't Vliegend Blaadje KLEINE COURANT VOOR HELDER NIEUWEDIEP EN TEXEL No. 2285. Woensdag 13 Februari 1895. 23ste Jaargang. Bureau: Zuidstraat. Telefoonti'1. 68. Bureau: Spoorstraat. Telefoonn. 51. Abonnement p. 3 maanden binnen de gemeente 50 Ct., met Zondagsbl. 80 Ct, id. franco per post 75 idem f 1.12 id. voor het Buitenland f 1.25, idem f2.00. VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BESEHOUT ft Co., te Helder. Buraaux SPOORSTRAAT «i ZUIDSTRAAT, Advertontien Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. NIEUWST IJ BIN GEN. HELDER, 12 Pebr. 1895. Nu wy de aandacht onzer lezeressen en lezers vestigen op het, ten voordeele van Liefdadigheid naar vermogen" alhier eerstdaags te geven Concert, voegen we daarby het volgende gedicht, dienende ter aanbeveling van het liefdadig streven, 't welk zeker in groote mate rekenen mag op de zoo wenschelijke ondersteuning van onze plaatsgenooten. De kwik daalt lager met den dog, De kon klimt eiken stond'. Daar gaat, met liefde vollen lach, Door 't laud een Eugcl rond. Hij komt tot U, bij komt tot mg, Ëlks hart ia zijn gebied. Hij toont zich vrij, maar 't meeste vrij Waar hg U, rijken, ziet. Daar rijzen luid zijn smeekgcbeên, Daar klinkt bet „weeat niet kond En wijst niet af en schudt niet neen, Muar geeft wat van nw goud Uw goud, dat werkloos uederligt, Verrijz' nu uit zijn rust. Met al den zegen, dien het etieht. Met al zijn vreugde en Inat. Het nad'rc tot de doodschc hot, Waer 't leed zijn zetel kieat Waar 't dak niet tegen 't noorden Schnt, En 't altgd harder vriest. Het cad're waar gebrek cn nood Steeds hooger offer vraagt. Waar bleckc honger zocht om brood En altijd banger klaagt. Ja opent, rijken I nu uw hand Met mildheid na-zclt niet. Laat af, laat af. vau 't koud verstand, Doe wat U 't hart gebiedt. Geeft, geeft van uw vergongbren schat 1 God wil het bovendien Do schoonste bloemen van ons pad Doen steeds de weldaad zien. Die bloemen geuren mild en zoet, En vullen nimmer af Zij volgen zceg'nend ons gemoed Tot aan den rand van 'tgraf. De Weldaad schudt de pelnw zacht, En lnikt meer kalm ons oog Ook geeft zij in den sterrennacht Een vrijer blik omhoog. Door de geneeskundige Skaatscom missie is tok arls bevorderd de heer P. J. Korver, geboren te Helder. Naar wy vernemen, zal de alhier bestaande Sociëteit >De Eendracht," die een paar jaren verblijf heefc gehouden op de bovenzaal van het Grand Café Central", met Mei e. k. haar vroegere lokaliteit, in het Calé Suisse," opnieuw betrekken. Naar aanleiding van hetgeen door ons in ons vorig nummer werd medegedeeld om trent de zeeweringen in deze provincie, en meer bepaald met het oog op het gezegde, dat Huisduinen met den Helder in vroeger eenwen een eiland is geweest, schrjjft ons een onzer geabonneerden het volgende 'tls waar, in authentieke e takken is steeds sprake van het eiland van Huisduinen en wel tot aan het jaar 1610. Ofschoon het terrein, dat bier bedoeld wordt, nooit een eigenljjk eiland is geweest, daar het steeds met den vasten wal verbonden was, is deze benamiDg toch heel licht te verklaren. By hoog water steeg de vloed uit do Noordzee door de zwin nen en killen over het Koegras en stroomde lange dien weg naar do Zuiderzee. Op zulk een tijdstip was hot land van Haisdainen werkelijk als een eiland, maar als de vloed week, hield die toeBtand op. In 1610 heeft men door het leggen van een Zanddjjk, do Olden- barnevelds-dijk genaamd, ter lengte van 2800 roedeD, het overloopen van de golven van de Noord- naar de Zuiderzee belet. Nik genoemd jaar komt de benaming «Eiland van Huisdui nen" niet