't Vliegend Blaadje KLEINE COURANT VOOR HELDER NIEUWEDIEP EN TEXEL. üe Grafsteen. No. 2449. Woensdag 5 Augnstna 1896. 24«te Jaargang. Bureau: Zuidstraat. Telefoonn". 63. Bureau: Spoorstraat. Telefoonn. 61. Attonnomont p. 3 maanden binnen de gemeente 50 Ct., met Zondagsbl. 80 Ct. id. franco per post 75 idem f 1.12 id. voor het Buitenland f 1.25, idem f 2.00. VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT ft Co., te Helder. Buroux SPOORSTRAAT ZUIDSTRAAT. Advertentl&n van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer 5 a Groote letters worden naar plaatsroimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaus: bezorgd zijn. Gemeenteraad van Helder. Zitting van Vrijdag SI Juli 1896. Voorzitter de heer Van Stojjn, Burgemeester. Tegenwoordig zyn 13 ledenafwezig de hoeren Hoogenbosch, Korver, Rieeselmann, Spruit, Stammes en Van Voornveld. Nadat de vergadering is geopend, worden de notalen der vorige zitting gelezen en on veranderd goedgekeurd. Daarna worden de volgende aan den Raad gerichte stukken ter kenniBse gebracht: 1. Mededeelingen, dat de dames N. van Bendegom en A. C. van Jachem hare benoe ming als onder wjjzoressan hebben aangenomen. 2. Een dankbetuiging van mej. de Wed. J. VeenDainker, voorde haar in de vorige zitting toegekende gratificatie. 8. Een Bchrjjven van Ged. Staten, mede- deelende, dat bet verzoek van den Raad is ingewilligd en de gemeente tot 1 Juli 1901 vrijstelling is verleend van de verplichting tot oprichting eoner burger dag- en avond school. 4. Een mededeoling, dat de heer J. Op- penheim te Groningen de uitgeschreven geld- leening van f 42000 tegen een koers van 99 heeft aangegaan. AL deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. 5. Een verzoek om een gratificatie van de Heldersche Harddraverij-Voreeniging, die op 2 Aug. a.s. een harddraverij heeft uitgeschre ven. Op voorstel van B. en W. beBluit men een subsidie van f 50 te verleeoen. 6. Een adres van den heer A. Liedmeier e. a. om de Jan in 't Veldstraat, de L. van Berkstraat en de P. Qaantstraat te rioleeren. 7. Een adres van den heer P. C. van der Veer e. a. om de sloot langs den Paralelweg te dempen en te rioleeren. Deze beide adressen worden om prae-advies in handen van B. on W. gesteld. 8. Een verzoek van het Bestuur der In dustrieschool om de jaarlij ksche subsidie met f140 te verhoogon en te brengen op f2040, waardoor het Bestuur alsdan in do gelegenheid gesteld wordt aan de in den Raad geuite klachten te voldoen en een bevoegd leeraar in 't ljjnteekenen en scbeepsbouwteekonen aan te stollen. De heer Van Neck meent, dat het niet op den weg van 't gemeentebestuur ligt deze Buhsidie te verhoogen, omdat do Industrieschool een stichting van 't Nut is. Do heer Vos merkt op, dat de gemeente meerdere kusten zou hebben, als deze scbool hier niet bestond. De heer Frowein brengt in 't midden, dat op doze wijze de zorg voor 't Midd. onderw. niet groot is, uitbesteed wordt op de goedkoopste wjjze en het onderwijs niet is, wat bot wezen moet. De Voorz. stelt voor by de bogrooting deze zaak te behandelen, hetwelk goedgevonden wordt. 9. Een verzoekschrift van den heer A. Croockewit e. a., waarin verzocht wordt om de gesubsidieerde meisjesschool zoodanig te her vormen, dat jonge meisjes, die nu wegens te jeugdigen leeftijd op do school van mej. Van Deventer niet toegelaten mogen worden, daar plaatsing kunnen vinden door er een klasse aan toe te voegen. Dit verzoek wordt om ad vies in handen gesteld van de Comm. van Toezicht van 't lager onderwijs. 