KLEINE COURANT. 'i Vliegend blaadje. EOLANDS LIEFDE. Ifoor Helder9 Texel en Wieringenm No. 2632. Zaterdag 7 Mei 1888. 26ste Jaargang. Bureau: Zuidstraat. Telefoonn". 32. BureauSpoorstraat. Telefoonn". 81. KALENDER DER WEEK. MEI, Bloeimaand, 81 dagen. Opkomst der Zon 4 u. 18 m. Onderg. ii ,7 u. 36 m. Zondag 8 Maandag 9 Dinsdag 10 Woensdag 11 Donderdag 12 Laatste Kwartier. Vrjjdag 13 Zaterdag 14 Uit het Buitenland. Sedert wij het vorige overzicht samenstelden, is er heel wat verandering gekomen in den oorlogstoestand. Manilla is door de Ameri kanen genomen en hunne sterrenvlag wappert van de ruïnen der hoofdstad van Luzon. De Spaansche vloot in de wateren der Philip- pijnen is vernietigd, en de vraag doet zich voor, wat er nu verder zal geschieden. Zal Amerika deze schoone eilandengroep annex- eeren 't Zou een geschikte gelegenheid zijn, om vasten voet in Oost-Azië te verkrygen, waar de Yereenigde Staten zooveel handels belangen hebben. Een Engelscli blad merkt op, dat deze eilandengroep onder geen om standigheid meer onder de Spaansche heer schappij moet komen. Engeland dus wordt aangevoerd zou ze kunnen verwerven, door b.v. Jamaica en de Bahama-eilanden aan Amerika in ruil af te staan. Men begint er dus al pan te denken, om den buit te ver doelen En uit New-York wordt gemeld, dat de President der Groote Republiek de Philip- pynen voorloopig wil behouden, als waarborg voor de betaling esner oorlogsschatting. Kan Spanje die niet opbrengen, dan kunnen de Philippljnen voor dat doel worden verkocht. Aan den meestbiedende De Spanjaarden hebben den handigen in val gekregen, kruisers te zenden naar het noorden van den Grooten Oceaan (Stille Zee), om de schepen, beladen met goud, komende van Alask* en bestemd naar Californië, te enteren. Misschien heeft een geschiedkundige onder de Spanjaarden .de historie van Piet Hein ortder de oogen gehad, en heeft hij in dezen maatregel een mooie gelegenheid ge zien, om de Zilvervloot terug te winnen. Amerika heeft al een aantal Spaansche spionnen en boosdoeners ingepalmd, o.a. twe* Spanjaarden, die, naar de Amerikaansche dag bladen verzekeren, rond de waterwerken van Washington zwierven en in hunne zakken een groote hoeveelheid vergif hadden gebor gen. Kennelyk wilden zy het drinkwater van genoemde stad vergiftigen, en daarmede den Washingtonners President Mac Kinley incluis een leelyke poets spelen. Een an dere Spanjaard, een matroos, is gesnapt op de ,Puritan«, waarin hy bij nacht was binnen gekomen. Reeds had de booswicht in de na bijheid der kruitkamer weten te komen, gewapend met katoen, van olie doortrokken. De rookers van geurige Havana-sigaren gaan sombere tyden tegemoet. Door den Spaansch-Amerikaanschen oorlog is geen nieuwe voorraad van dit artikel te wachten, en in Engeland, waar in gewone tijden de aanroer belangrijk is, hebben de magazyncn niets meer ten verkoop gereed. In Havana zelf zijn de fabrieken gesloten. Zoo is de oorlog oorzaak, dat men nii een goeden maaltyd niet eens een echte Havana-signar kan aansteken. En niet beter zal het er op worden, nu Manilla door de Amerikanen is gebombardeerd dus waarschijnlijk ook geen geurige manilla's meer, en daar het in 't plan der Amerikanen schynt te liggen, om ook Portorico aan te vallen is het te vreezen, dat het rooken van een pyp tabak, merk Portorico, mede tot de zeld zaamheden zal gaan behooren. Omtrent de bestemming van de Spaansche vloot, die zoo langen tyd naar een Duitsch rakman veronderstelt om den vijand af te matten en zyu strijdkrachten te verdeolen bij de Kaap-Verdische eilanden werkloos heeft gelegen, zijn natuurlijk tal van tegen strijdige geruchten in omloop. De West- minster Gazette" verzekert, dat men thans van haar zou moeten hooren, indien zy naar Cadix of naar de Kanarische eilanden stoomde. Komen thans geen berichten van haar in", zegt jsy, «dan mag men met zekerheid aan nemen dat de vloot