KLEINE COURANT. 't Vliegend blaadje. Ifoor Helder, Texel en WIerIngent ROLANDS LIEFDE. Advertentiën. Revaccinatie- een Benedenhuis, TE KOOP. TE KOOP, een flinke Zaak, Bouwterrein BOUWTERREINEN IJMÜIDEN. f036 per peel bij 8e 5 peel f 0,321 FOTOGRAFIE. No. 2049. Woensdag 6 Juli 1898. 26ste Jaargang. Bureau: Zuidstraat. Telefoonn". 32. Bureau: Spoorstraat. Telefoonn". 81. Abonnement p. 3 maanden binnen de gemeente 50 Ct., met Zondagsbl. 80 Ct. id. franco per post 75 id. fl.l2*/s« id. voor bet Buitenland f 1.25,id. f2.00. VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureau* i Spoorstraat en Zuidstnaat. Aavertentlên van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMOKGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Uit het Buitenland. Het oorlogsnieuws is ia de laatatverloopen dagen belangrijker en bloediger geworden. De Amerikanen zyn nu op Cuba feitelijk slaags geraakt met de Spanjaarden, die ter deeg van zich af hebben geslagen Ofschoon er op 't oogenblik nog geen sprake is van eeno beslissing, is het den Amerikanen er blijkbaar om te doen, zich van Santiago meester te maken. De Spanjaarden pogen dit zoowel ter zee als te land te beletten. De liniën der Amerikanen en der Cubaansche opstandelingen werden bestookt door het geschut der Spaansche schepen, en eene Amerikaansche Compagnie werd o. a. door een granaat, door de Spanjaarden afgezonden, geheel vernield. Zelfs de Amerikanen erkennen dat de Spanjaarden een hardnekkigen tegen stand boden, dat hnnne versterkingen zeer sterk blijken te zijn, en dat hunne eigene verliezen niet meer dan duizend man hebben bedragen. Een belangrijke versterking van militaire artsen werd te Washington aange vraagd zoowel als de zending van een groot hospitaalschip. Erkend wordt van Amerikaansche zijde, dat, terwijl de Ameri kaansche troepen zich van gewoon, rookgevend kruit bedienen, en zy daardoor hunnen vij anden een prachtig doelwit verschaffen, de Spanjaarden rookzwak krnit bezigen, waar door hunne tegenpartij niet dan bij benadering de ingenomen positie konde bepalen. Ver moedelijk kunnen we hieronder nog meer belangrijke tijdingen omtrent de in de jongste dagen geleverde gevechten mededeelen. In Spanje schynt men, ondanks den voor het arme land hopeloozen toestand, nog niet van pogingen tot herfltel van den vrede te willen weten. Wél gaan er enkele stemmen op, die de Regeering verwijten, dat zy ge heel zonder leidend beginsel handelt, en alles overlaat aan de generaals en admiraals. De meening van sommige invloedrijke personen wordt nu en dan luide uitgesproken, dat voor den vrede moet worden onderhandeld met den vyand zelf, zonder tusschenpersonen. Onder presidium van den heer Brisson, is in de vorige week in Frankrijk een nieuw ministerie opgetreden. Het vorige bewind, on der Méline, had een bestaan van ruim twee jaren achter zich; aan het tegenwoordige ka binet voorspelt men zulk eenen voor Frankrijk zeer langen levensduur niet. 't Program, dat het nieuwe ministerie dezer dagen bij zijn optreden in de Kamer van Afgevaardigden gaf. beloofde veel goeds en schoons. Voorge spiegeld werden o. a. een ontwerp oor eene belasting naar het inkomen, gegrond op uiter lijke kenteekenen van welstand, en eene pen sioenregeling voor arbeiders in de steden en op het land, Eene hervorming der drankwet ten en de oprichting van Kamers van Land bouw werden verder in uitzicht gesteld. En, om het militairisme in Frankrijk een sterke machtaan zich te binden, werd beloofd: de opvoering der landsverdediging tot de hoogst mogelyke volmaaktheid. Aan fraaie be loften en groote woorden ontbrak het by de discussie, die op de mededeeling van het regee- rings-program volgde, niet, evenmin