F. VAN DER fiOES Grand W Gentsen. Eersle aalles-HnisfluiDBi PropDia Tan bat 2de Zomer-Cencert, Adverten tiën 25-jarig Jubeleum j S. J. MANHEIM Kiezers I S. REITSMA, Breewaierctr. 36a. Tuintjes. Id fa THEE- en SPEELTDIH, 4, PIANO-MUZIEK. H.B. GELEGENHEID TOT DANSEN m af beten iefleren W01SDAG, DON- ZONDAGAVOND. Concertzaal Zuidstraat 66, IINGI, een net Dienstmeisje, een FLINKE JONGEN. CARLO „Snelschilder" „ftobert en gedram". Ijnffrom LASOIE - Huil. Zanpres. Café VAN DOORN. - groot Bal. - Café Condor. Grand Café Concert Varié. een flinke DIENSTBODE in een Café- een Apt. tot bet restipn van ageat- scbappen boiten ie plaats. Bi) koninklijk beelait van 24 Mei 1897 ia bevorderd tot commandeur in de orde van den Nederlandschon Leeuw de luitenant-gene raal J. A. Vetter, commandant van hot leger „n chef van het departement van oorlog in Nedorl. Indië. Ter zake van de krijgsverrichtingen in Atjeh in de maanden Maart tot en met No vember 1896 zijn bjj koninklijk besluit van 24 Mei 1897 benoemdtot ridder 4e klasse in de Militaire Willemsorde, de kapitein ter zoo M. J. C. Lncardiede luitenants ter zee le klasse W. A. Palm en R. Reinders en do luitenant tor zee 2e kl. jhr. F. M. L. van Geen, terwijl bij hetzelfde besluit is bepaald dat by afzonderlijke dagordere zoo in Indië als in Nederland eervol zal worden vermeld do luitenant ter zee le klasse P. van den llroeko. Ter zake van voormelde krijgsverrichtingen is verder bij Kon. besluit van 24 Mei 1897, No. 59, bepaald, dat de namen der volgende (sedert overleden) militairen zullen worden ingeschreven in de registers van de kanselarij dor Nederlandsche orden, te wetena. als ridder 4o kl. in de Mil. Willemsorde de msj. der inf. D. A. Okbnizen, de le luits. derinf. M. Neelmeijer en J. W. C. Vnjjk en de serg. dor inf. E. Verheij en A. J. Grebneren b. als eervol vermeld do serg. der art. WPut man en O. F. Klaassen, en de hoornblazer N. Van Spanje. Bij dat besluit zijn voorts: lo. bevorderd tot ridder 8e kl. in de Mil. Willemsordede gen.-maj. der inf. J. W. Stcmfoort, de luit.- kol. van den gen. staf C. P. J. van Vliet, sedert bevorderd tot kolonel en opgetreden als civiel en militair gouverneur van Atjeh on onderh., de luit.-kol. der inf. J. B. van llontsz, do kapts. der inf. jhr. G. J. W. C. H. Graafland on S. A. Drjjber, en de ritm. der cav. jhr. L. D. C. de Lannoij 2o. benoemd a. tot ridder 4e kl. in de Mil. Willomsordo de luit.-kols. der inf. H. Bendien en G. F. Soeters, de maj. der inf. J. R. Ja cobs, de kapt. van den gen. staf H. C. Kro- riouer, de kapts. der inf. P. H. van der Wed- don, J. H. Reurts, J. A. W. Weustmann, G. J. H. Brnjjnis, A. B. B. Jansen en P. H. Bodemsjjer. de kapt. der art. G. J. E. Nauta, do lo lnits. der inf. E. A. van Kappen, sedert bevorderd tof kapt., K. H. J. Croutz Lech- leitner, G. K. Dijkstra, thans met verlof in Europa, G. J. Verstege, W. K. J. Stoop, C. F. A. Wagener en K. J. C. Rijnen, thans met verlof in Enropa, de le-loits der cavalerie C. W. F. Happé, sedert bevorderd tot ritmeester, nu C. W. van Haaff, de off. van gez. 2e kl. E. Razoux KUhr, thans met verlof in Europa, de 2e-luits. dor inf. B. Tatnmes, sedert be vorderd tot le-loit., en W. A. Engelbrecht, do serg. der inf. W. C. Nilant, J. Kok en A. Havonga, deze beide laatsten sedert gegageerd, J. Panman, C. H. Türpitz, E. A. Vogel, P. .1 lilt on C. L. .1. Speil, de Amboineescho serg. J. Harmnsial, H. Warankiran en J. Moningka, de serg. der artillerie L. F. Kloet en R. Ver meulen. de korp der art. W. B. van Veldhui zen, de inlandsche korp. Brodjo, de faseliers J. do Visser, C do Bock, J. Geurden, sedert gega- goord, M. Metz, A. T. Raymaekors, sedert gogageerd, I. H. Pierot, van de Koloniale R serve, J. Blankenstein en J. Kuipers, thans Boldaat reconvalescent bij do Koloniale Re serve, de Amboineesche fuseliers J. Singal, sedert bevorderd tot korp., J. Walewangko, Daga, B. Kalalo, A. W. Lontoh, sedert gega geerd, D. Patty en L. Pelitimoe, de inl. fuselier Danokaryo, en de geniesoldaat le kl. J. C. v. d. Kaai) b. 101 ridder in de ord® van den Nederl. Leeuw de maj. der art. J. H. Gaado, do maj. der genie J. G. Kerlen, de maj.