't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. Ho 2339. Woensdag 17 Juli 1895. 23ste Jaargang. Bureau: Zuidstraat. Telefoonn". 63. Bureau: Spoorstraat. Telefoonn. 51, Abonnement p. 3 maanden binnen de gemeente 50 Ct., met Zondagabl. 80 Ct. id. franco per poet 75 idem fl.12 id. Toor het Buitenland f 1.25, idem f 2.00. VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT 4 Co., te Helder. 8POOR8TRAAT «l ZUIDSTRAAT Aavortentien van 1 tot 5 regel*25 Gent. Elke regel meer5 Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureau* bezorgd zijn. NIEUWSTIJDINGEN, HELDER, 16 Juli 1895. Da. H. A. Ludwig, alhier, is beroepen by de Herv. gemeente te Tiel. De brigadier titulair der rykaveldwacht alhier W. Orban, is verplaatst naar Maarsen en de id. P. Dep van Maarsen, naar Helder. Men wjjst er ons op dat in Neder land een uitvinding gedaan is om lichtsche pen telegrafisch met de kust te verbinden, waarby eene inrichting is uitgedacht, die voorkomt dat de kabel langs het schip schuurt en zoo defect raakt. Hoewel de gedachte die aan deze uitvinding ten grond slag ligt door de hooge marine-autori teiten, zoowel als door de hoofden van het loodswezen zeer practisch werd bevonden, kwam het nog niet tot eene proefneming in de praktijk, hoewel niemand de wensche- lykheid zal betwisten onze bakens in zee met de kust in gemeenschap te houden. Ds. 8. Te Gempt te Hoogebenturn, vroe ger predikant te Callantsoog, kan deskun digen omtrent de toestellen inlichten. Men schryft uit IJmuiden 13 Juli. Kapitein Henze, van het Ned. stoomschip »Penelope," van de Middellandsche Zee alhier binnen, rapporteert hedenmorgen voorgaats aangetroffen te hebben een bark met hout geladen, vol water en de noodvlag in top, zijnde vermoedelijk het Noorsche schip »Söskummeren". By een poging om de equipage te redden ging de boot met toebehooren van de »Penelope" verloren alvorens bemand te zyn. Sedert is het schip op sleeptouw genomen door de sleepboot >IJmuiden." Later bericht. De Noorsche bark >Sös- bummeren," kapitein Langstrand, van Skellftea naar Antwerpen met een lading hout, is hier vol water, met dekschadeen verlies van een gedeelte van den deklast door de sleepbooten IJmuiden" en Her cules" binnengesleept. Geheele equipage nog aan boord. Van Lombok terug. Vrydag jL kwam te Rotterdam het st. »Merapi' van Ned.-Indië aan boord heb bende 5 onderofficieren en 26 minderen, waarby 14 die aan de krijgsverrichtingen op Lombok hebben deelgenemen en van 5 gewond werden. Onder die gewonden bevindt zich ook de fuselier Dinjens, die voor alle verdere militaire diensten is afgekeurd. Dinjeos kreeg een schot in den mond, waardoor het kakebeen zoodanig werd verbrijzeld dat hij den mond niet meer kan openen, zoodat hem een kunstgebit moet worden gemaakt. Hy zal voor rekening van »Het Roode Kruis" in het ziekenhuis te Rotterdam worden verpleegd. Onder het spelen van de volksliederen door de muziek van het korps scherpschut ters, werd de boot gemeerd. Nadat de man- men, onder commando van den kapitein van afmonstering, Lamers, op het dek wa ren aangetreden, traden de gewonden voor uit en werd hun door kapt. Bas van het korps kon. scherpschutters het welkom toegeroepen. Tevens werd hun medegedeeld dat »Het Roode Kruis" voor ieder hunner een bedrag heeft beschikbaar gestelÜ. Met een »Leve de Koningin werd de rede besloten. Eveneens is te Rotterdam aangekomen het atoomschip »Oengaran'', van de Rotter- damsche Lloyd, aan boord hebbende 16 militairen van het O.