als aan scherpe aanvallen der oppositie. Ten slotte werd eene motie, vertrouwon in de nieuwop- getreden regeering uitdrukkende, met 316 tegen 230 stemmen aangenomen. Tengevolge van de onlangs voorgekomen sty- Jing van den meelprys en de daardoor ontstane uurte van het brood, had men in Frankrijk de heffing van invoerrechten op het graan in 't begin van Mei jl. geschorst. Nu de prijzen weèr zjjn gedaald, is met ingaDg van 1 dezer, de tijdelijke opheffing der graanrechten in dat land vervallen. Handelaars hebben zich de laatste dagen van vrijhandel benuttigd, om te Marseille belangrijke graanladingen te doen inklaren. En in het geheel zyn aldaar sedert t Mei (den dag van de schorsing der graan rechten niet minder dan 8.600.000 quintalen (50 kilo) aangevoerd. Ook in Italië zal de heffing der invoerrechten op graan en meel, die daar wegens de heftige broodoproeren ge schorst was, weder worden toegepast. Evenals in 'Frankryk, is ook in Italië dezer dagen een nieuw ministerie opgetreden. On der den indruk der oproerige tooneelen, die onlangs daar te lande hebben plaats gegrepen, heeft de nieuwopgetreden Minister van Binnen- landsche Zaken een rondschrijven gericht aan de prefecten, dezen in herinnering brengende, dat zy moeten waken voor de juiste naleving der wetten, en dat zij verplicht zijn. aan de Regeering middelen voor te stellen, die leiden kunnen, om den toestand in hunne provinciën te verbeteren. Tevens heeft de Minister den prefecten last gegeven, om elke daad van pro paganda van revolutionairen aard te beletten en, zoo noodig, krachtig te onderdrukken. New-York, 2 Juli. Volgens een telegram in den .Herald", gedagteekend Playa del Este 1 Juli des avonds, is het gevecht te El Caueya en Aguadores het hevigst. Gene raal Shafter leidde zelf den aanval op El Caney, terwyl generaal Kent naar Aguadores optrok. Te gelijker tijd naderde Garcia met zijn Cubanen El Caney van het zuidwesten. De Spanjaarden verdedigden Caney met groote hardnekkigheid, doch werden langzamerhand in het dorp teruggedreven. De vloot van admiraal Cervera nam deel aan het gevecht en wierp granaten in de ■ichting der Amerikaansche en Cnbaansche liniën. Een granaat vernielde een geheele Amerikaansche compagnie. De vloot van admiraal Sampson steunde de landtroepen door een aanval op Aguadores, waar de Span jaarden wanhooipen tegenweer boden. 'tVunr der vaartuigen vernielde de nieuwe batterijen ten Oosten van liet kasteel Morrovervolgens opende de vloot een hevig vuur op de Spaan sche liniën te Aguadores. Ten slotte begonnen Spanjaarden zich terug te trekken. Siboney, 1 Juli. (9 u. 's avonds). Men schat het aantal gevallenen in de gevechten van heden aan Amerikaansche zijde op meer dan duizend. De geheele Amerikaansche reserve is naar het front gezonden. De Spaansche versterkingen blyken zeer sterk te zyn. De granaten, van de Spaansche schepen afgescho ten, hebben groote verwoestingen onder de Amerikanen aangericht. Toen de Amerikanen de schouderweren der Spaansche versterkin gen naderden, stonden zij tegenover een yzer- draadversperring van acht voet hoogte. Washington, 2 Juli. Telegrammen van gene- al Shafter melden, dat de verliezen onge veer duizend man bedragen. De dichtheid van het struikgewas belet een juiste schatting te maken. Een vijftigtal artsen hebben last ont vangen zich by het leger van Shafter tc voegen. Hedenmorgen heeft een conferentie van de militaire chefs te Washington plaats gehad. In militaire kringen vat mendezaken erns tig op. Een telegram uit Playa del Este aan de «Evcning World" zegt, dat Garcia den corres pondent mededeelde, dat de Spaansche gene raal Pando met 6000 man versterking San tiago is binnengerukt. Tot