KLEINE COURANT. 't Vliegend blaadje. Ifoor HelderTexel en Wieringenm EXTBA BLAD. Zaterdag 2 Juli 1898. 26ate Jaargang. Bureau: Zuidstraat. Telefoonn". 32. BureauSpoorstraat. Telefoonn0. 81. Ationnement p. 3 maanden binnen de gemeente 50 Ct., met Zondagsbl. 80 Ct. id. franco per post 75 id. f 1.121/,. id. voor het Buitenland fl.25, id. f2.00. VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureau» i Spoorstraat en Zuidatraat. Advertentlën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootc letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DTN8DAGS- en VRIJ DAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Gemeenteraad van Helder, Zittino van Donderdag 30 Jcxi 1898. Voorzitter de heer Van Steijn, Burgemeester. Tegenwoordig 17 leden; afwezig is de heer de Wit wegens ambtsbezigheden; 1 vacature. Nadat de vergadering is geopend, worden de notulen der vorige zitting gelezen en zon der bemerking gearresteerd. Mededeeling geschiedt van de volgende ingekomen stukken: 1. Missive van Ged. Staten, behelzende de goedkeuring van de gedane af- en over schrijvingen op de begrooting van 1897 en van den staat der onvoorz. uitg., dienst 1897. 2. Brieven van de in de vorige zitting benoemde onderwijzers, de hb.W. Heeroma, J. Koetsier, C. W. Rusting, J. Faber en de on derwijzeres mej. N. van Bendegotn, dat zij hunne benoemingen aannemen. 8. Een schrijven van den heer J. Graaft, dat hy zich de benoeming als lid van 't Burg. Armbestuur laat welgevallen. Deze stokken worden voor kennisgeving aangenomen. 4. Een adres van mej. de Wed. P. Jon kerKindt, waarin zy verzoekt bare subsidie van f 200 's jaars, die 1 September vervalt, te laten voortduren, daar zij deze moeilyk kan ontberen. Wordt om praeadvies in handen van B. en W. gesteld. 5. Een adres van J. van Tongerloo, ver zoekende verhooging van traktement. Adres sant wyst er op, dat na de vergrooting van 't vischafslaggebouw f 100 wel wat gering is. Wordt om praeadvies in handen van B. en W. gesteld. 6. Een misieve van Z. E. den Minister van Marine, waarin naar aanleiding van het verzoek om het plankier bij bet gebouw van den vischafslag vrij te laten, wordt gemeld, dat de eischen van den dienst niet toelaten eeni- ge toezegging te geven, doch dat de Directeur en Commandant d. Marine te Willemsoord zoo veel mogelyk faciliteiten zal verleenen, als doenlijk is. Aan adressanten zal een afschrift van deze missive worden gezonden. 7. Een adres van J. P. Quant, verzoe kende f 150 schadevergoeding aan zijn dochter uit te keeren, voor het door de gemeente toe gebrachte nadeel, wegens de ontneming van het vergunningsrecht van verkoop van ster ken drank in het perceel in de Langestraat. Wordt voor kennisgeving aangenomen. De heer Korver stemde tegen. 8. Een aanvrage van den heer A. J. Mulder, onderwyzer aan school 7a, om we gens zyne benoeming te Dordrecht tegen 1 September a^. uit zijne betrekking te worden ontslagen. Wordt eervol verleend. 9. Twee adressen van stukadoors en schil ders alhier, verzoekende om bij den bouw der Hoogere Burgerschool het stucadoor- en schilderwerk afzonderlek aan te besteden. Deze adressen worden in handeD van B. en W. gesteld. Alsnu is aan de orde een beslissing te nemen omtrent het adres, waarby verzocht wordt de Hoogere Burgerschool niet op bet Molenplein te stichten. Vóóraf wor den nog 2 tegen-adressen voorgelezen. Het eerste is van eenige bewoners naby het spoor wegstation, verzoekende deze school niet te bouwen in het plantsoen nabij het station, omdat dan een speel- en uitspanningsplaats den kinderen ontnomen wordt. Het andere adres is van een 24-tal bewoners van en nuby het Molenplein, waarin verzocht wordt het besluit van 3 Mei j.1. te handhaven en den bouw der Hoogere Burgerschool op het Mo lenplein te doen plaats hebben. Zij meenen, dat de waarde dor aldaar staande gebouwen er door zal rijzen en