't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER NIEUWEDIEP EN TEXEL. fiET GEHEIM Bi OUDE TAKTE. Ho. 2529 Woensdag 12 Hei 1897. 25«te Jaargang. Bureau: ZuidatraaL ïelefoonn". 63. Bureau: Spoorstraat. Telefoonn. 51. Ltoonnemem p. 3 maanden binnen de gemeente 50 Cfc^ met ZondagsbL 80 Ct. id. franco per poet 75 idem fl.121/,. id. roor het Buitenland f 1.25,idem f 2.00. VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgeven: B1BKHOUT ft Co., te Helder. SPOORSTRAAT M ZUIOSTRAAT. Advertentl6n van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5» Groote lettere worden naar plaatsruimte berekend Advertentiën moeten uiterlijk dfis DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaui bezorgd rijn. Uit het Buitenland. Do berichten omtrent den oorlog tuaachen Turky'e en Griekenland daiden op 't oogenblik, we dit overricht echryven, op een tot stand komen van een wapenstil- rn van een bemiddelend optreden der mogendheden. Na de jongste nederlaag der Grieken en bnn terugtrekken, terwyl Pheraala en Volo door de Turken io bezit zijn genomen, mag men nn reeds aan nemen, dat de stryd ten einde is geloopen. Eer het Turksohe leger, na het aanbrengen der noodige versterkingen, gereed zal zyn ge komen om den veldtocht voor te xetteD, is oogelwyfeld de wapenstilstand reeds aange vangen. Kolonel Vassos, de bevelhebber der Griekacho troepen op bet eiland Kreta, is te Athene aangekomen, en 't staat vast, dat nn ook die troepen spoedig onderweg znllen zyB, om in Griekenland terug te keeren. Zoo spoe dig dit gebeurd is, nemen de mogendheden de sorgopzioh, om den vrode op zoo gunstig mo gelijke voorwaarden te herstellen. 't Berioht wordt vernomen, dat er door den miraal in de wateren van Kreta op wordt aangedrongen, dat, nn de Grieken vaa Kreta wyken, ook do Tnrkeobe troepen dit eiland sollen verlaten; wordt aan dit plan gevolg gegeven, dan is bet te wachten, dat de wensch der Kretensers naar eene zelfstan dige regeeriDg niet langer een vrome wensch tal bly'ven. Ieder, die den oorlog verfoeit en de gebeurtenissen van den laatsten tQd be treurt, zal het voorzeker bejammeren, dat niet pen beleidvoller optreden der mogendheden hoeft plaat# gehad, waardoor zonder zoovele oorlogs rampen betzelfde resultaat had knnnen ver kregen worden. Uit Z.-Afrika komt een belangrijke tyding. Terwijl mon in Engeland nog voortdarend bezig is met het onderzoek ia zake den inval op bet .grondgebied der Transvaaische republiek, heeft de Volksmud in Transvaal de vreemdelingen wet ingetrokken. De Raad beeft dit niet ge daan, omdat by deze wet in stryd acht met de conventie, maar omdat gebleken is, dat die wet oBasngeaaam ie voor da omliggende Sta ten en Koloniën. Deze wet was direct gericht (•gen de Eogelschen, vooral tegen hen, die de Jobasnesburgsohe revolutie op 'tgetonw gezet hebben, doch nn het bljjkt, dat nit de werking dier wet onaangenaamheden voortspruiten voor de Kaapkolonie en Natal, nn heeft de Volks raad niet geaarzeld, tot intrekking te besluiten. In Engeland heeft dit besluit een uitmuntenden indruk teweeg gebracht, zóó zelfs, dat minister Chamberlain verklaarde: «Dit besluit zal de gespasnen verhouding insscheD de regeeringen van Engeland en Transvaal belangrijk doen Dit bericht, en heel de verzoenende houding van PreaideDt Kriiger in deze aangelegenheid, zal zeker allerwege met groote instemming worden vernomen. Na in de laatst verloopsn jaren soovelen uit Europa en voer&l nit ons Vaderland hun gelnk in Z.