-int. G. H. W. Boers en de off. van gez. le k.1 D. Waffelbakkerc. tot ridder in de orde van Oranje-NasBaude kapts. der genie J. G. H. de Voogt en A. Schadec. de maga- zynm. le kl. der genie P. V. Rhemrev, de kapt. intend. C. Broeksma, de le luit. kartm. W. J. C. van Bennekom, en de gepeni. kapt. der inf. G. C. Nieuwenhuis, beheerder van bet depót der dwangarbeiders in Atjeh. Ter zake van de meergemelde krijgsver richtingen zjjn voorts van de van bet Neder landsche bjj het Indische leger gedetacheerde officieren en militairen beneden dien rang by Kon. besluit van 24 Mei 1887, no. 61, benoemd tot ridder 4o kl. in de Mil. Willemsorde: de le. luit. der inf. L. W. J. R. Thomson, sedert naar Nederland teruggekeerd en weder inge- doold bjj de Koloniale Reserve, de 2e luit. der inf. A. Dudok van Heel, sedert bevorderd tot lo luit., en de sergeant der artillerie P. Verbaarscbott. De kapt. W. Vosmaer, van het 4e reg. vesting-artillerie alhier, zal, naar men ver noemt, binnenkort den dienst met pensioen verlaten. Stoomvaartberichten. Het stoomschip •Bromo", naar Rotterdam, vertrok 24 Mei van Marseillo. Hot stoomschip „Prinses Sopbie", van Am sterdam, arriv. 25 Mei to Genua. Het stoomsohip „Drenthe" vertrok 26 Mei van Rotterdam naar Java. Het stoomschip „Oengaran", van Rotterdam, vertrok 25 Mei van Port-Said. Het stoomschip .Ardjoono" vertrok 26 Mei van Batavia naar Rotterdam. Het stoomschip „Burgemeester den Tex" arriv. 26 Mei van Amsterdam te Batavia. Marktberichten. Purmerend, 25 Mei. Aangevoerd 348 vette runderen, 82 stieren, vette koeien prijshoudend, handel matig, gelde- en melkkoeien pryshon dend, handel stag, vette runderen per P. f 0.50 a 0.60, 296 vette kalveren, p. P. f 0,55 a f0,70, handel ving, 212 nncht. id. f 8 a 20, handel matig, 21 paarden, 1559 schapen en 1385 lammeron, vette schapen lager in prys, overhoudors on lammeren prijshoudend, handel s'.ug, 224 vette varkens, per P. f 0,87 a f 0.41, 164 magere id., f 13 a 23, 881 biggen f 6 a t 10, beiden handol matig. KaasKleine f 25,50, middelbaro f 20, aangevoerd 252 stapels, 2189$ Kg. boter, per KG. f 1,— a 1,10, kipeieren f 2.50 a 2.75, eenden dito f 8.por 100. Visscherijberichten. 26 Mei. 60 tal Geep, per tel f5.— e f6.25, 450 tal Haring, per tal 66 a 00 et., 60 Roggen, per (tuk «5 ct. 55 kordera mat 10 tot 50 Tongen, per atnk 80 40 et., 5 tot 20 kleine Tongen, per atnk 15 et., 4 Tarbotten, ptr atnk f4.50 a f6.60, 2 tot 4 manden kleine Schol, per mand f 1.76 a 2.26, 1 tot 2 manden Schar, per mand f8.—, 1 tot 8 Roggen, per atnk 90 ct. 27 Mei. 40 tal Haring, per tal 86 et., 26 tal Geep, per tal f4.76 a fl.—28 korden met 10 tot 70 Tongen, per «tuk 86 a 40 et., 5 tot 20 kleine Tongen, pi-r «tuk 16 et., 1 tot 4 manden kleine Sehol, per mand f 2.60 a f2.—, I tot 2 manden Schar, per mand (8. 354"* Staats-Loterij. Trekking van Dinsdag 25 Mei. No. 4513 f1500. Nos. 30 18093 13430 34668 19018 en 20878 ieder f 1000. Nos. 973 3189 7322 7714 10694 en 19227 iedor f400. Nos. 2340 6257 en 14460 ieder f200. Nos. 1055 6627 9648 11576 14177 14408 16323 cn 16418 iedor f 100. Trekking van Woensdag 26 Mei. No. 2086 7625 en 18149 iedor f 1000. No. 5179 9356 10744 15117 18248 19203 on 19996 ieder f 400. No. 8457 6654 9396 on 20285 ieder f200. No. 279 426 2606 3976 7773 9617 10384 13972 15696 19538 20478 en 20710 ieder f 100. Burgerlijke stand, Gem. Helder. Van 25 tot 27 Mei. ONDERTROUWD: C. J. T. Sariemijn, bnnkwerker, en A. Ran. T. Rieuwerts, torpediat en T. C. Schlachter. 