meer voor. In 1665 is de Oldenbar- nevelds-djjk wel is waar doorgebroken, maar na dien ïyi heefc men hem zoo goed hersteld, dat hy later door zandaanstuivingen in een goode aaneenschakeling van duinen veranderd is. Ten dienste van belangstellenden, die echter van genoemden dyk niets meer dan den naam kennen, deelen wy hier nog mede, dat men den Zand- of Oldenbaruevelds-dyk bereikt langs den onden-Alkmaarscben-of Strooweg, die on geveer achter de algemeene begraafplaats te vinden is en vandaar zuidwaarts voortloopt. Waar dezo weg het Koegras ten westen be grenst, daar verheft zich de meergenoemde dyk, die nu al het uiterlyk heeft van tot de duinenry te behooren." In het lokaal Tivoli alhier had jl. Zater dag avond eene vergadering plaats, waarin werd overgegaan tot stichting eener afdeeling «Helder en Omstreken", van de in don jare 1818 door generaal Van den Bosch gestichte Maatschappy van Weldadigheid. Deze verga dering wab, op uitnoodiging van 't hoofdbestuur bijeengeroepen door do hh. Dr. Frowein en Ten Klooster. Eerstgenoemde belastte zich met de leiding der bjjeenkomst, heette de aanwezigen welkom en deelde mede, dat de afdeeling niet minder dan 84 leden telt. Vervolgens word overgegaan tot do behandeling van een door beide genoemde heeren samengesteld Concept Huishoudelijk Reglement, uit 13 artikelen be staande en 't welk zich aansluit by de Statu tonder Maatschappij. Na korte discussie, waarbjj de samonstellers van het ontwerp de noodige toelichting verstrekten, werd het Reglement, behoudens de sanctio van het Hoofdbestuur der Maatschappij, goedgekeurd en vastgesteld. Ten slotte werd overgegaan tot de samenstelling van een afdeelings-bestuur. Gekozen werden de heeren dr. P. C. F. Frowein, D. J. Ton Klooster, II. A. Ludwig, J. Bothlehem en J. W. Smeots, die zich allen deze keuze lieten welgevallen. Uit de Circulaire, van welke den aanwe zigen afdrukken werden ter band gesteld, in welk stuk, namens Bestunrderen, de algemeene sympathie voor de Maatschappij wordt inge roepen, lezen wy o. a. hot volgende Te midden van don strjjd om het bestaan, fli® thans allerwege beereebt en waaronder ook onze landbouwende bevolking maar al te zeer gebukt gaatte midden van armoede en ellende welke haast niet te lenigen iste midden van ontevredenheid en tweespalt, welke maar al te vatk wet en ordo dreigen to verbreken, vervult de MAATSCHAPPIJ VAN WELDADIGHEID reeds 75 jaren laDg hare verhevene roeping met eere, om zooveel mogelijk overal hulp te brengen en armoede te voorkomen. Zjj opent steeds nieuwe bronnen vau bestaan door heidevelden te herscheppen in bosch, bouw- on weidelanden en door het doen aan- leeren van onderscheidene soorten vau indus- triëelen arbeid, die een bestaan opleveren. Reeds zyn byna 2000 hectaren in exploitatie gebracht en vinden ook bijoa 2000 menschen er niet alleen een behoorlyk bestaan, maar bovendien alles wat zy noodig hebben om, als menschen en als burgers van Nederland, aan hunne bestemming te kunnen beantwoorden. In de Koloniën der Maatschappy te Frede- rikeoord, Willemsoord en Wilhelmina'soord leven thaDS omstreeks 200 vrye landbouwers gezinnen, welke goon armoede meer ljjdeD. Ruim 80 arbeidersgezinnen worden er opgeleid tot vryo landbouwers en ruim 200 bestedelin- geD, meestal weezen, wordon in hot huisgezin opgevoed en gevormd voor het loven, naar de gezindte waartoe zij behooren, terwijl de rest der bevolking zich met allerlei indostriëelen arbeid bezig houdt. Da greotste zegen evenwel, die van de Maat schappy uitgaat, is niet gelegen in het dage- lyksch brood, dat zjj