Bijvoegsel, behoorende bij ,,'t Vliegend Blaadje" van Zaterdag 3 April 1897. Gemeenteraad van Helder. ZITTING van DINSDAG 30 MAART 1897. Voorzitter de heer Van Steijn, Burgemeester. Tegenwoordig zijn 16 leden; afwezig de heeren Riesael- manu en Spruit, de eerste met kennisgeving van verhin dering. Na de opening der vergadering worden de notulen der vorige zitting gelezen. De heer Verfaille maakt hierop de bemerking, dat herhaalde malen is vermeld, dat hij tegen stemde, maar de motieven zijn verzwegen. De Voorzitter zegt, dat volgens het reglement van orde het niet noodig is de discuBsiën op te nemen, waarna de notulen goedgekeurd worden. Het eerst is aan de orde de beëediging van het nieuw gekozen raadslid, den heer P. Kramer. Hy logt in handen van den Voorzitter de by de wet gevorderde eeden af en neemt zitting. Aan eeno commissie, bestaande uit de heeren Frowein, Staalman en de Wit, wordt opgedragen het onderzoek dei- geloofsbrieven van het laatst gekozen lid, den heer Mr. A. Croockcwit. Bij monde van den lieer Frowein brengt de commissie rapport uit, waaruit blijkt, dat de geloofsbrieven in orde zijn bevonden en zy tot toelating adviseert. Over eenkomstig de conclusie van het rapport met algemeene stem men aldus besloten. Mededeeling geschiedt, dat de uitgeschreven geldleening is volteekend en wel 2 obligatiën tegen den koers van 99ys 20 li 99,15 o/0, 80 h 99,26 en 186 h 99 Gelezen wordt een request van den heer J. Bakker, waarin verzocht wordt een prijsvraag uit te schryven voor het best ge keurde plan, dat dienen kan tot verbetering van het Hel- dersche kanaal. Men besluit dit adres by do diverse stuk ken deze zaak betreffende te deponeeren en gelyktijdig met deze te behandelen. Nog wordt medegedeeld, dat van Ged. Staten een schry ven is ontvangen, meldende, dat zij van het vastgestelde reglement van 't Burgerlyk Armbestuur alhier kennis heb ben genomen, een tweede schryven van genoemd college be helst de goedkeuring van het raadsbesluit tot het aangaan eener geldleening van f 144,000. Naar aanleiding van een adres van «Helders Harmonie kapel", waarin verzocht wordt wederom in 't genot van een jaarlijksehe subsidie van f 100 te worden gesteld en boven dien f 600 te mogen ontvangen voor het stichten van een muziektent, doen B. en W. het voorstel de jaarlijksehe sub sidie weder te verleenen, onder bepaling, dat de kapel 5 openbare uitvoeringen geeft op tyd en plaats door B. en W. te bepalen, doch ten opzichte van het tweede verzoek afwij zend te beschikken, omdat de gemcente-financiën zulks niet toelaten. Dit voorstel wordt met 18 tegen 3 stemmen aan genomen. Tegen stemden de heeren Van Ncck, Staalman en Kramer. Ten opzichte van een ingekomen adres van de afdeeling Helder der Holl. Maatschappij van Landbouw, verzoekende om de vroeger alhier bestaan hebbende weekmarkt weder in het leven te roepen en daaraan toe te voegen één jaarlyk- sche paardenmarkt en twee jaarlijksehe veemarkten, ge steund door adhaesie-adre3sen van de Kamer van Koop handel alhier en van Helders Belang, merken B. en W. op, dat tegen de inwilliging vele bezwaren bestaan. De kosten zullen dadelyk reeds, volgens raming, f 675 bedragen, terwijl bij aanstelling van een marktmeester deze zullen sty- gen en niet gedekt kunnen worden door de marktgelden, want onze gemeente ligt te geïsoleerd om vele verkoopers te trekken, hetwelk door de ervaring is bewezen. B. en W gelooven, dat de financiën