Marine en Lege". Ingevolge Kon. besluit van 15 dezer no. 41 wordt Hr. Ms. logementschip voor zeemiliciens «Neptunus* met 15 Juni a. 9. te Willemsoord uit den dienst gesteld en de kapitein ter zee K. J. Bal alsdan eervol van het bevel over dat schip ontheven. (.St.-Ct.*) Do hoofd-machinist le kl. J. Holtmnrk is bestemd om op te treden als chef van het machinekamerpersoneel aan boord van de .Som- melsdijk' die in dienst wordt gesteld met be stemming voor de West. Voorts zullen de machinisten le kl. A. A. van Boven en E. van Dijk, zoomede de adspirant-machinist T. Kenp deel uitmaken van het machinekamer- personeel. Als chef van het macliinokumer- personeel aan boord «Hadda* zal optreden de hoofdmachinist 2e kl. J. van Rees. De machinist 2e kl. M. T. Speckens heeft met goed gevolg examen afgelegd voor lekl. schiedt. Of is deze gelegenheid tot het ver zenden van brieven van hier in de richting van Amsterdam misschien vervallen? vraagt hy, en hy meent, dat menigeen hieromtrent wel gaarne inlichting zal bekomen. Stoomvaartberichten. liet stoomschip .Lawoe', naar Rotterdam, pass. 2/ Mei Gibraltar, Het stoomschip «Koningin Wilhelmina», naar Amsterdam, vertrok 27 Mei van Genua. Het stoomschip «Prins Hendrik*, van Am sterdam, vertrok 26 Mei van Genua. Het stoomschip .Madura,* van Amsterdam, pass. 28 Mei Gibraltar. Het stoomschip «Koningin Regentes",van Amsterdam, vertrok 28 Mei naar Batavia. Het stoomschip «Sumatra" arriv. 28 Mei van Amstordam te Batavia. Marktberichten. Alkmaar, 27 Mei. Aangevoerd 12 paarden, f 50 a 800, 82 koeien en ossen f 10U a f 160, vette kalv. f 0 a f per p. f 0.a 0.95 nuchteren id. f 6 a f 15, 0 vette schapen f af per p. 345 magere id. f 12 a f 22, 0 vetto varkens a ct. per K.G., 141 magere id. f 14.a t 17.24 bokken en geiten f 2.a f 6.boter per p. f 0.45 a f 0.50, kipeieren f 0.62J a 0.70 do 25 stuks, eenden dito f 2.90 a f 0. 247 biggen fC.a f 10.20 kleine bokjes f 0.30 a 0.70, 542 lammeren f 6.— a f 12. Hoorn, 28 Mei. Aangevoerd tarwo f 7.50 a f 11,rogge f 0.a f 0.gerst f4,50 a f 6,50, haver f 3.75 a f 4,75 witte erwten f 0.af groene dito f 8.— a f 11, rauwe dito f 14.a f 18.vale dito 12,a f 16.bruine boonen f 8.25 a f 9.karweizaad f 11.75 a fmosterd zaad f 17.4 paarden f 80. a f 800 38 koeien f 150 a f 200, 291 schapen f 18 a f 26, 67G lammeren f7 a f 12, 16 kalveren f 6 a 15, 24 varkens f 14 a 25, 0 zeugen f at 126 biggen f 6,a t'10, kipeieren f 2.50 a t 2.75 eenden dito aa per 100, 8925 kop boter f 0.50 a 0.52' p. K. Visscherijbtrichten. Nieuwcdiep, 27 Mei. Aangebracht 125 tal baring per tal f 0,95 a f 1,10, 60 tal geep per tal f 5,50 a f 6,50. Van Texel 20 roggen p. st. 85 cent. 12 korders met 10 tot 70 tongen p. st. 45 a 55 cent, 10 tot 30 middelm. tongen p. st. 25 a 80 ct,, 20 tot 100 kleine tongen p. st. 12 a 15 cent, 1 tot 4 mand kleine schol p. m. f 2,50 a f 2,75, 1 tot 2 mand schar p. m. f 2,50 a f 8, 26000 ansjovis per 1000 f 11,15 a f 11,30. 1 zalm voor f 24. 28 Mei. 50,000 ansjovis per 1000 f 11,25 a f 11,60, 190 tal baring per tal f 1,15 a f 1,50, 30 tal geep per tal f 5,50 a f 6. Van Texel 100 roggen p. st. 86 a 90 ct. 70 korders met 5 tot 60 tongen p. st. 50 a 60 ct., 5 tot 20 middelm. tongen p. st. 30 a 35 ct., 10 tot 150 kleine longen p. st. 13 a 15 ct., 5 tarbotten p. st. f 6 a f 9, 1 tot 4 mand kleine schol p. m. f 2,50 a f 3, 1 tot 2 m. ichar p. m. f 3. 