P peilend van Hier. Bijvoegsel van 't „Vliegend Blaadje" van 8 Mei. 19. bij Croole ramp te Parijs. - en n en elen, EB. ng. ren. 125. Zitting van Dinsdag 4 Mei 1897. Voorzitter de beer Van Steyn, Burgemeester. I Tegenwoordig zyn 17 leden afwezig de Lf gtammes, wegens familie-omstandigheden [«cature. Jladftt de vergadering is geopend en de otolen dor vorige zittiDg zijn gelezen en ^gekeurd, heeft de installatie van het laatst- ,ioien raadslid, den heer Mr. A. Croockewit ,at8. In handen van den Voorzitter logt [noemde heer de bij de wet gevorderde eeden (en neemt zitting. Al«nu geschiedt mededeeling van de aan j,n R'tad gerichte stukken 1. Kennisgeving van mej. M. A. Denker- [ondnan, dat z|j, onder dankbetniging voor ct in haar gestelde vertronweD, hare be- oeming tot plaatselijke vroedvrouw aanneemt, j. Een schrijven van Mej. A. C. H. v. d. fljgel te Wieringeo, dat zy hare benoeming gj( onderwijzeres alhier aanneemt en mot 1 jnni a.s. hare betrokking hoopt te aanvaarden. I j, Elen missive van Ged. Staten behelzende I, mededesling, dat de gemeente, rekenende n af 1 Januari '97, voor een tydperk van p jaar is vrijgesteld van de verplichting tot L, doon geven van onderwys in de vrye- en lófdeoefeningen op de lagere scholen. 4. Het proces-verbaal van de op 81 Maart 1.1. «houden kasverificatie by den gemeente-ont- nngor, waamit blykt, dat er f 6876,73 in kas «Mi en de boeken en bescheiden in orde zyn ibsroDiien. By deze mededeeling vraagt de Frowein eenige inlichting, omtrent de Ut kwitantiëo van storting, die gewoonlijk p het proces-verbaal voorkomt en nu circa 500 bedraagt. Do Voorzitter zegt, dat dit énkele voorschotten betreft, die ambtenaren hebben nit te geven. De heer Frowein zag liever dat B. W. daarvoor een bevelschrift jllaren, maar de Voorzitter merkt aan, dat iJit overal zooals hier geschiedt en ook niet «r mandaat kan plaats hebben, omdat men kooraf het bedrag niet kent en op het einde in het jaar toch alles aangezuiverd wordt, g. Naar aanleiding van de interpellatie vm den heer Staalman op 30 Maart 1.1., brongen B. W. een uitvoerig rapport nit. J5jj zeggen daarin, dat Lonr zich in October j.1. bi) hen kwam beklagen, doch dat zy niet fteoordeelon konden of by al dan niet bekwaam :jn zyn vak was en daarom den gemeente- bouwmeester (niet den opzichter) een onder- joek opdroegen. Deze stelde Leur deze 2 Vragen1. Waar en wanneer zjjt gij in [dienst van de gemeente voor den aannemer werkzaam geweest? 2. Hoeveel hebt gy daaraan gewerkt Op de oerste vraag kon hy geen juist antwoord geven, alleen herinnerde hij zich een paar ruiten in 't Weeshuis ge naakt te hebben hoeveel uren hy gewerkt had, wist hy ook niet. De klacht was dus ^gemotiveerd en de zaak kon als beëindigd beschouwd worden. Toch werd ook do patroon 'Huogerduyn ondervraagd, die op de hem ge titelde vragen verklaarde alleen door middel 'm zyn boeken te kunnen zeggen hoeveel uren Leur gewerkt had, duch dit slechts enkele bedroegen. Hy bevestigde dat Leur slechts 16 ets. per uur ontving, omdat hy geen be kwaam schilder is, maar een verversknecht, die men niet kan opdragen een kamer te behangen, niet kan vergulden en dergelijke zaken. Vorvolgons wordt in het rapport het ge legde, ala zon genoemde knecht niet iemand zyn die tot de lafaards behoort, maar zyn positie kent,weersproken door de opmerking, dat hy nimmer om loonsverhooging heeft gevraagd. Too opzichte van de tirades en iosinuatio's door den hoer Staalman tegen den gemeente- opzichter uitgebracht moenen B. W. te moeten zwygon en beschouwen de klacht van tlken redelyken grond ontbloot. Do heer Staalman alsnn hot woord beko mende, zegt van dit college zulk een antwoord verwacht te hebben, overtuigd als hy was op welk standpunt het zich plaatst. B. W loonden zich welwillend