't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER NIEUWEDIEP EN TEXEL. ÏÏTT Propm van bei 16de Zner-Concerl Ho 2358 Zaterdag 21 September 1895. 23ste Jaargang. Bureau: Zuidetraat. Telefoonn". 63. Abonnement p. 3 maanden binnen de gemeente 50 Ct., met Zondagsbl. 80 Ct. id. franco per post 75 idem f 1.12 id. voor het Buitenland f 1.25, idem f2.00. VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgeven: BERKHOUT ft Co., te Helder. Bumux SPOORSTRAAT «i ZUIDSTRAAT. Advertentien van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Groote lettere worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. KALENDER DER WEEK. SEPTEMBER, (Herfstmaand, 80 dagen.) Opkomst der Zon 5 n. 47 m. Onderg. 5 n. 57 m. Zondag 22 Maandag 23 Begin van den Herfst. Dinsdag 24 Woensdag 25 Eerste Kwartier. Donderdag 26 Vrijdag 27 Zaterdag 28 Aan onze abonné's buiten de gemeente wordt beleefd ver zocht 't verschuldigde abonne mentsgeld Vliegend ISluudje en Zondags blad, 3e kwartaal 1895, te willen over maken per Postwissel of in postzegels, vóór 5 Ociober, zullende anders daar over met 5 cents verhooging per post worden beschikt. Postwissels voor dat doel behoeven slechts met een zegel van 21/a Ct. beplakt te worden. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 20 Sept. 1895. Deze week wordt te Leiden het In ternationaal Zoölogisch Congres gehouden. Uit alle werelddeelen, zelfs uit Japan, zgn vertegenwoordigers opgekomen. Een gedeelte der afgevaardigden, ongeveer 50, zullen morgen hier een bezoek brengen aan het Zoölogisch Station, onder geleide van Dr. P. P. C. Hoek, directeur van ge noemd station alhier, en algemeen secretaris van het internationaal Congres. Door de arr.-rechtbank te Alkmaar isT ter vervulling van de vacature van kantonrechter alhier, opgemaakt de navol gende alphabetische ljjsfc van aanbeveling mr. A. Croockewit, kantonrechter te Lem mer mr. F. H. Losecaat Vermeer, kanton rechter-plaats ver v., advocaat en procureur te Terborg, en mr. J. A. G. baron de Vos van Steenwyk, griffier by het kanton gerecht te Zaltbommel. De Troonrede. H. M. de Koningin-Weduwe Regentes heeft Dinsdag jl. de zittingen der Staten- Generaal geopend en de volgende rede ge houden Myne Heeren Ik waardeer het voorrecht de Staten- Generaal opnieuw rondom mij vereenigd te zien, gereed om hunnen belangrijken arbeid te hervatten. De algemeene toestand van land en volk geeft reden tot tevredenheid. De betrekkingen tot alle buitenlandsche mogendheden zyn van den meest vriend- schappelyken aard. Zee- en landmacht kwyten zich by voortduring op loffelyke wyze van haren plicht. In Oost-Indië waren zy by ver nieuwing in de gelegenheid schitterende blyken van moed en volharding te geven. De gezondheidstoestand is gunstigmet erkentelijkheid mocht worden gewezen op een in vele opzichten goede oogst der veldgewassen. Het mond- en klauwzeer, dat tot het sluiten van naburige landen voor den invoer van ons vee aanleiding gaf, is nagenoeg geweken. De toestand van handel en nijverheid is, den invloed der in andere ryken gevolgde handelsstaatkunde in aanmerking nemende, niet onbevredigend. Gedurende dit zittingjaar wachten U opnieuw vele en gewichtige werkzaamheden. Yoor de verdere behandeling der wets- voordrachten tot herziening van de per- soneele belasting en tot regeling van het kiesrecht roep ik in de eerste