de neringdoenden er voordeel door zullen genieten. Een bespreking over de plaatsing dier school beeft nu plaat». De Voorzitter betoogt op praktische gronden, dat het Molenplein het geschiktste terrein is; de heer Kramer be strijdt dit met vroegere argumenten van den Voorzitter, de heer Frowein verdedigt het eenmaal genomen besluit; de heeren Terra en Verfaille hebben uit een finantieel oog punt tegen die plaats bezwaren; de heer Croockewit breekt nogmaals een lans voor het behoud van de speelplaats der kinderen in het plantsoen; de heer Staalman wijst even als de heer Kramer op den stank van 't Heldersche Kanaal en ten slotte brengt de Voorz. het voorstel in rondvraag om het be sluit van 3 Mei 11. te handhaven, waarby bepaald werd de Hoogere Burgerschool op het Molenplein te stichten. Dit voorstel wordt met 9 tegen 6 stemmen aangenomen. Tegen stemden de heeren Terra, Hartsinck, Ver faille, Staalman, Van Ede en Kramer, terwyl de heeren Dito en Over de Linden zich van stemming ODtliielden. Hierna is aan de orde de regeling van onder- unjsaangelegenheden. Door B. en W. was voor gesteld 2 lokalen van de school aan den Parallelweg te besteramen voor meer uitge breid lager onderwijs, waar behalve de ge wone vakken ook Fransch en Wiskunde zou den onderwezen worden, hetwelk tot voorbe reiding van bet middelbaar onderwys moest dienen. In de overige 3 lokalen kon dan gewoon lager onderwijs gegeven worden, xoo- als in de scholen 17a. Het schoolgeld voor de leerlingen, die uitgebreid lager onderwys genoten zou dan bedragen f 25 voor het 1* kind uit een gezin, f 20 voor het 2* kind en f 15 voor de volgenden. B. en W. willen voor bet geren van dit onderwys aanstellen een onderwyzer met hoofdacte en acte Fransch (plaatsvervangend hoofd) op een jaarwedde van f 800f 1000, een onderwyzer met acte Fransch tegen een salaris van f 800t 900 en een derde onderwijzer op een traktement van f 600f 700. By voorkeur zullen dan de onderwijzers voor een benoeming in aan merking komen, die aan een dusdanige in richting werkzaam zyn geweest. Bovendien stellen zy voor de subsidies van den heer Vastenou en van mej. Van Deventer met 1 Jan. a.s. te doen vervallen. De Commissie bestaande uit de heeren Frowein, Stammes, Verfaille, Terra en Kor ver, ia d» .vorige vergadering benoemd tot onderzoek van dit voorstel, bracht rapport uit, dat door de vier eerstgenoemdeu onder teekend was. Deze kunnen zich niet geheel met het voorstel van B. en W. vereenigen Zy willen school No. 8 uan den Parallelweg geheel inrichten voor uitgebreid lager onder wijs en aan het leerplan de vakken j (vrye en ordeoefeningen) en o (algem. geschiedenis) toevoegen en de klassen zoodanig inrichten, dut 25 leerlingen komen voor één onderwyzer. Het schoolgeld van school 7b willen zij vermin deren en brengen op het gewone bedrag als op de scholen 17a. Mocht evenwel blijken, dat niet alle kinderen geplaatst kunnen wor den, dan willen zy de bouwzaal als hulpschool bestendigen, maar dan als bylokaal van school 76. Ook stellen zij voor het schoolgeld voor het onderwys in de fransche taal lager te stellen dan thans, wuarvan dan de leerlingen van alle scholen, behalve die van No. 8, kunnen proliteeren. Ten opzichte van de subsidie voor de school van mej. Van Deventer komt het hun wen- schelyk voor, die tot 1 Jan. 1900 te besten digen, maar zoodanig het leerplan te wijzigen, dat meisjes van af hun 6* jaar kunnen toe gelaten worden. De heer Korver had een afzonderlijke nota ingediend, waarin hy als zyn meening te kennen geeft, dat de nieuwe school niet aan hare bestemming, waarvoor zij gebouwd is, onttrokken mag worden en deze dus een ge wone lagere volksschool moet zijn. Mitsdien stelt hy voor 1. School 8 aan den Parallelweg voor ge woon lager onderwys te bestemmen. 2. School 7b grondig te hervormen. 