f't Vliegend Blaadje. Haf' KLEINE COURANT!# VOOR HELDER NIEUWEDIEP EN TEXEL Ho 2392. Zaterdag 18 Janpari 1896. 24ste Jaargang. Bureau: Zuiditraat. Telefoonn". 63. Bureau: Spoorstraat. Telefoonn. 61. Abozuaement p. 3 maanden binnen de gemeente 50 Ct., met ZondagBbl. 80 Ct. id. franco per post 75 idem f 1.12 id. voor het Boitenland f 1.25, idem f2.00. VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgeven: BERKHOUT ft Co., te Helder. BuraniS 8POOR8TRAAT mi ZUIDSTRAAT. Atlvortentlön van 1 tot 5 regels2j> Elke regel meer Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan ^le^Bureaux^bezorgd^z^ii-^ KALENDER DER WEEK. JANUARI, (Louwmaand, 31 dagen). Opkomst der Zon 8 n. 3 m. Onderg. 4 u. 20 m. Zondag 19 Maandag 20 Dinsdag 21 Woensdag 22 Donderdag 23 Eorste Kwartier. Vrydag 24 Zaterdag 25 NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 17 Jan. 1896. Op de volksby eenkomst, Woensdag avond in Tivoli gehouden, was de zaal, zoo mogelijk, nog voller dan andera. Bjj 't op halen der gordjjn zag men op 't tooneel een tropee van vlaggen en groen, in 't midden waarvan 't beeld van Paul Eruger prijkte. Aan weerszijden stond een jonge dame, de eene met de Nederlandsche, de andere met de Transvaalsche kleuren, die zeer verdienstelijk 't TranBvaalsche Volks lied zongen. Daarna trad de president der Regelings commissie, de hr. B. F. van Eek, voor en uitte in korte maar hartelijke woorden zijne sympathie voor onze wakkere stam- genooten in Zuid-Afrika en hun dapperen aanvoerder. Een daverend applaus volgde. Daarna werd de volgende brief naar Trans vaal afgezonden. Helder, 15 Januari 1896. Holland. Aan den president der Zuid-Afrikaansche Republiek, Paul Kruger, te Pretoria. De Commissie voor Volksbijeenkomsten, hedenavond met ongeveer 600 mannen en vrouwen uit alle klassen der bevolking ter uwer huldiging feestelijk bjjeen, U en uwen dapperen Transvalere van harte geluk met uwe jongste overwinning. Dat gy nog vele jaren aan het hoofd van dat dappere volk moge staan. Namens de Commissie en de met haar vergaderden De president B. F. VAN ECE. Daarna werd door de Torpedisten-Ver- eeniging »Door eenvoud Groot" opgevoerd a'tLied van Moeder," tooneelspel. Met de grootste aandacht werd de han deling gevolgd, en meermalen klonk een welgemeend applaus door de zaal. Aan allen, die mededeelden, komt dan ook den lof toe, dat ze zich behoorljjk hadden voor bereid, waardoor 't hun gelukte een diepen indruk op de toeschouwers te maken; ze kunnen met zelfvoldoening op dien avond terugzien. 't Fanfarekorps, aan deze vereeniging verbonden, luisterde den avond op door t uitvoeren van goede muziek. Gey van Pittlns. f Woensdag is te 'B-Gravenhage overleden de gepens. luitenant-generaal A. R. W. Gey van Pittius, oud-legercommandant in Ned. Indië, een even bekwaam alB dapper officier, die een schitterende militaire loopbaan achter zich heeft. Eerlfjk. Een Scheveningsche vrouw vond Dinsdag te 'a-Gravenhage een enveloppe, inhoudende een bedrag van pl.m. f 1700 aan coupons. Terstond gaf zy hiervan kennis aan de politie, met het gevolg, dat de eigenares een dame uit het Park zich spoe dig aanmeldde, die de eerlyke vrouw een rnime belooning gaf. Onderscheiding. By koninklyk besluit van 14 dezer, is de hoofd-ingenieur by de zeemacht, de heer P. I. Turk, benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Oplichting. Meermalen komen in de couranten adver tenties voor, waarin «edelmoedige" geldschie ters tegen billjjke rente