KLEINE COURANT. 't Vliegend blaadje. Voor Helder9 Texel en Wieringen m ROLANDS LIEFDE. No. 2027. Woensdag 20 April 1898. 26ste Jaargang. Bureau: Zuidstraat. Telefoonn". 32. Bureau: Spoorstraat. Telefoonn0. 81. Atoonnem ent p. 3 maanden binnen de gemeente 50 Ct., met Zondagsbl. 80 Ct. id. franco per post 75 id. fl.12 id.voor het Buitenland fl.25, id. f2.00. VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureauxi Spoorstraat en Zuidstraat. Aavortontlên van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer 5 Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Ad verten tiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. D« vlsetaaanvoeren te IJmaiden en te Helder in 1807. (Overgenomen uit het Maandblad Mededee- lingen over Visacherijonder redactie van Dr. P. P. C. Hoek). Terwijl odb vaderland sedert jaren, sedert eeuwen kan men gerost zeggen, een plaats beeft ingenomen en weet te hasdhaven onder de landen, die zich met de vangst van haring (in zomer- en herfstmaanden) en van beug- visch in winter- en zomermaanden beide on ledig houden, heeft zich bij ons tot nog toe geene visschery op versche visch met het schrobnet, alB grootere industrie gedreven, kunnen staande houden en ontwikkelen. Ik zeg nadrukkelijk versche vischrangst met het schrobnet, want ook met de beug wordt visch govangen schelvisch, kabeljauw enz. - die, in de wintermaanden althans, bestemd is als versche visch te worden aangevoerd en in den handel gebracht. Die beugvis- scherjj is echter evenalB de haringvisschery met de dryfootten een zeer oude en voor ons land karakteristieke tak van het bedryf. Wel is ook op de andere .verscho" visch van de Noordzee, waarvan de voornaamste en kostbaarste tot de groote afdeeling der platvissohen behooron (schol, tong, tarbot enz.), tot nog toe door visschers van ons land met groote naarstigheid jacht gemaakt men heeft die visschery echter steeds als een tweede soort visschery beschouwd en behandeld. Zij Was goed genoeg voor enkele loggerschepe» en bommen in de wintermaanden, als aan vulling gedurende het vooijaar, zegt Hoogen- DIJK, om er de bemanningen mede aan het werk te houden enz. Geld kon daar mede zoo is de algemeene overtuiging by onze reedors van Vhiardingen, Maassluis en Scheveningen onmogolijk verdiend worden. Dus heeft men die visscherij, die met het schrobnet wordt uitgeoefend, grootendeels aan de kleine visschers, die met hun eigen vaar tuigen visschen, overgelaten. Kwam het nn ook by herhaling voor, dat zich kleinere resderyen opwierpen, eenige dier vaartuigjes van vaak in schulden geraakte eigen visschers overnamen en daarmede de schrobnetvisschery op eenigszins ruimere schaal voortzetten tot de vorming van grootere met een flink kapitaal werkende lichamen maatschappijen of vennootschappen kwam het in ons va derland in don regel voor die versche vis schery met het schrobnet niet. Toch bewyzen de toestanden, zooals ze sedert lang in Engeland bestaan en zooals ze zich in de laatste 15 jaren in Duitschland ontwikkeld hebben, ten volle, hoe buitenge woon geschikt ook die versche vischvangst met het schrobnet voor exploitatie in het groot is. Naast Yarmouth en Lowestoft, die sedert lang de groote aanvoeren van haring uit da Noordzee tot zich trekken en voor die visschery tot aanvoerplaatsen van eersten rang zyn geworden, ontwikkelde zich op nog veel opvallender wijze een plaats als Grimsby, uitsluitend, dank zy de groote vlncht die de vièschery met het trawlnet heeft genomen. Do Bchuld daarvan, dat wij in ons vader land tot nog toe geen of geen belangryk deel aan dien tak van visschery hebben genomen, ligt waarschynlyk veel meer bij onze visch- handelaren dan by onze visschers. Deze laat- ston mogen