der gemeente daardoor nutteloos en noodeloos bezwaard zullen worden. Zij doen evenwel geen voorstel, maar laten de beslissing aan den Raad over. De heer Korver ia niet in de gelegenheid geweest kennis te nemen van de bygevoegde memorie van toelichting, en al acht hy onze gemeente als eindpunt minder geschikt voor marktplaats, toch kan door bestndeering der memorie zijne meening wel gewyzigd worden, waarom hy voorstelt de be handeling dezer zaak tot oen volgende vergadering uit te stellen. De heer Terra houdt een pleidooi voor het inwil ligen van het verzoek, wijst op de medeinstemming van de Kamer van Koophandel en Helders Belang, op de verander de tijdsomstandigheden en wat 30 jaar geleden mislukte nu wel kans van slagen heeft, omdat Texelsche handelaren hunne medewerking hebben toegezegd en dus ecu proef zeer goed te nemen is. Hij is evenwel tegen uitstel van behandeling. De heer Staalman acht na inzage der stukken en waar be voegde Colleges niet twyfelen aan de levensvatbaarheid der zaak, een som van f 675 niet te veel om een proef te wagen. De heer Over de Linden twijfelt aan 't welslagen der zaak, omdat meermalen een proef i9 genomen, die telkens mislukte. Hij geloofde niet, dat de aanvoer van buiten zoo groot zal zijn. De heer Stammes wil het verzoek wel inwilligen, en alle middelen beproeven, die kunnen dienen om de gemeente in bloei te doen toenemenhij acht de kosten dan ook zoo groot niet. Nadat de Voorzitter do heer Terra nog opmerk zaam heeft gemaakt, dat in geen geval met Mei zoodanige markt kan begonnen worden, omdat besluiten dienaangaande door de Koningin en Ged. Staten moeten goedgekeurd wor den, gaat men tot stemming over en wordt het voorstel van den heer Korver, om deze zaak tot een volgende vergade ring aan te houden, aangenomen met 14 tegen 2 stemmen. Tegen stemden de heeren Staalman en Kramer. Volgens de agenda is nu aan de orde het voorstel van B. en W., om hun een crediet te verleenen van f 400 voor onderzoek van plannen ter verbetering van 't Heldersche kanaal, waarover in de vorige zitting de stemmen staakten. De Voorzitter deelt mede, dat van den heer Korver twee plannen te dier zake zijn ingediend, met by voeging van toe lichtingen en kaarten. Hy stelt voor deze in handen van B. en W. te stellen om consideratie en advies en in verband daarmede het aan de orde zijnde voorstel van de agenda af te voeren, en genoemde plannen eerst te behandelen. Met algemeene stemmen vereenigt men zich daarmede, nadat de heer Staalman van den Voorz. de verzekering heeft ver kregen, dat de volgende vergadering niet te lang verschoven wordt en waarschijnlijk aanstaanden Vrijdag reeds plaats heeft. Ten opzichte van de aanneming van nieuwe leerlingen op school 7 b stellen B. en W. voor, deze te doen plaats hebben op den eersten Maandag van April en October en dus de verordening te wyzigen, waarin bepaald is, dat dit in Juli kan geschieden. Sedert April '94 is van dit besluit reeds afgeweken en reeds gehandeld, zooals nu voorgesteld wordt. Een schrijven van de schoolcommissie beveelt dit voorstel aan en acht de bestendiging van de reeds bestaande gewoonte wenschelijk. Het hoofd der school geeft per brief als zijn meening te kennen, dat aanneming van leerlingen éénmaal per jaar, en wel met Oct., aanbeveling verdient. De Raad besluit evenwel met algemeene stemmen overeen komstig het voorstel. Omtrent de aanvraag der heeren J. Graaf en H. Wijker om