80 Mei. 10 tal haring per tal f 1,25. TUtlstipprii van vei zending der Brievenmalen. Naar Oost-lndiê: Verxsndiogawoe. ceepoit via Amsterdam f>. xcepost vin Rotterdam p. Holl. mail vin Genua. f. Holl. inail vin Mnrseille. l-ransi-he muil vin Mnrseille p. Engeliche mail vin BrindiU Nonr Atjeh en de Oostknat i. Duitache mail via Napels. Naar Guyana (Suriname) i. secpott vin Amsterdam I s i. mail over Engeland 18 en 2 i. mail via St. Neiaire Dniumder ter post-bexorg. Tijdat d laat. boalahPostk. 10eu2l Joiii 0.80 'anv. 8 en 17 6.80'aar 7 en 21 0.80 'aar. 14 cn 28 8.'snarn Ren 17 6.30 'aav. 10 en 24 9.30 's mor. alktn Vrijdag 9.80' a mor. 13 en 27 Juni 9.80 'a mor. 0 30'tav. 0.80'tav. 0.80 'sav. Naar Curagao, Bonaire en Aruba p. zeepost vin Amsterdam p. msil via Lücrjool p. mail vin Genua. -| i u.ou tav. Naar St. Martin, St Eustatlus en Saba: p. mail over Engeland 18 en 27 Juni.' 0.80'atT Burgerlijke Stand, gem. Helder. Van 27 tot 31 Mei. BEVALLEN: J. Meyer geb. Molenaar, z. A. Muye geb. Kater, z. G. GomeB geb. Gie- les, z. M. A. van Gorkom geb. Thocsing, d. A. O. Hannema geb. Klumpert, d. M. Kou- wenberg geb. Lont, d. S. Visser, geb. Dek, d. W. A. M. Verhoef geb. van Eysden, d. A. M. II. Gielea geb. Koopman, z. N. Rech- sleiner geb. Verschoor, z. J. Janzen geb. Tigchclanr, z. P. van der Hert geb. van Straatcn, z. OVERLEDENJ. F. van Vooren, 43 j. J*. de Kok, 22 j. 1 levenloos aangegeven van P. M. Bouning. Gemeenteraad van Wieringen. Vergadering vao 28 Mei 1898. Voorzitter de Burgemeester. De Voorzitter opent dc vergadering, de notulen worden na voorlezing vaaige.teid. le. ia ingekomen eene dankbetuiging van Boekhouder au Keurmeester* van bet Zeegras, voor hnnne traete- msntaverhoog'Ug. 2e. een brief vnn Gedeputeerde Staten, dat op de reclames vnn J. ten Bokkel au A. Dovta, tegen bun aanslag in den boofdelykou om.lag, afwijzend is beschikt. 8e. een brief vnn bet Hoofd der school te Hippoly- tuihocf over bcnocdigdo herstellingen aan die school, hstgeen door het Dagclykich Heslunr zal worden nagezien. 4e. Verzoekschrift van ingezetenen om kg de benoe ming tan een Hoofd der school op Oosterland, de ksnze U vestigen op den beer I.. Spntnder. is. Alphabctiache voordracht rcor een Hoofd der school te Oosterland. bestaand* uit de hveren W. Mo lenaar t' Heerhogowaard, L. Spaander te Oosterland, a. C. Toet te Hiipolyluskovf. De heer L. Spaander wordt mot algemene «temmen benoemd. Ge. gaat de Rand in baalotcn vtrgadering tst baapre- king van do Wicrzimk. Nadat do opcubnro vergadering weder geopend ia, wordt medegedeeld dat bcaloien is, om het ïeegrss niet aan particulieren, inner een handelanrs te vtrkoopen, bij niet minder dan 25 pakken van 100 kilo. franco scheeps boord t« Vieringen, voor f9.25, 18,of f6,per 100 kilo, nasr dn kwal.Uit. en contant te betalen zoodra bet zeegraa zich aan boord bevindt. Nn S< gewone rondvraag alnit d* Voorzitter de Ver- !LLL Correspondentie. X. vraagt, welke postbussen alhier 's avonds voor de verzending van brieveu per stoom boot gelieht worden, cn op welk uur dit ge Vervolg der berichten. De heer dr. R. Rykens, benoemd tot directeur der Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus te Helder, heeft tegen 15 Juli a.s. ontslag aangevraagd als direc teur der H. B. S. ta Warfum, en als schoolopziener in het arrondissement On- derdendam. Huisduinen. - 2e Pinksterdag. 