-I. leger, van wie 8 aan de krijgsverrichtingen op Lombok hebben deelgenomen. Twee dezer laatste zyn gewond geweest. Plotselinge sterfgevallen. In het dorpje Stoggerda, gemeente West- Btellingwerf, hadden dezer dagen, spoedig achter elkaar, twee zeer plotselinge sterf gevallen plaats. De vrouw van een land bouwer aldaar, die des daags hare gewone bezigheden, in huis en op het veld, met lust en opgewektheid had verricht, werd des nachts wakker, en voelde zich zeer onwel, doodelyk benauwd. Zij verliet hare legerstede, doch vond geen baat en enkele oogenblikken later blies zy in de armen van haar echtgenoot den adem uit. Slechts weinige dagen later vond men aldaar eene jongedochter, die men 's morgens kwam wekken, dood op hare legerstede. Den vorigen avond verkeerde zy nog in den besten welstand. Nadat zy de koeien gemolken en aan den avonddisch deelge nomen had, was zy, zonder in 't minst over ongesteldheid te klagen, ter ruste t gevallen van schielyken dood, die zoo spoedig op elkander volgden, maken by de bewoners van het dorp een diepen indruk en verwekken algemeene deelneming. Een jong getrouwd paar, te Hoofd dorp van het Raadhuis komende, wilde eer het ter bruiloft ging, met de gasten een rytoertje maken. Het paard der jong gehuwden sloeg op hol, de wagen viel om, werd verbryzeld en de daarin zittende gasten kregen belangryke kwetsuren. De jonggetrouwde man was er het ergste aan toe; de wagen reed hem over hoofd en ledematen, waarvan een hoofdwonde en gebroken ledematen het gevolg waren, Vrijdagavond bemerkte een 1 aan het station Rozendaal, by de visitatie, dat hy zyn portefeuille met eenige duizen- de guldens verloren had. Gelukkig had een ander heer opgemerkt dat deze gerold was en hy slaagde er in den dief op te sporen en hem aan de politie over te leveren. De portefeuille werd nog in zyn bezit gevonden. De Stoker. Een verslaggever van »De Telegraaf", die feesten te Kiel heeft medegemaakt a-\n boord van H. M. fregat nAtjeh" en die daartlij heel interessante kijkjes genoot op het leven aan boord van een Nederlandsch oorlogsschip, geeft in zyn laatsten brief het volgende schetsje i een machinekamer op een zeeschip: Vandaag heb ik de machinekamer gezien, de machines in beweging. Over de nauwe ijzeren bruggetjes heb ik gewandeld langs de reusachtige, draaiende krakken, die zyn als stalen, geweldige menschenvuisteu. Een leek loopt hier rond met een unheimisch gevoel, met een angstigheid als hij voorby de grypende, blinkende klammen gaat, met een groote onrust als de brnggetjeB voeren over ketels, die met haar platen en bouten den spannenden stoom bedwongen houden. Men voelt zich hier als een brei-lilliputter in de hand van een Kolos. De krukken wentelen, de zuigers vliegen, de stangen bewegen. Er is een zoetachtige, weeë lucht, er is een benauwende warmte. En de laffe gedachte dringt zich even op als mi eens een ketel sprong. Ik geloof dat dit do zeer zuivere menschelyke gedachte is van het landrotje, dat over de bruggetjes klautert van de bewegende machine in een schip. Be geleid door den officier-machinist Nenboer, ben ik lager gegaan, daar, waar de gloeiende, ge drochtelijke ketels zyn, daar, waar de stokers, als verhitte, zweetende duivels, in de vuren porren. Door eene nauwe gang wandel je door tus- schen de lange, warme gevaarten. Dan sta je beduusd. De deuren van de vóórhaarden worden