plaats uwe medewerking in. Voorstellen tot nadere regeling van de gemeentefin ancien zullen u bereiken, terwijl ook andere wetsontwerpen, ten deele reeds aangekondigd, zullen worden ingediend. De toestand onzer bezittingen in Oost en West-Indië geeft, in het algemeen, reden tot voldoening. Met vertrouwen, myne heeren, doe ik wederom een beroep op nwen yver ter vervulling van uwe veelomvattende taak. Moge uw arbeid onder Gods zegen strekken tot het verhoogen van den voor spoed van ons dierbaar vaderland. In naam der Koningin verklaar ik de gewone zitting der Staten-Generaal te zyn geopend. Hare Majesteit de Koningin-Weduwe, Regentes, voorafgegaan door de commissie, verlaat de vergaderzaal. De voorzitter sluit, nadat de commissie in de zaal is teruggekeerd, de vergadering. Maandagavond is te 's Hertogenbosch een vrouw uit een draaimolen gevallen, waarby zij zulke ernstige verwondingen beliep, dat zij Dinsdagnacht is overleden. In tegenwoordigheid van het loods- personeel en talrijke belangstellenden heeft jl. Maandag te Vlieland door den inspecteur van het loodswezen in de 2e district, den heer Roorda, de plechtige uitreiking plaats gehad van de zilveren medaille van de Oranje-Nassau-orde aan den matroos by het loodswezen K. H. Visser aldaar. De inspecteur hield daarby eene kernachtige toespraak, herinnerde aan het manhaftig gedrag van den gedecoreerde en vestigde er de aandacht op, dat hier een eenvoudig matroos met het eeremetaal was begiftigd wegens zyn zelfopofferende menscbenliefde en betoonden moed by verschillende pogin gen tot het redden van schipbreukelingen. Telegrammen met betuiging van eerbied en hulde werden verzonden aan de Koningin en aan den schout-bij-nacht Spanjaard, inspecteur-generaal van het loodswezen. Een lage streek. Een 60-tal personen passeerden Zondag in optocht, met ontplooide vaandels, de gemeente Wormerveer. Het doel van den tocht was de meeting der socialisten in het naburige Krommenie. Van het hoofd der politie te Wormerveer was hun daartoe vergunning verleend, op voorwaarde, dat zij zich ruBtig en ordelijk zouden gedragen, hetwelk gaarne werd beloofd. Hoe zwaar deze belofte heeft gewogen, bleek echter alras. Gekomen buiten de kom der ge meente, aan de brug, gelegen op de schei ding van Wormerveer en Krommenie, weigerden de meetinggangers eenparig het verschuldigde passagegeld ad 21/s ct. te betalen en toen de brugwachter, een reeds bejaarde man, beleefd bleef aandringen, werd hij ruw aangegrepen en herhaalde lijk op het hoofd geslagen en getrapt. Zonder betalen trok toen de troep over de brug. Een kranig soldaat. Omtrent den infanterist le kl. Pieter van der Klamp, die met het stoomschip »Lawoe" te Rotterdam arriveerde, kan worden medegedeeld, dat hij by kon. besluit van 1 November 1892, No. 35, eervol is vermeld ter zake zyner verrichtingen by verschillende ontmoetingen met den vijand in Atjeh, in Juni en Juli 1892, en by kon. besluit van 18 Aug. 1893 No. 22 ander maal eervol werd vermeld voor zyn gedrag bij eene ontmoeting met den vyand in Atjeh in het eerste halfjaar 1893 en dat hy by kon. besluit van 9 April 1895 No. 32 be noemd is tot ridder der Militaire Wil lemsorde 4e klasse ter belooning van aan den lande bewezen buitengewone diensten ter zake van de krijgsverrichtingen op Lombok in 1894. Hy werd den 18en No vember 1894 by de verovering