't Was in 't dorp Huisduinen beide Pinkster dagen vrij levendig, maar vooral op Pink stermaandag. Van af de duinen gezien, was't overal even roerig, overal bewogen zich wandelaarsop duin aan 't strand, op weg van Helder naar Huisduinen, maar bovenal in 'tdorp zelf, waar do grooto massa zich om den draai molen had geschaard, die onophoudelijk by de vroolyke toonen van een draaiorgel rondging en steeds door liefhebbers bezet was. Ieder oogenblik brachten de stoomtram, de paardentram en gewone ry tuigen nieuwe be zoeken aan. Tal van kleinhandelaars boden op wagens hunne waar te koop aan en verhoogden daar door do levendigheid van 't tooneel. In alle koffiehuizen en herbergen stonden de deuren wyd open tot ontvangst der be zoekers, die van de gslegonheid dan ook al gemeen gebruik maakten om uit te rusten. De kasteleins en hnnne bedienden hadden somtijds geen handen genoeg om de dorstige gasten te bedienen. In 't Badpaviljoen kon men op sommige oogenblikken slechts met moeite plaats krij gen. 't Weer werkte mede om 't genoegen te verlioogen, een genoegen dat zich, toen 't wat later werd, soms vrij luidruchtig openbaarde. Een groot contrast met die opgewekte vroolykheid vormde de andere zyde van 't dorpDaar zag men een aantal mcnschen verzameld, die stil en bedaard wachtten op de dingen die komen zouden. Ze waren hier bijeengekomen om de «Open luchtmeeting' een zaak die hier nog nieuw is, bij te wonen. De byeenkomst zou ge houden worden op een afgehuurd stuk weiland. Aan 't einde daarvan verhief zich een een voudig tentje. Drie Nederlandsche vlaggen wapperden er boven en op de middelste daarvan la3 men 't woord ,Emanuel*. Behalve de personen op 't terrein liad zich een groote menigte schilderachtig op 't duin gegroepeerd, en kon men daar al niet veel hooren, men kon er uitmuntend zien. In dat tentje stonden, als een gesloten plialanx leden van onderscheidene afdeelingen vnn den gehcel-onthoudere-bond.Vertegen- woordigd waren: «Emanuel," «'t Kruisver- bond," .Ned. Ver. tot afschaffing van sterken drank" en >Ned. ond. prop.-clnb voor drank bestrijding." Werd aan de eenc zyde van 'tdorp koning Alcohol yverig gediend en vereerd, bier zou men dien vorst nit alle macht bestrijden. De aanvoerders in den stryd waren de heer O. van der Wal, die do bijeenkomst met een inleidend woord opendeverder de bh. M. Valk, van Loosdninen. J. van Nederop, van Amsterdam, ingeleid door den heer C. v. d. Bilt. Mevrouw Stel lingwerfJentinck, ingeleid door den voor zitter en de lieer P. Bregman, van Amsterdam, ingeleid door den heer A. H. Kroes. Daarna tradt ook nog als spreekster op Miss Gray, uit Amerika. Alle sprekers toonden aan de noodlottige gevolgen van 't drankmisbruik, toonden i dat daardoor gevangenissen, ziekenhuizen krankzinnigen-gestichten worden bevolkt verder dat de zonden der ouders op hun kinderen werden overgeplant. Ook trachtte men aan te toonen dat zelfs een matig gebruik van sterken drank af te keuren is, daar matige drinkers niet zelden later dronkaards worden. Aangetoond werd door voorbeelden uit 't dagelyksch leven, hoe dronkenschap den mensch ongeschikt maakt voor zaken, 't huis gezin benadeelt en tal van noodlottige gevol gen na zich sleept. Volgens de geheel-onthouders is men ver plicht uit christelijke of algemeene men- schenliefde, al naar de verschillende opvat tingen, om zich van drankgebruik te onthouden, ten einde geen voorbeeld t« geven dat tot navolging leiden kan. Ds. A. De Koe had zich 't slotwoord voor behouden. Door hem werd 't gesprokene nog eens in 't kort geresumeerd en nogmaals met kracht aangedrongen zioh als lid by de een of andere afdceling aan te sluiten, om de geheel-onthouders in hunne moeielyke taak te steunen. Nog meer goed nieuws ontvangt men omtrent den vangst in het rykgezegende visch- water, de Zuiderzee. Een ander dan onze gewone correspondent op Urk schroef ons