10. Een adres der afd. Helder van den Bond van Ned. Ond. verzoekende verbetering der onderwijzersjaurwedden en herziening der ver ordening, regelende do schoolzaken on onder- wysbelangen, door hot verplichtend stollen van schoolvergaderingen, die door het hoofd der school en de onderwijzers moeten gehouden worden. 11. Een adres van de afd. Helder H van 'tNed. Ond. Gen. waarin adhaesie betuigd wordt met het verzoek van den Bond. B. en W. stollen voor aan bovengenoemd verzoek zooveel aandacht te wijden als het waard is en afwijzend te beschikken. De heer Fro wein meent, dat B. en W. de zaak wel wat uit de hoogte hebben bekeken on er in het adres opmerkingen voorkomen, die alleszins van belang zijn en ovorwegiug verdienen. School vergaderingen acht hy hoogst nuttig. De heer de Wit zou de zaak der traktementen wel aanhaDgig willen maken en opnieuw het plan, dat het vorige jaar verworpen werd, in behandeling willen nemen. Verder spreekt hjj over de minachting, waarmedo het adres door B. en W, behandeld wordt; hy wenachto een zelfde antwoord te geven als aan de adressanten van het volgende adres. DeVooiz. wyt dit aan den toon, welke het verzoek kenmerkt, waarop de heer de Wit aanmerkt, dat hy don toon flink vindt en die gunstig afsteekt by 't andere, waar een oordeel over collega's geveld wordt. In stemming gebracht, wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. De heer de Wit stemde tegen. 12. Een verzoek van den onderwijzer W. Kujjk en 17 anderen, niet-leden van den Bond, om vorhooging van jaarwedden, daarbij op min vleiende wyze over do bondsleden sprekende. B. en W. stellen voor dit verzoek by de be grooting te behandelen. De heer Frowein keurt, evenals de heer de Wit, den toon van dit adres al. Hot heeft den scbjjn of adressanten een wit voetje by den Raad trachten te verkrijgen. Hy gelooft dat deze zich nimmer door per soonlijkheden zal laten leiden. Ten slotte wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W. be sloten. 13 Een aanvraag om ontslag van den on derwijzer T. Stuit, wegens vertrek naar Oister- wjjk. Met algemeone stemmen wordt dit tegen I Sept. a. s. eervol veilend. 14 Een voorstel van den heer Terra om aan de Wed J. GiltjesKater, wier echtgenoot by don reinigingsdienst werkzaam was, oen gratificatie van f 100. toe te kennen. De heer Zur Mublen is tegen elke gratificatie. De heer Terra wijst er op, dat zich hier een bui tengewoon geval voordoet, temeer, omdat aan andore wednwen van gemeente-ambtenaren ook gratificatie's zyn verleend. De Voorzitter merkt op, dat Giltjes geen ambtenaar, maar los werk man was. De heer Frowein is tegen gratificatiën, maar meent, dat do Wed. Giltjes, volgens de pensioenverordening, recht op ponsioen heeft, want haar man verrichtte werk voor de ge meente en was door de bevoegde macht aan gesteld. Maar omd.it er meermalen verschil over de uitlegging der verordening is geweest, stelt hy vooreen Commissie van 5 leden te benoemen, waarin de Burgemeester zitting heeft, dio een onderzoek instelt naar do werking dor pensioen- verordening on of een herziening gewonscht is, terwijl tevens bet voorstel des heeren Terra, betreffende de Wed. Giltjes in handen dier Commissie wordt gesteld. Nadat nog verschil lende leden het woord hebben gevoerd, waarbjj do heer van Neck op de geschiodenis der ver ordening wjjst, de hoeren de Wit en Verfaille op de belangen van den werkman en de Voor zitter zyn instemming met het voorstel betuigt, wordt het voorstel des heeren Frowein met II tegen 2 stem men aangenomen. Tegen stemden de heeren Vos en van