op weg naar Portorico is, waar zij een dag of tien na haar vertrek alzoo tegen aanstaanden Zondag kan worden verwacht. Stoomen de Spaansche schepen echter met volle kracht, dan kunnen zy Donderdag op het westelijk oorlogsterrein zyn. - Do reeds genoemde Duitsche vakman verwacht dan ook nog in het begin van de volgende week een grooten zeeslag by de Antillen. Do Duitsche handel en de Duitsche nijver heid klagen steen en been over de gevolgen van den oorlog. De hoogst belangrijke handel met de Vereenigde Staten is aanzienlijk ver minderd. Tal van reeds ontvangen bestellin gen zijn ingetrokken. En het aantal reizigers naar Amerika is ook zeer belangrijk ver minderd. Men verwacht dat de regcc-ring tegenover de sterke styging der graanprijzen in over eenstemming inet bet Oostenrijksche gouver nement de invoerrechten op graan voor den duur van don oorlog zal verminderen. De agrariërs verzetten zich met hand en tand tegen dit voorstel, hoewel hun voorraden bijna uitgeput zijn. Na het graan zyn katoen en reuzel het meest in prijs gestegen. De prijzen van suiker en petroleum zyn vast, maar men voorziet dat eenige speculanten weldra een kunstma tige rjjzing zullen verwekken. New-York, 3 Mei. Het .Journal" ont vangt een telogram uit Washington waarin wordt medegedeeld, dat Mc. Kinley bevel heeft gegeven tot mobilisatie te San Fran- cisco van alle geregelde troepen en vrijwilli gerskorpsen uit de Westelijke staten, om een macht bijeen te brengen voor de bezetting der Philippijnen. De Vereenigde Staten zullen de Philippij nen bezet houden tot aan het einde van den oorlogdaarna zullen do eilanden een deel der oorlogskosten moeten betalen. Do meeste Engelsche bladen verwachten to Madrid minstens een ministeriselc crisis en het optreden van een nieuwe nationale re geering. Sommigen voorzien erger, nl. een omwenteling als een gevolg van het toene mende misnoegen van het volk over den war boel, die op de Filippijnen gebleken is. Im mers lieten de forten Amerikaansche schepen passeeren zonder een schot te lossen, en leek niemand op de komst der Amerikanen voor bereid. Volgens particuliere telegrammen uit Ma drid verwachten daar velen een dictatuur onder generaal Weyler, wiens populariteit, volgens den correspondent der .Daily Tele- graph", dagelyks rijst. Madrid, 4 Mei. Een met messen gewa pende troep gepeupel wordt door de gendar merie vervolgd. De gouverneur van Valencia is gemachtigd deu staat van beleg af te kondigen. New-York, 4 Mei. Berichten uit Key West aan de «New York Iicrald" melden dat de Amerikaansche vloot gisteren met een be langrijke beweging is begonnen, blijkbaar ten eiude hst Spaansche eskader van de Kaap- Verdische eilanden te ontmoeten. De opperste krijgsraad te Washington besloot gisteren dat het Spaansche eskader vernietigd mosst wor den, alvorens er eenige poging zou wor den gedaan om Havana in te nemen. Drie Amerikaansche kruisers kruisen nu in den At- lanlischen Oceaan om hst Spaansche escader op to sporen. De baai van Manilla, waarin de groote strijd werd gestreden, in een soort van bin nenzee. Dö ingang tusschen de twee begrenzende punten is ongeveer 19 Kilometer (10 mijlen) wijd, en de baai loopt nagenoeg cirkelrond, met een middellijn van een zestigtal kilometers. Men bereikt den ingang door twee doorvaarten of straten, gevormd door de eilanden Corregidor en Porto Cabello. Cavite, waar de oorlogsmarine-etablisse menten zijn, ligt op 7 mijlen afstand van Manilla, welke stad zelve 25 mylen van den ingang der baai is verwyderd. Het Amerikaansche eskader bestond uit 4 kruisers met gepantsordo bruggen geen pantserscbepen een kanonneerboot en een stoomschip, dat in de Chineesche zee werd aangekocht. Het waren schepen, die niet tegen goed gewapende versterkingen bestand waren ge weest. Maar het Spaansche eskader was zwakker. Het bestond uit den grooten kruiser .Reina Crietina", den houten kruiser „Castilla", 4 kruisers 3e klasse („Isla de Luzon", „Isla de Cuba", „Don Juan d'Austria" en .Don Antonio de Ullon"), een kleinen kruiser, een paar kanonneerbooten en een aantal inderhaast gewapende oude schepen van Cavite. Met die middelmatige schepen durfde Admi raal Montejo zyn oorspronkelijk plan van den vijand tegemoet te varen niet uitvoeren. Hij wachtte hem af onder bescherming van de kanonnen aan wal. Gemeenteraad van Helder, gehouden op Dinsdag 3 Mei 1898. In deze zitting, die door 16 leden werd bij gewoond (de hecren Vos en Staalman waren afwezig), zijn de geloofsbrieven van het nieuw gekozen lid, den heer Dito, in orde bevonden en werd tot toelating besloteu. De heer J. G. li. Vos heeft kennis gege ven, dat hy, wegens vertrek, ontslag neemt als lid van den Raad. Met 12 tegen 4 stemmen wordt aan de Wed. J. VeenDuinker opnieuw een grati ficatie van f100 verleend. Ingekomen is een kennisgeving, dat door dc Commissie belast met liet onderzoek in hoe verre het mogelijk is, dat de gemeente de duin waterleiding in eigen beheer neemt, een rap port is ingekomen, waarvan de conclusie luidt, dat de directie der duinwaterleiding tegen 1 Januari 1900 de concessie wordt opgezegd. De Voorzitter stelt voor dit rapport in handen van B en W te stellen om preadvies, en het te laten drukken, opdat alle leden er kennis van nemen. Verzoeken van de Commissie voor de In- huldigingsfcesten en Harddraverij-vereeniging om subsidie, zijn tot later aangehouden. Tot gemeente-secretaris wordt met 11 stem men benoemd de heer H. Uurbanus, ls amb tenaar ter Secretarie, alhier. De heer Daniëla, van Sliedrecht, kreeg 4 stommen. Tot hoofd der school aan den Parallelweg wordt benoemd de heer W. Visser, hoofd der school te Lisse. Tot onderwyzer aan school No. 3 wordt met algemeene stemmen gekozen de heer M. Koolhaas te Spanbroek en tot onderwijzer aan school No. 6, eveneens met algemeene stemmen, de heer H. J. Monkhorst te Zuidhorn. Verder wordt in behandeling genomen ean voorstel van B. en W. ten opzichte van d e plaats, waar de Hoogere Burger school gesticht zal worden. Na breedvoerige discussiën wordt met 8 tegen 7 stemmen besloten dat de school zal worden gebouwd op het Molenplein. (Reeds breedvoeriger aan onze geabonser- dsn in de gemeente per bulletin bekend ge maakt). NIEUWST IJ DI9TQSII. HELDER, 6 Mei 1898. By kon. besluit is benoemd totma- joor-kommandant der artillerie-schutterij alhier, de heer J. C. Slis, thans kapitein. Tot dijkgraaf is te Anna-Paulowna gekozen de heer Th. J. Waller en tot heemraad de heer C. Prins Sz. Dinsdagavond hield 't hoofd-comitë voor de inbuldigingsfcssten een algemeene verga dering op de bovenzaal van .Grand Café Central". Nadat de voorzitter, de heer C. D. Zur Mühlen allen 't welkom had toegeroepen, werden de notulen der vorige vergadering ge lezen en na rondvraag vastgesteld. De volgende mededeelingen werden daarna gedaan Een schrjjven van de sub-commissie voor de kinderfeesten was ingekomen, waarin ge noegen werd genomen met 't besluit, die als een afzonderlijke zaak te beschouwen. Do toelage werd aanvaard en voor't ontbrekende zou 't bestuur 't noodige zien te verkrijgen. De regeling der zanguitvoering bij den morgenoptocht zal aan den kapelmeester der Stafmuziek, den hr. J. Koning worden overge laten. Er werd verder aanbevolen, wanneer men in optochten zegewagen» wil meevoeren, re kening te houden met de telefoondraden. Een insigne voor do commissieleden, als monster ter bezichtiging gesteld, werd te nietig bevonden. De heer J. Graaff nam op zich een meer doelmatig model op de e.k. vergadering in to leveren. Besloten word den avondoptocht den twee den dag te houden, na afloop der kinderfeesten. Op de vergadering waren slechts 17 van de 43 lysten ingekomen, met een bedrag van pl. m. f73, zoodat de kas thans omstreeks f1800 bevat. Aangedrongen werd op een tijdige inzending der lijsten. In