concessie voor den aanleg en de exploitatie van een paardentram doen B. en W. het voorstel deze te verleenen. De voorwaarden, waarop deze concessie zal gegeven worden, hebben de leden van den Raad in schrift ontvangen. Bij de behandeling van hot voorstel verkrijgt de heer Frowein het eerst het woord. Hij wijst op cenige leemten in de voor waarden, zoo mist hij de omschrijving over den weg, waar over de tram gaan zal; bepalingen omtrent de verzekering der werklieden tegen ongelukken en invaliditeit treft men er niet in aan en den concessionarissen zyn geen verplich tingen opgelegd, omtrent de dienstregeling. Misschien zyn er meer leemten, daarom zag hy niet gaarne, dat deze ver gunning heden in stemming werd gebracht. Men kan niet te voorzichtig zijn met het verleenen van concessie, daarom stelt hij voor deze in handen van een Raadscommissie te stellen. De Voorzitter vindt het voorstel des heeren Frowein ten opzichte van het Dag. Bestunr weinig flatteuB vooral nu het behoorlijk dc zaak onderzocht heeft. De heer Staalman heeft maar weinig sympathie voor deze aanvraag. Was 't om het verkeer in de gemeente te bevorderen dan zou hij het plan toejuichen, nu de tram ook naar Huisduinen gaat en dus aan de onderneming van den heer Poth concurrentie aandoet, kan het zijn goedkeuring niet wegdragen. Ook wil hij de bepalingen opgenomen hebben, dat de tram, zoowel 's winters als zomers dienst doet en dan tegen vastgesteld tarief. Na nog eenige besprekingen wordt het voorstel van den heer Frowein in stemming gebracht en met 11 tegen 5 stemmen verworpen. Vóór stemden de heeren Kramer, Staalman, Verfaille, de Wit en de voorsteller. Een voorstel van den heer Van Voorn veld om de beslissing te verdagen tot de volgende zitting wordt met 14 tegen 2 stemmen aan genomen. Tegen stemden de heeren Bitter en Stammes. Ter behandeling wordt genomen een voorstel van B. en W. om de bruggen, die to: dusverre Zondags ten gerieve der kerkgangers van 10 min. vóór 10 uur tot 5 min. er over gesloten moeten blijven, eenige uitbreiding te geven in 't belang der brugwachters en te bepalen, dat de bruggen Zondags namiddag van 2 uur tot 's nachts 12 uur gesloten moeten bljjven. Algemeen was men er voor, nadat op voor stel van den heer van Neck er aan was toegevoegd: in bijzondere gevallen, ter beoordceling van den Burgemeester, kan hiervan afgeweken worden. Zonder discussie wordt het voorstel van B. en W. aan genomen, waarbij men bepaalt, dat het salaris van den kom mies Van der Wedden met f 25 verhoogd zal worden. Dit voorstel werd gedaan om zyn salaris in overeenstemming te brengen met de andere kommiezen, zyn vrije woning wordt dan in plaats van tegen f 100, op f 75 berekend. De Voorzitter brengt in 't midden, dat door vermeerdering van het aantal klassen der Normaalschool, het gymnastiek onderwijs ook uitbreiding verkrijgt, dat alzoo 2 uren per week dit gegeven moet worden, waardoor de kosten van lokaalhuur het dubbele worden en alzoo in plaats van f50 f 100 zullen bedragen. Hy vraagt daarom toestemming van den Raad over deze som te beschikken. De heer Van Voornvcld wil f75 toestaan, doch de Voorzitter verzekert, dat het Bestuur van 't Nutsgebouw daartoe niet genegen is. De heer Frowein wil geen geld toestaan voor een Rijksinrich ting, de gemeente behoeft het Rjjk niet te subsidieeren. De heer Korver vindt de kosten van de huur veel te hoog en mccut wel goedkooper terecht te kunnen. De heer