KLEINE COURANT. 't Vliegend blaadje. liianjfCosiMiMÜ Voor Helder, Texel en Wïeringen. C. POSTNIA, Weststraat. De Concurrent J. VAN WILLIGEN, „nt Advertentiën. Handel, Practehe Siiatseiamens, M. 0. Kroningsfeest. Seldery en Prei, U pruzen ia I im Goud, Zilver, G. BUHSE, W.F. Stoe - Ko. 2626. Zaterdag 16 April 1893. 26ste Jaargang. Bureau: Zuidstraat. Telefoonn*. 32. Bureau: Spoorstraat. Telefoonn". 81. KALENDER DER WEEK. APRIL, Grasmaand, SO dagen. Opkomst der Zon 5 u. m. Onderg. 7 u. m. Zondag 17 Maandag 18 Dinsdag 19 Woensdag 20 Nieuwe Maan. Donderdag 21 Vrydag 22 Zaterdag 23 (Jit het Buitenland. By voortduring zijn de berichten omtrent de gespannen verhouding tnsschen Spanje en de Noord-Amerikaanscho Unie hoogst be- langrijk, en blijven zy de algeraeene aandacht tot zich trekken. De publicutie van den op Cuba bevelvoerenden Spaanschen generaal Blanco is openbaar gemaakt, waarbij de vijan delijkheden over de geheele oppervlakto van het eiland gestaakt worden verklaard, te be ginnen met den dag, volgend op dien, waarop dé proclamatie in iedere plaats is ontvangen. Gelijktijdig kwam dezer dagen het bericht, dat de commissie van buitenlandsche zaken uit den Amerikaanschen Senaat zich in be ginsel verklaard heeft voor een motie ten gunste van onmiddellijke tusschenkomst en voor een verzoek aau Spanje om Cuba te ontruimen. De daarop gevolgde zitting van dèn Senaat leverde het ondubbelzinnigst bowys, dat de meerderheid van dit deel der wotge- vënde macht in de Groote Republiek het nemen van afdoende maatregelen direct noodig acht, en beslist verlangt. Bekendheid met den feitelijken toestand op hét zoozeer geteisterde eiland dringt tot het nemen van zulke be sluiten. En die bekendheid heeft de Senaat zich verworven, door de mededeelingen van den Amerikaanschen consul te Havanna, die, te Washington aangekomen, door de verga dering werd gehoord. Inderdaad bestaat er voor de Republiek alle reden, om in deze niet langer met handelend optreden te wachten. Duurt toch de strijd op Cuba voort, dan moet die nitloopen op den feitelyken ondergang van een der beide partijen. En ofschoon de erkenning der opstandelingen als oorlogvoe rende partij niet verstandig, niet voorzichtig zen zyn, ligt het toch voor de hand, dat de N.-A. Republiek den huidigen toestand on mogelijk kan laten voortduren. In 't belang der menschelykheid moet zy een einde maken aan de barbaarschheden, hot bloedvergieten en den hongersnood, die thans op 't eiland heerschen en de bitterste ellende onder de beklagenswaardige bevolking teweegbrengen. De Republiek heeft hare laudgenooten, die op Cuba verblyf houden, te beschermen en schadeloos te stellen voor de vele en groote verliezen van atoffelijken en anderen aard. Zy heeft de grootste belangen bovendien by den handel, die enorme schade lydt door de dwaze vernieling van eigendommen en door de verwoesting van het vruchtbare eiland. En eindelijk is de tegenwoordige heillooee toestand een voortdurende bedreiging van den vrede der Republiek, waardoor zij tot zeer groote uitgaven wordt verplicht. De bot sing, die nu reeds jaren voortbestaat op een eiland zóó dicht naby, waarmede het Ameri- kaansche volk handel drijft en handelsbetrek kingen heeft, terwyl de levens en de vryheid der burgers van de Vereenigde Staten ge durig gevaar loopen een en ander geeft zeer voldoende aanleiding om den tegenwoor- digen staat van zaken niet langer