-Afrika gingen be proeven, is 't zeker van zeer groot belang te vernemen, dat er alle uitzicht bestaat op de handhaviog van den vrede in die gewesten. Ds ongunstige lydingen, die den laataten tyd werden vernomen, vervolden menigeen met onrust ett zorg. Gelukkig, dat de zon des vre de# door de wolkon begint te breken en een betere toekomst spelt 1 ATHENE, 8 Mei. De regeering deelde aan de gesanten der mogendheden een mondelinge nota mede, waarin verklaard wordt dat de koninklyke regeering, ten gevolge van de te rugroeping van kolonel Vassos, binnen kort goüudeljjk haar troepen van Kreta zal terug roepen. Tengevolge ven deze neta boden de mogend heden haar bemiddeling aan, maar zy verlangden dat Griekenland zonder voorbehoud zyn be langen aan de banden der mogendheden zon toevertrouwen. Alleen op deze voorwaarde sollen onderhandelingen worden geopend. Deaniettemin wordt de interventie der mogend heden elk oogenblik verwacht. LONDEN, 8 Mei. Aan de Daily Chronicle" werd gisteren uit Athene gemeld, dat volgens sen telegram van kolonel Manos uit Art» de Turken in het binnenland van Epirns begonnen syn met het uitmoorden op groote schaal der bdwoners. Alle bewoners van bet dorp Kama- rioa zyn vermoord, behalve enkelen, die aan den dood ontsnapten door het soeken van een schuilplaats in het Zalongosgebergte. ATHENE, 8 Mei. Kolonel Manos seint Nu den terugtocht der Grieken begonnen de Turken op groote schaal de Christenen in nit te moorden. PARIJS, 9 Mei. Uit Athene wordt geseind dat da Griekache minister van bnitenlandsche zaken aan de gezanten der mogendheden, aldaar resideoreude, een circulaire heeft ge richt namens het Grieksche Kabinet, waarin hun goede diensten verzocht worden voor het verkrijgen van een bemiddeling. De vertegen woordigers der mogendheden berichtten de goede ontvangst en beloofden hun diensten beschikbaar te zullen stellen. Alloen Daitach- lacd was meer gereserveerd. De grztnt be paalde zich tot het berichten van de ont vangst en de mededeeling, dut by instructies waahtendo was. Men gelooft, dat deze instructies weldra zullen komen. De «N. Rott. Cu" zegt over den laatstsn veld slag het volgende: Het stuit ods tegen de borst, in bysonder- heden te treden over de veldslagen van eer gisteren, veldslagen waarvan de uitslag was te voorzien. Haddon de Grieken niet beproefd, door valsche berichten hun eigen landgenooten en de wereld voor eeoige oren om den tuin te leiden, men had ze hartelyker kunnen be klagen, maar nn geldt ons medolyden alleen de slachtoffers en de achtergebleven betrekkin gen, niet de overwonnelingen, die zich en anderen hebben gevleid met een overwinning toen alles reeds verloren was, en die zelfs na ban terugtocht anderen nog in den waan tracht ten te brengen dat het eigenlyk zoo erg niet was, dat zy nn sterkere positiën innamen, en dat de geheele legertros was meegevoerd. Den ganschen dag heeft Woensdag de stryd by Pharnalos geduurd. Eerst een verkenning van Edbem pacha van Larissa nit, toen een schermutseling van de voorposten, een be schieting die allengs in heftigheid toenam na een paar uur een langzame terugtocht van 't Grieksche leger naar de Eaipens, en eindeljjk een vreeselyke overtocht van dnizende Grieken over de brng, onder de granaten en kegels van de achtervolgende Turken, 's Nachts de vlucht naar Domohós. LONDEN, 7 Mei. Do verslaggever van den Times, die met 't Turksohe leger meetrekt, seint dd. 5 Mei negen nor 's avonds van vóórFar- saloe: De Grieksche stellingen op de heuvels die de vlakte van Farsaloe ten noorden om sluiten, werden hevig aangevallen. Het vechten begon 's morgens om negen uur tnsscben de wederzydsche voorposten. DeGrieksche artillerie ♦en doeltreffend vuar, maar kalm trok- Turken niettemin voort, en de Grie- verlieten do heuvels zonder wezenlyken te hobben geboden. Zjj daalden in" de vlakte, die byaa op alle punten door de Tnrksche artillerie kon worden beschoten, zoodat de schrikkelykste verwoesting werd aan gericht. Eea oompagoio Grieksch voetvolk bleef een poos met pracktigen moed stand houden tegen de overmacht. Maar deze was te ongelyk en ten slotte moest sjj toch terug trekken, wat de weinige overbly venden in goede orde deden. Toen moest de eenige passage over de Eoipeus nog verdedigd worden. De Grieken, hier op een hoop loopeode, vormden een com pacte masaa menBcheo, waar de Tarkeche bom men met ongelooflijke nauwkeurigheid tus- scheu vielen. Toen de Turken het Grieksche dorp Wazili naderden, openden de