op 'toogenblik in ontwikkeling eenigszins achterstaan by hun Engelsche of Duitsche collega's van de trawlvloot zy zyn zeker niet minder bruikbaar en niet minder voor ontwikkeling vatbaar, dan die nu op zooveel grooter schaal en op zooveel beter uitgeruste schepen het bedryf uitoefe nende naburen. Neen, het is, het moet de schuld van den handel zyn, dat wy op dit gebied zoo achterlyk zijn gebleven. En dit kan gerust beweerd worden, zonder dat wy den bestaunden vischkoopers daarvan een verwyt behoeven te maken volkomen terecht heeft een der grootere zich met den visoh- bandel bezig houdende firma's mij by her haling reeds toegevoegd, ,als wy ons niet de moeite gegeven hadden, die wy namen, dan was er lang van de geheele Nederlandsche vloot van kleine vaartuigen, die nu met de trawl in de Noordzee visschen, geen enkel meer overDoch dat die tak van visschery er tot nog toe in ons vaderland nooit bovenop heeft kunnen komen, terwyl hy in Engeland en Duitschland tot bloei kwam, dat het kapi taal zich er bij ons niet, of althans niet flink, meê heeft willen bemoeien, daaraan is toch ior een zeer groot deel de handel schuld. Ik weet zeer goedversche visch is een zeer eigenaardig handelsartikelMaar als de Engelsche en Duitsche handel er als met andere handelsartikelen mee weten te werken, waarom zou dat dan bij ons niet kunnen Reeds in het eigen vaderland heerscht, zeker in 7/g van do gemeenten, een voortdurende schaarschte van zeevisch en welk een uitge strekt, voor zeevischaanvoer geschikt gebied grenst oostelyk en zuidelyk niet aan ons land Van Grimsby en van Geestemiinde om maar een paar plaatsen te noemen, heeft men geen moeite ontzien om de visch te verspreiden in het Oosten en Zuiden van Duitschland, in Oostenryk en Zwitserland eet men te Geestemiinde aangevoerde vischtot in de afgelegenste deelen van Engeland dringt de visch van Grimsby door overal is zij voor ryk en arm, naar elks behoefte, voor billyken prys te krygen en vergelyk nu daarmede wat in ons vaderland zoo groot, zoo klein als een provincie van een der genoemde rijken het geval is (Slot in het volgend nummer.) Vit het Buitenland. By voortduring vormen de berichten om trent de geschillen ter zake van Cuba tusschen Spanje en de Vereenigde Staten van Noord-Araerika den hoofdschotel bij de ver melding van het buitenlandsch nieuws. De berichten zyn in de laatste dagen der vorige week echter wat meer hoopvol geworden voor het behoud van den vrede, 't Is ge bleken, dat do Senaat der Vereenigde Staten niet geneigd is, deze hals over kop in een oorlog te werpen, die noodlottig zou kunnen worden voor den handel en de industrie der Groote Republiek. Bovendien schijnt het, dat de hoofden van den opstand op Cuba bereid zijn den wapenstilstand aan te nemen en over de autonomie met de Spaansche regeering te onderhandelen. In dat geval kunnen de Vereenigde Staten zelfs geen aan leiding meer vinden voor tussehenkomst in handelend optreden, en wordt dus hun streven van aelf onnoodig. Uit Havana, Cuba's hoofdstad, wordt gemeld, dat naar de hoofd kwartieren dor opstandelingen bereden koeriers zyn afgezonden met het bericht, dat Spanje den wapenstilstand heeft afgekondigd. Reeds is medegedeeld, dat Gomez en Garcia de meest bekende hoofden der opstandelingen, hun onderwerping hebben aangeboden, welk bericht onmiddellijk een zeer gunstigen in vloed heeft gehad. Twee Spaanscho regeerings- personen op Cuba zyn naar het Oosten van het eiland vertrokken, ten einde aldaar met de opstandolingen over het erkennen van Spanje's opperheerschappij te onderhandelen. Ondanks de pogingen, van Spaansche zydc aangewend, om vooralsnog een stryd te voor komen, zet Spanje zyn toebereidselen voor den