en een kleine ver goeding voorschotten aanbieden. Zendt een slachtoffer de gevraagde gelden, die dienen moeten om de kosten van informatie te dokken, zoo hoort hy nooit iets meer van den geld schieter, oi indien hy zich hierbij niet neer legt, doet do geldschieter hem schoono beloften of deelt hem mede dat de informatiën, die natnurlyk nooit genomen worden, zoo ongunstig luidden, dat er van verdere zaken geen sprake kon wezeD, of wel de geldschieter zit wat krap in z\jn geld enz. enz. EeD dergoljjk beroep oefende tot voor korten tyd ook uit de man, die Dinsdag te Amsterdam terecht stond, Hendrik Kuyper, die op den N. Z. Voorburgwal eon kantoor dreef van dienst betrekkingen en voorschotten. Beklaagde, een 64-jarig man, vroeger com missionair, wordt by dagvaarding oplichting en verduistering ten laste gelegd, viermaal geploegd. De le getnige D. J. v. H. te Utrecht, ver klaart dat hy op zijn zaak een leening had willen sluiten door een advortentie kwam ge tnige met beklaagde in betrekking. Getuigo stortte f 12.50 en kwam verder overeen dat, zoo de leening tot stand kwam, hy 1 pCt. zou afstaan aan den geldschieter. Slaagde beklaagde niet, dan zou get slechts eon rijksdaalder behoeven te beti Na drie weken werd getuigo door beklaagde geschreven, dBt hij nog f 10, die later zonden worden gerestitueerd, behoefde, om de i zeker tot stand to doen komen. Getuige deed zooals hem gevraagd word, doch ontving niets, hoewel hij beklaagde zeker twintig keer bezocht. Beklaagde scheepte hem telkens met praat jes af. Do eindelooze reizen begonnen den getnige te verveleo, zoodat hy een briefje schreef aan don commissaris van politie. Vóór dien tyd echter trachtte beklaagde de zaak zooveel mogelijk te sussen door allerlei fraaie beloftenook teekeode hy een accept, zich verbindend aan getuige het totaal dor voor schotten terug te zullen geven. Getnige stelde vertrouwen in bekl., doch daarby kwam ook do wensch om f 1000 to leenon. Bekl. heeft aan te merken, dat hy got. meermalen de reiskosten heeft vergood, dat get. met bekl. zaken had willen beginnen, nadat bekl. diep berouw te kennen bad ge geven zich in zulke zaken te hebben begeven; nimmer had hy beslist geld beloofd, steeds slechis de hoop te kennen gegeven. Beklaagde zegt voorts, dat hij ee ontving van een zekeren Maller, dien hy later niet meer heefe gezien, die zich wel bereid verklaarde hem aan geld voor voorschotten te znllen helpen. Doch die zekere Muller kwam nooit meer terng. De volgende getuige is do heer A. A. S. van Leeuwarden, die ongeveer hetzelfde ver haal doet als de lste getuige, ook hier weer hetzelfde samenweefsel van leugens, dat be klaagde voortdurend opdischte. Deze getuige werd slechts voor f 5 beetgenomen, boewei bekl. de terugbetaling aanbood, indien de lee- niag niet slaagde. De getnige eischte echter een promesse ten bedrage van het voorgespie gelde bedrag. Mej. S. i. - door beklaagde opgelicht toen deze voor haar een erfenis zou regelende erfenis is door hem verduisterd, terwyl zy hem nog eenige malen een rijksdaalder of zoo betaalde voor zyn bemoeiingen. Beklaagde zegt, dat hy wel de S. O. toe komende gelden heeft verbrnikt, maar dat hy bereid is in Maart van het volgend jaar de gelden terug te geven. De heer G. K., notaris, hoeft het huis, de erfenis, waarvan boven sprake was, voor S. O. verkocht en de geldon aan beklaagde overgemaakt, evenals by vorige gelegenheden de huur. By het verhoor van dezen getnige blijkt, dat beklaagde by