwen der bemiddelde klassen kunnen doen om het lot der arme naaisters en modisten te helpen verbeteren? Niet ter wille van een modegril, alszy een kleedje of een hoed besteld hebben, op een overhaaste aflevering aan te dringen, wanneer zy kunnen weten, dat het spoedige afmaken van het verlangde geschiedt op kosten van het arme naaistertje, dat te haren pleiziere nog langer dan anders moet werken. En misschien is de haast alleen veroorzaakt doordien de dame te elfder ure hare bestelling deed. Eindelijk nog kunnen de vrouwen by zichzelven besluiten daartoe behoeven zij geene vereenigingen of comilé's op te richten niet te koopen by hen, van wie 't haar bekend is, dat zy hun personeel tot over werk verplichten en het een karig, een hongerloon uitbetalen, 't Is niet onmogelyk, zich hieromtrent op de hoogte te stellen. Gemeenschapsgevoel een woord, dat zoovelen als leuze van onzen tyd op de lippen nemen bljjve geen jjdele klank, maar ieder voor zich leere cr de beteekenis van begrijpen on daarnaar handelen. Ook de vrouw uit de meergegoede klasse heeft plichten te vervullen tegenover de arbeidster zjj onderzoeke ernstig, in hoeverre zy dikwerf mede de verantwoordelijkheid draagt van het lyden van die arme vrouwen en meisjes, wier leven zich met twee woor den laat schetsenzwoegen en ont beren. Het lot van de vrouw en van 't meisje, die werken, hangt voor een groot deel af van de vrouw, die laat werken." In het vervolg van Arbeidsduur en gezondheid", een artikel, voorkomende in het »Sociaal Weekblad", lezen we nog de volgende belangrijke opmerkingenBjj de bepaling van den arbeidsduur dient men rekening te houden met den aard van den arbeid, daar sommige werkzaamheden veel afmattender zyn dan de andereverder met de verdeeling van het werk en de daarmede afwisselende ru3tpoozen met de, bij den arbeid voorkomende, uadeelige in vloeden, zooals hoogere temperatuur, scha delijke gassen en dampen, stof, enz. Zoo is er volstrekt geen bezwaar, om voor sommige bedry ven den arbeidsdag op meer dan 8 uren, b. v. 10 of 11 uren testellen. Dit is b. v. het geval met het landbouw bedrijf, waar vele schadelijke invloeden, die bij den handwerksman of den fabrieks arbeider nadeelig op de gezondheid werken, gemist worden. Daar de landbouwer bjjua uitsluitend in de vrjje buitenlucht arbeidt, is by hem geen sprake van luchtbederf door de ademhaling, van inademing van stof of schadelijke dampen, die alle tot de schadelijke invloeden by den fabrieks arbeid behooren. Ook is hy vryer in zjjne be wegingen, zijn arbeid is minder eentonig en niet zoo machinaal als by den fabrieks arbeider en daardoor minder afmattend. Vandaar dat de landbouwer in den zomer en den herfst dikwijls zeer langen en zwaren arbeid kan verrichten, waarvan hij geen nadeel ondervindt, doch die integendeel aan zjjne gezondheid ten goede komt. De statistiek heeft dan ook geleerd, dat het ziekte- en sterftecijfer van de landeljjke bevolking slechts in geringe mate afhangt van den aard van het beroep, doch veel meer van andere, dikwjjls ongunstige le vensverhoudingen, zoodat het sterftecijfer voor de landbouwers in den zomer en herfst, als de zwaarste arbeid verricht wordt, het geringst, en in den winter en de lente, als de arbeiders den grootsten tyd in huis doorbrengen, het aanzienlykst is. Hetzelfde wat hier van den landbouwer gezegd is, geldt ook