dezer dagen het volgende: Aan hoeveel we ook als bewoners van een plaats, waar de visschery de hoofdbron, ja, de eenigo bron van bestaan is, gewoon zyn, vooral wat betreft lief en leed, armoede of welvaart, werkeloosheid of overvloed van arbeid, die visschery tengevolge heeft, eene week zooals de afgeloopene was, nooit to voren hier bekend. Wy hebben het oog op do ryke vangst van ansjovis cn al wat daarmede in verband staat. Zooals velen zullen weten, is het begin dezer maand, althans do eerste helft, ook het begin der ansjovisvangst op de Zuiderzee. Was men sinds het jaar 1890 begonnen met staande netten en ving men toen met de ansjo- viskuil zelfs in de eerste dagen van Mei en vervolgens enorme hoeveelheden, en ook met de staande netten naderhand, toch bleef de kuil den boventoon houden. Niet weinig droeg daartoe by de flinke bries, welke voort durend woei, in 1890 namelyk. Deze week was 't omgekeerdde kuil ving niets, althans betrekkelyk weinig, by flinke bries, en de staande netten zaten eivol. Waren vele zouters of speculanten, nu de staande netten meer en meer in gebruik kwamen, van meeoing, dat de handel, n.1. de speculatie, in het artikel ansjovis zyn tyd gehad had, wijl er met de netten altyd ge- vischt, zelfs bij het meeste stille weer, en ook gevangen werd, zoodat voor de consumptie altyd voorraad bleef, ook die profetie is deze week bedrogen uitgekomen. Een prys van f 10 en f 11 per 1000 stuks ansjovis by zulk een vroego en daarby ryke vangst Hoevelen er ook van onze vistcbera en ook anderen, die geen visschers van professie zyn, bezig warea met staande netten, nn gingen ook anderen netten (staande) aanleggen. Helaas! Er waren of zyn geen netten te krygen althans zo> spraken dc een of twee verkoopers alhier in dat artikel. Anderen zeiden lood en kurk, dat onder en boven aan die netten bevestigd wordt, is zoo spoedig niet 'to krygen. Wat van dit alles waar is, weten we nietmaar zeker en vast is, dat no we aan het begin van een ryke anjovisvangst staan, waar in deze 10 a 12 dagen bepaald meer dan 500 duizend gulden door alle Zui- derzeevisschers van elders en hier is verdiend, er hier geen netten voor geld te verkrygen zyn. Zelfs al was nu iedereen voorzien, d.w.z. als er geen visschers waren, die staande netten voor het eerst gingen aanleggen, dan zou men, bij eventueel verlies van netten, toch tot werkeloosheid gedoemd zyn. Zoo iets mag toch zeker niet. Daarom ware 't te wenschen, dat de visschers van hier en elders netten, kurk en lood voor hun geld konden bekomen. (,N. v. d. D.") Uit Amsterdam. Jl. Zaterdagavond is uit eeno woning in dc Reinwardstraat ontvreemd een portefeuille, inhoudende f1700 aan bankpapier, eenige brieven en een deposito-bewijs op de Ara- Bterdamsche bank, groot f12,000. Een be paald persoon werd door den bestolene ver dacht. Door de politie werd de genoemde bank gewaarschuwd, en het signalement van den verdachte naar elders gelelegrapheerd. 't Gevolg was, dat reeds Zondagochtend de verdachte persoon te Rotterdam gearresteerd en naar de hoofdstad overgebracht werd. De gearresteerde, die alle schuld ontkent, had een groot deel van het geld nog in bezithet deposito-bewijs echter niet. Jl. Zondagavond is in de Govert Flinck- straat een bloedig drama afgespeeld. In een café aldaar, waar het omstreeks half 10 erg vol bezoekers was, kregen een paar hunner twist. Een der twistenden gaf den ander met een scherp voorwerp, vermoedelijk een mes, op eenmaal een hevigen steek in het onder- lyf. De verwonde, genaamd Hendrik van