het vragen van voorschotten bet steeds deed voorkomen dat de gelde. voor S. O. bestemd waren, terwyl hy ze toch ten eigen bate aanwendde. Hiermede is het getuigenverhoor afgeloopen en komt het O.AL aan het woord. Wat betreft oen der verduisteringen, dat gedeelte der aan klacht vervalt, omdat de getnige zelf verklaard had, het geld te hebben geweigerd. Doch bekl. heeft zich schuldig gemaakt aan bedriegelyke middelen, beklaagde wist toch dat hy geen geld kon voorschieten. Bekl. heeft zich dus aan oplichting schuldig gemaakt en aan verdniste- ring, wifir hg 8. O. op zulk een schandelijke zich dos aan twee misdrijven schuldig gemaakt. Mitsdien requireert het O.M. eene gevange nisstraf van een j»r. De verdediger mr. W. Binger is van oordeel dat het bewijs der oplichting niet geleverd is. Wat de verduistering betreft, betuigt de verdediger, dat de verduistering van geld, vol gens zyn opvatting, niet strafbaar kan zyn, zoodat vrijspraak moet volgen. Uitspraak over 8 dagen. De officier van justitie te Rotterdam roept in eene advertentie den schryver op van een met potlood geschreven briefje, postmerk Rotterdam 13 Januari 1896, 5 tot 6 nur namiddag, gericht aan dien off. j. en betrekking hebbende op den moord Hoogsteden. Geheimhouding wordt verlangd toegezegd. Aanranding Eenige dagen geleden werden te Breda des namiddags te 1 aur in het Valkenberg eenige jeugdige meisjes door een opgescho ten jongen toegesproken, Een harer bracht om welke reden is alsnog onbekend, met een mes eene ernstige verwonding aan den halB toe. Door gebrekkige aanwyzigingen is de politie den dader nog niet op het spoor. Een geschorste verkooping! Reens en zyne makkere hebben Maan dagmiddag weder eene gerechtelyke ver kooping, gehouden in het verkooplokaal »De Beurs" te Amsterdam, in de war ge stuurd. Reeds lang vóór den vastgestelden tyd 2 uur had zich een groote menigte voor de deur verzameld. Een gedeelte slechts werd toegelaten. In het lokaal werd door eenigen het woord gevoerd om te protesteeren tegen allen, die den verkoop bevorderd hadden. De deurwaarder ving aan met den verkoop van een linnenkastje. Bepaald was, dat ieder het geld voor elk bod moest deponeeren. Dit gaf aanleiding tot het eerste geharre war. Het meubelstuk werd toch in veiling gebracht. Het eerste bod bedroeg een cent, daarop volgde een van tien galden, welk bedrag gedeponeerd werd. De partygenooten van Reens boden daarop f 100, f150, en f 200, eeneik bood, de deurwaarder eischte deponeering van het geld, wat volgens zyne verklaring niet geschiedde, ofschoon velen beweerden, het te willen doen. Het was een rumoer van belang. Inmiddels werd het bod van 10 gulden toegewezen, en de deurwaarder verklaarde met de verkooping in zoo'n herri niet te willen doorgaan. Voora had Reens reeds gezegd met zyne mak kere te vertrekken, daar de wet overtre den was. AlduB geschiede en eene wandeling door de stad werd ondernomen. De politie had op straat en in het lo kaal de orde gehandhaafd. Eén ruit werd door het gedrang gebroken, ng nog? De eertstyds zoo bloeiende stad Brou- -ershaven zag in 1895 haar aantal in woners weer verminderen van 1393 op 1352. Vervalsching een scheikundige vervoegde zich on langs een zeepfabrikant met verzoek een meelsoort te onderzoeken. Toen het bleek, dat dit meel met >zwaarspaath" vermengd was, riep de man mistroostig uit: z'tls toch een afschuwelijke tyd tegenwoordig met die vervalschers"Zelfs 'tmeel, waar- ik myne groene zeep ver...meng, kunnen