hoofdzakelijk van de werklieden in de bouwvakken, voor zoover dezen in de lucht of in open gebouwen arbeiden grond- en aannemerswerken, enz." »Uit een en ander blijkt, dat het eigen lijk ongerjjmd is, te spreken van een normalen arbeidsdag en dien algemeen op 8 uren te willen vaststellen. Een algemeenen regel hiervoor te willen stellen is onuit voerbaar, want allerlei factoren moeten er bij in rekening gebracht worden, en de werkdag is een taraeljjk onbepaalde groot heid, die tosachen zeer wyde grenzen schommelt. Slechts twee uiterste grenzen kunnen worden vastgesteld, die echter voor elk bedrijf verschillen, nl. het minimum arbeid, dat per persoon vereischt wordt om het bedrjjf nog met voordeel te kannen uitoefenen, en het maximum, waarbjj de arbeider door vermoeienis tot geen verderen arbeid meer in staat zou zyn. Tusschen deze beide grenzen ontmoeten elkaar dus de belangen der arbeiders en die der onder nemers." 27 December 1832. De manschappen van de Citadel van Antwerpen naar Frankrjjk gevoerd De Franschen hadden gerekend, dat Chassé het een dag of vyf zou uithouden en onze dappere generaal Bajonet" door stond den aanval 3 weken. 3500 man verdedigden zich daar tegenover 42000 man. Toen Chassé besloot tot de overgave, was het fort een puinhoop geworden. De Fran schen stonden verstomd over zooveel moed en volharding en onze officieren werden door de Franschen na de overgave om helsd. De behandeling van de 3476 man in Frankrjjk was voorbeeldig. Adres Bureau II1 Portemonnaie met eenig geld en een Sleutelring met 2 Sleu tels, 2 blauwe Kinder-onderbroekjes, 1 paar grijze Sokken, 1 nieuwe Jongenspet (Marine-model), 1 Jongeuspet, 1 paar grijze Kinderwantjes, 1 ruige Wintermuls, 1 gouden Officierskruis voor 25jarigeu dienst, 1 bonte Muts, 1 Zweep, 1 Ma rinemuts. Adres Bureau Raadhuis3 stukken Kachelpijpen en een Theelichtje. Adres MAHIEU, Stationstraat 201 zijden Pet, 1 koperen Moer. Uithoofde van den Nieuwjaarsdag, zal het volgende nommer van dit blad, a. s. MAANDAG AVOND worden uitgegeven. Advertentiën kunnen uiter lijk tot MAANDAGMORGEN 10 ure worden aangenomen. DE UITGEVERS. Advertentiën. Geboren: WILLEMPJE AKKE, Dochter van A. ROODENBURG, N. ROODENBURG-BRUNÉ. Helder, 25 December 1894. Algemeene kennisgeving. Heden overleed onze jongste Lieve ling ARIE, in den leeftijd van ruim 6 maanden. Diep betreurd door zjjne Ouders. Helder, 21 December 1894. S. KUIPER, A. KUIPER—schaatsenbeiio, Kinderen en verdere Familie. Algemeene kennisgeving. InsezondeiL Helder, 24 Dec. 1894. Geachte Redactie! 't Ligt niet op mjjn weg, om in nieuwsbladen te schryven. 'k Heb er in den regel den tyd niet toe. En ook houd 'k er niet van, om Bteeds klaagliederen te zlogen. 'k Moet echter thans een woordje in 't midden breDgen, want myne dierbare wederhelft is gisteren geheel en al uit haar hnmonr thuis gekomen. Zy moest zich van af den Kanaalwog naar de Weststraat begeven en, haast hebbende, nam zij den weg schuin over het Molenplein, langs het daar aanwezige park. 't Woei nogal, en, tengevolge van den wind, kwam haar Zondagsche japon in aanraking met de puntige afbakening van het genoemde park. 