3. De subsidies van den heer Vastenou en van mej. Van Deventer tot de helft terug te brengen. en 4. Een avondcursus in 't Fransch op school 7b toegankelijk te stellen voor leerlin gen van de andere scholen. Na voorlezing dezer uitgebreide rapporten, die wij zeer verkort teruggaren, ontspint zich een levendige en langdurige discussie, die wy wegens gebrek aan plaatsruimte achterwege moeten laten, alleen vermelden wy, dat de voorstellen der commissie aangenomen werden en dientengevolge eenige artikels van de ver ordening, regelende het openb. lager onder wys werden gewijzigd met 12 tegen 5 stem men. Tegen stemden de heeren Hartsinck, Korver, Staalman, Van Ede en Kramer. Met 14 stemmen werd een verandering iu de verordening regelendo de jaarwedden der on derwijzers aangebracht. De heeren Korver, Staalman en Kramer hielden zich buiten stemming. Door het nemen van deze besluiten is dus vastgesteld, dat de nieuwe school ingericht zal worden voor meer-uitgebreid lager onder wijs, en school 7b tot den gewone lagere school wordt teruggebracht, waar des avonds of Woensdag- en Zaterdagmiddag onderwys in 't Fransch wordt gegeven. Vervolgens besluit men met algemeene stem men de subsidie van den heer Vastenou met 81 Dec. '98 te doen vervallen. (De heer Kor ver hield zich buiten stemming). Met 9 tegen 8 steramen bepaalt men, dat de subsidie van mej. Van Deventer tot 30 Juni '99 verleend zal worden. Tegen stemden de heeren Staal man, Van Neck, Van Ede, Kramer, Kuiper, Dito, Hartsinck en Korver. Voorts komt ter tafel een voorstel van B. en W. regelende de jaarwedden can de ambte naren ter secretarie. Voorgesteld wordt de com mies le kl. de heer de Vries, te bevorderen tot hoofdcommies en zijne jaarwedde te bren gen op f1200; de heeren Schraa, Wyker ea Fraij den titel van commies te verleenen en hun salaris te bepalen op f 850, f800 en f800; de heer Bakker tot adjunct-commies te be vorderen en hem een jaarwedde van f 500 toe te kennen, en van den klerk Kwant salaris te brengen op f175. Bovendien wenschen zij een gediplomeerd ambtenaar aan te stellen, die naast en in rang en tractement gelijk staat met een adjunct commies. Daarby is een verorde ning, regelende de tractementen dier ambte naren, gevoegd, waarbij rekening is gehouden met periodieke verhoogingen. Na eenige deli- beraticn besluit men met 15 tegen 2 stommen deze aangelegenheid by de begrooting te behandelen. Tegen stemden de heeren Van Neck en Korver. Met 12 tegen 5 stemmen verleent men B. W. machtiging een ambte naar aan te stellen tegen een salaris van f 500. Tegen stemden de heeren Staalman, Van Ede, Kramer, Kuiper en Terra. Daarna brengen B. W. praeadvies nit, omtrent bet verzoek van de naamlooze ven nootschap .De Zwaluw" om bet overgelegde plan tot verkaveling van bet terrein der voormalige Btoomtimmerfabriek goed te keuren. Het advies luidt om op het verzoek goed gunstig te beschikken. Na eenige besprekingen wordt met op één na algemeene stemmen dienovereenkomstig besloten. Daarna gaat men over tot de benoeming van een onderwijzeres aan school no. 2 te Huisduinen. Met 13 stemmen wordt benoemd mej. L. A. Mooy te Woubrugge. Wegens het vergevorderde uur wordt de ver gadering verdaagd tot Maaudugavond a. s. om alsdan de onafgedane zaken der agenda te behandelen. By de rondvraag brengt evenwel de heer Staalman nog iels in het midden. Hy vraagt opheldering omtrent den toestand van de Rozenstraat, waarop do Voorz. nog geen ant woord kan geven, omdat de bewoners dier straat hem de gevraagde inlichtingen nog niet verstrekt hebben. Op een tweede vraag van den heer Staalman, of de nieuw aange legde straten onder toezicht van den ge meente-bouwmeester worden aangelegd, ont vangt hij een bevestigend antwoord. Hierna wordt de vergadering gesloten. NIEUWST IJ DINGEN. HELDER, 2 Juli 1898. De fraaie tent, waarin 't Holl. Tooneelgezol- schap onder directie Van Lier zal optreden, is bijna gereed