verband met de herinnering aan 't bezoek van H.H. M.M. de Koninginnen alhier, werd bepaald, dat men de feesten zal vieren op 12, 18 cn 14 September. Waar men zulks verlangt, kan een officiëele godsdienstoefening den voorafgaanden Zondag, 11 September, in de verschillende kerken ge houden worden. Na rondvraag werd de vergadering door den voorzitter gesloten. Texel, 5 Mei 1898. De heer John. Oudendijk, Amerikaansch Reiziger, houdt op tal van plaatsen in ons land lezingen over Amerika en de Nieuwe Hollandsche Kolonie .Nederland" in Zuid- Oost Texas. Hij doet zulks in deze week op een drietal dorpen op ons eiland. Met verschillende voorbeelden toegelicht, werd door hem aangetoond, dat landlieden, die nog niet geheel aan lager wal geraakt zijn in de kolonio .Nederland", in Texas een goede toekomst kunnen vinden. Zy moe ten evenwel bezitten capaciteiten, energie en wilskracht. Het hout, afkomstig van het wrak van een voor tal van jaren op de Vlichors gestranden Russischen schoener, heeft in publieke veiling opgebracht 285 gulden. Eene tweede vorkoo- ping zal spoedig volgen. Zoouls reeds gemeld werd, heeft een en ander plaats voor reke ning van ,De Werkverschaffing" te De Cocksdorp. De heer D. Dekker, vroeger onze plaats genoot, thans onderwijzer der 8e klasse te Amboina is benoemd aan de le scbool te Soerabaja. De viering der VascodaGa raa feesten te Lissabon nadert zij zullen van 17 tot 20 dezer plaats hebben. Niet slechts Portugal zal het visrde eeuwfeest vieren der ontdekking van den zeeweg naar Oost-Indië, maar onderscheidene vol ken zullen daarbij van hunne belangstel ling doeu blijken. Nederland zal zich door het oorlogsvaartuig «Evertsen" doen ver tegenwoordigen en vanwege een aantal ingezetenen, met H.H. M.M. ie Koning innen aan het hoofd, zal een verguld zil veren lauwerkrans, bestemd voor 't stand beeld van den beroemden ontdekker, worden aangeboden. Aan de vermelding van het bovenstaande voegen we toe de volgende opmerking, ontleend aan sene beschouwing, onder den titel: Portugal voorheen en thans". >De Portugeezen, een klein volk, zijn, evenals de Pheniciërs der oudheid, en onder gelijksoortige omstandigheden, de beheerschers geweest van scheepvaart en wereldhandelthans is de eenmaal zoo kloeke natie aan de westkust van het Iberische schiereiland nog maar een scha duw van haar vaderen zij leeft en beweegt zich, heeft zelfs op koloniaal ge bied nog iets te presteeren; maar waar is het élan, dat eenmaal zelfs ie duivels trotseerde, welke de bijgeloovige zeelui bezuiden den evenaar meenden te zullen ontmoeten Men schrijft uit Wageuingen De kerseboomgaarden staan hier en in de omliggende Betuwsche plaatsen reeds volop in bloei. Zoowel de late kersen als Meikersen zijn geheel beladen met bloesemknoppen. Ook de pereboomen staan praclitig in bloei en beloven veel. Te Deventer hebben zich voor de betrekking van klerk ten kantore van den gemeenteontvanger niet minder dan hon derd sollicitauten aangemeld. Naar het huis van bewaring te Haar lem is getransporteerd zekere J. Blees te Zaandam, die gerechtelijk uit zijn woning zou worde» gezet, doch, naar gezegd werd, dit onnoodig en onmogelijk had willen maken, door zyn boeltje aan de vlammen prijs te geven. De buren ontdekten echter nog bytyds het gevaar en slaagden er in het vuur te dooven. (»H. C.") Zaterdagmiddag begaf zich te Hosk- van-Holland aan boord van de Harwich- boot een gezelschap, bestaande uit eenige heeren en een dame, van wie de dame, die blijkbaar ongesteld was, door haar be geleiders wérd ondersteund. Vijf minuten na het vertrek van het stoomschip kwam uit Schiedam het telegrafisch verzoek het gezelschap aan te houden, daar dien middag op den spoorweg nabij Schiedam een door een trein verpletterd kinderlijkje was ge vonden en vermoed werd, dat de kleine door dat gezelschap op den spoorweg was gelegd. Een onderzoek bracht aan het licht, dat