1>\ W. Brizee, werkman, en W. Reuamaag. J. Gelder, melkvcrkooper, en W. Bresser. J. W. Ridder, «ehilder, i A. Schoug. GETROUWD: G. Veenstra en E. Kwant. W. Hoef- kent en A. Troost. BEVALLENJ. Blokhoff geb. Roosloot, z. G Boon geb. Dicpenbrook, z. A. Keijzer geb. tan Driel. z. S. Brnin geb. Riemers, d. P. de Klerk gek. ran der Ham, d. A. Joor geb. Biascbop, i. M. C. G. lloodt geb. de Vrijer, d. G. Scbcnrkogel geb. Hartman, z. A. C. Hoen, geb. de Groot, z. OVERLEDENB. Flen», 6 d. P. A. van der Poll, w. J. Hoogcnboach, 07 j. P. Ballast, 18 j. Burgerlijke Stand, Gemeente Texel. van 19 Mei tot 25 Mei. ONDERTROUWDArie Burger en Toije van der Vis (Oosterend). Joan Jacqnrs Mallet (Amsterdam) en Adriana Alderlieste (Eierland). GETROUWD: Gerrit Bakker (Bargen) en Dirkje de Ridder (de Koog). Albcrt List (De Cocksdorp) en Neeltje de Waard (Eierland). Pieter van der Wiele (Helder) en Wilholmina Schugon (Ondeschild). GEBORENJobannes, zoon van Johannes Bakker en Dienwertje Buis (den Burg). Maria, dochter van Gerrit Schraag en Gnurtje Witte (Zuid-Haffel.) Gemeenteraad van Helder. ZittÏDg van Woensdag 26 Mei 1897. Voorzitter do beer Van Stejjn, Burgemeester. Tegenwoordig 10 lodon afwezig de boeren Over de Linden, Croockewit, Frowein, Hart- sinck, Korver, Van Neck, Riesselmann en Staalman; de heeren Croockewit on Hartsinok met kennisgeving van verhindering. 1 vacature, Na de opening worden de notulen der vorige vergadering golezen en onveranderd goedgekeurd. Daarna wordt, ten govolge van de inwerking treding der nieuwe Kieswet en naar aan leiding van de verdeeling dor gemeente in 8 kiesdistricten voor de verkiezing van leden voor den gemeenteraad, een voorstel van B. en W. ter tafel gebracht, waarby bepaald wordt: le. dat in het le district 7 en in de beide andere districten ieder 6 leden gekozen znllen worden2e. dat in 1897 in het le district 8 en in de twee overige ieder 2 leden benoemd moeten worden, terwyl in 1899 on 1901 elk district 2 leden afvaardigt. Zonder discussie wordt dit voorstel met algemeene stemmen aangonomen. Vervolgens komt een voorstel van den hoer Van Voorn veld met betrekking tot den bonw eener onderwyzerswoning aan den Parallelweg in behandeling. Dit voorBtel heeft tol strekking de toegestane som van f4000 voor den bouw dier woning met f860 te verhoogen en de goraamdo kosten van een jjzeren hek om de begraafplaats met een gelyk bedrag te ver minderen. De reden tot bet doen van zoo danig voorstel is gelegen in de aanbesteding en later gehouden berbestodiflg, waaruit ge bleken is, dat de laagste inschrijver, de heer K. Zeeman, voor f 4260.het werk wil ver richten, dat is f 360.boven de begrooting. Naar aanleiding hiervan heeft een discussie plaats, waarby vorscbillende plannen worden overwogen, nadat door den Voorzitter be weerd is, dat voor geen minderen prys, dan eenmaal vastgesteld is, een yzoren hek om de begraafplaats kan geplaatst worden. Daarom wordt een houten bek aanbevolen of een heg. Beide laatste plannen worden door den hr. Vor- faille bestredeneen houten bek is zijns inziens op den duur veel kostbaarder dan een ijzeren, terwyl de aanplanting van een heg weinig kans van slagen heeft, omdat door da ondervinding be wezen is, dat boomen, zoowel jjpen als wilgen, aldaar moeieljjk groeien. Spr. is vóór 't toestaan der gevraagde som voor het bouwen der on derwyzerswoning, maar tegen het verminderen der som voor het hek om de begraafplaats. De heer Terra wil een goedkoopere afsluiting van het kerkhof, desnoods mot pnntdraad. De beer Verfaille kan zich ook hiermede niet vereenigon en acht zoodanige afsluiting te primitief en alleen geschikt voor vcekeering. De heer Van Voornveld wil het zetten van een hek nog een half jaar uitstellen om by de volgende begrooting de f400, die te kort komt, op andero wyze zien te verkrijgen, opdat het mogelyk worde de onderwijzers- woning te bouwen. Hy meent, dat zulk een