van Tjakra Negara door een lanssteek aan midden vinger en duim van de rechterhand ge wond. Deze zeer kranige soldaat, op wiens borst naast het ridderkruis ook de gouden kroon met het cijfer 2 prijkt, is 32 jaar oud en geboren te Zype. Hy verlaat nu den dienst met gagement wegens volbrach ten diensttyd van 12 jaren. Onderscheidingen. By koninklijk besluit van 17 dezer is, als blyk van goedkeuring en tevredenheid, de bronzen medaille en een loffeljjk getuig schrift, iDgesteld bij koninklijk besluit van 22 Sept. 1855 no. 64, toegekend aan C. R. F. Tollenaar en G. J. W. Putman Cramer, adelborsten lste kl. wegens het redden van een kind uit de haven te Nieuwe- diep. Te Londen staat een 15-jarig meisje, Ellen Rawlinson, terecht, wegens een po ging tot moord op hare moeder. Het meisje, dat de misdaad bekend heeft en niet in 't minst berouw toont, trachtte hare moe der te vergiftigen, om zich te wreken over het teruggeven van eenige kleinigheden, welke zij den menschen, by wie zij diende, ontstolen had. De poging mistakte, omdat de moeder, door een leelyken smaak ge waarschuwd, niet gebruikte wat Ellen haar voorzette. Slecht nieuws van den Congo. Antwerpen, 17 Sept. Het dagblad >Le Matin" ontvangt uit particuliere bron ern stige berichten nit den Congo-Staat. In verschillende streken waar het gezag het best bevestigd scheen, zyn de inboorlingen in opstand gekomen tegen den Staat. Van de streek van de Basundi tot Luluabourg zyn de oproerlingen in verzet tegen de openbare macht. Ook onder de Basokos en Bangalas, twee stammen waaruit de staat zyn beste hulptroepen recruteerde, is een opstand uitgebrokende agenten van den Staat moesten het onderspit delven. Dit nieuws, voegt »Le Matin" er by, verklaart het bericht van den geweldadi- gen dood van kapitein Pelzer, die door zyn eigen troepen is vermoord. De ontplofte ballon. De ambtelijke geneesheer te Hal heeft, wegens de vreeselijke verminking der ly- ken, een spoedige begrafenis gelast. Ter stond zyn vier zinken en vier houten kisten vervaardigd en heeft men de vermorzelde overblijfselen daarin gelegd in tegenwoor digheid van de gemeentelijke antoriteiten, in het ziekenhuis te Hal. Terstond daarop werden de kisten naar het spoorwegstation overgebracht, daar in een lykenwaggon f;ezet en verzonden met den trein. Vier ykwagens van de stad zouden de stoffelijke omhulsels afhalen, die terstond op het kerkhof van Evere begraven werden. Voor de weduwe en de kinderen van den ongelukkigen luchtreiziger August Toulet circuleeren te Brussel reeds ver scheidene lysten. Tonlet had zich eenigen tyd geleden voor tienduizend francs by de Gresham" verzekerd, maar dit beschei den kapitaaltje is natuurlijk niet voldoende om het gezin voortdurend te onderhouden. Ook worden er etappen gedaan om voor de kinderen studie-beurzen te verkrygen. Mevrouw Toulet waB in December 1880 met den luchtreiziger gehuwd, nadat zy in November haar eerste opstyging had gedaan. Toulet had geeu andere inkomsten, dan hetgeen bij met het luchtreizen ver diende, maar hij had een voorgevoel van een noodlottig einde en daarom zag hy naar een ander middel van bestaan om. Zaterdag had hy nog tegen zyn vrouw Ik hoop dat deze opstyging de laatste zal zyn, die ik in dit jaar doe en dat ik in het volgende jaar iets anders zal ge vonden hebben." Helaas, het eerste ge deelte van dien wensch