te doen ▼oortdnren, en om op het tot stand komen van een afdoenden vredestoestand met be slistheid aan te dringen. De berichten uit Spanje's hoofdstad houden In, dat de ministerraad, ofschoon do toerus tingen van een mogelyken krijg niet uit het oog verliezende, den loop der zaken afwacht, en uitziet naar de gevolgen van de Presidi ale Boodschap en van de beraadslaging in de Volksvertegenwoordiging te Washington. De ministers blijven hechten aan de handhaving van Spanje's souvereiniteit op Cubade rechten van Spanjo laten hun inziens niet toe de inmenging van buiten in zuiver bin- nenlandsche aangelegenheden. Aan geld, om oorlog te voeren, zal het der regeering van do N. A. Unie wel niet ontbreken. De Senaat, zoowel als het Huis van Afgevaardigden was dezer dagen vry- geving genoeg, om de noodige dollars toete- ■taan. 't Bericht, dat de medcdeeling hiervan bevat, vermeldt tevens, dat velen daar de oorlog onvermijdelijk achton, indien Spanje niet besluit, om zijne troepen van Cuba te- rugteroepen en dc bevrediging van bet eiland ann de Groote Republiek overlaat. 't Is in dezen stand van zaken moeilijk, iets omtrent do gevolgen vati den crisis en de naaste toekomst te voorspellen. Ieder oogen- blik kunnen zich omstandigheden voordoen, die de gebeurtenissen of in de eene 6f in eene andere richting voortstuwen. NIEÜW8TIJDINGEH. HELDER, 15 April 1898. Dinsdagavond hield de Ned. Nat. Werkliedenvereeniging onder de zinspreuk »D. O. en S. T. W.« in Tivoli een fees telijke vergadering, ter gelegenheid van haar 26 jarig bestaan. De zaal was geheel bezet. De president, de heer P H. Bos, opende met een woord van welkom en hoopte dat allen een genoegelijken avond zouden door brengen. Na 't ophalen van 't scherm, werden de bezoekers verrast door 't zien van een fraaie groep met de banier in 't midden en geflankeerd door twee nationale vlaggen. De dames, die daarvau deel uitmaakten, zongen niet onverdienstelijk 't Openings feestlied. Daarop had de voordracht van een paar stukjes plaats, getiteld Een probaatmiddel van Justus van Maurik en »Tweespelers* door den heer A. B. Weber. Beiden voor drachten werden zeer gewaardeerd. Nu volgde de opvoering van »Liefde en Socialisme*, volksspel met zang, in drié bedrijven, door J. Klik. 't Was een be drijvig tooneel uit 't volksleven, dat alge meen met genoegen werd gezien en meer malen een applaus verwierf. Inzonderheid verdient een woord van lof 't arrangement van 't tweede bedrijf, een smidswerkplaats men kon zien dat hier werkelijk vakmannen optraden. Na de pauze werd een inzameling ge houden voor 't Yisschersfonds. Ook de tweede afdeeling, voordracht van den heer Wenneker en «Tooneel- studiën* liep goed van stapel, zoodat 't ons niet verwonderen zou, als iedereeu erkende, dat de wensch van den president, 't doorbrengen van een genoegelijken avond, volkomen is vervuld. Door de uitgebreidheid der vereeniging werd de feestviering gisterenavond herhaald met niet minder succes en zal de laatste feestvierende vergadering morgenavond gehouden worden. Het lijk van den Urker visscher A. Pasterkamp, die den 23en Maart j.1. bij IJinuiden overboord sloeg en verdronk, is niet ver van daar door een Volendammer visscher bij het inhalen van het net ge vonden en naar Urk vervoerd. De historische allegorische optocht te Amsterdam zal den tweeden dag na den intocht van de Koningin, dus 7 September, gehouden worden. Op