Neck. De benoeming dier Commissie stelt men tot oen volgonde ver gadering uit. 15. Een aanvrage van den heer S. Groe- neveld Jr., directeur van 't poiitechnisch-bureau te Amsterdam, om concessie voor 't aanleggen van een tramdienst in do gemeente, gaande van de Binnenhaven tot de Vischmarkt en aansluitende met de stoomtram naar Huis duinen, welke dienst voorloopig met omnibussen zal aanvangen. B. en W. stellen voor, wegens onvoldoonde toelichting, dit verzoek te wjjzen van de hand. De heer Frowein merkt op, dat er geen concessie noodig is, wanneer omnibussen don dienst waarnemen, omdat de politie-verordening dit Diet verbiedt. De hoer Verfaille wil een beter gemotiveerd plan hebben. De heer Over de Linden wyst er op, dat voor ryden met omnibusson geen. maar voor ryden langs een kunstweg (over rails) wel concessie noodig is. Op voorstel van den heer Zur Mühlen wordt besloten in dien geest adressant te antwoorden. 16. Een rapport van de Kamer van Koop handel, omtrent de benoeming van den heer J. N. Prins tot makelaar, welk advies door den Raad was gevraagd. Genoemd college geeft te kennen, dat het niet op zyn weg ligt over personen te adviaeoren, terwjjl het tevens vorwyst naar een vroeger rapport, waarin een dergeljjke aangelegenheid uiteen gezet wordt. De Voorzitter doet nu het voorstel om afwijzend te beschikken op het verzoek van den heor Prins. De heer Zur Mühlen ziet de noodzakoljjkheid van makelaars hier ter plaatse niet in on kan zich daarom met het voorstel vereenigen. De hoer de Wit be grijpt niet wat er tegen is, den heor Prins aan te stellen, terwyl deze titel hem gemak schenkt on hy by elke nieuwe taxatie niet genoodzaakt is den eed af te leggen. Nog wijst da haer Zur Milhlon op de verantwoor delijkheid, die de Raad op zich neemt door dusdanigo benoeming, want daardoor geeft men den benoemdo een cachet van vertrouw baar persoon. De heer Over de Linden wil het versoek in overweging nomen, wanneer het door 2 andere makelaars ondersteund wordt. Hierna brengt de Voorzitter zyn voor stel in stemming, dat met 8 tegen 5 stemmen verworpen wordt. Vóór stemden de heeren Frowein, Groen, Van Neck, Oortgysen en Zur Mühlen. Het voorstel van den heer Over de Linden, dat nu aan de orde is, wordt be streden door den Voorz. en den heer Zur Mühlen. Eindelyk wordt op voorstel van den heer Frowein met 10 tegen 3 stemmen be sloten, de benoeming tot een volgende verga dering uit te stellen. De heeren Zur Mühlen, Verfaille en Van Neck verklaarden zich er tegen. 17. Een schry ven van don heer C. S. Vis ser, die een middel aan de hand doet, om den stank van 't Heldersche kanaal te doen op houden. Hy stelt voor by het Westplein een tunnel te maken, zoodat het kanaal gemeen schap krygt met de Noordzee. Deze tunnel wordt door schuiven afgesloten, die by laag water en Oostenwind geopend kunnen worden en als dan het vuile water van het kanaal doorlaten. Dit voorstel wordt om advies in handen gesteld van B. W. Hiermede is men ten einde met de mede- deeling van ingekomen stukken en gaat men over tot het volgende punt der agenda, n. 1. het opmaken van voordrachten voor Zetters van 's Rijksbelastingen. Den 1 Januari'97 zyo aan de beurt van aftreding de heeren W. J. van Neck, A. Klik en D. Hoogenbosch. By stemming worden de volgende dubbeltallen op gemaakt, die den Comm. der Koningin aange boden zullen worden 1 W. J. van Neck en W. V. Bruinvis 2 A. Klik en J. Korver 3 D. Hoogenbosch en T. C. Govers. Aan de orde wordt gesteld de benoeming van een lid der Comm. van Toezicht op 't lager