Bulletin Tan ,,'t Vliedend Blaadje". Vergadering van den Raad der gemeente Helder. gehouden DINSDAGAVOND 22 FEBRUARI 1898. Nadat do vergadering, die door alle leden wordt byge- woond, is geopend en de notulen zyn voorgelezen, geschiedt mededeeling van een reeks ingekomen stukken, waaronder 1. Kennisgeving van het overlijden van het oud-raadslid, den heer Riesselmann en van den gemeente-secretaris, den heer Prinsen. De Voorzitter wijdt eenige waardeerende woorden aan de verdiensten van beide overledenen, waar mede de Raad door applaus instemming betuigt. 2. Onderscheidene missive's van Ged. Staten, behelzende goedkeuring der door den Raad vastgestelde begrootingen, mededeeling dat door de gemeente in 1890 belasting op gedistelleerd mag geheven worden, dat by koninklijk besluit de heffing van den Hoofdei. Omslag en van de opcenten op de personeele belasting, zooals door den Raad is vast gesteld zijn goedgekeurd, en dat aan de Zeevaartschool alhier door de Regeering f 3000 subsidie is toegekend. 3. Procesverbaal van laatstgehouden kasvertificatie by den gemeenteontvanger, waaruit bleek, dat er f 23208,88* in kas was en de boeken in orde zijn bevonden. 4. Een adres van Filarski e. a. om voor de opening der Raadszitting in de vestibule van liet Raadhuis te mogen wachten, tot do opening der vergadering. Men besluit adres santen ts berichten, dat zooveel mogelijk aan hunne wcnschen zal worden voldaun. 5. Een adres van eenige neringdoenden, om de politie verordening zoodanig te herzien, dat het vergund is honden als trekdieren te mogen bezigen. Met 16 tegen 2 stemmen wordt hierop afwijzend beschikt. 6. Een verzoek van de Schildersvereeniging Oefening kweekt Kennis" om een subsidie, teneinde bij gelegenheid der Kroningsfeesten een monumentale versiering te kunnen oprichten.Wordt in handen van 11. en W. gesteld. Aan mevr. de wed. J. PrinsenBrinkgreve wordt inge volge de pensioenverordening een jaarlykscli pensioen van f 300.toegekend, in te gaan met 1 Februari 1. L Op verzoek der commissie, belast met het onderzoek in hoeverre het mogelijk is, dat de gemeente de duinwater leiding in eigen exploitatie neemt, wordt een crediet van ,f 100 toegestaan, om een deskundig advies te kunnen in winnen. Er komt een voorstel van B. en W. ter tafel ten opzichte der verbetering van het Helclersche kamaal. In oen memorie wordt aangetoond, dat voor dit werk, zooals de heeren Van Hasselt en Koning berekenen, de som van f38000 niet vol doende is, maar f 60000 zal kosten, zonder evenwel de absolute zekerheid te hebben, dat de verbetering afdoende is. B. en W. meenen, dat men zich met het oog op den financieelen toestand der gemeente, zulk een uitgaaf niet mag veroor loven, en stellen mitsdien voor >het kanaal in zijn geheele lengte uit te baggeren(hetwelk pl. ra. f 10,000 zal kosten) en dan bovendien jaarlijks een som op de begrooting uit te trekken ter -voorkoming van te groote vervuiling. Met algemeene stemmen wordt dit voorstel aangenomen. Alsnu komt in behandeling de benoeming van een hoofd aan de nieuwe school en in verband daarmede de adressen van de heeren Sant en Van der Ploeg. B. en W. geven in een rapport hunne meening te kennen, wyzen er op, dat de andere hoofden niet bereid zijn te solliciteeren, herinneren aan de rapporten van de commissie van toezicht op het lager onderwijs en van den districts-schoolopziener, omtrent de heeren Sant en Van der Ploeg, en meenen, dat men aan het te benoemen hoofd hoogere eischen moet stellen dan waaraan adressanten kunnen voldoen, waarom zij voorstellen hun verzoek om overplaatsing van de hand te wijzen. Na een zeer uitvoerig debat verklaren zich (echt Helderech) 9 leden vóór en 9 leden tegen het voorstel, zoodat de stemmen staken en een volgende vergadering het voorstel opnieuw in stemming komt. Tegen stemden de heeren Van Ede, Hartsinck, Kramer, Staalman, Stammes, Terra, Van Twisk, Veifaille en de Wit. Daarna komt een adres van eenige ingezetenen ter tafel, waarin verzocht wordt bij de oprichting der Hoogere Bur gerschool te willen letten op de belangen der schoolgaande kinderen, op dat er aansluiting zy met het middelbaar onder- wys, en dat men de belangen van de onderwyzere en leeraren werkzaam aan de tegenwoordige scholen voor uitgebreid lager onderwijs in 'toog houdt. Adrysanten zal worden geantwoord, dat men er zooveel mogelijk op zal letten. Ten opzichte van een verzoek van B. de Haan, wiens zoon in het Wilhelmina-gasthuis te Amsterdam verpleegd wordt, om dien te doen opnemen in het gesticht voor krank zinnigen te Bloemendaal by Loosduinen, besluit men adres sant te kennen te geven, dat er geen aanleiding tot tusschen- komst bestaat, omdat B. en W. hierover niette beslissen hebben. Hierna hebben de volgende benoemingen plaats: tot on derwijzeres aan school No. 6 mej. H. G. Windt te Hei en Bocikoop; tot leden van 't Burgerlijk Armbestuur de heeren F. Boon Jr. en F. van Twisk. Op hun verzoek worden de onderwijzers H. Belt en J. J. Bouma met 1 Maart a.s. en 14 Febr. 1.1. eervol uit hunne betrekking ontslagen. Vervolgens wordt met 17 steramen het primitief kohier van den Hoofdelijken omslag tot een bedrag van f 38195,25 vastgesteld. Bij de rondvraag vestigt de heef Staalman de aandacht er op, dat volgens den minister, het volgende jaar de gemeente waarschijnlijk een lager bedrag mag heffen op het gedistel leerd, en zag daarom gaarne, dut het gemeentebestuur zich tot den betrokken minister wendde om onze teleurstelling daarover uit te drukken. De Voorzitter verzekert, dat hij dit uit eigen beweging wel zon gedaan hebben. De heer Korver bespreekt de wenschelijkheid om gedu rende de kermis de staanplaatsen van tenten, kramen, enz. te verpachten. De Voorzitter zal dit in overweging nemen en vraagt tevens machtiging om eenige boomen bij de Laan uit te roeien, om zoodoende ruimte te krijgen voor het plaatsen van een schouwburg. Deze machtiging wordt met 16 stem men verleend. De heer Korver beveelt ook nog een herziening van de politieverordening aan ten opzicht van het bouwen met het oog op de uitbreiding der gemeente. De heer Hartsinck bepleit de wenschelykheid tot het plaatsen van een lantaarn by de Janzenstraat. De heer Terra wyst op de last die losloopende honden aan de landlieden veroorzaken en verzoekt een scherper toezicht. De heer Kuiper dringt aan op verbetering van den water afvoer in de Schagenstraat. Aan al deze grieven zal de Voorz. zooveel mogelyk te gemoet komen. De heer Verfaille vraagt nog wanneer het hek om de begraafplaats aanbesteed wordt. De Voorzitter zal den gemeente-bouwmeester opdragen de plannen hiervoor gereed te maken. Daarna niemand meer het woord verlangende wordt de vergadering gesloten.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1898 | | pagina 5