opengetrokken. De hitte waait eruit, bedwelmt. Roodbeschenen, roodgeblakerd door de varen, staan do stokers, scheppe n de kolen op en werpen die in de vnurmagen. Lekkende, nydige vlammen, verblindend licht, roetwalmen. Dan klapt do denr weer dicht en sta je in donker, by een flauw lichtende lantaarn. ,/Een journalist, die dagelyks zyn kopy ai de zetterij levert, een journalist die zich slapjes verdienstelijk maakt door eenige kilometers krantenkolommen aan zyn erfgenamen na laten, een journalist of een bankier, of een volksmenner, of een gemeenteraadslid, of een timmerman, of een referendaris zo weten geen van allen wat een stoker is, wat een stoker doet. Al het gemopper in het daglicht lykt hier ridicaul. Er is byna niets harder te verbeelden dan wat mijnarbeiders en Btokers doen. Een ge woon individu met een beetje levenswanhoop, begrypt niets meer van zichzelf nöch van an deren, als hy in het donker, beneden het wateropporvlak, in eene gloeiende atmosfeer andere individuëo ziet, wier leven zóó voorby gaat. ffEn dit bestaan hebben duizenden en dui zenden, overal waar beschaving is. De tries tigheid ervan is dat voor alle komende eeuwen dit wanhoopswerk zal zyn een noodzakelijk heid." De ramp te Genemuiden Een verslaggever van de »Zwolsche Ct." nog eens een kijkje genomen op het terrein van den brand te Genemuiden. Het verkeert nog zoo ongeveer in denzelf den toestand. Omtrent de oorzaak is niets zekers be kend. De onderstelling van hooi-broeiing wordt te Genemuiden algemeen verworpen. Het hooi is droog binnengekomen en bo vendien had een der veldwachters nog even vóór den brand uitbrak een inspectie in de verbrande buurt gehouden om te zien of er ergens ook gevaar voor broeiing dreigde en daarby niets verdachts gevon den. Een onvoorzichtigheid dus of misdaad. Een scharenslijper, die by bet uitbreken van den brand op den achterweg tusschen de hooibergen aan het werk was, beeft men eerst nog gearresteerd, maar bij gebrek aan eenig bewijs weer losgelaten. Het is aan bet stille weer te danken dat er niet meer verwoest is. Een straat, aan de eene zyde begrensd door een lange ry dicht bij elkander staande hooibergen, sluit zich onmiddellijk bij bet verbrande gedeelte aan en rondom ziet men overal rieten daken. De brand ontstond bij de middelste buizen en breidde zich toen Noord- en Zuidwaarts uit, met een razende snelheid. Ter illustratie van deze snelheid diene het volgende gevalDe bewoner van een der woningen had juist een door hem gekocht kalf in de achter zyn huis gelegen schuur gebracht en was met den verkooper weer naar binnen gegaan om te betalen. Juist streek de andere het geld op, toen de dochter des buizes de kamer binnenstoof, met de boodschap, dat de boel achter in den brand stond en het was toen onmogelyk bet kalf nog te redden. Een brandende hooiberg te blusschenis een lastig werkje. Hoeveel te meer dan niet 17 hooibergen en 5 hooimyten. Eerst Donderdagavond zyn de spuiten van Gene muiden ingerukt. In den nacht van Dinsdag op Woensdag wakkerden in den vroegen morgen de vlammen weer zoo sterk aan, dat er opnieuw alarm werd gemaakt; en Donderdagmorgen nog steeg de vlam uit, een stapel hooi omboog. Verscheidene ber gen moesten tot op den grond omgewerkt worden. Hoe groot het juiste cyfer van de schade ben allen een onderkomen gevonden bij de De aangekondigde wijziging van den werktyd op de Rijkswerven is al reeds bekend. De min. van marine heeft