onderwijs. De aanbevelingslijst bestond nit de heeren A. W. Dryver, arts en W. Vosmaer, kapit. der artillerie. Met 10 stemmen wordt de heer Dryvor benoemd2 stemmen waren uitee- bracht op den heer Vosmaer en de hoer Vos verkreeg 1 stem. Vervolgens wordt mot 7 Sfêmmen tot ond^i wjjzer aan school No. 3 benoemd de heer J. J. Bouma, te Oosterend op Texel en tot onderwijzeres te Huisduinen met 9 stemmen mej. M. van der Feen te Briolle, zjjnde No. 3 dor voordracht. Daarna komt eon voorstel van B. W. ter tafel om eenige wyziging te brengen in 't plan tot verbouwing van 't ziekenhuis. Een provisie- en ijskelder moeten volgens het ge wijzigde plan er bjjgebonwd worden, dat een meerdere uitgaaf van f 770 zal vorderen, zoo dat volgens raming de geheele verbouw f 5000 zal bedragen. Met algemeene stemmen wordt het voorstel aangenomen. Daarna brengen B. W. een plan tot in deeling van het nieuwe gedeelte der begraaf plaats ter tafel, dat onveranderd goedgekeurd wordt. De heer Hartsiuck dringt aan op spoed by de uitvoering van dit werk. Verder doen B. W. het voorstel tot aan koop van het terrein aan deu Paralelweg, hoek Goversdwarsstraat, groot 800 Ms tegen f2,25 per M2, om aldaar een nieuwe openbare school te stichten. De plaats voor een te stichten school vindt men zeer geschikt, omdat zy in een nienwe en volkryke wijk is gelegen, maar sommige leden wenschen zekerheid te hebben, dat de Paralelweg, die geen gemeentegrond is, bestraat mag worden. Onder dit voorbehoud wordt dan ook het voorstel met algemeene stemmen aangenomen. Nog wordt door B. W. voorgesteld het huis aan den Kanaalweg No. 79, dat bet eigen dom der gemeente is en thans door den heer J. W. Hattinga Raven bewoond wordt, met 1 Nov. a. s. te verhuren aan den heer A. J. Paehlig tegen f 500 per jaar. Daarbij wordt machtiging verzocht tot het doen van eenige noodzakelijke reparatiën, waarvan de kosten f 700 bedragen. Over dit voorstel hebben eenige besprekingen plaats, waarby de heeren Zur Muhlon en Van Neck hunne bevreemding te kennen geren over den slechten toestand dier woning, de heer Over de Linden daarby wyst op den tand des tjjds en de heer Oortgysen de weuschelykheid betoogt om het huis te ver- koopen. Hierna wordt het voorstel met 9 tegen 4 stemmen aangenomen. Tegen stemden de heeren Oortgysen, Terra, Van Twisk en Znr Mühlen. Alzoo zal de woning, na het verrichten van eenige herstellingen, aan den heer Paehlig verhaard worden. Vervolgens heeft de aanbieding dor Gemeente- rekening over 1895 plaats. De ontvangsten hebben bedragen f 205821.976 en de uitgaven f 206312,17, zoodat er een nadeelig saldo is van f 1020,195. De rekening van 't Burg. Armbestuur heelt tot eindcjjfers ontvangsten f 14401,52, uitgaven f 14098,686, alzoo een batig saldo van f 807,88'. De rekening van 't Algemeen Weeshuis, ontvangsten f 12908,10, uitgaven f 10567.84, batig saldo f 2335,76. De rekening der schuttery, ontvangsten f 1865,41, uitgaven f 1813,19-', alzoo een batig saldo van f 52,21'. De rekening van de Kamer van Koophandel, ontvangsten en uitgaven f 40. Tot het onderzoek dier rekeningen splitst de Raad zich by loting in 3 sectio's, die onder Voorzitterschap van een der leden van 't Dageljjksch Bastuur zullen vergaderen. Tot leden der le sectie behooren de heeren Terra, Frowein, Korver, Spruit, Van Voornveld en Van Neck. Tot dio der 2e sectie de heeren Verfaille, Bitter, de Wit, Stammes en Ries- selmann. Tot die der 3a sectie do heereu Hartsinck, Oortgyzen, Van Twisk, Zur Mühlen en Hoogeuboech. Naar aanleiding van een in de vorige ver