Grieken, achter een heuvel opgesteld, een wreed ge- weervaur, maar de Turken lieten zich geen oogenblik weerhouden en de Grieken wachtten hen toen niet langer af. Toch leden de. Tor- verliezen, alvorens het dorp bereikt Zy toonden bnitengewoneo moed. Eén, wiens been gekwetst was, ging met vuren voort, al voortkrnipende. Den 6den 'a morgens tien nur seint dezelfde correspondent nit Farsalos: De Grieken heb ben Farsaloe gedurende den nacht verlaten. De Turken bevonden dat de stad uitstekend versterkt is. Hadden de Grieken haar verde digd, dan soa bet nog een heele aanval ge weest syn. De Turken hebben schildwachts gezet om allen privaten eigendom te beschermen. LONDEN, 7 Mei. De correspondent vat do DaiJy Mail te Firsalos seinde den 6en Mei het volgende: De veldslag van gisteren nam onverwachts groote afmetingen aan. Om negen uur och tends kwsm E i hem pacha bij de voorposten aan, om de positie van de Grieken te verken nen. Toen werd een verwoed vuur geopend. De Grieken bezetten een goede positie tien kilometer ten noordon van Farsalos. Twee brigades waren in de gevechtslyn, en twee halve brigades vormden de reserve, in 't ge heel tolde de Grieksche legermacht (by Far salos) 20,000 man, en de Turksche 50,000, welke laatsten echter niet allen aan het gevecht deelnamen. De slag begon met wedertydech ge schat vaar de Grieken schoten beter dan ge- woonlyk, maar begonnen na twee uur terug te trekken over een kleine rivier (do Enipeus) ten noordon van Farsalós. De Grieken streden op sommige ponten met den moed der wan hoop, maar de aanval van de Turken was schitterend, en de Grieken werden terugge dreven en krachtig vervolgd door de vlakt*. De Turken trokken voorwaarts io een halveo cirkel. Een divisie op de uiterste rechtersjj trachtte den terugtocht naar Domokós af te snyden, terwyl de rest van het leger tegen Farsalos oprukte. Vóór vyf uur was het laatste dorp ten noorden van de rivier veroverd. De Tnrken namen vervolgens stormenderhand ten koste van tamelyke verliezen het dorp Vasili en de verschansingen by de rivier. De slag eindigde met het vallen van den avond de Tnrken beheerschtea Farsalos en den spoor weg. De omtrekkende Turksche divisie poeteerde zich achter de Grieken en sneed hun den besten weg voor den aftocht naar Athene af. NIEUWST IJ DIVGEH. HELDER, 11 Mei 1897. Door de architecten 8. Krynen en A. Senderman werd Zaterdag 8 Mei ten huize van den hr. J. de Graaft aanbesteed Het afbreken en wederopbouwen van het Café en Winkelhuis aan de Zuidstraat 84-85, alhier. Ingeschreven werd door de heerenA. Krynen f 4809Gebr. van Pelt f4740; L. Klein f4739; H. Wyker f4707 J. Spruit f4642; J. Duinker f 4444K. Zeeman f 4330Gebr. van Os i 3989. Zaterdag- en Zondagavond vierde de OnderofEciers-vereeniging der zeemacht, Admiraal de Rnyter" haar vijftienjarig bestaan in de fraai gedecoreerde zaal van >Musis Sacrum". De president opende de bijeenkomst met een woord van welkom, wees op 't klein begin der vereeniging en deelde mede dat er thans drie afdeelingen van bestaan, met honderdtallen van leden. Hier volgde een vergelijking met den grooten admiraal, die begon met een enkel schip te com- mandeeren en later een vloot van honderd schepen onder zyn bevel zag geplaatst. Admiraal de Rnyter commandeerde het schip »De zeven provinciën" en de leden der vereeniging zyn thans over alle provin ciën van onB land verspreid. De vereeniging zal steeds de Oranjevaan hoog honden en alle leden goed en bloed veil hebben voor de laatste telg van 't doorluchtig Oranjehuis. Een driewerf hoera volgde. Daarna zongen de werkende leden, geschaard om een tropee, die gevormd werd door de por tretten van wjjlen Z. M. Willem ni en H.H. M.M. de Koninginnen, 't vereenigings- lied. Nu volgde een voordracht, we zonden liever zeggen een geestige causerie van den heer P., die algemeen in den smaak viel en daarna werd tot genoegen der be zoekers 't afwisselend programma afgewerkt, bestaande uit voordrachten van litterairen en musicalen