nl. be- I, dat niet dan by hooge noodzakelijk heid een werktyd van 11 uur mag wor den overschreden en dat in geen geval langer gewerkt mag worden dan li1/* uur per dag. Dezer dagen zyn te Amsterdam naar het politiebureau gebracht 2 vreemdelingen, verblyf houdende in de Westerdokstraat. Zy worden verdacht advertentiën in ver schillende buitenlandsche bladen geplaatst te hebben, waarby personen opgeroepen worden, die geneigd zyn een 6-jarig meisje tot zich te nemen en hen, die op die ad vertentie scbryven, trachten te bewegen aan ben 10 mark te zenden voor de ge maakte en te maken onkosten. In bun bezit zyn gevonden eenig Duitsch bank papier en goudgeMl benevens een groot aantal onzedelyke photographieën, boekjes, enz. waardoor het vermoeden is ontstaan, dat men in die voorwerpen handel dry ft. Donderdagavond tegen elf uren lag eene boot van het Portugeescha oorlogs schip »Vasco da Gama", te Rotterdam, met 8 opvarenden bemand, op stroom te wachten op de terugkomst van de zich aan wal bevindende officieren van dien bodem, om deze naar boord terug te brengen. Terwyl de boot daar lag, kwam een Ryn- schip, dat gesleept werd, voorby varen. Waarschynlyk door de zware deining kwam de boot der Portugeesche zeelieden in aan raking met de sleepboot en kreeg zy een hevigen schok. Hierdoor vielen twee scheeps jongens over boord, die terstond in de diepte verdwenen, zonder dat men er in slaagde ben te redden. Te vergeefs deed de commandant met electrisch licht over de rivier zoeken; nergens was meer een spoor van de drenkelingen te ontdekken. De verongelukten, wier lijken nog niet gevonden zyn, zijn genaamd Gabriel de Souza uit Alhandra, en Salvador Mendes Pereira uit Lissabon. In de laatste 5 jaren zyn niet minder dan 650 millioen kabeljauweieren uitge broed en in Trinity Bay, Newfoundland, vrijgelaten. Als een gevolg daarvan is dat gedeelte der zee, dat tengevolge van een ondoelmatig stelsel van visschen bijna leeg- gevischt was, thans weder vol kabeljauw. De visscbers zien groote scholen rond zwemmen Nog meer succes bad men met de kunst matige producten van kreeften. Gedurende 5 jaren zyn in de verschillende baaien niet minder dan 2500 millioen jonge kreef ten gedraoht. Als men bedenkt, dat één kabeljauw dikwyls 9 millioen eieren bevat, en dat niettemin de wateren kunstmatig gevuld moeten worden, dan kan men zich eenig denkbeeld vormen van de groote verwoes ting van kuit, die in de koudere zeeën van het noordelijk halfrond jaar op jaar voorkomt. Als de kabeljauw eenmaal volwassen is, krijgt hy natuurlyk geen genade. In 10 uur ving een visscher er eens 500. Volgens de laatste berichten uit New- Poundland beloven de visscherijen daar en en langs de kusten van Labrador een ryke vangst en zyn er meer menscben voor de visscbery noodig, dan in de laatste 10 jaren het geval was. In de haven van Portsmouth is de stoomsloep van de kanonneerboot »Speedy" tegen een boei geworpen door den krachti- gen stroom. De boeg werd verbryzeld, het water stroomde naar binnen en bereikte den stoomketel, die dientengevolge sprong. De boot zonk, drie der opvarenden ver dronken, de anderen werden gered. Brand te Brotterode. Het Tburingsche vlek Brotterode is door een hevigen brand geteisterd. Het plaatsje bestaat niet meernog slechts een rookende puinhoop en byna 8000 inwoners, die geen dak meer boven het hoofd hebben en alles wat zy- bezaten kwyt zyn, zyn daarvan overgebleven. Brotterode