dienzelfden dag zullen op het daarvoor ingerichte terrsin achter het Rijksmuseum groote volksfeesten plaats hebben, welke in den namiddag door de Koninginnen zullen bezocht worden. De optocht zal in de nabijheid van dit feestterrein worden opgesteld en daarna, over het terrein, voorbij dé koninklijke tribune trekken, zoodat de Koninginnen aldaar en niet van uit het Paleis den op tocht in oogenschouw zullen nemen. In den ouderdom van ruim 104-jaren is te Dreischor (Zeeland) overleden de wed. Yan den BergeTuin. De 23ste April, de 300ste geboorte dag van Maarten Harpertszoon Tromp, zal in Den Briel daartoe zeker voor een groot deel opgewekt door de sympathieke Tromp-verzeu-cyclus van den heer Joh. H. Been - feestelijk gevierd worden. De heer Adr. Moerman aldaar zal met den heer Hertstein een eerepoort oprichten iop de Markt, waarboven, tusschcn vlag gen, kanonnen, scheepssabels en andere emblemen van een vlootvoogd, het levens- groote, door den heer Adr. Moerman in olieverf geschilderde portret van Bestevaêr Tromp zal prijken. Des avonds zal de muziekvereeniging «Libertatis Primitiac", president de heer B. de Leef', directeur de heer B. de Bruin Jr., een uitvoering geven op de Markt, waar een tribune wordt op geslagen, ingericht als een ouderwetsch oor logsschip met drie masten. De ra's van dat schip zullen door lampions verlicht worden, terwyl de Markt zelve zal ver sierd worden met palen, waaraan vlaggeu en banieren. Een kleine, hartelijke hulde van het kleine Brieltje aan den beroemden Briellenaar, die van zyn zesde jaar een Rotterdammer was........ - De Sociaal-Democratische Arbei derspartij" heeft gedurende de Paasch- dagen te Arasterdam haar 4de congres gehouden. Na een openingswoord van mr. P. J. Troelstra werd by acclamatie tot voorzitter aangewezen de heer W. H. Vliegen. Aangenomen werd een motie, waarbij »het congres wenscht, dat de politieke in vloed der partij zal worden gebruikt, om, zoolang opheffing van het leger onmo gelijk blijkt, aan te dringen op invoering van algemeenen weerplicht, die de per soonlijke lasten zal verminderen en bet klassekarakter van het leger, als instru ment der bezitters tegen de arbeiders, zal wegnemen of temperen". Men meldt uit Amsterdam: Drie vrouwen hebben aan het politie bureau Ferd. Bolstraat kennis gegeven, dat zij, iedere week 5 cent voor paaschbrood en eieren gestort hebbende, aan de yer- eénigiug «Eerlijkheid zy ons doel," kantoor houdende in de Gerard Doustraat, niets konden krijgen.. £ij vreezen opgelicht te zyn. In aansluiting hieraan zijn nog ver meld, dat zich Vrijdagavond achtereenvol gens 113 personen aan dat bnreau hebben vervoegd, die zich tevergeefs bij een be woner van de Albert Cuypstraat vervoegd hadden, om de hun toekomende paasch- brooden en'eieren, waarvoor zij wekelijks 5 cent hadden gestort, in ontvangst te némen. Deze schijnt lieimeljjk de stad ver laten te hebben. De bedrogenen verzamel den zich nu en dan in groepen voor het huis, doch gingen op verzoek der politie uiteen. Te Boertangé (Gr.) hebben eenige ingezetenen aan de Koningin zelve om subsidie gevraagd voor de aanstaande Inhul digingsfeesten. Gelijk te verwachten was, is dat wel wat zonderlinge verzoek afge wezen. Zaak—Hoirerliuizei. Paulus van Dijk deelt thans in een locaal Friesch blad mede, dat by nimmer tegen mr. P. J. Troelstra bij de justitie een klacht zal indienen wegens laster. Uit zijn schrijven