en daarin zal Zondag de eerste voorstelling worden gegeven. Opgevoerd zal worden de revue .Luilekkerland", een stuk dat den geheelen winter door te Amsterdam door genoemd gezelschap is gespeeld, meer dan 800 maal en telkens met 't meeste succes. De hoofdrollen daarin voorkomende, Zwarte Kardoes en Pietje Puck zijn ten uiterste po pulair geworden by 't schouwburgbezoekend publiek der hoofdstad. We twyfelen niet of .Luilekkerland" zal ook alhier bevallen en zeker herbal ngen in de kermisweek beleven. We vertrouwen dat de directie een ver standige keus heeft gedaan. Op Maandag 4 en Dinsdag 5 Juli zal de Nederlandsche Tooneelvereeniging hare voorstellingen in de schouwburgtent, staande voor Tivoli, openen met 't succès-blijspel in 3 bedrijven „Jan Ongeluk", van Blnmenthal en Kadelbnrg, voorafgegaan door 't blijspel in een bedryf .Alles voor de dames", van E. Labiche. Als we hierby mededeelen, dat eerstgenoemd stuk op de laatste Groningei kermis acht malen met enorm succes is opge voerd, hebben we grond te vermoeden, dat 't ook hier wel publiek zal trekken. Daar de artistieke leiding is opgedragen aan den heer H. van Kuyk, behoeven we piet te verzekeren, dat die aan goede handen is toevertrouwd. We vinden den heer W. Hart met zijn tooneelgezelschap op de gewone standplaats, by de Nieuwe Kerk. 't Repertoire zal Maan dag worden geopend met .De levende brug" (The span of life). We zyn van dien direo- teur gewend, dat hij met oordeel zijn stukken weet te kiezen, als kennende den smaak van zyne bezoekers. Ditmaal achten we zyn kenze by nitstek gunstig, want genoemd stok is te Amsterdam meer dan 200 maal opgevoerd, telkens voor volle zalen. We houden ons overtuigd, dat herhaalde opvoeringen ook alhier zullen voorkomen en dat bij herhaling de schouwburg te klein zal zijn voor 't aantal bezoekers. Medewerken zullen de Gebr. Roben3on, luchtacrobaten van Alhambra-Thèa- tre te Parys. Als gewoonlijk zal do heer G. Stroober de reeks zyner voorstellingen Zondagavond in Tivoli openen. Door hem zijn geëngageerd uitstekende artisten, onder anderen Pritzel en Grittel, duettisten 't duo Paoluseen Chinees, Jozeph Cartrez, een neger en diens vrouw als muzikale clowns; Louise de Koster, Ilollandsche soubretteeen paar Engelsche dames en do lieer Strous als komiek. Een aanbeveling om een bezoek by Stroober te brengen zal zeker wel overbodig zyn. Op een kermis behoort ook een paar- despel, ofschoon we dat kier meestal hebben moeten missen, 't Zal daarom zeker velen aangenaam zijn te vernemen, dat dit jaar de heer Roberti met goed gedresseerde paarden en bekwame ryders en ryderessen hier zijne tent gedurende de kermisweek heeft opgeslagen. Op de laatste kermis te Schagen, waar de heer R. ook was geplaatst, waren de bezoe kers over de kunstverrichtingen zeer voldaan. Van de gelegenheid om dus een paarden spel te bezoeken, zullen dus zeker velen ge bruik maken. Gisterenavond hield de Commissie voor de Kroningsfeesten" een algemeene vergadering in »'t Centrum". Nadat door den voorzitter, den heer C. D. Zur Miihlen, de vergadering met een kort woord was geopend, werden de notulen gelezen en daarna vastgesteld. Mededeeling werd gedaan dat de H.E.G. heer van Nes, commandant van 't wacht schip, als lid was toegetreden, welke toe treding zeer werd gewaardeerd. Daarna kwam de welkome mededeeling, dat de commissie in stuat is gesteld de sub-commissiën de noodige gelden te kuu- nen verschaffen, en dat ook de gemeente raad een subsidie heeft verleend. Besloten is de feestelijkheden te beginnen in den avond van 30 Aug. met koraal- muziek in de open lucht, begeleid door 't Stafmuziekkorpa der K. N. Marine, onder directie van den kapelmeester J. Koning. Verder werd vastgesteld dat 't program aldus zal worden uitgevoerd: 31 Augustus. Luiden der klokken. Van 1012 uur Godsdienstoefening. Van 121 of 12 uur: Parade, nog niet met zekerheid te bepalen. Van 2—5 uur: Middagoptocht. Des avonds: Muziek op twee pleinen, waarbij de burgerij tevens verzocht wordt te illumineeren. 