gadering door den heer Van Neck gedane vraag, omtrent de brandspuit, die, volgens een raadsbesluit, naar 't Koegras verplaatst zon worden, doet de Voorzitter nog een mede- deeling. Na een ondersoek achten B W het niet gerechtvaardigd do brandspuit van Huisduinen te verplaatsen. Ook de spnit die in de Middenstraat geplaatst is en door een nieuwe wordt vervangen, achten zjj niet ge schikt, omdat de kosten te groot zijn. (f 700 voor reparatie en f 600 voor een gebouwtje.) Te meer ontraden ey het, omdat een spnit in 't Koogras geheel doelloos on nutteloos is; oeu brand bepaalt zich aldaar altjjd tot een alleenstaand gebouw, waar een spuit weinig dadelyke hulp kan verleenen. Na eenige discussie geeft da Voorzitter te kennen, dat hy een voorstel tot intrekking van bedoeld raadsbesluit zal indienen. By de nu volgende rondvraag vestigt de heer Frowein de aandacht op den nood van drinkwater in deze gemeente en op de water leiding, dio dezer dagen meermalen water weigerde. Hy zag gaarne, dat de waterleiding maatschappij maatregelen nam, om dit in 't vorvolg te voorkomen. De hoer Oortgysen wyst op den onhond- baren toestand van do sloot aan den Ruighweg by do Vischdrogery, welke noodzakelijk uit gebaggerd moet worden. De heer Hartsinck wenBcht, dat het gebouw voor den vischafslag vergroot wordt, omdat het, vooral Vrijdags en Zaterdags, te klein is. De heer Terra klaagt er over, dat de 3 bruggen aan 't Noord-Holl. kanaal by 't begin van de kom der gemeente, dos avonds niet verlicht zyn. Do Voorzitter beantwoordt de sprekers, be looft eon onderzoek en zooveel mogelyk ver betering. Hierna wordt de openbare vergadering ge sloten en gaat de Raad over in geheime zitting tot onderzoek der ingekomen reclames tegen aanslagen in den Hoofdelyken omslag. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 4 Ang. 1896. Tot afscheid. Na een 25jarig verblijf en even langdurige werkzaamheid in deze gemeente, gaat de heer J. W. Hattinga Raven ons dezer dagen ver laten, om zijne overige levensjaren te 's Graven- hage in ruste door te brengen. Da omstandig heid, dat de vortrekkende hier een groot aantal keunissen en vrienden achterlaat, en dat zeer velen, die den heer Raven als Notaris eene groote mate van achting toedragen, zich met genoegen zjjne werkzaamheid, ook als belang stellend raadsman herinneren, geeft ons aan bieding, hem een afscheidsgroet te wjjden. We doen dit te eerder, omdat wjj, evenals zoo velen onzer plaatsgenootea, behoefte gevoelen, om een woord van hnlde te brengen aan den man, die doar zyn humaan karakter zich aller achting en waardeering verwierf. By zyn ver trek verdient het in herinnering te worden gebracht, dat de heer Raven zich ook bniten zyne betrekking verdienstelijk maakte door het waarnemen van posten in bestnren van onder scheidene instellingen. Zoo nam hy indortyl plaats in 't Bestuur der toenmaals bestaande Weerbaarheids-Veroeniging, in 't Bestuur van Floralia, in de Directie der Nuts-Spaarbank, in de Plaatselijke Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs en bekleedde hy gedu rende een aantal jaron het lidmaatschap van den Raad dezer gemeente. En in 't byzonder moet aan 't lidmaatschap van den Gemeente raad, door den heer Raven bekleed, onze her innering blyven gewyd. Toen indertijd in eene der Raadszittingen hot voorstel van het Dag. Best. werd behandeld, om voort te gaan met de levering van het lichtgas voor de straat verlichting in deze gemeente door een tweetal particuliere ondernemers, was de heer Raven het geheel eenige lid van onzen