oorlog krachtdadig voort. De Spaansche regeering heeft, evenals de Minister van Marine der Vereenigde Staten, besloten, geene mededeelingen meer te doen omtrent bewegingen van troepen of oorlogs-vaartnigen. De vrijwillige inschrijving voor de uitbreiding der vloot is met veel geestdrift ontvangen, en de Koningin-Regentes des Ryks teekende aan het hoofd der lijst voor een belangrijke som in. In twee dagen tyds was reeds een groot bedrag bijeen. Reeds beschikt de Spaansche regeering over 23 stoomschepen der handels vloot, die als kaperschepen worden ingericht. 't Blykt uit een en ander, dat de huidige toestand der beide natiën, die in gespannen verhouding tot elkaar staan, nog altijd het merk onzekerheid draagt. En in dien toestand is het niet te verwonderen, dat er voorvallen plaats hebben als de volgende Te Malaga, eene provincie-stad in Spanje, werd jl. Zaterdag met steenen geworpen naar het gebouw van het Amerikaansche consulaat. Het wapenschild werd afgerukt en orët de straten mcdegesleept. Met behulp der gendar merie wist ten slotte de prefect de opgewonden menigte tot kalmte te brengen. Te Barce- lona vond de overheid, naar aanleiding van betoogingen door de studenten tegen de Noord- Amerikaansche Republiek, voldoende reden om de Hoogeschool dier stad te sluiten. Spaansche kooplieden, bekend als leveranciers van het leger, hebben kolossale hoeveelheden gedroogde groenten opgekocht en naar Bar celona en Valencia opgezonden. De dagblad pers in Spanje geeft voortdurend blijk van oorlogzuchtige neigingen, 't geen bij de be volking natuurlyk weerklank vindt en een overeenkomstige stemming teweeg brengt. In de regeeringskringen echter heerscht een meer vredelievende stemming. Men spreekt daar de vrij stellige verwachting uit, dat de onderhandelingen tusschen Spanje en de Vereenigde Staten van Noord-Amerika binnen enkele dagen hervat zullen worden, en onder de diplomaten is de meening verspreid, dat door den President der Groote Republiek weldra concessies zullen worden gedaan. Be doelde President heeft echter min of meer te rekenen met de stemming dor Volksvertegen woordiging, die zich niet heel verzoenend jens Spaiye uitlaat. Volgens een bericht uit Washington van jl. Zaterdag, heeft de Senaat, met 51 tegen 37 stemmen, eene beslissing genomen, die do erkenning der Cubaansche republiek zou kun nen tengevolge hebben. Een voor zeevarende volken hoogst belang rijk congres heeft dezer dagen in Frankryk's hoofdstad plaats gehad, een congres n.1. ter behandeling van 't vraagstuk van scheids- rechtelijke uitspraak in gevallen van aanva ring op zee. Nederland was op dit congres door drie mannen, op 't gebied van handel en zeevaart allergunstigst bekend, vertegenwoor digd. Men was eenstemmig omtrent de wen- schelijkheid van zoodanige uitspraak, doch men erkende de onmogelijkheid om die ver plichtend te stellen. aiEUWSTIJDIJGEH. HELDER, 19 April 1898. De klerk der Posteryen en Telegrafie P. M. Polak is verplaatst van Amsterdam naar hier, ter vervanging van den klerk J. C. Wouters, die van hier naar IJ mui den wordt verplaatst. In de Westerkerk werd Zondag ochtend de heer Ds. A. de Koe, beroepen predikant bij de Ned. Hervormde gemeente alhier, door den heer Ds. Bax van Kol- horn in zijn dienstwerk bevestigd meteen rede naar aanleiding van Matth. 