een heer uit het gezelschap niet aan boord van de Harwichboot is gegaan, doch per spoor naar Rotterdam is vertrokken, waar hij vermoedelijk woont. Aan de politie al daar is zijn opsporing verzocht. Doop In zee Zondagmorgen waren aan het strand te Scheveningen een 60-tal personen, mannen en vrouwen van eiken leeftijd, bijeen, die zich Advendisten noemden. Nabij het tweede zeehoofd voorbij den vuurtoren werd door hen een openlucht godsdienstoefening gehouden, waarbij eenige liederen werden gezongen en een der man nen een toespraak hield. Daarna had een doop (onderdompeling) in zee plaats, waaraan 22 personen (man nen en vrouwen) zich onderwierpen. De man, die dezen doop toediende, be gaf zich tot over de knieën in het water en de doopelingen werden door hem onder het uitspreken van eenige woorden één voor één achterover ondergedompeld. Onder dezen bsvond zich een 82-jarige vrouw. De mannen hadden als doopkostuum een kleed van zwarte stof dat het geheele lichaam bedekte, de vrouwen een wit of ook wel een zwart kleed, tot aan de voeten reikend. Allen waren blootsvoets. Twee linnen tenten waren aan het strand opge slagen voor het verkleeden der doopelingen. Terwijl de doopplechtigheid aan de man nen door den doopmeester alléén werd be diend, werd deze by de onderdompeling van de vrouwen door nog een persoon bijgestaan. Het voorval gaf aanleiding tot twist tus schen aanhangers dezer onderdompeling en toeschouwers aan het strand. Het anders zoo rustig dorp Hoog- karspel is het tooneel van een hevigen strijd. Een paar ooievaars had verleden jaar een nest gebouwd op het dak eener boe renwoning. Sedert eene week of vier zag men dit nest weder in gebruik genomen, misschien wel door twee andere ooievaars althans het nest werd hun betwist. Of was wellicht ontrouw oorzaak van den ver woeden strijd, waaraan eene menigte ooie vaars deelnamen Van heinde en ver kwam er een twintig tal aangevlogen om het nest te bestoken en de indringers te verdrijven, of wel de (n) trouwelooze te straffen. Den volgenden ochtend vond men een paar stukgevallen eieren op het erf. Denkelijk hebben nu de rechtmatige eigenaars hun nest weer in bezit genomen en echjjnt daarna de vrede hersteld. Kantonnale rechtspraak. In Obwalden, in het Zwitsersclie kanton Zürich, is een jeugdig echtgenoot, omdat hy drie maanden na zijn bruiloft vader werd, tot GO fr. boete veroordeeld. De delinquent beklaagde zich bij de Bonds- regeering, maar deze heeft in de kanton nale rechtspraak niets te zeggen, en zy moest dus volstaan met hem haar verba zing over een dergelijk vonnis uit te spreken. Een zonderling geval is bij het gar nizoen te Grenoble voorgekomen. Een sol daat werd verdacht een portemonnaie ge stolen te hebben. De luitenant stelde 's avonds een onderzoek in, en toen de ver dachte bleef ontkennen, dreigde de luite nant hem niet alleen met doodschieten, maar liet den man ook in den nacht naar de vestingwerken vosren en daar blind doeken en op hem schieten gelukkig met los kruit. Zoo luidt het bijna onge looflijk verhaal, dat echter een grond van waarheid schijnt te hebbenwant den luitenant werden terstond 60 dagen vesting arrest opgelegd, terwijl de zaak verder wordt onderzocht. Men vermoedt dat hij in een vlaag van krankzinnigheid aldus heeft gehandeld. Tijdstippen van verzending der Brievenmalen. Naar Oost-Indië: Verte udingswej. Dalumderter Tijdat d laat. patt-brzorg. luslsbPojtk. 13 en 27 Mei. 7.-^Var. 6 en 20 7.— W. 10 en 24 7.- '«»T. 17 en 81 8.'soain. 6 en 20 7 's»V. 13 en 27 9.30mor. elkea Vrijdag. 9.80 'a mor. 80 Mei. 9.80 'a mor. p. ïeepoat via Amsterdam p. zeepost via Rotterdam Holl. mail via Genua. Holl. meil via Mnrseille, p. Frunseh# ranil viti Merseille p. Kngelacbe mnïl via Brindïti Nmt Atjeh en de Oostkust va» Sumatrs p. DuiUche msil vis Napels. Naar Guyana (Suriname) p. zeepost vis Amsterdnm 114 en 81 Mei. I p. msil over Engeland 16 en 80 p msil via St. Nstsire 7 Naar Curasao, Bonaire en Aruba p. zeepost vis Amstsrdsm lUenSlMsi.I 7.'s* i. msil via Queonstown vrijdng**| ',n*' Naar St. Martin, St. Eustatius en Saba p. msil over Bngelsnd 116 en 80 Mei. 7.