Raad, die zich tegen de te sluiten overeenkomst verzette, en zich verklaarde voor de exploitatie van ge meentewege. Zyn stem was helaas als die eens roependentoch maakte het indruk, vooral toen in eene volgendo zitting de uitnoodiging word vernomen, dat do gasfabriek voor de Raadsleden ter bezichtiging werd gesteld, en de heer Raven pertinent weigerde, om aan deze invitatie gevolg te geven. Najaren echter is de honding van den man, die het waar achtig belang der gemeente op het oog had, by de ingezetenen dezer gemeente niet nit het geheugen gewisoht. En als meitcrtyd opnieuw de vraag zal worden gesteld Zullen we blyven voortgaan om, ten schue der gemeente, en ten schade der gasverbruikende gomeentenaren, opnieuw de uitsluitende levering van lichtgas alhier aan particulieren opdragen dan zal ongetwjjfild het door dea heer Raven gegeven voorbeeld, de leden van den R lad, die alsdan tot de beantwoording der bewuste vraag zailen worden geroepen, aausporen, om hun stem beslist uit te brengen voorexploitatie door de gemeente. Ten slotte wenschen wij den heer Raven van harte toe, dat by met ?jjue f \milio nog tal van jaren in goeden welstand, in 't genot der welverdiende rust moge doorbrengen, en dat hy nog eene gocda herinnering moge be waren van zyn veeljarig verblyf en aau zyne werkzaamheid in de gemeente Helder. Door den minister van W. H. en Nde leden van het college voor Zeevia- scherjj, den wetenschappelyken adviseur dr. Hoek en door eenige andere autoritei ten wordt woensdag 5 Aug a.s. te IJ mui den een spoorwegwagen, met voor trans port bestemde levende zeevisch beladen, in oogen8chouw genomen. Na bezichtiging van den waggon zal een zeetochtje met een stoomtrawler plaats hebben en wordt daarmede gevischt. Adjunct-inspecteurs van den arbeid. By koninklyk besluit van 30 Juli jl. zyn benoemd tot adjunct-inspecteurs van den arbeid F. W. Bakema, 2de-chef der afdeeling fabricage van de Nederlandsche Gist- en spiritusfabriek te Delft; D. Blanson Henkemans, laatstelyk werk tuigkundige by de Koninklijke Pakketpost, te Oppenhuizen; J. J. Klompe, technoloog te 's Gravenbage C. C. A. Last, luitenant ter zee 2de klasse te Willemsoord, gemeente Helder; M. Raven, technisch ambtenaar by het ministerie van koloniën, te Dasseldorf; I. P. de Vooys, werktuigkundig inge nieur te Delft; eerstgenoemde met ingang van 1 October 1896 en de overigen met ingang met 1 September 1896. (>St.-Ct.") FEUILLETON. Een Novelledoor T. M. 8) Er is geen tyd, geen gelegenheid, om den man aan het verstand te brengen, dat zyne Marie niet meer tot de levenden behoort, eu dat dit eon vreemd, geheel onbekend meisje is, dat, heel toevallig, in de bloeding van de overledene zich vertoont. Ea er zou ook op dit oogeublik geen deuken aau zijn, om den man, die zoo vreeselyk opgewonden en zoo verheugd is over do vermeende kennismaking met zyne dochtor, doze zonderlinge vergissing te verklaren en hem, als gevolg daarvan, togelyk iu diepe droefheid te dompelen. In dezen moeiljjken toestand ziet mevrouw Ver- etraete haar zoon en ziet Houry zyne moeder wederkeerig vragend aan. Beiden zweeft ken nelijk de vraag op de lippenWat zullen wo doen En terwyl zy hnn man en vader, stralende van goluk en vreugde, ouopboudelyk bezig zien om, als niet beter weteude, zyne dochtor te omhelzen en haar de zoetste woorden iu hot oor te flnistorou, begrypen moeder eu zoon, zonder het elkaar in woorden medete- deelen, dat hun tusscheukomst ter opheldering van het zeer vreemde geval hoogst govaarlyk en althans zeer misplaatst zou zyn. Zy