is maar al te zeer vervuld. Van de overblyfselen der ramp heeft mevrouw Toulet alleen be houden de pet van haar echtgenoot, die geheel verscheurd is en zyn horloge, dat niets geleden heeft en tikkend van het ljjk werd afgenomen. Twee personen zyn door een toeval voor het onheil bewaard gebleven. Toulet had zyn oudsten zoon, David, willen meenemen, die al drie luchtreizen heeft gemaakt, maar de moeder deed hem met opzet te laat komen. De heer Scheers kwam Zondag morgen over zyn tyd. Toulet zeide tot kwart over tienen op hem te zullen wach ten en als hy er dan niet was zou een commissaris van politie in zyn plaats zyn meegegaan. Op het laatste oogenblik kwam Scheers nog. Het omhulsel van den ballon was niet, zooals eerst beweerd werd, versletenme vrouw Toulet heeft verklaard dat zy het met haar echtgenoot zelf gemaakt heeft van de beste kwaliteit Chineesche zjjde en genaaid met het linnengaren, dat speciaal voor hen gemaakt werd. De ballon was den 27en April 1894 voor het eerst op gestegen en nog slechts 12 maal gebruikt. Men wjjt nu het ongeluk aan de onvoor zichtigheid van een der passagiers. Deze was een hartstochteljjk rooker en by de vulling had de opzichter der gasfabriek hem reeds moeten verzoeken zich met zyn pyp te verwijderen. Men veronderstelt dus dat hy boven in de lucht een sigaar heeft willen opsteken en dat het gas ontploft is voordat iemand hem op zyn onvoor zichtigheid kon wjjzen. Hongkong, 18 September. Zeven Chineezen zyn, wegens deelneming aan de moorden, te Koetsjeng gepleegd, gisteren in tegenwoordigheid van de consuls te Koesjeng ter dood gebracht. Het record van dronkenschap moet zeker toegekend worden aan een onde vrouw, die dezer dagen te Londen wegens dronkenschap voor de 277e maal veroor deeld werd. Er zyn in Engeland, helaas, nog andere veeldrinkende vrouwen. Zoo verschenen on langs op één dag voor een rechter te Londen vier vrouwen, die te zamen niet minder dan 400 vonnissen wegens dron kenschap achter den rug hadden. Een dure grap. Een onvoorzichtig woord heeft onlangs een lakenfabrikant te Aken 1000 mark gekost. Hy verkocht onlangs aan een zyner fewone afnemers te Hanover eenige stuk en laken, maar weigerde het verzoek om slechts eenige meters te leveren van een weinig gangbare stof, met de opmerking, dat hy slechts geheele of halve stukken verkocht. »Maar een jaar of wat geleden hebt ge ons toch van een en ander stuk wel een paar meters geleverd," wierp de kleerderinaker tegen. Daarop zeide de fa brikant Als ge my dat waar kunt maken, betaal ik u 1000 mark." Eenige dagen later ontving hy inderdaad een rekening uit het jaar 1890 toegezonden, waarop die levering vermeld stond, met de bijvoeging »by wyze van uitzondering". De kleeder- maker vroeg nu uitbetaling van de 1000 mark; maar de fabrikant beschouwde het als een grap en zond hem het bedrag in papiertjes beschreven met 100 mark enz. Doch nu toonde de tegenpartij dat het ernstig gemeend was en zoud een dagvaar ding, met dit gevolg dat de rechtbank te Hanover den fabrikant tot betaling der 1000 mark heeft veroordeeld. Dezer dagen kwam te Zflrich een man uit het hooge Noorden met een wal- visch, die, naar hy beweerde, zoo wel ge conserveerd was, dat hy nog jaren lang goed kon bljjven. Hy vroeg en verkreeg vergunning den walvisch ten toon te stellen in een groote houten loods, en nu kwamen vele