)d, Lantaarns, Bellen, ene. r t»h an de f b zonder gruis.' Voorzeker zal de boerestand met vreugde vernemen, dat er een geneesmiddel tegen 't zoo gevreesde mond- en klauwzeer, waaraan vele dieren lijden, is ontdekt door den Italiaansclien geneesheer, den ridder dokter Luigi Morandi. 't Middel is zoo eenvoudig, dat elk het met zeer geringe kosten kan aanwenden en de attesten, zoowel uit Duitschland als Italië, roemen om 't zeerst de verrassende uitwerking. Nadat men bek en klauwen van 't aan getaste dier goed met water heeft afge- wasschen, bevochtigt men genoemde deelen met een aftreksel van Thym, (Thyraus serpillum) en herhaalt dit voortdurend. Om 't middel klaar te maken neemt men een emmer vol Thym, giet er kokend water over en dekt er 'teen of ander overheen. Na verloop van zes uren kan men 't af treksel gebruiken. Als voorbehoedmiddel kan dienen, dat men Thym in 't drinkwater der dieren doet. Ren liefdesdrama. Voor het gerechtshof to Liverpool kwam dezer dagen oen verschrikkelijk liefdesdrama, dat vyf maanden geleden aldaar afgespeeld werd, tot ontknooping. Den 29en Ocfober van het vorig jaar ver voegde een zokere miss Catherino Kompshall, vergezeld van een vriendin, zich ten kantore van don heer Holland, oen welbekend reeder te Livorpool en verzocht hom onmiddellijk te spreken. Nauwelijks was zy tot het privékan- toor van den reeder toegelateD, of zy haalde een revolver nit haar mouw te voorschijn en loBto op den heer Holland, die aan zyn bureau zat, drie schoten, welke alle troffen. De gewonde werd naar een ziekenhuis overgebracht, waar hy oenige dagou later na eon vreeselijk lijden bezwook. De moordenares, die onmiddellyk ge arresteerd werd, gaf op de vragen van den magistraat, belast met de instructie dezer zaak, zulke onsamenhangende antwoorden, dat men een oogenblik aan haar toerekenbaarheid twy- felde. Ton processe bleek, dat miss Kompshall. vroeger actrice aan den schouwburg to Liver pool, gedurende conige maanden kennis aan don heer Holland had gehad. Deze relatie werd echter verbroken en na het eindigen van het Bpeelsoizoon vertrok de actrice naar Londen. De heer Holland bood de jonge vrouw toen eon som van byna f 10000 aan, die zy accep teerde. Van dit oogenblik af viel zy den reeder onophoudelijk lastig met geldvorderingen, be- leedigendo brieven enz. Eindelyk deed zij hem een procos aan wegens breach of promise, waarbij zy evonwel in 't ongelijk werd gesteld. Hoewel hy haar af en toe eon geldelijke on dersteuning deed toekomen, had de heer Hol land uitdrukkelijk te kennen gegeven dat hy haar nimmor weder wenschte te ontmoeten. Den 29en Octobor zag hy zich niettemin ge noodzaakt, haar te ontvangen, teneinde schan daal to voorkomen. Men weet wat er volgde. Overeenkomstig de uitspraak der gezworenen werd miss. Catherine Kempshall ter dood ver oordeeld. Zy hoorde het doodvonnis glimlachend en schouderophalend aan. Voordat de zitting gesloten word, verklaarden de gezworenen zich bereid, eon gratieverzoek der veroordeelde met hun handteekeningen te steunen. De oudste kerkgangster iu Engeland is waarschflnljjk Ms. Millar, de 102-jarige inwoonster van Glasgow. Zy is nooit ern stig ziek geweest, en zy herinnert zicb geen Zondag de kerk gemist te hebben Al haar leven is zy een geheelonthoudster geweest; maar in de laatste veertig jaar rookt zy, liefst uit steenen pijpen. Een oorlogsschip als oesterbank. Vrijdagnamiddag, toen te Toulon het Spaansche pantserschip Victoria" in