wenken elkander toe, do zaak voorloopig haar gang te laten gaan, en aftewachteu, hoe men verdt-r iu deze zal handelen. Spoedig komt by den heer Verstraete de herinnering op, dat by de toezegging heeft outvangeu, dat by zyne te huiskomst hem op melodieuse wyze het welkom zal worden toegeroepen door zyne Marie, als zy hem al dadelijk met zang- en piano-spel van hare vorderingen in beide zal doen bly ken. Op zyn dringend verzoek, plaatst zich het meisje aan de pianino, en in de woning, waar, zooeven nog niet aau gedacht werd, dat in deu eersteu tyd gezongen en gespeeld zon worden, daar kliukt de vreemdoliug geeft bljjk uitstekend muziek-o ader wijs te hebben genoten, een schoon en treffend lied, door de zangster zelve voortreffelijk geaccompag neerd. De heer Verstraete is opgetogen over ■hetgeen hy daar hoeft gehoord, dat bljjkbaar zyne stoutste verwachtingen heeft overtroffen. Hij kan niet eindigen met zyne betuigingen van tevredenheid over zyne lieve, aanminnige dochter, die hy opnieuw in zjjne armen sluit, niet ophoudende haar te liefkozen. Op zijne vragen antwoordt het meisje steeds bevestigend, en mevrouw Verstraete en haar zoon staan zwygend en verlegen, dit aaugrjjpend toooeel gadeteslaan. Voor hun beidon is, hetgoon thans in hot huisvertrek geschiedt, na het doorleefde iu de jongstverloop ine dagen, iu groote mate aangrjjpend. Wèl ligt het nu dan als op hun lippen, om den man en vader toeteroepen .Gy vergist u verschrikkelijk, gij hebt eene ook ons onbekende vreemdelinge in uwe armen," doch telkens is hot hun, hunne stem zal verstikken, wanneer zy die woorden zouden uitsproken. Zy moesten immers vroezon, dat de man, iu den toestand, waarin hy zich thans bevindt, bewonderende zyne lieve, aanminnige dochter, naar hy meent, wanhopig, misschien krankzinnig zou worden. Zjj blyven zwjjgen. Maar wat hun bijzonder treft en tot stille bowondoring dringt, is de wyze, waarop de vreemdelinge zich in de ook voor haar zeer vreemde positie gedraagt, 't Blijkt op overtuigende wyze, dat dit meisje niet Blechts goed, degelijk muziok-onderwys, maar ook eene zeer uitmuntende opvoeding heeft genoten, en haar gezichtje, nu opge klaard cu verhelderd, nu zy zich, wellicht even als toen hare ouders nog leefden, als aangebeden kind van een liefhebbenden vader gevoelt, is waarljjk schoon te noemen. Zy is oen lief meisje, van omstreeks den- "den leeftijd als de overleden dochter en zuster, wier plaatsvervangster zy nu blijkt te >yu. De onverwachte aankomst van den heer Verstraete was onmiddellijk bekend geworden by eon zyner handelsvrienden, den heor Del- fosse, die, op bet bericht daarvan, met on- stuimigen haast zich naar het huis van den teruggekeerden vriend spoedde, om hem te verwelkomen. Binnentredende, valt het hem terstond op, dat mevrouw Verstraete en haar zoon hom door een wenk een teokon geven, dat door den heor des huizes, dio zich nog altijd verbeeldt, dat hy zich mot zijn dochtor bezig houdt, niet wordt opgemerkt. De heer Delfosse treedt op zijn vriend toe," drukt hem met warmte de band en beet hem met harte lijkheid on vreugde welkom in het vaderland. Hy wenschto ook mevrouw Verstraete on Henry geluk met de thuiskomst van deu ge liefden man eu vader, en begroet tevens de hem natuurlijk onbekende jonge dame, die met zyn vriend op de canapé is gezeten. De heer dea huizes is opgowonden vrooljjk, nu hy zich te midden der zjjnen bevindt; hy verhaalt zjjn vriend het geheel onverwacht binnen treden zyner woning, de plotselinge ontvangst van vrouw en kinderen, die, onvoorbereid