belangstellenden het zee monster zien. Maar na een paar dagen begon men algemeen te klagen over den afschuwelijken reuk van den walvisch, welke de geheele buurt verpestte. Het gemeentebestuur maakte aanstalte om hem te beduiden, dat hy maar heen moest gaan. De walvischman toonde zich echter vóór het hem gevraagd werd al geneigd om heen te gaan, maar hy wilde, om schulden, die hij gemaakt had, met de noorderzon vertrekken, en men was genoodzaakt beBlag te leggen op den walvisch. Nu was het nog veel erger. Als de man kwaad wilde, liet hij het dier in handen van de overheid, en dan kwam men niet van de lucht af. Na vier-en-twintig ureD was men echter uit de ongerustheid. De eigenaar van den walvisch betaalde. Hy voer heen met zyn kostbaar eigendom tot verademing van heel Zürich. Tijdstippen van verzending der Brievenmalen. Naar Oost-IndlS: VernndingiwaK. Datum der ter |Tyd«t. d.laat g g poit-bezorg. JbuaLahPoatk p. zeepoit vil Amaterdam. 20 Sept. p. reepojt vi* Botterdam 27 p. Hollandiehe mail via Genua 1 Oct. p. HolL mail via Maneille 24 Sept. p. Premehe mail via Marseille 27 p. Engelache mail via Brindiii 4 Oct. s!£." .u»vriia.8. p.Duittche mail via Napel» 28 Sept. 8.45 Naar Guyana (Surlnama); p. zeepoit via Amsterdam I 25 Sept.l 7.15 'aar. p. mail over Engeland 28 I 7.15'aav. p. mail viaSt. Nazaire 7 Oct. 7.15 'aar. Naar CursQao, Bonaire en Aruba: p. zeopoit via Amsterdam. I 25 Sept.i 7.— a' av. p. mail via Sonthampton '«nam. Naar St. Martin, St. Eustatius en Saba: p. mail over Engeland 28 Sept.) 7.16'aav. Naar H r. Ma. »A t j o h" t® B a hi a, via Lissabon: 21 en 28 Sopt., 7.15 's av. (Aankomst dezer posten te Bahia 10 en 17 October.) op ZONDAG 22 SEPTEMBER 1895, aanvang 'snara. 2V* uur. 1. aOesterreichs Söbne soll man ehren 1", Militair Marsch, Jos. Zistlor. 2. Ouverture zu der Oper «Jessonda", Louis Spohr. 3. »Virgo Maria", Prière, Ch. Oberthür. 4. Grosse Fan tasie nacb motivon aus Richard Wagner'e Oper»Lohengrin", Adolphe Schrciner. PAUZE. 5. Ouverture zum Zauberspiel ■Die Irrfahrt um 'a Gllick", Franz von Sappé. 6. Fantaieie de 1' opéra»Le Trouvèro", Gi- acomo Verdi. 7. «Frlihlingstraume", Walzer, Ph. Fahrback. Burgerlijke stand, gemeente Texel. van 11 Sept. tot 17 Sept. ONDERTROUWD: I GETROUWDj <j00nc- GEBORENMaartjo, dochter van Jacob Brouwer en Jantje Plaatsman. Antje, dochter van Pieter Eelman en Martje Selser. OVERLEDEN Simon Wilner, 10 maanden, zoon van Pieter Wilner en Pietje Wegman. Vrouwtje Smit, 41 jaren, gehuwd met Cor- nelis van Heerwaarde. Alida Johanna Witte, 45 jaren, gehuwd mot Pieter Roeper. Leven loos aangegeven een zoon van Adriaan Tompot en Martje Koorn. Burgerlijke stand, Gem. Helder. van 16 tot on met 18 September. ONDERTROUWD: Geene. GETROUWD: H. Boon en S. de Jong. EEN ONVERSTANDIGE BELOFTE. (41 «Kom, denk daar niet aan, oude heergij zyt niet de eenige, die geldzaken vereffent, en ik bob noch u noch uwo concurrenten noodig." »Ik help het u wenschoD, maar hot is toch de vraag of mevrouw Blote uwe hoop zal verwezenlijken." «Gy scbynt al zeer nauwkeurig te zyn in gelicht spotte Born. «Omtrent datgene, wat mevrouw Blote doen zal nietomtrent uwo verwachting ja 1 De geheele stad spreekt er immers van, en men verwacht met groote spanning de bruiloft.' Born lachte, maar die lach klonk zoo ge dwongen, dat do wisselaar hem verbaasd aankeek. »De stad zal nog