aard, afgewisseld door een nummer Fantasie-geweer en een paar tooneeletnkjea. Nu en dan werden er door de bezoekers expresseljjk voor deze gelegenheid ver vaardigde feestliederen gezongen, die de prettige stemming niet weinig verhoog den. We houden 't er voor, dat de leden met genoegen nog menigmalen aan 't goedge slaagde feest zullen terugdenken. Het Koninklijk Instituut voor de Marine alhier werd onlangs verrijkt met een schilderstuk, voorstellende Hr. Ms. pantserdekschip Koningin Wilhelmina". Met dit belangryk geschenk werd het In- •tituut begiftigd door den heer Richard P. A. van Rees, oud-officier der mariniers, te 's Gravenhage. Het schilderstok stelt ge noemd oorlogsvaartuig voor onder stoom in volxee bij een friseche koelte en buiige lucht; een torpedoboot op den voorgrond en eenige vaartuigen in verschiet. Het stuk is geplaatst in de vestibule van het ge bouw, en wordt, het weinig schilderachtige van een modern oorlogsvaartuig in aan merking genomen, zeer goed geslaagd ge- heeten. In de Staatscourant" is eene wet afgekondigd, (de wet van 23 April 11.), waarby ook deze gemeente is geïnteresseerd. Daarin wordt elke gemeente met meer dan 15000 zielen voor de verkiezing van Raads- in, door Gedep. Staten, den Raad ge hoord, gesplitst in drie kiesdistricten, in elk van welke zooveel mogelyk een gelyk getal leden gekozen wordt, en wel in be hoorlijke evenredigkeid tot de bevolking van ieder district. De Gemeenteraad bepaalt, volgens deze wet, door het lot voor welk district elk der zitting hebbende leden geacht wordt gekozen te zyn. De gewone tyd ter verkiezing van Raadsleden wordt van den derden Dinsdag in Juli vervroegd tot den laatsten Dinsdag in Juni. De nieuwe regeling treedt in werking op een nader door de Koningin Regentes te bepalen dag. Alsdan gelden ook wat de wyze van stemmen betreft de nieuwe bepalingen der kieswet voor de Raadsver kiezingen. Dus ook de candidaatstelling en het couloirstelsel, wat de eerste betreft met deze wyziging, dat in distrieten met minder dan 2000 Raadskiezers de opgaaf van candidaten moet zyn onderteekend door tan minste l/io Tao het getal kiezers met een minimam van drie. De Minister van Binnenlandsche Zaken, overwegende dat op Dinsdag 1 Jnni e. k. de periodieke verkiezing van leden van de Tweede Kamer plaats heeft, heeft goedgevonden te bepalen, dat in de kiesdistricten, waarin het Ryk is verdeeld, voor deze periodieke verkiezing de stem ming, zoo noodig, zal geschieden op Dins dag 15 Juni e. k. en de herstemming, zoo noodig, op Vrydag 25 Jnni daaraanvolgende. Reglement Bartne-Instituut. Onlangs werd door ons medegedeeld, dat b\j kon. besluit van 31 Maart jl. een hersion re glement voor het Koninklyk Instituut voor de Marine is vastgesteld. We kannen aan die mededeeling thans het volgende toevoegen. De veranderingen hebben in hoofdzaak betrekkiog op de gewyzigde opleiding, welke in Septem ber 1896 voor de toon aangenomen adelborsten 3de klasse in werking is getreden. Aan de, ook in de Marine voorkomende uiteenloopende begrippen omtrent het al of niet militair zijn van de adelborsten, wordt door de artt. 13 en 34 van dit reglement een einde gemaakt. De desbetreffende alinea's n.1. luiden als volgt «Met het tydstip, waarop het verblyf aan het Institnnt een aanvang neemt, treden de jongelingen in dienst by de Koninklijke Neder- landsche Zeemacht." «De adelborsten by het Institunt zyn onder worpen aan het crimineel Wetboek en het Roglement van krijgstucht of discipline voor het krijgsvolk te water. Mat het oog op de bijzondere omstandigheden, waarin zy verkoe ren, worden voor hen de navolgende straften vastgesteld voor overtreding of veronachtzaming der reglementen en bepalingen, enz. enz." De bepaling betreffende bet toekennen van eene belooniog aan de adelborsten, welke als eerste en tweede io de ranglijst bet Institunt verlaten, en door gedrag, yver, ons. daarvoor in aanmerking komen, is nit het reglement geschrapt. Van de firma Haasenstein Vogler