1 September. Kinderfeesten. Nadere mededeeling kan hiervan nog niet worden gedaan. Van alle sub-commissiën heeft 't hoofd-comité programs ontvangen, alleen van die voor kinderfeesten niet. 'b AvondsFakkeloptocht. 2 September. Gondelvaart over dag naar den Helder, met zeker 't dubbel aantal vaartuigen van den laatsten keer. Des middags volksspelen op 't terrein by 't Observatorium en 's avonds gondelvaart met verlichting en muziek van den Helder terug. Tot slot schitterend vuurwerk, waar van 't laatste stuk een breedte zal hebben van 35 Meter. Een uitvoerig bewerkte feest wijzer zal togen dien tijd verkrijgbaar worden gesteld voor den geringen prijs van 10 cent. Op de bemerking van een der leden dat er ook wel iets voor behoeftige ouden van dagen bij de feestelijkheden mocht gedaan worden, deed de voorzitter de mede deeling, dat voor de verpleegden in de verschillende gestichten een concert zal worden gegeven door de vereeniging •Crescendo". Na nog eenige huishoudelijke bespre kingen, werd de vergadering door den voorzitter met een opwekkend woord ge sloten. Twee schepelingen van den schoener •Zeehond", de sergeant-hofmeester G. B. en de sergeant-konstabel R. H. T., zijn door den zeekrijgsraad te Willemsoord schul dig verklaard aan het binnensmokkelen van sigaren te North Shields en veroordeeld tot onderscheidenlijk twee maanden en een maand militaire gevangenisstraf. Het misdrijf, deftig uitgedrukt, heet •het aan den wal brengen in eene haven van eene Mogendheid, met het land in vrede levende, van goederen, aldaar als contrabande beschouwd". Telegram-tarief. We herinneren onzen lezers, dat, met ingang 1 dezer, het verlaagd tarief voor eenigszins uitvoerige binnenlandsche tele grammen in werking is getreden. De sein- kosten tusschen twee Nederlandsche kan toren bedragen nu 25 cent voor de eerste 10 woorden of minder 5 cents voor elke volgende 5 woorden of minder van 11 tot 50 woordenen 5 cent voor elke vol gende 10 woorden of minder, voor woorden boven 50. Locale telegrammen kosten 15 cents voor de eerste 10 woorden of minder, en voor de woorden boven 10 gelijk hiervoren gemeld. Drankbestrijding Uit het 54e jaarverslag der Nederl. Ver eeniging tot Afschaffing van Sterken Drank blijkt, dat het getal georganiseerde drank bestrijders belangrijk is toegenomen. Voor zoover het hoofdbestuur geslaagd is in het verzamelen van de hiervoor noo dige gegevens, volgt bier een opgave van de algemeene vereenigingen voor drank bestrijding met het aantal harer leden Nationale Christen - Geheel - Onthouders- Vereeniging 8500 Volksbond, Vereeniging tegen Drankmisbruik 4250Leger des Heils 4500 Het Kruisverbond 3 ïi 4000 Nederlandsche Vereeniging tot Afschaffing van Sterken drank 1800Nederlandsche Christen - Geheel - Onthouders - Bond 950 Nederlandsche Onderwijzers Propaganda- Club (voor drankbestrijding) 700 Alge meene Nederlandsche Geheelonthouders- Bond 500; Onafhankelijke Orde der Goede Tempelieren 200Vrouwen-Christen-Ge- heel-Outhouders-Unie 104Nederlandsche Studenten Geheelonthoudersbond p. m. 100 Nederlandsche Vrouwenbond voor Geheel onthouding 88Nederlandsche Scholieren- Propaganda-Club 71 Vereeniging van Geneeskundige Geheelonthouders voor Ne derland en de Koloniën roim 30. Wat de Vereeniging zelve betreft, ver meldt het verslag o. m. het volgende Mocht het jaar 1896 een gunstig jaar voor de Vereeniging genoemd worden, het jaar 1897 heeft zijn voorganger nog verre overtroffen. Tegenover een aanwinst van 200 leden in 1896, staat een vermeerde ring in 1897 van ruim 400. Gedurende het jaar 1897 steeg nl. het ledental der Vereeniging van 1394 tot 1811. Persoonlyke dienstplicht. In de zitting der Eerste Kamer van gisteren werd de beraadslaging