verschaft, of leert ver dienen aan dezulken, die alleenstaande den Btrjjd om het bestaan niet kunnen volhouden, maar is vooral gelegen in den beschavenden invloed, dien zij uitoefent op allen, die aan hare leiding zyn toezertrouwd. De zegen, welke van deze Maatschappy uit gaat, is moe'eljjk to schatten. Beroepen bij de Herv. gemeente te Oudeschild op Texel, dg. A. J. Adriani, thans te Warmenhuizen. In het Nederlandsch Landbouw weekblad lezen wij o.a. het volgende »Om een denkbeeld te geven van de toename der aanvoeren van Australische boter geven wij hier die aanvoeren in de maand Januari van de 5 laatste jaren. Zy bedroegen in Januari 1891 - 1892 - 1893 - 1894 - 1895 19.574-42 196-64.898-112.753-144.526 [kisten. De Redactie van genoemd blad teekent daarby aan, dat door deze toenemende groote aanvoeren uit Australië, de voor raad ruim voldoende is en dat aan prijs- verhooging wel niet te denken zal zyn. Zeker een belangrijke opgave De „Elbe." Weer zyn twee lijken van schipbreuke lingen der Elbe" te Lowestoft aangebracht nl. het lijk van dr. Julius C. Dittrich, scheikundige te New-York, en dat van Louis Kleinschmidt, professor te Helena in Montana. Het horloge van laatstge noemde was blyven stilstaan op 12 min. over 7. Op bet huwelijksbureau. Er bestaan te Amsterdam nog altijd huwelijks-makelaars, of liever huwelyks- makelaressen. Wie het niet gelooven wil, I had een de laatste zittingen van een der Amsterdamscbe kantongerechten moeten bywonen, om voor goed van het bestaan dier makelaressen overtuigd te zijn. Daar werd het volgende geval behan deld Eene huwelyks-makelares had op zich genomen, aan zeker volwassen mansper soon te leveren eene vrouw, gezond naar ljjf en leden en in het bezit ven dui zend gulden. Daarvoor zou zy als make laars-provisie genieten de somma van hon derd gulden. Juist de provisie gaf aanleiding tot het geding. Toen de makelares na het vol trekken van het huwelijk, om hare provi sie kwam, kon zy alles krijgen, behalve hare provisie. Zjj bracht daarom de zaak voor het kantongerecht. Waarom, vroeg de kantonrechter aan den jeugdigen echtgenoot, wilt u die pro visie niet betalen? Och mijnheermyu vrouwtje had geen duizend gulden, dus Maar waarom is u dan met haar ge trouwd Het blozend vrouwtje, het verkochte voorwerp lacht, de jeugdige echtgenoot kykt verlegen, en zegt eindelijk:Och, mynheer! we hadden na de eerste ont moeting al zin in elkaar. De Koningin op schaatsen. H. M. Koningin Wilhelmina maakte Vrijdagmiddag een vry grooten ystocht door het Westland. H. M. begaf zich met gevolg naar Wa teringen en op de grensscheiding dier ge meente en van Ryswyk by de Smallers- brug werd aangebonden en voort ging het toen over de Stryp, de Swet en de Mon- stersche Watering naar Schipluiden. Het ys was fraai en er bewogen zich tal van schaatsenrijders op de banen, doch slechts weinigen merkten de vorstelyke schaatsenrydster op, die streng incognito reed aan een stok tusschen een heer en een dame uit haar gevolg. Op eenigen afstand kwamen nog drie heeren van het gevolg. Te Schipluiden werd halt gehouden om eenigen oogenblikken later langs dezelfde banen en de Beek den terugtocht naar Den Haag aan te nemen. Aan den Loos- li are Majesteit en de dames en de heeren van haar gevolg naar het paleis terug brachten. Niettegenstaande den langen tocht ongeveer 2 x/2 uur rijden gaf de jeug dige Koningin geen blyk van vermoeidheid. Doodgevroren. In den nacht van Woensdag op Donder dag is een in zeer behoeftige omstandig heden verkeerende bejaarde man te Sche- veningen op een zolder onder de dakpan nen