hedenmiddag twaalf uur was aan het departement van oorlog geen nieuws ontvangen betreffende herhaling van den aanval. Madrid, 2 Juli. De .Gacela" bevat het decreet, waarby 26.000 man onder de wapenen geroepen worden. New-York. 8 Juli. Volgens een telegram uit Washington heeft de dépêche waarin wordt medegedeeld dat generaal Shafter de krijgsverrichtingen staakte, wachtende op ver sterkingen en generaal Pando te Santiago is aangekomen, op het departement van Oorlog een diepen indruk gemaakt. De tyding werd onmiddellijk aan Mc Kinley medegedeeld, waarop een raad aan het departement van Oorlog werd belegd. Men bereidt onverwijld een expeditie voor met geduchte verster kingen voor Santiago. New-York, 3 Juli. Volgeas een telegram van Zaterdagmiddag uit Playa del Este aan den New-York Herald" heeft het leger van Santiago bij het krieken van den dag zyn hardnekkigen aanval met het vaste besluit Santiago voor zonsondergang binnen te trek ken, hervat. Terwyl Amerikaansche troepen met spoed vertrokken van het Noord-Oosten tusschen Caney en Santiago, trokken andere divisies van het Zuiden op en nog andere rukten tegen het Oosten en het centrum der stad op. De geheele vloot bombardeerde zon der ophouden de batterijen van do haven. Een verdekt opgestelde Spaansche batterij opende een vuur op een regiment vrijwilligers, dat langs het voetpad zich met moeite voor waarts begaf en woedde verschrikkelijk tus schen de rangen der soldaten, die zich echter goedhielden en de Spanjaarden verdreven, hun groote verliezen berokkenend. De ongeregelde cavalerie zag zich ook in den morgen aan een buitengewoon lievig vuur blootgesteld. Een vreeselijk gevecht ontstond te San Juan en duurde twee uren, waarna de Spanjaarden hals over kop zich naar Santiago terug trokken. Vyf regimenten cavalerie, ondersteund door twee regimenten infanterie maakten zich stormenderhand van San Juan meester, maar leden daaarby gevoelige verliezen. De lucht ballon, die gisteren tijdens het gevecht werd gebruikt, heeft groote diensten bewezen, maar de Spanjaarden zijn er in geslaagd hem te doen barsten. Het hospitaal te Siboney is overvuld met gekwetsten evenals het hos pitaalschip .Texas". MLDEHSCHE KERMIS 1898. De voorpret hebben we gehad en de eigen lijke pret is begonnen. Onder 't eerste ver staan we de aankomst van allerlei schepen en scheepjes, die de blijde jeugd reeds een voorsmaak gaven van 't verwachte genot. Die scheepjes hebben hunne ladingen gelost en, vlug in elkander gezet, staan tenten en kramen, groot en klein, sierlijk of eenvoudig, op de verschillende pleinen en langs den Kanaalweg, wachtende op koopers of bezoekers. We hebben ditmaal drie schouwburgen, als van de directie Van Lier, de Ned. Tooneel- vereeniging en van den heer W. Hart. De beide eerste directiën vinden 't noodig ons wat op te vroolyken en zijn daarom begonnen, de eerste met de allerkluchtigstc revue van A. Reijding, .Luilekkerland", do andere met 't blijspel .Jan Ongeluk'. Als dat niet trekt, trekt niemendal" dachten we, met de bedoeling, dat hij of zij, die met een effen gezicht naar die voorstellingen kan zitten kijken, ongetwijfeld 't lachen ge heel verleerd heeft. De heer W. Hart beschouwt de zaak van een ander standpunt. Hij kiest een sensatie stuk, .De levende brug-, waarby op't gevoel der toeschouwers wordt gewerkt, en daar zijn gezelschap, zooale we vroeger meermalen zagen, een drama flink weet op te voeren, vermeenen we dat menige bezoeker een zucht van verruiming zal slaken, als 't slot een be vredigend einde te zien geeft. De heer G. Stroober heeft zijne werkzaam heden reeds Zondag in Tivoli begonnen. Door jarenlange ondervinding weet deze directeur gewoonlijk tc kiezen, wat in den smaak zijner bezoekers valt en daarom blyft een bezoek aan Tivoli steeds tot die uitspanningen be lmoren, welke de kermisgangers niet licht zullen verzuimen, temeer daar de heer S. de kunst verstaat voor een gewenschte af wisseling te zorgen. Ditmaal munt 't gezelschap bjjzonder uit door zijn duettis ten-paren, Fritzl en Gustl, Duitsch Stappen, Persoons, Fransch en de hr. cd mevr. Paulus, Hollandsch. Met 't grootste genoegen hebben we de voor drachten van deze drie paren gehoord en ge volgd. 