woning vele voordeelen aanbiedt, omdat een conciërge dan niet noodig is, de schooi veel meer gevrijwaard blijft voor baldadigheden en bet voor de gemeente veel voordeeliger is dan een jearljjksche uitkeering aan het hoofd der school. Nadat de Voorzitter op een vraag van een der leden nog geantwoord heeft, dat de kosten nit geen der andere posten kannen gevonden worden, wordt besloten met het hek te wachten tot de behandeling der begrooting en het voorstel, om de som van f 4000.voor don bouw der onderwyzerswoning met f te verhoogen, met algemeene stemmen aan genomen. Hierna niets meer te behandelen zijnde, wordt de vergadering gesloten. Gemeenteraad van Texel. Gehouden op Dinsdag 25 Mei 1897. Voorzitter jhr. Strick van Linschoten, Burgo- Tegenwoordig 10 leden; afwezig de heer C. Keyser Pz., met kennisgeving van ver hindering. De aanteokeningon der laatst geboudene gewone en buitengewone vergadering worden na opening der vergadering gelezen on zon der aanmerkingen goedgekeurd. I. Mcdedeeling ingekomen stukken. a. Schrijven van mej. M. Boon, kennis gevonde, dat zy haro benoeming tot onder wijzeres onder dankbetuiging aanneemt. b. Missive van Ged. Staten tot goedkeu ring van verkoop van grond en hetverleenen van erfpacht aan Zwanenbnrg en anderen. c. Mededeeling tot goedkeuring door den Minister om by verkiezingen voor leden van do Tweede Kamer de gemeente te verdoelen in vyf Btemdistricten. De Voorzitter deelt mede, dat een verzoek is ingediend om eene dergelijke verdeeling te verkrijgen by de verkiezingen van leden voor i Provinciale Staten. De mededvelingen worden voor konnisge- viog aangenomen. II. Reclames hoofdei, omslag, dienst 1897. Tot het behandelen hiervan wordt de open bare vergadering gesloten. III. Goedkeuring rekenirg Algem. Wees huis en Bank van Lcening, dienst 1896. Na horopening der openbare vergadering wordt de oersto rekening (ontvangst f 7267.65, nitgaven f 7246.96) overeenkomstig het com missie-rapport goedgekeurd. De rekening der Bank van Leening, met een nadeelig slot van f 21,88, kon evonoens de goedkeuring verworven. IV. Af- on overschrijving en betaling post onvoorziene nitgaven 1896. Uit de mededeelingen bleek, dat de onvoor ziene uitgaven bedragen f 242,81 en do over schrijvingen f 1042. Nadat do verschillende >osten voorgelezen sjjn, wordt op voorstel van 3. en W. bosloton een on ander goed te kenren. V. Benoeming onderwijzeres, leervak K., te Den Burg. De voordracht besta-it nit de damesC. de Braai, A. Rab en J. Langeveld. No. 1 wordt met 6 stemmen beDOomd, 4 stemmen waren uitgebracht op mej. A. Rab. VI. Aanbieding begrooting Waalderweg, dienst 1897. Door 1 et Waterschap dor 30 gemeenschap- pi ljjbe polders is oone begrooting ingediend ad f 682. Op voorstel van B. en W. wordt besloten deze goed te keuren. VII. Voorstel B. en W. tot wyzigiog ver ordening vordeeiing gemeente in stemdistricten. Deze wijziging is noodig omdatde Wet spreekt van stemdistricten en niet van afdeelingon, waarom redactie-wjjzigiDg wordt voorgesteld. Goedgekeurd. VIII. Voorstel tot vaststelling verordening tot aanwijzing stemlokalen. Na eenige besprekingen wordt besloten om de soboollokalen iu de verschillende districten daarvoor te bezigen. Met algemeene stemmen aangenomen. IX. Voorstel benoeming leden en pl. leden, stembureaux. De districten zyn de volgende: Den Barg, De Cocksdorp, Den Hoorn, Oosterend en Oudeschild. Voor bet le district, het hoofddistrict, waar van de Burgemeester voorzitter is, worden be noemd lot leden van het stembureau do Wet houders F. Kt jjser (plaatsvervangend Voorzit ter) en Coninck Westenberg en tot plaatsver vangende leden do heeren J. Rub Sr., A. C. Kejjsor, J. P. Noordyk, J. Kooiman, W. C. Rey en J. Keyser Rz. Voor het 2e district: de heeren A. Dros Az. (Voorzitter), J. Roeper en P. Denzeman (leder.) en