Ï't Vliegend Blaadje KLEINE COURANT HM VOOR HELDER NLEUWEDIEP EN TEXEL. n: Ho 2400. Zaterdag 16 Februari 1896 24ste Jaargang. Bureau: Zuidstraat. Telefoonn0. 63. Bureau: Ipoorstraat. Telefoonn. 61 Abonnement p. 3 maanden binnen de gemeente 50 Ct., met Zondagsbl. 80 Ct. id. franco per post ÉAöt id. ■9 IJj .76 Buitenland f 1.25, idem idem f 1.12 f 2.00. VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgeven: BEBKHOUT ft Co., te Helder. Burmux 8POOR8TRAAT .n ZUIDSTRAAT. Aüvertentien. van 1 tot 5 regel*25 Ceni. Elke regel meer Groote letters worden naar plaatanumte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en V1UJDAG8MORGEN8 vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. KALENDER DER WEEK. FEBRUARI, (Sprokkelmaand, 29 dagen). Opkomst der Zon 7 u. 17 m. Onderg. 5 o. 12 m. bondag 16 Maandag 17 Dinsdag 18 Woensdag 19 Donderdag 20 Vrijdag 21 Eerste Kwartier. Zaterdag 22 Gemeenteraad van Helder. Zitting van Dinsdag 11 Februari 1896. Voorzitter de heer P. Groen, waarnemend Bargemeester. Tegenwoordig zj}n 16 ledenafwezig is de heer Hoogenbosch2 vacatures. Na do opening worden de notulen der vorige vergadering gelezen en onveranderd goedgekeurd. Hierna geschiedt mededeeling van een twaalftal iugekomon stukken, die ter behan deling worden voorgelegd. 1. Een verzoek van den heer C. Stammes om als regent van 't algemeen Weeshuis eervol te worden ontslagen. Onder dankbetuiging voor de bewezen diensten wordt dit verleend. 2. Een mededeeling, dat den 30en Dec. '95 door Burg. en Weth. een kas verificatie by den gemeente-ontvanger heeft plaats gehad, dat de boeken in volkomen orde zyn bevonden en dat er f2409,05 in kas was. 8. Een schryven van Ged. Staten, waarin medegedeeld wordt, dat de toevoeging op art. 12 der verordening op den viscbafslag door den Raad in zyn zitting van 17 Dec. 1895 vastgesteld, door dit college aan de Koningin ter vernietiging is voorgedragen. De heer Van Neok vraagt of er geen toelichting bijge voegd is, waarom dit besluit ter vernietiging isj voorgedragen. De Voorzitter zegt, dat dit ontbreekt, waarop de heer Frowein opmerkt, dat de beslissing hem niet verwondert en deze wol op dezelfde gronden zal genomen zyn, als hy by de behandeling aangevoerd beeft. De Raad beeft zioh hier op bet terrein van de rechterlijke macht begeveD. Do heer Van Neck is nog niet tevreden gesteld en zou gaarne de reden van Ged. Staten weten. Hy meent, dat men toch bepalingen moet vast stellen, waarby hy, die zyn visch ter markt brengt, zekerheid heeft zyn geld te zullen krygen. Een bepaald besluit werd er ten dezen opzichte evenwel niet genomen. 4. Een adres van de Afdeeling Helder II van het Ned. Onderwijzers-Genootschap, waar by inzage verzocht wordt van de rapporten, door de Commissie van toezicht op 't lager onderwys by den Raad ingediend. De Voor zitter vindt dit verzoek van de onderwijzers aanmatigend, maar wil het om advies renvoi- eeren naar de Schoolcommissie. De heer Frowein meent, dat dit verzoek niet kan ge weigerd worden. Een verslag van de School commissie is een openbaar stuk, dat vooreen ieder ter lezing moet liggen. Iedereen heeft recht te weten, hoe de toestand van het onderwys is en hoe de Commissie er over oordeelt. Wanneer het Jaarverslag der ge meente dan ook gedrukt wordt, wenscht hy, dat de uitgebrachte rapporten er in opgenomen worden. Hy is vóór inwilliging van hot verzoek. De heer Van Voorn veld merkt op, dat in hoofdzaak hieraan reeds is voldaan, omdat de hoofden van scholen ter secretarie inzage van het rapport kunnen verkrygen. Hy beschouwt 't ook als een oponbaar Btuk, dat om de vele koste» evenwel niet gedrukt wordt. De heer Van Neck verschilt in gevoelen met de heeren Frowein en Van Voornveld en zegt, wanneer het in den Raad is voorgelezen een publiek stuk te zyn. De heer Vos verzekert, dat zulks nooit geschiedt, maar by de raads leden circuleert, waarop de heer Korver aan merkt, dat zulks behoorde voorgelezen te worden. Het moet de toets der openbaarheid kunnen doorstaaD. Na nog eenige discussie, wordt eerst een voorstel van den heer Frowein, waarby be paald wordt, dat «het verslag ter secretarie voor de onderwijzers ter lezing ligt," in stem ming gebracht en met 13 tegen 8 stemmen verworpen. Vóór stemden de heeren Frowein, Stammes en Van Voornveld. Daarna komt het voorstel van den heer Korver in stemming, 't w.