Vos wjjst op het nut van zulk een Normaalschool, cn op de verplich ting der gemeente om voor lokalen te moeten zorgen. Ten slotte besluit men met 12 tegen 4 stemmen de gevraagde som toe te staan. Tegen stemden de heeren Frowein, Van Voornvcld, De Wit en Korver. In de vorige vergadering was voor de verbouwing der onder wijzerswoning aan de Hoofdgracht f900 toegestaan, doch het huis zon een belangrijke verbetering ondergaan, wanneer men f 1010 besteedde, daarom doen B. en W. in dezen geest een voorstel, hetwelk met algemeene stemmen aangenomen wordt. Wegens vertrek naar Vlaardingen wordt aan H. Faassen en echtgenoote tegen 15 April a.s. eervol ontslag verleend al6 vader en moeder van 't Algemeen Weeshuis. De heer Frowein drukt zijn leedwezen uit over dit spoedig vertrek en brengt een woord van lof en hulde voor de wyze, waarop de heer Faassen en echtgenoote de belangen van 't Weeshuis hebben behartigd. Door het bedanken van mej. Bouwer voor hare benoeming als onderwijzeres aan school 7a, moet in deze vacature op nieuw voorzien worden, waarom een benoeming aan de orde wordt gesteld. De voordracht bestaat uit: mej. A. C. H. v. d. Nagel te Wielingen, T. WeurdingeEekman te Anna Paulowna, T. Zondervan te Hem. Met 15 stemmen wordt mej. v. d. Nagel gekozen. 1 stem was blanco. Wegens het overljjden van mej. C. KlornKlomp is een betrekking van plaatselijke vroedvrouw vacant. Ter voorzie ning in deze vacature worden ter benoeming voorgedragen mej. A. M. Denker Huneman en Mej. J. C. de VriesVan Engelen. Met 15 stemmen wordt mej. Denker Huneman gekozen, terwjjl mej. De Vries 1 stem verkreeg. Ter tafel wordt gebracht een suppletoire begrooting over den dienst van 1897. Deze is hoofdzakelijk als een adrainistra- tieven maatregel te beschouwen, omdat hier opgebracht is de gesloten geldleening en eenige onuitgevoerde werken. De rekening sloot in ontvangsten en uitgaven met een be drag van f177800. Zy werd met op één na algemeene stem men aangenomen. De heer Verfaille stemde tegen. Met 12 tegen 4 stemmen wordt het kohier van den Hoof- delykcn Omslag over 1897, ten bedrage van f38796.85 vast gesteld. Tegen steraden de heeren Frowein, Van Neck, Staalman en Verfaille. Hiermede was de agenda afgehandeld en had de rondvraag plaats. De lieer Hartsinck klaagt er over, dat de Janzenstraat bij avond in 't geheel niet verlicht wordt, hetwelk voorziening eischt. De Voorzitter zegt een onderzoek toe. De heer Staalman zegt gebruik te zullen maken van de vergunning hem in de vorige raadszitting verleend om eenige vragen tot B. dc W. te richten, omtrent het te weinig uit- kecren van loon aan den schildersknecht Leur door den nemer van gemeentewerken. Hy zou het geval niet ter sprake brengen, wanneer het het cenige was, maar het is er een uit vele. Door schilder Hoogerduyn werd in 1896 werk zaamheden op de bij het gemeentebestuur gebruikelijke wyze aangenomen en hy mocht dus aan zyn knechts geen lager loon dan 18 ets. betalen, en toch ontvingen zij maar 16 ets. Spr. richt daarom een drietal vragen tot het Dag. Bestuur, die in hoofdzaak hierop neerkomen 1. Erkent het College van B. W., dat Leur zich tot hem gewend heeft 2. Is het waar, dat de aannemer Hoogerduyn bekend heeft te weinig uitbetaald te hebben 3. Is genoemde Leur afgewezen, nadat Hoogerduyn en de opzichter Kastelyn afkeurend over zijn werk hebben geoor deeld De Voorzitter beantwoordt de twee eerste vragen bevestigend, doch de