het droogdok was gelaten, bevond men, dat de geheele romp met groote oesters overdekt was, waaraan bemanning en werklieden zich terdege vergast hebben. Men begreep nu hoe het kwam, dat het vaartuig van lieverlede aan snelheid verloren had. Nieuwe vorm voor schepen. De heer Hauvich te Swinemünde stelt een geheel nieuwen vorm van schepen voor, ten einde de zeewaardigheid en in het al gemeen de stabiliteit te verhoogen. Hier voor wil hij den convexen vorm der romp veranderen in een concaven. Een op c wijze door hem vervaardigd vaartuig geeft den indruk van een verlengden rechthoek, waarvan de korte rechter- en linkerzijden en de onderste kant naar binnen zyn ge bogen. Naar zyn meening moet een der gelijke vorm aan eeu schip een belangrijk verhoogde stabiliteit geven door de grooter steunoppervlakte die het aanbiedt tegen over de zydelingsche schommelingen. Te vens beweert de uitvinder dat hiermede een belangrjjke vermindering der wrjjving wordt verkregen. GESTORVEN IN DE LENTE. Als wij den lofzang hooren Van 't leeuwerikje omhoog, Dat bjj bet Lentegloren Ton hemel opwaarts vloog, Dan denkt men niet aan sterven Dan peinst zelfs de onde niet, Dat hy eens 't al zal derven, Wat zooveel vreugde nog biedt. Maar als dan jonge mensohen, Vervuld van hope en lust, Te midden van bun wenschen, Goroepen tot de rust Van 't graf, het leven dorvon Dan vaart het somberst wee In 't hart; want by zulk sterven, Treurt al wat lief heeft mee. Ook onze jonge dooden Voert men naar 't kerkhof heen, Doch 't eind van al hun nooden, Baart ons zoo vaak geween. Maar staren we op de groeve, Dan is 't of wy verstaan //Al wat God schiep, o droeve, Kan immers nooit vergaan I" W. M. Tz. Ingezonden. In mijn bakermat terug. Jaren, velo jaren waren er heengegaan, of, zooals de dichters zeggen, op de vleugelen des tyds daarbósn gevloden, sedert ik myne ge boorteplaats den onden Helder verlaten had. Myne botrokking, myne bezigheden noopten my te vertoeven in don vreemde, waar ik menigmaal dacht aan de vrooljjke jaren myncr jeugd, aan myno geliefde be trekkingen, aan myne trouwe vrienden. Vaak uitte ik den wensch, my nog wêor eens to bevinden op de my zoo bekende plekken, waar ik als kuaap gespeeld en gedarteld, waar ik als jongeling gedroomd hob van de ver vulling mijner levous-idealen, en waar ik weet, dat nog nltyd harten warm voor my kloppen. Myne bezigheden en de omgang met dc mensohen in den vreemde, onder wie ik velen loorde kennen en achten, gavon my de noodige afleiding, en bewaarden mij voor oen rusteloos verlangen naar do plek, waar ik geboren en opgevoed werd. Toch kon ik niet altyd de gedachte van iny zetten, dat ik eene onge kende vreugde zou genieten, wanneer ik my eens wêor bevond in de verblijfplaats myner jeugd en in de stad, die eenmaal getuige was van myno kinderlijke spelen en van myne jongolingsdroomen. Van lieverlede kwam de wensch by my op, dat myno betrekking mij te eenigor tyd mocht vergunnen, om de reis- tasch op te nemen, cn een bezoek to brengen aan de geliefde plek myncr herkomst. Eerder dan ik had gedacht, werd mij de gelegenheid, om my naar mijn Vaderland te begeven, ge schonken on ik aanvaardde don tocht. Door 't noorden van Duitschland heen, kwam ik weldra do provinciëa Groningen en Friesland binnon, en langs Leeuwarden zon ik Noord holland bereiken. Hoe vreemd zag ik op, dat het spoor my thans niet over Stavoren naar Enkhnizon bracht, maar dat ik te Piaam aan de Friesche zeekust den trein