over het wetsontwerp tot afschaffing der plaats vervanging voortgezet. Achtereenvolgens werd het ontwerp door den Minister van Oorlog en van Binnenlandsche Zaken ver dedigd. Eerstgenoemde herinnerde daarbij, dat het den vorigen dag juist 25 jaren geleden was, dat het voorstel van Minister Limburg Stiaum tot afschaffing d. dienst- vervanging door de Tweede kamer werd verworpen, en dat sedert de Antidienst- vervangingsbond onvermoeid werkzaam is geweest, om de aanneming van het mo dern beginsel van den persoonl. dienstplicht te bevorderen. Door den Minister van Bin nenlandsche Zaken werd aan 't eind zijner rede o. a. gezegd, dat in een land, op veroveringen belust, plaatsvervanging bij de militie nog denkbaar is, niet echter in ons land, dat slechts eigen zelfbehoud verlangt te verdedigen. Nadat nog eenige leden hadden gerepliceerd, werd het wetsontwerp tot invoering van den per soonl. dienstplicht met 32 tegen 13 st. aangenomen. Na bespreking der door den heer van Asch v. Wijck voorgestelde motie, betref fende den eisch voor de toelating van adspirant-administrateurs bij de Zeemacht, dat zij bezitters moeten zijn van het eind-diploma H. B. School, bij welke be spreking de voorsteller zijne motie wijzigde, tengevolge waarvan de beraadslaging er over verdaagd werd, ging de Kamer, waar schijnlijk tot 11 dezer uiteen. Te 's Gravenhage is dezer dagan in 58 jarigen ouderdom overleden de heer A. E. J. Graat, hoofdopzichter by den Provincialen Waterstaat van Zuidholland. Vóór de aan vaarding van deze betrekking was de heer Graat gemeente-bouwmeester te Helder. Moord in «Ie Govert Flinckstraat te Amsterdam. Onder grooten toeloop van belangstel lenden begon gister half twaalf, voor de vacantiekamer voor strafzaken der arr. rechtbank alhier de zaak tegen Joh. Alb. van Bronkhorst. beklaagd van doodslag, gepleegd op Hendrik Jacobos van Reeden, oud 23 jaar, in den avond van 29 Mei in een bierhuis aan de Govert Flinckstraat 306. Men zal zich de bijzonderheden van dezen moord herinneren, die op de Pink sterdagen groote sensatie maakte. Opgeroepen waren 26 getuigen, waar onder 3 deskundigen en 1 getuige a décharge. Als verdediger trad op mr. L. W. van Gigch. De beklaagde, Joh. Alb. van Bronkhorst, ziet er voor zijn 18-jarigen leeftijd vrij minnetjes uit. Hij heeft blijkbaar geschreid; zyn gezicht is bleek en ontdaan als de president hem naam en leeftijd vraagt, kan hjj bij het antwoorden zyn tranen niet goed bedwingen. Hij is ketelmaker van beroep. De lezing der rapporten neemt geruiinen tjjd in beslag. De beklaagde heeft een volledige beken tenis afgelegd. Hij is in den avond van den eersten Pinksterdag uit rijden geweest met drie vrienden. Men is afgestapt eerst aan de Oude Looierstraat, waar men een glas bier heeft' gedronken. Daar was ook zekere Steines, met wien bekl. twist kreeg. Later ontmoette het viertal dienzelfden persoon weder in het bierhuis van Smits aan de Govert Flinckstraat. Er ontstond weder ruzie en bekl. raakte met Steines aan het vechten. Vrienden van Steines hielden bekl. toen vast om verder gevecht te beletten. Het slachtoffer Van Reeden, •manke Hein'', hield bekl. bij de keel vast, zoodat hij dacht te zullen stikken. Hjj had een mes bij zich van zekeren De Groot, een zwart knipmes, tamelyk groot. Hjj haal de dat uit en hield het in de vuist van de rechterhand. Eenige malen dreigde hij •laat me los of ik steek" en toen heui daarop de keel nog sterker werd toege knepen, stak hij recht vooruit Van Reeden in de borst. Het mes heeft bekl. later gegeven aan een meisje, waarmede hij verkeering had, om het in het privaat te gooien. In het rapport der deskundigen, de doc toren J. W. Jacobi, J. C. Went en J. Wiardi Beekman, wordt gezegd, dat het mes is doorgedrongen in de linkerborst en de rechterhelft van het hart heeft geraakt. Het mes moet ingestoken zijn niet de scherpe zijde