't Daverend applaus, dat na afloop werd gehoord, bewees de ingenomenheid van 't pu bliek en wel was dat applaus't stormachtigst, toen 't Hol!, duetlistenpaar Coupletten had ge zongen op onze jeugdige Koningin. 't Maken van muziek op allerlei dingen, die gewoonlyk niet als muziekinstrumenten gebe zigd worden, is wel niet nieuw, maar blijft altijd een gewild nummer. De werkzaamheden van The Klicks-troupe waren buitengewoon, iets nieuws op dat ge bied, dat gaarne werd gezien. Nadat de heer H. Strous als gewoonlyk, 't publiek aan 't lachen had gebracht, werden door hem coupletten voorgedragen, slaande op Heldersche toestanden, waarmede hij buiten gewoon succes had. Mot een kluchtige pantomime, zoo wild, maar tevens zoo vlug mogelyk uitgevoerd, werd de eerste afd. besloten. Op 't Westplein vinden we Geisslers Panop ticum, of Wassenbeeldenspel, waar meer dan 600 lovensgroote beweegbare wassenbeelden te zien zijn. Merkwaardig is dc galcry van beroemde personen en zeker zullen Emile Zola en Dreyfus, over wie in den laatsten tyd zooifel gesproken wordt, de belangstelling opwekken. Verder toont men u kindersprookjes, groepen uit 't leven en een galerei van mis dadigers. Vooral zullen de .sprookjes" door kinderen gaarne gezien worden. Als een merkwaardigheid is op't Westplein ook te zien Bambergs levend, sprekend men- schenhoofd, zeker wel voor 't grootste deel van 't publiek nog nieuw. Hoewel ieder begrijpt dat hier sprake is van een optische illusie, maakt dat .sprekend hoofd" een diepen indruk op de omstanders. Daar een circus niet alle jaren hier aan wezig is, vertrouwen we dat de directeur Roberti, die op de kermis te Schagen grooten toeloop had, ook hier publiek zal trekken. Zyn gezelschap is 20 personen sterk, met 14 paarden. Ook flink gedresseerde honden werkclyk uitmuntend afgericht, vertoonen hunne kunsten en tot slot wordt er steeds «en luisterrijke pantomime gegeven. De heer M. P. Polak, directeur van 't Casinogebouw, heeft weer alles ingericht om 't zy ncn bezoekers zoo aangenaam mogelijk te maken, 't Is dan ook to begrypen dat zijne fraaie en luchtige zaal, in 't hartje der kermis gelegen, heel wat pnbliek bij voortduring weet te trekken. We lezen in dc annonce geen bluffende aankondiging, maar eenvoudig ,'t Is er «enig!1 't Is er .eenig!' roepen de directeuren van Musis-Sacrum tot driemaal toe en met dat eenig bedoelen ze de ..dansavondjes', die ze met hunne artistieke muziek zoo fraai weten op te luisteren. »Vry entrée tot na de Kro ningsfeesten', staat er in de annonce, en daarvan zullen ongetwyfeld velen willen profiteeren. Aan verschillende amusementen verder geen gebrek. Leest slechts de aankondigingen van de heeren Gerritsen, die een artislcn-gezel- schap heeft geëngageerdde Koning, Van der Oord en Frits Jungen. Tot dansen is er verder op verschillende plaatsen ruimschoots gelegenheid, en wil men eens een oogenblik uitrusten om zich wat te verpoozen, de net ingerichte bovenzaal van •Grand Café Central", van den heer Reymer, biedt daartoe een geschikte gelegenheid aan. Bij 't wandelen langs de kramen vinden we vele oude bekenden op de kermis terug. 