9 vs. 3638. Na de bevestiging werd de nieuwe leeraar door. het zangkoor »Harmonie", onder leiding van den heer W. Kuijk een welkomstgroet toegezongen en de gemeente zong hem de bede toe vervat in Psalm 121 vs. 2 en 4. Des avonds hield Ds. de Koe in de Nieuwe kerk zijn intreerede. Hij had tot tekst gekozen Joh. 6 vs. 68, en leidde daaruit af, de beginselen, die hij in zijn prediking zou verkondigen. Beide godsdienstoefeningen werden door zeer vele belangstellenden bijgewoond. Zaterdagavond hield het gezelschap »Terpsichor«" in Casino een soiree, waar muziek, dans, voordrachten en de opvoe ring van een tooneelstukje elkander af wisselden. Het Bestuur heeft er slag van zoodanige soirée's te organiseeren, want de leden en geintroduceerden hebben eenige genoegelijke uren doorgebracht. Zaterdag j.1. hield de Gymnastiek- en E. V. »Pro Patria" eene soirée in de netjes gedecoreerde groote zaal van >Musis Sacrum". Te ruim kwart na achten heette de Voorzitter, de heer F. C. H. Schlahmilch, de aanwezigen hartelijk welkom. In zijn openingswoord sprak lig den wensch uit, dat de voortdurende welstand der vereeni- ging niemand uit den kring, waarin zy arbeidt, zou brengen tot lauwheid, dat niemand de schoone turnerzaak zou be schouwen of gaan beschouwen als een weeldeartikel, maar wel als eene heilrijke zaak bij uitnemendheid, die ouderen en jongeren van beiderlei kunne geeft een gezond, krachtig en vaardig lichaam en een frisschen geest. In de zaal heerschte den geheelen avond en nacht eene recht prettige stemming. En geen wonderde leden der club toch hadden zich blijkbaar ingespannen, om het gezelschap flink te amuseeren. Geturnd werd slechts aan barren en rek. De stoel- standen waren keurig Een tweetal voor drachten vièl zeer in den smaak. Wat echter het meest pakte, dat was de opvoe ring van eene operette, getiteld Cavalleria Contrabandiera," eene smokkelaarshistorie. Wij hebben daarvoor zonder eenig voor behoud een woord van lof. De samenstel ler der operette, de heer A. P., en de regisseur, de heer H. P., kunnen over die opvoering dan ook alleszins voldaan zijn. Aan het. einde er van werd laatstgenoemden heer na eene korte, kernachtige toespraak door den President voor zijne vele bemoei ingen uit erkentelijkheid een lauwerkrans omgehangen. Wat er kolossaal aan >Terpsichore" werd geofferd, behoeft voorwaar geen be toog een bal onder leiding van de heeren Polak uit »Musis Sacrum" is dan ook eenig. Op 20 dezer wordt te Waal (eiland Texel), in verbinding met Texel een Rijks telegraafkantoor, ingericht met telephoon- dienst, voor het algemeen verkeer ge opend. De diensturen zijn geregeld als volgt op werkdagen van 7'/j tot ll'/a uur voor-, van 121/» tot 21/, en 5 tot 7 uren na middags, op Zon- en feestdagen van 7Vs tot 8'/j uur voor- en van 12l/s tot l1/» uur namiddags (Spoortyd). Van de werf der Nederlandsche Scheepsbonw-Maatschappij te Arasterdam is met goed gevolg te water gelaten Hr. Ms. flottieljevaartuig »Koetei«, gebouwd voor de Indische Militaire Marine. Reeds meermalen heeft het in de bladen een onderwerp van besprekiug uit gemaakt dat de familiebetrekkingen van militairen in Indischen dienst zoo weinig afdoende worden ingelicht wanneer zy wenschen te weten of hun familielid nog in leven is. In den regel zyn ook aan zoo'n verzoek nogal eenige kosten verbon den, want heeft men zich tot het Min s- terie van Koloniën gewend, dan wordt men verwezen naar den leger-commandant in Indië, met wien men niet anders kan correspondeeren over dergeljjke zaken dan op gezegeld papier. Dit heeft iemand op het denkbeeld ge bracht om eens op andere wyze te pro- beeren inliclitinger te verkrijgen. Hjj schreef nl. naar Indië naar den bewusten persoon, vermeldde daarbij stamboeknum mer, benevens den naam en plakte op den brief het verschuldigde port. Leeft nu de persoon nog, dan antwoordt deze natuurlyk zelf, is hy echter overleden, dan krijgt de afzender, wanneer hij zijn adres op de keerzijde van den brief vermeldt, dezen weer terug, waarop dan voorkomt het woord idécidé". Nog onlangs is in een kleine opgave vermeld hoevele personen in een