-lk luidde: «Het verrit van de Comm. van Toezicht op 't lager onderwys, ingediend ingevolge art. 74 der onderwijswet, wordo in den Raad voorgelezen en zoodoende ter ken- nisse der onderwyzers gebracht." Dit voorstel wordt met 14 tegen 2 stemmen aangenomen. Tegen stemden de heeren Frowein en Stammes. 5. Een adres van de afd. Helder van den Roomsch Katholieken Volksbond. Hierin wordt gewezen op de vryheid, die aan do onderwy zers op de openbare lagere scholen is veroor loofd om de sociaal-democratische beginselen aan te hangen. Dit is gebleken by de hou ding van sommigen op den laatston verjaardag der Koningin en by hun optreden op open bare vergaderingen, waar zjj ronduit voor hunne beginselen uitkwamen. Onmogelijk kunnen dus danige personen art. 83 naleven en de kinderen opleiden tot alle christelijke en maatschappe lijke dengden. Personen, die zich ten doel stellon de goede orde en het wettig gezag te ondormjjnen, zyn gevaarlijk voor de jengd, waarom zy verzoeken by benoemingen onder wyzers, die de sociaal-democratische beginselen *ijn toegedaan, to weren en niet aan te stel len. De Voorzitter zegt by vacatures er op te zullen letten en dusdanige personen te zullen weren. De heer Frowein vraagt op welke wyze Burgm. en Weth. dit zullen doen en boe zy een onderzoek naar de politieke beginselen zullen instellen. De heer Groen antwoordt: door alle mogelyke informatiën in te winnen. De heer Frowein vraagt nogmaals of Burgm. en Weth. een middel bekend ia om te weten te komen, of iemand de sooiaal-democratische beginselen is toegedaan. Do heer Van Voorn veld wil ook hen weren, die geen eerbied voor *.ot hebben. De heer Korver sluit zich aan en noemt het een verblijdend ver- dat er ouders zyn, die met dusdanig gS verzoekschrift komou en die de maatschappe lijke orde öp prys stellen. 6. Een schrijven van Ged. Staten, waarin modegedeeld wordt, dat C. Steeman terugge bracht is in de 7e klasse van den hoofdelyken omslag. 7. Een verzoekschrift van do afd. Helder van de HollandBche Maatschappij voor Land bouw. Ia dit adres wordt aan den Raad ver zocht het onderwys in de landbouwkunde te Koegras te willen bevorderen, zoodat de jeug dige landbouwer zich die kennis kan eigen maken, welke hem in 't vervolg van veel nut is. De afdeeling zag gaarne, dat ei een cursus werd opgericht tot ontvangen van zoodanig onderwys, door een passende belooning nit to loven aan hem, die bekwaam en genegen is dit te geven. Zy zag gaarne den tegenwoordigen onderwijzer by een vacature naar de kom der gemeente overgeplaatst en opgevolgd door een met aote voor landbouwkunde. Verder deelt zy mede, dat reeds 14 jougelui zich voor het ontvangen van zoodanig onderwys hebben aangemeld. De heer Vos is nie t ongenegen by voorkomende gelegenheid aan het verzoek to voldoen, maar wjjst op de moeilijkheid een onderwijzer met bevoegdheid tot het geven van landbouw-onderwys te verkrijgen. Mocht er evenwel een vacature ontstaan, dan zou hy het salaris van dusdanigen on derwijzer wel met f 200 willen verhoogen. De heer Terra geeft eenige nadere ophelderingen en zag gaarne dat het gemeentebestuur eenige stappen in deze richtiDg deed. Hy meent even wel, dat een onderwijzer met acte landbonw wel de voorkeur verdient, maar niet direct noodzakelijk is. Het tegenwoordige hoofd der school te Koegras wil trachten op de hoogte te komen om de vereischte acte