naar beneden en in beneden- waartsche richting. De heeren Went en Wiarda bevestigen dit rapport. Als volgende getuige komt de weduwe Van Reeden, de moeder van den verslagene. Haar zoon is des avonds 8 uur de deur uitgegaan om een glaasje bier te driuken. Zy heeft hem niet levend teruggezienden volgenden morgen werd zy ter herkenning ontboden in het Buiten-Gasthuis, waar het ljjk in een kist in den kelder lag. De vrouw was zeer ontroerd. Zij legde een brief over, dien zy van bekl. uit de gevangenis had ontvangen en waarin Bronkhorst zijn be rouw over het gebeurde uitdrukte. - Donderdagavond is te 's-Oravenhage gevankelijk aangebracht en ter beschikking gesteld van den auditeur-militair de voort vluchtige 2e luitenant De Bourbon, die sedert eenige jaren het garnizoen Leeuwar den had verlaten. Na een verhoor in het huis van bewaring te hebben ondergaan, is hy onder geleide naar Leeuwarden vervoerd. - Ons land telde op 1 Januari jl. een bevolking van 5.004.204 zielen, waarvan alleen Zuid-Holland 1.106.265; de andere provinciën blijven beneden het millioen. Dat ls iets voor daracs Dezer dagen is H. K. te Wachtum (Drente) iets overkomen, wat menigeen bijna ongelooflijk zal voorkomen. Hjj voelde 's nachts wat aan zijn oor. doch legde zich om en sliep weer door. Eenige oogenblikken later echter voelde hjj ge knabbel aan zijn neushij greep en had een dikke muis te pakken Natuurlijk dat hij er spoedig mee afre kende. Er werd door hem in den beginne wei nig acht geslagen op den muizenbeet, doch daar zijn hoofd langzamerhand opzwol, vond hij het toch geraden eindeljjk den dokter te raadplegen. Deze heeft de wond onderzocht en gereinigd en vreest gelukkig geen verdere kwade gevolgen. Uit Hnnsingo schrijft men - De zeehonden krygen in de maand Juni jongen. Het is eene uitzondering als dat op het laatst der maand Mei geschiedt. De zee hond wordt eerst moeder op drie- of vier jarigen leeftfjdaltijd wordt tién jong ter wereld gebracht. Het zoogen der moeder heeft tengevolge dat het dier mager wordt, het jong daaren tegen vet, zoodat ook jacht gemaakt wordt op de jongen. Ongeveer Augustus heeft de paring plaats, en de mannelijke dieren doen verre reizen om de vronwolijke op te zoeken. De mannelyke dieren bevechten elkander dan op leven en dood en ongeschonden exem plaren komen dan uiterst zelden voor. In Augustus verwisselt het dier ook van haar. Het is zeker aan velen bekend, dat de zeehond in zijn besten tyd prachtig gc- teekend is, en toch is er nog groote verschei denheid in kleur. De zwarte, vlammende lynen op den gryzen, glanzendcn ondergrond doen wel eens zeggen, dat de dieren eene lygcrklcur hebben, maar dat zwart is ook wel eens bruinachtig. De vangst van zeebonden geschiedt vooral om de hnid. Van sommige dieren, die schoon geteekood zyn, wordt de huid zorgvuldig be werkt; de vinnen met de nagels bljjven on geschonden, de knevels aan den kop enz. Zulke fraaie vcIIcd gaan naar liefhebbers, die ze als vloerkleed leggen in hun kamers. Vooral in Daitschland houdt men daar veel van. De badgasten op Borknm, die herhaaldelijk op (le zcohondenjacht gauu, laten de geschoten dieren alle op genoemde wyze bereiden en nemen ze bij hun vertrek naar alle oorden van het Duilsche rijk mede. Ook hier bereide vellen kunDen onder de badgasten koopera vinden. De vellen van zeehonden hebben waarde on in den loop der jaren is de prya er van gestegen. Zij dienen tot het vervaardigen van beursjes, tasschen, koffers, enz. Die industrie zetelt in Duitschland en alle vellen van in Nederland gevangen dieren gaan daarheen. Jaar op jaar is er voldoende vraag naar die vellen uit Berlyn, Embden, Frankfort, Manster, Wilhelmshaven enz., maar nooit komt de vraag nit eigen land, en doet zich d&nr een kooper op, dan is het zeker dat een Duitscher er achter staat. Een die een gek figuur maakt! In de moerassen aan de