zy niet onvervalscht latev! M d b 1. v. H. R. Door de Nederlandsche Amerikaan- Bche Stoomvaartmaatschappij is blykens een aanschrijving aan hare agenten te Belfast een stoomschip in aanbouw, dat in 't begin van 't volgende jaar onder den naam Rotterdam" in de vaart zal gebracht wor den. Het schip zal eene lengte hebben van 470 voet, 53 voet breedte en eene holte van 34 voet; inhoud 8000 ton. Het zal in beweging gebracht worden door twee machines, elk van 2500 paardenkracht. Het schip wordt ingericht voor 350 ka- üits- en 1000 3e klasse passagiers. Dit 'aatste getal kan zoo noodig nog vergroot worden. Over een ongeluk te Meppel meldt men aan de »Zw. Ct." Dinsdagavond had hier ten huize van T. Leene aan de Weer- djjk een zeer treurig ongeluk plaats. Het dien dag in dienst getreden 14-jarig doch tertje van den leerlooiereknecht Smit kreeg in opdracht eenig waschgoed weg te bren gen en, daar het regende, tevens den wenk dat de parapluie in de keuken stond. Deze willende halen, opende het kind een ver keerde deur en viel in een geheel met water gevulden kelder, zonder dat dit be merkt werd. De man was niet thuis en de vrouw was inmiddels naar den zolder gegaan. Eenigen tyd later vonden de huis- genooten de klompen van het meisje by de geopende kelderdeur staan eu zagen tot hnn groote ontsteltenis het lyk in het water. Alle terstond in het werk gestelde middelen om de levensgeesten weder op te wekken waren helaas vruchteloos. Te Nieuwdorp had Zondagnacht in een herberg een vechtparty plaats tus- schen eenige beschonken personen. Onder deze bevond zich ook de zoon van den koetsier J. M., voor wien de vader party trok, meer om hem uit het gevaar te red den, dan wel om mede te doen aan het vechten. De man maakte zich zoo boos door den ondervonden tegenstand, dat hy eene beroerte kreeg en kort daarop stierf. Yan een en ander is proces-verbaal opge maakt. Omtrent het voorgevallene meldt men aan de >M. Ct." yan andere zjjde, dat Zondagavond 8 jongelieden twist hadden by het huis van een hunner, M., toen de vader van M. op het gerucht naar buiten kwam om hen te scheiden. Hy kreeg toen zulk een klap tegen het hoofd, dat hy een kwartier later overleed. Valsch Bankpapier. Naar aanleiding van de bewering dat de valsche bankbiljetten van Erause o. a. hieraan te herkennen zouden zyn, dat zy alle het nummer 5996 dragen, maakt de >Haarl. Ct." de opmerking, dat dit mis schien waar kan zyn voor de laatst aan den dag gekomen biljetten, maar dat er onder Erause's valsche biljetten ook be staan met andere nummers. Wilde zwanen. Van het eiland Texel schrijft men Ons eiland wordt tegenwoordig weder bezocht door vluchten wilde zwanen (»Cig- nua musicus Becbot".) Dat er kolossale exemplaren onder zyn, kan bljjken uit het feit, dat een jager alhier er een bemach tigd heeft, die 23 halve Eg. weegt. Door de groote hoeveelheid sneeuw in de omstreken van 's- HertogenboBch is de dienst van de paardentramlyn Den Bosch Vucht geheel, en van de stoomtramlyn Den Bosch VechelHelmond gedeeltelijk gestaakt. Transvaal. Bloemfontein, 13 Jan. De Volksraad heeft een besluit genomen om Transvaal ten allen tjjde wanneer het noodig mocht zyn, by te staan. Verder protesteert de Volksraad tegen het voortbestaan van de Chartered Company, als een gevaar voor den vrede? van Afrikadrukt zyne meening uit dat het charter dier Maatschappij moet worden ingetrokken en Rhodesia bestuurd moet worden door rijksambtenaren of door de autoriteiten van