to verkrygen. Spr. betoogt verder, dat de kosten voor de ge meente gering zijn, daar het Ryk een aanzien lijke snbsidie aan landbouw-onderwys verleent. De heer Frowein erkent het groote nut voor de bewoners van Koegras van zoodanig onder wys en wil daarom het preadvies van de Comm. van Toezicht op 'tL. O. inwinnen, hoedanig dit onderwys aldaar ingericht kan worden. De heer Vos verzekert, dat het hoofd der school alle moeite doet om op te komen en dat hem het elementair: wel toevertrouwd kan worden. De heer Van Voornveld wil het adres stellen in handen van B. en W. om de zaak te onderzoeken en zoo spoedig mogelijk voorstellen dienaangaande behandelen. De heer Van Neck vreest, dat het nadeelig zal werken op het gewone lager- onderwys, waarop de heer Verfaille opmerkt, dat het landbouwonderwijs d<\ de gewone schooltijden aan 15 k 16-jarige leerlingen go- geven dient te worden. Hierna besluit men eenparig overeenkomstig het voorstel des heeren Van Voornveld. 8. Een verzoek van eenige bewoners aan den Paralelweg tot plaatsing van een straat lantaarn. De Voorzitter deelt mode, dat by onderzoek de noodzakelijkheid daarvan is ge bleken en daarom reeds aan het verzoek is voldaan. 9. Een schryven van de Commissie van Toezicht op 't lager onderwijs, bevattende 4 dubbeltallen, zjjnde aanbevelingen voor leden dier commissie, welke de navolgende namen bevatten Jhr. S. Trip en Van der Horst Bruyn. Dr. J. E. Van Persyn en C. S. de Wit. Dr. P. P. C. Hoek en P. J. Jans. J. Brouwer en J. H. vau Balen. Men gaat over tot verkiezing. Gokozeo wordt de heer Jhr. Trip met 15, herkozen worden de heeren Dr. Van Persyn met 15, Dr. Hoek met 12 en J. Brouwer met 14 stem- meD, terwyl er op den heer Jans 4 stemmen en op de heeren Van der Horst Bruyn, de Wit en Van Balen ieder 1 stem uitgebracht werden en ééa briefje blanco was ingeleverd. 10. Een mi8sieve van het gemeentebestuur van Leiden, waarin verzocht wordt een adhesie- adres te willen zenden aan de regeering ter ondersteuning van zyn ingezonden request, om wettelijke regeling te verkrygen op de banken van leeningen. Het adres van Leiden wordt in zyn geheel voorgelezen en na eenige dis cussie met algemeeue stemmen besloten een adres in den verlangden geest san den Minister te zenden. 11. Een adres van den heer Korver, waar in verzocht wordt het College van Burg. en Weth. uit te noodigen de noodige stappen te doen om voorstellen in te dienen tot gemeen- toljjko exploitatie van de waterleiding en den telefoondienst. Op voorstel van den Voorzitter wordt besloten dit adreB in handen te stellen van Burg. en Weth., nadat de heer Frowein nog aangedrongen heeft op overlegging der jnisle bepalingen der verleende concessies. 12. Een briefje van den heer Frowein aan den gemeente-secretaris, 't welk de stof leverde tot een minder aangename discussie. Hot was geschreven naar aanleiding van een schryven van don gemeente-secretaris, die namens B. en W. de Commissie, welke belast was met het overhandigen van 't adres in zake do burgemeesters-vacature aan den Commissaris der Koningin, uit te noodigen een schriftelyk rapport by B.J en W. in te leveren. Het briefje van den heer F. luidde ongeveer: ,In antwoord op uw schryven van heden heb ik de eer U mede te doelen, dat ik aan het ver zoek van B. en W. geen gevolg kan geven, U tevens verzoekende B. en W. opmerkzaam te maken, wat zy al of niet kunnen verzoeken.' De Voorzitter vermeent, dat de Commissie verplicht was rapport oit te brengen, omdat zjj een volmacht van den Raad had ontvangen. Ware het eene particuliere opdraoht geweest, zy was geen rekenschap verschuldigd, maar nu zy door den Raad is benoemd, is(zy verplicht verslag van hare bevindingen uit to brengen. De heer Frowein geeft zyn verbazing te kennen, dat een briefje van hem aan don Secretaris als officieel stuk in den Raad wordt gebracht. Verder heeft hy