blykt, dat v. Dijk bij het afzenden van dien brief nog niet wist, dat de door hem gevraagde som voor reis kosten, vergoeding enz. bijeengebracht was wél echter, dat hangt zijn overkomst van eene aanklacht zijnerzijds tegen mr. T. nf hij niet naar Nederland overkomt. Kruitfabriek JIuUUm. Aan de kruitfabriek te Muiden ontplofte Dinsdag het kruit tuaschen de walzen. Eénwerkman wérd onmiddellijk gedood; een andere, die ernstige wonden beliep, stierf enkele uren later. De omgeving dér fabriek is van verwoes ting verschoond gebleven, dank zy den doel- 'matigeu bouw. Meu kan thans als zeker aannemen, dat de Pernisser sloep Johannes Cornelis," P. R. 6, schipper Jacob van Vliet, met man en muis in de Noordzee vergaan ia. .Tijdens den sneeuwstorm werd de sloep Donderdag gezien aan den binnenkant van Doggersbank door de bemanning der sloe pen «Gualtherie Van Weezel" en »Jaooba Maria," en zij moet toen te veel zeil op gehad hebben. De beide sloepen waren ge heel dicht gereefd. Het vermoeden bestaat dus, dat het ongeluk gebeurd is tusschen Donderdag en Vrydag. Thans is binnengekomen de sloep «Was senaar," van Vlaardingen, welke boVen" Texel een stuk van het dek zag drijven, terwyl de eveneens binnengekomen sloep Burgemeester 's Jacob" planken heeft zien drijven, wat vermoedelijk lanen waren, van een vischsloep afkomstig. De sloep had echter te veel vaart om ze op te visschen, en niet wetende wat er gebeurd is, werd er ook geen verdere notitie van genomen. Van de opvarenden waren de schipper 2 matrozen gehuwd, en 10 ongehuwd. Het schip is tegen verlies verzekerd. Per spoor naar de Noordpool. Dit is het ideaal, dat sinds eenige maanden gekoesterd wordt door den rijken Amerikaanschen ingenieur L. K. Mulkey, die. volgens Amerikaansche bladen reeds bezig, is, zijn lievelingsplan met kracht uit te voeren. Hij laat thans een locomotief van een geheel nieuw type bouwen. Deze locomotief is er geheel op ingericht, zich een wegte banen over en door het ruwste en brokkeligste ijs. De wieleu zijn daartoe van tanden voorzien, terwijl het voorste gedeelte een spoor draagt, overeenkomend met den neus van een pantserschip en be stemd om alle hinderpalen weg te ruimen. De locomotief is acht meter lang en drie meter breed Zij wordt niet gestookt met kolen, maar met gas en is in staat, een half dozijn Pullmau-waggons en 40000 kilo goederen mede te voeren. Door een vernuftig mechanisme zou de trein van mr. Mulkey hellingen van 90° kunnen ijjgén. Wanneer de proeven met dezen nieuwen motor, die binnenkort tusschen Victoria en Canada en Drawson-City in Alaska zullen plaats vinden, gunstig uit vallen, dan denkt de Californische ingenieur aan het eind van dit jaar naar de Noord pool te vertrekken. Goede reis Gï eenteraad van Wie^mqen. Vergadering van 12 April 1898. Voorzitter de Burgemeester. De voorzitter opent de vergadering, de notulen worden na voorlezing vastgesteld. Op verzoek van ihej. II. Zwiep, wordt haar met 15 Mei 1898 een eervol ontslag verleend als vroedvrouw, wegens hare benoeming te Nieuwerkerk aan den IJssel. Aan J. P. Wigbout wordt '/3 jaar honden belasting kwijtgescholden, wegens een door hein verwijderden hond. Het verzoek van L. Timmerman om ver mindering in den hoofdelyken omslag wordt afgewezen. Ingekomen is een schrijven van Gedepu teerde Staten om advies omtrent reolames tegen aanslag in den hoofdelijken omslag van A. Doves en Jb. ten Bokkel. De