't Eerst trekt wel de aandacht de uitge breide étalage van Gebr. Bonnier, waar men cadeau kan koopen in galanteriën, byouteriën, enz. Daar iedere afdeeling den prys der voorwerpen vermeldt, kan men gemakkelijk zelf zijne keuze in overeenstemming metzyne beurs bepalen. De oudste kermisbezoeker, onze Dirk Visser, van Pnrmerend, ziet er voor zijn loeftyd nog steeds flink en krachtig uitEen woord van aanbeveling voor zijne bekende waarzalm, paling en Purmerender metworst, achten we overbodig, daar die artikelen sedert een reeks van jaren hunne renommée behouden hebben de grootouders van 't tegenwoordig geslacht wisten er al van te praten. Hetzelfde kunner. we ook zeggen van M. Zonderhuis, van Alkmaar, handelende in paling en metworstJ. Selderbeek, die we op zijne gewone standplaats terugvinden en H. Balm en Zonen, die steeds uitmuntende Spaarn- dammer gerookte paling leveren. De juffrouw met de Friesche kap zagen we nog gezond en wel in hare koekkraam zitten. Is men verlangend om te weten watzealzoo te koop aanbiedt, dan heeft men slechts hare dichterlijke ontboezeming in onze courant te lezen, een ontboezeming, welke dit jaar eenige variatie heeft ondergaan. De opvolger van den bekenden P. Bonkamp trelfen we met zijne net ingerichte wafelkraam weer by de Molenbrug aan, gereed zyne be gunstigers van zyn smakclyk gebak te bedienen. Daartoe zijn ook bereid onze oude kennissen, H. van der Kam, staande Helderscho plein en de Wed. H. van Rijken op 't Molenplein. Welk gebak beide aanbieden, behoeven we voorzeker niet te vermelden. Velen blijven een oogenblik staan voor de fraaie kraam van J. Stuvé en de aanblik van de tentoongestelde Nongat haalt menigeen over er iets van te koopen. Ook mej. v. d. Velde, van Haarlem, bezocht weder de Ker mis met haar Zeelandsche gebakkraam. De kramen van Mul, galanteriekraam en suikerkraam, lokken menigeen uit er iets te koopen. De heer K. Rijper, die reeds een aantal jaren op de kermis alhier met een gebakkraam aanwezig is, troffen we op zijne vroegere standplaats by de Postbrug aan. Is dat alles vraagt misschien deze of gene lezer of lezeres. O, neen, er is nog veel meer kramen, tentjes, een schiettent ofTïr de salon, draaimolens, schommelschuitjes, enz. Aan muziek tot opvroolijking ontbreekt 't ook nu nietwe hooren die den ganschen dag en denken dan vaak, 't is goed dat de kermis maar een week duurt. Een week in 'tjaar kunnen we wel wat inschikken, als we niet al te pruttelig van humeur zyn. Voor velen is de kermisweek een week van verlangen, voor kinderen en groote men- schen, niet 't minst voor hen, die van verre zyn gekomen om ons hunne waren aan te bieden of ons te amuseeren. Velen hopen iets te verkrygen of te genie ten en anderen iets te verdienen. We wen- schen dat hunne begeerten moge vervuld wor den, en hopen daarbij dat de woerprofeet Falb ditmaal eens tot leugenaar wordt gemaakt en de eerste dagen van Juli in plaats van regeD, wind en onweer, mooie, zonnige dagen mogen zyn. Als dan de beurs goed voorzien en 't hart in vroolyke stemming is, gelooven we dat dit jaar voor den een een pleizierige en voor den ander een voordeeligc Kermis kan opleveren. - Zondagavond opende het Hollandsch Tooneelgezelschap, onder directie van den heer Van Lier, do ry zijner kermisvoorstel- lingen met de opvoering van de veelbesproken revue «Luilekkerland'. Dat da verwachting hoog gospannen was, bleek uit de volle tent, en de bezookers zyn niet teleurgesteld, want zy hebben zich kostelyk geamuseerd. «Lui lekkerland ia dan ook een stuk vol afwisse lende, koddige tooneolen, dat levendig en los gespeeld en opgeluisterd wordt door frissche schitterende costumesen vroolijken zang. De vertooners hadden veel succes, vooral het 3e bedrijf viel buitengewoon in den smaak. Pietje Puck en Zwarte Kardoes waren echte Amsterdamsche volkstypen het ontbrak niet aan toejuichingen, terwyl bovendien aan mevr. de la MarKley en mevr. André Meeuwissen bouqetten vereerd werden. Gister avond genoot de opvoering denzelfden byval en zal waarschynlyk gedurende de kermis meermalen volle zalen trekken. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 5 Juli 1898. AT JEH. De correspondent van 't »Hbld." te Ba tavia seinde Vrijdagmiddag Volgens geruchten zouden volgelingen van Oemar en andere Muzelmannen zich geconcentreerd en versterkt hebben te Aroen, Gloempang Roeng en Teupin Raja. >Een colonne onder bevel van kolonel Van Heutsz, bestaande uit het 14e batal jon, met marechaussees, cavalerie, artillerie en genie is 27 Juni naar Gloempang op gerukt, maar tot 30 Juni had men niets van haar vernomen. >Het tweede bataljon, de dekkingstroe pen van den spoorweg, met genie en cava lerie, zoekt een tracé van Segli in de rich ting van Padang Tidji. »Het tweede bataljon van de reserve is tegen Sama Indra opgerukt. De colonne-Van der Dussen naar Lohong en Lepong bouwt een tijdelijk fort." De drie eerstgenoemde kampongs liggen ten zuidoosten van Gigiëng. Padang Tidji, de hoofdplaats van het gebied van Pang lima Pofim, van waar volgens vorige be richten reeds een weg werd gelegd naar Garoet, schjjnt men nu ook rechtstreeks met Segli te willen verbinden. FEUILLETON. 23) «Pardon, mijnheer Roland,» zei de oude, .ik denk dat ik in deze aangelegenhid ook een woord mag meespreken. Hoezeer ik my ook over het aanbod der gravin verheng, kan ik het toch niet aannemen. Zoolang u hier blyft, blyf ik ook. Laat my u eou weinig dankbaar zyn." Daarna wendde hjj zich tot de gravin. «Als echter mynheer Roland zal vertrokken zyn en ik niet meer werken kan, zal ik u ■meeken my datgene toe te staan, wat ik heden weigeren moet. Ik wil nergens dan te Lomont sterven.' «U is toch niet zoo boos op my, gravin?' vroeg de grysaard na oene lange pauze. Jnlie reikte den ouden man dc hand, die hij met zyne linker omklemde. .U heeft ge- lyk, neef Raonl,« sprak ze lachende, .blyf hier zoo lang go wilt en kom dan tot ons en vraag wat ik n vandaag aangeboden heb. U zyt ons elk uur welkom. Zoolang gij hier blyft, zal ik u vaak bezoeken, opdat gy mij in het vervolg niet meer gravin, maar Julie noemt. Eer de onde man aan zyn gevoelen kon lncbt geven, had Julie naar hoedje opgezet en ging voor 't kleine portret staan. «Wat ia dit eene slechte photographie," zei ze. ,'t Is beter, dat ik ze meeneem cn u eene betere stuur.' Raoul keek den directeur aan, die hem een wenk gaf haar verzoek niet in te wil ligen. ,Ik bid n, laat mij dit portrent honden," smeekte de arme grijsaardik heb er zoo dikwijls troost in gevonden, dat ik ze niet gaarne missen wil. Doch wanneer n my een portret wilt geven, zoo schoon als ge nu zijt, gravin,' Julie dreigde schertsend met den vinger .als ge nu zyt, Julie,* verbeterde de oude, .zult gy mij een groote vreugde verschaffen." ,Gy zult een myner nieuwste portretten krjjgen, neef Raoul,» hernam de gravin vriendelijk. Julie was verheugd, dat ze recht en edel gehandeld. Na Raoul vriendelijk gegroet en voor den directeur gebogen te hebben, ging Jnlie naar buiten, waar de knecht met het paard wachtte. .Is u tevreden over my, mynheer Roland?' vroeg ze schertsend. «Zeer tevreden, meer dun ik u zeggen kan, gravin,' hernam Roland. Vlag nam ze de ryzwecp en in een oog wenk vloog ze heen. Roland oogde de schoone amazone na, tot ze in het eikenbosch ver dween. .Neef Raoul heeft ons aanbod voorloopig afgeslagen en wil het eerst aannemen, als mynheer Roland weg is. Neef meent aan hem verplichtingen te hebben.' Dit