volstrekt geen bezwaar tegen het uitbrengen van een rapport; hy en de hoer Van Neck hebben geen oogenblik ge aarzeld. Wel hebben zy geweigerd dit aan B. en W. te doen, aan wie zy geen verant woording schuldig zyn, te meer omdat het doel waarom zy het verlangden, hun niot kenbaar werd gemaakt en bot verzoek in geen br-leefde termen was gedaan. Spreker meent, dat B. en W. hunne bevoegdheid te buiten zyn gegaan, de wet niet kennen en zich aanstollen als toeziende voogden van de raadsleden. Hy be grijpt zeer goed, dat de Commissie aan den Raad rekenschap verschuldigd is, waarom hy dan ook nu een schriftelyk rapport den Voor zitter overhandigt. De heer Zur Muhlen geeft zjjne afkeuring to kennen over do weinige welle vendheid, door de Commissie aan het Dag. Bestuur betoond. De Voorzitter protesteert tegen sommige uitdrukkingen van don heer Frowein en verzekert minstens evonveel wets- kennis te bezitten als hy. De heer Korver wyst op art. 42 der gemeentewet en meent, dat het Dag Bestuur dit rapport vroeg om het als punt van behandeling op de oproepings briefjes te kunnen plaatsen. Nu kan het rap port niet behandeld wordeD, zonder inbreuk ie maken op het reglement van orde. De heer Van Neck gaat gedeeltelijk met den heer Fro wein mede en verzekert, dat de afloop der zaak anders zou geweest zyn, als het verzoek van een anderen inhoud ware geweest. Do heer Vos merkt op, dat de Commissie den brief als een bloote herinnering moest beschouwen. Na dat nog de heer Frowein geantwoord en men nog eenigen tyd over de al of niet behande ling van hot rapport gedelibereerd heeft, leest de Voorzitter hot ingeWerde verslag voor, het welk de mededeeling bevat, dat .de Cjmmissie den 16en Jan. zich van de opdracht heeft ge kweten, die haar den 18on Jan. is opgedragen. Zy heeft het adres aan den Commissaris der Koningin overhandigd en na toelichting en bespreking van Zjjne Excollontie de verzekering ontvangen, dat hy de noodige aandacht aan de zaak zal wijden. Met zekere hilariteit wordt deze mededeeling aangehoord en ontlokt den heer Vos de opmerking: «Jammer van de gemeentekas. Dat kost da gemeente f 12.50. Hiermedo was deze minder aangename zaak geëindigd en de reeks van ingekomen stukken afgehandeld. Alsnu wordt pnnt 2 der agenda, hot onder zoek der geloofsbrieven van do nieuw gekozen raadsleden, de hh. Dr. H. Bitter Jr. en C. S. do Wit aan de orde gesteld. Met dit onder zoek wordt belast eene Commissie, bostaande oit de heeren Verfaille, Korver en Frowein. Deze begeeft zich daartoe in een nevenzaal en de openbare zitting wordt zoolang geschorst. Na de heropening brengt de heer Korver rap port nit en adviseert nameDS de Commissie tot toelating, waartoe de Raad met algemeene stemmen besluit. Vervolgens komt in behandeling de vaststel ling van een instructie voor den gemeente secretaris, die in de zittiDg van 27 Dec. 1.1. was uitgesteld, omdat toen by het amendement des heeren Frowein op art. 2 de stemmen staakteD. Dit amendement luidde«Hy (de secretaris) mag geen bezoldigde betrekkingen bekleeden dan met toestemming van den Raad." Na eenige bespreking, waarby de heeren van Neck en Zur Muhlen zich ton sterkste verzetten tot het waarnemen van bybaantjes door den Becretaris, wordt het amendement in gebracht en met 9 tegen 7 stemmen Tegen stemden de heeren Oort- gysen, Riesselman, Stammes, Van Nock, Zur- Muhlen, Spruit, Van Twisk, Terra en Ver faille. Daarna komt een ander amendement in behandeling, dat insgelijks met 9 legen 7 stemmen verworpen wordt, waarna hot oor spronkelijke art. van de concept-instructie in stemming wordt gebracht. Dit luidt: «Behalve het lidmaatschap van de Prov. Staten eu vau besturen van ten hoogste twee instellingen van weldadigheid of van openbaar nut mag hy geen andere post of betrekking aauvaardon of uitoefenen dan met toestemming van den Raad. Van de reeds bokleodo be