Raad besluit, dat Burgemeester en Wethouders hot verlangde advies willen verleenen. Op een verzoek van de afd. Schagen der Maatschappij van Landbonw, om subsidie, wordt afwijzend beschikt. Aan mej. Pool, onderwijzeres te Westerlaud, wordt eene gratificatie van f25.toegekend. Het gemeenteverslag over 1897 wordt door den voorzitter voorgelezen en door den Raad goedgekeurd. Tot verbetering van den Hoofdweg besluit de Raad voorloopig vier schepen groflé grind te laten komen. Na de gewone rondvraag sluit de voor zitter de vergadering. verdeeld, dio door een buitengewoon groot en belangstellend publiek werden bewonderd. De geleverde arbeid getuigde van de uitstekende metbode van onderwys, zoowel theoretisch als practïsch afgewerkt. Gaven de werk proeven een juist begrip m de waarde cenér school, die tot dusverre den schakel van ons maatschappelijk onderwys wordt gemist, voorzeker was het een voldoening voor 't bestuur der school, dat de schoonc resultaten van 't onderwijs zóó eenstemmig werden gewaardeerd. Die arbeid werpt rijke en gezegende vruchten af, alles eerst voor de leerlingen zelve, die geschoold geoefend het strijdperk des levens mogen ingaan, het strugle for life hebben zy niet te vreezen, de spreuk boven dit opstel zal voor hun waarheid blijken te zyn. Alkmaar bezit in de Ambachtsschool een stichting, die tot sieraad voor die gomcente is; geleid en bezield door haar uitnemunden direeteur, geeft zy een vorming aan het ambacht zóó als zelden wordt gevonden. Zóó is het te Alkmaar, en hoe is het te Helder Den Helder met zijne zoo talrijke klasse van werklieden heelt op dit gebied nog na genoeg niets het practisch ambncht-onderwjjs wordt niet gegeven en de leerling voor een dor vier hoofdambachten doorloopt een school, die hoogst gebrekkig aan hen de elementaire kundigheden leert, welke in dat beroep on misbaar zyn. Ga hem sleehts gnde de leerling in het vak, waartoe wordt hij ge bezigd Meestal voor karweitjes die met het ruk niets uitstaande hebben, veelal geplaatst in een omgeving, wier woord en voorbeeld, wier leven on wier taal menig jeugdig ge moed vroegtijdig doen kennismaken met wat er onedels in den mensch te vinden is en voor do ouders, die hunne zonen hij een baas moeten doen, opdat hun kind wat leeren moge, is er o, zooveel, dat hen met bekommering aan 't welzjjn der kinderen doet denkon. En toch, den Helder schijnt nog niet ryp voor een beteren toestand in deze, de meer en meer toenemende geest van verdeeldheid en scheuring dooft elke gemeenschappelijke poging voor waro ontwikkeling, voor werkelijke vooruitgang op het arbeidsterrein des levens, zéér tot schade der jongere krachten, wier toekomst in vele gevallen zooveel moeilijker zal zijn, als van hen, die reeds heden gebukt gaan onder de levenszorgen en moeiten. De tyden veranderen en wij met hen, deze onverbiddelijke logica doet ook te Helder het besef ontwaken, dat men alleen door ge meenschappelijke arbeid van allen voor den arbeidsontwikkcling vermag te doen wat reeds veel te lang uitgesteld is geweest, en dat is? een Heldersche Ambachtsschool. Helder, 12 April 1898. J. KORVER. Inuozonden. ALRMAARSCHE AMBACHTSSCflllL. Die eea «rabtclit heeft geleerd, Vindt zyn brood, wear bij verkeert De' bovengenoemde Ambachtsschool hield dezer dagen een tentoonstelling der door de leerlingen afgewerkte teekeningen on werk stukken in de vakken van scliilderen, tim meren, meubelmaken