de Eaapkolonieen verzoekt waarborgen tegen het veratoren van den vrede door Rhodesia. (.Hbli") Pretoria, 13 Jan. De Volksraad kwam heden bjjeen maar verdaagde na een korte zitting, omdat wegens de opgewonden stemming een kalme en bezadigde wetgeving onmogelyk werd geacht. De Volksraad en steun. Er werd een boodschap van president Eruger voorgelezen, waarin deze verklaart dat de regeering vaat besloten is, de heilige rechten en belangen der republiek te handhaven en die te vestigen op vaster en veiliger grondslag. Al het werk van den Volksraad is uit gesteld tot Mei. (»Hbl<L") Prof. Röntgen, uit Würzburg, is door Eeizer Wilhelm uitgenoodigd naar Berljjn te komen en in het Koninklyk palei» een voordracht te houden over zyne nieuwste ontdekking (photohraphie van het onzicht bare). Elders genomen proeven hebben de be richten over de nieuwe wyze van photo- grapheeren bevestigd. In het natuurkundig laboratorium der hoogeschool te Pest o.a. worden, met behulp van licht (als men 't zoo noemen mag) uit Crooke's buis voorwerpen door houten kasten heen en van menschelyke lichaamsdeelen alleen de beenderen gephotografeerd. Prof. Röntgen heeft o. m. een kompas gephotographeerd, door een kast en twee rijen boeken heen. Het licht uit de Crookee- buis dringt, geljjk men weet, door boot, vleesch en andere organische stoffen heen, maar niet door metalen. Een uitzondering maakt echter het aluminiumdoor dat eigenaardig metaal dringen, gelyk geble ken is, de lichtstralen heen. Ook te Amsterdam heeft een photograaf proeven genomen met de nieuwe photo- graphie," en ook hy verkreeg de verwachte uitkomsten. Een vreeselyk haast niet te gelooven drama van jalouzie is Vrijdagnacht te Londen afgespeeld. Een bewoner van York- street, John Hill genaamd, heeft zyn vrouw een ernstige, misschien doodelyke wonde aan het hoofd toegebracht en daarna zichzelven den hals afgesneden. Hill en zyne vrouw waryn naar den schouwburg geweest en spraken thuis over de voorstelling. De vrouw roemde daarbij met geestdrift niet alleen het spel, maar ook het voorkomen van een der acteurs. Dat maakte haar man jaloerech. Zy twistten tot laat in den nacht. Eindelijk greep Hill, dol van woede, een ijzer en sloeg daarmede zyn vrouw op het hoofd. Zy viel bloedend op den grond dood, naar hy meende. Hy schreef toen met potlood een brief, waarin hij meedeelde, hoe hy tot de mis daad kwam, hoe hy zyn vrouw had ge dood om haar te straffen voor hare voor genomen ontrouw, en zyn eer die hij be dreigd achtte, by voorbaat had gewroken. Daarna sloeg hy de hand aan zichzelven. Juist toen hy dood op den grond viel, kwam zyn vrouw weer tot bewustzijn. Op haar angstgeschrei kwam een buurman toesnellen, die onmiddellijk hulp ging halen. Er is nog kans op het behoud van de gewonde vrouw. Met behulp van valsche sleutels zyn een paar schurken de St. Ferdinand'skerk te Parijs, die ter herinnering aan den dood van den hertog van Orleans is opgericht, binnengedrongen. Zy hebben de sacristy doorzocht en de groote schildergen van Claudius Jacquand, voorstellende de laatste oogenblikken van den hertog van Orleans, afgerukt. Het doek is door de Vandalen geheel in stukken gesneden, waarna alle ^ewyde sieraden op een hoop zyn verbrand. Ingezonden. L. L Vrijdag hielden de gezamenlijke werk lieden der Ryks Marine-werf alhier een© in 't lokaal «*t Centrum". Hel vergadering was het stichten eenor Vereeniging, welke zich ten doel stolt do nagelaten betrekkingen, vooral weduwen