in een schamele legerstede, bestaande uit wat stroo, dood gevonden. De man had tot eenige dekking een ver- :ten jasje. Bekentenis eener dievegge. Door de politie werd te Winterswijk in verzekerde bewaring gesteld de jeugdige dienstbode van den logementhouder N., bij 't spoor, Volgens haar zeggen heeft zij by dezen uit een kast 800 mk. ontvreemd en in haren koffer verborgenvreezende echter, dat de diefstal ontdekt zou worden werd het goudgeld door haar op eene tafel gelegd en het papierengeld, ter waarde van 500 mark, in de kachel verbrand. De nom- mers niet bekend. De jongedochter E. v. P. uit Mont- fort, thans iri de gevangenis te Roermond als verdacht van kindermoord, heeft thans bekend dat zij haar kind gewurgd heeft. «De Politiegids" bevat in no. 110, onder het opschrift «Arme Politie," de volgende regolon Bij al dat gedebateer over minimum-loon ea achtarigen werkdag, over peusionneering door den Staaf, verzekering van workliedeo, over leer- en kleer- oa weerplicht, over alge meen kies- en alg. stemrecht, over aanschaf fing van alles voor allen en afschaffing van privaatbezit, heeft de politie te staan op haar post en aldus haar plicht to doen. Op dezelfde plaatsen waar avolks" -mannen zich-zelf en 't publiek warm maken voor de maatschappelyk-onterfden, voor den kleinen i, die heeft onder to gaan als hy niet het voorwerp wordt van do aller-teorsto rogeorings- zorgen, op dezalfde plaatsen wordt een groep van dio lieden avond aan avond, dikwijls tot na middernacht, gedwongen tegenwoordig to zijn, in alle wind on wéér, hongerend en verkleumend menigmaal, zoodor dat een van dio «volks"-mannen zich hunner ook maar even met barmhartigheid gedenkt. De apostelen het evangelie der arbeiders hebban niet l dan smaad over voor den bescheiden politic man. Dat ook deze een karig loon en oen groot gezin heeft, dat ook dezo goed gevoed en warm gekleed zou willen zyn, dat ook dezo wel eens behoefte voelt aan rust en zelfs wol eens rin vrijen Z mdageniddag wenscht, om met vrouw en kinders zich in vryheid te verpoozen, dat ook do politieman belangea hoeft, die in acht gonomon, ja, bevorderd moeten worden, aan dit alles wordt niet ge dacht. Een lichtpnnt wordt het genoemd in het Nieuws, dat naar Zmdagsrust misschien nog nooit zoo sterk als in onze dagen het ver verlangen is uitgegaan, en een lichtpunt is het ookmaar niet voor de politie, waar meer en meer de gewoonte post vatop Zon dag te gaan vergaderen. De uitzondering is regel geworden. Eu de politie heeft op den o dag der ruste" een dubbele taak te volvoeren, van den vroegen morgen tot het late nachte lijk uur, in menige plaats. Is 't wonder dat onder deze omstandigheden de politie met eene zekere bitterheid neerziet op al dat jagen naar beter van lieden, die het véél beter hebben dan de politioman Is wonder dat al dat brallen over volkswen- schen en begeerten en allerdringendste behoef ten hem een walg wordt, waar hy geacht wordt niet tot het volk to behoorcD Heeft hy een rijksdaalder daags en een werkdag van slechts elf uren, geniet hij extra-loon voor zyn «overwerk", wordt tèm niet dan noode éen vrijen Zondag toegestaan, is by in staat om telkens, met hot beste pak aau, ter bij eenkomst op te gaan, om onder 't genot van drank en tabak te sproken of te hooren spre ken over zyne belangen, wordt hy gepensioneerd als by oud en op ison worden zyne dierbaren bewaard voor den bedelstaf, als hy is komen te vallen laderdaad de belangstelling der menschen is verplaatst, maar voor de polilio bestaat er allerminst reden tot roemen, du de religie heet overgebracht van