betrek kelijk kort tijdsverloop door den Zuid- Afrikaanschen postdienst waren opgespoord, en werkelijk het middel blykt wel het meest practische te zyn dat er bestaat. Daar te Pernis steeds meer zekerheid komt dat de sloep >Johannes Cornelis" is vergaan, heeft het dood-bekendmaken er plaats gehad, met verzoek uit eerbied voor de verongelukten drie dagen te sluiten. De verongelukten zynschipper Jacob van Vliet, gehuwd, met twee landerenHendrik Verschoor, gehuwd, met een kindArie Hordijk, gehuwd, met twee kinderenCs. v. d. Steen, gehuwd, zonder kinderen Maarten, Boudewijn v. d. Steen, Elisa en Willem v. Kampen, Jan Hordjjk, Klaas Degeling, Maarten Noordzij Mz. Leendert Verhey, Corns. Weynholst, allen ongehuwd. Men meldt uit Stavoren aan de »Leeuw. Ct." Hedenmorgen vond men op de veerboot «Groningen" een jas. Ver moedelijk is de eigenaar daarvan gedurende de laatste reis naar hier overboord ge raakt. Jbr. rar. B. Ph. de Beaufort, f De burgemeester van 's-Gravenhage, jhr. mr. B. Philip de Beaufort, ia Zaterdagavond, zacht en kalm, te Mariëndal bij Oosterbeek overleden, in den ouderdom van 45 jaar. Naar aanleiding van dit doodsbericht wordt uit Den Haag geschreven Slechts zeven maanden was het den over- leno vergund, als hoofd van het gemeente bestuur van de residentie werkzaam te zijn, nadat hij vroeger te Hilversum en gerui- men tijd te Baarn de betrekking van bur gemeester had bekleed. Te Eindhoven ia bij inteekening f 1200 byeen gebracht voor de Inhuldi- gingsfeeaten dit maakt met de f 500 sub sidie, door den gemeenteraad toegestaan, dus f 1700. Vervalseklaj? ea verduistering. Voor de rechtbank te Zwolle is de zaak behandeld tegen den 41-jarigen commieB der posteryen J. L. B. de B., beklaagd van het valschelijk opmaken van de re gisters en het journaal, die hy als com mies, belast met administratie der post wissels van het postkantoor te Zwolle, onder zich had, door de daarin geplaatste cijfers te verhoogen of te verlagen, en voort» het zich toeëigenen van bedragen uit de kas, tot een totaal van f 2700, welke gelden door bemiddeling van een vriend weder zyn ge»tort. Eisch3 jaar gevangenisstraf. Hot Volta-krul»! De president van politie te Berlyn be richt »Op grond van een rapport van een ge rechtelijk deskundige heeft in den laatsten tijd in verscheidene winkels de inbeslag neming plaats gehad van Volta-kruisen en sterren, alsook van de handelsboeken en correspondentie, die op den verkoop van dit artikel betrekking hebben. Tegen de verkoopers zyn aanklachten wegens bedrog ingediend. Zooals te begrijpen is, zijn de Volta-kruisen, waarvan ae werke lijke waarde nog geen 6 centen is, niet in «taat een constanten electrischen stroom op te wekken en een genezende inwerking of zelfs eenigen invloed op ziektetoestan den uit te oefenen". Wij vragen is een zaak, die in Duitsch land als bedrog wordt beschouwd, in Nederland geen bedrog Kattenburgerstraat te Amsterdam, en zyn het eerst aangebracht aan het hui» van M. Evelein, Reguliersbreestraat aldaar. Aan ons oude huis waren eerst twee ijzers, maar bij verbouwing in 1888, werden de vier geplaatst zooals ze nu zyn. Onder dankzegging voor de opname. Hoogachtend, Wed. M. EVELEIN. y«rzsndingswsg. Datum dar tar poit-bezerg. TQdat d.laat bualshPoalk. p. ssipost ii* Awitsrdim p. sespott vi» Rotterdam p. Huil. miil vis Ganut. p. Heil. mtil via Marseilla p. Frananhe mail vla Manailla p. Kngelaelie mail via Brindiii Naar Atjeh ca da Oastkust van Sumatra p. Duitaehe mail viiNipela. 29 Apr. 21 26 19 22 M alksa Vrijdag. 2 Mai. 7 'aav. 7.'ssv. 7.- 'aav. t '«Ba*. 7.— 'asv. 9.20 'a mor. 9.10'a mor. 9.20 'a mor. Naar Guyana (Suriname) p. ïeepoat via Amatardam p. mail ovar Eogalaod p mail via St. Nataira (0 Apr. 2 Mai. 7 7.'s»V. 7.