was als herstel lingsoord en als uitgangspunt van het be koorlijke Trusendal by vele toeristen zeer bekend. De brand is, naar men zegt, aangesto ken door een vrouw, wier geestvermogens gekrenkt zyn; door een hevigen wind en de groote droogte der laatste dagen ver spreidde bet vuur zich zoo snel, dat de brandweer machteloos was, ondanks de versterkingen, welke zy uit andere plaatsen bad gekregen. De mannen moesten voor den gloed en den rook wijken en welzoo overhaast, dat zy hunne spuiten in den steek hebben gelaten, zoodat er elf zyn verbrand. In vier uur tyds was het lot van het dorp beslist. Nonsen's Aoordpool-expeditie. De vraag, wanneer Nansen'B Pool-expe- ditie terug verwacht kan worden, begint in Noorwegen de gemoederen bezig te houden. De expeditie vertrok den 15 Ju ni 1893 uit Christiania, verliet op 21 Juli bet plaatsje Vardö en op 3 Aug. Chaba- rewna aan straat Jugor, een van de toe broeder eenen brief openbaar, op de uitreis aan boord van de »Fram" geschreven en waaruit bet vaste vertrouwen blykt van dr. Fritbjof Nansen in het slagen van zynen tocht, die hem, naar men weet, van de Nieuw-Siberische eilanden dwars over de Noordpool naar de oostkust van Groenland moet voeren. »Hoe lang ik zal wegblyven", schreef hy onder andere, »weet ik niet, maar eerlyk gezegd geloof ik niet dat wy in twee jaar terug kunnen zyn, zoo wy ten minste niet, ten gevolge van tegenspoed, reeds in dit najaar (1893) moeten om- »In elk geval zullen er wel drie, mis schien vier of vijf jaren mee verloopen, maar er komen zullen wy daaraan is niet te twijfelen, want nooit werd een expeditie uitgerust zooals de onze. De mogelykheid bestaat echter dat wy in dit jaar nog niet by de Nieuw-Siberi- sche eilanden komen, maar den winter moeten doorbrengen ergens aan de Azia tische kust, en dan zou er reeds een jaar verloren zynook de tocht met den ijs- stroom zal zeker twee jaar duren." Volgens berichten uit Groenland is de afgeloopen winter in de Noordpoolstreken zeer zacht geweest. Uit Atlantic City in New Jersey is bericht gekomen van een ontzettend onge luk. Een groot feest van vrijmetselaren werd gegeven in het Casino, wel twaalf honderd leden van de voornaamste familes der stad waren er vereenigd op de boven zaal, toen plotseling de vloer inzakte en allen, van een hoogte ven negen of tien meter, neervielen. De paniek was vreese- lijk, de lichten doofden uit. Het aantal gewonden en dooden is nog niet geconsta teerd. Een Parjjsche dief heeft dezer dagen met groot succes een handige truc be proefd. Een net gekleed persoon naderde een kassiers-bediende, die in het gebouw van bet Credit Lyonnais voor een der loketten stond en riep dezen toe: »Ge hebt een bankbiljet laten vallen 1" Ver schrikt zag de man om en bukte zich om bet biljet te zoeken. Van dit oogenblik maakte eerstgenoemde persoon gebruik. Hy greep de tasch van den bediende, die 40,000 frs. in bankbiljetten en aan te innen wissels bevatte en maakte zich uit de voeten, voordat de kassiersbediende zich weder had opgericht. Petroleum in Algerie. Uit Oran wordt geseind, dat te Aïr Tediles een overvloedige petroleumbron is ontdekt. Volgens de ingenieurs zou het een van de rykste der wereld zjjn. De rechtbank te Parijs beeft een aantal personen veroordeeld wegens dief stal van boeken. Het zyn grootendeels be dienden van uitgevers, die een gedeelte der voorbanden oplaag verduisderd en voor lagen prys aan oneerlyke handelaars