en smidswerk, dit laatste verdeeld in 2 afdeelingen vau vuurwerkers. Over elf leerzalen waren de voorwerpen Mijnheer de Redacteur! Met het oog op het a.s. Kroningsfeest, meent de ondergeteekende het geachte publiek van den Helder van dienst te kunnen zyn, met te wjjzen op ket uitzaaien van bloemen, voor dat feest zeer geschikt. Hiertoe is de iCanvietalas Wilhelmina" als meest geschikte aan te bevelen. De kleur der bloem is schitterend Oranje, de grootte, als van het dubbele madeliefje, (•Bellis Perennes"), is zeer geschikt om af gesneden on in het knoopsgat gedragen te worden, het gelijkt dan eene kleine cocarde. De plant wordt eenige c.M. hoog, is ge makkelijk van cultuur, groeit op alle gronden en vereischt weinig zorg. Met hot oog op de geringe kosten van het zaad, mag deze bloem dit jaar in geen enkelen tuin ontbreken. U, mijnheer de redacteur, dank zeggende voor de verleende plaatruimte, verblyf ik hoogachtend, UEd. dw. dn., J. v. SCHAGEN, Bloeupist en Kweeker. Boekhouden, Handels- rckcncii en Handelsrecht. Opleiding1 voor den De lessen in bovenstaande vakken zul len voortaan worden gegeven ten huize van den Heer R. MAAS, Kanaalwcg 97. Inlichtingen en aangiften iederen Woens dag en Donderdag van 912 uur. I. Prins ASB., Gedipl. Practicus en Leeraar M.O., Alkmaar. De ondergeteekenden be richten aan hunne geachte plaatsgenooten, dat zy zich hebben gevestigd als Timmerman en Aannemer. Hopende door net en gulfed werk het vertrouwen waardig te worden. Helder, 5 April 1898. Aanbevelend, C. QUAK en A. VAN PELT. Adres: Veldstraat No. 19. Koningdwarsstraat No 16. Gezusters KAMP bevelen zich zeer aan voor werk aan huis; zijn ook nog een paar dagen beschikbaar om uit te gaan. Adres: le ROZENSTRAAT 18. To koop baste eiken bezatgde RIBBEN vair Vlaerleggers, 15-15 Drenpilt, Pales es Planken en. Bij H. KLEIN, Binnenhaven. Oatvangen een ruime sortee ring LAMPIONS In diverse grootten, kleuren en vermen, van af 3 tet 421/» ©t. Spècialiteit in Glas- en Aardewerk, Kristal, Porcelein en Galanteriën. R. DRIJVER - DE JONG. Spoorstraat 77. Dagelijks verkrijgbaar VERSCHK bij groote en kleine partijen. Marine en Leger. By Kon. Besl.do luit.-kol. J. Regenbogen, van den staf der art., op het daartoe door hem gedaan verzoek, eervol ontheven uit de betrekking van hoofd dor pyrotechnische werkplaatsen en in verband daarmede over geplaatst by het 4e reg. vest.-art. Blykens by het Departement van Marine ingekomen bericht is Hr. Ms. instructieschip Nautilus", onder bevel van den kapitein- luitenant ter zee J. P. van Rossum, 13 dezer van Hellevoetslnis naar zee vertrokken, ter aanvaarding van den oefeningstocht in den Atlantischen Oceaan. f.St.-Ct.") FBXJIXjLBTON. 80) U mag dit zoo kwaljjk niet opvatten denk eens aan de verrassing, aan den schrik ik zelf, dio steeds dé beste gedachte vaii u had, was op 't eerste oogenblik Laten we dit rusten,* viel hem Bouman opnieuw in de rede. .U verstaat mij, ik meende, dat we klaar waren.* Wil u daarmee zeggen, dat ge Greta de vryheid terug geeft „My dunkt, dat ik my duidelijk genoeg uitgedrukt heb, of verlangt u een schriftelyko verklaring?" ,In 't geheel niet,* verzekerde de andere, inch den schijn gevende, alsof hy den spot niet begreep, „mv woord is my genoeg.* Veroorloof my mijnen dank uit tc spreken over de wyze, waarin gy u in deze zaak gedragen hebt en ontvang nogmaals myne gelukwenschen over den goeden afloop.