den kansel rair de straat. Moesten we. dezer dagen nog niet lezen, hoe politiebeambten te Rotterdam gesmeten werden met steenen en straat vuil, alken omdat zy werklieden huiswairts geleidden, dio den moed haddente werken op hun eigen fabriek cn by ban eigen patroonIn al dat misbaar makend streven naar den heil staat, is slechts plaats voor haat, waar 't de dienaren geldt van gezag en orde. De meest eenvoudige eischon, die billijkheid en recht vaardigheid stellen mogen, worden tegenover ben met voeten getredeD. Gean steen te scherp, geen woord te beleedigend voor den «smeris." Op zyn hoofd schynt een prjjs gesteld en in zyn uniform draagt hy somwjjlen 't kleed van don vogelvry-vcrklaarde. Arme po'.itie, ja, maar ook, arm, kort zichtig volk! Do belangstelling der menschen is verplaatst maar zy zal wederom verplaatst wordeD, inderdaad. Laat ons hopen dat dim aan n allen gedacht, dat dka voor u gezorgd zal worden, naar recht en rede Dit eenmaal te mogen aanschouwen, schynt ons van onzen bescheiden arbeid in die rich ting de skroon Van Deth in Amerika. In het Nieuwsblad van het Noorden" deelt dr. L. A, Bahler een schry ven mede, Park N. N. ontvangen. Daarin komen o. a. deze zinsneden voor: Ik denk dat Van Deth thans te New- York is, doch hij heelt nogal veel moeten reizen en trekken. Met de quaestie Neer bosch heeft hy een volledig fiasco gemaakt zelfs menschen die hem genegen zyn, vinden zyn opfredeu te bar en te ruw en deze manier van doen sluit hem de deuren. De heer Van Deth ondervindt een lief- tigen tegenstand der predikanten en der Nederlanders in Amerika, en ik geloof zeker dat als hij het geld had, hy de zaak Neerbosch zou vervolgenmaar de middelen ontbreken hem om zulks te doen. Sinds lang heb ik niets meer van den heer Van Deth vernomen. Wat hij doet, weet ik volstrekt niet. Van harte wenschte ik hem in eene betere positie te ziendoch zyne ware positie schynt hy voor mg te ver bergen. Men herinnert zich dat dr. Biihler inder tijd een som geld leende, ten einde Van Deth in slaat te stellen uit Amerika zyne getuigen tegen Neerbosch te halen. Met een paar maanden zou Hij terugkomen. Tot lieden heeft hij zijne belofte niet ver vuld en blyft hy dus ook verschoond van een kennismaking van onze justitie, die eeu paar vonnissen wegens beleediging met hem te vereffenen heeft. De toestand op Lombok. Het civiel bestuur, benevens de resident, zaken te Tjakra regelende, onder be scherming van het 5e bataljon, heeft veel succès gehad. Toen bijv. gezegd werd, dat er te Tjakra gelegenheid zou bestaan, om ingeënt te worden, kwamen tal van vrou wen met kinderen aanloopen. Bovendien kwamen tal van Baliërs en Sasaks om geschillen te doen uitmaken omtrent eigen dom van grond, want de radja, despoot als de meeste inlandsche vorsten, gaf ver scheiden stukken grond van Sassaks aan Baliërs en nu reclameerde die verdrukten hun eigendom. De beslechting dezer ge- schilleu is lang niet gemakkelijk. Er zyn reeds heel wat geweren inge leverd en naar Batavia verzonden, maar ze zyn in lange na niet alle ingeleverd. Zoowel te Ampenan als te Tjakra loopen varscheiden schamel gekleede Sassaks, als uitgehongerde honden om het bivak en nemen voor een handvol rjjst het werk den kettinggangers uit de handen, zooals bjjv. waterpikelen, enz. Op restanten rijst, enz., vallen ze als raven aan. In een woord, 't is treurig, en innig hoop ik voor die jaren en jaren uitgezogen menschen, dat zij de zegeningen van ons bestuur deel achtig mogen worden. Ik betwijfel het geenszins, dat, als goede leiding, met kracht en ernst gepaard, aanwezig