vond, die my, langs den afsluitdyk der voormalige Zuiderzee, recht too recht aan over Wierengen, nu niet meer een eiland, en langs Anna Paulowne naar den Helder bracht. Verbazend, welk eone verandering 1 'tWas, of ik in een vreemd land reisde. En hoe anders zag myno geboor teplaats or nit, sedert ik haar, jaren geledon, verlaten had Men had, tijdens myne afwe zigheid, eindelyk het spreken on overleggen moede, de hand aan 't werk geslagen, en een aanvang gemaakt met de uitvoering der groot- sche plannen tot indyking en drooglegging der grooto waterplas. Duizende handen hadden werk gevonden, on zoo was door yver en vol harding tot stand gekomen, hetgeen waarnaar men geduroDdo tal van jaren hoopvol had uitgezien. De afsluitdyk lag ter bestemder plaatse, do zeesluizen waren gobouwd, langza merhand werd de plok, waar eens de vischvangst werd uitgeoefend, handelsschepen vervoerd en zelfs zeeslagen geleverd werden, in vrucht- baro landouwen herschapen. WieriDgen en Anna-Paulowna waren blykbaar reeds in bloei en wolvaart toegenomen en de Helder O, welk eon verandering had binnen deze veste plaats gegrepen 1 Sedert de indyking en do onmiddellijke aansluiting by den spoor weg naar Leeuwarden, Groningen on Noord- Duitschlsnd, was Hollands noordpunt geheel en al veranderd. De Duitache stoomera van de grootste afmetingen personen en handels waren vervoerende hadden al sinds lang de haven //Het Nieuwediep" tot vast station voor afvaart en aankomst gekozen. De drukte, de beweging ze waren my vreemd. Ze herinnerden my de dagen vóór dc openstelling van 't Noordzeekanaal, toon handel en soheep- vaart hier bloei en welvaart aanbrachten, 't Was nu nóg drukker dan voorheen. De handel van Ncord-Duitschland had hier eene harer grooto stapelplaatsen. Reods by aanleg der groote werken voeren deze ge meente en haren omtrek er zeer wel by, vooral ook omdat de aanvang van de uit voering der plannen in deze environs plaBts had. Maar nu do zaak tot stand is gekomen, hoe bovon verwachting is de uitkomst voor deze gemeente. Zuchtte men indertijd over hot gemis van handel en vertier, die met de opkomst van IJmniden van hier waren ver dwenen, nu vond ik, als weleer, leven en be weging aan dc Binnenhaven, aan de Zuid straat en op de nabijgelegen grachten od straten. De gemeente had zich aanmerkelijk uitgebreid, en de stank van 't Heldersche kanaal bedreigde niet langer de reukorganen en den gezondheids-toestand der ingezetenen. Waar eens dio modderpoel zjjne onaangename geuren verspreidde, vindt men nu een prach- tigen boulevard, die dagelyks door tramwagens wordt bereden. Huisduinen is sedert mijne afwezigheid cene voorname badplaats geworden, waar herhaaldelijk vreemde, aanzienlijke, soms vorstelijke bezoekers hunne namen in het op hot Kurhans gehouden vreemdelingen- boek plaatsen. Avond aan avond wordt in den zomer op het terrein van het Kurhaus schitterend vuurwerk ontstoken, avond aan avond worden er door 't Stafmuziekkorps der Marino muziekuitvoeringen gegeven. Een groot dool der bevolking van don Helder beweegt zich dan tusschen de talrijke bezoekers, onder ie velen uit naburige landen. In hot vroeger eenvoudige zeedorp heerscht nu eeno voormy ongewone drukte. Tal van winkels en maga zijnen zyn keurig uitgestald met artikelen, die door badgasten worden gevraagd, on in fraai aangelegde theetuinen genieten zy, die geen gebruik van 't Kurhaus maken, 't genoogen van een zitje, 't genot van do gewenschto ver kwikking. Gedurig