* August boog even en de heer vertrok. Nadat dc deur gesloten was, zonk by op een stoel neer on zuchtte zwaarhy beminde Greta wel niet meer en toch smartte het hem zoo nit een droom te moeten ontwaken. Toen hy over alles goed nadacht, troostte hij zich echter, want een ander liefelijk beeld dook voor zijnen geest op, namelyk dat van Elsa. Mina Bouman en haar broeder hielden eene levendige briefwisselingdagelijks gingen brieven van Hamburg naar Malente en terug, «O August wist niet hoe het kwam, dat hy zijne zuster alle gedachten zyns harten ver trouwde. Dit duurde zoo een maand, want de zaken van den ouden heer Straus hadden meer tyd gevergd dan Lortzing gemeend had. Eindelyk was de laatste rekening betaald i August kon naar zyn huis, dat bij zjjne aankomst in feestgewaad stak, terugkeeren. Elsa en Mina hadden de handen vol gehad, om alles goed in orde te zetten. Wel, August, wat zegt ge van Elsa vroeg Mina, toen de eerste ontmoeting voorby was. ,Wat ziet ze er goed uit!* •Ja, de buitenlucht heeft haar goed go- daan," antwoordde Mina, «doch dit bedoelde ik eigenlyk niet, toen ik je vroeg, hoe je Elsa vondt." •Behoef ik je dat nog te zeggen zuchtte August, „ik had gehoopt en uwe brieven hadden die hoop gevoednn zie ik echter, dat Elsa mij outwijkt.» «Ik heb zo geschreven en ook eigenlyk niet geschreven,' hernam Mina verlegen. Hoe dat Ik schreef ze, doch Elsa heeft ze my gedicteerd. Vergeef me, dat ik het deed, gy waart zulk een mooi paar en ik sloeg een brug, om u bij elkaar te brengen, ik gaf Elsa je brief.* Wist ge dan, dat ze my beminde?* «Reeds lang. Vooreerst schreef ik je, wat ze my zoo al geantwoord had daarna las ik haar je brieven voor en werd de brieven wisseling tnsschen u beiden gevoerdik was slechts de schryfster.' ,En nu?' ■>Kunt gy dat nog vragen Elsa weet wat ik je schreef: bcgrypt ge nu waarom ze u ontwijkt «Lieve kleine zuster!* riep August en om helsde haar innig. Stuur in het vervolg uw brieven aau het ware adres,zei zijne zuster lachende, terwyl zij de kamer uitliep. August ging in do zaal en daar vond hy Elsa. Ofschoon beiden elkaar veel te zeggen hadden, konden ze geen woord spreken. Augu3t knielde voor haar neer, vatte hare hand en zag haar sraeekend aan. Hy vroeg haar vergiffenis voor het verleden en beloofde getrouwheid voor de toekomst. Luide legde do oude Bouman zijne vreugde aau den dag, toen August hem zyn verlooide voorstelde niemand kon hem meer welkom zijn, want hy had haar in Hamburg leeren hoogachten en liefhebbon. Indien jo dadelyk zoo verstandig geweest waart, had je mij en je zelf veel leed be spaard waarom zich ook op eene pop ver liefd l' hebt geljjk, vader,* antwoordde de zoon, hem de hand drukkend, .doch laat ons daarover zwygen." Mina, Hanna, Frits!" riep de onde boer, ozorg morgen voor eou goede tafel, want ik wilde de verloving van inyu zoon vieren Dat kan echter niet zonder mijn neef Karei en myn voogd Lortzing gevierd worden," viel hem Elsa in de rede, terwyl Mina zich blozend omkeerdewy zullen dadelyk een telegram zenden., Den volgenden dag kwamen de twee hecron aan Elsa had haren verlooide reeds verteld, dat ze een dubbel feest zou vieren. Karei had reeds de hand van Mina gevraagd, doch het goede meisje wilde niet gelukkig zyn, voor ze wist, dat haar broeder en haar vriendin het ook waren. En zoo geschiedde het; aan den feestdisch van vader Bouman waren dien avond twee gelukkige paren. De oude boer haalde zyn oude lederen portefeuille uit den zak, die hij reeds by den heer Buchholz op tafel gelegd had, en zei Iiier, myn zoon, hier heb je de 300.000 mark, die ik jo als huwelijksgift beloofd heb wat ik beloof, volbreng ik ook, en de hemel weet het, vandaag geef ik het je liever dan toen.