—'se 7.- 'sa 7.—'s* 7.— 'ss UIT DB TWEEDti KAMER. Jl. Dinsdag werd aangevangen mot de be handeling der definitieve begrooting voor Marine voor 't loopende dienstjaar. Aan de algemeene beraadslaging word door een aan tal leden deelgenomen. Onderwerpen van bespreking waren o. a.het meest gewenschte type van oorlogsvaartuigen voor deu dienst liier to lando en in Oost-Indië verbetering van het logies voor de schepelingenden bouw eener kazerne tot huisTosting van het personeel, 't welk niet aan boord ia inge scheept aanbouw van schepen bier te lande verzekering togen ongelukken van werklieden in dienst van fabrikanten, die met bet Rjjk contracten van leveringen voor de Marine hebben gesloten de bepaling van minimum loon en maximum arbeid voor werklicdou het openstellen der gelegenheid tot het bij wonen eener godsdienstoefening op Zondag uitbreiding van het inlandsche clement bij de militaire Mariuc in Indiëcombinatie van den marinestaf met den generalen staf van de landmachthet straffen van man schappen. belioorende tot de equipage van de .Friesland», omdat zy zich in zake het vertrek van genoemd schip op een Zondag uaur Vlissiugen, tot H. M. de Koningin-Regentes hadden gewenden het veelvuldig toepassen van straffen aan boord van genoemd oorlogs vaartuig. De Minister van Marine beant woordde de verschillende sprekers, en merkte o. a. op, dat algemeene verzekering by marine-werken niet mogslyk is, omdat niet altoos dezelfde werklieden aan een marine- werk blijven werken. De Minister protesteerde tegen de bewering van de toepassing van wreede straffen aan boord. Ze geschieden volgens reglement, en om de tucht te hand haven. De bestraffing over het zenden van een telegram aan de Koningin-Regentes is geschied met 's Ministers medeweten, omdat het een longenachtigen inhoud bevatte, daar het niet was van de equipage, maar van zeer enkelen. Met den Helderschon afgevaardigde was de Minister het eens, dat Zondags-werk zaamheden zooveel mogeljjk moeten verminderd worden. Dc Minister merkto nog op, dat het geen vreemd verschijnsel ia, dat er een groot aantal straffen aan boord van do .Friesland" zijn uitgedeeld zulks doet bij indicnststclling van nieuwe schepen dus verzekert hij zich altoos voor, By dc behandeling der artike len drong o. a. de heer Staalman aan op verbetering der loonen voor hof personeel der wcrkplaatson. De Minister verdedigde den be- staanden toestand en dc toldusver gevolgde manier van beloonen. Verder werd bespro ken de verbetering van de loonen der ma trozen-werklieden cn het uitkceren in geld van 'tgeen hun als vrfje voeding toekomt; oen betere organisatie van bet korps mari nier» extra-betaling voor sorgeanten-majoora, die wegens incompleet voor officier als zoo danig dienst moeten doen vrye geneesk. ver pleging van gezinnen van schepelingen, ook als die gezinnen niet wonen in marine-plaat sen eoldyverhooging voor onderofficieren der Marine; de opneming van het personeel der FEUILLETON. 6) .Zweer niet, mijnheer de Masnil,* zei zc bitter, .een meineed maakt het voorgevallene niet ongedaan. Ga nu uit den weg! Wij hebben elkaar niets meer te zeggen." .Dat is au vrouwentrouw riep hy driftig, „Een jarenlange, trouwe liefde verdwynt als rook voor do leugenachtige taal van een ge lukzoeker, dien ik zal tuchtigen als .Die man daar is geen gelukzoeker,' sprak ze scherp, en wees naar het vertrek van Roland. Ze wierp haren omslagdoek vustcr om den hals en ging heen zonder dat de Mesnil liet waagde haar nog aan te spreke». .Wat is ze schoon,» dacht de Mesnil, toen hy verder ging en staan bleef aan de deur van Roland's kamer. Na eventjes geklopt te hebben, trad hy binnen zonder