trokkingen moet hy, wanneer do Raad dit verlangt, afstand doen". Acht stemmen ver klaren zich vóór en acht tegen dit artikel. Tegen stemden de heeren Van Neck, Zur Miihlen, Spruit, Van Twisk, Terra, Verfaille, Oortgysen en Rieaselmann. Door staking van stommen moet in de volgende zitting een nieuwe stemming hierover plaats hebben. De verdere behandeling der instructie wordt nu uitgesteld. Hierna komt aan de orde het verzoek der politie-agenten om verhooging hunner jaar wedden. In do vergadering van 27 Doe. des vorigen jaars was het verdaagd, omdat men een rapport van den commissaris van politie, omtrent deze aangelegenheid wenschelijk achtte eer men een beslissing nam. Een zeer uit voerig en gunstig rapport was ingekomon en wordt alsnu voorgelezen. De Commissaris geeft als zyn meening te kennen, dat het der agenten wel verdient in overwe ging te worden genomen, dat zy zich allen door stipte plichtsvervulling onderscheiden en noodzakelijk, ja een eisch des tyds is, dat no traktementen verhoogd worden, temeer moer men do zware diensten, die zy to verrichten hebben, in aanmerking neemt. In het rapport wordt verdor een vorgolyking gemaakt tusschen de jaarweddon dor rijks veldwachters on do politieagenten alhier, waa'uit blijkt, dat die der laatste aanmerke lijk lager zyn. Ten slotte wordt voorgesteld het salaris der brigadiers te bepalen op f 700, dal van de agenten le klasse op f650, od dat van dc agenten 2e klasse op f600, hetwelk na 4 jaren dienst eerst wordt verkregen. Het aan vangssalaris bedraagt dan f 550. Na voor- ig van dit rapport spreken onderscheidene a in gunstigen zin voor verhooging en ten e wordt het voorstel van den Commissaris algemeene stemmen op óón na, die van hoor Vos, aangenomen, zoodat alle agenten van politie een traktementsverhooging van f 50 verkrygen. Daarna wordt ter tafel gebracht een supple toir kohier der hondenbelasting ten bodrage van f 88.75 en eon suppletoir kohior van den Hoofdelyken omslag ten bedrage van f 528,67' Dezo worden beide met algemoene stemmen, ndor discussie, onveranderd vastgesteld. Alsnu heeft do gewone rondvraag plaats. De heer Zur Muhleu maakt nu do opmerking, dat men volgens zyns inzien op den verkeer- is met de behandeling der ingekomen stukken. Deze worden als voorstellen behan deld en nemen veel tijd in beslag; in deze zitting is aan punt 1 ll/x :i 2 uur Hij geeft er de voorkeur aan, dat zooals v gor, de ingekomen stukken het laatst worden behandeld. De Voorzit'er antwoordt hierop, dat de tegenwoordige wyze van werken in navolging geschiedt van andere gemeenten. De heer Hartsiock klaagt over de ligplaats van 't instructie-vaartuig «'t Loo." Dit schip veroorzaakt den visschersschepen veel ongerief. Hy vraagt of het gemeentebestuur aan de marine-autoriteiten wil verzoeken genoemd vaar tuig een andere aanlegplaats te geven. De Voorzitter wil aan dit verzoek wel voldoen, maar wenachte vooraf van den heer Hartsinck een schriftelijke uiteenzetting, welke veran dering hy verlangt. Niemand meer het woord verlangende, wordt de openbare vergadering gesloten en gaat dc Raad over in geheime zittiog tot onderzoek van een reclame van den hoofd, omslag. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 14 Febr. 1896. Reuter seint uit Lissabon, dato 12 dezer, dat de koning van Portugal de Neder- laudsche pantserschepen >Piet Hein" en sKortenaer" met een bezoek vereerde. By kon. besluit is aan H. Maas Cz., opziener der domeinen op Texel, tevens belast met het toezicht op de domeinen op Vlieland en Terschelling, op zjju verzoek, eervol ontslag uit die betrekking verleend. Omtrent de reeds gemelde verschrik kelijke vechtpartij te Soest schrijft het »U. D.