Reeden, diamantslijper, omstreeks 22 jaar oud, ging nog de straat op, doch zakte daar ineen. In een apotheek verbonden, werd hij door de politie naar het Binnen-Gaathuis ge bracht, waar hst bleek, dat hij reeds was overleden. De zaak werd terstond onderzocht, 't Voorwerp, waarmede de daad was gepleegd, werd voorloopig niet gevonden, 't Bloed, in het lokaal gevonden, wees echter aan, dat het feit daar gepleegd was. Een 40-tal ge tuigen werd nog denzelfden avond door den Commissaris van politie gehoord, echter zonder dat zulks dadelyk tot ontdekking van den dader leidde. Op de Schager laminerenmarkt is Donderdag eene poging tot flesschentrek- kerij gedaan, welke echter gelukkig tijdig ontdekt werd. Eenjzoogenaamde lammeren- koopman, gekleed in de bij het vak be- hoorende blauwe kiel, kocht van iemand 65 lammeren tegen f 7.25 het stuk, onder voorwaarde dat de koopsom dienzelfden morgen halfelf zou worden betaald Toen dê verkooper op het voor de be taling bepaalde uur ontdekte, dat de lam- merenkoopman bezig was de lammeren te verkoopen aan een bekend lid van de op handelsgebied beruchte, z.g.n. »Zwnrte bende", wekte dit diens argwaan op en eisebte hy, ingevolgede gestelde voorwaarde, oogenblikkelijk betaling, waarop hij echter een weigerend antwoord ontving. Terstond werd de politie van het een en ander in kennis gesteld, hetgeen tengevolge bad, dat de lammeren weder in banden kwamen van den eersten eigenaar. De >lammerenkoopman" werd door eene intusschen saamgestroomde menigte markt- bezoekers zonder veel omhaal van de markt gedrongen, evenals zijn handlanger, het lid van de zwarte bende, die 't geraden achtte zich niet meer op bet terrein van hunne mislukte operatie te ver toonen. Beiden maak ten zich snel uit de voeten. Een moedige daad. Rotterdam, 19 Mei 1898. Gistermiddag on geveer halfdrie viel de achtjarige Hendrik Salmeyer van do voorplecht eener in het Haagscheveer liggende pakschuit te water. De plaats waar de jeugdige drenkeling lag was noch van den wal noch van de schuit af, bereikbaar, daar zij zich juist achter het commissarishnisje van den Haagschen motor- dienst bevindt. Veel hnlp was spoedig aanwezig, dooh geen afdoende, daar men slechts naar de borrelingen aan de oppervlakte van het water, de plaats kon bepalen waar de drenkeling lag, en tot redding alleen een scheepshnak gebruikte, zoodat de knanp ongetwyfeld zijne roekeloosheid roet den dood zon bekocht heb ben, zoo niet de 14-jarige Jan Heeman, die van nit bet raam der ouderlyke woning liet ongeluk gezien had, naar beneden ware ge sneld, op de trap zich van bois en vest ont doende. Zonder cenig bedenken duwde hy twee heeron op zy en sprong hy te water. Hy dook en smaakte de voldoening met hulp der hem toegestoken handen, parapluies enz., den jongen behouden op vasten bodem te brengen. Een ooggetuige voegt bier aan toe: Plotseling verschynt een flinke boutige jongen van ongeveer 14 jaar, duwt twee liee- ren die op den kant bjj het huisje stonden, ter zyde en werpt zich geheel gekleed in de opening, gevormd tusschen de voorstevens van twee schuiten, duikt onder naar den drenkeling en volbrengt op kranige wyze de redding. Het enthousiasme der omstanders voor de koene daad des jeugdigen redders was dan ook welverdiend, al werd de uiting daarvan onderbroken door eenige bestraffende woor den aan 't adres van den roekeloozc wildzang de onwillige oorzaak van veler schrik. Een woord van kulde zy dns gericht tot den moedigen flinken knaap, op wiens gelaat eene spontane onweerstaanbare aandrang tot