het antwoord af te wachten, In het eenvoudige vertrek stond Jacob, de dienaar van Rolandhy was niet weinig verrast door het late bezoek. Toch boog hy onberispelijk, toen hij naar de bevelen van mynheer den graaf vraagde. ,Is uw heer in zyn kamer?» vroeg de Mesnil tameljjk trotsch. .Jawel,* antwoordde de knecht aarzelend, .ik twijfel of mynheer hadenavond wel iemand zal ontvangendoch ik wil u echter aan melden.' .Niet noodig, ik zal mjj wel aanmelden,' hernam do Mesnil barsch. .Overigens ben ik jiiet t iemand," maar graaf de Mesnil, be grijp je.' Hy ging naar de deur der zjjkamer, opende stond plotseling voor mynheer Roland, die bedaard van zyn schrijftafel opstond. Geen groet werd er door beide mannen ge wisseld eene minuut stonden ze tegenover elkaar. Nog eenmaal hadden ze vóór jaren tegen over elkaar gestaan cn Roland had den orer- moedigen graaf getuchtigd, wegens eene be- leediging. Beiden waren destyds in dienst by den hertog de Mornay. .Mynheer,' begon do Mesnil met moeite zijne opgewondenheid bedwingende, „ik heb u laten verzoeken by my te komen. Gjj weigerdet echter. Daartoe zult ge wel gron dige redenen hebben. Ik wilde u evenwel heden spreken om u te vragen, wie u bet recht gaf, u in mjjne zaken te mengen .Stil, Hector!* riep de directeur den drei genden hond toe en keek verwonderd den spreker aan. ,Ik betreur het, graaf," zei hy bedaard, .dat gjj u den weg hierheen niet bespaard liebt. Dat ik u niets te zeggen bsb, daaraan kondt ge onmogclyk twijfelen. Ik heb enkel en alleen met graaf do Lomont te doen.' .Gij vergeet, mijnheer, dat ik rentmeester van den graaf de Lomont ben,' riep de Mesnil toornig, .dat ik jarenlang do zaken gedreven heb cn dat ik binnenkort de echt genoot van gravin de Lomont zal zijn.' .Waartoe zegt ge dat? Uwe aangelegen heden en byzonder die van zulken teederen aard raken my niet, zooals u daar zoooven gezegd hebt,* hernam Roland een weinig spottend. De Mesnil beet zich op de lippen. .Ik achtte het noodig u te herinneren,met wien gij spreekt,' riep hij trotsch. .Ik heb geen oogenblik vergeten, dat graaf de Mesnil voor my staat/ sprak Roland mot zooveel nadruk, dat de Mesnil schuw ter zijde week. .Des te beter voor u,' hervatte hy, »ik ben ook niet geneigd, om zooals voor eenige jaren een jongen, die zich aan my vergrepen bad, maar zoo to laten loopen.' Niet de minste verandering was er op bot gelaat van den directeur to bespeuren, alleen zijne vuist balde zich op tafel. .Uw geheugen sehynt niet sterk te zyn,1 hervatte hij kalm. .Evenals voor vijf jaren zou ik u ook heden uog eene voldoening naar uw zi» weigeren. Ik duelleer niet voorzeker niet met een man, die geen schot waard is.' De graaf werd zoo bleek als een lyk. Mynheer!' schreeuwde hij, .wat durft gÜ te zeggen!' Eene handbeweging van Roland gebood hem te zwjjgen. .Genoeg, graaf de Mesnil,* zei de directeur kortweg. .Ge ziet, dat het beter is, dat een gesprek tusschen ons achterwege blijft. Gij zult, zoolang ik hier ben het slot verlaten de graaf zal u tronwens dezen eisch van mij reeds medegedeeld hebben. Of ge na uwe terugkomst te Lomont uwe betrekking nog kunt waarnemen, daarover heeft natuurlijk graaf de Lomont te beslissen. Zenuwachtig beet de Mesnil zich op de onderlip. .Zoo/ sprak bij spottend, .wijl het u be lieft moest ik vertrekken. En dat eischt gij 1 Daarvan heeft graaf de Lomont my niets ge zegd. Ik zou wel dwaas moeten zijn voor u liet veld te ruimen. Gij zult gaan, niet ik Wy willen niots met uw huis te maken I hebben.' .Ga heen, graaf!' zei Roland bevelend. »Mjj kunt gy dank .weten, dat ik u niet wegens valschheid in geschrifte liet gevangen nemen. Ik deed dit niet, uit achting voor den naam de Lomomt.' .Zwyg!» ging Roland voort, toen de Mesnil wilde antwoorden. .Gij weet, dat ik de be- wyzen van uw bedrog in handen heb. Onze bankier zal u morgen uwe provisie betalen en de avond vindt u niet meer