ver kocht hadden. Een liet zelfs, als een werk uiverkoebt heette, zijn patroon den prijs betalen voor de door hem zelf ontvreem de exemplaren. Van 24 beklaagden werden 19 veroordeeld tot gevangenisstraf van 3 maanden tot 4 jaren. De schade voor de uitgevers bedroeg ongeveer f 18.000 fr. Een begeerlijke party. Eene ongewone drukte was er verleden Donderdag te Maasbree op de straten, zoo dat men dacht, dat hier of daar zeker iets bijzonders gaande was. Dit bleek dan ook het geval te zynzekere dienstmeid had, naar men zei, van haar oom een erfe nis ontvangen van 1000 Mark. Om nn nog langer by iemand als meid te dienen, o jé neen daarvoor was ze thans veel te rijk geworden. Nadat zij zich eerst in een geheel nieuw costuum had gestoken, werd er by eene vriendin van haar feest ge vierd. Het lekkerste was natuurlyk niet te goed voor de gasten, kostte het wat het wilde, zy had immers toch geld ge noeg. Ook bet jonge volkje, waardoor zjj thans vereerd wordt met den bynaam van»Schone Dame," moest er van profiteeren, want niet minder dan een 20-tal jongens waren avonds op een glaasje bier met suiker geïnviteerd. Of zy werkelijk eene erfenis ontvangen heeft, of dat bet te doen was om reclame te maken en een dier jonge harten te ver- i, is ons een raadsel. Maar de eensgezindheid bleek te sterk Men minde elkaar te teoder. Doch eind'lyk wroef de hellevorst Toeh vergenoegd de handen, En zei: »nu zal in 't vredig oord De stryd op 't felst ontbranden." Weldra was 'ter in rep en roer, De hechtste vriendschapsbanden Verscheurde men als rag. Elk zooht Zyn boorman aan te randen. En schold dan de oen, dan wilde, bólaas l Ook de aoder niet meer zwygen, Smeet A. met modder en met sljjk, B. wierp met paarden De slimme dnivel had nochtans Dee'z uitslag wel geweten, Toen by iets bracht, dat heden nog Verkiezing wordt geheeten. Burgerlijke Stand, gem. Helder. Vanaf 11 tot en mot 13 Juli 1895. ONDERTROUWD: N. v. d. Ben,ambten, H. IJ. S. M. en G. J. A. Folmer. G. Folmer, machinist en A. C. Sipkens. F. W. C. Puhl, matroos en M. J. Kersloot. G. H. J. Bussing, broodbakker en B. H. Timmerman. GETROUWD J. Qaax en M. A. Lengers. BEVALLEN: A. M. In de Botou—Paris, d. E. Harbrechtv. d. Haagen, d. J. v. Voort- huysenReimeringer, z. T. Hoogenbosch Veger, d. H. W. de VroegeTilgenkamp, z. OVERLEDEN: G. Stevens, 52 jaar. C. Platvoet, 28 jaar. P. Dol, 7 maanden. A. J. Rotgans, 3 weken. Tyd8tippen van verzending der Brievenmalen. Naar Oo»t-lndl«: Verzendingiweg. Detuaderter Tijdit. d.lwt po>t-bozorg. bual.ahPostk 26 Juli. I elkeo Vrijdng 8.45 'amor. 29 Juli. 18.45nor. p. zeepost via Amsterdam. p. zeepost via Rotterdam p. Hollandselte mail via Genua p. Holl. mail via Maraeille p. Pransche mail via Maraeille p. Engeliche mail viaBrindisi Naar Atjeh en de Oostkust van Sumatra p. DuiUche mail via Napels Naar Guyana (Suriname): p. zeepoat via Amsterdam 24 Juli. I 7.16'sar. p. mail over Engeland 20 j 7.16'tav. p. mail via St. Nazaire 7 Ang. j 7.15 'sav. Naar Curagao, Bonaire en Aruba p. zeepost via Amsterdam. .1 24 Juli. I 7.—-s' av. p. .uil .1. Sonthuapto. 1—'.^. Naar St. Martin, St. Eustatius en Saba: p. mail over Engeland 29 Juli. '7.15 'tav. Naar Hr. Ms. «Joban Willom Friso" en Van Speyk" te Cadix (Spanje), dagelijks 7 u. 