—'sar. 7.— 'asr. Naar Cura^ao, Bonaire en Aruba p. zeepoit via Amatardam 20 Apr. eiken Diatdag ao Vrijdag. 7.—'SST. p. mail via Qnsesatewn Naar St. Martin, St Eustatlus sn Saba: p. mail over Eaztland 2 Mai. 7—'atv. Ingezonden. Mijnheer de Redacteur! In uw courant no. 2625 dato 18 April j.1. komt een onjuistheid voor in bet naschrift dat betrekking heeft op de door het weekblad Vulkaan' uitgeschreven prijsvraag. Wanneer de meerdere of mindere mate van beoefening van het kunstsmeden te Helder zou moeten worden afgeleid van smeedstukken als de uithangijzer» aan het huis van de wed. M. Evelein alhier, zou de maatstaf verkeerd zijn aangelegd. In de eerste plaats zyn de bewuste yzers nooit door Zinsmeistor aangebracht, en in de tweede plaats zyn ze hier niet in den Helder vervaardigd. Deze ijzers werden gemaakt bij de firma Hóweler, ankersmid, in de Groote T(jdsttpp«n van verzending der Brievenmalen. Naar Oost-lndli: Correspondentie-party tomben »H. S." te Helder en de Schaak vereniging te Appingadam. Appingadam. bede Helder. 20e Lel—f2 e 5 e 4 21e d 3 X e 4 f 5 X e 4 22o Tfl—dl D d 6 e 5 23e Lf2 e 3 Tf8 f5 24e P c 3 a 4 T e 6 g 6 25e Kgl-hl Prosramma van hel 12de Wiilercoicert, te geven op Dinsdag 19 April 1898, 's avonds 8 uur. 1. Festmarsch iiber dem Choral«Nun danket alle Gott', Johann Resch. 2. Overture: Don Olivia Pasquale,* Gaëtano Donizetti. 3. •Sarabande,' G. F. Handel. 4. .Selection on Mendelsohn's Songs without words,' H. Basquit. PAUZE. 5. Ouverture do 1'opëra: La Siröne,» D. F. E. Auber. 6. a. .Danae Javanaise,' Paul Vidalb. .Sërénade do Mandolines,' L. C. Desormos. 7. fFür Herz und Gemüth', Tongeraiilde, Louis Stetefeld. 8. .Schall-Wellen," Walzer, Jos. Gung"l. No. 2, 6a, 7 en 8 eerste uitvoering. Marine en Leger. Blijkens bij bet departement van marine in gekomen bericht is Hr. Ms. instructieschip Nautilus', onder bevel van den kapitein luitenant ter zee J. P. van Rosaum, 14 dezer Deal gepasseerd. (,St.-Ct.V Bij kon. besluit is de officier-machinist 2e kl. bij *8 Ryks stoomvaartdienst J. M. Sporxy bevorderd tot offioier-machioist le kl. FEUILLETON. i) EERSTE HOOFDSTUK. Aan den rand van het woud begon do smalle weg langzamerhand te klimmen. Bloeiende heideplanten bedekten den grond als met een bont tapyt. De bleekroode bloempjes openden zoover mogelyk hare kleine sierlijke kelken voor de heldere stralen der Novemberzon ze wisten het wel, dat er niet veel zonnige dagen meer zouden komen, eer de sneeuw ze voor langen tyd kwam bedekken. Plotseling weerklonk hoefgetrappel op den harden grond. Het scheen, dat de man, die langs den rand van het bosch reed, een wee moedigen blik op de reusachtige eiken wierp. De ruiter hield zyn paard stil, keerde zich even om, om te zien of hem niemand volgde, zette zich daarna weer recht in den zadel en reed verder. Een eind verder maakte de weg een sterke kromming. Eensklaps kwam een groote zwarte hond den ruiter tegemoet springen blaffend en huilend van vreugde sprong hy langs het paard op. Niet zoo wild, HectorI' zei de ruiter, terwyl hy hem op den prachtigen kop streelde. De hond liep weer verder en stond weldra b(j een jongen man, die als jager gekleed was. Ben je reeds hier, Jacob?' vroeg hemde ruiter, toen de jager dicht bij het paard stond en beleefd den hoed in de hand hield. •Ik heb flink doorgereden,' antwoordde de aangesprokene lachend. »Myn paard heb ik in de herberg in het dorp laten staan. Ik ben u met Hector tegemoet gekomen, mynheer de directeur, doch toen de hond den stap van Nitouche herkende, was hy niet meer te houden.