* Zonder zyn zoon den tyd te geven hem te bedanken, ging hy voort Dezelfde som krijgt Mina by haar huwe- ljjk* Frits kan hier blijven en wanneer ik sterf, valt er nog genoeg te deelen voor je drieën.* Allen stonden om den ouden man en dankten hem. Ik heb in den laatsten tyd iets geleerd en geef het je liever met een warme, dan met een koude baud.' .Dat myn goede oom niet hier kan zijn,* zuchtte Elsa, .nu zyn wy gelukkig en hy ligt in het kille graf.* •Wat hier gebeurde, was ook eens 'zyn wenschwy hopen, dat zyne erfgenamen hem in zijne werken en streven zullen na komen,' zoo besloot de rechter Lortzing. Het kasteel aan de Elbe stond den heelen winter en den volgenden zomer eenzaam en verlaten het zag er uit, alsof het niet meer bewoond zou worden. Doch toen do herfst aankwam, begonnen weder vlijtige handen alles in orde te brengen, want op een mooien Octobërdng zouden Karei Bretter en zijne jeugdige echtgenoot® het slot weer betrekken. De voorspelling van den ouden Straus was vervuldzijn neef bewoonde het kasteel, maar niet de valsche Karei, dien hy als de zoon zijner zuster beschouwd had. Brandini was, iydens zyn vervoer nuar het tuchthuis, aan de howakers ontsnapthy sprong nit den trein en werd verpletterd. Wellicht had hy den dood gezocht om de gevungenis te ont gaan. August Bouman en Elsa Straus werden oen jaar later ook een paar en vestigden zich te Bcrlyn in eene prachtige villa. Mina had lang geaarzeld eer ze er toe besluiten kon op Adlerstein te gaan wonen. Karei was reeder, want hij wilde bezigheden hebben. Hij liet een fraaie boot bouwen, welke hy .Mina' noemde en waarmee hy en zyne vrouw vaak pleiziertochtjes op de Elbe maakten. De oude Bouman werd zyne belofte van nooit meer naar Hamburg te komen ontronw, en is vaak de gast van zijn schoonzoon zelfs waagde hy zich tot Berlyn. Jaarlyks in den herfst komen August en Elsa eenige weken naar Adlerstein, waar hunne kamers gereed staan. Op den dag van hot overljjden van oom legden zij oen krans op de marmeren zuil, die zijn graf siert zijne nagedachtenis wordt in eere gehouden. - EINDE. -P VAN Porcelein-, Glas- en Aardewerk, «oor Haishoydelijk gebruik co Luxe. ■V Ze zijn beneden r alle concurrentie. 87-88. WESTSTRAAT L 89-90. Horlogiën, Regilatnri, Pootiln tiz. vindt U in rijke keuze en tegen de billjjkste prjjzen KHUISWEO. Zorgvuldige Reparatiën, ook aan Goud en Zilver, alsmede inkoop en ruilen aan hetzelfde adres. Alkmaar. Groote voorraad, lage prijzen. 18. §chagcn*traat Ruime keuze Vitrages, Gordijnkatoenen, Watertwist, Franje, Embrassen, Kwasten, enz. enz. Steeds voorradig Fronts, Boorden, Man chetten, Strikken en Heerendassen; alsmede een mooie collectie Handschoenen, Damesboorden, Ruches, Strikken en Corscttcu. Ontvangen Karpetten en Kleedjes, prachtige dessins. Vraag stalen van een prachtige sortee ring effen en gewerkte Japonstofl'en van af 45 cents per el. Speciaal adres voor gemaakte Goederen, eigengemaakt (geen fabriekswerk). Bestellingen worden direct uitgevoerd. Aanbevelend t O. !H. N.U1TIS.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1898 | | pagina 1