zuidzijde van Boertange komt een onnoemelijk aantal bloedzuigers voor, wat dezer dagen nog uit het volgende bleek: Een jonge koeherder wilde in een dier plassen een bad nemen. Nauweljjks echter was de knaap te water en hij was nog slechts eenige keeren ondergedompeld of luid schreeuwende van pijn ontvluchtte hij het brijachtige element. Zyn gansche lichaam was met bloed zuigers overdekt. Als een bezetene sloeg de arme jongen naar de zwarte beesten, die zich overal reeds op zyn vel hadden vastgezet, hunne operatiën reeds duchtig waren begonnen en vooreerst volstrekt niet van plan schenen hiermee te eindi gen. Op zijn vreeseüjk hulpgeschrei kwamen gelukkig zyn collega's, koeherder* en her derinnen aansnellen, die met hunne koestok- ken den jengdigen van pyn trippelenden zoodanig toetakelden, dat deze weldra van zijn aanvallers was bevrijd. Na dit »prö- gelsysteem" geleek de patiënt echter meer op een roodhuid dan op een blanke. De lust om in weideplattsen te gaan ba den is by hem en zyn makkers na dit voorval heelemaal vergaan! In den nacht van 12 op 13 Juni, terwyl te Lerwick een groot aatal scche- pen onzer visschersvloot binnen waren, zijn van den logger M.A. 123, schipper D. Van der End, reeder de heer W. Uifc- denbogaardt, te Maassluis, twee matrozen, die samen de wacht hadden, gedeserteerd. Na bezit te hebben genomen van een zeil boot, hebben zy het waagstuk ondernomen in zee te steken en zyn na eenige dagen te Peterhead (Schotland) geland, van waar zij naar Aberdeen zyn gegaan en daar in handen der politie geraakt, daar deze door die van lerwick met de ontvreem ding van de zeilboot, eigendom van een ingezetene van laatstgenoemde plaats, in kennis was gesteld. De aandacht der uitvinders is in dezen oorlogstijd voornamelijk op vernie lingswerktuigen gericht. Volgens »The Daily Mail" heeft een Engelsch officier, luit. Crayton, thans een soort van luchttorpedo uitgevondeu, waardoor, naar het blad voor spelt, »een ommekeer in het oorlogvoeren ter zee" zal worden teweeggebracht. Een onverstandig vader. Voordat de werkman Charron in Car- nières (België) huiswaarts keerde, besloot hjj met zyn kameraad nog een borrel te gaan drinken. Daar hij in de herberg nog al lang bleef vertoeven, werd zyn vrouw ongerust, die haar zeven-jarig zoontje be lastte, zjjn vader te gaan opzoeken. De jongen vond zijn vader in de kroeg onder een stevig glas jenever. De onverstandige vader liet den jongen het gehecle glas uitdrinken. Daarna gaf hy hem nog ver scheidene glazen bierEenige oogenblikken daarna viel de knaap op den grond, smoor dronken. Sedert is hij krankzinnig. Men denkt niet, hem ooit meer te zullen genezen. De maansverduistering van 3 Juli De merkwaardigste eclips van dit jaar ia voor ons land, die van 3 Juli, want deze maansverduistering is niet alleen bijna to taal, maar ook bijna in haar geheel hier zichtbaar. Te 6 u. 48 m. 's avonds (tijd van Greenwich) bereikt de rand van d® maan de halfschaduw der aarde, en het eerste contact met de kernschaduw is te 7 u. 46 m. De maan is op dat uur voor ons nog niet boven den horizon, zoodat het begin van het verschjjnsel hier niet gezien kan worden. Kort na de eerste aan raking evenwel gaat de maan op, zoodat wanneer zy hier zichtbaar wordt, nog slecht® een klein deel der oppervlakte verduisterd zal zijn. Het midden der eclips is te 9 u. 17,5 ra. Het verduisterde deel der oppervlakte be slaat meer dan ®/,0 van de middellijn der maanschijf, zoodat de eclips bjjna totaal is. Na deze grootste phase neemt het ver duisterde deel weer geleideljjk af, en te 10 u. 49 m. heeft de laatste aanraking plaat® met de kernschaduw en verlaat de maan dus den kernschaduwkegel der aarde. Zy is dan nog in de halfschaduw, en verlaat deze eerst te 11 u. 47 m., welk tijdstip dus het einde der eclips is.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1898 | | pagina 1