is, deze Sas saks later een njjvere bevolking zullen uitmaken, doch hiermede zullen nog tien tallen van jaren gemoeid zyn, want er is nog heel veel te doen. Zaak—Joniuux. De koslen van dit proces worden ge raamd op op f 30,000. Deze zullen wjjl de veroordeelde ze niet betalen kan ge dragen moeten worden door den Staat. Voor de telegrammen aan de dagbladen is daarentegen ontvangen een som van f125,000. De Antwerpsche pers meldt onder de stuitende tooneelen die gedurende de terecht zittingen plaats hadden, ook dit, dat aan- nog voordat de president zyn dankbetuiging tot de jury had uit gesproken reeds begonnen met elkander de sommen harer weddingschappen uit te betalen. Zy spreekt de hoop uit dat voortaan geen kaarten voor gereserveerde plaatsen op de voorste rjjen meer zullen worden uitgegeven. De veroordeelde heeft in de gevangenis een poging tot zelfmoord ge daan, door zich met een halsdoek te wil len verworgen. Zjj werd daarin verhinderd door een geeetelyke zuster, die belast is met hare verpleging. By een hevige brand in een niaga- zyn van behangselpapier te Namen is de dochter des huizes, een meisje van 22 jaren, om het leven gekomen. Zy was reeds behouden op straat, toen zy zich bezon, dat er nog papieren van waarde gered moesten worden. Zonder zich te be denken snelde zy het brandende huis weer binnen, en daar werd zy op de eerste door de vlammen ingesloten. Te Wcenen stond de thermometer Woensdagmorgen vroeg op 8 F. (40° onder het vriespunt). Een sinaasappelven ter is daar op straat van koude gestorven. Londen, 8 Februari. De heerachende vorst geldt voor de grootste koude, die in deze eeuw in Engeland werd'waargenomen. Hedennacht daalde de thermometer tot op 12° Fahrenheit onder nul. De Theems ligt bjj Gravesend dicht. Ettelyke menschen zyn doodgevroren. Zonderlinge en gevaarlyke distractie 1 Een fabrikant te Vincennes zou 's avonds met zyn vrouw uitgaan, die hem >vyf minuten" liet wachten. Hy werd ongedul dig en riep aan de trap: >Ik ga even uit, lieve Ik kom dadelyk terug. Maak je in dien tusachentyd klaar." Hy ging uit, zag een juffrouw aan een straatdeur staan. zijn hoed en kwam weer terug bij zyn vrouw, die op hare beurt ongeduldig was geworden en vroeg waar hy van daan kwam. Hij wist het niet, tot hy den volgenden morgen de gebeurtenis in de courant las met de vermelding, dat er een hoed by het ljjk gevonden was. »Bé, dat ben ik geweest," bedacht hg zich toen en meldde zich by de politie aan. De rechtbank sprak hem Vrijdag vrij, doch maande hem aan zyne hersenen in het vervolg wat scherper onder controle te stellen. Maar het kwam ook van het lange wachten. Als de vrouwen eens voor uit wisten, wat onheil zij daarme stichten kannen. De oorlog tusschen China en Japan. Shanghai, 8 Febr. („R. O.") Volgens berichten uit Wei-hai-wei zyn Dinsdag de beide grootste Chineesche oorlogeschepen, de »Ciiing-Yuen" en de >Ting Hiu" in een nachtelijken aanval door Japansche torpedo's in den grond geboord. De Japan ners hebben nu het eiland Liu-Kung-Tau in bezit. Londen. 8 Febr. (»R. O.") Aan ver schillende bladen wordt uit Wei-hai-wei gemeld, dat de andere schepen van het Chineesche eskader machteloos zyn tegen over admiraal Ito. Het verschrikkelijke bombardement van Zondag werd Maandag hervat. By de operatie tegen Wei-hai-wei hebben den Japanners 235 dooden en ge wonden i - De Japanners ze:ten met groote kracht de krijgsverrichtingen op het schiereiland Sbun- tung voorf. Niet alleen Wei-hai-wei, maar ook bot eiland Liu-Kung-Tao, dat deze haven be strijkt, bevindt zich nu in do handen der Ja pansche