menschlievend redden te lezen stond, en die in do gedachte een medemensch van een wis sen dood te hebben gered, een ruime vol doening zal vinden voor zyne menschlievende daad. Door de commissie tot het redden van drenkelingen te Rotterdam, werd aan Jan Hoeman, geboren te Helder, voor deze moe dige daad een getuigschrift uitgereikt. Rotterdam, 8 Juli 1897. Gisterenavond om streeks 7 uur viel de 6-jarige Hermanus Koe bergen in het water naby de sluis aan de Delftsche poort. Op het hulpgeroep zyner makkers kwam de 13-jarige Johanues Heeman, wonende aan het Haagscho Veer No. 42, toe gesneld en zonder eenige aarzeling sprong de moedige knaap den drenkeling na en smaakte de voldoening hem behouden op het droge te brengen. Jan Heeman woont sedert een' paar jaren te Rotterdam waar hy het stoenhouwersvak beoefent. De bijzonderheden van zyn moedig optreden aldaar ontleenen we aan het «Rot- terdamsch Nieuwsblad". Met genoegen govon we hieraan ccd plaats en wenschen dat het den flinken jongen, tot loon vaa zyn moed in zyn leven goed ga. 's Werelds wapenrusting. De uitgaven voor oorlogswapening van Engeland, Rusland, Frankrijk, Italië, Oos tenrijk en Duitschland is van f 1.048,000,000 in 1868 gestegen tot f2,028,000,000 in 1896. De legers op oorlogstoet telden in 1868 vier en een half millioen mannen, 1896 zeventien millioen. In dit tjjdperk verminderde de V. S. hun schuld van f6,600,000,000 tot 2,400.000,000, Groot Brittannië van f9,600,000,000, tot 7,800,000.000. Doch in de niet-Engelsch sprekende landen rees de schuld gestadig. Frankrijks schuld die in 1868f6,000,000,000 bedroeg, steeg tot f 15,000,000,000. Rus- lands schuld vermeerderde naar verhouding nog sterker nl. van f3,600,000,000 tot 9,600,000,000. Do schuld van Oostenrijk Italië is meer dan verdubbeld. Deze cyfers, welke medegedeeld worden door den heer H. J. Wilson in de Nineteenth Ccntury" zyn niet heel bemoedigend. De schrijver gelooft echter wel iets goeds daarin te mogen vinden en merkt op dat de algemeene dienstplicht in Engeland eenigen goeden invloed zou kunnen hebben. Indien de Staat zijn oorlogsbehoeften binnen eigen grenzen koopt, komen de uitgaven aan kanonnen en schepen bijna geheel in den vorm van loon ten goede aan de ar beiders. Honderdduizenden jonge mannen worden een paar jaren lang aan het huise lijk leven onttrokken, waardoor vroege huwelijken tegengegaan, het lichaam ont wikkeld, en tucht en gehoorzaamheid in geprent worden. De pest te Calcutfa. Niet zonder groote bezorgdheid ziet men de uitbreiding van de pest te Calcutta. Behalve de stad zelve wordt nu het ge- heele gebied van Neder-Bengalen met 80 millioen inwoners badreigd. Men hoopt evenwel te kunnen profiteeren van wat de epidemie te Bombay leerde, voornamelijk om niet te handelen zooals daar geschiedde. Daar stierf in anderhalf jaar een veertigste van de bevolking, en die sterfte is niet zoo bijzonder groot, maar door allerlei dwangmaatregelen en door de quarantaine was de schade die aan den handel werd toegebracht enorm. Te Calcutta zal nu, om deze nuttelooze maatregelen te vermjjden, aan de bewoners van besmette huizen de keus worden gelaten tusschen inenting of gedwongen afzondering. Men stelt er in de inenting veel vertrouwen en men hoopt op deze wijs veel kwaad te voorkomen. Dat geen enkel jaargetijde en geen ge steldheid van den bodem eenigen waarborg tegen de ziekte geven, is ook ditmaal ge bleken. Maar evenals elders ging ook hier een epidemie onder de ratten aan de uit barsting der ziekte vooraf. Heldersche Moppen HOE DE DAUW