« nog het volgende Dinsdagavond had hier een treurig voor val plaats, In de Birkt langs den rijksweg nabij de woning van B. v. d. Duinen kre gen 3 boerenjongens^ uit deze gemeente ruzie met twee boerenknechts uit Amers foort van deze laatste trok een het mes en sneed een der Soesterjongens over een lengte van 5 centimeter achter door den hals en stak den tweeden zoodanig en zoo diep achter in den hals, dat het mes den slagader nabjj de keel doorsneed en de persoon binnen drie minuten dood gebloed was. Dit was de 21-jarige B. H., onge huwd, die veel aan asthma leed. De bur gemeester was oogenblikkelijk aanwezig; op diens last vertrok de rijksveldwachter W. v. Amerongen dadelijk per rjjtuig naar Amersfoort, alwaar hjj met behulp vau den brigadier en den rijksveldwachter D. Otten er in slaagde, de 2 verdachten des nachts te half een te arresteeren en gevankelijk naar Soest te brengen. Onder leiding van den burgemeester en met behulp van genoemden brigadier, werd het verhoor, dat zes uren duurde, geëin digd, en werd één verdachte, genaamd D. v. B., boerenknecht te A., tot bekentenis gebracht. Het parket van Utrecht was Maandag avond nog niet te Soest geweest. Het lijk is voor de gerechtelijke schouwing te Utrecht gebracht, terwyl de verdachte D. v. B. eveneens daarheen vervoerd is. Een secure schoonvader. Een dienstmeisje in den omtrek van Breda zou zich in het huwelijk begeven met een boerenzoon, doch daar de ouders van het meisje niet genegen waren de bruiloftskoeten te betalen, nam de bruidegom die voor zyn rekening. Alvorens het jonge paar op den avond van het huweljjk zich naar de echtelyke woning zou begeven, schyuen er woorden te zyn geweest, eo het gevolg hiervan was, dat de vader der jonge vrouw weigerde haar af te staan, indien de jonge man niet eerst »over de brug" kwam. Deze weigerde en ging alleen huiswaarts. Tegen den morgen kwam by echter terug met het bruiloftsgeld en kon toen zyn rechtmatig eigendom" in bezit nemen Men meldt aan het >U. D." Te Bennekom, in de Kraats, is by de echtelieden Van Ommeren een kiodje ge boren met twee gezichten. De geneesheer zal trachten het overbodige aangezicht te verwyderfen. Oueerlyke handelaars. Door een Duitscher, wonende Manége- straat, te Amsterdam, is bij de politie aan gifte gedaan, dat hem door 3 personen, waarmede hy handel in goederen zou dry ven, in eene tappery aan de Nieuwe Ach tergracht voor 2000 Mark aan goudgeld afhandig is gemaakt. ~Ijj zou goederen verkoopen aan drie personen voor 2200 Mark; een der drie zou betalen met Amerikaansche geldswaar dige papieren, waarvan hy echter niet kon teruggeven. Hg is toen met een dier per sonen naar zyne woning gegaan en heeft 2000 Mark gehaald. Toen hg in de tappery het geld op de tafel gelegd had, heeft een der personen het geld opgenomen en is weggegaan, terwyl ook hg even later met de beide anderen is medegegaan, waarna deze bem in eene hem onbekende straat in den steek lieten. Een paar uur later zjju door 2 rechercheurs aau het bureau gebracht twee kooplieden, als verdacht van dezen diefstal. Uit Doesburg schryft men Vrydag werd hier eene weduwe met hare vyf kinderen, waarvan het oudste nauwelijks acht jaren en het jongste even drie maanden telde, uit hare woning gezet. Niet wetende waarheen te gaan, begaf de dablooze vrouw zich met hare kinderen naar het gemeentehuis en maakte van een gunstig oogenblik gebruik, om, met ach terlating van hare kinderen in de vestibule, zich vandaar te verwijderen. Door het ge schrei der kleinen werden de kinderen al spoedig door de ambtenaren der secretarie opgemerktde politie zorgde er toen voor hen tijdeljjk onder dak te brengen." Op deu rand des grafst Zondag werd een agent van politie ge roepen op de 2e verdieping van een per ceel Joden Breestraat te Amsterdam, waar hy vernam, dat twee personen zoo goed als gestikt waren. By onderzoek bleek, dat beiden bedwelmd op den grond lagen. Een sterke verflucht was waar te nemen terwyl alles dicht was. Door openzetten der vensters en verfrissching door water, kwamen beide