wol eenige dagen geduld hebben," zeide by sarkastisch. «Zjjt gy mis schien gekomen, om van my betreffende die omstandigheden iets naders te vernemen r" «O neen, ik ben niet nieuwsgierig," ant woordde Nathan, «een andere oorzaak brengt my tot u. Gy zult u herinneren, dat gy my een biljet van duizend francs gegeven hebt." «Wat moet dat beteekenon vroeg Born ylings. Weet ge, van wien gy het ontvangen hebt «Wat beduidt deze vraag" «Bly'f bedaard het is eene vraag, ovenals elke andere vraag." «Er ligt dos geeno andere boteekenis aan ten grondslag?" antwoordde Born, die zyn loepen door do kamer had hervat. .Gy moest toch een doel met die vraag hebben." •Een doel? Ja," knikte do wisselaar. »Ik heb het biljet verkocht, en de kooper beweert dat het valsch is." Als door een bliksemstraal getroffen, was Born blyven staanzyn blik rustte strak on met zichtbaren aDgst op Nathan, die de uit werking zyner woorden gadesloeg. •Valsch?" zeide hy. «Dwaashoid Gy hadt dat immers terstond moeten zienik herinner my, dat ge het biljet aan oen soherp onderzoek hebt onderworpen." •De beste kenner kan misleid worden I" ,Gy gelooft dus ook «Neen, ik geloof het nietmaar ik wil my dekken, opdat de schade niet my alleen zou treffen." .Kan de kooper niet het echte voor een valsch verruild hebben?" .Neen want ik ken het nummer vau het biljet, dat ik hem gegeven hebhet staat in myn boeken opgeteokend. Wy hebben het naar Parys gezondon en zul len nu het antwoord der bank afwachten maar vooraf meende ik, u hiervan ia kennis te stellen. Gy zult weten, van wien ge het biljet hebtdan kunt ge het ook weer terug geven." •Maar dat kan immers niet mogelyk zyn viel Born hem in de rede. «Men wil u be driegen, oude heer, ziedaar alles." ■Wie my bedriegen wil, moet slim zyn," antwoordde Nathan lachend. »Het kan zyn, dat ik een bankbiljet voor echt houd, dat niettemin valsch is; maar dan weet ik altjjd, aan wien ik my te houden heb. En ik hoop, dat in dit geval ook gy hot zult weton." ■Neen, ik weot het niet I" stoot Bom op. ,Een vreemdeling, wiens naam ik niet eens ken, heeft my het biljet gegeven hy was my 600 francs schuldigik heb hem het overige in goud terugbetaald." «Een vreemdeling?" «Nu ja, wy hebben te zamen gespeelder waren nog andere vrienden by, on het spel nam my dermate in beslag, dat ik er volstrekt Diet aan dacht, de menschen naar hun naam to vragen en my met hen bekend te makeD." Nathan schudde bedenkelijk het hoofd. »Dat is noodlottig voor u," zeide by, »ik vrees dat die vreemdeling een behendigo dief «Dat was hy in geen geval!" ,Ja, wanneer gy hem zoo nauwkeurig kent, dat gy dit beweren kunt, dan zult gy ook weten, hoe hy heet en waar hy woont." «Dat weet ik juist nietmaar ik meen my op myn scherpen blik te mogen verlaten." .Reeds menigeen, die daaraan geloof hechtte, heeft zich bedrogen. Hebt gy alleen dit biljet van hem ontvangen «Waarom vraagt gy dat «Wel, wy konden ons overtuigen of de andore ook valsch zyn." Nathan had deze aanmerking van een loerenden blik doen vergezeld gaan, en door dien blik werd Born, die toch reeds argwaan koesterde, gewaarschuwd, «Ik had geen aanleiding, nog een tweede biljet van duizend francs in te wisselen," zeide hy «overigens gaat my de geheele geschiede nis niets aan. Gy hebt het biljet als echt in betaling genomen het zal dus wel echt zyn is dit niet het geval, zie dan