was het bericht, dut Julie over haar bezoek in den zaagmolen aan haar vader en tante Rose gaf. De graaf was ontevreden, dat zyn edel moedig voorstel ook maar vöorloopig gewei gerd was. Toen Julie een paar dagen later tegenover den heer Roland aan tafel zat, waagde ze nauwelijks te spreken om niets te verraden van de ontmoetingen, waarby haar hoogmoed eenigszins gekrenkt was. Roland daarentegen scheen de oogenblikke- lijke verandering van Julie niet op te merken. Hij praatte zeer opgewekt, zoodat de heer de Moval veel genoegen schepte in zyn onderhoud. Na het diner gingen de heeren in de rookkamer. DERTIENDE HOOFDSTUK. By het goede weer ging de arbeid in het bosch goed vooruitRoland was er dag op dag. Vaak ging hy in de hut van den ouden Raoul en luisterde naar diens geschiedenis; als hy hem vertelde, dat de gravin hem be zocht had, dat ze zoo vriendelijk was ge weest, of dat ze hem iets lekkers uit de keuken had gezonden. Op zekeren dag zag Roland ook het sier lijke portret van Julie de Lomont in de woning van Iiaoul. Lang beschouwde de directeur de fiere gestaltedaarna nam hy het portret en vergeleek het met de oude photographie aan den wand. «Raoul, «zeide directeur eenzklaps en hing het nieuwe portret weer op zyn plaats, overmorgen vertrek ik, hier ben ik niet meer noodig en dringende zaken wachten my te H. De oude Bernatu zal de zaken waar nemen hij is goed op de hoogte Raoul knikte trenrig. «Niets duurt eeuwig op de wereld,' sprak hy langzaam. ,Dat gy eens van hier zoudt vertrekken, wist ik van te voren, Doch nu treft het my toch hard zeer hard. Lieve hemel, u was niet dc eerste burger, die een adellyke huwdedoch op den eersten kerst dag heb ik reeds gezien, dat u en gravin Julie nooit bij elkander zult passen. Ze werd immers heel boos, toen go binnenkwaamt. En ook gij, mynheer Roland, hoort zelfs niet gaarne van haar spreken en toch is ze zeer schoon Met het hoofd in de hand had dc directeur naar den ouden man geluisterd. Een bitter lachje kwam om zyne lippen. ,In uwe eenzaamheid kunt ge wel eens wonderlyke dingen droomen. In eene zaak hebt ge geljjk de gravin de Lomont en ik, we passen niet by elkaar. Dat de gravin zeer schoon is, ontleen ik geenszins; mij be valt bet oude portretje beter dat het nieuwe. Daar g« nu een nieuw portret hebt, kondt ge mij het oude wel geven, Raoul." Het had den fleren man zichtbaar veel moeite gekost, deze vraag te doen. Raoul was ook zeer verrastzonder iets te zeggen nam hy de photographie van den muur en gaf ze den directeur. Met een eenvoudig «dank u< stak deze ze in zijn zak eu beloofde voor zyn vertrek nog een bezoek. Het begon reeds donker te worden, toen Felix in het slot terugkeerde. Nauwelijks had hy zich verkleed of een bediende ver scheen met eene uitnoodiging voor het souper. Hy had reeds vaak geweigerd, doch heden was het de laatste keer. Een half uur later verscheen Roland in de zaal en was weldra mot de Moval in druk gesprek. .Blijf toch niet ongetrouwd, béste Roland,* zei de Moval tot hem, .het is een treurig leven zonder vrouw of kind. Ik ben daar maar even op rajjn slot geweest en had al dadeljjk twist met mijne huishoudster.' Maar, lieve de Moval,» zei tante Rose, waarom neemt ge het voorstel van Henri niet aan Kom toch naar Lomont. Er is plaats genoeg.' •Ge weet immers, hoe gaarne ik hierheen kwam,» hernam de Moval met een zucht, doch wie koopt mij zoo in een slag het ChAteau Belmont af Gelegenheid tot revaccinatie (her inenting) voor kinderen van gerechtigden tot het erlangen van geneeskundige hulp en geneesmiddelen door de zorg van het Departement van Marine, op Woensdag en Donderdag;, den 6cn en 7en Juli I89S, des namiddags te 2 uren, op Rjjkawerf