is er gelegenheid, om van strand en duin per tram naar de stad te ver trekken, en oon menigte fraaie rijtuigen van huurkoetsiers doen mede dienst, om voor het personen-vervoer zorg te dragen. Na deze kennismaking met myne geboorteplaats begaf ik my ter ruste, om op den volgenden dag myn onderzoekingstocht voort te zetten. Welk een tooneel trekt nu wéér mijne aan dacht Ik bezoek in don voormiddag het Westplein, thans, nu het Heldorsch kanaal gedempt is, eene zeer grooto rnimte, een marktplein, uitmuntend geschikt voor den opslag van veo, pluimgedierte, landbouwpro ducten en handelswaren van allerlei aard. O, wat een drukto en welk een beweging ook hier. Boeren en bnitenlni verdringen zich op het ruime marktplein, vrachtwagens en plei- zierrytnigen ryden af en aan, do café's en de winkels kunnen do bezoekers nauwelijks be vatten. 't Is te zien, dat ook de weekmarkt van lieverlede is geworden eon bron van wol vaart en bloei voor deze gemeonte, die boven dien in vischvangst on vischhandol, uls station voor de Zeemacht en als vesting onderschei dene middelon bezit, om hier eene talrijke bevolking aan werk en aan brood te helpen. De drukte der markt was my zóó onge woon, dat ik niet genoeg kon zien naar al de bewoging om my heen. Ik wandolde het markt plein over, heen en wêer terug, te midden van zooveel menschen totdat ik eindelyk, ik had verzuimd goed voor my uit to zien, togen oon my vreemden man aanliep. Wij caramboleerdenik voelde do onzachte aan raking en ik werd wakker, want ik had gedroomd, gedroomd van myn vorblyf in don vroomde, van mijn terugkomst in 't Vaderland en ia de plaats myner geboorte, gedroomd van de veranderingen, die er zonden hebben plaats gevonden. Droomen bedriegen, zegt het spreekwoord, en 't is er verre af, dat ik aan 't geen ik in mijn droom hob gezien, iets meer zou hechten dan aan een spel mijner verbeelding. Toch heeft do vermelding er van eenigo kans nut te zullen stichten. Zy leide or toe, dat de ontworpen plannen, die by uitvoering onge twijfeld zullen strekken tot bevordering van den bloei en de welvaart dezer gemeente, in grootere mate dan tot nu toe, door de inge zetenen dezer gemeente mogen worden ge schraagd en gesteund, en de uitvoering pr van op dio wyzo bevorderd. Een staatsman zei eens, sprekende over de plannen der Com missie voor de indyking en drooglegging dor Zuiderzee, dat or wel kans bestaat, dat ze gevolg zullen hebben, als maar eerst de volks overtuiging zioh krachtig daarvóór verklaart. Weina, in de plaats onzer inwoning, die by de uitvoering dor indykingsplaunen zoo groot belang heeft, spreke zich dio overtuiging zoo krachtig mogolyk nit, door belangstelling in de grootsche zaak, door bevordering van het streven dergonen, die in vereeniging naar de verwezeolyking van het voorgestelde streven, door talryko deelneming aan den Bond, die zonder ophouden zyn werk er van maakt, om by do Regoering, by de Vertegenwoordiging en by hot Nederlandsche volk de noodige sym pathie voor 't Zuiderzee-plan te wekken of te medicijnen, ik ryd velocipède, ik schrijf rtf de pers, ik zing, schilder, ik ryd te paard ik heb werkelyk geen tijd, om een huw» aan te gaan 1 Donker bier of licht? A.Wat houdt gy voor gezonder, donkere of het lichte bier B.O, hond op met je lichte bier 1 drink ik vyf glazen donker, on ik bon zoo; ker als kiptoen dronk ik nog vyf potjes I en klaar was het. Ik weet nog niet, ik myn huis gevonden heb. Als men uit wielryden gaat! Hob