maar, hoe gy er zonder verlies van af komt." •Ik geef het u terng «Dan zult gy vooraf het overtuigende bc- wys moeten leveren, dat dit hetzelfde bank biljet is, dat gy van my ontvangen hobt. Verscheiden dagen zyn sedert verloopen ik kan niet weten, wat intusschen met myn bankbiljet geschied is •Houd ge my voor een bedrieger?" i Dat zeg ik nietik dek mij slechts den rug, zooals gy het immers ook wilt doen 1" riep Born met een sarkastiBchen grijnslach •ik onderzoek niet eens, of ook andere be weegredenen u nopen, deze vragen tot my te richten." Nathan moest na deze woorden tot de over tuiging komen, dat het doel van zyn bezoek niet bereikt was. Had Born hem ook niet ge heel doorgrond, toch vermoedde hy in elk geval, dat het valsche bankbiljet slechts tot voorwendsel strekte, om hem in een valstrik te lokken. Niettemin wilde hy nogmaals eene poging doen. .Andere beweegredenen antwoordde hy, «ik weet niet, hoe gy op die gedachte komt. Ieder wil zich voor nadeel wachten, en gy moest my dankbaar zyn, dat ik u ben komen waarschuwen, en gy, die op het gebied van Franache bankbiljetten oon leek zyt, zult ook niet weton, dat er nu juist vele in omloop zyn «Dat alles gaat my niet aanviel Born hem in de rede. «Hadt gy my het biljet teruggegevon, dan zou alles in orde geweest zyn nu kan ik my daarmede niet meer in laten. En wat de andere beweegredenen aan gaat, ik weet dat er menschen genoeg in do stad zyn, die omtrent myne positie gaarne inlichting wenachen te ontvangen, deels uit nieuwsgierigheid, deels uit andere oorzaken, die ik maar liever niet noemen wil. 't Is mogelijk, dat deze lieden zich van n als bun werktuig willen bedienenik in uw plaats zon mij daartoe niet beschikbaar stellen." Ditmaal steeg ook den wisselaar het bloed naar het hoofd. Het verwyt was beleedigend en het speet hem het allermeest, dat hy hot niet weerspreken kon eerst nu zag hy, welke gevaarlyko en vernederende rol hy op zich genomen had. .Wanneer gy de nieuwsgierigheid vrooBt, dan zult gy ook redenen daarvoor hebben," zeide hy op getergden toon .maar my moet gy daarby buiten spel laten ik bon niet de spion van anderen •Wacht nog een oogenblik," spotte Born, die in den opvliegenden toon zyner tegenpartij behagen Bcheen te scheppen, .gij kent immers don schilder Ertman Nathan was aan do deur blyven staan by drukte den hoogen zijden hoed op bet hoofd on zag den vrager meteen vorachtelyken blik aan. .Alleen by Daarn," antwoordde hy. «Wan neer gy nauwkeurige inlichtingen omtrent hem verlangt «Toch nietik ken hem nauwkeurig genoeg en wilde u slechts den goeden raad geven, uw vertrouwen in zyn oerlykbeid zooveel mogefijk te beperken." H y beeft my n vertrouwen nog niet verlangd." «Dan deed het wellicht een ander ten zynen behoeveik raad u nogmaals voorzichtig te wezen." De wisselaar ging woedend naar bniten Born trad zoDder dralen weer aan het venster, om zich te overtuigen of de man in de ver sleten liverei nog beneden stond. Hy zag hem niet meer, en reeds haalde by, als van een drukkenden last ontheven, rnimcr adem, toen de denr zacht geopend werd en dezelfde man binnentrad. EeDige oogenblikken lang stonden zy tegen over elkander; zy schenen beiden Diet geheel zeker van hunne zaak te zj}D. Eindelyk trad do vreemdeling op Born toe. (Wordt vervolgd.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1895 | | pagina 1