personen spoedig by. Dat is sterk! By den veehouder C. Meekel, te Amstel veen, loopen nog twee runderen in de weide, die dezen winter nog niet gestald *jjn. Ingezonden. Haringloggers en versche Visscherij. Sedert eenige dagen gaan er geruchten itn eene onderneming, als bovengenoemd, ,an den Helder te vestigendat dit plan den steun verdient van elk ingezetene, ligt voor de handde haven en de ter reinen van den Helder, de beschikbaarheid van een spoor-station uitsluitend voor het vervoer van visch, by uit nemendheid geschikt, dit alles maakt Helder tot een der meest aan het doel der visschery beantwoordende havenplaatsen van Nederland. Schier elke voorwaarde, waaraan een zoodanige haven moet kunnen beantwoorden, kan aan den Helder worden vervuldruimte van terrein, beschikbaar heid van woningen eo lokaliteiten voor dien handel geschikt, het een zoowel als het ander zonder belangTyke offers ts verkrygen. Scheveningen tobt met zyn havenplannen van jaar in jaar uit, zonder eenige kans ooit een haven te bekomen. Scheveningen dat reeds zooveel duizenden door de woeste zee zag vernielen en toch het hoofd boven water weet te houden, zou aan den Helder kunnen vinden, wat ten hunnent ontbreektVlaar- dingeu, dat pas een leening sloot van f300.000, alleen voor de haven plannen en tot steun der haringvisschery, eischi van eiken haringlogger f 280 aan haven geld per jaar, terwyl te Helder geen centime behoeft te worden betaaldalle beschik bare ruimte wordt met belangryke sommen in dienst genomen door de reederyen (waardoor een groot kapitaal dier reederyen >vast ligt"), voor de helft ja voor nog minder, is wat men elders zocht, alhier te bekomen de spoor- en b o o tverbin- dingen zyn uitnemend, gelegenheid tot aanbouw of herstelling der vaartuigen zoo goed als elders kan worden begeerd, kortom alles naar wensch. Wat ons ontbreekt Moed, wilskracht, energie, en om deze op te wekken is er geen beter middel, dan dat de mannen van Scheve ningen en Vlaardingen ons tot jaloersch- heid verwekken. Werkkracht en kapitaal is te Helder wel te vinden, alléén we zyn wat zwaar op de hand, vóór i vraagt de Heldersche zekerheid, bv. een huis dat f 1000 kost en een huur van f80.oplevert, dat is als de bank; f 30.winst per jaar boven de kapitaal rente bovendien lukt het den een of anderen keer een winst te maken met den verkoop en men is te vreê. Maar ook de handel geeft zekerheid, maar dan gegrond op de uitkomsten van het ver leden. In 1895 was de vangst der haring- loggers gemiddeld genomen 110 0 ton haring per logger, voorts 8 a 10 reizen voor de versche visscherij, met een ge middelde besomming van f1000, zoodat pl.m. 20,000 als opbrengst kan worden geboekt, terwyl de kosten van exploitatie met inbe- der kapitaalrente f18000 bedroegen, uitkomst levert de berekening voor de toekomstuitteraard wisselvallig, zooals elke toekomst voor handel en bedryf steeds zyn zal, maar toch gebaseerd op wat de ervaring leerde. Van harte zjj het als onze wensch uit gesproken, dat de aandacht der reederyen op onze gemeente gevestigd worde; het zoude voor Helder een oorzaak van schoone ontwikkeling zyn. Helder, Febr. *96. J. Kortbr. Marine en Leger. Bjj kon. besluit zjjn met ingang van 16 Febr. benoemd tot officier-machinist 2e kl. bjj 's rjj ka stoomvaartdienst de maebinisten le kl. in het vaato korps S. Bakker en B. de Groot. Bjj Kon. besluit is met ingang van 8 Maart a. s.: lo. de kapitein ter zee H. van don Pauvert en de kapitein-luitenant ter zee S, K. Sybrandi, eervol ontheven, respectievelijk van het bevel over Hr. Ms. wachtschip te Hollevoeteluis en monitor «Cerberus"; 2o. het bevel over genoemd wachtschip op- rragen aau den kapitein-luitenant ter zee K. Sybrandi So. het bevel over genoemden monitor op gedragen aau den kapitein-luitenant ter zee

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1896 | | pagina 1