ONSTAT. Onderwijzer«Zeg nog eens, J. Pieters, hoe men het verschynsel van de qw moet verklaren. Jan «Omdat de aarde zich in 2 ren tijds ora haar as ronddraait en door zulkn snelle beweging raakt zy natuurlijk erpan liet z wee ten Natuur en leer. Een advocaat beweegt door zyndeitrede ten gunste van een zakkenroller jliek en rechters tot tranen. Zelfs beklaagdeet men zich de oogon afwissohen. Geroerd verlustigt pleiter ziehfer dit schouwspel, tot by, oousklaps injn zak tastend, verschrikt uitroept: «Welammels, daar gebruikt de kerel mijn zakdi!" Een proza-mensch Zy: .Houdt je heusch van mHenry Werkelijk? Hy: «Zeker, lieveling! Maar apoi, heb je dat notitieboekje niet bij de h!, dat ik je laatst gegeven heb?" Zij: .Ja, beste! hier is hetl" Hij: ,Nu, maak er dan een ine aan- teekening van! Dan hoef je het iniet tel kens weêr te vragen I" Te veel opeens. Heer des buizes (op hetluid af- lcomend, dat in de keuken een omgtpen koet met vaatwerk maakt)'. ,Maar, Miedaardoe je anders een heel* maand over!" De aanhouder wint. Dit is een waar spreekwoord li eenige bekende uitzondering is het ge'van de hen, die uit den treuren het ste«i nest-ei zit te broeden. Uit het Buitenland. Nog altyd blyft men vruchteloos wachten op effectief oorlogsnieuws. Dagen achtereen zoekt men naar een beslist antwoord op de vraag: waar bevindt zich de admiraal Cervera met het Spaansche eskader? Volgens de eene meening bevindt hy zich als opgesloten in de baai van Santiago de Cuba, volgens eene andere is hy er, ja, geweest, om kolen en anderen voorraad in te nemen, en heeft hij op geheimzinnige wijze weór het ruime sop gekozen. De AmerikaanBche berichten doen liaast niet twyfelen aan het verblyf in genoemde baai, doeh het wordt verdacht, nu dit ook door berichten uit Spanje wordt bevestigd. De Spanjaarden toch hebben tot nu toe, hetzy niet opzettelyk, hetzy bij wyze van krijgslist, steeds berichten over hun vloot verspreid, die later precies onjuist zyn gebleken. Hoe dit zy, 't valt moeilyk, omtrent da plannen der Amerikanen iets zekers te zeggen. Men kan dus merkt de New-Yorksche correspondent van de .Times" op met evenveel gezag beweren, dat dadelyk een inval zal worden gedaan op Cuba, als dat deze zal worden uit gesteld dat Portorico zal worden aangeval len en niet aangevallei; dat de President der Groote Republiek een nieuw plan heeft goedgekeurd en dat hy dit niet heeft gedaan, doch dat hy wacht op nieuws van de Spaan sche en Amerikaan8che vloten. Bij de dagbladpers in Amerika vindt eene oproeping van nieuwe vrijwilligers algemeen goedkeuringook zy, die oorspronkelijk tegen den oorlog waren, meenen, dat krachtig op treden van Amerikaansche zyde thans geboden is, om een einde aan den oorlog te maken. Een der bladen de .Herald" verheugt zich er over, dat de RegeeriDg eindelijk bewust wordt van de beteekenis en den ernBt van den oorlog, dien zij nitgelokt heeft met eene on voorbereidheid en een luchtigheid, die karak teristiek is voor een niet militair volk. Meerdere bladen spreken mede in dien geest. De leden der Regeering to Washington hebben in de laatst verloopen dagen lang ge- delibireerd over de thans te volgen gedrags lijn. Met zekerheid is over die piannen echter niets mede te deelen. Het heet, dat Havana ter zee en te land zal worden aangevallen, en dat Portorico zoowel als de Philippijnen moet worden genomen. Want deze moeten in de macht der Amerikanen zyn, tegen dat er van vredesonderhandelingen sprake is; dkn kan Amerika by bet einde van den oorlog eischen, dat het ze mag