als zy waren, door zyn verrassend binnentreden, daar hy goene gelegenheid vond huu op zyne aankomst voortebereiden, kennelijk nog dus meent hy onder den indruk verkeeren van zyne ongedachte tehuiskomst en van zyne niet onnatuurlijke opgewondenheid. Hy ver zekert zyn vriend, dat zyoe eerste persoonlijke kennismaking met zyne lieve dochter op hem den meest aangenamen indrnk heeft gemaakt dat de berichten, die hy in het verre OosteD over haar en hare lichamelijke en geestelijke ontwikkeling ontving, door de nu reeds op gedane ervaring nog vorre, zeer verre zyn overtroffen, en dat hy inzonderheid ten hoogste ingenomen is met hare groote vorderingen op het gebied van muziek en zang. Op zyn ver zoek plaatBt zich de' vreemdelinge nogmaals aan de pianino en speelt en zingt zjj opnieuw het nieuwe lied, dat zjj daar straks als wel komstlied deed booren. Zang en spel worden ook nn door alle aanwezigen bewonderd. Zjj klinken liefeljjk en schoon. De heer Delfosse betnigt zjjne groote ingenomenheid met het geen hjj daar zooeven heeft gehoord. En zoo zittOD, nadat de bezoeker is heengegaan, de beide ouders, met de vreemdelinge op de canapé, de heer Verstraete in 't midden, ter wyl Honry, tegenover hen ia een fauteuil ge zeten, dit zonderling tooneel aanstaart. De maaltjjd volgt en is hoogst gezellig. Nn en dan veraangenaamt de vreemdelinge het huise lijk samenzijn door haar bewonderenswaardig pianospel, van tyd tot tjjd ook door hare fraaie liederen. En als de nacht naderbjj is gekomen, begeven de huiagenooten zich ter raste. Het vreemde meisje vleit zich op de haar gespreide, zachte legerstede neder, en denkt er aan, dat zjj, zonder dezo zeer toevallige ontmoeting, wellicht heel wat moeite zon gohad hebben, eon dak te zoeken, waaronder zjj verblyf had knnDon vinden. Het ontzettend vreemde ge val, dat zich dezen dag in dit huis heeft voor gedaan, de liefkozingen van een vader, die in haar zjjne overledene dochter meende te zien, 6temt haar tot ernstig nadenken en brengen haar levendig te bianen de gelukkige dagen, toen hare onders nog leefden, wier oogappel zjj was. Mevronw Verstraete en haar zoon men kan zich lichteljjk hun gemoedstoestand voorstellen dien toestand beschrijven is ons niet mogeljjk. Zonder eenige afspraak met elkander, kwam het drietal echter daarin over een, dat dit hoogst zonderlinge geval van zelve tot eone oplossing moest komen, eene oplossing, die men niet kon of mocht ver haasten. 't Eenige was dit begreep ieder volkomen den loop der dingen aftewachten. Het was toch, by de opgewondenheid, waarin de heer Verstraete verkeerde, bjj zyne opge togenheid over de kennismaking mot zjjne ver meende dochter te eenenmale on mogeljjk te achten, hem de ware toedracht der zaak op het oogenblik te openbaren. En daarom heeft men tot nn toe gezwegen en daarom zal men daarin vooreerst blyven volharden. Wellicht komt er ongezocht cono gelegenheid, die de zaak tot eene gewenschto oplossing brengt. Deze oplossing te verhaasten dit dnrft niemand van het drietal te ondernemen. Het meisjo is bevreesd, dat, komt de toedracht der zaak voor den hoer dos huizes aan 't licht, zjj wcê* eenzaam en verlaten zich bevinden zal in deze haar onbekende groote stad. Na eene zóé strooiende ontmoeting, zon dat voor haar eene vreoselykr ontgoocheling zjjn. Zoo gaan er in dit gezin dagen voorbjj, zonder dat er eenige aanleiding ontstaat om do toevallige vergissing op te helderen en aan het licht te brengen. (Wordt vervolgd).

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1896 | | pagina 1