* ,Hcb je het kasteel gezien?' vroeg de met directeur aangesprokene den jongen man, die blijkbaar zyn dienaar was. Ja, heer directeurvan het dorp, dat nog vyf minuten van hier is, ziet men Lomont op de hoogte liggen. De waard zei my, dat hij van het dorp tot het slot een half uur rekende. Er zyn vandaag gasten op het kasteel,' voegde Jacob een weinig aarzelend erby, men viert den geboortedag van den graaf.' •Je brengt me reeds nauwkeurige inlich tingen,' zei de directeur een weinig spottend, en sprong vlug uit den zadel. «Ik wil het korto eind tot aan het slot te voet afleggen. Ga met Nitouche naar het dorp, laat het dier eten en drinken, en kom dun naar hot slot. Houd Hector ook by jeik kan hem den eersten keer niet meenemen.' Jacob oogde zyn meester na, die het voet pad naar het slot volgde. Hector bleef by Jacob, die met het paard naar het dorpje Cbagey terugkeerde. Weldra had de directeur het eind van het bosch bereikt, en op een duizend passen voor hem lag het slot Lomont, welks vergulde torenspitsen in do stralen der middagzon schitterden. Vroolyk wapperde een gele vlag in den hoogen gevel, als wilde ze hem welkom toeroepen. De directeur bleef staan en bekeek het slot opmerkzaam. Het was een groot lang werpig gebouw, dat de smalle zjjde naar het bosch keerde. Een jjzeren hek scheidde eeu bloementuin van den straatweg, die er aan den linkerkant langs liep. Van den vorm der bedden was niet veel te zien, want stroo, loof ën eikentakken dekten de gewassen voor de op handen zynde koude. Een rijweg liep midden door den bloementuin juist in hot portaal van het kasteel uit. Slaperig leunde een bediende in grauwe liverei, met geel afgezet, in de deur van het hekhij richtte zich echter styf op, toen hy den directeur gewaar werd. Deze beantwoordde eventjes den eerbiedigen groet van den dienaar en zeide, terwyl hy eene kaart uit zijn zak haalde, op bevelenden toon ,Meld my aan by den graaf!' De bediende wees met een lichte handbe weging de kaart terug. O, het is niet noodig,« sprak hij eerbiedig «men verwacht mijnheer reeds. Ik heb bevel u dadelijk in den wintertuin te geleiden.' De directeur scheen eenigszins verwonderd, doch antwoordde niet en volgde den knecht, die voor een geopend portaal bleef staan, dat toegang verleende tot een mooi glazen gebouw, aan den rechtervleugel van het slot. Het rinkelen van glazen en vroolyk ge kout klonk door de open deur tol ver in den tuin. De personen, die in den wintertuin aan tafel zaten, bemerkten den aangekomene niet, die een wyle aarzelend aan den ingang staan bleef. Leve het geluk! leve de liefde I* riep een slanke man in officiersuniform. ,Gravin Jnlie, mag ik de eer hebben met u op deze twee hoogste goederen der aarde te klinken De officier hield een kristallen beker met schuimenden wyn een jongo dame voor, die tegenover don spreker zat. Nu stond ook de dame op, hief haar glas omhoog en zei i „Geluk ea liefdeOp deze bedriegelijke goederen, die slechts van het toeval afhangen, drink ik niet, mijnheer Des Roches. Leve de vrjje wil ,De vrjje wil!' herhaalden verwonderd eenige gasten, en de officier zetto in de ver warring, waarin hem deze woorden gebracht hadden, weder zyu beker op tafel zonder met de schoone spreekster te klinken. Een byna verachtelijk glimlachje bewoog den fijnen mond dor jonge dame, dat scheen te willen zeggen •Ik wist wel, dat gy voor dit enkel woord zoudt schrikken.' Daarna richtte zy haar blik met do zeker heid en oubovangenheid eener dame uit den hoogen stand op den directeur, die op dit oogenblik den wintertuin binnentrad, terwyl de bediende eerbiedig aan de deur bleef staan. Gravin Lomont had den aangekomene het eerst bemerkt. „Papa, er komt een gast,« sprak ze half luide tot don forschen, breedgeschouderden heer, die naast haar zat en in druk gesprek was met zyn buurman aan de