'sav. (Aankomst der post te Cadix 4dagen na de verzending). IiiKezonden. Geachte Redactie! Verwonderd zag 'k op, toon ik in 't verslag der laatstgehouden Gemeonteraads-zitting las, dat er onder de leden waren, die bezwaar maakten tegon het verschaffen van een Gym» nastiek-lokaal voor de Rijks-Normaalschool alhier. Ik kan my niet begrypeD, dat men eene voor deze gemeente zoo nuttige, althans voordeelige instelling niet wil steunen. Als over enkele jaren deze inrichting onderwijzers en onderwijzeressen begint af te leveren, zullen onze Raadsleden wel bemerken, dat de gemeente-kas daarvan kan profiteeren. Het onderwijzend personeel kost aan jaarwedden een groote somhet minsto tractement is f 550. Dit zal als de Normaalschool eenigen tyd heeft bestaan, geheel anders, voor do ge meentekas veel voordeeliger worden. Voor bet minimnm-tractement, door de wet genoemd (f 400 galden per jaar) zal men hier dan per soneel genoeg kunnen bekomen. Dat is per stuk f150 winst. En dan zullen, als ergeene langdurige vacaturen meer te wachten zyn, de aanzoeken der oudere onderwijzers om ver hooging hnnner jaarwedden ook wel geheel kannen ophouden Zie, by zulke belangryke voordeelen, die nit de herleving dor Normaal school als vanzelve moeten voorvloeien, hadden onze beschreven Vaderen niet zoo karig be hoeven te zyn, waar het eene jaarlyksche uit gaaf van hoogstens f50 geldt. Of het Ryk, dat deze instelling in 't leven terugriep, niet zelve voor een Gymnastiek-lokaal moest zorgen, dit komt er weinig op aan, daar de gemeente toch, zoo 'kmeen, voor de overige essen het gebruik der noodige lokalen (ver warmd en verlicht) toestaat. Helder, Jnli '95. Met alle achting, Uw abonnó, K. is kan nog niet worden opgegeven, maar gangen tot de Kara-zee. Sedert heeft men in ieder geval is het zeer aanzienlijk. De I niets van Nansen vernomen, bewoners van de verbrande perceelen heb- Ter geruststelling maakt nu Nansen's Satan's gift. Er heerschte eenmaal in zeker oord Bestendig rust en vrede. De goede geest werd niet verstoord Elk werkte daartoe mede. Men was er al tyd eensgezind, Wyl niemand tweespalt kende. Men smaakte samen wel en wee, En lenigde alle ellende. Zoo bleef het lang in 't prettig oord, En als men eens verschilde, Werd alles spoedig bygelegd, Omdat men 't goede wilde. De Satan zag 't met wrevel aan, En kon een zacht niet smoren. Hy dacht„hoe kan ik toch die vree Daar eens voor goed verstoren!" Nu eens beproefde by het eon, En dan het ander wedor, Marine en Leger. Naar men verneemt zal de loit, ter zeo le kl. D. A. Mensert, die 16 dezer tot kapt.-lnit. ter zee wordt bevorderd, op vorzoek met pen sioen ontslagen worden. De le luit-adjudant J. M. Ento van Gils, van de 2e afdeeling mariniers te Willemsoord is bestemd om 1 September a.s. op te treden als instrnctenr by het Kon. Institnnt dor marine aldaar. Naar men verneemt verlaat do kapitein t. z. H. A. Schippers, chef van den marinestaf, eerstdaags den dienst met pensioen. Naar ver zekerd wordt, zal tot zyn opvolger als chef van den marinestaf worden benoemd de kapt., t. z. F. J. Stokhmzen. Blykens by het departement van marine ontvangen bericht, is Hr. Ms. fregat „Johan Willem Friso", onder bevel van den kapitein ter zee H. Quispel, in den voormiddag van 12 dezer te Cadix aangekomen. Aan boord was alles wel. Met 27 Jnli a. s. zal do kapitein-lnitenant t. z. D. A. Mensert eervol ontheven worden van bet bevel over Hr. Ms. schoener Zee- bond," en dat bevel alsdan opgedragen aan den kapitein-lnitenant tor zee A. C. van der Sande Laooste.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1895 | | pagina 1