laatste is hem niet recht duidelijk. De interpellant voortgaande, tracht aan te toonen, dat een ge wichtig besluit van den Raad (het uitkeeren van een minimam loon) is geschonden. De werklieden mogen zich die gunstige bepalingen niet laten ontfutselen en door den Raad moet daartegen gewaakt worden. Men tracht zich te verdedigen door te zeggen, dat de man niet bekwaam was, maar niet alleen Leur, neen alle knechts van dien aannemer ontvingen dat loon, behalve do meesterknecht, die 17 ets. werd toege kend. Het is wonderlijk de gemeente heeft dan gewerkt met onbekwame knechts en toch is hun werk goedgekeurd. Als bewys, dat Leur onbekwaam is, zegt men, dat de op zichter Kastelijn zyn werk heeft afgekeurd, maar het is ge bleken, dat niet hy, maar de meesterknecht het verricht had. Waar zulke zaken voorkomen had men een nauwkeurig on derzoek moeten instellen en het nalaten daarvan verdient afkeuring. Met den meesten ernst moet de zaak van Lenr onderzocht worden, want hy staat op zijn recht en met reden. By den directeur der Ambachtschool heeft hy proeven van bekwaamheid afgelegd en bezit daarvan een getuigschrift. Ook de opzichter der genie Mejjer verklaart hem bekwaam, hetzelfde blijkt uit een attest van 14 schilderspatroons te dezer plaatse. Zyn zedelijk gedrag is boven allen lof ver heven, de Commissaris van politie alhier verklaart zulks ook. Spreker acht het zijn plicht voor de belangen van dien werk man op te komen en vraagt daarom of het Dag. Bestuur deze zaak nauwkeurig en ten spoedigste wil doen onderzoeken De Voorzitter antwoordt hierop, dat hy het verzoek aan 't College van B. en W. zal overbrengen. De heer Korver geeft zyn verbazing te kennen, dat de schildersgezel zyn klachten niet ter kennisse heeft gebracht vóór het karwei was afgeloopen. Wenschelyk acht hy het ook, dat B. en W. een schriftelijk rapport van den gemeente bouwmeester en zyn assistent overleggen, want deze zijn de verantwoordelijke personen. De heer Vos protesteert tegen de klad op het karakter van den heer Kastelyn geworpen. De heer Staalman nogmaals het woord bekomende, dringt aan op een onpartijdig onderzoek en stelt de volgende motie voor: „De Raad der gem. Helder noodigt B. en W. uit als nog, desnoods door een onpartijdige commissie, te onderzoeken of R. C. Leur als bekwaam schilder aanspraak kan maken op het minimum-loon van 18 ct. per uur. De heer Frowein had indertijd gaarne gezien, dat het woord bekwaam niet was opgenomen, omdat het zoo moeielijk is te bepalen wie al of niet bekwaam is. Verder zegt hy, dat de klacht over de niet naleving der bepalingen ernstiger is dan menigeen denkt. De werkman moet trachten, dat de loonen niet beneden het peil dalen, dan bevordert hy de belangen zyn stand. Ook voor den werkgever is het van groot belang, dat de loonen uitgekeerd worden, die bepaald zyn, daarom is ernstig onderzoek over deze zaak zeer gewenscht. De heer Van Neck ïb tegen de motie, want het komt niet te pas wantrouwen tegen het Dag. Bestuur te koesteren. Nadat op aandringen van den heer Frowein, de voorsteller de woorden .desnoods door een onpartijdige commissie" uit de motie heeft gelicht, wordt zij in stemming gebracht en met 10 tegen 6 stemmen verworpen. Voor stemden de hee ren Kramer, Groen, Frowein, de Wit, Verfaille en Staalman. Hierna niets meer te behandelen zynde, wordt de vergade ring gesloten.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1897 | | pagina 7