tegenover den schil- derskuecht, doch zyn klacht zou alleen gehoor Ivinden, als de patroon verklaarde, dat hy be- ikwsam was. Het aantal uren doet nietB ter jiake, zyn klacht kwam alleen hierop neer, dat hy zyn naam als bekwaam schilder wenschte te behouden, hetwelk uit onder scheidene getuigenissen bleek. Op deze wijze, als hier gehandeld wordt, staat de arbeider geheel machteloos tegenover een verklaring van zyn patroon en de aannemers hobben zich niets aan te trekken van de bepalingen in de bestekken. Hiertegen moet de overheid waken en zij mag niet profiteeren van de doodelyke concurrentie. Spr. meent, dat op deze wjjze de bepalingen omtrent het nit te keeren loon geheel waardeloos voor de arbeiders zyn. Hy stelt daarom een motie voor, waarin de Raad als zyn gevoelen uitspreekt, dat de bepalingen van een minumnm loon, opgenomen in de be stekken der gemeente niet de minste waar borgen oplevoren en dat het wenschelyk is, hierin spoedig en op afdoende wyze te voor zien. De heer Frowein bestryd deze motie en meent den werkman een slechten dienst te bewyzen door dezo motie aan te nemen. Het heeft veel moeite g-kost zoover te komen en daar elke verbetering trapsgewyze wordt ver kregen, zal deze eerste stap door een tweede gevolgd moeteu worden, waarby een juiste omschryving, over de beoordeeling der be kwaamheid plaats heeft. Hy betwist, dat alles wat in deze richting is gedaan geheel waardeloos is en den werkman gsen voordeel aanbrengt. Daarom ontraadt hy de aanneming en zegt, dat de heer Staalman op die wyze afbreekt, wat de Raad hoeft opgebouwd. De heer Staal man repliceert nogmaals en de heer Korver brengt Dog iets in het voordeel van den schil der Hoogerduyn in het midden, waarna de motie van den heer Staalman in stemming gebracht, met 15 tegen 2 stemmen wordt ver worpen. De Voorsteller en de heer Kramer stemden voor. Hierna brengt de Voorzitter in het midden, dat voor de verbouwing van de onderwyzers- woning aan de Hoofdgracht f 1010 is toege staan, doch dat de laagste inschrijver f 1080 berekent, dat een herbesteding niet wensche lyk is, waarom hy machtiging vraagt deze laatstgenoemde som te besteden. Aldns wordt besloten de hoeren Terra en Korver stem den tegen. Op voorstel van B. en W. wordt met alge- meene stemmen besloten aan den oervol ont slagen brigadier der politie A. F. Zwarthoff met ingang van 1 April 1.1. een jaarlyksch pensioen van f 329,80 te verleenen. Op hun verzoek stellen B. en W. evenals hot vorige jaar voor aan mej. de wed. P. UurbarusIburg een gratificatie van f 300 too te kennen en aan J. de Bunje, gewezen ziekenoppasser, f 72. De eerste wordt met 9 tegen 8 stemmen verleend. (Tegen stemden de heeren Kramer, Verfaille, Riesselmann, Terra, Korver, Staalman, Frowein en Hert- sinck)de laatste met algemeene stemmen. Vervolgens wordt een voorstel ter tafel ge bracht om aan de kweekelingen der Rijks normaallessen alhier toegang te verleenen tot do openbare scholen, en de Hoofden en On derwijzers aan te schryven, waarby hun ver zocht (gelast) wordt deze in do scholen en in de klassen toe te laten. Do hoor Korver is or vóór, wanneer het dient tot praktische vorming dor kweekelingen, maar waarschuwt or tegen hen als »stoppertjes" te gebruiken. De heer Frowein heeft bezwaar tegen den term verzoeken, als er gelasten mede bedoeld wordt, on zag liever een ander woord geko zen, om de samenwerking te vermeerderen. De Voorzitter en de heer Over de Linden beantwoorden de sprekers, waarna het voor stel met algemeene stemmen wordt aange nomen. Aan de orde wordt gesteld de benoeming van een weesvader en weesmoeder. Vooraf brengt de heer Frowein in 't midden, datzy, die benoemd worden gemeenteambtenaren an dus verplicht zyn hun bydrage te storten voor da pensioenregeling, hetwelk