verscheen de 31e editie harer Couranten- Catalogus, waarin de bladen van alle landen uit de geheele wereld genoemd worden, de prjjs der advertentiën en de plaats der nitgave. De firma is de eerste en oudste die zich op 't gebied der publi citeit en reclame den meestbekenden naam verworven heeft. Het huis dat in Duitsch- land gevestigd is, heeft domicilie in byna alle hoofdsteden der wereld. De catalogus, die ze thans den handel aanbiedt, is voor het gebruik zeer geschikt en ligt ter inzage in 't bureau dezer oourant. Texel, 9 Mei. De alhier bestaande afdeeling van het Ned. Onderwyzers-genoot- schap zal a s. Woensdag eene vergadering houden te Den Burg. Onder meer zal door eene commissie verslag uitgebracht worden in zake beperking van het schoolverzuim, terwyl door den onderwyzer 8. de Boer ingeleid zal worden het onderwerp: Ieder onderwyzer moet lid worden van de Ver eeniging tot vereenvoudiging der schrijf taal." De kerk der Gereformeerde Gemeente te Oosterend op Texel zal afgebroken wor den en op dezelfde plaats zal een ander en grooter gebouw verrijzen. De aanbe steding zal plaats hebben op Zaterdag 22 Mei a.s. Gedurende de verbouwing zal de Ge meente hare godsdienstoefeningen honden in een kerkgebonw der Doopsgezinds Gemeente Burg, Waal en Oosterend. Texel, 10 Mei. De heer C. Lely, Oud-Minister van Waterstaat, zal op Dins dag 18 Mei ua. eene lezing houden te Den Burg. De groote lammerenmarkten zullen ge houden worden op 17, 24 en 31 Mei en op 8 en 14 Juni a.s. Reeds vroeger werd gemeld, dat er boiteogewoon veel exem plaren geboren werden, zoodat men een grooten aanvoer kan verwachten. Wieringen. Wederom ontving onze kerker&ad het teleurstellend bericht, dat de heer Da. A. Weeder, predikant te Heer- Hngowaard, voor het beroep naar flippo- lytoshoef bedankt. De rijkscommissie tot het examineeren van machinisten aan boord van koopvaar dijschepen heeft in haar te Amsterdam gehouden zitting uitgereiktdiploma C aan M. P. C. Petrie en P. Hartkampdiploma B aan C. R. Van Kooten, G. A. Winkel, J. Breeman, L. P. C. Hendriks, J. A. Karreman, J. Van der Hnoek, H. Van Doggenaar en J. Den Hollanderdiploma A aan J. Baden, F. H. Bonk, R. H. Van Rosevelt, G. Byl en H. Folmer. Aan de Ned. Guatasf-Adolf-vereeni- ging is gelegateerd door wjjlen mej. Grothe, te Utrecht, f 10,000, vrjj van anceeesie- r echten. Door den Minister van Justitie is een wyziging gebracht in de distinctiven der Ryks veld wachters Op de mouwen van de uniformjassen wordt als onderscheidingsteeken gedragen, door de brigadiers-majoor drie, door de brigadiers twee zilveren galons en door de brigadiers-titulair één zilveren galon. Eerst- gemelde ambtenaren zyn bovendien onder scheiden door fonragères van blaaw koord met drie, en de brigadiers en brigadiers- titulair met twee zilveren kwasten. Brand In de Vronwenstoeg. Vrijdagmorgen half elf brak er in 8 in de Vronwensteeg (de verbinding ti Nieuwendyk en Damrak, te Amsterdam, juist tegenover de magasyoen van Feek en Clop- penborg) eeo felle uitslaande brand nit, waar- •cbjjniyk ontstaan door het gebruiken van licht io de onmiddellijke nabijheid van ont plofbare stoffen. Het perceel is nl. een pakhui# van de firma M. Hafkenscheid de Zo., Bionenkant 30, koop lieden in verfwaren, enz. De brand, die io het eerst een hevig aanzien had, werd vry spoedig geblascht, doch niettegenstaande de krachtdadige pogiogeD van de brandweer, moest een werkman in het pekhnis, genaamd Jan Knipechoer, ond 36 jaar, zyn leven laten in de verstikkende atmosfeer van brandende terpentijn en hars. Het geval moet sich als volgt hebben toe gedragen. Onder den vloer van het hnis be vindt zioh een 8 voet diepe kelder, die slechts 1.50 M3 oppervlakte hoeft. In dezo ruimte, die in vior bassins of hakken verdeeld was en alleen door een klein laikj. te bereiken is, liet men vroeger jaren de leege vaten terpentyn uitdruipen. Er stond na nog een vinger of vier terpentyn in. Kwam men aan bet maga zijn op de Bhneokaut