P. Zejilemaker, P. Dros, J. Blom, R. B*ronds, J. Reuvers en K. v. d. Kloot (pl. ledeD). Voor het 3de district: A. P. Koorn (Voor zitter), K. Lap en C. Schaap (leden) en J. J. Heep, D. Dry ver, C. W. Bakker, G. Duin- ker, D. Bruin en P J. Witte (pl. leden). Voor het 4e district: S. "f. Koning (Voor zitter), W. K. Bakker en P. J, Bonma (leden) en J. Daalder Dz., J. Roeper, J. Koning, S. Wnis, P. Dekker en K. Eslman (pl. leden). Voor bet 5e district: C. Keyser Pz. (Voor zitter), W. Metz Tz. en C. Zym (leden) en J. K. G. Muller, M. Kroon, C. Niessink, C. Backer, C. Blom en H. Hin (pl. leden).),' Torens werd bepaald, dat, mochten er by de opening eener stembus 4 ledon noodig zyn, alsdan de eerstgenoemde der pl. leden als No. 4 zal fungeeren. X. Verzoek Gauverit en De Kanter, con- cetsio tram. Voorgesteld wordt om dit verzoek te ren- voieeren naar B. en W. om praeadvies, om dat nog geene voldoende inlichtingen verkre gen zyn. Aldus wordt besloten. By de rondvraag wjjst de heer Mets op het marinevlot op Tcxelstroom, waardoor schade aan vischnetten wordt aangebracht. Hy meent, dat het goed zal zjju hierover te requestreeren namens den Raad. Do Voorzitter zegt hierover in correspon dentie te z(jn met den Schout-by-Nacht te Helder. De heer Meta vindt dit goed en zegt, zoo noodig, later nog andere middelen te kunnen beproeven. Hierna verlangde niemand meer het woord en werd de vergadering gesloten. Gemeenteraad van Wieringen. Vergadering van 25 Mei 1897. Voorzitter do Burgemeester. Afwezig door ziekte do hh. J. Mostert en J. Tysen. Do Voorzitter opent de Vergadering, de notulen worden na voorlezing vastgesteld. Ingekomen zyn le Verzoek van C. Bekendam om vry- stelling van hondenbelasting wegens ziekte, hetgeen wordt toegestaan. 2 e Verzoek van A. M. Hegeman om ge lijke vrijstelling. Aan hem wordt de helft der belasting van een afgeschaften hond kwijt gescholden. 8e Voordracht voor onderwijzeres te Hip- polytushoef, voor welke betrekking zich slechts 2 personen hebben aangemeld, de dames T. Eeknia te Anna-Paulowna en C. M. de Kroon te Ammerzoden. De eerste wordt benoemd. Daarna deelt de Voorzitter mede dat het Bestuur van het Heemraadschap in eene ver gadering met Hoofd-Ingelanden beeft besloten om het tiendrecht van de Gemeente af te koopen. De Voorzitter stelt voor om in dien afkoop toe te Btemmen, waartoe met algemeene stem men wordt besloten. Na de gewone rondvraag sluit de Voor zitter de vergadering. Vervolg der berichten. Op de aanbevelings-ljjst ter vervulling eener vacature van rechter ia de arron- dissements-rechtbank te Winschoten komt voor Mr. J. A. Schaaff, griffier bjj het kantongerecht alhier. Texel, 25 Mei. Voor het bergen der lading dakleion nit de »Mary B. MitchoU" en het afwerken van dat Bchip van het Texelsche strand, kon thans een bergloon worden uitge keerd van f 4000. Door de bergers wordt nog beraadslaagd of dit aanbod al dan niot zal worden aangenomen. In de nabjjheid van Terschelling liggen eenige hinderlijke scheepswrakken in de Noord zee, die vooral groote verliezen berokkenen aan de visschers, soms wel duizend guldons in esne week. Do visschers zullen na per requost aan den minister van waterstaat ver zoeken deze wrakken zoo spoedig mogelyk te doen verdwijnen. Wieringen. J.l. Vrjjdag vergaderde het Heemraadschap alhier. De bijeenkomst werd ten 2 ure door den Voorzitter geopend. Aan de orde was rekening en verantwoor ding van den Penningmeester en onderzoek der goloofsbrieven der nieuw gekozen leden beide verwierven goedkeuring. Het kohier van omslag over 1897 werd daarna vastgesteld. Door het aftredon Tan den heer J. Koojj, Heemraad, is ood vacature ontstaunals can- didaten worden op de Voordracht geplaatst de heeron J. Koojj, aftredend, D. D. Mulder en A. Russelman. Een voorstel van don heer Burgemeester tot afkoop van het Tiendrocht, werd na vele besprekingen in stemming gebracht en met 14 tegen 3 stemmen aangenomen. Niets meer aan de orde zynde, wordt de irgadoring gesloten. Texel, 27 Mei. Heden vertrokken van hier naar de Leidsche markt 4 veebooten tjalken, te zamen inhoudende 7595 lammeren, 16 schapen en 5 stuks rundvee. 