door de vorige titularissen niet geschied is. Hy wil B. en W. opdragen dat zy aan de regenten van het weeshuis dit mededeelen. Do heeren Korver en van Neck spreken in gelyken geest. De hoer Staalman vraagt of do Raad het recht heeft buiten de voordracht om te gaan. Hy meent, dat de benoeming van zeer groot ge wicht is. De Voorzitter antwoordt, dat men volgens het bestaande reglement van de voor dracht niet mag afwykeu, en dat de regenten en regentessen het beste over de meest ge schikte personen kannen oordeelen. By stemming worden nu do voorgedragen perso nen, zynde de heer P. C. de Wilde en echt- genoote, te Heemstede, met 11 stemmen tot weesvader en moeder gekozen. 5 briefjes waren blanco. Daarna wordt een voorstel van den heer Frowein met 15 stemmen aan genomen, waarby aan de benoemde de ver plichtingen zal worden opgelegd van de tegen woordige peDsioenverordening en van een ver anderde verordening, zoo die in den loop van het jaar wordt herzien. Daarna wordt do in do vorige vergadering uitgestelde zaak, omtrent de oprichting van een markt in behandeling genomen. Door de afd. Helder der Holl. Maatschappij van Land bouw was een verzoek ingekomen om een weekmarkt in 't leven te roepen en daaraan toe te voegen één jaarlyksche paardenmarkt od twee jaarlyksche veemarkten. B. W. zien voor onze gemeente weinig heil in znlk een markt, omdat onze plaats te afgelegen ligt. Zy doen evenwel geen voorstel, maar laten de beslissing geheel aan den Raad over. Do heer Korver meent, dat de gelegenheid gunstig is, omdat vele landbouwers van de eilanden hunne medewerking hebben toegezegd om de zaak te doen slagen, doch acht by ver daging wenschelyk om later met bepaalde mededeelingen voor den dag te kannen komen. De heer Verfaille is tegen*uitst«l, te moer, omdat wy op medewerking kunnen rekenen. De Voorzitter kan, volgens de inlichtingen, die hy verkregen heeft, het nut er niet van inzien. De heer Terra ziet het voordeel van uitstel niet in en begrypt de tegenwerking van sommige zyden niet. Waar toch de afd. Helder van Landbonw, de afd. Texel dier zelfde Maatschappij, de Kamer van Koophandel alhier en «Helders Belang" de zaak hebben onderzocht en alle doordrongen zyn van het groote belaag voor de plaats onzor inwoning kan men licht oen proef wagen. De kosten kondeD mogelijk nog wel eenigszins minder zyn dan de geraamde. De heer Verfaille viodt de kosten volstrekt niet te hoog, want f 675 is niet te veel om te beproeven of een markt alhier levensvatbaarheid heoft. Ten slotte be sluit men met algemeene stemmen op één na, die van den heer Over de Linden, het verzoek van de afd. Helder der Holl. Maatschappy van Landbouw in te willigen door hier oen wokelyksche markt in hot leven te roepen. De Voorzitter zegt hierna, wanneer het geno men beslnit door Ged. Staten is goedgekeurd, later met meer bepaalde voorstellen ter tafel te komen. Volgens de agenda is na aan de orde een beslissing te nemen, omtrent de aanvraag van j de heeren J. Graaff en H. Wyker om conces- i sie to vorleenen voor den aanleg en de ex- j ploitatio van een paardentram door do ge- j meente tot Hoisdninen. De voorwaarden, waarop deze concessie zal gegeven worden zyn door B. en W. opgemaakt en aan de leden verzonden. Een zeer langdurige discussie heeft hierover plaats, onderscheidene artikelen worden besproken, verschillende amendementen voorgesteld, herhaalde stemmingen gehouden, die voor de concessionnarissen waarschynlyk van veel belang zyn, doch voor vele onzer lezers weinig aantrekkelijks hobben, daarom vermelden wij alleen do eindstemming. Met 16 stemmen werd op het adres gunstig be schikt en alzoo aan de heeren Graaff en Wyker de gevraagde concessie verleend. De heer Staalman stemde tegen. Het laatste punt was de vaststelling