linkerhand, oen gepensioneerd ritmeester, zoodat hij van den zonderlingen toost zyner dochter in liet geheel niets gehoord had. De graaf stond dadclyk op en ging den binnentredende eenige schreden tegemoet. De geoefende blik van den slotheer erkende in de houding ea buiging des vreemden den man, die gewoon is zich in hooge kringen te bewegea en vroeg hem vriendelyk Wion heb ik de eer te ontvangen Een uwer bedienden, heer graaf, heeft my gezegd, dat men my reeds verwachtte,' hernam do vreemdeling met een diepe, wel luidende stem. Hy scheen zich evenmin te storen aan de nieuwsgierige blikken, die men op hem vestigde, als aan de plotselinge stilte, die zyna komst teweeg bracht. Doch het schijnt een misverstand te zijn, ging de spreker voort, .mijn naam is Felix Roland. Ik twyfel echter, heer graaf, of gy n dien nog her innert." De directeur had aan het woordje .nog' een weinig klem gegeven, maar reeds by liet hooren van den naam Felix Roland was er een opvallende verandering in het gelaat van den graaf gekomen, die een scherp opmerker misschien belachelijk zou gevonden hebben. De voorkomendheid, waarmee graaf Lomont gewoon was gasten van zyn soort te ont vangen, verdween eensklapB en maakte voor eene zekere koelheid plaats. Felix Roland,' herhaalde graaf Lomont na eene kleine pauze. „Laat gy ook weer eens van je hooren. Herkend had ik je zeker niet, je bent zeer veranderd. Doch kom later terug, Felix, je ziet, ik heb nu gasten, dan kannen wy onze zaken afdoen.' Felix Roland stond onbewegelyk, toen de graaf sprak slechts verwondering lag in de oogen, die by ernstig op den slotheer ge vestigd hield. Wil u niet zoo goed zyn, my te zeggen, wanneer ik u niet meer stoor?' vroeg hy. „Kom na eeu uur terug," zei de groafj nog een weinig koeler. Ik hoop op bepaalden tyd terug te zyn,' hernam de vreemdeling, boog iets minder diep dan by zyn aankomst en lachend men zou byna gezegd hebben geërgerd verliet hy bet paviljoen. Nadat de graaf zyaea gasten verteld had, dat do vreemdeling niet tot hnnnen kring behoorde, bad het kleiue gezelschap weder zyne opgewekte stemming herkregen slechts gravin Julie had met ontevreden blik het kleine tooneel gadegeslagen. Wie was die indringer, papa?' vroeg de jonge dame, toen Feliz nauwelyk» buiten het gehoor was. Do graaf leunde lashend in zyn stoel achterover. Wat hy nu is, weet ik niet, myn kind, maar twaalf jaar geleden was Felix Roland boechwaehter in mijnen dienst. Hy was zser bruikbaar en ik verloor hem ongaarne, toen by my op zekeren dag zeide, dot hy in hst belang van zyn toekomst niet meer kon blyven. Destijds zei ik hem, dat ik hem wesr gaarne wilde opnemen, indien hy lust had terug te komen. Willicht wil hy my heden aan die belofte herinneren.' Hy ziet er zeer deftig uit, in het goheel niet als een bosch wachter zeide eene kleine ondachtige dame, die met gravin Julie het vrouwelyk element in het gezelschap van acht personen vormde. •Tante Rose houd in hare goedheid ieder een voor deftig, die over een tamelijk goede houding kan beschikken,* zeide de gravin half spottend. Eer de gravin de Blegey, die zich eenigs zins gekwetst gevoelde, kon antwoorden, hoorde men het getrappel van een paard op den weg, die in de uitgestrekte bosschen van den graaf de Lomont naar Etobon voerde. „Dat zal de Moval zyn," riep do huisheor en stond op om den lang verwachten gast tegemoet te gaan. Weldra echter hoorde men, dat de ruiter zich verwyderde in plaats van te naderen, en de jonge officier, dia met de jonge gravin had willen klinken, zei tot deu graaf Willicht is het de bediende van de Misail, die den burggraaf tegemoet rydt.' (Wordt vervolgd).

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1898 | | pagina 1