van overleden kameradon, financieel te steunen. De waarn. voorzitter, de heer W. v. Zweden, reon woord van welkom dozo ver gadering, dankte voor de tronwo opkomst on zette het doel uiteen waarvoor men -was bij eengekomen. Alle aanwezigen stemden met de woorden door den waarn. voorzitter ge- 2>roken volkomen in en in beginsel word be oten deze vereeniging te stichten. Ingekomen twee concept-reglementen. Enkele dor igen opperden dat geen reglement noodig was. Door de heeren ZiU en Potters met ernst aangedrongen wel een regle- daar te stellenzy achtten een vereeniging Jeze zonder roglemeDt niet bestaanbaar. Zy achtten een reglement noodzakelijk omdat het de leden aaD de vereeniging bindt en vooral omdat dan willekeur niet kan plaats Na breedvoerigo discussiën werd besloten een reglement aan te nemen, hetwelk uit de twee concepten werd samengesteld. Het stichten van eene reserveka-, voorkomende in een der concepten, werd verworpen. Met alg. stemmen werd aangenomen dat ioder minder gtëmployoorde werkman of leerling tot deze vereeniging kan toetreden en dat ioder lid verplioht is, by overlijden van een zjjoer medeleden, een zekere som te storten, welk bedrag aan de toekomende, in het reglement omschreven, zal worden afge dragen. De heer Van Zweden kon dan ook alreeds constateeren dat een 500-tal der werklieden is toegetreden. Op voorstel van den heer Zits werd het bestuur samengesteld uit drie leden, namelijk president, secretaris en penningmeester en worden na gehonden stemming gekozen de hb. W. v. Zwodon, Dokkers en Meerens, welke allen hun verkiezing aannamen. Nog bracht de heer v. Zwedea zyn dank aan don heer v. Vugt voor het kosteloos af staan zyner zaal, wat daverend werd toegejuicht. Een woord van dank mag alhier niot ach terwege blyven aan den nienwgekozen Voor- ziiter, want zeer zeker is aan hom de stich ting dezer schoone vereeniging to danken en de dank van weduwen en wcozen zal wel niet achterwege blyven. Hieruit kan men opmaken dat door ver- eenigeu nog voel goeds voor den werkman kan gesticht worden en onwillekeurig moet alhier de vraag van myn hartZouden zy, die altyd zoo op Bonden en Vereenigingen smalen, ook deze Vereeniging afkeuren? Gaarne zoude ik willen dat alle werklieden der Rijks Marinewerf alhier toetraden als lid dezer VoreenigiDg, want daaruit volgt natuur lijk dat de nitkeering zooveel te grooter zou worden. Mijn heer de Redacteur, myn hartelyken dank voor do plaatsing dezer regelen. Den Helder, 15 Jan. 1896. Met de meeste hoogachting, Uw Dw. Dienaar W. R. ZITS. blakerd. i van binnen geheel zwart ge- - De bark >Janet Corvan" van Kaap stad naar Van Couver is op de kust van Van Couvereeiland vergaan. Drie opvaren den verdronken, de overigen slaagden er in de kust te bereiken, waar zy twaalf dagen op een barre plek moesten doorbrengen, onbeschut tegen weer en wind, slechts in het bezit van weinig voedsel. Tien hunner kwamen om van koude. Veertien anderen werden door een sleepboot gered, die ech ter door het onstuimige weder genoodzaakt was nog vyf opvarenden der Janet Corvan" achter te laten. Deze waren te ziek om zelf een poging tot redding te wagen. Men vreest dat de inmiddels gezonden hulp te laat zei komen. De volgende aardigheid moet tegen woordig in Brussel in zwang zyn >Ge komt door de straten van Brussel gestapt en een gegan teerde heer vraagt u om vuur. Gy kunt niet weigeren. Hy neemt, of schoon tegen uwen zin, uw sigaar aan, houdt die tegen de zyne, trekt en geeft