in 't slot.» De directeur belde. «Jacob,beval hy den knecht, «geof myn heer den graaf zyn hoed aan.' Zwygend nam de Mesnil den hoed, dien hij bij het binnenkomen op een stoel geworpen bad, en schreed naar de deur. Op den drem pel keerde hij zich nog eens om. .Verheug u niet te zeer, dat gy u vandaag kunt wreken de beurt komt ook aan mij en wee u dan Ge vergist uIk wreek mij niet,' zei Roland ernstig, .ik doe eenvoudig myu plicht." Felix Roland was alleen. Hy streek zijne band over hel voorhoofd en opende een vens ter, om de frissche avondlucht binnen te laten. Lang staarde Felix in den donkeren nacht. Hij herinnerde zich weer het ver- ledeue, nu hy den man had weergezien, zijn carrière eens zoo wreed verwoestte. Met moeite had liy zich moeten bedwingen jegens den bedrieger. Héwat stormde het daar buiten Tusschen het loeien van den storm hoorde men het gekraak van dorre takken, die naar beneden stortten. Een hevige wind vlaag doofde byua de lamp nit, zonder dat hij het bemerkte. .Verheng n niet te zeer, dat gy u van daag kunt wreken .Wreken?' Neen, wraak wilde Roland niet. Kindelyk sloot de directeur het venster en keerde zich om. Daar stond Jacob, wie weet hoe lang reed» en vroeg zich angstig af wat zyn meester wel in den pikdonkeren nacht te kjjken had. .Hebt ge hem herkond, mynheer vroeg Jacob schuchter, terwijl hy kole» op de kachel deed. .Ja, myu jongen/ sprak de directeur vriendelijk, .ik heb hem herkendhy is weinig veranderd." .Het is waar/ meende Jacob, „het is een nette man ook Robert is dezelfde gebleven, want leeljjker worden ging slecht.' Aange moedigd door een glimlach van zyn meester ging hy voort: .graaf de Mesnil en Robert zullen wel niet aangenaam verrast zyn, dat wij ons te Lomont bevinden.'Robert ging op zy, toen ik hem in den tuin ontmoette. Hij denkt zeker nog aan den soldatentijd, toen hij zich esne flinke straf van u op den hals haalde. Hoe of de slungel by graaf de Mesnil mag verzeild zyn!' praatte Jacob verder, terwyl hy een tafeltje voor den leuningstoel plaatste, waarin zyn meester zat, die Hector op den kop streelde. „Zal mynheer nog werken, of mag ik de viool brengen vroeg Jacob. „Breug mij de lamp en schrijfgereedschap,' zei Roland, «en het groote zwarte boek, dat reeds op de schrijftafel ligt.» ,Racine/ zei Jacob naar de tafel ziende. De directeur glimlachte eventjes. „En speelt u hedenavond niet meer, mijn beer?' vroeg Jacob verlegen. .Neon, heden niet meer, wie weet, wien ik door mjjn spel kan storen. Ik ken immers myne buren nog niet," hernam Roland, en sloeg het boek open. „O, mynheer, daarin mag u gerust zyn/ riep Jacob. .Wy bewonen alleen dezen vleugeltwee kamers ervan zijn no6 >eg. En de eerste kamers van den anderen kant zyn van de gravin. Daar kan men er on mogelijk iets van hooren." Ei, je bent voortreffelijk op de hoogte/ zei de directeur, op eenigazius berispenden toon. „Waarvan weetje dat alles?' .Het kamermeisje van de gravin is zeer vriendelyk/ hervatte Jacob verlegen. .Ik ontmoette juffrouw Franchon op de trap on vroeg haar, waar de keuken was.» En beschreef zy jou dc ligging der ver trekken van bet kasteel Heel nieuwsgierig Ik bad liever, dat ge u door de vriendelijke Francbon niet liot uitvorschen. Je moot vriendelyk en beleefd zyu, wanneer ccne ontmoeting onvermijdelijk is, doch ik weusch niet, dat ge hier to veel praat. Ga nu heen, Jacob Jacob boog diep on zei „goedennacht „Goeden nacht/ hernam Roland goedig. Je kunt Bernater zeggen, dat hy zich morgen vroeg gereed houdtwe maken dan een tochtje door het bosch.' En raag ik mee „Ja, je mag mee.» Heelemaal getroost herhaalde Jacob zijn groet en verliet de kamer, waarin Felix Roland nog lang bleef lezen. Hij ging eerst rasten, toon de storm bad uitgewoed en het zachte maanlicht de duisternis Tan den nacht verdreef. (Wordt vervolgd).

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1898 | | pagina 1