terpentijn to kort, dan liet mon wat oppompen uit de bassins in bet pakhuis. De patroon had herhaaldelijk aan 2 werklieden verboden in het keldertje af dalen, maar Jan Knipsobeer sloeg ditmaal tot zijn ongeluk, dat verbod in den wind. De bassins, moesten worden schoongemaakt, en in plaats van daartoe de smeerlap aan een langen slok te gebruiken waagde hy sich in de kleine ruimte, om met een vnilnisblik den boel schoon te maken. Toen beging hy echter de onvooraichtigheid licht te ontsteken. Of bet een lamp, een kaars, of een lucifer was, is niet uitgemaakt, maar in ieder geval schynt het, dat de werkman terpentijn heeft laten druipen op het licht. Was de kelder nu maar vol terpentyn geweest, dan zoo de uitwerking niet zoo verschrikkelijk syn geweest. Maar nn deelde het vuar zich mede aan den ia terpentyn gedrenkten vloer en wanden van ds kleine rnimte en een vreeselyke ontploffing volgde. De maat van den ongelukkige, vree- zende dat de vlam zich zou mededeelen aaa het geheele huis, waar overvloedig voedsel voor hot vuur aanwezig was, wierp het luik dicht en snelde naar buiten om de brandweer te alarmeeren. In eoo oogwenk was echter de solder van het keldertje doorgebrand, en spoel den er een aantal vlammetjes over den vloer. Spoedig werden zo grooter, bun aantal vor- dnbbelde en vertiendubbelde sicb, en het ge heele pakhuis stoad weldra in lichtelaaie. Nadat de vlammen door 3 slangen op de Vechtwaterleiding wat bodwongen waren, be proefde men de ongelukkigen nit bet keldertje op te halen. Dat ging niet zoo gemakkelijk. Daar er namelijk een bedwelmende atmosfeer heerachte van verbrande terpenljjngassoo, moest de brandweer met een rook masker voor, in het keldertje afdalen. Een groote belemmet ing leverde het kleine luikje op, Ook toen het lichaam na veel moeite met dreggen was op- gebaald tot voor de opening, duurde bet langer dan een uur, voordat men het vraeselyk op gelette lyk door bet keldergat kon halen. Het lyk werd per brancard naar hot Binnon- Gasthuis vervoerd. De ongolukkige laat een vrouw met twee onverzorgde kinderen na. De eigenaar van het pakhnis was verzekerd by de assuradeurs Blom ea Vaa der Aa. Tegenover het verbrande perceel was een tweede pakhuis, eveneens van de flrma Ilal- keoacbcid. Gelukkig vatte dit eebter geen vuar, maar werden alleen ds luiken door de vlammen, die over het nauwe straatje heen sloegen, geblakerd. Marine e De minister van marine brengt ter kennis van belanghebbenden dat de oom>niasio, welke in dit jaar is belast mot het afnemen van het toelatingsexamen voor bot Koninklijk Instituut voor de marine te Willemsoord, is samengo- steld als volgt lid en voorzitter: kapitein-luitenant ter zee H. Velthujxen leden: de heer J. Poelman, loeraar bij het Feuilleton. 16) Was bet door eenig berouw gedreven, dat de oude man plotseling vol hartelijke liefde den arm om deo hals syos zoons sloeg en hem vast tegen zich aan drnkte Of was het later zon gebeuren Doctor Marlow weerde syn vader niet af, maar hy zeide niets. Dit nur had zeer ver koelend op zyn liefda gewerkt. In zyn trots, zyn eergevoel, in zijn hart voelde hij zioh pijnlijk gekrenkt; en toch moest hy xwygen. Hij groette zyn vader en verliet de kamer, om zioh ter raste te begeven. Dien nacht weed hy dikwyla nit woeste, sware droomeo opgeschrikt. Dat roode, toornige gezicht van zjjn vader kon h\j maar niet uit zijn gedach ten verdrijven. Na een zeer onrustigea nacht stond John den volgenden morgen al vroeg op. Het was «en heldere morgen, en toen hy buiten op de straat was gekomen, scheen het hem toe, alsof de lentelucht hem door de lokken waaide. Van de sneeuw was geen spoor moer te zien. Het was joiat een morgen, geschikt om sich stil aan styn gedachten over to geven. John stapte in de eerste tram de beate en liet zish ver buiten de stad brengen. Toen hj] na een paar nar de vaderlijke woning weer binnentrad, was hy, na een itardso stryd met zich zelf, vast besloten, den syos vaders geheel te behartigen. Hy van