't Was eene aangename bedrijvigheid, de honderden wagens der veeboeren te zien af en aanryden op het havenplein om»de vruchten van zorg en zweet" in andere handen te doen overgaan. De orde, gehandhaafd door onzen Bur gemeester en eenige Gemeenteveldwachters, liet niets te wenschen over. Een nieuw soort schip. Er moet te Rotterdam binnen kort een eigenaardig gebouwd schip binnenkomen, de »Ekliptika" van de Kopenhaagsche stoomvaartmaatschappjj »Urania'\ Een van de reedere dier maatschappij, de heer Alfred Christensen, heeft dit nieuwe acheepslype voor vrachtbooten ontworpen, dat twee voorname afwijkingen vertoont van de tot dusver gebruikelijke typen: In de eerste plaats door zijn ovalen vorm en in de twepde plaat.8 doordien de zijden van hot middenschip even boven de waterljjn in gebogen zyn zoodat er een boord gevormd wordt, waarover de golven vrijelijk heen en weer kunnen spoelen. De daardoor ver kregen voordeelen zyn lo. de gebogen vorm van voor- en achter steven maakt dat er minder zeeën overslaan 2o. het overspoelen der golven over het boord geeft een belangrijke verhooging van stabiliteit. Binnenkort zal men er te Rotterdam meer van kunnen vernemen, want de Ekliptika" is, na goed volbrachten proef tocht, in den nacht van Maandag op Dins dag uit Kopenhage vertrokken. Het is een schip van 300 by 38 voet en 23 voet diep, metend 1400 R. T. met een machine van 1000 P.K. Het heeft vier masten en doet door zyn eigenaardigen smalleren bovenbouw aan een pantser' fregat denken. De bemanning (onder Calessen) telt 19 koppen. De handelaar C. Baas, te Grootebroek (N.-H.), verzond Dinsdag de eerste meirapen welke reeds mooi van stuk waren. Eerstdaags kan men de eerste zendingen van nieuwe aardappelen verwachten. Daar gaat het heen. Door schandelijk geknoei van minder nauwgezette kooplieden werd onzen handel op Engeland, speciaal Londen, al heel wat afbreuk gedaan en moesten wy gedoogen, dat vooral Denemarken ons steeds meer van de Londensche markt verdrong. Nu weer is men aardig op weg Nederland's handel in paling te Londen geheel te zien De heer W. van Deinse, te Londen, per soonlijk handel drjjvende in paling, schryft in het Nieuws: »Het is bepaald schandelijk, de wurmen (ik weet er geen beter naam voor) die hier aan de markt gebracht worden. Het ge beurt meermalen, dat uit 20 pond paling wel drie of vier pond moet worden weg gegooid, en somtyds meer. Denemarken wint meer en meer veld, óók op 't gebied van den palinghandel." De paling wordt hier te lande hoe lan ger hoe zeldzamer en wie de gerookte ryen, dun als touwtjes en door het volk eigen aardig schoenveters" geheeten, ziet, weet wel dat de geleidelyke verdwijning te wijten is aan de begeerigheid van de visschers. De paling wordt eenvoudig doodgevischt. Hamburg, 25 Mei. Het Seeamt te Ham burg had heden weder in behandeling de zaak der stranding van het Duitsche fregatschip Maipo", van Caleta Buena naar Hamburg, dat 25 Maart II., na op de zuidergronden te hebben gesiooten, te Nieuwcdiep binnen kwam. Het oordeel over deze zaak en de uitspraak is verdaagd. Uit het Buitenland. Er bestaat wel een wapenstilstand, doch vrede is het nog niet tusachen Griekenland en Tarkjje, en er ia een bezwaar opgerezen ten opzichte van de door de zes groote mo- g( niheden samengestelde vredesvoorwaarden, 't Bericht wordt vernomen, dat door do Duit sche regeering bezwaar wordt gemaakt togen de aanbieding dier voorwaarden aan de Turk- sche regeering, zoolang de goedkeuring daarop nog niet is verkregen van de regeering van Griekenland. De gezant van Daitschland te Konstantinopol hoeft in last van zjjne regeering te Berljjn, geen voorstel aan de Porto te onderteekenen, voor en aleer de Grieksche regeering haar zegel heeft gehecht aan de collectieve nota. Nadat de Duitsche gezant zich omtrent deze aangelegenheid had ver klaard, hebben de overige diplomaten zich tot hunne regeeringen gewend, ten einde nieuwe instructiëa te bekomes. 