alhier. Ingang Westpoort. Geboortebewijzen mede te brengen. Willemsoord, 30 Juni 1898. De Dirigeerende Officier van Gezondheid le klasse in de Maritirae Directie te Willemsoord, Dr. C. ALERS. TÏE3 HUUR bevattende 4 Kamers, Keuken en Meidenkamertje, Huurprjjs f 060. Te bevragen by Mejuffrouw de Wed. RIESSELMANN. onpmr 16000 DalpamsD, eene iroote partij Opleners.PlanteD, laileseiSclrM- i Alles zto ped als nieuw. Te bevragen b/d Sloopery en Timmer fabriek >DE ZWALUW", t« Heldsr. J. v. SEUMERRN. Uit de hand te koop EEN ZOO GOED ALS NIEUWE Siopr Kleejenalere-Trapiacliiiie. (•root model. Adres Bureau van dit Blad. Wegens vertrek ter overname aangebeden een DANS SALON met vergunning. Adres WAAGSTEEG No. 1. T. L. SELTENRIJCH. Ter overname aangeboden tegen billijken prijs in Porcelein, Aardewerk, Galanteriën en* a Contant. op een der beste standen. Adres Bureau dezer Courant. aan den Polderweg, begrensd ten zuiden Corneli. Ditostrsnt, to Hoop. Schetsteekening van verkaveling, enz., verkrijgbaar bij A. METZELAAR, Spoor- Nog eenige zeer mooie perceelen te koop bij de Visschershaven voor billijken prijs, by uitnemendheid geschikt voor allee wat de Vi88cheriJ betreft. - Te bevragen bij den Architect-Aannemer C. H. PHILIPS, te IJifUiDsx en bij de Explo- tatle-Maatachappl] Houtplein 16, te Haarlem. ^Blaats-Sotery. Ten kantore van de Collectrice R. J VAN AMERONGEN, Hoofdgracht, zyn voor de 358ste Staats Loterij te bekomen HEELE en GEDEELTEN van Loten, le Trekking Maandag 11 Juli a. s. LAN6ESTRAAT No. 19. Het is bekend, dat men daar de hoogste waarde krijgt voor alles wat in den handel voor- komt, in het huis met recht van wedertnkoop, LANGESTRAAT No. 19, bij J. MilliHBHT. Gtdtrnde de Kennis «erkri|jbiir ibOHHlSMD Schouwburg VAN LI EB, a 1.05. R.LUIJCKX. Indien ge van plan zijt te verkoopen is er licht een liefhebber,' meende de gruaf. «Och ja, oom de Moval,» zei Julie lachende, .kom hier wonen, u zou ons zeer welkom zyn, en we kunnen tante lioso een beetje opvroolijken.' De Moval lachte. .Ik ben verwonderd, dat Julie mij weer eens ,oom' noemt. Het verheugt my, Julie, daf u mij ook graag zoudt hier houden. Toch geloof ik niet, dat ik by machte ben tante Rose vroolyk te stemmenonze vriend Reland kan dat beter.» Zooals gewoonlyk zat Roland aan de zjjde van tante Roseheden had hy echter nog geen woord gesproken. .Ge zijt een plaaggeest, beste Moval,» zei mevrouw lachende«mynheer Roland heeft my hedenvoormiddag verteld, dat hy binnen weinige dagen vertrekken wil.» Ze stond op om uit de zilveren theepot de kopjes te vullon. Julie was haar echter te ving af. .Mag ik vandaag bodienen, tante?' vroeg ze. Wil mynheer Roland niet eens drinken,' zei Julie een weinig blozend, .misschien is u de thee niet zoet genoeg?' «Ik dank u,' antwoordde Roland tamelyk kort, .de thee is goed.' Julie zuchtte lichthij was onverbiddelijk. De koele hoffelijkheid, die tnsschen beiden hecrschte, sedert den tweedon Kerstdag, zei Julie duidelyk, dat hy haar nooit zou ver geven, wat zc hem alzoo gezegd bad. Zoo dacht Juliezy zou in zulk geval ook zoo gehandeld hebben. (Wordt vervolgd). iier, fijn van smaak, Melk-lnrichtlng- J. KATER, Vlamingstr. 45. Voor Reparatiën CO M, Zilver ei Herwerken, Q) qj is bet van ouds bekende adres Gut. tohie, hoek Kruitwe|. Mej. A.C. Leijer, Kerkgracht 30, beveelt zich aan tot het fotografeeren van Familie- en Gezelschapsgroepen, Gebouwen, Intérieurs, Grafmonumenten, enz. Reproduceeren en vergrooten van oude portretten in platina- «n onveranderlyken kooldruk. Fraaie zee- en stadsgezichten zijn aan betzelfde adres te verkrygen, alsmede bjj alle Boekbandelaren.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1898 | | pagina 3