nu af Lanra niet meer op soo ruwe i bejegenen. Zya achting had zy ver boord, maar om den wille van zyn vader zon hy aldus handelen. Hy wilde vrede sluiten met zyn vader, met sich zelf, met de heele wereld. Slechts voor #yn beroep, voor syn 'ictaten wilde hy verder leven. Hy was reeds de trap naar de tweede ver dieping hall opgestegon, toen een gil hem deed opschrikken nit zyn 'Ti, wat was dat? Wat was er gebeurd? Met rassche schreden vloog hy naar boven, □aar de slaapkamer zyas vaders. De deur stoad wyd open en slechts eenige schreden van den drempel lag Soie bewusteloos op den grond. Zy was het, die den angstkreet had geslaakt I Waarom Een verschrikkelyke gedachte ging John door het hoofd syn vader...... Door een vreeaeiyk angstgevoel aangegrepen, liep hy naar het groote bed toe, dat aan het einde der kamer stond. De kamer was nog in duister gehuld, de groene jaloesiëo waren neergelaten, witte gordyoen bedekten de vensters. Eu toch was het licht genoeg om het scherpe, ervaren oog des dokters te doen ontdekken, wat hier Het was, of zyn hart ophield te kloppen. Daar, het hoofd een weinig op syde, de handen ovor do breede borst gevouwen, lag syn vader stom en koud dood dood Weer klonk een kreet van smart door bet huis, niet soo woest en wanhopig als de eerste, maar een kreet waardoor sich diepe smarten verschrikkelijk naberouw uitte. John knielde, gebroken schier van smart, by het bed van den overledene neer en be vochtigde diens kouds hnnden met hi tranen. De zoon kou en wilde de ontzettende waarheid niet begrypen de arts begreep maar al te wel, dat een beroerte een eiode aan het leveo had gemaak. Dat warm en deelnemend hart had opgehouden te kloppen; de mond, die soo dikwyla een hartelijk of schertsend oord had gesproken, was voorgoed gesloten. Dat «op een anderen keer" het salniet meer komen, John! Nooit De kamer was allengs gevuld met versohrikte dienstboden, die luid weenend en klagend het doodsbed van bun meester omringden. Suze werd door hen op oen sofa gelegd. Zjj was nog altyd bewusteloos en daardoor in een zalige onwetendheid omtrent hetgeen hier ge beurd was. Spoedig da&na ylde een doodsbleek meisje, ia wit morgengewaad, het vertrek binnen. De angstkreten kulden ook haar oor bereikt en hierheen doen snellen. Zy wist nog niet dai- delyk, wat er gobeurd was, maar een enkelen blik op het bed deed haar de droeve waar heid kennen. Zy wankelde en zou gevallen zyn, als de arm van den ouden hnisknecht Harvey haar niet had opgevangen. Met bevende stem vertelde hy haar, wat er geschied was. Zyn stem was nauwelijks hoorbaar van ontroering, maar Liura behoefde ook geen verklaring vaa hetgeen hier gebeurd was. De eerste blik op dat verstyfde liehaam maakto het haar duidolyk, welke verschrik kelyke slag haar getroffeu had. Haar beste, trouwste vriend was van haar heengegaan Die goedige blauwe oogen zouden haar niet meer met harteiykbeid toeblikkun. Eu ook zij kon geen weerstand bieden aan do" d: smart die haar beheerechte. Zy zonk by bet bed van den overledene neder. Daar knielden twee menschen terneder by het lyk van den man, wiens vurigste wensch het was geweest, hen belden door dos band der liefde te veroonigen, wiens hand echter I dadige slaap ontfermde zioh over haar en gaf te zwak was om de ontzichtbare kleof die huo I aan baar gemartelde ziel eenige rost. harten scheidde, te overbruggen. Zander vermoeden, wat er in dio harten omging, wat hen zoo wreed scheidde, was hy heenge- mond daar had alleen het •preken, dat alles zou opge- Met Johns vader ging alle hoop op eeD verzoening tussohen Jjhn en Ltnra voorgoed ton grave. IX. De laatste dsgen van hot oode jaar brach ten warm voorjaarsweer. De heerlyke zon bescheen in den vroegen morgen de vensters dor villamaar hot vrootyk zonnetje kon goen vreugde wekken io de harteo van hen die daar treurden om het gemis van oen lieven djode. Ben drukkende stilte beersebte hier sedert eenige dagon, sinds men de met kran sen en bloemen bedekte lijkkist