't Bljjkt, dat de houding, door 't kabinet te Berljjn aangenomen, in Daitschland groolen bijval vindt. Een der voornaamste bladen, de •Vossische Zeitung" merkt op, dat gedurende den jongsten crisis geene stappen door do Duitsche regeering zjjn gedaan, die zóó de algemeene goedkouring wegdroegen als het thans genomen besluit, in 't belang van Grie kenland genomen. Het blad verzekert, dat, nu bjj de behandeling der GriekschTurksche quaestie zulke groote fouton zjjn begaan, het beveiligen van Griekenland voor don Al te grooten druk die Tnrkjje op dit land zou uit oefenen, althans hulde verdient, 't Maakt aan spraak op lof, het bosluit der regeering te Berljjn, om zekerheid te willen hebben, dat Griekenland in de voorwaarden, die gesteld worden, voorat bewilligtzoo verzekert het genoemde orgaan. In groote mate bljjft de werkzaamheid der enqud te-commissie te Londen, die zich aet het onderzoek der gebeurtenissen in Transvaal in Januari 1896 bezig houdt, de algemeene aandacht tot zich trekken. Vooral is dat het geval, nn in de laatstverloopen dagen met ernst de vraag gedaan wordt naar den inhoud der telegrammen, tusschen de hoofden van het eedgenootschap gewisseld, 't Gaat niet ge makkelijk, kennis te krygen van dien inbond, want do belanghebbenden willen die, o zoo gaarne, geheim houden. De rechtskundige raadsman van Cecil Rhodes verklaarde dezer dagen in een zitting der commissie, dat bjj beslist weigeren moest, de bewuste telegram men overteleggen. De commissie hoeft zich in geheime zitting vereenigd, om te beraadslagen over do middelen, om den advokaat te dwingen tot openbaring van de voor de beoordeeling der feiten zeer gewichtige draadberichten. Het Hnis der Afgevaardigden in Oostenrjjk begint dus wordt uit Weenen medegedeeld uit oppositie togen de Poolsche leden veel op een Poolschen Landdag te gelijken. De Maandag gehouden zitting toonde, dat een opgewonden opptsitie aldaar schier tot alles in staat is. Bandels papier, inktpotten, alles wat niet spjjkervast was in de vergaderzaal, werd als werptuig gebruikt. „Weg met de Poolsche regoering! Weg met den Poolschen eersten minister I Naar Polen met hem 1" zuo schreeuwde men, en de loden stonden zelfs met gebalde vuisten voor de ministerstafel. te geven op Zondag 30 Mei 1897, 'enaffl. 2"ui". 1. „Grandes Manoeuvres", Marcho Militaire, L. C. Desormes. 2. Vorspiel zn der Oper: »Dio Rantzan", Pietro Mascagni. 8. Tanzmn- ziek aas „Die vorkaufte Braut", Fr. Smetana a. Polka; b. Foriant. 4. Fantasie nach mo- tiven aus: „Der Vliegende Hollander", von Ricbard Wagner, F. Blnmentrit PAUZE. 5. Ouverture de Concert („Es Majeur'"), C. van der Lindon. 6. FaoIa<sie de 1' opóra- comique: „Le potit Fanst", Fiorimond Kervé. 7. oMocdnacht auf dor Alster", Walzer, Oscar Fótras. No. 1, 2, 8 on 7 eerste uitvoering. Errata. In ors verslag van de Vereoniging „Helders Belang" op onze le bladzijde staat abusievelijk do naam van den hoer M. Rumpff; dit moet zjjn L. Rumpff. 