't Gevolg is niet moeilyk te raden de japon is vrywel bedorven. Een der bewoners van den omtrok, aan wie myn vrouw hel ongeval verhaalde, verzekerde haar, dat hier dagelyks zulke gevallen voorkomen, niet slechts bij vronwen, maar ook by mannen, die eohade lyden aan hunne kleeding. Dj modderige weg, waaraan door hot Gemeente bestuur zoogoed als niets ter verbetering wordt gedaan, noodzaakt de wandelaars langs dien weg vaak om, onmiddellyk naby de afschut ting, dat pad te betroden. Zou £dat puntig hekwerk niet terstond moeten weggenomen worden In de Algemeene Politie Veror dening staat o. a. te lezen, dat m e t e e n o boete van ten hoogate f 2 5 wordt gestraft ieder, die puntige metz ien voorwerpen steekt inbrnggen, wallen, kaden, besohoeiïngen, boomen of heesters. Welnu, met het ojg op deze bepaling, die tamelyk duidelyk is, geef ik in overweging, dat het Gemeente^ bestuur van den Helder zichzelf doe veroor' deelen.Laat/lat Bestuur anderen straffen wegens overtreding der bepaling van de genoemde Verordening, 't zy zoo! maar in dit ge val wordt de overtreding gepleegd door 't College, dat zelf togen zoodanige overtreding straf bedreigt, liocte betalen dus, heeren Burgemeester en Wethouders Met beleefdon dank voor de plaatsing dezer regelen, medo namens myne Echtgenoote, die nog steeds zucht over hare vreeselyk ge havende japon. Uw. dw. dien. Adrianus. POLITIE. GEVONDEN VOORWERPEN. Adres Bureau I: 1 Huisdeursleutel, 1 zwarte Handschoen. Weder werd ons ouderhart diep getroffen door het afsterven van onzen geliefden Zoon C. MANDEMAKER, in den ouderdom van bjjna 17 jaar. Diep betreurd door Ouders, Kinde ren en Behuwdkinderen. Helder, 26 December 1894. A. MANDEMAKER, A. SMIT, Echtgenoote. Op den 248ten December overleed myn geliefde Echtgenoote REBEKK4 JfE\SSE8, in den ouderdom van circa 71 jaren. Helder, 28 Dec. 1894. NamenB haar Echtgenoot L. DE BRUIN, en Familie. Harteljjk vaarwel tot wederziens aan Ouders, Familie, Vrienden en Bekenden, by mjjn vertrek naar Oost-Indië. W. H. DUSSCHOTEN, a/b. s. s. „Prinses Marie". Amsterdam, 29 December 1894. Voor de vele blyken van belangstelling, ondervonden op ons 25-jarig huwelijksfeest, betuigen de ondergeteekenden hunne har- telyken dank, zoowel buiten als binnen de Gemeenten. Burg Texel, 27 Dec. 1894. C. D. METS. J. W. VLAS. Aan de leden der Herv. Kerk. EVANGELISATIE. - PALMSTRAAT. Zondag 30 Dec. 's voorm. 10 ure, D.V.: Dn CRA31 ER, van A Ik m aar. Oudejaarsavond, 'sav. 51/, uur: Ds. BOUVIN, van A Ikmaar. Degenen, die aan den Kerst boom geleverd hebben, wor den verzocht LEDIGE DOOZEN enzterug te halen uiterlijk Zaterdag 29 dezer, aan de Consistorie. Na!. Cir. Gel Oetl-Tereeiipi. Openbare Vergadering, D.V. op Woens dag 2 Januari a. s., des avonds 8% uur, in het Onthouders-Volkskoffiehuis aan de Binnenhaven. Het Bestuur. waarin een populair wetenschappelijke voor dracht zal worden gehouden, op WOENS DAG 2 JANUARI 1895, in het lokaal »Tivoli'' alhier. - Entréekaarten a 10 cents, zijn, tot een beperkt getal, op den dag der bijeenkomst, 's morgens 10 uur, verkrijg baar bij Mej. de Wed. SAMWEL en bjj de heeren BERKHOUT Co. en MAAS. Abonnements-kaarten niet geldig. Afdeeling Willemsoord. Algemeene Vergadering, op Woensdag den 2 Januari 1896, des avonds ten 7'/a ure, iu 't lokaal »'t Centrum" alhier. Punten van behandeling: Verkiezen bestuursleden en afgevaar digden. Bespreken Ontwerp gewijzigde Statuten en Reglement. NB. N iet-Leden hebben ook toegang tot de vergadering. Willemsoord, 27 Dec. 1894. HET BESTUUR.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1894 | | pagina 2