had gedragen. Die stilte werd uitingen van diepe droefheid. Gedurjode eenige d»geu en Suze half krankzinnig vaa smart. Met ver warde haren, sonder zalts van kleederen te verwisselen, had zy haar verblyf gekozen in do sterfkamer haars neefs. Telkens barsste sy weor in eon s nartely'k schreien uit en was □iet tot bedaren te brengen. De liefderijke woorden vau troost, door Laura tot haar ge sproken, konden aan dion verschrikkeiykeo toestand geen einde maken. Het was selfs, of de aanblik vau bet jougo meisje dé smart der oude vrouw nog verorge-de. Gedurendeeeniga dagen wilde to ook goeo voedsel gebruikeo. Zy bracht deo nacht slapolooe door. Kindeiyk deed de natuar haar rechten gelden. De felle smart scheen eonigsxins gebroken eeo wel- Ltura had trouw aan Suzes bed gewaakt. Eu het deed haar innig sieke eindelijk de oogea daarin niet meer alleen byoa waanzinnige smart las. Suze Marlow was eeo weinig ge- kalmoerd. Maar ay was een stil voor zich heen levende vrouw gewordenalle vroegero levenslust was verdwenen. Zy kon soms nreo lang in haar kamer alleensitteo, met de han den in den echoot, stil voor zioh uitsturende was niet te bewegen die plaats te ver laten. Slechts als Laura by haar binnentrad naast haar neerknielde, kwam er beweging in de schier levenlooss gestalte. Dan sloeg zy haar vermagerde armen om deo hals van haar nichtje en haar bleeke lippen stamelden de woorden: »0 Laura, verlaat my niet!" Hoo wreed had het bittere noodlot plotseling ia het leven van het jonge meisje gegrepen 1 Ver van haar vaderland, was sy, die self nog zooveel raad noedig had, de eeaige steun en troost van eene wanhopende vrouw 1 Haar ouders hadden langs telegrapbischeo weg de treurmare ontvangen. Zij wist evenwel, er nog meer dan eea week moest ver eer rij T*° I1011 Ma troostend woord kou ontvangen. De jonge, vertroetelde gast, die, sinds sy by haar tante vertoefde, met (vryheid was omringd geworden, was nu leidster van het groote huishouden ge en de dienstboden, dio eerst een weinig minder gewillig haar gehoorzaamden, gedroegen sich nu volkomen naar den wil van het ern stige meisje, dat kalm en waardig haar be velen gaf. En John Marlow, de erfgeoaam, de nieawe heer des haises, gedroeg sich volkomen als een vreemde, als een bescheiden gast, die volstrekt geen aanspraken kon doen gelden. Op den dag dor begrafenis had hy syn plichten als zoon met de meeete nauwgezet heid waargenomen en alle vrioodeo en deel- nemeode bekenden, die deD geachten over ledene de laatste eer wilden bewysen, met de ete welwillendheid ontvangen. Daarna bleef hy voortdarend op zyn kamer. Hy ge bruikte zyn middagmaal, om de dame* niette ■toren, zooals hij zeide, in een nabygclogen restaurant. Geduldig bleef by wachten, tot de toestand van Suse een gemeen overleg van saken zou mogelyk maken. Eiken morgen liet hy door syn bediende naar haren toestand vragen. ZQn bezoek was tot nog toe stoods geweigerd. Toch moest hy haar bepaald •preken, vóór hy naar Chkmgo terugkeerde. Doctor Marlow was de eenige erfgenaam zyns vaders, daar er geen testament voor den was, geen wottelyk stuk waarin nicht s of de verwanten in Doitschland be dacht werden. Hot geheele groote vermogen kwam in handen van den eenigen soon. De jonge doktor kon sich maar niot vor eenigen met dit feit. Het deed *yo nobel hart pijniyk aan. Wol twintigmaal had hy de scbryf- tafel zij os vaders doorzocht, maar hy vond niets. HQ alleen was du erfgenaam. Eindelyk had dr. Mailow een besluit ge- Toen hy op den avond van den tweeden Januari, voor het eerst na den verschrikkelykea dag, moor toevallig dan wel met opzet, de gemoenaohappelyke eetzaal betrad, vond hy daar Lsnrn. Snel een beeloit nemeudo, trad hy, beleefd groetend, haar op syde om zeide op kalmeo en rastigen toon «Daar het toeval my juist u hier doet vinden, maak ik hiervan gebruik om u eea verzoek te doen. Ik heb uw hulp dringend noodig." (Wordt vervolgd).

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1897 | | pagina 1