1872 - 1 JUNI - 1897. VAN J. AKKERMAN •n H. F. METS, j Brievenbestellers te Helder, In dienst der Kon. Ned. Posterijen. Verloofd: SARA GROEN met PHILIP VREDENBURG. Helder. Receptie: Zaterdag 29 Mei, Harlingen. Zuidstraat 80. Eenige en algemeene kennisgeving. Getrouwd A. J. LEIJER M. A. JABROER. Haarlem, 26 Mei 1897. Geboren: JOHANNES, Zoon van L. J. HOES en A. C. HOES—Da Groot. Helder, 26 Mei 1897. Door Gods zegen voorspoedig bevallen van een flinken Jongen, JAN, Zoon van K. BOON en G. BOON—Dispenbrobx. voorheen Wed. Tismibk. Helder, 24 Mei 1897. Heden overleed plotseling, nog tydig voorzien van de H.H. Sacramenten der stervenden, onze geliefde Echtge noot, Vader en Behuwd vader, de fleer JOHANNES HOOGENBOSCH, in den ouderdom van circa 68 jaar. Helder, 25 Mei 1897. Wed. J. HOOGENBOSCH geb. RAN, Kinderen en Behnwdkinderen. Heden overleed tot onze diepe droefheid, na een ongesteldheid van slechts 5 dagen, onze innig Echtgenoot en Vader, de He SIMON ZWAAN, in den ouderdom van zestig jaren. Helder, 27 Mei 1897. Wed. S. ZWAAN- Oldbnburg, en Kinderen. DANKBETUIGING. Hiermede betuig ik myn barteljjken oprechten dank aan het Bestuur en verdere Leden van de Vereeniging Burgerkring Harmonie", voor het plaatsen van een krans op het graf van wjjlen mijnen Broe der, den Heer L. VERMEULEN en diens Echtgenoote. Ook myn oprechten dank aan den Heer J. C. WICKEL, voor de passende woorden by de groeve gesproken namens zyn dank baren Broeder. K. VERMEULEN, Evangelisatie-lokaal i/d. Palmstraat. ZONDAG 30 MEI, 's voorm. 10 uur: Os. VA* HOORT, van Amsterdam. Zy, die het wenschelyk vinden, dat naast de andere Candidaten als Candidaat wordt gesteld Sociaal-democraat, worden verzocht de candidaatstelling te onderteekenen by naby Huisduinen, r ZOND AG a.s.: Groot Bal-Muziek met een goed bezet Orkest. Goede Consumptie en een nette bediening. De Directeur, J. D. DE GRAAF. KANAALWEG 169. - Molenplein. ledepen avond i P. GERRITSEN. bericht zijnen geachten begunstigers, dat hy te spreken is op Dinsdag en Woensdag (l en 2 Juni a.s ten huize van den Heer D. Schrij ver, Vleeschhouwer, Koningstr, Zaterdag 29, Zondag 30 Mei en ver volgens iederen avond: Directeur FRIT8 JUNGEN. Aanbevelend, Gevraagd in een Burgergezin P.G. Adres: Bureau Vliegend Blaadje Oevraagd Adres BREEWATERSTRAAT 17. die in 3 a 4 minuten het schoonste land- of zeegezicht schildert, welke schil* derstukken gratis aan de bezoekers worden uitgereikt. Op verzoek optreding van Eerste opvoering van „een Bruiloft op Huisduinen" Operette. FRITS JUNSEN, liollar.dsche Komiek. KAREL HOCK, Dwergkomiek. Aanvang 7'/» uur. J Ei'TRÉE VRIJ. Kanaalweg 1. Vrij entree. ZONDAG a.s.: Aanvang 8 uur. Vrij entre'e Kanaalweg 1. Zondag as. BAL Aanbevelend: Wed. ZWAAN. VRIJ ENTRÊE. VRIJ ENTRËE. A. s. Zondagavond Op veler verlangen zullen de Heer en Mejuffr. KRONENBERG weder optreden met geheel nieuwe num mers. Alsmede Mejuffr. R0SA DE LEEUW, Chanteuse internationale. Dus bezoekers, voorziet U bijtgds van plaats. Dubbel bezet Orchest. AANVANG: half acht nur precies. Aanbevelend, C LEIJEN, Havenplsin. Fr. Brieven onder lett. U. W., adres: Boekh. A. J. MAAS, Dgkstraat, Helder. Terstond g-evraag-d wegen, ziekte der tegenwoordige r een flinke BURGERDIENSTBODE, die met de wasch kan omgaan. Adres DIJKSTRAAT No. 8. Ghevraagd. EEN FLINKE JONGEN, niet beneden de 16 jaar. Adres B. F. VERFAILLE, Langestraat. Gtevraagd een bekwame DIENSTBODE Mej. ZEEMAN, Kanaalweg. O-evraasd een fatsoenlijke Dienstbode. Te bevragen Boekh. DE BUISONJÉ. Een net DIENSTMEISJE gevraagd, wasch buitenshuis. Adres Bureau van dit Blad. Er biedt zich aan een Borger Naaister, om naaiwerk by zich aan huis te ver richten, en is ook niet ongenegen voor winkels te werkenvoor net en goedkoop werk wordt ingestaan. Adr. bureau v. d. bi. Terstond g-evraag-d: een fatsoenlijke Dienstbode, die goed met de wasch kan omgaan. Adres Bureau van dit blad. Gevraagd Br. Bureau dezer Cour., franco Letter B. Een Burgervrouw vraagt een of twee Wasschen aan huis. Adres BERKHOUT Co. Door omstandigheden een PER&OOK gevraagd, die genegen is een Rybeurt gezamenlijk op te ryden of te koopen, met open RIJ TUIG en verschillende TUIGEN. Te bevragen Bureau van dit Blad. Te Huur een net WOONHUISJE, h f 1.40 p week, Molenstraat 108d. Adres DB GOE1J. I

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1897 | | pagina 2