je alles voor den rit vroeg mevrom Ja, ik geloof hot wel'lantaarn, sleutel olie ja. Ik dacht het wel dat je weer hot voornaai sfe vergoten zou. Hier heb je het, en zy reit hom don hechtpleister over! Tijdstippen van verzending: der Brievenmalen. Naar Oost-indlë Vtirzendingxweg. zeepost via Amsterdam. p. zeepost via Kotterdam p. Hollandaohe mail via Genua p. Holl. mail vin Mareeille Frnnsohe mail via Marseille p. Engelsche mail viaBrindisi Naar Atjeh en de Oostknst van Sr.matra Daitsohe mail via NapBU Datrun derter Tijdat. dJi post-bezorg. bnsl.ah P« m 16 Apr. in 23 m 27 n 20 n 28 16 en 30 eiken Vrijdag. 5 Apr. Naar Guyana (Suriname): p. zeepost via Amsterdam I 14 Apr. mail over Engeland 5 en 19 p. mail via St. Nasaire7 Naar Curogao, Bonaire en Aruba: p. zeepost via Amsterdam. I 14 Apr. I 7.15 a'i< mail.i» Que.a.towa «•- Naar St. Martin, St. Eustatius en Saba p. mail over Engeland 5 en 19 Apr. 7.1 'sn De brieven voor de opvarenden van H: Ms. schoenor //Zeehond", moeten tot nadtf. bekendmaking, geadresseerd worden na M e s b i n a, Italië. 7.15 ss». 7.15 'ss». Burgerlijke stand, gemeente Taxi van 24 tot 30 Maart. ONDERTROUWD: Geene. GETROUWD: Pieter Kikkert en Antjod Ruytor. (Burg). Cornelis Visman (Noordon) ei Marrotjo Bakker (Oosterend). Maarten Kott mau (Waal en Burg) en Heintje Kujjpe (Oostereod). GEBORENPieter, zoon van Catharinf Hin (Dijktnanshuizen). OVERLEDEN: Jannetje Keyzer, 46 jarei' weduwo van Cornelis Eelman (Oosterend Aris Vonk, 5 maanden, zoon van Jan Voii (Oosterend) on Grietje Ellen (Overl.) vorstorken. B. Heldersche Moppen. HeerMag ik hopen, juffrouw Alice, dat u myn meening beantwoordt? Juffrouw Alice: Ik geloof wel, dat ik ulief zou kunnen hebben, maar ziet u, ik studeerde in Marine en Leger. Blijkens bij het departement van mark ontvangen bericht, is Hr. Ms. pantsersclii „Piet Hein", onder bevel van den kapt. tt zee H. R. J. J. Thorbecke, den 29en do» van Smyrna vertrokken ter aanvaarding vk de terugreis naar Nederland. (St.-Ct.) Blykens by hot departement van Marine on; vangen bericht 13 Hr. Ms. flottieljevaartui iMataram", onder bevel van den luitenant ti ee lo klasse H. Backer, 31 Maart j.1.1 Batavia aangekomen. Marktberichten. Schagen, 1 April. Aangevoord 6 paard» f40 a 170, 0 stier fa 45 geldt koeien f 118 a 215, 20 kalfkoeion f 110 a 160 5 vaarzon f 60,n 70,120 nucht. kalvert: f6,— a 18,—, 360 schapen f 12,a 19,- lammeren fa 40 magon varkens f 9,a 12,25 vette varkens 34» 41 ct. per k.g., 40 biggen f 5,50 a 8,50, bote por kop f 0,40 a 0,45, kipeieren f 2,25 a 2,Ti eendeieren f 3,a f 3,10 per 100 stuks, j Purmerend, 30 Maart. Aangevoord 236 velt' randeren por P. f 0.50 a 0.62, 6 stiere vette kooion prijshoudend, handel vlug, geldt en melkkoeien lager in prijs, handel sta 113 vette kalveren, p. P» f 0,70 a f 0,9; handel vlug, 441 nucht. kalveren f 4,t 14,handel matig, 10 paarden, 1782 schapc en lammeren, lager in prys handel stug, 15 vette varkens per P. f 0,40 a f 0.45, handt ving, 85 magere id. f 13 a 28, 286 biggc f 5,a 9, beide handel stug. ^Kleine kaas f 27,middelbaar f 20,—i commissie f aangevoerd 100 stapelt Boter f 0.95 a f 1.05 per K.G., aangevoe- 1404 K.G. Kipeieren f 2,50 a 3,Eend eieren f3,10 a 0,per 100 stuks. Kivittj eiren f 0.16 a f 0.20 per stuk, aangevoeK 500 stuks. MATADOR. JEN Co, Koningstraat. STOKVIS en ZÜOH, Rdltrto. Ireaker". Vlugge bediening. C. KOCH, Spoorstraat 28.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1897 | | pagina 6