troepen. Aldus wordt uit Shangaï ge meld, derhalve uit Chineesche bron. De Chineesche vloot, in de haven van Wei- hai-wei opgcsloteD, moe3t derhalve nu ook in handen der Japanners vallen. Aanvankelijk hebben de Japanners, blijkbaar, omdat zjj de Chiuecsche oorlogsschepen ongehavend in han den willen krygeD, deze niet bestookt, hotgeen hun aiders niet moeiljjk zou 2yu gevallen, sedert zy de kustforten en de forten op hot eiland Liu-Kung-Tao in handen haddeo. Toen echter do Chineesche schepen do stel lingen, welke de Japanners badden veroverd, begonnon to beschieten, moesten ook do Japan ners wel tot een aanval tegen de Chineesche schepen overgaan. De «Ting-Yuen", on de «Chon-Yuen. twee van de grootsto Chineesche pantserschepen worden in den grond geboord alsook nog 2 stoomsloepen, met 2 Cnineesche admiraals aan boord. Tegelijkertijd begonnen de Japanners den aanval tegen Chefoo, do haven, gelegen ten noorden van Wei-hai-wei, die behoort tot do havens, welke door de Chineesche regeoring voor het internationale handelsverkeer zyn opengesteld. Een legercorps, ter sterkte van ongeveer 10.000 mar, werd in de nabijheid der stad aan wal gezet en ging reeds spoedig tot den aanval over. Het doel van dezen aanval is zich meester te maken van de oostelijke forten welke Chefoo beschermen. Te Chefo) wonen vele Europeanen en Amo- rikanen, die daar handel dryven. To hunner beocherming worden reeds cea week geleden door de Duitsch-Eugelschc- en Naord-Amerik. eskaders mariniers uau wal gezet. Deze troopen zullen wol zorg dragen voor de veiligheid dor vreemdelingen. Berichten uit Tsjiloe bevestigen den val der eilaudforten van Weihaiwei, alsook de vernietiging of de vermeestering van de geheele Chineesche vloot door de Ja panners. Het blijkt dat deze in het begin der week er in slaagden al de door de Chineezen in de haven gelegde torpedo's weg te ruimen, waarna de Japansche torpedobooten des nachts binnensloopen en hare torpedo's afzonden, waarvan een het pantserschip »Tingjoecn" in den grond boorde. Den volgenden dag herhaalden de Japanners die tactiek en boorden hunne torpedo's achtereenvolgens de pantsersche pen »Tsjenjoeën," >Lajoeën"en »Panjoeën" den grond, terwijl zjj het sterk be schadigde maar nog bruikbare overschot der vloot vermeesterden, behalve eenige stoomtorpedo's, die met admiraal Ting aan boord ontkwamen. Zy werden door Japansche kruisers achterna gezet, die in het voorby gaan eenige schepen afzonden op de Chi neesche forten. Marine en Leger, Naar men verneemt zal do kapitein ter zes F. J. Stokhnizen worden bestemd om den kapt. tor zeo Schippers, wiens aanvrage om ontslag uit den zcedionst onlangs werd gemeld, op te volgen als chef van den marinestaf aan het departement van marine. De kapt.-t.-zee C. J. Cornolissen is bestemd om met het stoomschip .Koningin Regentes" van de maatschappij «Nederland," dat op 23 dezer naar Oost-lndië vertrekt, te worden opgevoerd. Do kapt. tor zee W. J. Derx zal in Maart a. s. met het stoomsship «Ardjoeno" van de Rotterdamsche L'oyd naar Oost-Indio vertrek ken. Na zyne aankomst aldaar zal de kapitein ter «co P. Zegen Vcckens adjudant van H. M. de KoniDgin naar Nederland terugkeeren. Bij Kon. besluit is bepaald, dat het getal miliciens van de lichting der Nationale Militie vun het jaar 1895 zul bedragen 11,000 man, waarvan 600 voor,' don dienst tor zeo zullen worden bestemd. Het aandeel van elke provincie bedraagt: Noord-Brabant 1205, Gelderland 1275, Zuid- Holland 2277, Noord-Holland 1944, Zeeland

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1895 | | pagina 1