behouden een groot ver schil met den eisch, dat zy zullen worden afgestaan. De tegenwoordige oorlog tusschen Spanje en do Vereenigde Staten van Noord-Amerika zal, wanneer hy te eeniger tyd tot de ge schiedenis behoort, zeer waarschynlyk aan leiding geven, dat N. Amerika alle moeite zal doen, om het Deensche eiland St. Tho mas in bezit te krygen. In een rapport aan de regeering te Washington heeft een der Spaansche admiraals er op gewezen, hoe groote voordeelen aan het bezit van dit eiland verbonden zyn. St. Thomas ligt aan don weg van Europa, Brazilië, Oost-Indië en den Grooten Oceaan naar West-Indië of de Ver eenigde Staten. Alle schepen vandaar of daarheen bestemd, moeten er voorraad inne men. Uit dit pnnt kunnen alle West-Indische eilanden worden aangevallen, maar het kan zelf tegen ieder gevaar voor eene landing onbeperkt worden versterkt. De stad St. Thomas ligt aan een byna volkomen ronde baai, welker ingang beschermd wordt door twee zware forten, die zoodanig versterkt knnnen worden, dat geen vreemde mogend heid ze ooit kan nemen. In het bedoelde rap port wordt St. Thomas een klein Gibraltar genoemd, dat door geen vloot kan worden aangetast. Er is geen mogelykheid voor «ene landing, daar het eiland omringd wordt door klippen en banken, en elk punt dat een schip of boot zou kunnen naderen, is een natuurlyk fort, dat, zonder kunstmatige versterkingen, met een paar kanonnen voldoende verweer baar is. Geen haven in de West dus wordt verzekerd is beter geschikt als marine station dan St. Thomas. Zijn haven die van St. John en de haven, welke door het WatereilaDd gevormd wordt, zouden alle sche pen van de grootste vloot der wereld kunnen bergen, en deze vloot zou daar veilig zyn voor de ongenade van zee of vyand. St. Tho mas is de sleutel van de West en is voorde Vereenigde Staten dus van nóg grooter be lang dan voor eenig ander volk. Advertentin. Vijf-en twintigjarige 3t- j I vereeniging van j. SEVENHUIJSEN EN A. Hl. DE KLERK H.lder, 12 Juni 1898. Receptie 5 Juni a. e.a 2 tot 4 ure. Weststraat No. IC Op dan 5den Juni a.s. In, door Gods goedheid, onze vde Zwager en Zuster JAN VAN DOK en GEERTRUIDA VELTN, hunne 25-jarige Echtvni- t ging te herdenken. Helder, 1 Juni 1898. Namens hun Broed en Zuster, J. VELTMAN, C. VELTMAN- BAKK en Kinderei De Heer en Mevrouw LEENDERT GROEN-SOiSKI, geven kennis van de geboovan hun Dochter. Haarlem, 26 Mei 1898. Bevallen van een Zoon J. M. TROOST—BROUR. Helder, 29 Mei 1898. Geboren AGNES CORN1, Dochter van G. H. HOES en M. C. HOES—\8oep. Helder, 30 Mei 1898. Algemeene kennisgeving. Heden overleed, zacht enm, na een langdurig doch gedulqjden, onze geliefde Zoon en Broe PAULUS DE KO in den leeftijd van 22 joen 9 maanden. Zwaar valt ons deze t doch wg hopen in Gods wil teasten, wiens doen liefde en wjjahs. Helder, 27 Mei 1898. Namens zyn bifde Ouders Broeder en Zs A. DE K( M. J. DEK- voozang. A. DE K*e. H. DE Ki- JKWAS. M. P. DEK. Heden overleed tot c diepe droefheid, onze geliefde V JACOB LONT in den gezegenden oude van ruim 77 jaren. Wieringen, 28 Mei 1891 Namens Kin, Behuwd-, en- Klederen. De ondergeteekenden betuiiiermede hun hartelyken dank, voor de blyken van belangstelling, by de z en het overlijden van hun geliefdentgenoot en Vader ondervonden, inzoreid aan het Be8tuor en leden der larbara- Vereeniging, voor de laatste ban den overledene bewezen. Helder, Mei 1898. Namö{ de Wed. J vUNST, g< Adam a. Kinderen en vleifamilie. Repetitie WoenstU Üuni. HEBESUR.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1898 | | pagina 2