u met veel complimenten uwe havanna terug. Nu steekt gy die natuurlijk weer in den mond, maar trekt opeens het afschu welijkste gezicht, dat een caricatuurschilder zich verbeelden kan. Wat is er gebeurd Het luide gelach van den heer die n om vuor vroeg en een paar vrienden, die hem vergezelden, zegt het genoeg. De vingers van zyn handschoen waren be smeerd met iets, dat een vreemden smaak aan het uiteinde van uw sigaar heeft medegedeeld." machtigde de regeering echter, de staats- artillerie uit te breiden met 400 man, en nam een door de regeering voorgestelde resolutie de grootste felheid op. Verscheidene huizen Straatnamen. Op Woensdag, nadat ik uw ingezonden stuk onder bovenstaand opschrift in uw veel gelezen blad van den 7cn Januari 1896 ge- lozen had, kreeg ik door toevallige omstan digheden in handen de vóór 40 A 50 jaren door den algemeen bekenden Mr. J. v. LoDnep geschreven »M y meringen in en over Amsterdam". Na in bet zevende hoofd stuk te hebben verteld, hoe een Belg, die te Brussel woonde, veel gereisd eu herhaaldelijk Par\js, Londen, Berlyn en andere hoofdsteden bezocht had, to Amsterdam zon gaan logee ren bij een vriend, die woonachtig was op <te Keizersgracht tusschen de Wcesperstraat en Muidergracht W 424 en deze woning niet had kunnen vinden tengevolge van de eigen aardige, toen gevolgde wyze van nummering der huizon, welke geheel afweek van die, in genoemde hoofdplaatsen gevolgd, geeft hij in het achtste hoofdstuk eenige middelen aan, om iemands woning spoedig te doen vinden. Daarby geeft hy o. a. aan, het destyda reeds te Parjjs aangenomen stelsel te volgen, namelyk, om straten een naam te geven tor herinnering aan gebeurtenissen of personen. Vervolgens laat by letterlek volgen «Aan iets dergelijks is hier te lando nooit «gedacht geworden. Men heeft te Amsterdam, «na veel passen on meten, eene plaats ge bonden, waarop men oen standbeeld voor Rembrandt kon oprichten; doch stmd- zyn daur en de plaats om ze to niet meer te vinden er bestaat «echter een minder kostbaar middel om mede «te werken tot het in eere houden der nage- «dachtenis van groote mannenmen ,schenke hun naam aaa de straat, waar z\j «geboren xyo, gewoond of 'gewerkt hebben." Ik achtte het niet onaardig, dit oordeel van eon der meest bekende mannen van zijn land aan te halen, nu er sprake van is om te Helder te volgeo hot to Amsterdam in latere jaren op ruime schaal aangenomen stelsel van dien schryvor. Doch tevens wenschte ik daaraan eene opmerking to verbinden van practischen aard. Het publiek wenscht korte on gemakkelijk nit te sproken namen on met die prijzenswaardige goede eigenschap moet hy, die de namen geeft, rekening honden. Anders gaat de bedoeling verloren. Wil men oon sterk sprekend voorbeeld, men ga te rade te Amsterdam. Daar wordt aan eene straat don naam gegoven van Pieter Corneliszoon Hooflstraat. En wat doet het publiek, waarbij dio groote naam geen byval vindt? Het noemt die straat, de P. C. Men honde^ met UK Hoe lang nog? T T. i i i schap te Helder rekening. Eoue 1 - In geheel Italië teeedt de winter met DUoMrMl 9 grootste felheid op. Verscheidene buizen misechien ingang vinden, maar het ia aan, om den Oranje Vrijstaat en Sir Her- in Umbrië zyn geheel ingesneeuwd en van ^er de vraag, of dit ook het geval zon zyn cules Robinson te danken voor hun hulp j de buitenwereld afgesneden. mot do lange namen van Stakman Boaeestraat,

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1896 | | pagina 1