van het kohier van de belasting op de bondon. Deze geschiedde met algemeene stemmen tot een bedrag van f 1647,50. By de sn volgende rondvraag vestigt de heer Van Twisk do aandacht op den bouw- valligen toestand van het gebouw aan de Snoorgracht, waar het Leger des Heils vroeger zijne byeenkometen hield en wenscht don eigenaar te verplichten hierin verbetering te brengen. Do heer Frowein spreekt zyn afkeuring nit over do verspreiding van programma's op de openbare scholen voor goochelaars en kunsten makers, die voorstellingen geven. Het komt z. i. niet to pas, dat onderwijzers voor derge lijke zaken propaganda maken. De heer Korver bespreekt met het oog op do voorgenomen verbeteringen on vergrooting van het gebouw voor den vischafslag, wnarby meermalen het afslaglokaal to IJmuiden als voorbeeld werd gestold de minder geschikte inrichtiag daarvan en wenscht dat dit niet als voorbeeld wordt genomen. De Voorzitter beantwoordt do verschillende sprekers en zegt een onderzoek >oe. Hierna niets meer to behandelen zyndo en niemand meer het woord verlangende, wordt de vergadering oven >óór middernacht gesloten. PARIJS, 4 Mei. Een verschrikkelijke brand heeft de groote Weldadigheidsbazar in de Rue Jean Goujon totaal vernield. Ongeveer 30 personen werden gedood, 35 zwaar gewond en een groot aantal wordt nog vermist. PARIJS, 4 Mei. (Later telegram). Het juiste aantal slachtoffers van den ramp in de Weldadigheidsbazar is nog onmogelijk te berekenen. Onder de puiuhoopen ligt een warklomp van lijken, die niet te her kennen zijn. Tot nu toe zyn er 150 ge kwetsten te voorschijn gekomen. Op het oogenblik van de ramp i waren er 1800 personen in de bazar vereenigd. Allen stormden naar de uitgangen, die daardoor volgepropt werden. Binnen 10 minuten was alles in lichte laaie en vatton de kleederen der aanwezigen vuur. De Wel dadigheidsbazar was van hout getimmerd. Derde telegram. Er zijn reeds honderd afschuwelijk verkoolde lijken te voorschyn gebracht en er liggen nog evenveel onder het puin. Deze ramp is grooter in omvang dan de brand in de Opéra CJoinique. De namen der slachtoffers zijn nog niet bekend, maar de meesten behooren tot de voorname kringen. Vierde telegram. Om negen uur waren nog maar zes lijken herkend, alle van aanzienlijke personen. De opsporing der identiteit van de lijken die in het Paleis de l'Industrie zijn neergelegd, wordt voort gezet, maar is uiterst moeilijk, zoo niet onmogelijk. Het is een afschuwelijk tooneel. Part. tel. Een verschrikkelijke ramp had hier heden plaats. De jaarlyksche weldadigheidsbazar, die door de dames uit de hoogere kringen wordt gehouden en waar de geheele Parysche wereld komt, is afgebrand, terwijl het er vol menschen was. De bazar was gisteren voor de eerste maal geopend in een nieuw houten gebouw in do Rue Jean Goujon. De win keltjes waren versierd met geschilderde décors. De brand is veroorzaakt door de lamp van een cinametograaf. De houten bouw en de lichte zeer brandbare stoffen van de japonnen der verschrikte dames, die naar de te weinig talrijke uitgangen drongen, deden de vlammen zich snel ver spreiden. De meeste dames werden gered, anderen werden in een hoek gedreven en levend geroosterd. De brand verspreidde zich zoo snel dat de brandweer niets kon doen. De onherkenbare lijken worden in het Palais de 1' Industrie neergelegd. Om de plaats des onheils verdringt zich een angstvallige en diep ontroerde menigte. De politie zorgt uitstekend voor de orde. Het gebouw is geheel in de asch gelegd. In de rookende puinhoopen ontwaart men nog verkoolde lijken. De hertoginnen van Uzès en Alemjon, die aan de kas zaten, en generaal Février zyn gewond. Zie de nadere bijzonder heden in ons blad).

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1897 | | pagina 5